Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.3.2020 o 15:05 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 15:05 - 15:07 hod.

Erik Tomáš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 14:41 - 14:43 hod.

Erik Tomáš
 

Vystúpenie v rozprave 25.3.2020 14:30 - 14:35 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, myslím, že sa napriek tomu prihlásili dvaja, lebo Erik a Tomáš. Nie. Takže dvaja. Malý fórik. Teraz už trochu vážnejšie.
Pani ministerka, úplne v dobrom, dobrom, vy ste povedali počas obhajoby tohto návrhu zákona dve veci, s ktorými absolútne súhlasím. Prvou je, že zdravie občana by malo mať prednosť pred ochranou jeho súkromia. Absolútne súhlasím. Prvá vec. druhá vec. Povedali ste, že ide o zásah do ľudských práv a preto musí byť robený primerane, primeraným spôsobom. Opäť súhlasím. Tak mi potom ale vysvetlite, prečo to robíte takýmto necitlivým a neprimeraným spôsobom. Ešte by som rozumel a naozaj rozumel pri nezodpovednosti ľudí, niektorí ľudí na Slovensku, že chcete lokalizovať tých nezodpovedných, ktorí nedodržiavajú karanténu, ktorí nedodržiavajú pravidlá a ohrozujú nás, všetkých ostatných. Čiže ešte v snahe o lokalizáciu na základe dát mobilných operátorov vcelku rozumiem. Aj keď aj tu musím povedať, že som si prečítal názory odborníkov tvrdiacich, že vôbec to nesplní účel, pretože napríklad vo veľkých mestách máme vyššiu hustotu staníc mobilných operátorov, ale v dedinách zase riedku. Takže na základe toho, napríklad v dedine vieme určiť polohu toho človeka asi s presnosťou dvoch kilometrov. Tak skutočne nechápem ako to rieši problém. Ale dobre, súhlasím, že treba urobiť aspoň niečo, ako vôbec nič.
Ale pýtal som sa vás už vo faktickej poznámke, pýtal som sa vás to osobne a neodpovedali ste ani mne, ani Richardovi Rašimu. Neodpovedali ste, prečo či to tam je po tom vyčistení, a ak to tam je, prečo potrebujete vedieť kto s kým telefonoval, SMS-koval a mailoval. Pretože pokiaľ viem, koronavírus sa aspoň zatiaľ nešíri telefónmi, ani mailami. A toto je ten problém, ktorý s tým máme. Žiadne politikárčenie, žiadne politikárčenie. Ak by sme politikárčili, tak včera by sme nepodporili školský zákon. 129 hlasujúcich alebo koľko bolo, 129 za. Keby sme politikárčili, tak dnes by sme mali problém aj so sociálnymi opatreniami z dielne pána ministra Krajniaka. Už sme oznámili, že žiadny problém s tým mať nebudeme a samozrejme všetky podporíme. Pán Pčolinský, tešíte sa. Teším sa aj ja. Sme sociálna demokracia. Však by sme išli sami proti sebe, keby sme nepodporili tieto zákony, keď sme ich toľko prijali počas našich volebných období. Áno, vyžiadajú si veľké náklady, ale ja teraz tvrdím, pani ministerka, peniaze nemôžu mať prednosť pred zdravím a sociálnym komfortom občanov. Je to politikárčenie? Nie je. Ale vrátim sa k meritu veci.
Odpovedzte nám, pre Pána Boha, na jednu otázku, jednu jedinú. Prečo to potrebujete vedieť? Ja mám pocit, a teraz sa neurazte kolegovia z pravice, mnohí ste tu noví, že tá pravica ako keby to mala v tom DNA, v tej krvi. Pretože vždy ak bol problém s nelegálnym odpočúvaním a monitorovaním osôb, tak sa to v drvivej väčšine prípadov dialo za pravicových vlád. Nepôjdem až do čias Dzurindovej vlády. Nechcem, aby sme tu boli dlho. Pretože pánovi Baránikovi sme tlieskali, že má negatívny test. Áno, všetci sa tešíme, že je zdravý pán Baránik, aj pani kolegyňa a my možno všetci s ním, ale už nepovieme to B, že pán Baránik už v piatok vedel, že jeho dcéra je v povinnej karanténe a napriek tomu do parlamentu prišiel. A v pondelok neprišiel len preto, lebo sa u dcéry prejavili nejaké príznaky. Chceme od občanov, aby sme boli zodpovední, ale sami zodpovední nie sme. Sami zodpovední nie sme. Tak ním zodpovední buďme. Vyčistíme ten zákon od veci, ktoré tam nemajú čo robiť: Vyčistíme ho a potom sa môžme spolu baviť rovnako ako pri sociálnych a školských zákonoch. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 14:16 - 14:18 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani ministerka, ja sa naozaj stále snažím o faktickú diskusiu a mali ste možnosť byť svedkom toho, že som sa prišiel aj vás teda spýtať, ako to je s tým kardinálnym bodom návrhu zákona, ktorý nám najviac teda prekáža, okrem iných. A to je to, či sa zachová alebo nezachová aj po vašom pozmeňujúcom návrhu koaličnom v návrhu zákona možnosť sledovať kto s kým telefonujem, mailuje, SMS-kuje. Bohužiaľ, ani od vás, od predkladateľky som nedostal jasnú odpoveď. Čo len svedčí, že aj z tých, aj keď si čítam tie vety v tom pozmeňujúcom návrhu, čo len svedčí o tom, že tá možnosť tam asi zachovaná bude. A toto je naozaj problém ktorý my s tým máme, pretože práve tento bod dokazuje, že nejde o nič iné ako o bohapusté špicľovanie ľudí. Pretože vysvetlite mi, túto otázku ste už dostali viackrát v pléne, prečo kvôli koronavírusu potrebujete vedieť kto s kým komunikuje. To sa koronavírus v jedinej krajina na svete šíri po telefóne, toto nám chcete povedať, toto nám chcete nahovoriť. Ak tu kolegovia a kolegyne hovoríte, že len politicky zneužívame tému, tak vám chcem pripomenúť dve veci. Ak mal niekto niekedy s monitorovaním a nelegálnym odpočúvaním problém, tak to bola vždy pravica. Len nedávno sme vyvetrali pani Zemanová, po vašom kolegovi z SaS pánu Galkovi. Asi sa k tomu nemusím teda vracať. A po druhé, aby by sme politicky vytĺkali kapitál, tak by sme asi neschválili včera úplne v pohode školské zákony absolútnou väčšinou a asi by sme nepodporili, čo už môžem vopred avizovať, aj sociálne opatrenia ktoré sú pre ľudí. Takže ešte raz, odpovedzte na túto otázku, prečo potrebujete vedieť kto s kým hovorí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 17:18 - 17:20 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Kuffa, máte absolútnu pravdu, že asi najväčšou časovanou bombou na Slovensku je v súčasnosti tento parlament pretože sme asi najväčším verejným zhromaždením aký, aké v súčasnosti sa stretlo v našej krajine v našom štáte. Ja preto v tomto kontexte nerozumiem rozhodnutiu predsedu Národnej rady, že nechal pokračovať v tejto schôdzi po informáciách, že pán poslanec Baránik z SaS je podozrivý, žeby mohol byť nakazený koronavírusom. Nerozumiem prečo nepadlo racionálne rozhodnutie a sme nenechali testovať pána Baránika a Národná rada sa mala zísť až potom čoby sme poznali výsledok toho testu. Nerozumiem, ale dobre pretože vyzývame všetkých občanov na zodpovednosť ale sami my sa nesprávame zodpovedne. A teraz to nehovorím len kvôli nám, ale aj kvôli ľuďom medzi ktorých sa vlastne o chvíľu rozídeme. A namiesto toho prijímame úplne nezmyselné zákony, nezodpovedné zákony pretože ešte by som chápal, že potrebujeme lokalizovať ľudí, ktorí sa nesprávajú tak ako sa správať majú ale už naozaj nerozumiem tomu prečo aj musíme vedieť s kým telefonovali, s kým sa bavili.
Vy pravičiari to asi máte tak v krvi pretože ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach sme tu mali tzv. pána Galka, teraz sme ho vyprevadili z parlamentu a opäť idete urobiť to isté čo on. Monitorovať ľudí len pod záštitou nejakého vyššieho verejného záujmu. Prosím vás, nerobte to, dohodnime sa a dajme nejaké pozmeňujúce návrhy, urobme iba to čo máme ale nechcite, aby sa tzv. vaša demokratická opozícia hneď nejakým ústavným valcom zmenila na eštebácku koalíciu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 12:39 - 12:39 hod.

Erik Tomáš
 
  • << First
  • 1
  • Last >>