Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Dovoľte mi uzavrieť dnešnú rozpravu. Začnem od konca s tým, s čím vystúpil pán poslanec Dostál.
Priznám sa, dosť dobre nerozumiem, ako súvisí zákon o používaní, zákon o štátnom jazyku so zákonom o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Tak ako vtedy aj dnes, ak na jednej strane rešpektujem menšiny a ich práva a nikdy som nesiahol k ničomu na práva menšín, tak si myslím, že aj menšiny...
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Dovoľte mi uzavrieť dnešnú rozpravu. Začnem od konca s tým, s čím vystúpil pán poslanec Dostál.
Priznám sa, dosť dobre nerozumiem, ako súvisí zákon o používaní, zákon o štátnom jazyku so zákonom o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Tak ako vtedy aj dnes, ak na jednej strane rešpektujem menšiny a ich práva a nikdy som nesiahol k ničomu na práva menšín, tak si myslím, že aj menšiny by mali a aj vo väčšine rešpektujú štátny jazyk tam, kde má byť jeden zrozumiteľný dorozumievací kód, to znamená vo verejnom styku. A o tom, že to tak je, svedčí aj to, že samotný obsah zákona sa nezmenil, ani ste ho vy nezmenili. Je vec diskusie, či zákon má mať aj nejaký sankčný mechanizmus, alebo nemá mať, ja som sa k žiadnym pokutám už nevrátil, ale trošku, myslím si, touto reminiscenciou zavádzate.
Ukazuje sa, že rozprava o tomto návrhu zákona bude mať dve roviny. Jednu vecnú, a ja chcem svojím spôsobom aj povzbudiť tých poslancov, ako pána Viskupiča, aby sa nebáli vecne diskutovať. Mal som pocit, že je to možno mu nepríjemné vystupovať kriticky v kontexte tej druhej roviny, ktorá tu bude, a to je tá politická. Z hľadiska tej vecnej pripomienky, tej základnej, ktorú tu formuloval, to znamená, či ministerstvo jedného masívneho, mohutného fondu, je to vec názoru, možno aj odborného názoru, určite aj politického názoru.
Každopádne vám poviem v rýchlosti, prečo som volil a volili sme túto cestu. My sme transformovali jeden mohutný grantový systém, kde naozaj v jednom systéme boli všetky dôležité oblasti kultúry, to je jedna vec, a odčleňovali sme postupne určité celky, ktoré, si myslím, že majú svoje špecifiká, a zriadenie fondu pre tie konkrétne oblasti umožňujú byť ešte odbornejším aj v prideľovaní, vyhodnocovaní týchto jednotlivých oblastí. Za takúto oblasť považujem samostatnú, dostatočne významnú aj oblasť kultúry národnostných menšín. Preto je jeden z dôvodov, prečo ísť touto samostatnou cestou. Áno, teoreticky, keby sme všetko znovu dali na jednu kopu, tak by sme možno niečo ušetrili. Ale možnože by bol niekde úbytok na strane zase tej pružnosti, odbornosti. Jednoducho, je to vec môjho názoru, ktorý vychádza aj z takej, povedal by som, všeobecnej skúsenosti, že ľudstvo, ako ide tou históriou, tak sa nejakým spôsobom kultivuje, vyvíja špecifikáciou nejakou. Tak to je môj názor.
A, samozrejme, je v tom aj politikum, ale nie stranícke politikum. Jednoducho si myslíme, že národnostné menšiny, kultúra národnostným menšín by mala mať samostatnú inštitúciu. Je v tom aj určitá symbolika, ale to je, môže debata o tom byť. My sme sa rozhodli už dávno k tým jednotlivým fondom. Takže má to svoju logiku.
Chcem povedať jednej pani poslankyni, že minister kultúry nemenil členov odborných rád. To je veľmi dôležité, to je jeden z princípov v podstate odštátňovania a toho, čo je želateľným sprievodným javom vzniku takýchto fondov, že minister kultúry, ministerstvo stráca právomoci, stráca možnosť na to vplývať, stráca možnosť sa prihovárať (povedané so smiechom), čo je dobré. Však naozaj tým, že som už relatívne dlho minister, tak vždy som bol aj v takých často chúlostivých situáciách, kedy kdekto očakával, že sa prihovorím, pomôžem. Niekedy je to veľmi nepríjemné nejakým ľuďom proste povedať, že sa to proste nerobí. A už to, chvalabohu, nemusím robiť. Môžem odkázať, fond je samostatný, láskavo rešpektujte rozhodnutie odborných komisií, na ktoré nemám vplyv, ani výberom tých ľudí a, samozrejme, ani v konečnom rozhodnutí.
Tá politická rovina diskusie, ktorá tu asi bude, ja som, sa priznám, ani nečakal, že tu bude. Lebo tí poslanci, ktorí tu reprezentujú tú stranu, ktorá to sem vniesla, sa niekedy chovajú dosť rafinovane. Tak som nečakal, že sa v zásade až takto odhalia a že pôjdu takýmto otvoreným spôsobom proti kultúre. A darmo tu pani poslankyňa hovorí, že tu nikto nehovoril, že nechceme dať peniaze kultúre národnostných menšín. Ale hovoril. Lebo hovorí o parazitujúcich žiadateľoch, o premrhaných peniazoch. To je rétorika odkiaľ a skadiaľ? Jednoducho, no tak ten váš prvý poslanec o tom takto hovoril. No a... (Reakcia z pléna.)
Áno, budeme tu asi svedkami aj politického sporu, ktorý nebude len o delení sa medzi ľuďmi kultúrnymi a nekultúrnymi, ale medzi ľuďmi, ktorí demokraciu chápu ako vládu väčšiny, ktorá rešpektuje menšiny, a medzi tým názorom, lebo tá kultúra je taký lakmusový papierik, ktorí hovoria, že tie menšiny si vlastne nezaslúžia, aby sme to navyšovali tu, a možno budeme mať takú menšinu, ktorú budeme ešte aj tým nazývaním dehonestovať nejako, lebo sú to asi nejakí, ktorí sú lepší ako táto menšina. Budeme tu aj teda tohoto svedkami, ale napĺňame nádejou to, že väčšina sa hlási k tomu poňatiu demokracie, ktorá hovorí, že samozrejme, že vládne väčšina, ktorá získa tú väčšinu, ale musí vládnuť na základe rešpektu k menšinám. A v tomto prípade aj k menšinám, k národnostným menšinách a ich kultúram.
A keďže sa tu ešte zmieňovalo to prerozdelenie, tak vám chcem povedať, že samozrejme, že to prerozdelenie, tej kľúč bol výsledkom dohody samotných reprezentantov menšín, ktoré sa dialo najmä na pôde Rady vlády pre menšiny, pri pánovi splnomocnencovi, a ja vám aj prečítam, je to v dôvodovej správe, ale som si všimol, že aj tí, ktorí vystupovali, niektorí poslanci, tak jednoducho si to veľmi neprečítali. Ale veď však nemusia v prvom čítaní všetko z toho zákona vedieť.
Takže v návrhu zákona sú ustanovené percentá finančných prostriedkov určených na podpornú činnosť, ktorá vychádza z prerozdeľovacieho mechanizmu podľa určeného kľúča zohľadňujúceho početnosť národnostnej menšiny a aj kompenzačné dorovnanie. Pri určení početnosti národnostnej menšiny sa vzal do úvahy údaj priaznivejší pre národnostnú menšinu, vychádza buď z údaja o počte príslušníkov národnostnej menšiny, alebo z údaja o počte príslušníkov používajúcich menšinový materinský jazyk podľa výsledkov ostatného sčítania obyvateľov Slovenskej republiky. Kompenzačné dorovnanie slúži na vyrovnanie rozdielov medzi mnohopočetnými a málopočetnými národnostnými menšinami.
Suma ročného príspevku sa prerozdelí podľa údajov zo sčítania obyvateľov Slovenskej republiky z roku 2011. V prípade židovskej menšiny sa použil počet občanov hlásiacich sa k židovskej viere. V prípade rómskej menšiny sa použil kompromis, keďže väčšina Rómov na Slovensku nedeklaruje rómsku národnosť, navrhuje sa použiť počet Rómov z Atlasu rómskych komunít z roku 2013, odrátajúc Rómov žijúcich v rozptyle medzi majoritou.
Kompenzačné dorovnanie slúži na vyrovnanie rozdielov medzi mnohopočetnými a málopočetnými menšinami, keďže náklady prevádzkovania menšinových inštitúcií sú rovnaké pre každú menšinu bez ohľadu na jej početnosť. Je to spravodlivé navýšenie finančného rozpočtu menších, národnostných menšín. Navrhuje sa kompenzačný kľúč tak, aby najmenšie menšiny dostali plus 50-tisíc eur a kompenzáciu by nedostali len menšiny s vyšším počtom členov ako 10-tisíc. Samostatný kompenzačný mechanizmus sa navrhuje v prípade rusínskej menšiny, ktorá je jedinou menšinou bez materského štátu, ktorá by nedostala kompenzáciu v rámci hore navrhnutého systému. Navrhuje sa takisto pre túto menšinu uplatniť kompenzačnú sumu 50-tisíc.
A na záver mi dovoľte povedať, lebo opäť som mal pocit, že nie všetci to zaregistrovali, tento návrh zákona zvyšuje aj rozpočet Audiovizuálneho fondu na 6 mil. a zvyšuje aj rozpočet Fondu na podporu umenia z 15 na 20 mil. Čiže zohľadňuje sa aj určitá primeranosť, aj podpora tej neštátnej, v úvodzovkách, slovenskej kultúry a je to pre slovenskú kultúru tým pádom ako celok vo všetkých jej oblastiach veľmi pozitívna správa.
Ďakujem.
Skryt prepis