Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

15.5.2018 o 18:54 hod.

Peter Gajdoš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 11.9.2018 18:22 - 18:24 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedkyňa Národnej rady Slovenskej republiky, vážené poslankyne, poslancovia, Národná rada Slovenskej republiky svojím uznesením č. 1846 z 23. septembra 2005 v znení neskorších aktualizácií vzala na vedomie návrh vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a Európskej únie a podľa čl. 86 písmeno k) neskôr zaradeného ako písmeno l) Ústavy Slovenskej republiky vyslovila súhlas s vyslaním príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do tohto vojenského zastúpenia.
V nadväznosti na organizačné zmeny v rámci agentúry NATO pre komunikáciu a informácie NCIA v Bruseli, Belgického kráľovstva sa týmto návrhom ruší zastúpenie v programovacom centre NATO v Glonse v Belgicku a nahrádza sa zastúpením v úrade programovania a služieb pri systéme velenia, riadenia vzdušných síl v Haagu v Holandsku. Predloženým návrhom sa nezvyšujú tzv. celkové mandátové počty príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v uvedenom vojenskom zastúpení, tak ako boli schválené, na 171. Z hľadiska reálnych počtov sa predpokladá ich zachovanie pre celkové reálne počty vyslaných príslušníkov ozbrojených síl, nepresiahnu, podčiarkujem, nepresiahnu vzhľadom na finančné možnosti Ministerstva obrany Slovenskej republiky súčasný počet 86 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky. V súčasnosti máme vyslaných 81, aj na vedomie vaše, profesionálnych vojakov.
Z uvedeného dôvodu nemá predložený návrh žiadny finančný vplyv a výdavky súvisiace s vojenským zastúpením sú v plnej miere zabezpečené z rozpočtu kapitoly rezortu ministerstva obrany. Jedná sa iba o reorganizačné zmeny a bidovací proces, z ktorého sme riešili uvedený problém presunu profesionálneho vojaka.
Vláda Slovenskej republiky vyjadrila svoj súhlas s predmetným návrhom svojím uznesením č. 316 z 11. júla 2018. Dňa 4. septembra tohto roku bol taktiež materiál predmetom rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť.
Vážená pani podpredsedníčka, vážené pani poslankyne, páni poslanci, týmto si vás žiadam, dovoľujem požiadať o súhlas s predloženým návrhom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.6.2018 14:55 - 14:55 hod.

Peter Gajdoš
Vážený pán poslanec, na túto vašu poslednú otázku som sa veľmi serióznym spôsobom pripravil, je to otázka č. 14, takže rád sa zdôverím aj s tými informáciami na vašu otázku. Ďakujem.
A otázku odovzdám, samozrejme, pani ministerke tak, aby tá odpoveď bola jasná aj napriek tomu teda, že to tu bolo deklarované. Verím tomu, že vám tú odpoveď dá. Ja som to pochopil tak, že po 30. júni to bude zverejnené.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

21.6.2018 14:48 - 14:53 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, v prvom rade je však potrebné niektoré vaše tvrdenia uviesť na správnu mieru. Žiadosti o agrodotácie sa nepodávajú v digitálnej podobe prostredníctvom systému GSAA. Rok 2018 priniesol pre poľnohospodárov podávanie niektorých príloh k jednotlivým žiadostiam o tzv. priame podpory, tzv. priame platby a neprojektové opatrenia Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky rok 2014 - 2020 významnú zmenu. Prvýkrát v histórii totiž muselo 100 % žiadateľov predložiť grafické prílohy a zoznamy poľnohospodárskych pozemkov k jednotlivým žiadostiam na tzv. priame podpory výlučne v elektronickej podobe. Aplikácia na geopriestorovú žiadosť a o podporu v tej skratke GSAA pre zakresľovanie hraníc užívania výrazne zjednodušuje podávanie uvedených žiadostí.
Pre úplnosť je potrebné uviesť, že po prihlásení sa do aplikácie sa minuloročným žiadateľom automaticky zobrazia hranice užívania podľa nimi nahlásených dielov pôdnych blokov z predošlého roku až na úrovni parciel. Zaznačenie hraníc užívania v online prostredí pritom poskytuje niekoľko výhod, predovšetkým automatické generovanie zoznamov poľnohospodárskych pozemkov pre jednotlivé schémy a opatrenia priamych podpôr, automatický výpočet výmer vrstiev Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky za uvedené roky 2014 - 2020, ako aj tzv. pravidiel krížového plnenia a prvkov v oblasti ekologického záujmu, potrebných na korektné vyplnenie zoznamu poľnohospodárskych pozemkov a zoznamu poľnohospodárskych pozemkov v oblasti ekologického záujmu.
Aplikácia GSAA tiež zobrazuje spoločné hranice užívania so susedným žiadateľom. Systém obsahuje funkciu, ktorá oznámi žiadateľom výsledky takzvaných, takzvanej predbežnej krížovej kontroly a poľnohospodári budú mať možnosť odstrániť nezrovnalosti a prekryvy sami, čo má prispieť k znižovaniu počtu nezrovnalostí po riadnej krížovej kontrole. Do stanoveného termínu podalo žiadosti 97,23 % poľnohospodárov z roku 2017 a čo je dôležité, elektronické grafické prílohy pokryli až 99,66 % plochy výmery v roku 2017. Oproti minulému roku rezort aplikáciu GSAA výrazne technicky vylepšil. Došlo k zlepšeniu funkcionalít, zvýšila sa stabilita aplikácie a prevádzkovateľ tiež vykonal opatrenia na zvýšenie záťaže pri nadmernom počte súčasne prihlásených používateľov. Reálna dostupnosť aplikácie v praxi dosiahla hranicu 99,7 %, takže používatelia neboli prakticky vôbec limitovaní jej používaním.
K otázke je potrebné uviesť, že v zmysle platnej legislatívy Európskej únie sa rezort rozhodol od roku 2018 dobrovoľne zaviesť systém tzv. predbežných kontrol, vďaka ktorému, ako som, ako bolo uvedené, žiadatelia získajú informácie o prípadnom nesplnení povinností a vďaka ktorému budú môcť meniť svoju žiadosť o pomoc a žiadosť o platbu a tak predísť k zníženiu a administratívnym sankciám. Legislatíva Európskej únie tiež stanovuje nasledovné, keďže uvedený systém vychádza z využívania aplikácie GSAA, možno ho uplatniť iba vtedy, ak sa v členskom štáte Európskej únie mechanizmus GSAA plne uplatňuje.
Výsledky predbežných kontrol sa oznámia žiadateľovi do 26 kalendárnych dní po márnom uplynutí termínu na predloženie jednotnej žiadosti. Ak bol žiadateľ informovaný o výsledkoch predbežných kontrol, tento žiadateľ môže zmeniť jednotnú žiadosť alebo žiadosť o platbu s cieľom zahrnúť všetky potrebné opravy v súvislosti s jednotlivými pozemkami v súlade s výsledkami uvedených krížových kontrol v prípade, že z nich vyplynulo neplnenie povinností. Zmeny na základe predbežných kontrol oznámi platobnej agentúre najneskôr do 35 kalendárnych dní po konečnom termíne predloženia jednotnej žiadosti. S cieľom zamedziť odlišnému obchá..., pardon, zaobchádzaniu s poľnohospodárskymi, pardon, s poľnohospodármi z rovnakého členského štátu je však možné zverejniť uvedené informácie až po márnom uplynutí vyššie uvedených lehôt.
V súvislosti s rokom podávania žiadostí 2018 je tiež nevyhnutné zabezpečiť úplnú administráciu (zaznievanie zvukov časomeru) žiadostí podaných v tomto roku. V súvislosti s rokom podávania žiadostí 2016, 2017 možno predpokladať zverejnenie uvedených informácií po 30. júni.
Ďakujem za pozornosť. Skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 21.6.2018 14:34 - 14:34 hod.

Peter Gajdoš
Otázke som pochopil, odovzdám pani ministerke. Je to podstatný rozdiel, vrtuľníky, OP, hej, a tak ďalej, ako mrkva a paradajky. Ale určite odovzdám, pochopil som. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 21.6.2018 14:29 - 14:33 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, musím s poľutovaním konštatovať, že také praktiky, aké boli popísané v otázke, boli vo viacerých prípadoch potvrdené aj v kontrolných orgánoch, ktorým je Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky, ďalej budem používať tú skratku ŠVPS. Tieto, dovolím si povedať, veľmi nečestné praktiky, ktorým je spotrebiteľ úmyselne uvádzaný do omylu a ktoré priamo porušujú zákon, sú samozrejme zo strany štátu, štátu sankcionované.
Od začiatku roku 2018 ŠVPS zaradila medzi svoje prioritné činnosti na ochranu spotrebiteľa práve aj cielené kontroly zamerané na kontrolu vysledovateľnosti čerstvého ovocia a zeleniny, vrátane kontroly označovania krajiny pôvodu s cieľom odhalenia možných nečestných praktík pri ich uvádzaní na trh. Kontroly prebiehali a stále prebiehajú na všetkých stupňoch distribučného reťazca, v obchodných reťazcoch, ako aj u obchodníkoch s ovocím a zeleninou, ktorí distribuujú ovocie a zeleninu z krajín Európskej únie do Slovenskej republiky a ktorí sú povinní nahlasovať zase zásielky do portálu ŠVPS. Potravinoví inšpektori sa pri kontrolách zameriavali okrem kvality tovaru aj na kontrolu dokladov sprevádzajúcich zásielky ovocia a zeleniny, spôsob ich uchovania, prenos informácií vrátane krajiny pôvodu do vnútorného informačného systému kontrolovaného subjektu, ako aj správnosť a spravodlivosť finálneho uvádzania údajov do dodacích listov a faktúr pre odberateľov.
Pri kontrolách u distribútorov inšpektori vykonali dokumentačnú kontrolu dokladov, pričom boli krížovo skontrolované množstvá prijatej a vyskladnenej zeleniny. Súčasťou úradných kontrol boli aj kontroly nahlásených zásielok čerstvého ovocia a zeleniny, prichádzajúcich z iných členských štátov Európskej únie a tretích krajín do portálu ŠVPS. Počas kontroly vysledovateľnosti zeleniny sa zistila distribúcia tovaru neznámeho pôvodu bez označenia alebo klamlivo označené, hlavne z Poľska a Holandska, boli to mrkva a petržlen, alebo Španielska, Talianska, Turecka, Maroka, Belgicka, uvedený tovar boli paradajky alebo teda rajčiny.
Počas kontroly inšpektori taktiež zistili, že prevádzkovatelia potravinových podnikov neuvádzali v dodacích dokladoch informáciu o krajine pôvodu zeleniny, hoci to predpisuje platná legislatíva, podľa ktorej sa považuje, aby informačné náležitosti boli čitateľné a zreteľne uvedené na viditeľnom mieste na jednej strane obalu. V jednom prípade sa informácie o krajine pôvodu zeleniny uvádzali iba v ponukových cenníkoch spoločnosti, čo je v rozpore s platnou legislatívou. Ďalej bolo vo viacerých prípadoch zistené, že prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uvádzali nepravdivú informáciu o krajine pôvodu zeleniny, v prípade to bolo mrkvy a petržlenu, už v interných domácich dokladoch, kde bolo, bola zmenená krajina pôvodu z Poľska na pôvod Slovensko.
Ako príklad môžem uviesť situáciu, kedy bol počas kontroly vysledovateľnosti u distribútora ovocia a zeleniny zistený kamión s prepravnými obalmi s petržlenom neznámeho pôvodu, t. j. bez akéhokoľvek označenia, čo je v rozpore s platnou legislatívou. Tovar bez označenia alebo tovar klamlivo označený bol na mieste zakázaný ďalej distribuovať. Zistené nedostatky budú riešené v správnom konaní a za porušenie legislatívy bude uložená pokuta až do výšky 100-tisíc euro.
Ako príklady efektívnosti úradných kontrol ŠVPS možno spomenúť situáciu z januára 2018, kedy boli všetky obchodné siete zaplavené mrkvou slovenského pôvodu. Po začatí cielených kontrol so zameraním na vysledovateľnosť krajiny pôvodu, napríklad mrkva slovenského pôvodu začala na pultoch slovenských predajní absentovať. Takéto cielené kontroly zamerané na preverenie skutočnej krajiny pôvodu ovocia a zeleniny v potravinovom reťazci od prepravcu ovocia a zeleniny z členských štátov Európskej únie alebo tretej krajiny až k pestovateľom na území Slovenskej republiky budú, samozrejme, prebiehať aj naďalej, aby sme takýmto praktikám zabránili v čo možno najväčšej miere.
Ďakujem za pozornosť. Skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.6.2018 11:02 - 11:06 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, skutočne ja som predložil materiál nie ako hrdina, nechcel som ním byť, ale ako minister obrany na základe požiadaviek Ozbrojených síl Slovenskej republiky ohľadom civilno-vojenskej spolupráce a môžem povedať, že toto bola pre mňa taká psychologická príprava a psychologická, by som povedal, príprava na budovanie psychologickej odolnosti. Skutočne klobúk dolu nad vašimi rétorickými spôsobilosťami, myslím to skutočne veľmi pozitívne.
Ale na druhej strane som vám už hovoril niekoľkokrát, že si svoje úlohy plním a ctím si zákony Slovenskej republiky, a preto v zmysle Ústavy Slovenskej republiky § 86 písm. m) som uvedený materiál musel predložiť na rokovanie vlády, Bezpečnostnej rady, do výborov a, samozrejme, aj dnes a prišiel som to obhajovať, nie preto, ani som nepredpokladal, že skutočne 4 profesionálni vojaci zo 4. pešej divízie, ktorá čiastočne využíva výcvikové zariadenia v Poľsku, bude nápomocná pri budovaní spôsobilostí Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktoré sú požadované v zmysle cieľov síl alebo spôsobilostí a záväzkov, ktoré máme, a že týmto v podstate 4 vojakmi sme vyvolali celosvetový konflikt.
Na druhej strane chcem povedať, že bolo by možno dobré sa pozrieť na štvrťročné alebo polročné dokumenty, ktoré predkladám Bezpečnostnej rade a vláde Slovenskej republiky, kde naši vojaci v rámci organizácie, ktorých sme členom, to znamená NATO a Európskej únie, za minulý rok 12 200 našich profesionálnych vojakov, nevravím, že teda všetci, ale keď to tak zoberieme, tak skoro všetci sa zúčastnili medzinárodných cvičení na území Slovenskej republiky a v zahraničí. Pýtam sa, majú to aj tie ostatné členské štáty brať ako inváziu, ktorú ste spomínali? Nie Sovietskeho zväzu, ale Varšavskej zmluvy, no asi nie. Je to ohľadom budovania vzájomnej spolupráce. Aj OSN je Organizácia Spojených národov, a preto som presvedčený o tom, že na seba by sme mali byť lepší a budovať spoločne mier a slobodu, a preto aj vyslanie našich vojakov na B3, čiže do pobaltských štátov, je ukážkou súdržnosti, solidarity a odhodlanosti, a nie nejakej invázie, pretože NATO je obranný pakt, keď mám tak povedať, a poradenstvo je tam spomenuté iba jedenkrát, ale ste sa chytili toho, chopili toho slova, je to metodická pomoc a poradenstvo v rámci výcviku na cvičeniach, ktoré budú organizované nami, Ozbrojenými silami Slovenskej republiky na jej území.
V každom prípade žiadam o prerokovanie, schválenie uvedeného materiálu a, samozrejme, som ochotný a spôsobilý diskutovať ohľadom niektorých detailov aj historických, ktoré skutočne zapasovali do tohto materiálu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.6.2018 10:05 - 10:08 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážená pani poslankyňa, vážení páni poslanci, spolupráca Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických je realizovaná dlhodobe na veľmi dobrej a vysokej úrovni už od roku 1994 podpisom dvojstrannej, zmluvy o dvojstrannej spolupráci, čoho prejavom je aj intenzívna spolupráca našich ozbrojených síl, najmä v oblasti vojenského výcviku a vojenských cvičení.
Významným prínosom pre prehĺbenie tejto spolupráce je aj ponuka Spojených štátov amerických týkajúca sa pôsobenia tzv. Civil Affairs tímu ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky. Je to tím na civilnú spoluprácu. Cieľom pôsobenia tohto tímu je zvýšenie vzájomnej interoperability Ozbrojených síl Slovenskej republiky v rozvoji spolupráce civilno-vojenskej v rámci Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
V súlade s tým sa predloženým materiálom navrhuje súhlas s pôsobením tímu ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky, a to v počte štyroch príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických a maximálne dvoch kusov lakovanej techniky, je to technika, ktorá je zapožičaná, zapožičaná v civilnom sektore, ale musím to uviesť v uvedenom materiáli, čiže nie je to žiadna vojenská technika, a to na plnenie úloh výcviku a poradenstva v rámci spolupráce našich ozbrojených síl so Spojenými štátmi americkými v oblasti civilno-vojenskej spolupráce, ako som spomínal.
Miesto pôsobenia je v mieste dislokácie, v posádke Martin, kde máme stredisko CIMIC/PSYOPS, teda civilno-psychologických operácií, a na dobu je to 18 mesiacov s predpokladaným termínom začatia od 1. júla tohto roku. Rotácia by mala byť po deviatich mesiacoch. Ten druhý rotačný cyklus bude podľa toho, akú úroveň dosiahnu naši príslušníci ozbrojených síl. A prepočíta, počíta sa do budúcnosti aj s prepojením s ostatnými členskými štátmi NATO, tzv. Danube Bridge, prepojenie s Rumunskom, Maďarskom a Poľskom.
Vzhľadom na skutočnosť, že náklady spojené s pôsobením tímu na území Slovenskej republiky plne hradia Spojené štáty americké, uvedený materiál nezakladá požiadavky na finančný vplyv.
Predložený materiál bol predmetom rokovania Bezpečnostnej rady a vlády Slovenskej republiky, ktorá k nemu vyjadrila súhlas svojím uznesením č. 254 z 23. mája roku 2018.
Návrh bol prerokovaný taktiež vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a, samozrejme, aj na zahraničnom výbore.
Vážený pán podpredseda, vážená pani poslankyňa..., vážené pani poslankyne, pardon, vážení páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o prerokovanie a schválenie predloženého návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 17.5.2018 14:56 - 14:57 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ak dovolíte, pán poslanec, opäť sú to úplné polopravdy alebo teda nepravdy. Na základe výsledkov jeho práce, dotyčného pána novinára, som podal na výsledky jeho práce, ktoré boli zverejnené vo fínskej televízii, trestné oznámenie. To si môžte preveriť, a NAKA začala na základe podnetov trestné stíhanie. Som pripravený so všetkou hŕbou dokumentov, ktoré k tomu mám, vyjasniť všetky záležitosti tak, aby pravda, ktorú som neustále hovoril aj na verejnom výbore a zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť, sa potvrdila. Nič netajíme. Všetko máme k dispozícii. Prepáčte, ale materiál, ktorý je analytického charakteru, a jedná sa o to, že v zmysle zákona o utajovaných skutočností a Obchodného zákonníka musím utajovať, tak ja si zákony tejto republiky ctím. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 17.5.2018 14:51 - 14:54 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Vážený pán poslanec Dostál, fínsky novinár Magnus Berglund ma oslovil prostredníctvom e-mailu 26. marca 2018, v ktorom ma požiadal o krátke interview, pričom sám navrhol konkrétny termín stretnutia 4. alebo teda 5. apríla, konkrétne, 2018. Samozrejme, určite rozumiete tomu, že ako ústavný činiteľ mám dlhodobý pracovný program a úlohy z neho vyplývajúce. V tomto prípade išlo konkrétne o výjazdové zasadnutie vlády do okresov Sabinov a v Prakovciach na východnom Slovensku.
Mojou povinnosťou ako člena vlády je, samozrejme, zúčastňovať sa na takýchto rokovaniach. Neviem, ako sa staviate vy k svojim povinnostiam poslanca v Národnej rade Slovenskej republiky. Verím však, podľa toho, jak vás vidím vystupovať, že veľmi zodpovedne, a ja taktiež, pristupujem k svojej funkcii ministra obrany taktiež zodpovedne, a preto som sa zúčastnil uvedeného rokovania. A určite, že v tomto termíne, kedy sú rokovania vlády Slovenskej republiky, si nebudem plánovať, prepáčte, akékoľvek stretnutia s novinármi.
O tom, že v čase navrhovaného stretnutia mám iné pracovné povinnosti, bol pán menovaný novinár písomne, samozrejme, informovaný a zároveň sme mu ponúkli alternatívu zúčastniť sa na tlačovej konferencii, ktorú pripravujeme s odborníkmi po vyhodnotení vojskových skúšok. Následne som sa však v menovanom denníku dočítal, že pán Magnus Berglund by si musel v prípade iného termínu stretnutia alebo účasti na tlačovej konferencii opätovne kúpiť letenku na Slovensku.
Pán poslanec, asi vy sám uznáte, že pri tak náročnom rezorte, akým je rezort ministerstva obrany, nie je možné stretávať sa s kýmkoľvek takpovediac na počkanie, ale ešte v čase, kedy máte iné oficiálne pracovné povinnosti. Neviem si predstaviť pracovať systémom, že sa s každým jedným novinárom, ktorý si sám vopred určí termín bez akéhokoľvek kompromisu alebo možnosti kompromisu, sa ihneď osobne stretnem. Myslím, že to tak nefunguje nikde vo svete. Ja predsa nemôžem byť riadený a úlohovaný novinármi. Ak mi takýto príklad uvediete, napríklad, že náš novinár určí talianskej ministerke obrany, že sa s ňou stretne 15. mája, poviem príklad, o 14.00 hodine, a ona ho naozaj prijme, tak budem veľmi prekvapený.
Čiže ak to zhrniem, s pánom novinárom Magnusom Berglundom sme komunikovali, ponúkli sme mu alternatívu, ktorú neprijal, a dovolím si tvrdiť, že ak by mu skutočne išlo o pravdu, tak by stál aspoň minimálne o písomné stanovisko, ktoré nepožiadal, alebo by sa priamo prispôsobil našej ponúkanej alternatíve na stretnutie.
Ako príklad môžem uviesť dnešný telefonát, esemesku nemenovaného novinára z BBC, kde teda rád by videl lietajúce MIG-y29 ešte pred 29. júnom, pretože potrebuje dať reportáž do novín, a že teda v žiadnom prípade nemôže 14. 6. a 21. 6., pretože je pracovne zaťažený, ale že aby som si našiel čas naňho, aby som ho doprovodil ja alebo niektorý z mojich zástupcov. Čiže takto skutočne pracovať nemôžem.
Ďakujem za pozornosť. Myslím, že som vám zodpovedal všetko. Ďakujem. Som pripravený odpovedať na ďalšie otázky.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.5.2018 18:54 - 19:00 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážená pani poslankyňa, teda už len jedna, vážení páni poslanci, mrzí ma, že tu nezostali tí, ktorí mali najviac príspevkov. Mrzí ma aj to, že som sa nemohol zúčastniť na zahraničnom výbore a výbore pre obranu a bezpečnosť, lebo, myslím, že tam je priestor na prediskutovanie týchto problémov, a môžem skutočne vysvetliť aj operačné umenie, či to NATO, alebo Ruskej federácie, ale neprišiel som sem riešiť niektoré záležitosti geopolitických hrozieb a problémov, ktoré, predpokladám, že my tu nevyriešime, ale skutočne chcel som riešiť iba podporu k návrhu vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, zvýrazňujem, a tie ďalšie tri členské štáty iba so súhlasom Národnej rady Slovenskej republiky vrátane použitia čl. 5, vrátane vyslania na dve rotácie po šesť mesiacoch.
Som nesmierne prekvapený z toho, že tento materiál vyvolal takú búrlivú trojhodinovú diskusiu. Ale musím povedať, že rozhodnutie ohľadom Deterrence and Defence, čiže odstrašenia, nie tak ako tu poniektorí v diskusii vystupovali, to nie je odstrašenie, ako keď sa malé deti stratia, že bu-bu-bu, to v žiadnom prípade nie, ale je to z hľadiska koaličnej kolektívnej obrany riešenie prítomnosti na východnom krídle. Ja som riešil iba záležitosť našej prítomnosti v časti tohto východného krídla, a to v Lotyšsku a, samozrejme, pokiaľ by som mohol, tak by som mohol tu porozprávať aj ďalšie záležitosti zabezpečenia južnej, južnej časti alebo južného krídla, ale na to nie je čas.
Chcem zvýrazniť jednu záležitosť, že bezpečnostné hrozby sú tu. Ja vás pozývam na materiál, ktorý budem predkladať jednak do výboru na kontrolu vojenského spravodajstva, ale zároveň, myslím, že je to v piatok, predkladám spravodajskú, alebo teda správu ohľadom vojenského spravodajstva. Budú tam rôzne hrozby, ktoré Slovenská... alebo na Slovenskú republiku sú, takže bude to vo vyhradenom móde, tam sa dozvedia aj tie ďalšie záležitosti, a keď som povedal, teda že voči všetkým možným agresorom, tak, dá sa povedať, voči všetkým.
Čo sa týka záležitosti bezpečnostných hrozieb z hľadiska Severoatlantickej aliancie, tak skutočne túto záležitosť prítomnosti konsenzom 29 členských štátov s podporou Slovenskej republiky boli schválené na ostatnom samite a Slovenská republika ako seriózny partner, nie iba konzument mieru zabezpečuje našu účasť v tejto operácii. Chcem zvýrazniť tú záležitosť, že som hrdý na to, že 18 - 1 000 profesionálnych vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a ešte v tej dobe Armády Slovenskej republiky sa zúčastnilo rôznych misií, či je to v NATO, Európskej únii, OSN alebo OBSE, a skutočne robia dobré meno Slovenskej republike a Ozbrojeným silám Slovenskej republiky.
Čo sa týka záležitosti zahraničnej politiky, toto je politika zahraničná Slovenskej republiky v rámci programového vyhlásenia vlády, kde sme sa zaviazali, alebo kde naša zahraničná politika je proeurópska a transatlantická, a toto je jeden z možných príkladov riešenia problému.
Áno, súhlasím s tým, že je potrebné a NATO už na ostatnom rokovaní ministrov zahraničných vecí potvrdilo, že skutočným riešením riešenia problému s Ruskou federáciou je diplomatické riešenie, diplomatické rozhovory. Ja ako osobne minule som sa zúčastňoval NATO-Russia Council, kde sa riešili rôzne problémy, ktoré boli medzi NATO a Ruskom, a verím tomu, že aj do budúcnosti táto záležitosť bude riešená diplomatickou cestou.
Čo sa týka záležitosti našej účasti, je to z hľadiska interoperability riešenie záležitostí a aj to, že sme spôsobilý člen NATO, aby sme riešili úlohy spoločne, kolektívne a zároveň chcem zvýrazniť, že napríklad v tom výcviku strategická preprava bude vykonávaná letecky použitím našich leteckých dopravných prostriedkov, po železnici a po osách, to znamená po cestách. Aj toto je príklad toho, že Ozbrojené sily Slovenskej republiky sú spôsobilé riešiť problémy a nesúhlasím s tým, že nie je potrebné vydávať finančné prostriedky na modernizáciu a vyzbrojenie ozbrojených síl, pretože 25 rokov sme zľahka, by som povedal, pospávali a ten záväzok 2 % je dôležitý preto, nie aby sme problémy vyzbrojenia ozbrojených síl riešili v rámci vojny, vojnového stavu, ale v mieri, preto, aby sme ukázali, že sme pripravení riešiť takéto problémy krízového manažmentu a riešiť problémy tam, kde vznikajú, tak aby naše deti žili v pokojnom detstve, starí rodičia si užili dôchodku a my by sme tu mohli vykonávať zasadnutia Národnej rady.
Ďakujem za vypočutie si ma, verím tomu, že budeme mať podporu k tomuto materiálu, a prajem pekný večer. Zároveň chcem povedať, že tí, ktorí vydržali na tomto rokovaní, som si pripravil taký menší darček pre vás pre rozveselenie. Mám tu lístky na IDEB, zajtra máme IDEB, výstava na Inchebe, takže tí, ktorí majú záujem, nech sa páči, zadarmo.
Ďakujem. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis