Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, nemyslím si, že sme tu mali dnes rokovať o odvolávaní ministra, ktorý plní a pokračuje v prvkoch, ktoré naštartovala už predchádzajúca vláda. Osobne považujem za veľmi dôležité, že súčasný minister sa rozhodol nepozerať na výstavbu diaľnic politicky, neškrtal v rozbehnutých projektoch, ako to sme boli svedkami v časoch vlády v rokoch 2010 – 2012, hlavne v podaní vtedajšieho ministra dopravy pána Figeľa, ale pristúpil k téme čisto odborne.
Keby pán Figeľ bol vtedy podpísal to, čo bolo pripravené, dneska sa nemusíme baviť o tuneli. Keby nebol spravil to, čo spravil v roku 2010, neboli by sa dostali firmy, ktoré podnikajú v stavebníctve, do tej situácie, do ktorej sa dostali. Či to je Doprastav, či je to VÁHOSTAV, či je to Skanska alebo je to ZIPP-ka, alebo sú to ktoré firmy. Treba povedať, v stavebníctve robí zhruba 145-tisíc ľudí. Zhruba 9 520 firiem a živnostníkov je v tom. Živnostníci všetci sa dostali po situácii, ktorú nastolil vtedy pán Figeľ, väčšinou do krachu a nakoniec sme zachraňovali Doprastav, tak isto sa zachraňoval čiastočne aj; pardon, VÁHOSTAV, zachraňoval sa Doprastav, ale prešli reštrukturalizáciami väčšinou stavebných firiem na Slovensku. Je to pomerne veľká časť ľudí, ktorí v stavebníctve robí a robí za pomerne nízke peniaze.
Prečo o tom hovorím? Nielenže sa venujem, že ste odvolávali ministra, ale skúste, Doprastav pohorel v Poľsku, skúste nájsť nejakú firmu našu, ktorá by stavala v Rakúsku, Nemecku alebo kdekoľvek inde. Každý si stráži domáci trh. Tie konzorciá, ktoré sú tu vytvárané, sú vytvárané umelo, prakticky vysúťažia sa za ceny, za ktoré sa tie, či ten tunel, ale to isté nás čaká pri Bratislave, pretože keď raz Bratislava bola vyprojektovaná a projektant odhaduje cenu 3,8 mld. až 4, tak nemôže byť postavená za 2,2. Čiže čaká nás tá istá situácia.
Vraciam sa ešte aj k tomu tunelu. Iste ste niektorí pozerali Českú televíziu a pozreli ste si Strahovský tunel. Strahovský tunel tiež si nevedeli, Praha, mesto, spraviť, čo má s tým robiť, tak pozvala nezávislých odborníkov. Tunel, tak ako beriem aj náš tunel, keby sme ho boli dali, vtedy podpísali, tak by bol stál tých okolo 800, možno do 900 mil., dneska bude stáť iste 1,5-krát viac, ako je to, ten, kto to dostavia. Takže preto hovorím, treba, žiadna stavba alebo máloktorá stavba, tak ako je vyprojektovaná a tak ako je cenník nastavený, sa dá za tú cenu postaviť. Nehovoriac o tom, že čím sa stavba predlžuje, tak tie náklady rastú minimálne 8 až 10 % ročne.
Samozrejme, že aj minister Érsek mal svoju zodpovednosť, že, a je tiež, v niektorých prípadoch mal urobiť zmeny skorej. Ale pokiaľ sa týka konzorcia tohto, nespravil žiadnu chybu. Rokoval, pretože keď je raz podpísaná zmluva, ťažko sa z tej zmluvy vycúva, pokiaľ by konzorcium nebolo na túto celú záležitosť pristúpilo.
Takisto som prekvapený, že kritizujete ho za systém výberu diaľničných poplatkov od motoristov. Pripomeniem iba základné fakty. Elektronický systém predaja diaľničných známok motoristom je asi o polovicu lacnejší, ako bol v časoch, kedy bolo treba známky reálne tlačiť, lepiť na okná, ak si aj odmyslíme nemilú povinnosť každý rok tieto známky zoškrabávať z čelných skiel áut, tak vďaka elektronickému predaju sa už nikomu nestane, že by si známku nevedel kúpiť, lebo sú vypredané. Systém navyše prispel k podstatnému zlepšeniu výberu poplatkov v miliónoch euroch, ktoré sú dnes použité na opravu, údržby a diaľnic.
Čo sa týka zahraničných vodičov, tak tu musíme porovnať ministrovu prácu s minulosťou, Kým neboli elektronické nálepky, kontrolovalo sa iba priamo na mieste, teda rovnako, ako sú dnes kontrolovaní zahraniční vodiči, a presne tak, ako to robia u susedov v Rakúsku. Náš minister podľa mojich informácií ešte v spolupráci s ministerstvom vnútra zintenzívnil tieto kontroly. Takže aby sme boli presní, vy chcete odvolávať ministra za to, že zlepšil kontrolu diaľničných známok u cudzincov. Áno, pokuty zahraničia neodchádzajú elektronicky, ale ak by ste sa o problematiku čo len trochu zaujímali, mali by ste vedieť, že takto sa pokuty neposielajú ani z Rakúska, Česka, Poľska, ale ani z iných štátov, či už preto, že tieto krajiny sú pozadu za Slovenskom a nemajú elektronický systém predaja, alebo pretože nie je to v súlade s pravidlami v Európskej únii?
Počul som váš argument, ktorý, o tom, čo funguje v Maďarsku, ale ak si dáte spraviť právnu analýzu tohto postupu, tak budete vedieť, že je sporný. Aj Rakúšania sa pokúšali určité veci, potom od toho upustili. Preto minister spravil jedinú správnu vec a veľmi aktívne tlačil v Bruseli na to, aby sa zmenili európske predpisy. To sa podarilo vďaka nemu a rozhýbať Európu a nerád hovorím, ale aj niektorí opoziční europoslanci túto jeho snahu skôr torpédovali, ako by jej pomáhali. Čo urobili naši europoslanci preto, aby sme mohli čo najskôr vymáhať pokuty za chýbajúce diaľničné známky od zahraničných vodičov? Ale to už je na ich svedomí.
Takže ak by som to zhrnul, kritizujete ministra, ktorý zlepšuje systém elektronického predaja diaľničných známok. Ten dnes funguje lacnejšie ako starý systém. Prináša štátu viac peňazí a zlepšil sa aj dohľad nad zahraničnými vodičmi. Kritizujete ministra za to, že nijako nespomalil alebo, naopak, urýchľuje výstavu diaľnic, pripravuje, rozbieha nové projekty, ktoré Slovensko potrebuje. Opozícia nevidí súvislosti nášho ekonomického rozvoja, že kapacity zamestnanosti a výroby na západnom Slovensku vyčerpávajú a treba práve diaľničnú sieť na to, aby sme mohli lákať zahraničných investorov na stred a východ krajiny, kde máme rezervy. To znamená šikovných ľudí a výrobné priestory.
Chcel by som sa vrátiť ešte k niektorým veciam, ktoré ste tu nastoľovali, cestovný ruch, ale aj leteckú dopravu. Nechcem sa vracať k letiskám, pretože pôsobil som dlho v cestovnom ruchu a, bohužiaľ, sme spravili zásadnú chybu, kedy sme národného prepravcu, keď sme ho začali budovať v ´95. a vláda nám vtedy nepomohla, s nebohým podpredsedom parlamentu, s pánom Veteškom, keby bol vtedy vznikol národný prepravca, možno by sa aj cestovný ruch na Slovensku ďaleko viac rozhýbal.
Hovorili sme tu o letiskách, ale aj k letiskám sa, myslím, vrátime, keď príde zákon, ktorý ministerstvo dopravy pripravuje, pretože ja beriem, že potrebujeme letisko v Piešťanoch, Žiline, ale ja vám hovorím, že tie náklady sú tak vysoké a ekonomické veci, že nie sme ich schopní udržať, budeme mať problém, aby nám fungovalo letisko v Bratislave, Košiciach a ešte aby sme zabezpečili ako-tak letisko v Poprade. Pretože charterové lety, ktoré sú, a my nemáme tak solventnú klientelu, aby ako, tú, čo ste spomínali, ktoré by mohlo, ktorá by mohla zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na jednotlivé letiská. To isté treba povedať, že aj keď prešlo, cestovný ruch z ministerstva hospodárstva na ministerstvo dopravy, je pomerne krátky čas a takisto má málo peňazí na to, aby robilo tú propagáciu a ten marketing, ktorý potrebujeme. Aj keď sme určité veci v prospech cestovného ruchu spravili, ale poviem otvorene, že ani jedna vláda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky spravila pre cestovný ruch veľmi málo. Takže je zbytočne vyčítať pánovi ministrovi Érsekovi túto záležitosť.
Ďakujem.