Vážené dámy, vážení páni, vážení hostia, dovoľte mi teda aj mne vystúpiť k programovému vyhláseniu vlády. Budem sa venovať najmä verejnej správe a ekonomickým záležitostiam.
Keď mám toto programové vyhlásenie zhodnotiť ako celok, tak musím povedať, že až na drobné výnimky je to znôška prázdnych rečí a hesiel socialistického typu. Hesiel ako "rámec stabilného rozvoja spoločnosti", "prehĺbiť spoločenskú súdržnosť", "sústrediť sa tak na skutočné výzvy" a táto vláda je "vládou kontinuity a pokroku". Tu by som navrhol to trošku preformulovať, trošku úprimnejšie, a nazvať túto vládu vládou kontinuity a prospechu.
Budem teraz hovoriť konkrétne k časti týkajúcej sa verejnej správy a k reforme ESO, o ktorej sme tu pred chvíľkou hovorili. ESO znamená efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa. Táto reforma v tomto roku končí. Máte dojem, že je tu efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa? Ja ho nemám a budem hovoriť o konkrétnych číslach.
Konkrétne bolo v pláne zredukovať počet úradov z 916 na 58. Poviem to ešte raz. Z 916 na 58. To by bola revolučná, revolučná redukcia verejnej správy. To by sme tu mali ohromujúci prebytok štátneho rozpočtu. Samozrejme, realita tejto reformy a jej výsledkov je takáto, na tomto grafe (rečník ukázal smerom k plénu graf). Opäť teda použijem konkrétne čísla, sú to čísla, zdroj je z ministerstva financií. Toto je nárast počtu úradníkov za posledné roky. Narástli o číslo 13, vyše 13-tisíc, vyše 13-tisíc. Toto je radikálna redukcia štátnej správy v rukách strany SMER a ministra Roberta Kaliňáka, ktorý tu pred chvíľkou bol (reakcia ministra stojaceho pri predsedníckom pulte), ešte tu aj stále je (reakcia ministra) a počúva a počúva (reakcia ministra) a hovorí, že miešam hrušky s jablkami.
Takže, dúfam, že potom si sadneme a vyjasníme si presné čísla, pretože my sme sa pána Kaliňáka predtým aj pýtali, v čom teda spočíva tá radikálna redukcia, ak teda radikálne pribudlo úradníkov. A odpoveď bola, mám tu aj ten list, že teda nezáleží na tom, že koľko je úradníkov, že aj tak sa dajú dosiahnuť radikálne úspory, aj tie naplánované, v hodnote miliarda eur, miliarda eur. Akurát nedá sa presne povedať, kde sa usporilo, ako sa usporilo, pretože zmenila sa metodika. Jedna databáza je na ministerstve financií, druhá na ministerstve vnútra, tretia neviem kde a ďalšia metodika sa zmenila a nedá sa povedať teda, akým spôsobom sa tak radikálne zredukovala tá štátna správa a taká obrovská suma 1 miliarda sa usporila. Navrhoval by som teda aj doplniť programové vyhlásenie vlády o veľmi konkrétne ciele, ale veľmi konkrétne termíny, aby sme teda vedeli, ako má táto reforma pokračovať.
Ďalej sa budem venovať posilneniu kompetencií v rámci programu EŠIF, to je Európske štrukturálne a investičné fondy. Máme tu ďalší príklad vykrmovania štátnej správy a, ako sa vyjadril pán podpredseda vlády po mojom boku, citujem: "Mojím core biznisom je čerpanie eurofondov". Opäť si myslím, že toto by mohla prevziať ako svoje motto celá vláda. Naším core biznisom je čerpanie eurofondov, veď kvôli tomu ste, alebo hlavne kvôli tomu ste aj vznikli, aby ste kontinuálne smerovali tieto toky. Ďakujem aj za reakciu.
Budem sa venovať daňovým úradom, ktoré sa momentálne nazývajú finančná správa, lebo sa zlúčili aj s colnými úradmi. Je to jeden zo žiarivých príkladov reformy ESO, efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa. No alebo skôr žiarivý príklad nefungovania štátnej správy. Vláda sľubuje efektívnejší výber daní, ale keď si zoberieme príklad z minulého obdobia, z predošlého obdobia, pôjde predovšetkým zase o šikanovanie drobných samoživiteľov pri rôznych drobnostiach vzniknutých zaokrúhľovaním, ďalej nezmyselné pokutovanie a podobne, ako je bežnou praxou.
Na druhej strane to znamená aj úplne výsmešné ignorovanie najvypuklejších daňových podvodov, ako bola kauza Bašternák, Kočner a Five Stars Residence, nadmerné odpočty, magická bytovka, kde jeden byt stojí 6 centov a o päť mesiacov taký istý byt stojí 1,7 milióna. No, ľudia by povedali, že to je neprehliadnuteľný príklad daňových podvodov, ale vyšetrovacie orgány to tak zjavne nevidia.
Máme tu aj výpovede svedka v podvodoch s DPH, kde teda hlavný organizátor Chovanec vypovedal, že podvody boli kryté z najvyšších vládnych miest, od exministra Počiatka a ministra Kaliňáka. Toto je realita, nie prázdne slová v programovom vyhlásení vlády.
Finančná správa, jej prax je taká, že sa tam odoberajú kontroly z rúk kontrolórov tesne pred dosiahnutím výsledku, tesne pred podaním trestného oznámenia. Toto je realita. Takto to funguje. (Reakcia spoza rečníka.) Výborne. Samozrejme, že budeme konať. Teraz začíname a konať budeme. Ale finančná správa, finančná správa, ja sa budem veľmi tešiť na diskusiu následnú, finančná správa, to je aj to, kde jeden daňový úrad odoberie daňové doklady firme a druhý daňový úrad príde a dá firme pokutu za absenciu týchto daňových dokladov. To je missed manažment, toto nie je úmysel, je to missed manažment, ktorý sa nerieši. Kde jedno oddelenie finančnej správy nevydá, čo je jeho povinnosť, nevydá potvrdenie o registrácii na DPH a ignoruje to niekoľko rokov a na druhej strane pokutuje potom danú firmu, ktorá toto potvrdenie musí mať, zato, že ho nemá. Skrátka toto je inštitúcia, ktorá je zrelá na dôkladnú reštrukturalizáciu, ktorá je zrelá na hĺbkovú, hĺbkovú reformu a krízový manažment. Avšak keď si pozriem programové vyhlásenie vlády, tak tam takýto návrh nevidím. Cieľom je vybrať viac, efektívnejšie a viac od ľudí a na druhej strane tieto prostriedky aj použiť.
Zase sme videli v tomto vládnom období poslednom nákup IT systému, ktorý nie je ani len polofunkčný. Pred rokom bol poslanecký prieskum, kde sa spravila taká potemkinovská dedina, zapla sa časť, malá časť toho systému, aby sa simulovalo, že funguje, a tento systém stál už vyše 100 miliónov eur plus môže so všetkým všudy stáť 140 miliónov eur. Bagateľ, nie? Samozrejme, že dodávatelia sú známe firmy.
S daňovými úradmi súvisia aj sadzby, sadzby daní. Vláda sa chváli tým, že plánuje, citujem, znížiť daň, firemnú daň, daň zo zisku na 21 percent. Musím povedať, že od daňovej reformy Richarda Sulíka, ktorá začala platiť od roku 2014 (pozn. red.: správne malo byť "2004"), bola táto sadzba 19 %, roky rokúce, roky rokúce. Až vláda Fico 2 ju zmenila na 23 %, potom mierne upravila na 22 percent. A teraz sa táto vláda kontinuity a, citujem originál, "pokroku" hodlá znížiť túto daň a chváli sa s tým, na 21 %, o jeden percentuálny bod oproti súčasnej sadzbe. Realita je taká, že tú daň nedávajú naspäť ani na pôvodnú úroveň a dlhoročnú úroveň 19 %, nie že by ju reálne redukovali. Pritom Slovensko, aby pokročilo ekonomicky, potrebuje znížiť túto daň a ďalšie dane postupne až na 15 %, tak, aby sem znova prúdili investície, aby aj slovenské firmy reinvestovali, aby sa tu oplatilo aj držať kapitál, nielen ho po investícii, nejakom návrate odniesť niekam preč.
Toto celé programové vyhlásenie vlády je z môjho pohľadu povrchné, nedôrazné, v drvivej väčšine prípadov nie sú dané žiadne konkrétne ciele ani termíny. Preto navrhujem dať ho kompletne prepísať a uchádzať sa o dôveru opäť, keď bude mať aspoň nejakú úroveň.
Najväčším problémom tohto vyhlásenia alebo plánu sú však jeho vykonávatelia. Proti korupcii a za štíhly štát majú bojovať ľudia alebo väčšinou ľudia, nie všetci, väčšinou ľudia, ktorí za predošlé volebné obdobie robili pravý opak.
Aby som však iba nehanil, všimol som si aj výnimku, je ich niekoľko, ale spomeniem jednu. Na ministerstvo zdravotníctva ide krízový manažér, čo ja osobne kvitujem. A myslím si, že krízoví manažéri by mali ísť do väčšiny rezortov a na väčšinu úradov, pretože aj železnice potrebujú krízového manažéra, nemocnice partikulárne potrebujú krízového manažéra, Vodohospodárska výstavba potrebuje, tá riadi Gabčíkovo, potrebuje krízového manažéra, ktorý tam zruší kompy a ďalšie veci. Čistenie dna, čistenie brán robených takým istým spôsobom, ako bola robená kompa. Skrátka s prestávkou za desať rokov vláda SMER-u dosiahla to, že je tu kríza, ktorá sa musí riešiť krízovými manažérmi, a dokonca aj strana SMER ju tak rieši v oblasti, ktorá bola najvypuklejšia, najvypuklejšia pred verejnosťou, a posiela tam naozaj krízového manažéra.
Skôr či neskôr však aj pán minister Drucker narazí na človeka, ktorý keď vyhrá voľby, tak dostane magické schopnosti a môže všetko. A narazí aj na jednu finančnú skupinu. A ten pán, čo má magické schopnosti a môže všetko, tak potom aj naše pôsobenie a zdravotníctvo má magické schopnosti a zázračne začnú miznúť obrovské sumy peňazí. Takže skôr či neskôr aj pán Drucker narazí na týchto ľudí a tieto okolnosti a mne ostáva dúfať, že keď jedna z tých dvoch protistrán padne, že to nebude tento minister.
Slovensko potrebuje dobrú vládu a zároveň potrebuje okrem iného kvalitný ekonomický program. Táto vláda ho neponúka. My za SaS ponúkame svoj ekonomický program Agenda 2020, ktorý bol všetkými relevantnými inštitúciami vyhodnotený ako najlepší. Odbornými inštitútmi, nie nejakými vymyslenými... (Reakcie z pléna, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím vás o kľud v sále. Naozaj, nech prebieha... (reakcia z pléna), áno, áno, a súčasne všetkých ukľudňujem a poprosím vás o pokračovanie, pán poslanec.
Rajtár, Jozef, poslanec NR SR
... napríklad INESS, INEKO, HPI a ďalšie – a mne by bolo cťou, keby všetky boli moje, to by mi slúžilo naozaj ku cti. Bohužiaľ, to je precenenie mojich síl, nie sú moje, sú to inštitúcie, ktoré sú, inštitúcie, ktoré sú, ktoré sú, no, naše. Keď to povieme zoširoka, tak naše, ale tak sú to kvalitné inštitúcie nezávislé odo mňa.
Tento program Agenda 2020 je naozaj cesta k efektívnemu, štíhlemu štátu a konečne už aj k radiálnemu zvýšeniu životnej úrovne. No a myslím, že aj s kolegami sme ochotní pomôcť tejto vláde a budeme navrhovať body z tohto programu, ktoré Slovensku pomôžu. Dokonca si myslím, že by nám nevadilo, aj keby ste tieto body navrhovali vy ako svoje vlastné. Radi ich podporíme. A ak sa tak nestane, budeme ich my predkladať. Ak však táto vláda bude naozaj vládou kontinuity, ako sa vyhrážajú, že budú, budeme konštruktívnou opozíciou a podporíme aj tie menšie zmeny na prospech občanov Slovenska.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)