Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

15.10.2019 o 16:53 hod.

Peter Gajdoš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

25.2.2020 15:45 - 15:48 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ešte jeden papier (minister si išiel poň k pultu pre navrhovateľov). Ďakujem mockrát za takú horúcu rozpravu. Ja som presvedčený o tom, že tu asi chýba na verejnosti, nazýva sa to strategická komunikácia alebo teda nazvem to osveta alebo vysvetľovanie aj obyčajnému človeku. Myslím, že toto by mohlo z toho nejakým spôsobom vyplynúť.
Mrzí ma, že pre niektorých som nebol dostatočný ako minister obrany na odôvodnenie uvedeného materiálu. Hold, ale som zvyknutý ako vojak plniť úlohy a úloha bola, že to mám teda nejakým spôsobom tu objasniť. Aj napriek tomu teda som presvedčený o tom, že teda mám aj iné dôležité úlohy, ktorými sa môžem zaoberať.
A tu chcem povedať, že asi je dôležité, hlásime sa mnohí ku kresťanským tradíciám, základom a podobne, keď som si porovnal ten materiál a na základe aj tej diskusie, že tento materiál je taký hrubý (minister zdvihol uvedený materiál v ľavej ruke) a Desatero Božích prikázaní je iba toľkoto (minister zdvihol hárok papiera v pravej ruke). Ak by sme aj tí, ktorí sú neveriaci alebo ateisti, sa držali toho, čo je napísané v tých Desatero Božích prikázaní, verím tomu, že takýto problém v našej spoločnosti nie je.
Ďakujem za pozornosť a želám veľa úspechov. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.2.2020 13:11 - 13:15 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu.
S podpísaním predmetného dohovoru vyslovila vláda Slovenskej republiky svoj súhlas uznesením č. 297 zo 4. mája 2011, v súlade s tým dohovor za Slovenskú republiku podpísal 11. mája 2011 štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Milan Ježovica. Dohovor je záväzným právnym dokumentom Rady Európy, ktorý stanovuje právne záväzné štandardy na predchádzanie násiliu na ženách a domácemu násiliu. Dohovor je medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky o ľudských právach a základných slobodách a medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických alebo právnických osôb a má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Jeho cieľom je najmä ochraňovať ženy pred všetkými formami násilia, predchádzať k násiliu na ženách a domácemu násiliu, trestne stíhať násilie na ženách a domáce násilie a odstrániť ho, odstrániť všetky formy diskriminácie žien a podporovať rovnoprávnosť mužov a žien, prijať opatrenia na ochranu detí, obetí násilia a domáceho násilia.
Dohovor sa zároveň navrhuje, pardon, dohovorom sa zároveň navrhuje zriadenie ako v prípade iných ľudskoprávnych dohovorov expertný monitorovací tím GREVIO.
Dňa 29. marca 2019 Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1697 požiadala vládu Slovenskej republiky, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii uvedeného dohovoru. Dôvodom zastavenia tohto procesu je nejednoznačný a sporný výklad jeho niektorých ustanovení. ide predovšetkým o nejasnosti v otázke odstraňovania rodových stereotypov. Uznesením č. 641 z 18. decembra 2019 vláda Slovenskej republiky zobrala na vedomie uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky a poverila predsedu vlády požiadať prezidentku Slovenskej republiky oznámiť depozitárovi dohovoru úmysel Slovenskej republiky nestať sa jeho zmluvnou stranou.
Dňa 28. novembra 2019 prijala Národná rada Slovenskej republiky uznesenie č. 2261, ktorým požiadala vládu Slovenskej republiky postupovať s využitím všetkých možností voči inštitúciám Európskej únie s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku a vyplývajú z uvedeného dohovoru. Uznesením č. 15 z 15. januára 2020 zobrala vláda Slovenskej republiky na vedomie druhé uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 2261 z 28. novembra 2019. Predložené, predložený materiál schválila vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí dňa 12. februára 2020. Materiál bol prerokovaný v ústavnoprávnom výbore a vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na výsledok stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov k tejto téme, ako aj v záujme ukončenia diskusií o tomto dohovore sa navrhuje, aby Národná rada Slovenskej republiky prerokovala a uzniesla sa na tomto dohovore.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 20.2.2020 18:53 - 18:55 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Pekný večer prajem. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa zrušuje zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predkladám na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 zo dňa 12. februára 2020, ktorým bol návrh schválený.
Vládny návrh sa na skrátené legislatívne konanie predkladá podľa § 89 ods. 1 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov z dôvodu ochrany hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Slovenská republika si pred takmer 30 rokmi stanovila ambiciózny plán vybudovania kompletnej diaľničnej siete, ktorého cieľom bolo prepojiť všetky regióny Slovenska od východného po západný, ako aj severného s južným. V súčasnosti však je v Slovenskej republike v prevádzke asi len 70 % plánovaných diaľnic D1 až D4 a len približne 23 % z plánovaných rýchlostných ciest R1 až R8, čo v spoločnosti, v spoločnom vyjadrení predstavuje zhruba 1100 km chýbajúcich diaľnic a rýchlostných ciest. Výsledkom takmer 1100 km chýbajúcej diaľničnej infraštruktúry sú značné negatívne dopady pre motoristov spôsobené častými zápchami a obchádzkovými trasami. Zároveň tento značný infraštruktúrny výpadok má za následok aj negatívne finančné dopady pre právnické osoby, či už živnostníkov alebo firmy, a to najmä tých, ktorí sú považovaní za malých a stredných podnikateľov, preto jej časté zápchy a obchádzkové trasy zvyšujú prevádzkové náklady týchto podnikateľov.
Naliehavosť prijatia návrhu zákona, ktorého sa týka návrh na skrátené legislatívne konanie, vyplýva z aktuálnej situácie, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva prostredníctvom zníženia ich výdavkov na platenie diaľničných známok.
Ďakujem za pozornosť a týmto si vás dovoľujem požiadať o podporu a schválenie predloženého návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.11.2019 17:26 - 17:29 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladám vám na prerokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 321 o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Vládny návrh zákona reflektuje zmeny vyplývajúce zo zákona č. 306/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 319 o obrane Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorým novým spôsobom stanovuje alebo spresňuje úlohy na úseku obrany štátu, pričom účinnosť predmetný zákon nadobudne 1. februára 2020.
Vzhľadom na skutočnosť, že ozbrojené sily Slovenskej republiky tieto úlohy plnia alebo sa na nich podieľajú, je potrebné dosiahnuť rovnakú účinnosť predloženého vládneho návrhu zákona s novelou zákona o obrane Slovenskej republiky.
Cieľom vládneho návrhu zákona je aj potreba rozšíriť účely vysielania ozbrojených síl Slovenskej republiky v súvislosti s plnením záväzkov z medzinárodných zmlúv, ktorými je naša republika viazaná.
V čl. II a III sa ďalej novelizujú zákony súvisiace s úpravou vysielania ozbrojených síl, a to zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov a zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V čl. IV sa v zákone č. 378/2015 Z. z. o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje náhrada cestovných výdavkov vojakovi dobrovoľnej vojenskej prípravy na návštevu rodiny a preukazovanie príslušnosti k ozbrojeným silám Slovenskej republiky.
Vládny návrh zákona bol schválený vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a v ústavnoprávnom výbore.
Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2019 17:53 - 17:56 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené pani poslankyne, páni poslanci. Národná rada Slovenskej republiky svojím uznesením z 23. septembra 2005 roku č. 1846 v znení neskorších aktualizácií vzala na vedomie návrh komplexného vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch a vojenských štruktúrach, či to už NATO alebo Európskej únie, a vyslovila taktiež súhlas s vyslaním príslušníkov ozbrojených síl do týchto vojenských zastúpení.
Cieľom predloženého materiálu je aktualizácia vojenského zastúpenia, ktorá v súvislosti s procesom adaptácie veliteľskej štruktúry NATO zohľadňuje doplnenie štruktúr o tieto pozície: Po prvé. Divíziu pre spoluprácu s Ukrajinou v Kyjeve. Po druhé. Veliteľstvo stálej spoločnej logistickej podpornej skupiny v Ulme, Nemecká spolková republika. Je to nová štruktúra a návrhom sa zároveň ruší vojenské zastúpenie vo Veliteľstve Mnohonárodnej bojovej skupiny pod vedením NATO v Adaži Lotyšskej republiky z dôvodu, že vyčlenený personál bol dňom nasadenia nášho príspevku do Posilnenej predsunutej prítomnosti zaradení do štruktúry slovenského kontingentu komplexne pôsobiaceho v Lotyšskej republike.
Materiál taktiež zohľadňuje aj navýšenie nášho vojenského zastúpenia v rámci súčasnosti schválených štruktúr. V súlade s tým sa mení reálny počet príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky v tomto zastúpení z 86 na 110 vrátane zmeny čiastkových mandátových počtov pre jednotlivé kategórie štruktúr, avšak pri dodržaní celkových schválených mandátových počtov Národnou radou Slovenskej republiky, a to je 171 príslušníkov.
Navýšenie príslušníkov ozbrojených síl v rámci už schválených štruktúr bude realizovať najmä v Národnom styčnom tíme ozbrojených síl Slovenskej republiky pri Spojeneckom veliteľstve pre transformáciu v Norfolku v Spojených štátoch amerických poverený zastupovať Slovenskú republiku aj v Koaličnom koordinačnom centre v Tampe zrušením mandátov možnosť pôsobenia na leteckých základniach v rámci Spojených štátov amerických a podriadenosti Veliteľstva pre vzdelávanie a výcvik vzdušných síl Spojených štátov amerických. Dôvodom je, že prostredníctvom plnenia úloh v takto doplnenej štruktúre bude zabezpečená koordinácia prípravy, aj príprava a výcvik pilotov F-16 v počte 20 príslušníkov ozbrojených síl, z toho je 18 pilotov a dvaja na zabezpečenie plnenia úloh.
S predloženým návrhom vyslovila súhlas Bezpečnostná rada Slovenskej republiky a nadväzne po prerokovaní ho schválila aj vláda v svojom 169. rokovaní z 11. septembra tohto roku. Materiál bol predmetom prerokovania výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, týmto si vás žiadam o vyjadrenie súhlasu s predloženým návrhom materiálu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2019 17:50 - 17:52 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážená, vážené pani poslankyne, páni poslanci. Prešiel som si, vážený pán poslanec, celý písomný záznam, nikde tam nie je ani slovo. Ja som vojak, minister, akonáhle schváli Národná rada tento návrh, tak samozrejme budeme sa tým musieť popasovať, ale potom sa bude musieť zmeniť aj ten návrh poslanecký, ktorý je, pretože my sme kalkulovali, môžem vám to ukázať, s účinnosťou od 1. 2., a od 1.12., tak ako teda ste riešili uvedené záležitosti, ale aj dneska na tej tlačovke to bolo hodne populistické. Pretože sa matematika dá aj z jednej strany, aj z druhej strany, a vždycky to musí byť jedna plus jedna dva. A my sme to tak počítali, aby to bolo dva.
A preto podstata spočíva v tom, že my máme aj v návrhu rozpočtu na rok 2020 finančné prostriedky v celkovej hodnote 357 miliónov, 275, 800, teda 289 miliónov s tým, že teda tieto finančné prostriedky kalkulujú aj s tým vyrovnaním v prípade, že by teda mohol byť profesionálny vojak v rámci toho zákona nejakým spôsobom poškodený. A je tam až do 50 % tá tarifná, tá funkčná tarifa na to, aby sa to vyrovnalo. To znamená, to, čo bolo povedané, bude aj zabezpečené. To sme sľúbili vojakom a je to skutočne reálne s vyčlenenými finančnými prostriedkami.
Takto by sa museli robiť tu rozpočtové opatrenia, boli by to veľké problémy. A práve naopak, je to dlhodobý legislatívny proces, je tu konsenzus pri rokovaní vlády, pretože tam boli aj iné záležitosti riešenia policajtov, hasičov, ostatné bezpečnostné zložky. To znamená, v plnej miere akceptujeme tento konsenzus. Ďakujem velice pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2019 17:39 - 17:42 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, páni poslanci, predkladám vám na prerokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/20015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia aj niektoré zákony.
Cieľom predloženého návrhu zákona je úprava systému odmeňovania tak, aby sa v ňom odrážala náročnosť vojenského povolania v nadväznosti na vykonávanú funkciu, aby sa vytvorili predpoklady pre konkurencieschopnosť vojenského povolania na trhu práce, ktorú sme stratili. Systém odmeňovania založený primárne na odmeňovaní podľa vojenskej hodnosti bol v štátnej službe profesionálnych vojakov zavedený v roku 2005. Aplikačná prax postupne ukázala viaceré nedostatky a deformácie tohto systému. A to najmä v tom, že sa odstránili platové rozdiely medzi vojenskými hodnosťami z hľadiska zodpovednosti, náročnosti úloh a kompetencií vyplývajúcich zo zastavanej funkcie a charakteru činnosti na jednotlivých stupňoch velenia a riadenia. Preto je nutné pristúpiť k zmene filozofie systému odmeňovania spočívajúcom v prechode zo systému odmeňovania založenom na rýdzo hodnostnom plate na systém odmeňovania založenom na odmeňovaní za výkon funkcie. Tento návrh zákona zachováva hodnostný plat s tým, že hodnostný plat bude pozostávať z hodnostnej tarify a funkčnej tarify. Podiel na hodnostnom plate bude tvoriť približne jednu tretinu, hodnostná tarifa, a dve tretiny funkčná tarifa.
Návrhom zákona sa zavádza inštitút zvyšovania hodnostného platu o jedno percento za každý rok výkonu štátnej služby a vo vzťahu k vykonávanej funkcii pri jednotlivých vojenských hodnostiach sa zavádza možnosť zvýšenia tejto, tohto, tejto funkčnej tarify, pričom jedným z rozhodujúcich prvkov bude charakter, samozrejme, vykonávanej funkcie a zodpovednosť.
Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. februára 2020. Vládny návrh zákona bol schválený v ústavnoprávnom výbore, vo Výbore Národnej rady pre obranu a bezpečnosť a výbore pre sociálne veci.
Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o prerokovanie a predloženie, schválenie vládneho návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2019 17:39 - 17:42 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Ja som bývalý vojak. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Na základe upozornenia legislatívneho odboru poprosím, počkáme, pán minister, na návrh zákona 1617, teda tlač 1617, zákona o ozbrojených síl, pretože je chyba. Áno, ide 1617, takže päť minút vás poprosím ešte. Najmä pána poslanca Bašku.
Som u pána ministra slúžil, tak teraz on trošku musí poslúchať.
Takže nech sa páči, nasleduje druhé čítanie o

vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony.

Vládny návrh zákona má tlač 1617, informácia výborov má tlač 1617a. Prosím ministra obrany pána Petra Gajdoša, aby vládny návrh zákona odôvodnil.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.10.2019 16:53 - 16:56 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladám vám na prerokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Vládny návrh zákona reflektuje zmeny vyplývajúce zo schváleného vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 319/2002 o obrane Slovenskej republiky a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorý novým spôsobom ustanovuje alebo upresňuje úlohy na úseku obrany, štátu a ozbrojené sily Slovenskej republiky tieto úlohy plnia, samozrejme, alebo sa na nich podieľajú. Z toho dôvodu je potrebné zosúladiť činnosť vládneho návrhu zákona s účinnosťou schválenej novely zákona o obrane Slovenskej republiky.
Cieľom uvedeného návrhu zákona je aj potreba rozšíriť úsilie a účely vysielania ozbrojených síl Slovenskej republiky v súvislosti s plnením záväzkov medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Vládny návrh zákona tak reaguje na aktuálnu potrebu zabezpečiť vysielanie ozbrojených síl mimo územia našej republiky a prehodnotiť súvisiace mechanizmy a inštitúty vysielania mimo územia Slovenskej republiky.
V čl. II a III sa novelizujú zákony súvisiace s úpravou vysielania ozbrojených síl, a to zákona č. 283 o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, zákona č. 281 o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V čl. IV sa v zákone 378 o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovujú náhrada cestovných nákladov vojakovi dobrovoľnej vojenskej prípravy na cestu na návštevu rodiny, cestu k rodine a preukazovanie príslušnosti k ozbrojeným silám Slovenskej republiky.
Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie vládneho návrhu zákona a postúpenie na ďalšie prerokovanie vo výboroch. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.9.2019 18:16 - 18:20 hod.

Peter Gajdoš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predkladám vám na prerokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 319 o obrane Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Cieľom predloženého návrhu zákona je skvalitniť a komplexne pripraviť riadenie obrany štátu, precizovať prípravu riadiacich prvkov systému obrany štátu a spresniť kompetencie ministerstva obrany a ďalších orgánov štátnej správy na úseku obrany štátu, na ktorej sa aj oni spolupodieľajú, ako aj systém preverovania pripravenosti na plnenie úloh v čase vojny alebo vojnového stavu.
Spresňujú sa obranné kapacity štátu a podpora obrany štátu, príprava obyvateľstva na obranu a dopĺňa sa Národný systém reakcie na krízové situácie, ako aj úprava informačného mobilizačného systému.
V súvislosti s údajmi, ktoré sa vedú v registroch informačných mobilizačných systémov, sa novelizuje aj zákon č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov, číslo, teda zákona č. 570 o brannej povinnosti a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vládny návrh bol schválený v ústavnoprávnom výbore, vo Výbore Národnej rady pre obranu a bezpečnosť a vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis