Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

19.9.2019 o 14:24 hod.

JUDr. Mgr. PhD

Martina Lubyová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 28.10.2019 11:09 - 11:10 hod.

Martina Lubyová
Dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, k bodu vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý zároveň rieši zákon o sociálnom poistení, nakoľko ešte z diskusie poslancov vyplynula potreba zvážiť ďalšie úpravy, resp. zmeny, dovolím si vás požiadať týmto ešte o otvorenie rozpravy v tomto bode, aby ste mohli tieto zmeny prediskutovať a zvážiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 16.10.2019 9:45 - 9:48 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dnes teda do tretice predkladám na rokovanie Národnej rady návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady s pristúpením Slovenskej republiky k Dohovoru o zriadení Európskeho univerzitného inštitútu. Európsky univerzitný inštitút je prestížnou medzinárodnou akademickou inštitúciou, v ktorej je v súčasnosti členmi 23 členských štátov Európskej únie. Slovenská republika zatiaľ ešte nie je členom tejto inštitúcie, chýba okolo rokovacieho stola a preto sme sa rozhodli iniciovať pristúpenie aj Slovenskej republiky k tomuto dohovoru.
Európsky univerzitný inštitút poskytuje veľmi kvalitné doktorandské a postdoktorandské štúdium, poskytuje možnosti výmeny, skúseností akademických pracovníkov, poskytuje možnosti štúdia archívov Európskej komisie, ktoré sú v tomto inštitúte uložené. Nachádza sa v Taliansku v meste Florencia a púta na seba pozornosť mnohých orgánov, inštitúcií Európskej komisie, aj ďalších medzinárodných organizácií. Je to taký prestížny klub, ktorý sa venuje rozvoju spoločenských politických vied v medzinárodnom meradle. Podchytáva akademicky orientovaných výskumníkov, študentov a umožňuje tým členským krajinám, aby sa plnohodnotne zapájali do diania na tejto úrovni. Osobitne zdôrazňujem význam zapojenia sa do medzinárodného života v oblasti spoločenských vied, ktoré doteraz z našej strany boli podceňované. Väčšinou tie naše členstvá medzinárodné sa týkajú technických a prírodných vied.
Okrem iného Európsky univerzitný inštitút disponuje obrovskými archívnymi depozitármi bruselských inštitúcií vrátane súkromných knižných zbierok osobností, ako sú Alcide De Gasperi, Simone Veil a ďalšie, ktoré budú k dispozícii verejnosti po pristúpení k tomuto dohovoru. Členstvo nás automaticky zapája do medzinárodnej siete výmeny informácií v oblasti výskumu, čo je mimoriadne dôležité aj pre konfrontáciu, pre tvorbu medzinárodných politík a koncepcií a je potrebné, aby naši mladí ľudia, študenti, naši profesori sedeli okolo tých rokovacích stolov a boli na tých konferenciách, kde sa tieto koncepcie tvoria a diskutujú, aby mohli presadzovať aj záujmy Slovenskej republiky a zároveň získavať skúsenosti v medzinárodných výmenách, ktoré potom prinesú domov a môžu ich ďalej tlmočiť na svojich akademických inštitúciách v Slovenskej republike. Jednou z možností po pristúpení k tomuto dohovoru bude, aby Slovenská republika v mene nášho rezortu a Európsky univerzitný inštitút spolufinancovali doktorandské a postdoktorandské štúdiá našich študentov na tejto inštitúcii tým, že sú tam rôzne druhy programov a tie náklady na štúdium sú zdieľané medzi Európskym univerzitným inštitútom a danou vysielajúcou krajinou. Slovenská republika teda bude mať možnosť formovať si aj budúcu garnitúru medzinárodných riadiacich pracovníkov, diplomatov, akademikov a výskumníkov, ktorí budú vedieť dôstojne reprezentovať Slovensko aj v oblasti spoločenských vied.
Vecne sa Európsky univerzitný inštitút zameriava na štyri oblasti, a to je ekonómia, história, civilizácia, právo, politické a spoločenské vedy. Keďže zmluva o pristúpení alebo teda predmetný dohovor je mnohostrannou medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy v zmysle čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, z ktorej vzniká Slovenskej republike členstvo v medzinárodnej organizácii a ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, vyžaduje si pred pristúpením ratifikáciu Národnej rady Slovenskej republiky.
Preto si vás dovoľujem prerokovať tento materiál a vysloviť súhlas s pristúpením Slovenskej republiky k Dohovoru o zriadení Európskeho univerzitného inštitútu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 16.10.2019 9:36 - 9:41 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, cieľom návrhu tohto, novely tohto zákona je podporiť možnosti práce s mládežou v Slovenskej republike a podporiť možnosti zapájania sa mládeže do verejného života. Podľa môjho názoru je to veľmi významný zákon, ktorý môže ovplyvniť masy našej mládeže pri vykonávaní rôznych dobrovoľníckych činností, pri vykonávaní aktivít, ktorými pomôžu zapojiť sa riadnym spôsobom do verejného života. Je mu možno venovaná malá pozornosť na to, čo to je. Je to možno tým, že sú to naozaj pozitívne zmeny, ktoré sú podporené aj celou mládežníckou komunitou, takže nie je to kontroverzná vec a preto možno nevyvoláva nejaké veľké diskusie. Ale dovoľujem si vás požiadať, aby ste mu venovali pozornosť, lebo je to naozaj jedno veľké pozitívne a masové opatrenie, ktoré pomôže našej mládeži a všetkým organizáciám, dobrovoľníkom a inštitúciám, ktoré sa venujú práci s mládežou, aby sa táto činnosť mohla rozšíriť a aby sa mládež mohla viacej zapájať do riadneho verejného, riadneho politického života.
Zákon bol schválený v roku 2008 a za tých jedenásť rokov aplikačnej praxe sa situácia zmenila tak, že potrebujeme reagovať na potreby aplikačnej praxe. Jednou z vecných oblastí novelizácie je napríklad zavedenie nových profesií, alebo teda pardon, nových činností v oblasti práce s mládežou, a to je koordinácia práce s mládežou. Čiže zavádzame koordinátora práce s mládežou a lektora v oblasti práce s mládežou s tým, že navrhujeme, aby koordinátor pôsobil v každom samosprávnom kraji, kde bude jeho úlohou sieťovať jednotlivých aktérov práce s mládežou na úrovni týchto samostatných krajov. Zároveň pri týchto pracovníkoch s mládežou umožňujeme, aby túto činnosť vykonávali nielen v závislom pracovnoprávnom pomere, ale aj v rámci živnosti a dobrovoľníctva, čo opäť otvára brány k tejto činnosti a poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu.
V súvislosti s úpravou pôsobnosti nášho ministerstva sa dopĺňa aj vypracovanie strategických a koncepčných dokumentov v oblasti práce s mládežou. Ďalej, a toto je veľmi významná vec, na úrovni samospráv tento zákon vytvára právne prostredie pre pôsobenie mládežníckych parlamentov. My sa často stretávame pri našich výjazdových rokovaniach na úrovni samospráv s mládežníckymi skupinami, s aktivistami, s organizáciami, ktoré sa chcú nejakým spôsobom prejaviť a zapojiť sa do verejného života, ale nenachádzajú tú potrebnú inštitucionálnu pôdu a práve preto zavádzame ako fakultatívny inštitút, to znamená nie povinný, ale fakultatívny inštitút, tzv. mládežnícky parlament, ktorý si budú môcť zriaďovať obce, mestá na lepšie zapojenie mládeže v obci do činnosti a aktivít obce. To znamená, na zasadnutiach mestského zastupiteľstva môžu byť aj zástupcovia mládeži, mládežníckych hnutí a môžu sa aktívne zúčastňovať práce na úrovni samosprávy.
Ďalej upravujeme systém akreditácie v oblasti práce s mládežou, kde z doterajšieho systému akreditácie vzdelávacích zaradení, čiže inštitúcií kamenných domov sa prechádza na akreditáciu jednotlivých vzdelávacích programov. Opäť je to niečo, čo spružňuje a otvára viac brány možnosti pracovať s mládežou aj v rámci vzdelávania.
Ďalej zavádzame nový inštitút značky kvality „Moderné centrum mládeže“. Cieľom zavedenia tejto značky kvality je to, aby sa posilnila kvalita práce u právnických a fyzických osôb, ktoré ju uskutočňujú, aby sa aj mnohé menšie organizácie, ozetka, vznikajúce iniciatívy mohli preukázať a dokázať, že majú patričné štandardy na to, aby sa etablovali na trhu s týmito službami a aby sa mohli hlásiť aj jednak o štátne dotácie a jednak o prostriedky z rôznych sponzorských alebo donorských inštitúcií.
Ďalej modifikujeme účely poskytnutia dotácií zo štátneho rozpočtu a podmienky poskytnutia dotácií s cieľom uľahčiť žiadateľom uchádzať sa o dotáciu v oblasti práce s mládežou. Znižujeme potrebnú finančnú spoluúčasť žiadateľov, čím tiež umožňujeme ľahší vstup do systému dotovania zo štátneho rozpočtu a zároveň navrhujeme možnosť započítať do spoluúčasti týchto organizácií aj hodnotu dobrovoľníckej práce. Dobrovoľníctvo na Slovensku je tiež pomerne podvyvinuté a práve mládežnícke organizácie často využívajú inštitút dobrovoľníctva. Je to naozaj veľmi dobrá práca, ako zapájať mládež a pritom hodnota tejto dobrovoľníckej práce zatiaľ nebola nikde zohľadnená. Nesporne je tam ekonomická hodnota. Ľudia tomu venujú pracovnú činnosť, venujú tomu svoj voľný čas a práve preto umožňujeme organizáciám, ktoré často nedisponujú veľkými finančnými obnosmi, aby svoju spoluúčasť vedeli vydokladovať a vydeklarovať aj tým, že sa hodnotí dobrovoľnícka práca, ktorú tieto organizácie vkladajú. Týmto možno opäť predpokladať posilnenie dobrovoľníctva v oblasti práce s mládežou na Slovensku.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem za pozornosť a dovolím si vás požiadať o prerokovanie a schválenie tohto materiálu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 16.10.2019 9:27 - 9:30 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, prajem vám dobré ráno a dovoľte mi, aby som uviedla na rokovanie Národnej rady návrh tohto zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 422/2015 o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Dôvodom predloženia tohto zákona je potreba zosúladiť slovenský právny poriadok s ustanoveniami európskej smernice, a to konkrétne, je to smernica Európskeho parlamentu a Rady z roku 2005/36 o uznávaní odborných kvalifikácií v znení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/55. Európska komisia si urobila v roku 2018 a ´19 prieskum u všetkých členských štátov o stave transpozície týchto smerníc do národnej legislatívy a upozornila všetky členské štáty na niektoré nezrovnalosti pri transpozícii do vnútroštátnych predpisov.
Cieľom návrhu tohto zákona je teda odstrániť výhrady Európskej komisie uvedené v odôvodnenom stanovisku č. 2018/2183 z marca 2019. Európska komisia tam vytkla Slovenskej republike nesúlad vnútroštátnej úpravy so smernicou a vo svojom stanovisku vyzvala Slovenskú republiku, aby prijala potrebné opatrenia s cieľom odstrániť nedostatky v transpozícii tejto smernice. Vecne ide najmä o odstránenie nesúladu vo vymedzení niektorých pojmov, pravidiel voľného poskytovania služieb a slobody usadiť sa, pravidiel týkajúcich sa špecializovaných povolaní, na ktoré sa vzťahuje automatické uznávanie a uznávania odbornej stáže a administratívnej spolupráce.
Takisto súčasťou tohto predkladaného návrhu sú zmeny, ktoré zohľadňujú niektoré výhrady vznesené v konaní vo formálnej výzve číslo 2018/2304 ešte z januára 2019. Keďže výhrady Európskej komisie sa týkali aj zákona č. 138/1992 o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch a tak isto sa výhrady Európskej komisie týkali aj zákona č. 442/2004 o súkromných veterinárnych lekároch a o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky, preto na základe komunikácie s týmito rezortmi, s ministerstvami, s cieľom zabezpečenia riadnej transpozície sa upravujú aj tieto zákony. Vzhľadom na to, že gestorom smernice je ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, návrh zákona sa vysporadúva s výhradami Európskej komisie naprieč všetkými dotknutými rezortami po konzultácii s dotknutými rezortami.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, poslanci, ďakujem za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a schválenie predloženého materiálu.
Skryt prepis
 

19.9.2019 14:45 - 14:46 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán poslanec, odpoviem opäť v mene pána ministra Érseka. V rámci procesu verejného obstarávania na predné zákazky výstavba rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná, užšia súťaž, sa dňa 4. 9. 2018 uskutočnilo otváranie ponúk časť "Kritériá". Celý proces verejného obstarávania je plne v kompetencii verejného obstarávateľa Národnej diaľničnej spoločnosti, pričom jednotlivé postupy komisie podliehajú mlčanlivosti. Samozrejme by som bol radšej, ak by sa na tomto úseku už stavalo. NDS za môjho pôsobenia v rezorte dopravy podpísala zmluvu na výstavbu viacerých úsekov, pričom všetky tieto úseky dnes napredujú bez problémov alebo sme dokonca popredu pri výstavbe niektorých úsekov. Z pozície ministerstva naozaj nie je možné zasahovať do súťaží a ani do konania súťažiacich. Ani v prípade, že ak sa niektoré súťaže neprimerane predlžujú, nemôže rezort dopravy tieto procesy ovplyvňovať. Predpokladaný termín podpisu s vybratým zhotoviteľom v prípade, ak nebudú zo strany uchádzačov podané revízne postupy, je 4. kvartál tohto roka. Po podpise zmluvy o dielo bude začatá výstavba rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná na Orave.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončila som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 19.9.2019 14:36 - 14:39 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
No my robíme monitoring, samozrejme, jednak monitoring konkrétnych programov, ktoré teda aplikuje tá sekcia mládeže, a v rámci toho monitoringu overujeme proste, ako prebiehali tie programy. Dostávame nejaké spätné hlásenie, spätnú väzbu od tých samotných implementujúcich organizácií, ale zároveň robíme aj monitoring, ktorý sa robí komplexne, a to cez to Centrum vedecko-technických informácií, ktoré máme ako jedno z našich priamo riadených organizácií. Oni robia monitoring každoročne. Je to takzvaný, že výskum o pohľade pedagógov a žiakov základných a stredných škôl na prejavy extrémizmu, čiže robí sa priamo prieskum medzi mladými ľuďmi. To znamená, že zaujímame sa aj o dopady a výsledky konkrétne v populácii mladých ľudí nielen v rámci daného konkrétneho projektu, a ďalej sa robí publikácia s takýmito závermi a odporúčaniami, ktoré vyplývajú z tohto výskumu. Zasielame to aj školám a školským zariadeniam a v roku 2019 to boli dokonca štyri publikácie: Vnímanie extrémizmu a terorizmu z pohľadu žiakov základných a stredných škôl, čiže vyhodnocovali sa tam výsledky tohto výskumu; Vnímanie extrémizmu a terorizmu z pohľadu rodičov žiakov základných a stredných škôl. Takže okrem toho, že sa zaujímame alebo teda CVT monitoruje názory žiakov, tak ešte monitoruje aj názory rodičov, pretože oni sú často vedení aj názormi rodičov, tá škola na nich nemusí mať až taký determinujúci vplyv. A prideľujeme prostriedky aj na, aj v rámci programov na zdravie a bezpečnosť, čiže to sa tiež nejakým spôsobom ešte dostáva do sféry zdravého životného štýlu, boja proti extrémizmu a tak ďalej.
Čiže, viete, celý ten, ten celospoločenský fenomén nie je možné, samozrejme, úplne kauzálne spojiť s aktivitami ministerstva. Celospoločenská nálada a prejavy mladých ľudí nesúvisia len s jedným ústredným orgánom štátnej správy, ale pokiaľ je v našich možnostiach, tak sa snažíme všetky prostriedky, ktoré máme, verejnými výzvami, transparentnými, vypisovať, tak, aby mládežnícke organizácie mohli samy na tom spolupracovať. Zároveň sa snažíme všetky možné výzvy, ktoré máme cez školy a cez vzdelávacie programy, naozaj senzibilizovať na všetky tieto témy. Počuli ste nielen extrémizmus, xenofóbia a antisemitizmus, diskriminácia, všade sú tieto také, by som nazvala, prierezové témy uvedené a jednoducho nejde jediný program bez toho, že by sme nedávali pozor na tieto aspekty, aby to tam naozaj nejakým spôsobom bolo mainstreamované aj do iných programov. A zároveň teda robíme ten monitoring cez to CVTI, plus sa robí monitoring implementácie jednotlivých projektov. Len tie projekty sú, samozrejme, zamerané na jednu menšiu skupinku mládeže, s ktorou pracuje daná organizácia, ktorá dostáva tento grant.
Čiže naozaj, ten monitoring sa robí. Súhlasím s vami v tom, že situácia nie je ružová. Ubezpečujem vás, že to nie je len na Slovensku, je to celo, celoeurópsky trend minimálne, že mladí ľudia, mali sme teraz nedávno konferenciu, teda v tomto roku skôr, kde sa teda rozoberali európskej iniciatívy na poli mládeže a tie závery boli vo všetkých krajinách rovnaké, že mladí ľudia sa menej zúčastňujú riadneho verejného politického života a viacej prepadajú takýmto extrémistickým skupinám. Slovensko nie je v tomto výnimkou, ale teda bijeme sa s tým, boríme sa, robíme, čo sa dá, aby sme to zvrátili. Tento trend určite nie je niečím, čo by sme chceli podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 19.9.2019 14:30 - 14:35 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec, ďakujem za položenú otázku. Vy sa pýtate v podstate na dve veci v tej otázke. Jedno je extrémizmus a druhé rozvoj kritického myslenia. Možno ten rozvoj kritického myslenia je aj širší pojem, než len vo vzťahu k extrémizmu a, naopak, zase extrémizmus je možno niečo, čo nesúvisí vyslovene len s kritickým myslím. Čiže je to akoby taká, taká disjunktná otázka a môžme sa rozprávať zvlášť o kritickom myslení a zvlášť o aktivitách, ktoré sú zamerané na boj proti extrémizmu. Čiže ja to pojmem takto komplexnejšie.
Najprv sa teda budem venovať tomu extrémizmu. A teda v tomto kontexte asi viete, že ministerstvo školstva pripravilo na základe programového vyhlásenia vlády Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Ten bol schválený 27. júna 2018 a účelom tohto národného programu je poskytnúť dlhodobú koncepciu výchovy a vzdelávania na nasledujúcich desať rokov. Tento národný program obsahuje opatrenia v akčnom pláne, ktoré sú veľmi konkrétne zamerané na obsah vzdelávania, ktorý mieri k rozvoju kritického myslenia a rovnako aj je zameraný na boj s extrémizmom.
Je to úloha, konkrétne: zabezpečenie výučby smerujúcej k efektívnej a cielenej prevencii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu – lebo musíme sa zaoberať naozaj s rôznymi formami, lebo máme rôzne výzvy, rôzne úlohy, čiže my pomenuvávame aj tento extrémizmus aj s niektorými konkrétnymi menami – a ostatných foriem intolerancie; úpravu štátnych vzdelávacích programov, podporu čitateľskej, matematickej a prirodzenej gramotnosti, odbornú a vedeckú podporu pedagogickým zamestnancom a ďalšie.
V súčasnosti sa už pripravujú opatrenia do druhého akčného plánu, ktorý je teda druhým tým rotačným cyklom toho implementačného plánu.
Ďalej. Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu zverejnil 24. júna 2019 návrh Vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030, ktorý už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a vychádza z uznesenia vlády 273 z 13. júna 2018 k návrhu národných priorít implementácie tejto agendy. V tejto agende sa takisto nachádzajú opatrenia, ktoré smerujú do nášho rezortu na ochranu a podporu ľudských práv a boja proti extrémizmu. Sú to najmú tieto opatrenia: osveta o rizikách násilia a iných sociálno-patologických javov v on-line priestore a o prevencii šírenia extrémizmu a netolerancii medzi mládežou; podpora vzdelávania smerujúca k aktívnemu občianstvu, to je výchova a vzdelávanie pre udržateľný rozvoj, environmentálne ľudsko-právne vzdelávanie, podpora kritického myslenia a digitálnej gramotnosti, a to predovšetkým u mladých ľudí, aktívne občianstvo bude podporované aj prostredníctvom podpory dobrovoľníctva; ďalej je to implementácia opatrení na realizáciu ochrany a podpory ľudských práv vo všetkých relevantných oblastiach, najmä v oblasti národnostných menšín a etnických skupín, diskriminácie žien, diskriminácie seniorov, rodovej rovnosti práv detí a mládeže, práv osôb so zdravotným postihnutím; implementácia opatrení na prevenciu a prekonávanie stereotypov znevýhodnenia a diskriminácie či stigmatizácie, a to bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru, náboženstvo, politické činné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo k etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie; a napokon je to zabezpečenie vyšetrovania tvrdení o verbálnych a fyzických násilných útokoch a incidentoch šikanovania.
Máme ďalej odbor práce s mládežou. To v rámci kontextu tejto práce tiež prikladáme veľmi veľký, veľmi veľký dôraz na prevenciu extrémizmu a rozvoj kritického myslenia. Máme program pre mládež na roky 2014 až ´20 a v rámci týchto programov v súlade so zákonom 282/2008 Z. z. o podpore práce s mládežou finančne podporujeme najmä neformálne vzdelávanie v práci s mládežou a rozvoj mládežníckej politiky na Slovensku. V rámci týchto programov, ktoré sú implementované cez výzvy, ktorých všeobecným cieľom je okrem iného aj zvyšovať kompetencie mladých ľudí pri príprave na ich spoločenský a pracovný život, posilňovať ich postavenie v spoločnosti a prispievať k naplneniu strategických dokumentov prijatých na národnej a európskej úrovni, máme každoročne realizované tzv. tematické výzvy.
Jednou z týchto vyhlásených výziev je aj výzva zameraná na podporu základných hodnôt Európskej únie u mladých ľudí v kontexte aktuálnych spoločenských tém a na podporu aktivít rozvíjajúcich kritické myslenie a mediálnu gramotnosť mladých ľudí, ktorí sú ohrození radikalizmom, xenofóbiou a extrémizmom za účelom formovania hodnotových postojov a eliminácie nenávistných prejavov. Čiže my dávame von výzvy a poskytujeme štátne dotácie pre mládežnícke organizácie, ktoré sa, ktorí si sami pripravujú programy a v duchu týchto téz, ktoré tam máme, čiže budovať kritické myslenie a bojovať s extrémizmom, xenofóbiou a radikalizmom, oni pripravujú návrhy programov, kde aj sami zdola formulujú, že akým spôsobom by vedeli tieto ciele medzi mladými ľuďmi realizovať. Čiže nie je to len zhora nejaký, nejaké spisovanie dokumentov. A my potom podporujeme tieto projekty, ktoré si predkladajú samotné tie mládežnícke organizácie, pretože prikladáme práci s mládežou naozaj veľký význam.
Takže súhlasím s vami v tom, že mládež sa nám momentálne menej zúčastňuje takého bežného politického života a verejného života, ale venuje sa rôznym prejavom, prejavom, ktoré sú mimo rámca, ktoré sme chceli tolerovať.
Asi mi dobehol čas. Ešte som nestihla k tomu kritickému mysleniu, tak môžem vám to dať, keď chcete.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 19.9.2019 14:24 - 14:26 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážený pán poslanec, dovolím si prečítať odpoveď v mene pána ministra Érseka.
V rámci procesu verejného obstarávania na predmet zákazky Výstavba rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná, užšia súťaž, zo dňa 4. 9. 2018 uskutočnilo otvorenie ponúk, časť kritériá. Celý proces verejného obstarávania je plne v kompetencii verejného obstarávateľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., pričom jednotlivé postupy komisie podliehajú mlčanlivosti. Samozrejme, by som bol radšej, ak by sa aj na tomto úseku stavalo. NDS za môjho pôsobenia v rezorte dopravy podpísala zmluvu na výstavbu viacerých úsekov, pričom všetky tieto úseky dnes napredujú bez problémov alebo sme dokonca popredu pri výstavbe niektorých úsekov. Z pozície ministerstva ale naozaj nie je možné zasahovať do súťaží a ani do konania súťažiacich. Ani v prípade, ak sa niektoré súťaže neprimerane predlžujú, nemôže rezort dopravy tieto procesy ovplyvňovať.
Predpokladaný termín podpisu zmluvy s vybratým zhotoviteľom v prípade, ak nebudú zo strany uchádzačov podané revízne postupy, je štvrtý kvartál tohto roka. Pri podpise zmluvy o dielo bude začatá, po podpise zmluvy o dielo bude začatá výstavba rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná na Orave.
Ďakujem pekne za pozornosť. Skončila som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

10.9.2019 15:31 - 15:36 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladáme návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 282/2008 Z. z. o podpore práce s mládežou a o zmene a doplnení zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, napr. ktorým sa mení zákon č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 440/2015.
Cieľom tohto návrhu zákona je posilniť a podporiť kvalitu práce s mládežou v Slovenskej republike. Asi je vám známe, že keď sa robia prieskumy medzi mládežou a v rámci nejakých medzinárodných zisťovaní, tak zisťujeme, že teda nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európskej únie sa účasť mládeže na verejnom živote v poslednej dobe transponuje z nejakých foriem riadnej účasti na nejaké, na nejaké formy, ktoré súvisia s niektorými napríklad extrémistickými skupinami, ktoré súvisia s činnosťami, ktoré by sme radi vymýtili spomedzi radov mládeže, a práve preto sa chceme pokúsiť zflexibilniť, otvoriť a viacej zoperatívniť všetky možné cesty, cez ktoré sa dá na mládež pôsobiť, ktorou sa dá mládež zapájať do riadneho verejného života vrátane politického života, a na základe konzultácií s organizáciami mládeže, na základe aj konzultácií s reprezentatívnymi organizáciami, ako napr. Radou mládeže Slovenska, sme teda siahli k novelizácii zákona o práci s mládežou.
Obsahovo podstatné náležitosti tejto novelizácie spočíva v nasledovných okruhoch:
1. Za 11 rokov aplikačnej praxe sa v gescii alebo v oblasti pôsobnosti tohto zákona objavili nové profesie, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou práce s mládežou, sú to konkrétne profesie koordinátor práce s mládežou a lektor v oblasti práce s mládežou. A tieto profesie je potrebné ďalej otvoriť a posilniť tak, aby sa viac a viac ľudí mohlo v rámci týchto profesií do práce s mládežou zapájať.
Preto navrhujeme, aby koordinátor mohol pôsobiť v každom samosprávnom kraji, kde bude hoci len sieťovať jednotlivých aktérov práce s mládežou a podporovať prácu s mládežou aj na miestnej, lokálnej a samosprávnej úrovni.
Ďalej navrhujeme, aby sa pri pracovníkovi s mládežou upravila možnosť výkonu jeho činnosti v rámci živnosti a dobrovoľníctva. Doposiaľ to bolo možno len v rámci závislého pracovného pomeru, čo v niektorých prípadoch, najmä v prípadoch niektorých občianskych združení bolo pre nich príliš limitujúce, čiže navrhujú, aby sa tieto špecializácie, alebo teda pracovník s mládežou mohol byť legálne činný aj v rámci výkonu živnosti a dobrovoľníctva, nielen závislý pracovný pomer.
V súvislosti s úpravou pôsobnosti ministerstva školstva v obciach a samosprávnych krajoch okrem iného navrhujeme a dopĺňame vypracovanie strategických a koncepčných dokumentov, to znamená, aby sa nielen na centrálnej úrovni, ale aj na úrovni samospráv, na úrovni lokálnej, vypracovávali strategické koncepčné dokumenty, ktoré sa budú prácou s mládežou zaoberať.
Rovnako sa snažíme vytvoriť právne prostredie pre to, aby sa posilnilo pôsobenie mládežníckych parlamentov, to znamená účasť mládeže pri rozhodovaní na všetkých úrovniach správy, najmä čo sa týka úrovní ZMOS-u, úrovní samospráv. Navrhujeme, aby obce a mestá mohli zriaďovať, čiže nie je to, nie je to povinné, je to fakultatívne, ale navrhujeme, aby mohli zriaďovať mládežnícke parlamenty, ktoré budú regulérne pôsobiť v rámci samosprávnych orgánov, pretože sme svedkami toho, že často mládež sa chce aj na miestnej, lokálnej úrovni zúčastňovať práce v samospráve a nemá v súčasnosti patričný kanál, patričnú líniu, po ktorej by to mohli robiť. Čiže navrhujeme, aby to bolo fakultatívne zahrnuté, aby obce a mestá, ktoré chcú, a vieme, že v súčasnosti je veľa obcí a miest, ktoré to chcú robiť, aby to mohli robiť v súlade so zákonom.
Ďalej upravujeme systém akreditácie v oblasti práce s mládežou, kde z doterajšieho systému akreditácie vzdelávacích zariadení, čiže inštitúcií, prechádzame na akreditáciu jednotlivých vzdelávacích programov. Je to opäť na žiadosť organizácií, ktoré pôsobia v tomto odbore. Tá akreditácia inštitúcie je taká viacej skostnatelejšia, je to akoby kamenná inštitúcia a častokrát je neakreditácia nejakej inštitúcie prekážkou na to, aby, aby niekto mohol vykonávať vzdelávací program. To znamená, prechod na jednotlivé vzdelávacie programy zflexibilní prácu s mládežou a tá prvá časť, tá akreditácia inštitúcie nebráni tomu, aby organizácie, ktoré majú dobré, kvalitné programy, ich mohli implementovať aj bez toho, aby mali inštitúciu v prvom kole akreditovanú. Čiže je to, je to zoperatívnenie a spružnenie tejto práce, otvorenie toho trhu pre ďalšie a ďalšie subjekty, ktoré chcú do tejto práce s mládežou vstupovať.
Ďalej navrhujeme zaviesť nový inštitút značky kvality, moderné centrum mládeže. Cieľom zavedenia značky kvality aj v oblasti mládeže je zámer posilniť kvalitu práce s mládežou právnických a fyzických osôb, ktoré túto prácu uskutočňujú. Opäť, toto opatrenie bolo konzultované s mládežníckymi organizáciami, ktoré sú takými pravidelnými a regulérnymi recipientami štátnych dotácií, ktoré sú už takými etablovanými a klasickými organizáciami, a samé tieto organizácie uznali, že pre mnohé začínajúce organizácie od, od občianskeho združenia je veľmi dobré, kým sa dostanú na ich úroveň a môžu byť prijímateľmi týchto štátnych dotácií, aby mali nejakú značku kvality, aby mali nejaké postupné schodíky, cez ktoré môžu preukázať svoju kvalitnú prácu, a môžu sa a pomôže im to uchádzať sa napríklad aj o donorské prostriedky nielen v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí.
Takisto modifikujeme účely poskytnutia dotácií zo štátneho rozpočtu a podmienky poskytnutia dotácie s cieľom uľahčiť žiadateľom prijímanie takýchto dotácií a možnosť uchádzať sa o dotáciu v oblasti práce s mládežou. Napríklad znižujeme potrebnú finančnú spoluúčasť žiadateľov, ktorá bola v mnohých prípadoch limitujúcim faktorom, takisto navrhujeme možnosť započítať do spoluúčasti aj hodnotu dobrovoľníckej práce, pretože často OZ-tká najmä pracujú s dobrovoľníckou prácou, ktorá má svoju hodnotu, ale tým, že momentálne nebolo možné započítavať hodnotu dobrovoľníckej práce, bolo možné započítavať len finančnú pomoc, mnohé OZ-tká boli vylúčené z možnosti práce s mládežou, lebo jednoducho nemali dostatočné financie, čiže aj keď mali dobrovoľníkov, ktorí boli ochotní pracovať, táto ich práca má svoju finančnú hodnotu, ale nedalo sa ju započítať voči spoluúčasti.
Takže navrhujeme otvoriť túto možnosť, aby aj tí, ktorí nemajú veľké finančné prostriedky, ale majú dobrovoľníkov, sa mohli takejto práce zúčastňovať. Ide tým zároveň aj o posilnenie inštitútu dobrovoľníctva na Slovensku, ktorý je zatiaľ v plienkach, a osobitne dobrovoľníctvo v oblasti práce s mládežou.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, poslanci, ďakujem za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie predloženého materiálu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.9.2019 15:31 - 15:36 hod.

Martina Lubyová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov.
Podstatou tejto novelizácie je, je infreachtmentové konanie, ktoré sa vedie vo všetkých krajinách Európskej únie s ohľadom na odstránenie nedostatkov pri transpozícii do vnútroštátnych predpisov členských štátov smerníc, ktoré sa týkajú uznávania kvalifikácií. Jedná sa konkrétne o smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2005/36 o uznávaní odborných kvalifikácií v znení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/55. Ide teda o doklady z roku 2005 a 2013. Európska komisia robila v roku 2018 a ’19 posúdenie vykonávacích opatrení a ich súladu s ustanoveniami smernice Európskeho parlamentu a Rady vo všetkých členských krajinách a všetky členské krajiny boli oslovené listami, v rámci ktorých sa navrhovali niektoré upresnenia pri transpozícii týchto smerníc.
Cieľom tohto návrhu zákona je teda odstrániť výhrady Európskej komisie uvedené v odôvodnenom stanovisku č. 2018/2183 z roku 2019. Európska komisia v ňom konkrétne spomína nesúlad vnútroštátnej úpravy so smernicou a vo svojom stanovisku vyzvala Slovenskú republiku, aby prijala potrebné opatrenia s cieľom odstrániť nedostatky v transpozícii uvedenej smernice. Súčasťou predkladaného návrhu tohto zákona sú tiež zmeny, ktoré zohľadňujú niektoré ďalšie výhrady vznesené v konaní vo formálnej výzve č. 2018/2304 z roku 2019.
Pokiaľ ide o obsah novelizácie, ide najmä o odstránenie nesúladu vo vymedzení pojmov pravidiel voľného poskytovania služieb a slobody usadiť sa, pravidiel týkajúcich sa špecializovaných povolaní, na ktoré sa vzťahuje automatické uznávanie a uznávanie odbornej stáže a administratívnej spolupráce.
Výhrady Európskej komisie sa týkali aj zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch a taktiež zákona č. 442/2004 Z. z. o súkromných veterinárnych lekároch, o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky, preto na základe komunikácie s príslušnými ministerstvami s cieľom zabezpečenia riadnej transpozície upravujeme touto novelou aj tieto zákony. Keďže ministerstvo školstva je gestorom tejto smernice, návrh zákona sa vysporadúva s výhradami Európskej komisie naprieč všetkými dotknutými zákonmi.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, poslanci, ďakujem za vašu pozornosť a dovolím si vás požiadať o prerokovanie predloženého materiálu.
Skryt prepis