Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

23.11.2016 o 14:03 hod.

Ing.

Peter Kažimír

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 14:18 - 14:23 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem opäť za slovo. Návrh rozpočtu Exportno–importnej banky Slovenskej republiky na rok 2017 sa predkladá na schválenie Národnej rade Slovenskej republiky v zmysle § 31 zákona č. 80/1997 Z. z. o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Návrh rozpočtu EXIMBANKY na rok 2017 je založený na predpoklade zintenzívnenia obchodných aktivít s dôrazom na zlepšenie vlastného hospodárenia. Predpokladá sa, že nárast bankových a poisťovacích činností bude pozitívne ovplyvňovať projektovanú výšku čistých výnosov z obchodných činností, čo pri súčasnej optimalizácii výšky prevádzkových nákladov a nákladov na krytie rizík bude znamenať zlepšenie výsledku hospodárenia za budúci rok.
Ťažiskom bankových činností EXIMBANKY v budúcom roku bude naďalej priame financovanie úverov pri stagnácii refinancovania a tiež poskytovanie širokej škály záručných modulov. (Reakcia z pléna.) Ďakujem.
V súlade so schválenou stratégiou EXIMBANKY na roky 2014 až 2020 sa zintenzívni podpora klientov zo segmentu malých a stredných podnikov, ktorí majú perspektívu uplatniť sa na medzinárodnom trhu.
Návrh rozpočtu predpokladá, že k ultimu roku 2017 čistá majetková angažovanosť z financovania úverov... (krátka pauza), prepáčte, dosiahne výšku 282 mil. eur a záručná angažovanosť 105 mil. eur. V roku 2017 sa podobne ako v predchádzajúcom roku očakáva nárast dlhodobých úverov na financovanie nákupu technológie a úverov na investície. Vyšší dopyt sa očakáva aj po pred exportnom financovaní do dvoch rokov. EXIMBANKA sa v oblasti poistenia v budúcom roku zameria na poistenie neobchodovateľných rizík s prioritou podpory projektov strednodobého a dlhodobého charakteru na rizikovejšie teritóriá.
Taktiež sa plánu je realizácia aktívneho zaistenia partnerských exportných úverových agentúr EXIMBANKOU u strednodobých a dlhodobých projektov. Celková hrubá poistná angažovanosť z upísaných obchodovateľných aj neobchodovateľných rizík sa ku koncu budúceho roku predpokladá na úrovni 700 mil. eur.
Z pohľadu teritoriálnej orientácie bude činnosť EXIMBANKY popri zachovaní súčasnej podpory exportu na trhy Európskej únie zameraná na rizikovejšie teritóriá. Medzi krajiny prednostného záujmu patria Kuba, Irán, krajiny Balkánu, Ruská federácia a Ukrajina a v rámci poistenia neobchodovateľných rizík bude podpora exportu smerovať tiež do Azerbajdžanu, Bieloruska, Kirgizska a krajín strednej Ázie.
Z hľadiska komoditnej štruktúry ide hlavne o vývozcov z oblasti energetiky, ľahkého a stredného strojárenstva, chemického a hutníckeho priemyslu. Produktová orientácia bude vo väčšej miere zameraná na dlhodobejšie financovanie s dôrazom na podporu exportu v oblasti priameho financovania a tiež v oblasti poistenia neobchodovateľného rizika.
V ekonomickej oblasti bude v budúcom roku hlavnou úlohou EXIMBANKY dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Nárast a zefektívnenie obchodných aktivít sa pozitívne odrazí vo výnosoch aj napriek pretrvávajúcemu poklesu úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. Z obchodných aktivít sa predpokladá dosiahnutie čistých výnosov po zohľadnení vplyvu rezerv a opravných položiek vo výške viac ako 9 mil. eur. Z rozpočtovanej výšky výnosov a nákladov za budúci rok EXIMBANKA plánuje dosiahnuť zisk po zdanení vo výške 375-tisíc, 375-tisíc eur.
Súčasťou rozdelenia disponibilného zisku bude v súlade so zákonom o EXIMBANKE aj návrh na odvod do štátneho rozpočtu. Splnenie zámerov rozpočtu EXIMBANKY na budúci rok je vo významnej miere podmienené aj výsledkami, ktoré budú dosiahnuté v tomto roku. Zároveň existujú aj externé riziká, ktoré EXIMBANKA nedokáže ovplyvniť. Takýmito rizikami splnenia zámerov obchodného plánu a rozpočtu na rok 2017 sú napríklad ekonomická stabilita Európskej únie, eurozóny, ktorá by mohla mať priame alebo nepriame dopady na slovenských vývozcov, a tak aj činnosť banky.
Rizikom je pokles zahraničného dopytu ovplyvnený aj odchodom Veľkej Británie z Európskej únie a negatívny vplyv v rusko-ukrajinskej krízy na rozsah a kvalitu obchodných prípadov EXIMBANKY.
Vláda sa zaoberala návrhom rozpočtu Exportno-importnej banky Slovenskej republiky a schválila ho 5. októbra tohto roku svojím uznesením.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 14:15 - 14:16 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Cieľom novely tohto zákona je transponovať novelu smernice Rady o administratívnej spolupráci v oblasti daní.
S účinnosťou od 1. marca budúceho roku návrh zákona ukladá povinnosť nadnárodným skupinám podnikov s ročným konsolidovaným obratom presahujúcim 750 mil. eur predkladať správu obsahujúcu vybrané ekonomické ukazovatele.
Správa bude obsahovať súhrnné informácie o výnosoch, zisku alebo strate pred zdanením, zaplatení, zaplatenej, informáciu o zaplatenej dani z príjmov, splatnej dane z príjmov zapísanou v základnom imaní, nerozdelenom zisku, informácie o počte zamestnancov, informácie o hmotnom majetku inom než peňažné prostriedky a peňažné ekvivalenty, a to za každý štát daňovej rezidencie, v ktorom skupina nadnárodných podnikov pôsobí.
Ďalej sa bude predkladať zoznam jednotlivých členov nadnárodnej skupiny podnikov a charaktery ich hlavnej ekonomickej činnosti. Tieto informácie sa budú podávať elektronicky na formulároch uvedených v prílohe návrhu tohto zákona. Finančné riaditeľstvo bude automaticky vymieňať obsah týchto správ s inými členskými štátmi a zmluvnými štátmi. Informácie nebudú zverejňované a budú slúžiť Finančnému riaditeľstvu na rizikovú analýzu daňovníka.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 14:03 - 14:04 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Prajem všetkým príjemný, dobrý deň opäť. Takže do tretice. Cieľom vládneho návrhu na skrátené legislatívne konanie je ponechať platy poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, členov vlády Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky na úrovni tohto roku.
Osobitnými článkami sa v návrhu zákona navrhuje ponechať platy na úrovni roku 2016 aj verejnému ochrancovi práv, štátnym zamestnancom vo verejnej funkcii, riaditeľovi Národného bezpečnostného úradu, komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorých platy, všetkých tých, ktorých platy sú naviazané na plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. V praxi to znamená, že v podstate všetkým, ktorých odmeňovanie sa riadi podľa tohto zákona s výnimkou prokurátorov a sudcov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

23.11.2016 12:04 - 12:06 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Tak nie dve minúty, dve vety. Pán poslanec v svojej presnosti a odbornosti občas vynecháva detaily a neviem, či zámerne, alebo len tak to nejak príde.
A zamestnanecké akcie. Vysvetlíme, nie sú to akcie, ktoré majú podiel na majetku spoločnosti, je to forma zainteresovania zamestnancov, zamestnanecké akcie. Už dnes sa platia odvody aj zdravotné, aj sociálne. Dvakrát by som nehádal, že ste to zaviedli vy, ale nechcem, nechcem nadbiehať. Niekto to zaviedol a určite nie teraz to zavádzame, takže... A veľmi dobre viete, o spôsoboch obchádzania a dane z príjmu zo závislej činnosti, proste iné formy, na to ste vyslovene odborník, ako, ako znížiť daňové odvodové povinnosti. Mnohokrát ste sa tu zaoberali, takže viete, že to je vlastne spôsob, ako sa to má, ako sa má ten kanál ucpať, ak to máme takto nazvať, ale opakujem, zdravotné a sociálne odvody sa z toho už platili aj predtým, resp. platia aj dnes.
Výpožička auta, aby sme ľudí nemýlili, ide o výpožičku, to znamená, ide o používanie auta bez odplaty, zadarmo. To znamená, nie je tu špeciálna forma, tiež by vám možno nejaký kolega z inej strany vedel o tom niečo hovoriť (povedané so smiechom), nebudem, nebudem ale chodiť do detailov, ale ide o výpožičku, a to znamená negeneruje to príjem vo firme, ktorá požičiava. Hej, to znamená, aby sme vyhli dvojitému započítavaniu výdavkov spojených s prevádzkou napríklad vozidla, hovoríme len o energiách. To znamená, pohonné hmoty sa budú môcť používať ako daný výdavok. Toľko len pre vysvetlenie, lebo ste to poohýbali tak, tak nepekne, jak by som to povedal, tak len dovysvetľujem, ale uznávam, bol to pozmeňovací návrh vo výboroch a nemala možnosť verejnosť sa s tým oboznamovať a možno ani vy nie, veď nie ste členom finančného výboru, takže ja to úplne v poriadku berem.
A to je asi tak všetko, lebo ani nemá význam viacej hovoriť, v mnohých veciach si neporozumieme, ale za relatívne korektnú debatu aj tak ďakujem.
Úctivý a dobrý obed vám prajem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 10:34 - 10:50 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dovoľte mi, aby som zareagoval na vystúpenie jedného mladého a jedného starého populistu.
Ako ja už som počul v tejto miestnosti ako všeličo, ale teraz to, čo predviedol pán Simon, to je eskamotérstvo dané možno dlhodobým pobytom pod balkónom a nižšou kvalitou prostredia, ktoré je spojené s posedom v tejto oblasti, alebo teda nejakým iným, iným stavom.
A, pán poslanec, najprv taká že racionálna poloha ohľadom, ohľadom (povedané so smiechom) sadzieb, sadzieb zdaňovania dividend a podielov na zisku. Takže taká malá, malá historická prednáška o tom, ako to bolo. Áno?
To znamená v roku 2004, keď došlo k veľkej daňovej reforme, ste vo vláde, v ktorej ste tuším vy sedeli ako minister pôdohospodárstva, tuším že druhýkrát alebo prvýkrát. Nie, vtedy ste vyjednávali tie skvelé podmienky pre Slovensko z hľadiska, z hľadiska rovných podmienok slovenských poľnohospodárov a európskych. Doteraz sme sa tuším z toho nespamätali a doteraz ste aj podľa mňa tak veľmi obľúbený v agrosektore napriek tomu, že teda patríte k veľkým latifundistom v celom juhovýchodnom Slovensku, ak, dobre, alebo juhostrednom Slovensku, ak chcete hovoriť. Ale dobre. Rozhodli ste sa zaboriť svoj tesák do tejto témy, ktorá vám teda úplne podľa mňa neprináleží a z istého pohľadu, z pohľadu deľby podnikateľov na Mečiarových a Dzurindových privatizérov mi to celkom imponuje, lebo vy ste práve súčasť Dzurindových privatizérov a celá aj vaša ekipa, okolo ktorého sa vy, ktorou sa vy obklopujete, až nateraz na tento váš smutný politický záver, ktorý presadzujete počas tohto obdobia, keďže ste zostali jak Jakeš sám v plote. Takže vám chcem len povedať, že, pán poslanec Simon, že vy ste sa rozhodli v roku 2004, že do budúcnosti bude zdaňovanie dividend nula. Ja neviem, teda neviem, odkiaľ vychádza teda vaša predstava, že tí všetci, ktorí prišli k majetku počas džungľového kapitalizmu deväťdesiatych rokov, pri ktorom si cucli teda nielen Mečiarovi, alebo aj všelijakí kaníkovci a všelijakí... Malú, malú privatizáciu, pamätáte si? Malú privatizáciu a iné zázraky aj v pôdohospodárstve, aj pri štátnych majetkoch, pamätáte si to, veľmi dobre si to pamätáte, lebo podľa mňa ste boli priamo účastný.
Takže. Kde ste vy prišli na to, že všetkým týmto sa prestalo dariť v roku 2003 a potom už akože nepodnikali a nemali zisky, že stratili nejakú, nejakú komparatívnu výhodu v roku 2004? Veď vy ste im zrušili daň z dividend. Vy ste im potom zrušili daň z dividend, bola nulová. Podľa tejto falošnej predstavy, ktorú tu pred..., ktorú, ktorou tuná už asi dva mesiace ovievate média, chcete povedať, že všetci tí, tí zlí, ktorých vy teraz označujete za zlých, sa od roku 2004 išli, asi išli po žobraní. No tak to by som chcel teda vidieť. Vy ste im rozhodnutím vlády, takto ste zdvihli ruku, ak ste boli minister pôdohospodárstva na tej vláde, lebo ste hlasovali asi konsenzuálne, ako inak, ste im zrušili daň z dividend. A tento stav svojím spôsobom pokračoval až do roku 2011, keď konštruktéri z SaS prišli s mechanizmom zodvodnenia dividend, čo je proste unikát svetový, a ktorý funguje dodnes. Návrh, ktorý máte na stole, prísne rešpektuje retroaktivitu v oblasti nezdaňovania dividend, to znamená, máte tam roky 2004, 2004 až 2010, keď sú nulové dividendy a zostáva to aj tak. Nechcem riešiť teraz DNA podnikateľov, ktorí si nerozdelili zisk z tohto obdobia, či patrili k takým alebo onakým, ale budú mať vyplácanú dividendu s nulovým zdanením, ak tento zákon prejde. A tak je to aj dodnes. Tak je to aj dodnes. Potom tam máte 10 % sadzbu asi rok a potom tam máte 14 % sadzbu, ktorá bude platiť vrátane rozdelenia ziskov za rok 2016. Čiže prísne dodržiavanie právneho stavu, v akom to fungovalo.
To, na čo vy, to, na čo vy narážate, je systém, v ktorom, na ktorý ste sa rozhodli v roku 2004, a to ste povedali, všetci dopredu nula a všetci dozadu, všetci dozadu si to započítate do daňového priznania podľa sadzby vtedy 19 %, teraz 19 a 25. To bolo, vážený pane, kedy? V roku 2004. Koľko je odvtedy rokov? 12? Asi 12. Ak nejaké nerozdelené dividendy sú, máte pocit, že, že prečo neboli doteraz rozdelené tieto dividendy z týchto období? Z akých dôvodov? Z akých dôvodov neboli rozdelené dividendy z týchto období?
Návrh, ktorý je dnes na stole, zjednocuje systém zdaňovania a systém zodvodňovania. Systém zodvodňovania zostáva tak, ako je. Dokonca aj pri zrušení zdravotných, stropov zdravotných odvodov, zostáva zachovaný strop, ktorý sa bude, v podstate zostáva zachovaný vzorec stropu, ktorý, ktorým sa bude pokračovať do budúcnosti.
V prípade daní sme navrhli systém jednotný. Pretože ak to zostane po starom, a ja vám na záver poviem, že nemám s tým problém, ak to zostane po starom, tak všetci do roku 2004 budú zdaňovať, budú podávať daňové priznania ako fyzická osoba, príjem pôjde niekam, pôjde do obcí, potom do roku 2016 vrátane budú tri formy zodvodňovania, 0, 10 a 14, prosím, a od roku ’16 budeme mať nový systém zdaňovania, zrážková daň 7 %. Takže 5 spôsobov zdaňovania dividend. Ak sa vám toto zdá akože úplne, úplne v pohode, ja to nepovažujem teda za ideálne z hľadiska, z hľadiska konštrukcie legislatívy.
Náš návrh znel, ak, ak platí, ak sa platí daň, tak nech je jedna sadzba a jeden spôsob, nech je to zrážková daň a v danom prípade 7 %. Žiadny iný úmysel za tým nie je. To, že ste vy našli zase nejakú mrcinu, tak sa asi mrcinami asi musíte zaoberať. Toto je pre mňa naozaj nepochopiteľný postoj. Ale hovorím vám s napriahnutou rukou, ako sa tuto rozhodnete, ak je váš pozmeňovák technicko-, legislatívno-technicky správny, nemám najmenší problém. Nemám najmenší problém. Možno to budú väčšie príjmy, ale možno vôbec nie, lebo keď si nevyplatili doteraz, možno si ich nevyplatia ani ďalej. Takže, takže nemám s tým najmenší problém, len celý ten balast okolo toho, ktorý vy, ktorý ste, proste ste ušili takou smradľavou niťou, tak z toho sa, naozaj sa mi ako zastavuje rozum nad tým, že čo všetko vie vykonštruovať niekto, kto asi vie, čo všetko okolo toho môže naozaj byť.
Teraz druhý návrh, pána Beblavého. Pán poslanec Beblavý vie veľmi dobre, vie veľmi dobre, že sme pripravení vždycky pracovať na pozmeňovacích návrhoch. A vie veľmi takisto dobre, že ak máme druhé čítanie k zákonu, po ktorom asi tak o hodinu, o dve nasleduje zákon o štátnom rozpočte, ktorý je na stole asi tak mesiac, hej, z hľadiska možného pripomienkového konania, čo je teda na základe rozpočtových pravidiel novoprijatých stále teda podľa napríklad vás, pán poslanec, málo a krátky čas, tak teraz som pochopil, že pre vás je to naozaj krátko, ten mesiac, odkedy bol schválený rozpočet, tuším, tuším niekedy 7. októbra, čiže niečo vyše mesiaca. A tu, pán poslanec, vám chcem len povedať, že viete veľmi dobre, že tento váš pozmeňovací návrh nemôžem prijať. Pretože som ho teraz prvýkrát počul, pretože ste mi ho dopredu ani neoznámili, ani nezaslali nejakým spôsobom, kde by som sa mohol k nemu prakticky vyjadriť, čiže je to váš politický krok, ktorým oznamujete, že by ste chceli niečo urobiť.
Napriek tomu, hej, že ste to tak urobil, to znamená, ja vám dopredu hovorím, že pri tak vážnych veciach, ako..., ako je..., prepáčte, hľadám odpoveď, áno, ako je príjem zo zdaňovania, sa nemôžme rozhodovať v pléne, ale ja vám chcem povedať, že mám tu bleskový odhad dopadu návrhu pána poslanca Beblavého, z Inštitútu finančnej politiky, dobre, takže trošku, trošku to bude trvať dlhšie, ale vám to poviem, čítam vám dokument Inštitútu finančnej politiky, ktorý zatiaľ sme všetci obdarili dôveryhodnosťou.
Takže skupina poslancov okolo pána poslanca Beblavého navrhuje s účinnosťou od 1. 1. zvýšiť daňový bonus na vyživované dieťa zmenou zákona... bla, bla, bla... zo sumy 19,32 na sumu 32 eur. Tak to je, áno? Takže, takže to je prvá vec. Indexová..., teda z daňového bonusu rastom priemernej mesačnej nominálnej mzdy za predchádzajúci rok zvýšiť úroveň nezdaniteľnej časti základu dane z 19,2 na 22,65-násobku sumy, to je opísané z návrhu. Takže stanovisko IFP:
"Z ekonomického hľadiska v súčasnosti nevidíme dôvody na jeho výraznejšie zvyšovanie. Zákon zabezpečuje jeho automatickú valorizáciu, ktorá rešpektuje vývoj cenovej hladiny nízkopríjmových domácností. Od vypuknutia ekonomickej krízy rast priemernej aj nominálnej mzdy výrazne prevyšuje rast životných nákladov, ktoré prezentuje vývoj nízkopríjmovej inflácie na úrovni 11 %, áno, rast priemernej mzdy o 22 %, minimálnej mzdy o 37 %, vývoj nízkopríjmovej inflácie 11 %. Zmena indexu určeného na realizáciu na priemernú mzdu nereflektuje ekonomickú logiku indexácie, v čase recesie môže totiž priemerná mzda poklesnúť a vzrast inflácie, čím vzrastú celkové náklady domácností, ktoré ale nebudú odzrkadlené v raste daňového bonusu."
Úplne odborné stanovisko. V raste daňového bonusu. Úplne odborné stanovisko.
"Nárast daňového bonusu na 32 eur mesačne má negatívny vplyv na výnos dane z príjmov fyzických osôb, ktorých je 100 % podielovou daňou a v plnej miere by s ňou mali hospodáriť územné samosprávy."
To je kľúčové, dámy a páni. Návrh pána poslanca Beblavého tu, odtiaľ, z tohto miesta smeruje proti príjmom miest, obcí a krajov. Tak sa pozrime na to, čo z tohto miesta pán poslanec chce zobrať mestám, obciam a krajom: "Zvýšenie daňového bonusu od 1. 1. budúceho roku by znížilo príjmy obcí o 80 mil. eur a príjmy vyšších územných celkov o 34,3 mil. eur." Tu od tohto pultíku. Len taká malá výzva. Zmena koeficientu z 19,2, to je nezdaniteľné minimum, na 22,65. To je opäť dopad na, na mestá a obce.
"Pri ceteris paribus bude mať pozitívny vplyv pre zamestnancov, ktorých príjem je v rozpätí od 40 do 200 % priemernej mzdy, a výrazný nárast marginálneho zdanenia pri príjme vo výške dvojnásobku priemernej mzdy je spôsobený nezmenenou úrovňou ostatných koeficientov. Úprava koeficientu je nesystémová a demotivuje zamestnancov pri spomenutej úrovni mzdy. Zmena tohto minima bude mať zase dopad na príjmy obcí 156 mil. a VÚC 67 mil." Dobre? Táto pripomienka je zásadná, to je text, ktorý je u nás. "Kumulatívny vplyv oboch zmien spôsobí akruálny výpadok vo výške 368 mil. eur."
Pán poslanec, nemôžte to myslieť vážne, z tohto miesta nemôžte myslieť vážne, že by ste nás vyzývali na to, aby ste sa uchádzali o podporu hodinu pred tým, než začína rozprava k štátnemu rozpočtu. Takže ako oblasť, ako oblasť, ktorá, aby som bol ešte férový, je tu akruálny aj pozitívny dopad 49 mil. eur cez stimuly ekonomiky, lebo tie peniaze budú obiehať cez, cez vyššie príjmy ľudí, čiže ten, ten čistý netto dopad je, je, je 368 mínus 49, takže niečo cez 30..., 300 mil. eur.
To ja len chcem proste povedať, že oblasť, ktorá je, samozrejme, legitímne pomenovateľná, ale v návrhu zákona, ktorý, ktorý sme predložili, sme odzrkadlili koaličnú dohodu, ktorá je pretavená do programového vyhlásenia vlády, ku ktorému ste mali niekoľkodňovú debatu. A veľmi dobre viete, že pohľady na tzv. daňový odvodový mix sú aj v koalícii odlišné, pretože prichádzame z rôznych politických spektier.
SMER presadzoval z hľadiska svojho politického programu napríklad ďalšie znižovanie zdravotných odvodov pre vyššie alebo stredne zarábajúcich, čo sme jasne dokázali počas minulého volebného obdobia zavedením odpočítateľnej položky, ktorá sa zúčtováva vlastne až v posledných mesiacoch, a jej celkový účet nie je pôvodných 180 mil., ale vyše 200 mil. eur, čo sa, samozrejme, odzrkadlilo aj na disponibilných príjmoch ľudí a nižších nákladoch práce pre zamestnávateľov takýchto zamestnancov, čo sa, samozrejme, odzrkadlilo aj na ekonomickom raste, na vyšších, pozitívnych príjmov iných typoch daní, ale aj na trhu práce z hľadiska zamestnanosti. Čiže ako komplexné opatrenie.
Ale keďže koalícia je dohoda o konsenze, konsenzus bol stanovený na tom, že ideme znižovať sadzby priamych daní, to znamená, dane z príjmu právnických osôb, čo robíme týmto návrhom zákona, z 22 na 21 %, a ďalej sa zaväzujeme túto sadzbu prehodnocovať aj v ďalších rokoch. Ideme znižovať alebo zvyšovať, zvyšovať paušálne výdavky pre živnostníkov, toto je proste rozhodnutie rôznofarebne politicky zafarbenej koalície v oblasti vo vzťahu k daňovo-odvodovému mixu. (Ruch v sále.)
A dovolím si vás upozorniť, že rozpočtová doložka k tomuto návrhu zákona napriek tomu, že tu proste neustále nás šticujete ohľadom navyšovania príjmov štátu, doložka k tomuto zákonu má negatívny dopad na rok budúci práve kvôli zníženiu sadzby, a ak k tomu ešte príde pozmeňovací návrh z hľadiska zrušenia daňových licencií v ďalších rokoch, tak to bude ešte ten, ten negatívny dopad, dopad, samozrejme, zvýšený.
To znamená, ja to beriem ako veľmi populárny návrh, ktorým sa chcete ukázať, ktorým do istej miery, samozrejme, preukazujete aj typ svojej politiky, čo by ste chceli robiť, ale nemôžte to myslieť vážne, že by ste to chceli presadiť odtiaľto, v tomto bode, hodinu pred začatím rokovania o štátnom rozpočte, s dopadom mínus 300 mil. na život obcí, miest a žúp. To snáď, to nemôžte myslieť vážne.
Takže je to, je to taký politický trik ako možno, aj keď sa vrátim k debate k predchádzajúcim zákonom, lebo som nestihol záverečné slovo, nie je pravda, ak hovoríte, že pri odvode z regulovaných odvetví sa táto, tento odvod prenáša do cien. Nestalo sa tak, ani sa tak nestane, pretože to nedovoľuje regulačný vzorec. Prosím vás, nemúťte ľuďom hlavy ešte viac, ako ich mútite.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 9:57 - 10:02 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dovoľte mi teda pokračovať v ďalšom bode. Návrh zákona obsahuje opatrenia smerujúce k zlepšeniu a podpore podnikateľského prostredia znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb z 22 % na 21 %, zvýšením maximálneho limitu uplatňovania paušálnych výdavkov vo výške 60 % z úhrnu príjmov maximálne do výšky 20-tisíc eur a zavedením daňovej podpory poskytnutia materiálnej humanitárnej pomoci do zahraničia, ide o poskytnuté dary, ktoré budú daňovým výdavkom.
Významnou zmenou návrhu zákona je zavedenie zdanenia podielov na zisku, tzv. zdanenie dividend, a iných podielov pri súčasnom zrušení zdravotných odvodov z týchto podielov. Zdanenie týchto príjmov sa prevažne bude vzťahovať na fyzické osoby, a to vo výške 7 %. V prípade, že podiely na zisku budú vyplatené alebo prijaté vo vzťahu k nezmluvnému štátu, použije sa v rámci boja proti daňovým únikom jednotná sadzba dane vo výške 35 %. Ide o takzvané, pôjde pri výplate dividend u tzv. nespolupracujúcich krajín.
Pri podieloch na zisku, dividendách vykázaných za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2016 ostáva zachovaný súčasný právny stav. Z dôvodu boja proti daňovým únikom v oblasti transferového oceňovania sa sprísňujú sankcie u tých daňovníkov, ktorí účelovo znižujú základ dane a vyhýbajú sa daňovým povinnostiam, napríklad vytvárajú umelé štruktúry alebo schránkové firmy. Zároveň u týchto daňovníkov dochádza k zmierneniu vyšších sankcií, ak uznajú svoje pochybenie a včas zaplatia rozdiel vyrubenej dane v stanovenej lehote. Účinnosť zákona sa navrhuje 1. januára 2017 okrem opatrení nadväzujúcich na registračný poplatok, ktorých účinnosť sa navrhuje od 1. februára v roku 2017.
Chcem ešte vás informovať o tom, čo bolo prijaté v jednotlivých výboroch. Takže ide o spresnenie definície kontrolovanej transakcie v tom smere, že pravidlá transferového oceňovania povinnosti vedenia dokumentácie a transferového oceňovania sa nebudú vzťahovať na prenájom nehnuteľností medzi dvomi osobami nepodnikateľmi. V ďalšom ide o doplnenie možnosti uplatnenia úpravy metódy ocenenia a spôsobu určenia ceny v rámci procedúry vzájomnej dohody aj na zdaňovacie obdobia pred podaním žiadosti daňovníka a odsúhlasenie metódy ocenenia, pričom za podanie dodatočného daňového priznania nebude daňovník nijakým spôsobom sankcionovaný.
A v ďalšom je tu aj návrh na zamedzenie možnosti uplatnenia výdavkov u vypožičiavateľa súvisiaci s osobným majetkom vypožičaným na základe zmluvy o výpožičke. Ide napríklad o výdavky na technické zhodnotenie, náklady na opravy a udržiavanie vypožičiavateľa. Jedinými uznanými daňovými výdavkami budú výdavky priamo súvisiace s užívaním vypožičaného majetku ako výdavky na energie napríklad. Ide o zámer zamedzenia prenesenia možnosti uplatnenia výdavkov súvisiacich s osobným majetkom požičiavateľa. Toľko na úvod.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 9:34 - 9:37 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, môžme pokračovať teda ďalším bodom.
Cieľom tejto novely zákona v nadväznosti na programové vyhlásenie vlády je pokračovanie v uplatňovaní zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach s upravenou sadzbou odvodu z dnešnej 0,00363 % na 0,00726 z dôvodu konsolidácie verejných financií ako jednej z hlavných priorít vlády.
Súčasťou návrhu je aj nastavenie následného vyklesávania sadzby na pôvodnú výšku k 1. 1. 2021 a zníženiu tejto sadzby k 1. 1. 2019, tak. Podľa navrhovanej novely bude základom odvodu výsledok hospodárenia upravený tak, aby sa odvod platil iba z tých činností, ktoré patria do regulovaných oblastí, to znamená, že sa nebude vzťahovať na príjmy z neregulovaných činností, čo je zmena oproti súčasnému stavu. Regulovanej osobe vznikne povinnosť platiť odvod, len ak jej výsledok hospodárenia dosiahne sumu aspoň 3 mil. eur.
Taktiež sa navrhuje, aby regulovaná osoba správcovi odvodu, ktorým je daňový úrad pre vybrané daňové subjekty na účely platenia a zúčtovania odvodov, ako aj v prípade, ak dôjde k zmene sumy základu odvodu, predkladala formalizované oznámenia, ktorých vzory určí Finančné riaditeľstvo. Účinnosť zákona sa navrhuje od 31. decembra 2016.
Návrh zákona má pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy. V roku 2017 očakávame dodatočný vplyv skoro 170 mil. eur, v roku ’18 podobne, 171, v roku 2019 z dôvodu už uvedeného poklesu sadzby pokles príjmu, dodatočného príjmu na 133 mil. eur.
Toľko na úvod, ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 9:11 - 9:13 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Novelou zákona sa navrhuje spravodlivejšie nastavenie kritérií pre výpočet registračného poplatku za zápis držiteľa do evidencie vozidiel v Slovenskej republike.
Suma registračného poplatku sa bude po novom odvíjať nielen od výkonu motora vozidla, ale aj od veku vozidla v čase jeho registrácie. Navrhované sadzby na nové vozidlá sú oproti súčasnému stavu spravidla nižšie. V ďalších rokoch v prípade preregistrácie staršieho vozidla sa uplatnia sadzby vypočítané podľa koeficienta zostatkovej hodnoty. Z celkového počtu registrácii v jednom roku sa pre 67 % poplatníkov výška poplatku nezmení. Pre 17 % poplatníkov sa poplatok zníži a pre 16 % poplatníkov sa poplatok zvýši. Zvýšenie poplatku sa bude dotýkať predovšetkým majiteľov vozidiel s vyšším výkonom, a teda aj s vyššou hodnotou vozidla.
Súčasne sa zavádza 50 % zníženie sadzieb poplatku na vozidlá s alternatívnym pohonom. Ide o vozidlá s pohonom na CNG, LNG, vodík alebo tzv. hybridy s cieľom podporiť znižovanie tvorby emisií v doprave. Elektromobily sú v od takéhoto poplatku už dávno oslobodené.
Pri... pre výrobcu, zástupcu výrobcu vozidiel alebo zazmluvneného predajcu sa navrhuje možnosť zápisu držiteľa novovyrobeného vozidla, tzv. predvádzacieho vozidla, za poplatok 33 eur s podmienkou, že toto vozidlo sa v lehote do jedného roka predá konečnému zákazníkovi. Po nesplnení ročnej lehoty na predaj takéhoto vozidla je takáto osoba povinná poplatok zaplatiť v plnej sume zodpovedajúcej prvej evidencii vozidla najneskôr pri ďalšej zmene v evidencii k tomuto vozidlu.
Ostatné oslobodenie od platenia poplatku, ako aj zníženia sadzieb poplatkov sa naďalej zachovávajú aj napríklad vo vzťahu k mnohopočetným rodinám.
Navrhuje sa zaviesť aj oslobodenie od platenia poplatku pre vozidlá, ktoré sa trvalo vyradia z evidencie, ak sa zlikvidujú podľa zákona o odpadoch.
Ďalej sa navrhuje využitie existujúceho informačného systému, ktorý môže nahradiť papierovú archiváciu zaplatených súdnych poplatkov.
Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. februára budúceho roku.
Toľko na úvod.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.11.2016 9:04 - 9:09 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za možnosť ešte vystúpiť. Viete, že som počas..., aj počas rozpravy tejto, aj počas čítania prvého reagoval aj priamo počas rozpravy. Teraz nebudem len rozprávať, chcem len poďakovať za korektnú diskusiu.
Chcem poďakovať za to, snáď aj za pochopenie, že nikto nikdy úplne nebude spokojný, nech už definitívna podoba novely zákona bude akákoľvek, pretože názory na reguláciu v oblasti hazardu, samozrejme, nemajú len svoju biznis rovinu alebo svoju rovinu z hľadiska podnikania, z hľadiska dosahovania zisku, z hľadiska fiškálnych benefitov, či je to pre samosprávy alebo pre štát, má to aj svoju etickú rovinu. A v etickej rovine, ako to už býva, sa ľudia nevedia úplne zhodnúť, pretože majú rôzne názory na to, čo sa má a čo sa, čo sa nemá. Ja, tak ako som bol povedal pri prvom čítaní, nepatrím k ľuďom, ktorí by mali pocit, že sú schopní zachrániť každého na svete, ale patrím k ľuďom, ktorí majú pocit, že ak sa niekto venuje typu biznisu, ktorý z podstaty je regulovaný, tak ak niekto z toho spokoj..., ak nie je niekto spokojný s takouto mierou regulácie, tak nech sa venuje výrobe detských výživ. To som raz povedal jednému nespokojnému výrobcovi alkoholu a to platí či pre alkohol, či pre cigarety, alebo iné návykové záležitosti, či už majú materiálnu alebo nemateriálnu podobu. Summa summarum ale platí, že hazard, gambling, výherné automaty, kasína, stávkovanie, číselné hry, ktoré prevádzkuje štát ako, ako, ako monopol, sú hry a je to podnikanie, ktoré je dnes stále legálne, a je, pretože je to preto legálne podnikanie, pretože sa zatiaľ nikto zo zákonodarcov za posledných 25 rokov tejto krajiny nerozhodol, že by to malo byť ilegálne podnikanie.
Pri tejto téme chodíme po zábradlí, lebo je to vždy snaha tlačiť niečo, niečo na, na kraj z pohľadu toho, čo je, čo je možné, a myslím si, že už z pohľadu návrhu vládnej novely sme išli po rokoch naozaj veľmi ďaleko. Kľúčovým záujmom po rokoch nie je nejaký fiškálny cieľ, ale, ale na základe výzvy verejnosti, ktorá je materializovaná aj do podoby výstupu u jednotlivých predstaviteľov Národnej rady, na základe tejto výzvy a tejto atmosféry spoločnosti, pristupujeme k prísnejšej regulácii. To je, to je všetko.
Z hľadiska podoby novely zákona som spokojný s podobou, ktorá vzišla z dielne ministerstva financií, bola schválená vládou a následne bola, bola ešte doladená pozmeňovacími návrhmi, ktoré prešli v jednotlivých výboroch. V pléne zazneli ďalšie pozmeňovacie návrhy, asi ste veľmi dobre pochopili, že to boli hlavne pozmeňovacie návrhy, ktoré, ktoré neprešli na jednotlivých výboroch. To znamená, nezískali väčšinovú podporu v prostredí, kde, kde naozaj by mala byť odborná debata. Uznáte, že debata v pléne má viac politický charakter a viac manifestačný charakter.
V tejto situácii musím povedať, že nestaviam sa podporujúco k týmto pozmeňovacím návrhom, ale zároveň vám chcem povedať, zároveň vám chcem povedať, že musíte prevziať na seba vlastnú zodpovednosť ako poslanci Národnej rady, ako to robíte pri každom jednom hlasovaní, a vzhľadom na to, že tu zaznelo mnoho pozmeňovacích návrhov, a predpokladám, že pán spravodajca požiada o odloženie hlasovania, tak bude úplne prirodzené, že sa asi predstavitelia klubov k týmto pozmeňovacím návrhom aj za účasti odborných predstaviteľov ministerstva financií ešte budú vyjadrovať. To znamená, všetko je otvorené, opakujem, ja sa z pozície rezortu a predkladateľa vyjadrujem, že mi postačuje, postačuje text tak, ako bol schválený na výboroch, všetko ostatné je navyše, ale, prosím, vezmite zodpovednosť do svojich rúk. Nevyhovárajte sa ale na predkladateľa (povedané so smiechom), ja zároveň ohlasujem, že nebudem sťahovať tento zákon, hej, pri prechode akéhokoľvek pozmeňovacieho návrhu.
To znamená, je to na vás, dámy a páni, akú definitívnu podobu tomuto zákonu dáte.
Ďakujem. S úctou a s poďakovaním. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 22.11.2016 17:14 - 17:15 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Takže ďakujem, dámy a páni, za možnosť pokračovať v novele zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci, prosím vás, aby ste sa utíšili.

Kažimír, Peter, minister financií SR
Takže ešte raz.
Cieľom novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov je ponechať platy poslancov Národnej rady, členov vlády, prezidenta, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu na úrovni roku 2016. Osobitnými článkami sa v návrhu zákona navrhuje ponechať platy na úrovni roku 2016 aj verejnému ochrancovi práv, štátnym zamestnancom vo verejnej funkcii, riaditeľovi Národného bezpečnostného úradu, komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorých platy sú naviazané na plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis