Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.2.2020 o 17:34 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 17:34 - 17:36 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Vaľová, no, ja skúsim jednu vec. Prečo nám vyčítate, že teda čítame novinové články?Veď teda, keby strana SMER nerobila korupciu, keby každý týždeň čo týždeň nebola zverejnená ďalšia a ďalšia kauza, no, noviny by nemali čo písať a my by sme nemali čo čítať. Ja by som chcel sa trošku zastať novinárov. Oni nemôžu za vaše kauzy. Ja rozumiem, že ste nahnevaná na nich, že o nich píšu. To je jasné, ale za vaše kauzy novinári nemôžu. Nerobte kauzy, nebudú o nich písať.
No, čo sa týka, čo ste hovorili o regióne Humenného, no, na to poviem, že, a ste to povedali vlastne tiež aj vy, no, veď občania vystavia účet. Vystavili ho teda v minulosti vám. Ja si myslím, že aj súčasnému primátorovi, primátorke ho vystavia, ak nebude dobre robiť dobre pre občanov, takže v tomto je tá demokracia spravodlivá. A ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 17:21 - 17:23 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ku pani kolegynke Gaborčákovej. Áno, tu je vidieť, ako kreatívne vznikal štátny rozpočet pre tento rok, kde sa hovorí o teda 0,49-percentnom schodku a realita, aj ktorú spomína Národná banka, 1,8 percenta. Takže aj toto sú tie veci, kde sa teda tá realita skryla kreatívne.
Kolega Karol Galek, poviem v podstate asi príklad Nemecka, už to tu tiež bolo spomenuté. Áno, pracujme všetci, táto krajina, táto snemovňa na tom, aby sme mali rozpočtový prebytok a potom majme schôdze a hľadajme najlepšie riešenie a kto tie peniaze najviac potrebuje, tomu ich skutočne dajme. Ale dneska rozdeľujete to, čo nemáme.
Janka Kiššová, ďakujem pekne za doplnenie, podpisujem tvoje slová od prvého po posledné, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.2.2020 17:07 - 17:17 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, ctené kolegyne, kolegovia, no jedna z vecí, ktorú vyčítame skrátenému legislatívnemu konaniu, je absencia pripomienkového konania a napríklad aj možnosti zapojenia odbornej verejnosti. Čo ak je človek chorý? Navštívi lekára odborníka, aby zistil, čo mu je a našiel sa nejaký návrh liečby. Rovnako ak sú choré verejné financie, tiež je potrebné dať slovo aj odborníkom a teda napríklad ekonomickým analytikom. Ja si dovolím preto teda zacitovať z vyjadrenia klubu ekonomických analytikov, ktorí kritizujú vládou navrhované opatrenia tesne pred voľbami. Myslím si, že je dôležité, aby v týchto vypätých emotívnych časoch zaznel aj takýto odborný, odborný názor odborníkov.
Čiže, pardon, vládou schválený balík opatrení zásadným spôsobom zvyšuje deficit v tomto i v ďalších rokoch. Členovia klubu ekonomických analytikov sú jasne proti jeho prijatiu. Opatrenia sú orientované na spotrebu, bez vplyvu na zvýšenie potenciálu ekonomiky do budúcnosti a sú v ostrom protiklade so schválenými, vládou schválenými výdavkovými limitmi. Bez prijatia adekvátnych kompenzačných opatrení by ekonómovia považovali rozpočet za rizikový až veľmi rizikový. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť môže deficit slovenských verejných financií presiahnuť 3 % už v roku 2022. Takýto rozpočet by bol mínou pre novú vládu a teda dôvodom na uťahovanie opaskov. Ekonómovia preto apelujú aj na prezidentku, aby v prípade schválenia tieto opatrenia nepodpísala, vrátila naspäť na prerokovanie do parlamentu.
Už súčasný stav verejných financií, teda pred prijatým týchto opatrení, je na míle vzdialený vládnym cieľom. A teda podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je aktuálny odhad schodku na rok 2020 bez dodatočných opatrení na úrovni 1,79 HDP, čo je už teraz podstatne viac ako vládny cieľ 0,49-percenta HDP. Slovensko sa vďaka rýchlo rastúcim výdavkom a minutiu neočakávaných príjmov výrazne odchýlilo z cesty k vyrovnanému rozpočtu už v roku 2018, čo v januári potvrdila aj vláda schválením výdavkového limitu na rok 2020. Rozpočtová rada upozornila aj na to, rozpočtová rada upozornila, že na to, aby sa v roku 2020 splnili vládou schválené výdavkové stropy, budú musieť prijať opatrenia vo výške 1,2-percenta HDP. Tak isto vládny dlh je dnes stále v sankčných pásmach ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a to 49,5-percenta HDP ku koncu 2018. Podľa odhadov rozpočtovej rady je pre Slovensko dlhodobo udržateľný dlh maximálne 40 percent HDP. Európskou úniou akceptovateľná hodnota 60 percent je pre Slovensko kvôli starnutiu populácie nedostatočná.
No a teda na čom sa zhodli ekonomickí analytici, teda čo by bolo treba spraviť, ak sa toto príjme? Zvýšenie deficitu o 0,5 percenta HDP pre tento rok a 0,8 percenta HDP od budúceho roku nepovažujú za ekonomicky odôvodnené v čase, kedy sa prijali výdavkové limity a sme ako krajina výrazne odchýlení od cesty k vyrovnanému rozpočtu. Bez dodatočných opatrení verejný dlh zostane naďalej v sankčných pásmach. Navrhovaný mix opatrení drvivá väčšina ekonómov považuje za orientovaný čisto na spotrebu bez výraznejšieho vplyvu na potenciál ekonomiky. Tieto opatrenia vnímajú v ostrom rozpore so schválenými výdavkovými limitmi a teda v prípade schválenia týchto opatrení pokladajú výdavkové limity za pochované. Nepovažujú za správne prijímať tieto fiškálne zásadné opatrenia doslova pár dní pred skončením volebného obdobia. Myslím, že toto tu viackrát už dnes zaznelo. Po schválení týchto opatrení by väčšina ekonómov považovala stav rozpočtu skutočne za veľmi rizikový. A rozpočet odovzdaný v takomto stave by bol rozpočtovou mínou pre novú vládu a skutočným dôvodom na uťahovanie opaskov.
Následne sa ekonómovia aj vyjadrili vlastne k navrhovaným kompenzačným opatreniam, ktoré by podľa nich boli vhodné, a najviac teda rezonuje, teda čo by nás v realite čakalo, ak prijmeme tieto. Čiže najlepší spôsob je ich teda neaplikovať, ale hneď druhí hovoria, že Slovensku bude hroziť zvyšovanie majetkových alebo environmentálnych daní alebo viazanie výdavkov, alebo zvýšenie spotrebných daní, alebo zvýšenie DPH. Prosím, toto treba občanom povedať, že vždy je to niečo za niečo. Proste trináste dôchodky, na tie peniaze treba niekde zobrať. A toto si aj analytici myslia, proste zoberieme ich, bohužiaľ, do ľudí.
Je tu ešte jedna možnosť a to je tá, že skutočne Slovensko musí prestať, na Slovensku sa musí prestať kradnúť, musí sa znížiť korupcia. A aj to je dôvod prečo čítame kauzy tejto vlády. A budem pokračovať.
5. 5. 2016 názov článku "SAS žiada zastaviť dva tendre rezortu dopravy, zasadne pre ne výbor". Pričom išlo o informačný systém výstavby za 45 miliónov, ktorý je 4-násobne predražený a sprevádzajú ho pochybné okolnosti. Ministerstvo odmietlo zverejniť kompletné poklady k súťaži. Škody 34 miliónov. Rovnaký deň 5. 5., "Zamestnanci píšu ministrovi: v NDS dlhodobo vládne korupcia a tunelovania". Zamestnanci Národnej diaľničnej spoločnosti opisujú rozsiahlu korupciu. Predpokladaná škoda 35 miliónov. 2. 6. 2016, "V obskúrnom tendri Sociálnej poisťovne sú nám pán Mitrík a pán Federič dlžní odpoveď". Kontrolné orgány sa odmietli zaoberať pochybným tendrom Sociálnej poisťovne za 71 miliónov eur. Pravdepodobná škoda 21 miliónov eur. 13. 6., "Vysvetlenie kauzy Bašternák. Sedem základných otázok", zasa názov článku. Bašternák zrejme štát podviedol na DPH a bol krytý vrcholnými predstaviteľmi vlády. Škoda 5,9 milióna. Tu sa na chvíľku zastavím. Toto je jedna z káuz, kde už vieme výsledok a úplne jasný výsledok, že to tak bolo, a pán Bašternák si svoj trest odpykáva vo väzení. 22. 6. 2016, "Eurofondy na zberné dvory mala získať zločinecká skupina s prepojením na Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky". Eurofondy na zberné dvory mala získať zločinecká skupina, firma s pochybným pozadím dostala štedré dotácie na štyri zberné dvory a na autovrakovisko, ktoré sú dnes podľa zistení našej bývalej pani poslankyne Nicholsonovej prázdne. Škoda milión 890-tisíc euro. Iba o deň neskôr 23. 6. 2016, "Opozícia: Črtá sa ďalší podvodný obchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka". Pán Kaliňák mal podvodne získať akcie pod cenu a to v čase, keď mal byť na zahraničnej ceste. Škoda na pohľad drobná, asi 37 miliónov, pardon, 37-tisíc euro. O týždeň neskôr 29. 6. 2016, názov článku "Martin Glváč má za ušami". Minister obrany štyri dni pred voľbami podpísal pochybnú tajnú zmluvu na 27 miliónov. Predpokladaná škoda 8,1 milióna eur. 28. 8. 2016, "Slovenská pošta sabotuje Kali špeciál". Štátna pošta sabotovala rozosielanie materiálu o Kaliňákových kauzách. Tu ťažko hovoriť o škode, je to len dokreslenie, ako Slovenská pošta bola poplatná vládnej strane. 10. 9. 2016, "Kauza Čistý deň naberá nové rozmery – subvenčný podvod; nezákonné rozhodnutie ministra práce rieši Generálna prokuratúra". Škoda tak isto nevyčíslená. Stihnem ešte jedno. 30. 9. 2016, "Kaliňák je majstrom tunelárskych schém" znie nadpis v článku. Stotisícovú dotáciu získala spoločnosť, v ktorej je Kaliňákov kamarát a obchodný partner.
Ďakujem za pozornosť zatiaľ.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 14:21 - 14:22 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem za reakcie. No, pán poslanec Vážny, hovorili sme, že teda sa nám podarilo vyčísliť viac ako šesť miliárd euro, nie stodvadsať miliárd, hej. Šesť miliárd euro, šesť miliárd šesťsto. To, čo čítame, nie je to, že sme si to teraz vymysleli. Všetko sú to články, ktoré boli v médiách, ktoré médiami prebehli, a toľko.
No a čo sme vytvorili? No, pán Vážny, možno to mýto, keď ste ho už spomínali, no možno by bolo lepšie, keby ste ho aj neboli vytvorili, pretože aby väčšia polovica peňazí išla mimo a vo finále len desať percent, aby sa používalo na údržbu a výstavbu ciest, je asi, asi toľko. No ale keď už sme spomenuli to mýto, takže v podstate áno, ak by sa vám podarilo zrušiť zlodejov okolo, okolo mýtneho tendra, tak by sa vyriešili tri problémy. Prišli by dodatočné peniaze pre výstavbu, údržbu ciest. Myslím si, že by bolo menej korupcie v štáte a takisto by bol vyriešený problém dopravcov s ich konkurencieschopnosťou, ktorí nedávno štrajkovali. A táto potom nižšia sadzba by pri prenesene pomohla všetkým obyvateľom Slovenska v nižších cenách za logistiku, ktorá sa prenáša do všetkých proste produktov. A to je v podstate odpoveď asi. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.2.2020 14:00 - 14:18 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, všade zúri kampaň a mám pocit, že v dnešných dňoch máme asi všetci politici horúčku. Pravdepodobne to asi nebude koronavírus, ale skôr nejaká forma volebnej horúčky. A základné riešenie tejto horúčky je však totožné ako pri rôznych iných chorobách a volá sa to, že karanténa.
Už naši dávni predchodcovia v podstate všade vo svete, vo vyspelom svete prišli na to, že najlepším liekom na volebnú horúčku je, že parlament počas volebnej kampane nezasadá. Pretože tak ako s horúčkou nepodáte kvalitný športový výkon, to isté platí o prijímaných zákonoch. Toto patrí k základným nepísaným pravidlám. Pravidlám, ktoré starí harcovníci poznajú a riadia sa nimi.
Práve preto sa čudujem, že práve najskúsenejší kolegovia zo strany SMER prišli s mimoriadnou schôdzou a takto porušili nepísané pravidlá a tradície. Myslím si, že práve takú tú štátnickosť, skúsenosti, nadhľad nad rozhašterenou opozíciou vaši voliči veľmi kvitovali. Ale časy sa asi menia. Kolegovia zo SMER-u v panike opustili rokmi overené zvyklosti, zliezli z piedestálu a zapojili sa do bitky o voliča. Opustili svoju komfortnú zónu a mne neprisluší hodnotiť, čo im to prinesie. Budem teda hovoriť, čo hodnotiť môžem.
Minimálne posledných tridsať dní pred voľbami sme už určite nemali zasadať. A už vôbec nie s programom, aký máme. Myslím si, že už to tu v rokovacej sále viackrát zaznelo, žiaden bod nespĺňa podmienku skráteného legislatívneho konania. Sú veci, v ktorých sme chtiac-nechtiac všetci spolu, koalícia i opozícia, a myslím si, že jednou z nich je aktuálne to, že sme všetci na smiech celému národu. Ľudia už majú dosť videí, ktoré každú minútu prerušujú ešte aj rozprávky pre malé deti. Ľudia majú dosť plných fyzických aj e-mailových stránok, volebných materiálov a letákov. Ľudia majú dosť špiny valiacej sa skutočne odvšadiaľ. Posledné, čo potrebovali, je vidieť politikov blúzniacich v horúčke v parlamente deväť dní pred voľbami. Doslovne platí okrídlená veta "Slovensko sa trasie, zasadá parlament." Len teraz je možné, že po voľbách ani nebude jasné, či prijaté zákony platia alebo nie, je tristné, aby sme sa my poslanci v takejto veci dostali do stavu, že možno bude musieť rozhodovať Ústavný súd.
Ale môj pohľad je pohľad verejných financií. V rozpočte nevidím peniaze na trinásty dôchodok ani na zvýšenie detských prídavkov. Rozpočet síce koalícia prijala s deficitom 0,5 % HDP, ale myslím si, že ani pán minister financií tomu neverí. Reálny odhad deficitu pre tento rok je podľa Národnej banky Slovenska, a použijem práve odhad Národnej banky Slovenska, ktorú vedie pán Kažimír, je najmenej 1,6 mld. euro deficitu a teda približne 1,6 HDP. Myslím, že už hovorí aj o možno 1,8 HDP. Proste trikrát viac, ako spomína vláda. A to ešte bez započítania takmer 800 miliónov na opatreniach, alebo dobre, budem hovoriť o 500 miliónoch, to číslo tu padá, na opatreniach, o ktorých práve rokujeme. Ak započítame týchto povedzme teda 500 miliónov, sú len dve, no možno tri možnosti, schodok sa zvýši už na vyše 2 % HDP a teda vyše 2 mld. euro. A to stále sme ešte v dobrých časoch, ale blížime sa ku kolapsu verejných financií, ako upozorňuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Strana SMER takto pošliape svoj vlastný rozpočet, ktorý pred pár týždňami tuto bol prijatý. SMER poruší výdavkové limity, ktoré si táto vláda doslova pred pár týždňami sama schválila. Hazarduje s celou krajinou, s jej konkurencieschopnosťou a priamo škodí ekonomike, ale aj ľuďom. Lebo sa vyškrtajú, alebo teda ďalšia možnosť je, ak sa vyškrtajú výdavky v rovnakej hodnote niekde inde, problém aj inde vznikne. A tak sa najskôr asi stane to, čo avizoval už minister financií, návrh SMER-u je jednoducho morálnym hazardom, je volebnou korupciou. Použijem priamo slová pána ministra: "Peniaze na tieto opatrenia bude musieť nájsť nová vláda." SMER jednoducho použil taktiku spálenej zeme. A to znamená jediné, nejde im o deti, nejde im o dôchodcov, ide im fakt o seba. O seba a o svoju budúcnosť.
Na to, aby mala dnešná schôdza aký-taký význam, nám chýba jeden základný parameter - rozpočtový prebytok. Mali by sme fungovať ako v Nemecku, kde všetci politici pracujú na tom, aby krajina ekonomicky fungovala, aby sa podarilo zabezpečiť rozpočtový prebytok. A potom, až potom môžme mať politickú alebo povedzme ideologickú schôdzu a debatu v parlamente, ako rozdeliť prebytok. Ale naši vládni politici práve rozdeľujú to, čo nemajú, navyše deväť dní pred koncom volebného obdobia.
Ak budeme fungovať s deficitom, nikdy nebude ľuďom dobre, pretože peniaze budú jednoducho chýbať. A je už len na rozdelení, kde budú chýbať, či v zdravotníctve, v školstve alebo na dôchodky.
No dvanásť rokov ste rozkrádali túto krajinu a teraz fakt rozhodujeme o ďalších peniazoch, ktoré nemáme, takže ja si tiež dovolím prečítať pár káuz, ktoré túto krajinu stáli a nie malé peniaze.

Takže 24. 9. 2013, zmienka v médiách, nadpis článku bol „Paničky si vyrazili do Petrohradu vládnym špeciálom“. A išlo o to, že štyri panie poslankyne SMER-u za takmer 13-tisíc euro išli na služobnú cestu, ktorú si ani nepamätali. Podľa zverejnených informácií na cestu použili vládny špeciál, o oficiálnom programe alebo po oficiálnom programe poslankýň pritom nebolo ani stopy. Približný odhad škody 13-tisíc euro. V rovnaký deň pán, vtedy minister Jahnátek rozdáva funkcie svojim rodákom a príbuzným. Minister pôdohospodárstva dával funkcie svojim príbuzným, známym. Toto nazvime personálny problém, hodnota toho sa vyčísliť nedá. V rovnaký deň poistencov štátu láka zvláštna agentúra, riadi ju brat člena SMER-u. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa vyhla obstarávaniu rozdelením zákazky, všetky jej časti získala bez súťaže firma blízka SMER-u. Odhad škody v tomto prípade asi 13-tisíc eur.
Smerácka starostka obce Jánova Lehota sa obohacovala na eurofondoch. Pani smerácka starostka získala peniaze z eurofondov za vykázanú činnosť na základe sfalšovaných prezenčných listín. Škoda asi 40-tisíc euro. 6. 10. 2013 na oslavu svojich 20. narodenín zaplatila Slovenská pošta cca 80-tisíc euro. Takže škoda asi 80-tisíc. Myslím, že mohli byť aj bez oslavy. 7. 10. 2013 Robert Fico dal dotáciu ľuďom z IBM, aby plat v tejto firme stúpol na 2 700 euro. Firma IBM dostala dotáciu, aby mohla zvýšiť platy informatikov a rôznych špecialistov z 2 350 euro na 2 700 euro. Približný odhad škody je asi 1 600-tisíc euro. 14. 10. 2013 Oracleovský megapodvod v Sociálnej poisťovni. Štát pochybne zaplatil milióny euro firme bývalého poradcu ministerstva financií, štát zaplatí IT Oracle dodatočne milióny eur. Úradníci totiž používali softvér od Oraclu bez platných licencií a naleteli firme, ktorá sa tvárila ako výlučný dodávateľ Oraclu. Približný odhad škody je asi 2 mil. euro.
Zmienka v médiách 28. 10. 2013, pán Čaplovič nakúpil predraženú elektroniku pre školstvo. Ministerstvo školstva, ktoré je skutočne finančne podvyživené, aj vždy bolo, nakúpilo elektroniku oveľa drahšie, ako sa dala v tom čase kúpiť v obchodoch. Ceny, za ktoré sa mala elektronika nakupovať, sú neúmerne vyššie od cien, za ktoré si, si teda ten výrobok môžte kúpiť v obchode. Rezort školstva podľa hovorcu Michala Kaliňáka však uzatvoril zmluvu na najnižšiu cenu. Za najnižšiu cenu tak ministerstvo zjavne považuje napríklad aj fotoaparát za 189 euro, ktorý na internete sa dá kúpiť za tretinu, teda za 60 euro. Odhad škody viac ako 5,5 mil. euro. 31. 10. 2013 firma nominanta SMER-u dodáva služby štátu aj bez súťaže. Povedzme v tomto prípade veľmi malá škoda, okolo 5-tisíc euro. 8. 11. 2013, „Stomiliónový tender na električky v Košiciach prešetria“, tak znel nadpis v článku. Mesto Košice pod vedením Richarda Rašiho zo SMER-u obstarávalo v na mieru ušitom tendri na električky za 96,8 mil. eur. Približný odhad škody 29 mil. euro. 13. 12. 2013 Transpetrol si dáva robiť web za 47-tisíc euro, štátny Transpetrol si dal urobiť päťkrát predražený web firme blízkej SMER-u. Všetky tie úpravy mohli stáť maximálne 10-tisíc eur a ešte stále by to bol dobrý zárobok. Dalo sa to spraviť ešte o pol, zhruba o polovicu až tretinu lacnejšie. Škoda asi 37-tisíc eur. Reklama predaja českých kaprov, možno si spomínate, zo 17. 12. 2013. TA3 získala pochybnú reklamu za 684-tisíc euro na základe prieskumu trhu, v úvodzovkách. Tu je škoda povedzme asi 530-tisíc euro. 10. 1. 201, „Hasiči dostali rebríky, Češi kúpili podobné lacnejšie“. Rebríky pre Slovenských hasičov boli o vyše 600-tisíc euro drahšie ako podobné rebríky v Českej republike. Za každé auto sme zaplatili o 136-tisíc viac ako Češi, keby sme nakupovali za ich ceny, mohli sme mať o jeden viacej. Takže vyčíslená škoda asi 637-tisíc. 29. 1. 2014, „Cargo v tuneli“. Cargo má byť, Cargo má byť veľkými machináciami a veľmi podozrivo čiastočne sprivatizované. Tu sme nedokázali škodu vyčísliť. 2. 2. 2014, „Smerácky poslanec Národnej rady predal hovorcovi obecný byt za 700 euro“. Smerácky poslanec Národnej rady a primátor Žiliny dal hovorcovi obecný dvojizbový byt za 700 euro. Škoda približne 50-tisíc euro, čo bola plus-mínus trhová cena bytu. 13. 2. 2014, „Materiál k privatizácii Telekomu robili na počítači pochybnej firmy“, možno si ešte pamätáte. Škoda ťažko vyčísliteľná, takže číslo tu nemáme. 24. 2. 2014, „Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne zarába viac ako prezident“. To hovorí samo za seba. Nazvime odhad škody okolo 200-tisíc euro. 27. 2. 2014, vláda chcela nakúpiť plody mora za takmer 300-tisíc eur, pán Fico, našťastie, zmluvu stopol. 28. 2. 2014, štátny podnik dal za jednoduché zriadenie stránky na Facebooku 468 eur, to sa dalo skutočne spraviť nejakým, nejakým referentom za jeho plat. 7. 3. 2014, „Poradcu pre stavbu nemocnice vyberali z jednej ponuky“. Za 22-tisíc euro vybralo ministerstvo zdravotníctva poradcu pre stavbu nemocnice z jednej ponuky, poradca pre výstavbu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave bol jasný už niekoľko týždňov pred tým, ako sa skončila verejná súťaž ministerstva zdravotníctva. Škoda asi 22-tisíc euro.
13., 17. 3. 2014, „Za SMER-u čistenie Gabčíkova zdraželo“ znel nadpis článku. Po dosadení nominanta SMER-u čistenie Gabčíkova výrazne zdraželo. Škoda asi 1 mil. 100-tisíc euro. 20. 3. 2014, „Štát nakúpil predražený cukor a obilie“. Štát nakúpil cukor a pšenicu od firmy blízkej J&T a prerobil vyše 650-tisíc euro. Nakupoval totiž od obchodníkov, ktorí mu cukor a pšenicu predali za oveľa vyššie ceny, než keby nakupoval priamo od pestovateľov alebo výrobcov. Škoda asi 650-tisíc euro.
Pán Paška dal v Národnej rade postaviť miestnosť za 40-tisíc euro. Parlament renovoval len jednu miestnosť na tlačovky za 40-tisíc euro. Pri odhade ceny asi 10-tisíc je teda škoda 30-tisíc euro.
14. 4. 2014, „Šéf košickej prokuratúry namiesto odvolania postúpil“. Je to personálny problém, teda bez priamej škody. Pán Fico pred prez..., 18. 4. 2014, pán Fico pred prezidentskými voľbami minul skoro celú rezervu predsedu vlády. Pán Fico vo veľkom rozdával peniaze hlavne teda pred prezidentskými voľbami, rádovo jeden milión dvesto tisíc. Ministrovi Žigovi o prírode radí žena od J&T. Asi skôr personálny problém. 18. 4. 2014, SMER do Donecka poslal na pozorovanie bývalého agenta ŠtB. Zasa personálny problém. 27. 4. 2014, Cargo dalo zákazku na požiarnu ochranu spriaznenej osobe bez súťaže. Cargo dalo zákazku asi za 880-tisíc euro kamarátovi bez súťaže, škoda približne 264-tisíc eur.
7. 5. 2014, „Poórové sklárne dostanú takmer 12-miliónovú dotáciu“. Máme za to, že aspoň 11-tisíc, 11 mil. euro z toho bola, bola škoda. 9. 5. 2014, „Pán Beblavý spochybňuje Kaliňákov nákup nábytku za 9 miliónov 900-tisíc eur“. Pán minister obchádza vlastný zákon. Ministerstvo vnútra nastavilo tendre tesne pod limit, vďaka čomu obišlo vlastný zákon. Ministerstvo vnútra vypísalo veľkú rámcovú súťaž na nákup kancelárskeho nábytku za neuveriteľných 9 mil. 900-tisíc eur, len tesne sa tak ministerstvo vyhlo hranici 10 mil. eur, pri ktorej vznikajú obstarávateľovi ďalšie povinnosti so zverejnením podrobností od dodávateľov. Približný odhad škody, si myslíme, že 5 mil. 800-tisíc euro. Každopádne, nábytok sa dal kúpiť za polovicu.13. 5. 2014, „Scientológov živíme za štátne, vyhrávajú tendre scientológa od SMER-u“. Asi 7-tisíc euro. 14. 5. 2014, nadpis článku „Firmu Bombardier štát pri bratislavskej električke obišiel“. Úrad pre verejné obstarávanie nelegálne ignoroval námietky uchádzača v tendri. Približný odhad škody asi 7 mil. 600 euro.

Môžme... „Dozor na stavbu tunela Višňové vyhrala najdrahšia ponuka. Ako je to možné?“ Národná diaľničná spoločnosť vybrala o 4 mil. drahšiu firmu, lacnejšie ponuky vylúčila pre nízku cenu. Približný odhad škody 4 mil. 200-tisíc, pritom vieme, aká je aktuálna situácia s tunelom, s tunelom Višňové. Korupcia sa dotkla aj pána Fica. Český lobista ho v českom, pred českým súdom spomínal v súvislosti s pánom Výbohom. Je to personálny problém. 5. 7. 2014, autobusová stanica v Michalovciach. Vláda dala pol milióna na autobusovú stanicu s pochybnou cenou, približný odhad škody aspoň 100-tisíc eur. Toľko asi. Toto sú, skutočne x prípadov, kde, kde sa dali peniaze minúť ďaleko lepšie a nemuseli sme tu dneska hľadať, hľadať peniaze na dôchodky.
Ďakujem, ďakujem za pozornosť.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 11:54 - 11:56 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Anička, ďakujem za tvoje slová. A že prečo čítame roky 2010 - 2012? Pán minister, preto a práve preto, že tu bola pravicová vláda, ktorá sa snažila tieto kauzy odhaľovať a riešiť. Ak by vaše vládnutie nebolo prerušené vládou pani Ivety Radičovej, o týchto kauzách by sme určite nepočuli. Niežeby neboli, ale nepočuli by sme o nich.
A keď už spomínam vládu Ivety Radičovej, tak napríklad zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý v ďalších rokoch zabránil strane SMER, aby verejné, aby sa verejné financie úplne rozpadli, tiež pochádza z tej doby, ale týmto skráteným legislatívnym konaním aj tento zákon trháte na kúsky. Ďalšia z vecí, ktorá pani Radičová a jej vláda vytvorila, bolo povinné zverejňovanie zmlúv. Bohužiaľ, aj s týmto ako, ako vidíme alebo čo počujeme tieto kauzy, ste si dokázali poradiť. Ale našťastie nedokázali a netrúfli ste si povinné zverejňovanie zmlúv zrušiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 10:02 - 10:03 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán poslanec Tomáš, ja mám na vás jednu otázku. Prečo po toľkých splnených sociálnych opatreniach sú dôchodcovia, ale aj mladé roviny, rodiny stále v tak zlej sociálne situácii? To je jedna vec. (Ruch v sále.)
A hovoríte, teda prijmem vaše čísla a tvrdíte, že teda deficit rozpočtu je teda 500 mil. euro, no tak tých 430 mil. euro ho zdvojnásobí, to nie sú fazuľky ani drobné, takže zdvojnásobujete vlastný deficit vo vlastnom rozpočte, ktorý ste si tu pred pár týždňami schválili, pričom... Teda teraz reálne čísla. Pán Kažimír, váš pán Kažimír z Národnej banky Slovenska hovorí o deficite 1,8 % HDP pre tento rok, plus ak k tomu pripočítame tieto čísla, budeme cez 2 %.
A ešte posledná vec, kde ste teda nehovorili pravdu. Nie, o dva roky nebude vyrovnaný rozpočet, o dva roky týmto tempom bude deficit 3 % a budeme na hranici toho, čo Európska komisia dovoľuje krajinám mať ako deficit. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 18:05 - 18:05 hod.

Marián Viskupič
Tak, pani kolegyňa, ja len potvrdzujem, že Peťo Pčolinský tu bol celý čas. A vidíte, ako rýchlo dorazil na vašu žiadosť, takže máme ho tu znova.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 5.12.2019 17:59 - 18:04 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Tak, vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, len pripomeniem, rokujeme o teda skoro 32 ton slovenského zlata v hodnote asi 1,3 mld. euro. A debata o slovenskom zlate je relevantná, ale odborná, jednoznačne odborná téma, ktorá vyžaduje dlhodobú a fakt odbornú diskusiu o brexite, o mieste uloženia, o formách obchodovania, ale aj o samotnej úlohe zlata v dnešnej menovej politike.
V žiadnom prípade to nie je aktuálny problém a v žiadnom prípade to nie je téma na, na mimoriadnu schôdzu. Skutočne už to bolo viackrát povedané, ale zvolanie dnešnej mimoriadnej schôdze spadá do schémy odpútania pozornosti od tém nepríjemných strane SMER, ako ich kolega Ondro Dostál pred chvíľkou vymenoval.
Z Londýna, ale aj celkovo z Európy by sme skôr potrebovali stiahnuť desaťtisíce šikovných Sloveniek a Slovákov, ktorí tam pracujú, a to je naše skutočné zlato. Tí našej krajine veľmi chýbajú. Chýbajú svojim starnúcim rodičom a chýbajú aj našej ekonomike a sociálnemu systému.
Stranou SMER navrhnuté uznesenie je jasným príkladom ako politika vyhráva nad odbornosťou. A fakt takéto rozhodovanie je vyslovene škodlivé. Nie je predsa normálne, aby sa nikto nepýtal na názor NBS-ky. Áno, dneska ráno teda boli oslovení, aby prišli, ale to je, chcieť po guvernérovi, aby v horizonte pár hodín počas dňa prišiel, je, no, ťažko povedať. Nie je normálne, aby NBS-ka musela vydávať tlačovú správu, kde citujem: "V poslednom čase NBS zaznamenala rôzne úvahy spochybňujúce spravovanie a vlastníctvo investičných rezerv v NBS." A pre zaujímavosť, už to bolo spomínané, ale spomeniem to aj ja, takisto z návrhu uznesenia Národná rada Slovenskej republiky "vníma riziká spojené s predkladanou finančnou krízou". Áno, riziká spojené s prípadnou finančnou krízou by mal vnímať v prvom rade štátny rozpočet. Ale tam sa hovorí o nižšom, ale stabilnom raste ekonomiky. Kríza tam spomínaná nebola.
No, čo by bolo normálne? Otvoriť diskusiu, požiadať NBS-ku o spracovanie komplexnej analýzy existujúcich rizík, existujúci nákladov a výnosov a tiež analýzu prípadného nového stavu, čo by teda stále operácia prevozu, prevozu, kam, aké sú náklady, výnosy a výnosy držby zlata priamo v priestoroch NBS-ky, teda ak by to bolo do Bratislavy, a s presnými dátami, s názormi NBS-ky, ale i nezávislých odborníkov by sme sa potom mohli baviť o politickej rovine a robiť politické rozhodnutia.
No v uznesení sa píše, že žiadame NBS, už bolo povedané, že teda či vôbec môžme. Áno, je otázka, NBS-ka je v menovej politike nezávislá, ako už tak isto kolega Ondro Dostál citoval zo zákona. No tu je ešte, keby sa pobavili právnici, ešte ďalšia možnosť, že kto je vlastne vlastníkom toho zlata, či to náhodou nie je Slovenská republika a Národná banka ho len spravuje. Ale práve preto, ak takúto zásadnú a závažnú vec chceme rozhodnúť, by to v žiadnom prípade nemala byť jedna večerná schôdza a prijatie jednoduchou väčšinou, kde to môže byť fakt veľmi málo poslancov. Takéto niečo a práve aj preto, že to nie je úplne jasné, či teda môžme žiadať, nemôžme žiadať, malo by to byť konsenzom. Za jedno, parlamentu a by som povedal, že aj viac ako ústavnej väčšiny. Za druhé, samozrejme Národnej banky. Ja si neviem predstaviť, že Národná banka má názor, že zlatu je dobre v Londýne, a parlament má názor, že zlatu je dobre v Bratislave. To, keď už nič iné, tak zasa na, rozdelíme spoločnosť na takejto téme a aj to je úplne zbytočné. Čiže fakt, ak chceme takéto niečo, malo by byť, konsenzus odborný, politický, a potom, potom môžme debatovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 17:40 - 17:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ja si myslím, že ktokoľvek, kto zo súkromného sektora proste na nás pozerá, tak sa musí smiať. Proste v akejkoľvek súkromnej firme o ďaleko menej dôležitej téme, než teraz rokujeme, pokiaľ nepríde manažér s analýzami, s podkladmi, s prípravou, tak sa ani nezačne, nezačne debata. Proste pošle ho šéf preč, choď sa pripraviť a keď budeš pripravený, potom začneme aj debatovať. A nie, že my tu bez analýz, bez odborníkov, bez vyjadrenia NBS a chystáme sa rozhodnúť, hej. Skončí debata a my budeme hlasovať. To je proste úplne neuveriteľné.
A teraz trošku nadľahčene. Myslím, že kolega Boris sa vynikajúco pripravil na dnešnú schôdzu, tá kravata sa úplne hodí. (Oživenie v sále.) Ďakujem.
Skryt prepis