Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.5.2017 o 8:55 hod.

Peter Gajdoš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 14.9.2017 14:25 - 14:26 hod.

Peter Gajdoš
Áno, ďakujem za doplňujúcu otázku. Myslím, že vo svojej odpovedi som to spomenul, že na základe schváleného dlhodobého plánu predložím vláde Slovenskej republiky materiál, ktorým ma zaviazala vo svojom uznesení, keď som predkladal projekty 4x4 a 8x8, a samozrejme uvedenú záležitosť budem komunikovať s ministerstvom financií, pretože bez toho to nejde. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2017 14:15 - 14:24 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Vážený pán poslanec Dostál, ďakujem veľmi pekne za položenú otázku. Dnes sme do medzirezortného pripomienkového konania predložili Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030. Takýto strategický dokument, ktorý je výnimočný v tom a tým, že predstavuje plán obrany investícií do roku 2030, absentoval v rezorte obrany takmer 25 rokov. Podčiarkujem, že takýto plán nebol vypracovaný skutočne 25 rokov.
Je prirodzené, že odráža hodnoty v miliardách euro, pretože ide o investície na ďalších 13 rokov. No bez týchto investícií nevieme dosiahnuť spôsobilosť, schopnosť ozbrojených síl zaručovať obranu Slovenskej republiky a jej občanov tak, ako je to je to uložené v Ústave Slovenskej republiky a príslušných zákonoch.
Dlhodobý plán vychádza z bezpečnostnej, obrannej a vojenskej stratégie Slovenskej republiky, ktoré reagujú na zmenu bezpečnostnej situácie, stanovujú strategické ciele a návody na ich dosiahnutie. Prioritou rezortu obrany pod vedením Slovenskej národnej strany je aj naďalej pokračovať v systémovom a systematickom rozvoji a budovaní ozbrojených síl tak, aby to boli moderné, akcieschopné a dôveryhodné sily disponujúce adekvátnym potenciálom, schopné zaručovať obranu Slovenskej republiky a podieľať sa na kolektívnej obrane v rámci NATO a Európskej únie.
Základným princípom uvedeného plánu je hodnota za peniaze tak, aby peniaze daňových poplatníkov boli využité čo najefektívnejšie a najúčelnejšie. Na druhej strane je princípom aj to, aby boli pri modernizácii Ozbrojených síl Slovenskej republiky v maximálnej možnej miere zapojené kapacity domáceho obranného priemyslu s cieľom podporiť rozvoj zamestnanosti slovenskej ekonomiky a rast HDP. Na uplatňovaní týchto dvoch princípov budeme striktne trvať aj pri nákupe vozidiel 4x4 a 8x8. Celý proces nákupu bude podliehať schváleniu vládou Slovenskej republiky, čiže sa bude samozrejme realizovať v súlade s pravidlami Útvaru hodnota za peniaze, ktorý spadá pod Ministerstvo financií Slovenskej republiky.
Zároveň chcem zdôrazniť, že dlhodobý plán stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho jadrom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky a komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry s harmonogramom realizácie a uvedením ich prepojenia na jednotlivé spôsobilosti ozbrojených síl. Definuje tiež spôsob realizácie projektov, kde je predpoklad zapojenia slovenského obranného priemyslu, európskych riešení, a to najmä v rámci iniciatívy stálej štruktúrovanej spolupráce Európskej únie s názvom PESCO, ako aj cestu bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce. Dokument je založený na predpoklade, že bude naplnený prísľub voči NATO a súčasne splnená časť podmienok na zapojenie sa do PESCO-v v rámci Európskej únie, teda vyčleňovať na obranu 2 % z HDP, čiže 1,6 % z HDP na obranu do roku 2020 a 2 % z HDP v roku 2024, ako sme to deklarovali na rôznych summitoch, a z toho poskytovať na modernizáciu minimálne 20 percent.
Na záver chcem zdôrazniť, že samotný dlhodobý plán naznačuje hodnoty súčasných a budúcich spôsobilostí Ozbrojených síl Slovenskej republiky a to z hľadiska ich ceny a vnútornej kvality, čím jednoznačne nadväzuje na princíp hodnoty za peniaze. A všetky projekty z neho vyplývajúce sú prerokovávané s ministerstvom financií, pretože sa dotýkajú nielen princípu hodnoty za peniaze, ale majú vplyv na dlhovú službu Slovenskej republiky.
Preto by som na záver znovu rád zdôraznil, že ministerstvo financií ako správca rozpočtových kapitol všetkých rezortov a teda aj našej je o všetkých projektov spojených s modernizáciou, výstavbou a rozvojom Ozbrojených síl Slovenskej republiky informovaný v predstihu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.6.2017 19:30 - 19:31 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ja by som iba rád poďakoval za to, že ste mi venovali pozornosť. Ďakujem za podporu a verím tomu, že aj tieto zmluvy napomôžu k zvýšeniu obranyschopnosti Slovenskej republiky a k zvýšeniu bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, pretože som presvedčený o tom, že si to zaslúžia. Máte absolútnu pravdu, je to zároveň výraz nadštandardnej spolupráce s Českou republikou, Česi vravia výjimečnou. Takže verím tomu, že i takýmto spôsobom dokážeme zabezpečiť v rámci kolektívnej obrany NATO a samozrejme aj v Európskej únii bezpečnosť členských štátov, ale aj občanov Slovenskej republiky. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.6.2017 19:21 - 19:23 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na základe čl. 86 písm. k) a l) Ústavy Slovenskej republiky vám predkladám návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na územie Českej republiky a na prítomnosť príslušníkov Armády Českej republiky na území Slovenskej republiky na účel spolupráce pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru. V nadväznosti na uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 553 z roku 2016 bol 15. februára 2017 v Bruseli, bola podpísaná na úrovni ministrov obrany Slovenskej republiky a Českej republiky zmluva medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru. Predmetom tejto zmluvy je rozšírenie spolupráce pri ochrane vzdušného priestoru s Českou republikou nad rámec vymedzený, v súčasnosti platnej medzivládnej dohody o spolupráci v oblasti zabezpečenia vojenskej letovej prevádzky uzatvorenej 14. decembra 2011 v Piešťanoch.
Z dôvodu potreby vytvorenia vnútroštátnych právnych podmienok pre realizáciu uvedenej zmluvy v dobe pred nadobudnutím jej platnosti predkladám predmetný návrh, ktorý umožní v súlade s čl. 86 písm. k) a l) Ústavy Slovenskej republiky vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na územie Českej republiky a prítomnosť príslušníkov Armády Českej republiky na území Slovenskej republiky na účely vykonávania tejto medzinárodnej zmluvy počas jej platnosti.
Vzhľadom na skutočnosť, že predloženým návrhom sa zabezpečuje len vnútroštátna právna podmienka pre budúce plnenie tejto medzinárodnej zmluvy, nezakladá jej schválenie finančný ani iný rámec a vplyv.
Predložený návrh bol predmetom rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o schválenie predloženého návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.6.2017 19:12 - 19:16 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Pekný podvečer prajem. Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na základe čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vám predkladám návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru.
Vláda Slovenskej republiky svojím uznesením č. 553 zo 7. decembra 2016 vyjadrila súhlas s návrhom na uzavretie uvedenej zmluvy s tým, že zmluva jej po podpise nebude znovu predložená. Zmluva bola podpísaná na úrovni ministrov obrán Slovenskej republiky a Českej republiky dňa 15. februára 2017 v Bruseli.
Cieľom zmluvy je rozšíriť spoluprácu s Českou republikou v oblasti vzájomnej ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky a vzdušného priestoru Českej republiky, a to nad rámec v súčasnosti už platnej Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky o spolupráci v oblasti zabezpečenia vojenskej letovej prevádzky, uzavretej 14. decembra 2011 v Piešťanoch. V súlade s tým zmluva upravuje vzájomnú spoluprácu Slovenskej republiky a Českej republiky, ktorá nie je zabezpečovaná v rámci systému NATO s názvom NATINAMDS, čo zahŕňa použitie iných ako pohotovostných síl a prostriedkov Slovenskej republiky a Českej republiky alebo použitie týchto prostriedkov, príp. ich transferu pod národné velenie, tzv. RENEGÁT, ako aj spoluprácu štátov pri dočasnej neschopnosti jednej zo zmluvných strán na území druhej zmluvnej strany pri jej dočasnej neschopnosti zabezpečovať ochranu svojho vzdušného priestoru, ako aj odplatnosť tejto spolupráce, budú zmluvné strany riešiť na základe ich vnútroštátneho práva formou osobitnej zmluvy, resp. zmlúv.
Z dôvodu vytvorenia podmienok pre realizáciu tejto spolupráce majú ustanovenia predloženej zmluvy prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky v oblasti velenia a trestnej jurisdikcie, tak ako je to obsiahnuté v jej doložke prednosti pred zákonmi Slovenskej republiky. Vzhľadom na oblasť úpravy je táto zmluva medzinárodnou zmluvou vojenskej povahy podľa č. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, na platnosť ktorej sa vyžaduje pred jej ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky. Zároveň ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, na vykonanie ktorej nie je potrebný zákon a ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
Z dôvodu, že prípadná odplatnosť, resp. refundácia nákladov v rámci vzájomnej spolupráce sú podmienené samostatnou zmluvou v súlade s právnym poriadkom štátov zmluvných strán, nemá zmluva žiadny finančný vplyv, ani vplyv na podnikateľské prostredie, zamestnanosť alebo životné prostredie.
Prítomnosť príslušníkov Armády Českej republiky na území Slovenskej republiky a zároveň vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na územie Českej republiky ako predpoklad vykonávania tejto zmluvy je na základe čl. 86 písm. k) a l) Ústavy Slovenskej republiky podmienené osobitným rozhodnutím Národnej rady Slovenskej republiky. To je v podstate ten druhý dokument, ktorý predkladám. Predložený návrh bol predmetom rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o schválenie predloženého návrhu.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10.5.2017 9:23 - 9:27 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem za podporu. Som nesmierne rád, že sa zaujímate aj o takýto druh činnosti ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako sú operácie. Absolútne s vami súhlasím. Pokiaľ sme členom nejakého klubu, tak sa aj tak musíme správať. A v každom prípade tu vidieť jednoznačne, že Slovenská republika nie je iba konzumentom mieru, práve naopak, jednoznačným participantom a bojovníkom za mier a demokraciu. Tým som chcel zároveň povedať, že tá operácia Sophia má tri fázy. Naši vojaci, vojenskí policajti majú presne stanovené operačné úlohy, operačné štandardy a podľa toho budú postupovať.
Samozrejme, spomenuli ste tu potápanie lodí. Nie je tam potápanie lodí s ľuďmi, ale, tak ako pán poslanec Galko spomínal, je tam zbraňové embargo. V prípade teda napadnutia našich lodí pod vedením Nemeckej republiky, samozrejme, aj táto možnosť je tu v rámci zabezpečenia embarga. Áno, čiže s tým súhlasím.
Čo sa týka, privítal som taktiež tú možnosť, aby naši vojaci aj napriek tomu, že nemáme more, máme iba more problémov, realizovali sa v operácii Sophia s tým, že, samozrejme, sme využili ich výborné spôsobilosti na to, aby sa docvičili v nemeckom námornom výcvikovom centre. Absolútna spokojnosť, očakávame v auguste nasadenie, naši vojenskí policajti sú pripravení na plnenie realizácie úloh riešenia migračnej krízy.
Čo sa týka pána poslanca Galka, zdá sa mi, pán poslanec, že ste si zobrali všetky moje informácie, ktoré som vám dal vo výbore pre obranu a bezpečnosť, absolútne z partesy, tie operácie, ktoré ste spomínali. Pobaltie, rokujeme, samozrejme, chceli by sme vyslať dôstojníkov už do kanadského veliteľstva, ktoré tam je, tá bojová skupina s tým teda, že rokujeme, akým spôsobom by sme mohli participovať v permanentnej prítomnosti.
Jedna vec, čo sa týka Afganistanu, v Afganistane pokračujeme, tak ako koalícia na to povedala, až do ukončenia s tými vojakmi, ktorých máme mandát.
Čo sa týka boja s terorizmom, áno, už trojkoalícia predsedov povedala jednoznačne, ideme do tejto operácie, pripravujem návrh participácie, materiál do vlády Slovenskej republiky a následne, samozrejme, potom do parlamentu.
Čo sa týka Cypru, tak ako som informoval aj vo výbore pre obranu a bezpečnosť, prihlásili sa na operačné, na štábne rozhovory Armáda Českej republiky, s tým teda, že, samozrejme, to zlaté vajce si nechceme nechať ujsť ohľadom preplácania. Tam záleží na množstve, koľko teda tam budeme mať vojakov, aby sme boli vedúcou krajinou. Tým sa môžme popýšiť, na Cypre sme vedúcou krajinou a zabezpečujeme úlohy.
No a boj s terorizmom, samozrejme, budeme realizovať výcvikovú misiu, tak ako aj pán predseda vlády povedal, v Iraku, rokujeme v NATO na to, aby sme tam pripravili sa z hľadiska zabezpečenia špecialistov výcviku, boj s terorizmom, špeciálnych síl, pomoc pri odmeňovaní špecialistov, ich výcvik a zároveň aj pomoc pri riešení záležitostí opravy bojovej techniky ruskej výroby.
Ďakujem. Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2017 8:55 - 8:55 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám vám na prerokovanie návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do operácie Európskej únie v Stredozemnom mori pod názvom Sophia na základe článku 86 písm. k) Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého podlieha súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky každé vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh mimo územia Slovenskej republiky, ak toto vyslanie nepatrí podľa ústavy Slovenskej republiky do vymedzenej právomoci vlády Slovenskej republiky.
Operácia Sophia vedená Európskou úniou v južnej časti centrálneho Stredomoria bola zahájená na základe rozhodnutí Rady Európskej únie č. 215/778 z 18. mája 2015 a č. 2015/972 z 22. júna 2015. Cieľom tejto operácie je rozloženie obchodného modelu sietí prevádzania ľudí a obchodovania s ľuďmi v južnej časti centrálneho Stredomoria, a to prostredníctvom identifikácie zaistenia likvidácie plavidiel a aktív, ktoré prevádzači alebo obchodníci s ľuďmi využívajú alebo môžu využívať.
Na základe rozhodnutia Rady Európskej únie č. 2016/993 z 20. júna 2016 boli úlohy operácie rozšírené o poskytovanie výcviku líbyjskej pobrežnej stráži a námorníctvu. Operácia okrem toho prispieva aj k predchádzaniu obchodovania so zbraňami.
V nadväznosti na rokovania s nemeckou stranou umožňuje predložený návrh vyslanie do desať príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v pôsobnosti vojenskej polície do tejto operácie za účelom plnenia úloh zásahového tímu lode pod vlajkou a pod vedením Nemeckej spolkovej republiky.
Dĺžka ich pôsobenia je určená na dve rotačné obdobia, z toho každé predstavuje dĺžku šiestich mesiacov. Ich vyslanie do operácie sa predpokladá v mesiaci august 2017, nasledujúce v januári 2018. Vyslaním príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do tejto operácie aktívne a priamo prispeje aj k zabezpečeniu ochrany vonkajších hraníc Európskej únie.
V súčasnosti sa Slovenska republika podieľa na realizácii tejto operácie prostredníctvom príspevku poskytovaného z rozpočtu kapitoly ministerstva obrany Slovenskej republiky do finančného mechanizmu Európskej únie pod názvom Athena. Napriek skutočnosti, že operácia disponuje mandátom len do 27. júla 2017, v nadväznosti na prebiehajúce diskusie v rámci Európskej únie sa predpokladá, že mandát operácie bude z dôvodu pokračujúcej opodstatnenosti plnenia jej operačných úloh predĺžený aj na ďalšie obdobie, ako to deklarovala vysoká predstaviteľka na ostatnom rokovaní na Malte. Zahájenie rokovaní týkajúcich sa predĺženia tohto mandátu sa očakáva ešte v tomto mesiaci.
Náklady súvisiace s vyslaním príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do tejto operácie sú zabezpečené v rozpočte kapitoly ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Predložený návrh prerokovali výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Obidva výbory prijali k predmetnému návrhu uznesenie s odporúčaním Národnej rade Slovenskej republiky návrh schváliť.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o prerokovanie a schválenie predloženého návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 9.5.2017 19:02 - 19:03 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Áno. Ak dovolíte, čo sa týka návrhu pána poslanca Hrnka, skutočne ďakujem za podporu. Určite to bude okrem teda, ako tu bolo spomínané, vlasteneckého princípu aj ten motivačný finančný a prispeje to k tomu, aby sme každý rok mohli tak, ako máme v rámci obranného plánovania skalkulované, na tých 150 dobrovoľníkov vykonať výcvik. Len kalkulačne pre pána poslanca Dostála, bude to mať, samozrejme, vplyv na rozpočet z hľadiska zhruba do 100- tisíc, je to 93 900, s tým teda, že, samozrejme, bude to vykryté z nášho rozpočtu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, s ktorým budeme pri obrannom plánovaní počítať aj na ostatné roky.
Čo sa týka vašej poznámky, pán poslanec Galko, ďakujem za podporu s tým teda, že už v piatok mám zhodou okolností v Trnave prednášku ohľadom dobrovoľnej vojenskej prípravy, takže tá strategická komunikácia je nastavená a pripravená, máte pravdu, je potrebné sa obracať k mladým ľuďom, aby tá dobrovoľná vojenská príprava bola v povedomí občanov Slovenskej republiky, hlavne mladých ľudí nad 18 rokov, ktorí dosiahli v danom roku 19 rokov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 9.5.2017 18:44 - 18:47 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, nevidím tu pani poslankyňu, predkladám návrh na prerokovanie vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 378/2015 Z. z. o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Cieľom vládneho návrhu zákona je najmä zatraktívnenie dobrovoľnej vojenskej prípravy zvýšením výšky finančného príspevku poskytovaného vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy a skrátením dĺžky jej trvania.
Finančný príspevok za výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy sa navrhuje navýšiť o takmer 67 % a jeho výška sa naďalej viaže na percentuálne vyjadrenie sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
V zmenenej výške by tak po novom mal vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy patriť finančný príspevok vo výške 7,50 euro za jeden deň, čo za celú dobu výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy predstavuje navýšenie o 199,50 eur na celkovú sumu 577,50 euro. Dobrovoľná vojenská príprava sa taktiež v dobe trvania navrhuje skrátiť z 12 na 11 týždňov s tým, že základný vojenský výcvik a odborný výcvik, ktoré predstavujú obsahovú náplň dobrovoľnej vojenskej prípravy, by po novom nemali byť vymedzené predpísaným časovým údajom, ale ich trvanie by mohlo byť upravené tak, aby viac zohľadňovalo potreby prípravy pre jednotlivé funkcie v zálohách ozbrojených síl.
Vládny návrh zákona zároveň reaguje na poznatky z aplikačnej praxe a za účelom spružnenia výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy sa veliteľovi výcvikového zariadenia umožňuje určovať členenie výcvikového dňa tak, aby v prípade potreby nemusel každý výcvikový deň obsahovať časť výcviku. V praxi tak pôjde najmä o výcvikové dni, ktoré pripadnú na víkend alebo dni pracovného pokoja, kedy bude dochádzať k výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy, avšak iba v podobe plnenia úloh denného režimu, prostredníctvom ktorých bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy získavať základné vojenské návyky.
Vládny návrh zákona bude mať negatívny vplyv na verejné financie, negatívny vplyv bude v plnom rozsahu krytý z limitov stanovených v rozpočtovej kapitole Ministerstva obrany Slovenskej republiky na rok 2017 a, samozrejme, ďalšie roky. Vládny návrh zákona bol prerokovaný na výbore pre obranu a bezpečnosť a v ústavnoprávnom výbore, ktoré ho odporučili schváliť.
Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie vládneho návrhu zákona a zároveň ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.3.2017 19:01 - 19:02 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán poslanec. Samozrejme, nad týmto sme mysleli, pretože o týchto nedostatkoch vieme. Ja len na margo toho, čo ste povedali. Aktívne zálohy začíname cvičiť v mesiaci máj a tak ako u dobrovoľnej vojenskej prípravy, obdobne spravíme analýzu a pokiaľ bude potrebné, tak opätovne budem navrhovať novelizáciu zákona. V každom prípade sa tým budeme zaoberať, ale pretože pilotný projekt je ešte len v máji, tak určite tieto slová si beriem k srdcu a určite prijmeme opatrenia aj z hľadiska tých 2 000, ale z dôvodu toho, že mám zdrojový rámec iba na 50, tak v súčasnosti riešime záležitosti 40 aktívnych záloh.
A čo sa týka dobrovoľnej vojenskej prípravy, pokiaľ bude záujem o 150 dobrovoľnej vojenskej prípravy príslušníkov, tak určite máme pripravené finančné zdroje na 150 v štvrtom štvrťroku roku 2017 s tým, že od 2. augusta tento výcvik bude v trvaní 11 mesiacov, pokiaľ bude schválený zákon.
Čo sa týka marketingu, nariadil som a máme spracovaný akčný plán motivácie, mobilizácie, dá sa povedať, tých ľudí, ktorí majú záujem vstupu do dobrovoľnej vojenskej prípravy, a verím tomu, že ten počet 150 sa nám podarí naplniť a efektívne využiť zdroje, ktoré budeme mať.
Ďakujem.
Skryt prepis