Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.5.2019 o 18:18 hod.

Mgr.

Elemér Jakab

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2019 18:18 - 18:18 hod.

Elemér Jakab
Vážený pán poslanec Simon, milý Zsolt, som rád, že nakoniec uznáš, že aj strana MOST - HÍD sem-tam dá dobrý návrh.
Ešte by som chcel poprosiť, keby si opakoval, že ty podporíš náš veľmi dobrý návrh.
Ďakujem pekne ti dopredu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.5.2019 15:09 - 15:10 hod.

Elemér Jakab Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Pčolinský, milý Peter, nechcem po maďarsky, lebo to si Slovák, ja som Maďar, takže, vieš, možnože by som aj uveril tomu, čo si hovoril, keby, keby si ty (reakcia z pléna), keby, keby si nekandidoval, presne, do Európskeho parlamentu. A teraz dvadsiateho piateho budú voľby. Takže aj ty, bohužiaľ, musím to povedať, že zneužiješ tému a ti vadí Felvidék, ti vadí maďarská hymna, maďarská vlajka, asi aj slovenská hymna, asi aj slovenská vlajka, dúfam, že to ti nevadí, ale po voľbách, ja si myslím, že budeš už normálnejší. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.5.2019 14:51 - 14:52 hod.

Elemér Jakab Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Simon, ja teraz nepoviem, že, milý Zsolti, ale, Zsolti, ty, bohužiaľ, po vojne hraješ na generála, hej, to typicky. Ty si najväčší hrdina tu, ty si najväčší Maďar, a pritom ja som o tom presvedčený, že ty veľmi dobre vieš, že nikdy, nikdy v živote strana MOST - HÍD ani v koalícii, ani v opozícii by sa nedohodlo na tom, aby sme zakázali maďarskú hymnu. Ty veľmi dobre to vieš, Zsoltika, veľmi dobre vieš. Takže vedome klameš. Bohužiaľ, to musím konštatovať.
A vieš, keby si to bol taký veľký Maďar, jak teraz tu si hovoril, tak neviem to pochopiť jednoducho, že prečo si sa zdržal pri hlasovaní. Prečo si nebol proti, Zsolti. Prečo? Lebo ani šajnu si nemal o tom, že o čom hlasuješ.
Ďakujem pekne. (Smiech v sále a potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 14:47 - 14:48 hod.

Elemér Jakab
Nemám reakciu, pán predsedajúci, len veľmi pekne chcem kolegom poďakovať za faktickú. Ďakujem pekne, páni kolegovia, zvlášť pánovi Pčolinskému.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.4.2019 14:35 - 14:41 hod.

Elemér Jakab Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda parlamentu, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo by mal byť minister Árpád Érsek odvolaný zo svojej funkcie. (Reakcia z pléna.) Ďakujem. Stačí sa pozrieť na realitu posledných dvoch rokov a každému to musí byť jasné.
Vo výstavbe je aktuálne šesť diaľničných úsekov, jeden privádzač a jedna križovatka. Spolu je rozostavaných približne 63 kilometrov diaľnic za takmer 2 mld. eur. K tomu treba prirátať ďalších zhruba 60 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest formou PPP. V tendroch na výstavbu nových úsekov je okolo 45 nových kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré by sa mali podpísať do konca tohto roku. V momente, keď sa tak stane, bude prekročený rekord a v jednom momente bude rozostavaných najviac diaľnic a rýchlostných ciest naraz. Dokonca aj keď odrátame problematický úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, stále bude v tomto aspekte súčasný minister patriť k tým, počas ktorého funkčného obdobia sa stavalo najviac. Možné je to iba vďaka tomu, že sa mu podarilo v maximálnej možnej miere využiť peniaze z európskych zdrojov a zároveň veľmi tvrdo rokoval s ministerstvom financií o dodatočných zdrojoch na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest.
Ja viem, že niektoré úseky sa stavajú dlho a meškajú. Ale treba sa pozrieť, či minister problémy rieši, alebo ich spôsobuje. Chcem vám pripomenúť, že súčasný minister vyriešil problém na úseku Hubová – Ivachnová a obnovil výstavbu. Chcem vám pripomenúť, že súčasný minister vyriešil problémy pri výstavbe križovatky Triblavina a naštartoval výstavbu. Chcem vám pripomenúť, že súčasný minister vyriešil problémy pri výstavbe obchvatu Prešova a naštartoval výstavbu. A takto by sa dalo pokračovať aj ďalej.
Ale ja si myslím, že vy nemáte záujem počúvať a objektívne hodnotiť reálnu prácu pána ministra, ale skúšate to tu robiť politiku. Lebo ak by ste to robili objektívne, museli by ste nahlas povedať, že rok 2018 bol pre Národnú diaľničnú spoločnosť rekordný, čo sa týka objemu zazmluvnených eurofondov. Z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 bol zazmluvnený rekordný počet projektov v sume 936 mil. eur. Ide o historicky najvyššiu sumu. To je, prosím pekne, reálny výsledok práce pána ministra. A ja preto, je dnes eurofondový pro; a aj preto je dnes eurofondový program na dopravu najúspešnejší v čerpaní peňazí spomedzi všetkých operačných programov.
Ak by ste hodnotili prácu pána ministra objektívne, museli by ste povedať, že rok 2018 bol aj rok súťaží. Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila súťaže na zhotoviteľov stavebných prác pre úseky R2 Kriváň – Mýtna, Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, R2 Šaca – Košické Oľšany, pracuje sa na vyhotovení, na vyhodnotení súťaží na úseku R3 Tvrdošín – Nižná a prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4. Práve prípravné a projekčné práce tvorili veľkú časť roboty, ktorú musel minister po príchode do rezortu urobiť a je jasné, že to zvládol na výbornú, pretože projekty sa pripravujú aj na Kysuciach, Orave, na severovýchode alebo na juhu Slovenska.
Práve pri pohľade na mapu musí byť všetkým ľuďom na Slovensku jasné, že minister dopravy je skutočne objektívny a diaľnice a rýchlostné cesty stavia tam, kde ich je treba. Samozrejme, že veľa projekčných prác sa robí aj na juhu, pán kolega. Uznáme to. Ale viete, že prečo? Alebo prečo je to tak? Pretože na juh Slovenska sa v minulosti zabudlo. Projekty v tejto oblasti nie sú pripravené, cesty sa nestavali. Investori neprichádzali a ľudia odtiaľ skôr odchádzali, ako prichádzali, pán kolega. Preto máme dnes na juhu toľko najmenej rozvinutých regiónov, kde je problém stretnúť mladých ľudí. Ak sa to má niekedy zmeniť, musíme aj do týchto regiónov postaviť poriadne cesty.
A ja nehovorím, že všetko ide podľa plánu, že všetky diaľnice sú postavené načas. Ale hovorím, že všetky kroky, ktoré minister Árpád Érsek urobil, veci pohli vpred a situáciu zlepšovali. Preto sú úplne scestné argumenty opozície, ktorá hovorí o tom, že ministra treba odvolať.
Veľmi pekne vám ďakujem, že ste ma vypočuli. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2018 15:45 - 15:47 hod.

Elemér Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Navrhovaná právna úprava mení platové pomery starostov obcí a primátorov miest a s tým spojené limity pre odmeny poslancov obecných zastupiteľstiev a členov komisií. Súčasní starostovia a primátori a poslanci obecných zastupiteľstiev zvolení vo voľbách do orgánov obecnej samosprávy v roku 2014 kandidovali a ujali sa svojich funkcií za podmienok a právneho stavu platného v roku 2014. K tomuto právnemu stavu patrí aktuálne znenie zákona č. 253/1994 o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.
Nie je vhodné, aby ku koncu výkonu týchto funkcií došlo ku zmene podmienok a ku zmenám právnej úpravy, ktoré na začiatku funkčného obdobia neboli známe a nebolo možné ich predvídať. Vzhľadom k tomu navrhujem, aby sa účinnosť tohto návrhu odsunula na dátum 1. januára 2019. Kandidáti kandidujúci v nasledujúcich voľbách do orgánov územnej samosprávy budú o tejto zmene vopred informovaní a budú tomu môcť prispôsobiť aj svoje rozhodovanie. A teraz, pán predsedajúci, by som prečítal pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eleméra Jakaba, Andreja Hrnčiara a Petra Antala k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov (tlač 1019).
V čl. II sa slová "1. novembra 2018" nahradzujú slovami "1. januára 2019".
Veľmi pekne ďakujem. Veľmi pekne ďakujem za potlesk a teraz odovzdávam pozmeňujúci návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2018 15:21 - 15:22 hod.

Elemér Jakab Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci, za milé slová. Ďakujem.
Interpeloval by som pána ministra životného prostredia: Vážený pán minister životného prostredia Érsek, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a s § 129 zákona NR SR č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov si vám dovoľujem adresovať nasledovnú interpeláciu, týkajúcu sa ochrany najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe – Žitného ostrova – a stavu riešenia environmentálnych záťaží na Slovensku. V tejto súvislosti sa pýtam: V akom štádiu je ochrana Žitného ostrova? V akom štádiu riešenia sú environmentálne záťaže na Slovensku? Nie je možné urýchliť proces ich odstraňovania?
Takže toľko som mal, veľmi pekne ďakujem aj za potlesk, milí kolegovia.
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

13.9.2018 16:49 - 16:51 hod.

Elemér Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Železničná sieť obsahuje niekoľko tratí, ktoré sú dlhodobo nevyužívané a nepremáva na nich žiaden vlak, prípadne je na nich vedený vlak len príležitostne. Udržiavanie takýchto tratí je však nehospodárne, na čo poukázal aj dokument Revízia výdavkov v doprave, schválený vládou SR ako uznesenie č. 461 z 5. októbra 2016. Samotné rušenie tratí je však nezvrátiteľný krok a prípadné jej nové vybudovanie z dôvodov zmeny mobility, rozvoja priemyslu a zamestnanosti či iných hospodársko-spoločenských faktorov by si vyžadovalo podstatne vyššie náklady než navrátenie do prevádzkyschopného stavu.
Zároveň vzniká čoraz častejšia spoločenská potreba a požiadavka na využitie takýchto neprevádzkovaných tratí na iný účel, než je vlaková doprava. Aktuálne znenie zákona neumožňuje po vyčerpaní možností prenájmu alebo predaja iný postup než úplne zrušenie trati vrátane odstránenia všetkých jej súčastí podľa stavebného predpisu, čo generuje ďalšie náklady a výdavky.
Navrhovanou úpravou sme umožnili využitie neprevádzkovaných tratí na účely dočasného vybudovania miestnej komunikácie určenej pre chodcov, chodníka alebo miestnej komunikácie pre cestnú nemotorovú prepravu a eliminujú sa aj prípady ohrozenia bezpečnosti, keď verejnosť využíva na svoje, na svoj presun peši alebo bicyklom trasy pozdĺž cestných komunikácií, ktorých väčšina neposkytuje bezpečný priestor po ich okrajoch.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 17.5.2018 14:29 - 14:29 hod.

Elemér Jakab
Nemám, nemám, pán predsedajúci. Ale veľmi pekne ďakujem za odpoveď pánu ministrovi. Ďakujem pekne. Köszönöm szépen, pán minister.
Skryt prepis
 

17.5.2018 14:22 - 14:23 hod.

Elemér Jakab
Doplňujúcu otázku nemám, pán predsedajúci, ale musím gratulovať pánovi ministrovi aj k tým výsledkom. Takže veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď a vám gratulujem. A pýtajte peniaze od pána ministra financií, pán minister, že aby tie cyklotrasy, aby ste budovali ďalej. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis