Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

30.11.2017 o 14:51 hod.

Peter Gajdoš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

30.1.2018 13:33 - 13:35 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladám vám na prerokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov.
Cieľom predkladaného návrhu zákona je precizovať právnu úpravu vojakov v zálohe zaradených do aktívnych záloh v nadväznosti na poznatky získané z realizácie pravidelného cvičenia aktívnych záloh, ktoré sme vykonali v roku 2017, najmä zatraktívniť náležitosti vojaka v aktívnej zálohe, ktorý nie je zamestnancom, náhradou príplatkov, príjmov z podnikania za čas pravidelného cvičenia a plnenia úloh ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zamestnávateľovi vojaka v aktívnej zálohe sa navrhuje refundovať náklady spojené s platením poistného za zamestnávateľa. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Pán minister, prepáčte, poprosím o kľud v rokovacej sále, aby pán minister mohol v kľude prečítať správu. Ďakujem.

Gajdoš, Peter, minister obrany SR
Ďakujem, dovoľte pokračovať. Na sociálne poistenia a na verejné zdravotné poistenie. V nadväznosti na zákon o e-Governmente sa tiež upravujú rozhodnutia a úkony vykonávané výlučne v listinnej podobe. V tejto súvislosti sa upravuje aj zákon č. 569 o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov.
Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie návrhu zákona a jeho postúpenie na ďalšie prerokovanie do výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.11.2017 15:05 - 15:07 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Môžem?

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Gajdoš, Peter, minister obrany SR
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci. Vážená pani poslankyňa, v mene pani ministerky vám ďakujem za položenú otázku, dovoľte mi prečítať jej odpoveď.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na základe návrhu školskej inšpekcie vydalo rozhodnutie vo veci vyradenia elokovaného pracoviska Dargovských hrdinov 71, Sečovce, ako súčasti Spojenej školy, Zimná 96, Dobšiná, zo siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky k 31. januáru 2018. Vzhľadom na skutočnosť, že predmetné rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť, správne konanie vo veci vyradenia tohto elokovaného pracoviska nie je zatiaľ právoplatne ukončené. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.11.2017 14:51 - 14:51 hod.

Peter Gajdoš
Nemám také informácie na tieto špeciálne otázky, ktoré ste dali, ale ubezpečujem vás, že teda odovzdám pani ministerke, a verím tomu, že vám bude odpovedať písomne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.11.2017 14:44 - 14:49 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ďakujem za slovo.
Vážená pani poslankyňa, v mene ministerky školstva, vedy, výskumu a športu, ktorú dnes zastupujem, vám ďakujem za položenú otázku. Dovoľte mi prečítať odpoveď pani ministerky.
Na základe zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní je možné v základnej škole so súhlasom zriaďovateľa zriadiť špecializovanú triedu. Tá slúži na to, aby sa v nej žiaci, ktorí by nezvládali vzdelávanie v príslušnom ročníku, doučili a dobehli chýbajúce vedomosti. Do tejto triedy sa zaraďujú žiaci na návrh triedneho učiteľa po vyjadrení výchovného poradcu a so súhlasom rodiča, čiže zákonného zástupcu, na maximálne jeden rok.
Ďalšia možnosť podľa školského zákona pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, a medzi týchto žiakov patria, patria aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, je uskutočňovanie výchovy a vzdelávania podľa individuálnych podmienok. Individuálne podmienky sú: úprava a organizácia výchovy a vzdelávania, úprava prostredia, v ktorom sa výchova a vzdelávanie uskutočňujú, alebo uplatnenie špecifických metód a foriem výchovy a vzdelávania. Ďalej pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia je možné realizovať takzvaný celodenný výchovný systém.
Základná škola Bajerov je zapojená do národného projektu "Škola otvorená všetkým", ktorý sa realizuje vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Národný projekt implementuje Metodicko-pedagogické centrum. Cieľom projektu je podporou inkluzívneho vzdelávania a skvalitnením profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov. Jedným z nástrojov inklúzie v prostredí základných škôl je celodenný výchovný systém, v ktorom sa realizuje systematické, komplexné pôsobenie na žiaka a zároveň príprava na vyučovanie, prípadne doučovanie, pričom sa v čo najväčšej možnej miere eliminujú negatívne vplyvy rodinného a širšieho sociálneho prostredia na žiaka.
Podľa zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení školy dostávajú príspevok na skvalitnenie podmienok na výchovu a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Príspevok dostávajú žiaci, ktorí majú poradenským zariadením diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajúce len z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí. S účinnosťou od 1. septembra 2017 do 31. decembra 2018 sa poskytuje príspevok aj na žiaka v bežnej triede základnej školy, ktorý je členom domácnosti, ktorej členovi sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a zákonný zástupca žiaka túto skutočnosť preukáže riaditeľovi základnej školy. V roku 2017 je výška príspevku na žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia 260 euro a pred legislatívnymi zmenami napríklad v roku 2016 to bolo 109 euro. Príspevok na rok 2017 je v celkovej sume 7 343 141 euro. Finančné prostriedky z príspevkov je možné použiť aj na špecializované triedy. Tento príspevok je nad rámec bežného normatívu na žiaka. Základná škola v Bajerove v roku 2017 podľa Eduzberu 2017 dostala príspevok na 75 žiakov vo výške 14 473 euro.
Vo vzťahu k motivácii učiteľov je možné tento príspevok použiť aj na príplatok za prácu so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Zamestnávateľ poskytne príplatok učiteľovi za výkon pedagogickej činnosti v triede základnej školy s najmenej 30-percentnými individuálne začlenenými žiakmi so zdravotným znevýhodnením alebo so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia z celkového maximálneho počtu žiakov v triede, ak v triede nepôsobí asistent učiteľa. Výšku poskytovania príplatku upraví zamestnávateľ vo vnútornom predpise školy.
Vážená pani poslankyňa, ďakujem za vašu pozornosť.
Pán podpredseda, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 30.11.2017 14:39 - 14:39 hod.

Peter Gajdoš
Nemám skutočne informáciu na to, aby som vám mohol fundovane odpovedať, ale ubezpečujem vás, že uvedenú otázku a problematiku pani ministerke prednesiem a určite vám dá písomnú odpoveď. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 30.11.2017 14:35 - 14:37 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Vážený pán poslanec, v mene pani ministerky školstva, vedy, výskumu a športu, ktorú dnes zastupujem si dovoľujem vám odpovedať na položenú otázku a prečítať odpoveď pani ministerky Lubyovej.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky poskytlo v roku 2015 sumu 14 mil. 500-tisíc euro obciam na rozšírenie a udržanie kapacít materských škôl formou dotácií. O pridelení dotácie rozhodovala v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona komisia na posudzovanie žiadostí o poskytnutie dotácie. Ministerstvu školstva v čase rozhodovania o pridelení dotácie neboli známe žiadne okolnosti, ktoré by bránili podpisu zmluvy o pridelení dotácie pre obec Čierne Pole. Po predložení zúčtovania dotácie poskytnutej obci Čierne Pole ministerstvo školstva skontroluje zúčtovanie rovnakým spôsobom a v rovnakom rozsahu ako v prípade ostatným prijímateľom dotácie v rámci predmetnej výzvy. V prípade ak obec Čierne Pole poruší zmluvné podmienky, bude povinná vrátiť dotáciu v plnej výške na účet poskytovateľa do 30 dní od zistenia porušenia.
Vážený pán poslanec, na záver mojej odpovede si dovoľujem uviesť, že som vo svojej odpovedi na vašu interpeláciu neposúdila účelnosť udelenia dotácie obci Čierne Pole, ako tvrdíte, a to z dôvodu, že by v tejto fáze dotačného procesu išlo o predčasné vyjadrenie.
Vážený pán poslanec, ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.10.2017 15:52 - 15:53 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ja len chcem ešte raz zvýrazniť, že ideme tam plniť výcvikové úlohy, ideme pripravovať inštruktorov na opravy bojovej techniky, to znamená zabezpečiť spôsobilosti irackých ozbrojených síl, zabezpečiť obranu vlastnej krajiny a pripravenosť ich príslušníkov ozbrojených síl vrátane zabezpečenia odmínovania, to znamená prípravy ich inštruktorov na to, aby mohli svojpomocne a svojimi silami a prostriedkami zabezpečiť odmínovanie územia a zároveň pripravenosť ozbrojených síl. V materiáli je spomenuté aj určitý počet systémov odmínovania mechanického, Božien, ktoré sme im darovali zhodou okolnosti v roku 2006 pri ukončení misie pánom predsedom vlády Slovenskej republiky. Na základe uvedeného oni si ešte dokúpili ďalšie systémy a majú ich, myslím, že až do 30 kusov, to znamená aj takýmto spôsobom my im ideme napomôcť pri zabezpečení prípravy ich špecialistov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.10.2017 15:45 - 15:48 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na základe žiadosti irackej vlády z mája 2016 a následného rozhodnutia Varšavského samitu NATO z júla 2016 a rokovania ministrov obrany členských štátov NATO z októbra 2016 schválila vláda Slovenskej republiky svojím uznesením č. 240 zo 17. mája 2017 návrh príspevku na budovanie obranných a bezpečnostných kapacít v Irackej republike a ich bezpečnostných síl. V súlade s tým bola ponuka tohto príspevku deklarovaná za Slovenskú republiku na stretnutí hláv štátov a vlád členských štátov NATO v Bruseli v máji 2017.
Vzhľadom na príspevok deklarovaný Slovenskou republikou a v nadväznosti na rokovania so zahraničnými partnermi, ktorými sú Španielske kráľovstvo a Poľská republika, sa predloženým materiálom navrhuje súhlasiť s vyslaním do 25 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na územie Irackej republiky za účelom plnenia úloh v rámci výcvikovej aktivity NATO s názvom NATO Training Capability Building - Iraq.
Pôsobenie, pôsobenie Ozbrojených síl Slovenskej republiky na území Iraku je v materiáli podmienené výhradne, zvýrazňujem výhradne, plnením len výcvikových úloh. Zahrnutý výcvik, poskytovanie poradenstva a asistenciu pri budovaní kapacít irackých obranných a bezpečnostných síl na území Irackej republiky v oblasti manuálneho mechanického odmínovania a opráv postsovietskej výroby techniky vo vlastníctve Irackej republiky a ozbrojených síl a bezpečnostných zložiek.
Z hľadiska aktuálnych požiadaviek, ako aj možností Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa uvedené pôsobenie navrhuje v rozsahu 12 kalendárnych mesiacov s predpokladom vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky najskôr od 30. októbra 2017. Vyslanie týchto príslušníkov nemusí byť časovo súvislé, tak ako my sme v predchádzajúcich obdobiach vyslali na 6 mesiacov alebo na 1 rok, ale môže byť operatívne na niekoľko týždňov, na niekoľko mesiacov podľa podmienok a požiadaviek výcvikovej etapy uvedenej misie, ako aj úrovňou vycvičenosti inštruktorov ozbrojených síl, irackých ozbrojených síl.
Náklady súvisiace s predloženým materiálom budú hradené z rozpočtu kapitoly rezortu ministerstva obrany. Navrhovaným vyslaním príslušníkov ozbrojených síl prispeje Slovenská republika formou výcviku irackých obranných a bezpečnostných síl k stabilizácii bezpečnostnej situácie v regióne.
Materiál bol predmetom rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a zahraničného výboru.
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážení, vážené panie poslankyne, páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať úctivo o vyjadrenie súhlasu a prerokovanie uvedeného materiálu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.10.2017 15:41 - 15:41 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Áno. Ďakujem. (Rečník si kýchol.) Pardon. Čiže 86 je zaplatiteľných, týmto napĺňame, 85 bude z dôvodu toho, že som predkladal do výboru pre obranu a bezpečnosť ďalšieho príslušníka, to bolo v predchádzajúcom roku, do Centre of Excellence v Budapešti, to bude 86, čiže 86 máme zaplatiteľných, 170 je mandát Národnej rady Slovenskej republiky, možno som vás poplietol, ospravedlňujem sa, 151 je v ďalšom roku, to je tá jednotka, ktorá bude na posilnenie východného krídla Aliancie v kanadskej bojovej skupine.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.10.2017 15:33 - 15:36 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, panie poslankyne, páni poslanci, Národná rada Slovenskej republiky svojím uznesením č. 1 846 z 23. septembra 2005 v znení neskorších predpisov aktualizáciu vzala na vedomie návrh vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a Európskej únie a podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vyslovila súhlas s vyslaním príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do tohto vojenského zastúpenia. Cieľom predloženého materiálu je aktualizácia tohto vojenského zastúpenia zohľadňujúca priority rezortu ministerstva obrany a Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Obsahom aktualizácie o doplnenie orgánov a vojenských, teda a vojenských štruktúr NATO a Európskej únie o tieto:
1) Národný podporný prvok Ozbrojených síl Slovenskej republiky pri Veliteľstve Mnohonárodného zboru Severovýchod v Poľsku v Štetíne s predpokladom vyslania jedného príslušníka v auguste 2018,
2) Veliteľstvo Mnohonárodnej divízie Severovýchod v Elblagu v Poľskej republike s predpokladom vyslania jedného príslušníka ozbrojených síl v januári 2018 a jedného príslušníka ozbrojených síl v decembri 2018,
3) je to Veliteľstvo Mnohonárodnej bojovej skupiny pod vedením Kanady v Lotyšskej republike v Adazi, meste, s predpokladom vyslania dvoch príslušníkov v tomto roku v novembri 2017.
Vyslanie príslušníkov ozbrojených síl do týchto štruktúr predstavuje prakticky krok k napĺňaniu záväzkov Slovenskej republiky daných pre vykonanie opatrení na posilnenie východného krídla Aliancie. Uvedené opatrenia sú v súlade s platnými postupmi, postupnými reakcie NATO, tzv. Graduated Response Plans, a s posilnenou predsunutou prítomnosťou v Pobaltí, tzv. enhanced Forward Presence. Cieľom vyslania dvoch príslušníkov ozbrojených síl vytvoriť podmienky na pôsobenie našich 151 príslušníkov, ktorí majú byť vyslaní v roku 2018 do Pobaltia.
Predmetným materiálom sa nezvyšujú tzv. celkové mandátové počty 171 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky vo vojenskom zastúpení mimo územia Slovenskej republiky, pričom celkové reálne počty vyslaných príslušníkov ozbrojených síl nepresiahnu vzhľadom na finančné možnosti súčasný počet 86 príslušníkov.
Výdavky súvisiace s predloženou aktualizáciou vojenského zastúpenia sú v plnej miere zabezpečené v rámci rozpočtu rezortu ministerstva obrany. Materiál bol predmetom rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a zahraničného výboru.
Vážená pani podpredsedníčka, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o súhlas s predloženým návrhom.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis