Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.5.2019 o 17:22 hod.

Ing.

Ľuboš Martinák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2019 17:22 - 17:24 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani poslankyňa, ja vôbec nie som vôbec prekvapený z vášho vystúpenia, pretože dosť takú zmes nepravdivosti ste tu povedali. Ja len z lesníckeho, aj z ochranárskeho hľadiska si dovolím vám pripomenúť niektoré závažné veci. Vraveli ste o populácii vtáctva, ako je u nás s tou populáciou vtáctva zle. Pokiaľ vám je jasné, možnože nie je, boli v rámci starostlivosti o lesy, programy starostlivosti o les už dávnejšie zriadené tzv. vtáčie územia. V týchto vtáčích územiach môže obhospodarovateľ, vlastník lesa, robiť ťažby jednak úmyselné a neúmyselné len v čase, keď vtáctvo nehniezdi. Určite by mohol mi to potvrdiť známy to náš ornitológ pán Martin Fecko. Čiže tieto vtáčie územia sú u nás zriadené a ja som proti tomu, že u nás tá populácia vtáctva je nejak prenasledovaná alebo čosi podobné.
Potom ste sa takým zvláštnym výrazom zmienili o rozsiahlosti výrubu lesov. Jednoducho u nás holoruby sú plánované a jednoducho môže ich robiť len v piatich skupinách. V jednej z nich sú napríklad viate piesky a tak ďalej a tak ďalej, nechcem tu robiť zo seba múdreho, čo sa týka zákona o lesoch. Len tam sú povolené. Inde sú povolené len tzv. doruby alebo cloné ruby, podrastová forma hospodárenia, aby sme prirodzené zmladenie dosiahli z týchto pôvodných lesov. Takže doporučoval by som si to dobre naštudovať a potom úplne inou terminológiou... (Ukončenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2019 9:22 - 9:24 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, aj tebe, Martin, za pekný príspevok. Ja by som trošku nadviazal na teba, lebo všetko v tej prírode so všetkým súvisí a hneď aj o niečo v tejto faktickej poznámke poprosil pána Sólymosa.
Pán minister, ja hovorím ako lesník, pri všetkej skromnosti mám niečo cez 30 rokov praxe v praktickom lesníctve. Samozrejme, že musíme vyhovieť týmto normám Európskej únie, to ja si plne uvedomujem od roku 2016 atď. Ja by som jedno snažne chcel poprosiť, lebo mám dotazy od lesníkov, hlavne ktorí žijú nielen v južných oblastiach, ale aj v tých stredných a dokonca vyšších polohách. Ešte má vykonávacou vyhláškou byť daný zoznam rastlín, teda počítam aj drevín, na ktoré bude potrebný súhlas orgánu štátnej správy. Ja pevne verím, že sa tam nevyskytnú také introdukované dreviny, ktoré sa u nás totálne udomácnili. Jedná sa o duglasku tisolistú, ktorá je náhradou za chradnúcu jedľu. Ďalej o šľachtené topole a ďalej sa tam jedná aj o agátčiny, a to nielen pri obnove, ale aj pri prirodzenom zmladení, to chcem podčiarknuť. Bolo by na škodu veci, keby aj na toto sa vyžadovalo súhlas, pretože je tam klauzula, z toho dlhodobého hľadiska by sme to potrebovali dať skúmať výskumným ústavom a teda vynachádzať bicykel, ktorý je už vynájdený a, pán minister, jedná sa o plochu zhruba 120-tisíc hektárov týchto topolín, duglas... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2019 16:16 - 16:18 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Zemanová, pri vašom vystúpení som si spočiatku myslel, že sa mi to skutočne len sníva. Ale je to skutočnosť, a preto zareagujem na vaše vystúpenie v dvoch oblastiach.
Po prvé ste vraveli, že som poľnohospodárov nazval, že sú to akýsi chudáci, ktorí sú, keď existujú mrazy a podobne. Ja som vôbec toto netvrdil. Tvrdím a stojím si za tým, že poľnohospodári sú v mnohom závislí na matke prírode. Sú to, naopak, hrdí a pracovití ľudia, ktorí sú spätí s prírodou a vďaka aj ich tvrdej práci môžeme my a konečne aj vy mať na stole aj slovenský chlieb.
Okrem toho každému je známe, že sú obrovské klimatické zmeny, na ktoré poľnohospodári nie vlastnou vinou doplácajú, a preto musia byť dotovaní. S týmito klimatickými zmenami veľmi úzko súvisia aj škodcovia, hlavne ich premnoženie, na čo tiež poľnohospodári potrebujú nemalé prostriedky.
A po druhé chcem reagovať na vašu pripomienku, že naša vláda ide poľnohospodárom rozdávať. No sa vôbec čudujem, že niečo také sa opovažujete povedať. Ako chceme dosiahnuť, aby u nás prevládali slovenské výrobky bez biochemikálií, ako chceme dosiahnuť, aby sme mali kvalitné biopotraviny, keď cenami nás budú podliezať cudzí výrobcovia? Skúste nám to aspoň načrtnúť.
A v neposlednej miere tieto oparenia nie sú nesystémové, ja si myslím, že nesystémové sú, pri všetkej úcte, vaše vedomosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2019 15:51 - 15:52 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Taktiež by som rád podporil vítanie predmetného zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe, a to z viacerých dôvodov.
V prvom rade poľnohospodárska prvovýroba je na Slovensku a bola, verím, aj bude vždy tradičným odvetvím. Ako tu už bolo viackrát spomínané, je to odvetvie veľmi ťažké. Ten poľnohospodár je v mnohom závislý aj od matky prírody: od počasia, záplavy, neskoré mrazy a sú mrazy. A v súvislosti s globálnym otepľovaním to poľnohospodári budú mať vždy ťažšie a ťažie. Preto som taktiež veľmi rád, že zo štátneho rozpočtu, ak to schválime, sa vyčlení 30 mil. na podporu poľnohospodárov.
A ešte jedna drobná poznámka, ktorá tiež už tu bola viackrát spomínaná ohľadom včiel. Bolo by skutočne veľmi dobré taktiež podporiť včelárstvo, pretože je to tradičné a krásne odvetvie v oblasti poľnohospodárskej výroby, či sa nám to páči, alebo nie, ale aj hlavne preto, lebo med má veľmi blahodarné účinky na ľudský organizmus. A ja pevne verím, že produkcia slovenského medu už raz konečne vytlačí tzv. čínsky med a tzv. medové produkty z našich trhov, ktoré sú oveľa lacnejšie, chuťovo podobné, ale čo sa týka zdravotníctva, takmer vôbec neúčinné a vôbec sa nedajú porovnávať s prírodným medom našich slovenských včelárov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 18:51 - 18:53 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Pán poslanec Kollár, ďakujem za vaše teatrálne vystúpenie, otvorene vám poviem, že zneužívate túto tému. Ja som proti túlavým psom a mačkám a to z toho dôvodu, keď sú v revíri, lebo poškodzujú a ničia hlavne mláďatá zveri. Na to máme prirodzených nepriateľov zveri, tak ako to už povedal pán kolega. Alebo útočíte na citovú výchovu, že vraj neviem, čo ja proti nej mám? No veď som vám dal za pravdu, aj vám, pani poslankyňa, som dal za pravdu. Áno, citová výchova, ale to teatrálne vystúpenie skutočne nemalo chyby.
Okrem toho, ešte raz, som povedal, psy a mačky nie sú na vine. Na vine sú ľudia, ktorí sa dôsledne nestarajú o svojich miláčikov, ktorí ich nechávajú voľne pustených. Keby tomu tak nebolo, nedochádzalo by ani k lovu túlavých psov a mačiek. Každý z normálnych poľovníkov vám povie, že tie túlavé psy a mačky nemajú robiť v revíri nie preto, že by nám mačky a psy prekážali ako také. Ale preto nám prekážajú, lebo lovia hlavne mláďatá, mladú zver. Vám je ľahostajné, vám sú ľahostajné mláďatá v živej prírode? A aby to išlo prirodzeným vývinom? Aby tam bol rys, vlk, divá mačka? Možno vám je to jedno, ale mne to teda, pán Kollár, jedno nie je a určite to nie je jedno aj medzi desať tisícimi poriadnymi poľovníkmi, tak ako v živote inom máte takých ľudí a takých, ale nezneužívajte túto tému.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 18:45 - 18:47 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Dúfam, že to budem stíhať.
Tak na pána navrhovateľa Kollára. Áno, je to nevykonateľná vec, ktorú navrhujete, a síce ak mačka a pes bude prichytený pri čine. Keď je niekde za kriakmi, môže loviť, nemôže. Nemôžete to povedať. Alebo bude loviť o päť minút neskôr. Čiže táto vaša klauzula z môjho pohľadu praktického je nevykonateľná.
Pani Zemanová; pán Kollár, ja som vám neskákal do reči.
Pani Zemanová, čo som tým myslel, že poškodzuje prírodu? Som tým myslel genofond. Nemyslím to len ja, obyčajný lesník, keď tak mám povedať, ale myslel to aj pán profesor Hell a vôbec ochranárske združenia a tak ďalej. Takže o tom je to, pani Zemanová.
Pani poslankyňa Zimenová, zle ste ma pochopili. Ja si myslím, že ste tu zneužili problém citovej výchovy. Citová výchova nemá slúžiť k tomu, aby sme poškodzovali prírodu. Má sa riešiť naprieč všetkými zákonmi, nevravím, že nie, ale nie na úkor toho, že budeme poškodzovať prírodu. Týmto návrhom jednoducho poškodzujeme prírodu. Čiže toľko k vám by som povedal.
Pán Baránik nič extra konkrétneho nehovoril, len stále to isté.
Pán Dostál, že ako to chcem riešiť? No jednoducho tak, ako je to momentálne v tomto zákone. Pokiaľ mačka je označená viditeľným znakom, to znamená postrojom alebo obojkom, nebudem ju loviť. Pokiaľ budem vidieť mačky v súlade s doterajším zákonom a ohrozujú prírodu, zrobím tak.
Pán Pčolinský, áno, našiel som sa, lebo sú to moje témy, poľovníctvo, príroda, to som sa učil. A okrem toho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2018 18:26 - 18:36 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, pán navrhovateľ, vážený pán spravodajca, opäť tu máme pred sebou jednu novelu zákona, ktorá sa venuje psom a mačkám. V minulosti sme tu už mali túto novelu, keď som vystúpil z hľadiska ochranárskeho a poľovníckeho spektra alebo z tohto pohľadu, tak ma novinári jednoducho nazvali, že vraj ja mám záujem zabíjať psy a mačky. No vôbec nemám tento záujem. Ako som hovoril, som lesník z povolania, poľujem niečo viac ako 30 rokov, sám doma mám poľovného psa.
Už tu s pánom navrhovateľom sme si v takej ústnej poznámke vo faktických, ktorou som reagoval, sme si vysvetlili citovú oblasť. Tú takisto ja odsudzujem, naďalej trvám orgánmi činnom v trestom konaní a tak ďalej a tak ďalej, toto sa jednoducho nesmie stať. Tomu každý rozumieme. Ale nesmie to byť príčinou toho, že zmeníme zákon v takom zmysle, že budeme škodiť matke prírode. Hovorím to tak, ako si myslím.
Ak máte záujem, pozrite si publikáciu známeho poľovníka, ale hlavne ochranára prírody, profesora Pavla Hella. Profesor Pavel Hell je veľmi známy medzi odborníkmi, lesníkmi, ochrancami prírody a vôbec tými, ktorí radi chodievajú do prírody, radi ju poznávajú a radi načerpajú aj odborné poznatky. Pán profesor Pavol Hell vo svojej knihe Trofejové šelmy Slovenska, kde opisuje vlka, mačku divú, medveďa a rysa, v oblasti mačiek, môžte si to zistiť, píše, že poľovník nieže či môže, alebo či snáď smie, ale je povinný uloviť túto túlavú mačku domácu. Práve z tohto hľadiska, ako už som vravel, čo sa týka vzácneho genofondu mačky divej, kde nové potomstvo z fenotypového, to znamená, z pohľadu na túto mačku každý poľovník povie, a má všetky znaky už, ako tu spomenul pán kolega Martin Fecko, znaky mačky divej. A v tom je problém.
Ďalšia oblasť, čo sa týka psov a mačiek, je dosť problematické, pán navrhovateľ, potom už zisťovať z praktického hľadiska, či tá mačka alebo pes boli tzv. prichytení pri čine. Je to zneužiteľné, práve teraz vám nahrávam. Áno, je to zneužiteľné, a preto nie je to správne. Ani si neviem vysvetliť, ako by sa mohlo na to reagovať. Skutočne obrovským, ale obrovským problémom sú túlaví psi a túlavé mačky v blízkosti osád. Bolo to už tu spomínané. Čo zrobíte, pán navrhovateľ, a možno aj pán spravodajca, aj vy ostatní, keď uvidíte bežne svorku psov, ktoré sú vzdialené kilometer od osady, priamo v poľovnom revíri, momentálne nelovia, len tak pobehujú. V zmysle tohto zákona, ktorý je momentálne platný, a za tým si stojím, že je aj dobrý, ja ako poľovník a ochranár by som zrobil jednu vec, a to ulovil týchto psov alebo toho psa. Mám čakať, kým až ho uvidím, že ten pes loví alebo ničí zver? Čo urobíte v blízkosti týchto osád na dolniakoch? Tam, kde hlavným druhom zveri je poľná zver, ako tu už tiež povedal pán kolega Martin Fecko, pán poslanec, kde chovajú bažančatá. No, čo zrobíte? Áno, tak momentálne nerobí nič tá mačka, pes bažančaťu, no tak ja podľa toho nového zákona, ak by nedajbože prešiel, poviem nedajbože a môžte so mnou robiť, čo chcete, a verte mi, že viem, o čom rozprávam, no čo títo poľovníci majú robiť pri chove? Samozrejme, už ďalšie zmeny majú náväznosť, že kto to zrobí, bude stíhaný, bude platiť úhradu za psa a mačku.
Vážení prítomní, mám rád zvieratká, zver, jednak domáce, ako sú psy a mačky, jednak aj divo žijúce, to všetko, čo nám do vienka dala matka príroda. Je to všetko krásne. My musíme jednoducho zosúladiť tieto vzťahy, ale nie týmto spôsobom, že zakážeme. Poviem jeden príklad. Predsa prirodzenú rovnováhu nám udržujú mačky divé, rysy ostrovidy a takisto vlci a takisto aj medvede. Čiže je tu prirodzený výber. Tomu je nastavená aj legislatíva. Niekedy od 16. decembra do konca februára sme mohli loviť všade vlka a všade sme mohli loviť aj divú mačku. V súčasnosti vlka môžme loviť mimo oblasti pri hraniciach s Poľskom, kde platia medzinárodné dohovory, aj u nás v oblasti Medzilaboriec nemôžme v niektorých končinách loviť. A divá mačka takisto sa mohla niekedy loviť, ako aj rys do konca februára. Divá mačka teraz je, chvalabohu, celoročne chránená.
Treba zobrať rozum do hrsti, ako sa povie, a uvedomiť si, či to bude mať význam pre prírodu, toto, čo navrhujete, pán navrhovateľ. A teraz hovorím úplne seriózne bez žiadnych týchto, že by som si robil srandu, lebo skutočne nie sú to srandy, hej? Citovú výchovu a správanie ľudí musíme riešiť v nejakých iných zákonoch, preboha, ale nie vnášať ju, aby sme poškodili prírode. To si uvedomme. Citová výchova je veľmi dôležitá u detí hlavne. A môže to mať na vývin dieťaťa veľmi nepriaznivé následky. To jednoducho s tým musím súhlasiť a aj súhlasím. Riešme to v iných zákonoch, čo ak toto zrobí zvieraťu. Samozrejme, za týranie zvierat a tak ďalej, hej. Teraz týra zviera, v budúcnosti môže týrať dospelého človeka, nedajbože môže sa z neho stať aj, nechcem tu niečo zveličovať, dokonca aj vrah.
Hovorím ešte raz. Mňa nazvali v minulom funkčnom období aj v predminulom, keď sa zákon preberal, že mám záujem strieľať psov, mačky. Nie, vážení! Ja keď si chcem zastrieľať, ja si pôjdem na strelnicu, na asfaltové holuby, zastrieľam toľko, že tri dni ma bude bolieť ľavé, niekoho pravé rameno, budem tam mať modriny, kto nie je zvyknutý a naučený, podľa toho, či je ľavák a pravák. Nepotrebujeme na to mať ani psy, ani mačky.
Ja som jednoducho proti tomuto návrhu, lebo poškodzuje prírodu. A ešte raz hovorím, citové veci a veci riešme v zákonoch, ktoré na to sme kompetentní riešiť. Riešme to. Prenasledujme, vyslovene prenasledujme týchto ľudí, ktorí takto sa správajú. A vôbec, ktorí sa správajú kruto nielen k mačkám, psom alebo týrajú, nedajbože, aj iný druh zveri. Lebo potom môže sa to prejaviť, hovorím, niekde inde. Ako lesník s tridsaťročnou praxou, už to nebudem spomínať, aby tu nebolo, nedajbože, že niekto sa chváli, ale pán navrhovateľ, nemôžem v tomto znení podporiť vaše návrhy v oblasti zákona o poľovníctve, čo sa týka psov a mačiek. A hovorím to s plným vedomím a svedomím.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 18:19 - 18:21 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Martin Fecko, ďakujem ti skutočne za tvoj fundovaný príhovor, ktorý podporujem. Podporujem hlavne v tej oblasti, že už by sme si konečne mohli uvedomiť, nieže lesníci, ochranári, ale všetci ľudia, že sme súčasťou všetkého životného prostredia. To znamená, aj lesa, aj poľnohospodárskej pôdy, aj parkov, aj lúk, aj pasienkov, aj vodných plôch a podľa toho by sme sa mali aj správať. Samozrejme, som proti nejakým brutálnym zásahom na psíkov, na mačky, hlavne pred deťmi. Ale od toho sú orgány činné v trestnom konaní.
Toto nemôže byť príčina, že dáme nie príliš rozumnú z hľadiska toho genofondu, už nech si myslí kto čo chce, aby sme ho mohli meniť len tak svojvoľne, lebo proste nevravím, že niekto sa chce zapáčiť, božechráň, ale nie je to fundované a myslím si, nie je to ani správne. Určite tieto skutky vplývajú na citový život detí. Proti takýmto skutkom jednoznačne som a jednoznačne ich treba ale strašne, strašne odsúdiť. Ale nie je to príčina na to, aby sme to menili.
Ďalej chcem sa prihovoriť aj za to, ako si fundovane vravel o tom vtáctve. Jednoducho mačky chytajú tie vtáčatá a budú chytať, pokiaľ svet bude svetom. Ale ešte raz opakujem a mám podobný názor ako ty, v tejto prírode, v lese alebo na poliach, alebo inde sme len návštevníci a podľa toho sa máme chovať. A máme v našej prírode veľa prírodných regulátorov, ako je vlk, divá mačka a rys a takisto aj medveď.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2018 16:47 - 16:49 hod.

Ľuboš Martinák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2018 16:42 - 16:44 hod.

Ľuboš Martinák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Martin Fecko, súhlasím s tebou, že tento zákon skutočne je potrebný, a hlavne aby bol dôsledne uplatňovaný v praxi aj ohľadom biodiverzity, ktorú si skutočne dobre pomenoval. Ja som rád, že táto táto, táto novela takisto sa prispôsobuje nariadeniu európskej smernice. Chcem sa zmieniť k tebe, pán Martin Fecko, pán poslanec, pretože máš silný dopad na tie ornitologické kruhy a si skutočne uznávaným odborníkom, to musím uznať, ale niekedy všetko, čo sa preháňa, nie je príliš dobré, má negatívny vplyv na druhú stránku veci.
Chcem sa zmieniť ohľadom dvoch vtáčích druhov, a síce ohľadom krkavca čierneho a ohľadom myšiaka hôrneho. Zo svojej skromnej 30-ročnej poľovníckej praxe môžem konštatovať, že skutočne to rozmnoženie krkavca čierneho je pomerne nevídané a má značný negatívny vplyv na ostatné druhy vtáckov a hlavne na spevavce a takisto na vtáky z čeľade ďatlovitých, čiže či by si nemohol v tejto oblasti trošku zalobovať, aby bolo možné aj tieto druhy s obmedzením loviť len určité časové obdobie v rámci regulácie a zachovania biodiverzity, hlavne spevavcov.
Len zase musíme vidieť a posúdiť druhú stránku veci, my sme niekedy takí aj čudní a zvláštni, že keď sa nám niečo povolí uloviť piatich, tak sú aj ľudia, ktorí ulovia desiatich, a tu je to riziko.
Ďakujem.
Skryt prepis