Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.5.2021 o 12:40 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.5.2021 12:40 - 12:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážená pani komisárka, my už sme spolu spolupracovali a na naozaj dobých veciach, ja som veľmi rád, že sa v minulom volebnom období podarilo pre zdravotne ťažko postihnuté osoby aj niečo dosiahnuť. Narážam nato, že sa podarilo opatrovateľský príspevok resp. príspevok na opatrovanie, ktorý slúži na opatrovanie blízkych zvýšiť až na úroveň čistej minimálnej mzdy a rovnako sa teším, že po určitom dlhom období sa v roku 2018 poradilo zvýšiť príspevok na osobnú asistenciu. Je mi trochu ľúto, že to sa nedostalo do zákona, aby títo ľudia pri tých dvoch kľúčových príspevkoch mali určitú istotu a preto vás chcem aj informovať touto cestou, že na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady je náš návrh z dielne HLAS-sociálna demokracia, aby sa teda príspevok na opatrovanie definitívne uzákonil tak, aby závisel a bol naviazaný na minimálnu mzdu a príspevok na osobnú asistenciu, aby predstavoval 1,3 násobok hodinovej hrubej minimálnej mzdy pretože vieme, že osobní asistenti musia platiť aj dane. Takže toto je náš návrh, ktorý je v pléne, dúfame, že koalícia aj keď je to opozičný návrh si ten návrh dobre prečíta, pretože by to bola naozaj veľká pomoc pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí a v kútiku duše dúfame, že by mohol nájsť aj podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.5.2021 12:38 - 12:40 hod.

Erik Tomáš
Vážená pani komisárka, my už sme spolu spolupracovali a na naozaj dobrých veciach. Ja som veľmi rád, že sa v minulom volebnom období podarilo pre zdravotne ťažko postihnuté osoby aj niečo dosiahnuť. Narážam na to, že ...
======
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.5.2021 11:03 - 11:04 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Chcem vás požiadať, aby ste dali, prosím, hlasovať o mojom procedurálnom návrhu ktorý máte aj v písomnej podobe. Navrhujem, aby podpredseda parlamentu Juraj Šeliga vzhľadom na medializované informácie o tom, flagrantne porušil proti pandemické opatrenia tým, že navštívil reštauráciu, bol vo vnútorných priestoroch a bolo to po 21 hodine, ktoré priniesol týždenník Plus dní aby predstúpil pán podpredseda parlamentu pred plénum a vysvetlil svoje správanie a zároveň aby aj zvážil svoje zotrvanie vo funkcii a samozrejme to isté platí aj pre pani predsedníčku výboru pre sociálne veci pani Žitňanskú. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2021 14:48 - 14:51 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, dovoľte aby som krátko tiež vystúpil v rozprave k tomuto bodu. Vážený pán minister hneď na úvod chcem povedať, že ja osobne podporím tento zákon a budem hlasovať za a rovnaké odporúčanie dám aj svojim kolegom v strane Hlas-sociálna demokracia pretože je naozaj správne, prijať určitú platformu, ktorá bude znamenať aspoň akú takú istotu pre zamestnancov v prípade že dôjde k neobvyklým okolnostiam a títo zamestnanci budú naďalej dostávať aspoň časť svoje mzdy. A priznám sa, že napriek tomu, že som vašim asi najtvrdším kritikom v parlamente, tak som vás chcel konečne pochváliť. Ale úplne nemôžem. Pán minister úplne nemôžem, pretože naozaj na úvod a tak isto to povedal aj môj predrečník pán Richter vyzeral veľmi sľubne najmä tá inšpirácie k nemeckým kurzarbeitom ale napokon z toho vznikla taká poloprázdna nádoba. Z toho vášho zákona, pretože síce systém je nastavený ale chýbajú peniaze. Asi to ovládate a možno nie všetci to vedia, že nemecký kurzarbeit je vystavaný trochu inak, prakticky nezávislý na vláde, kde časťou odvodov prispievajú zamestnanci do kurzarbeitu a časťou zamestnávatelia. Viem, že bolo pre vás politicky citlivé zvyšovať odvody najmä pre zamestnancov, alebo na strane zamestnancov ale kvôli vašim dobrým vzťahom so zamestnávateľmi aj na strane zamestnávateľov, takže táto inšpirácia veľmi rýchlo padla. Potom sa hovorilo o nejakom pretransformovaní fondu v nezamestnanosti a napokon to dopadlo tak, že celá tá schéma, ktorá je vymyslená, nemá finančné krytie a je závislá len od toho ako v danom momente bude k tomu pristupovať tá ktorá vláda. Ak to tak nie je tak ma pokojne opravte v záverečnej reči ale komunikoval som na túto tému aj so sociálnymi partnermi a viem, že napokon aj odborári mi potvrdili, že síce na tripartite potvrdili tento váš návrh ale tá ich podpora je veľmi veľmi krehká. Takže škoda, že sa nevymyslel aj finančný rámec, tiež trvalo udržateľný a tiež v takom kontexte, aby ľudia mali istotu, čiže toto je tá vec, ktorá mne osobne prekáža ale na druhej strane nebráni mi tu a môžem to zopakovať, aby som ja aj moji kolegovia zo strany Hlas-sociálna demokracia tento návrh zákona podporili pretože je určite aspoň v takejto forme dobrý pre zamestnancov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:13 - 19:15 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, za faktické poznámky za tie vecné a pozitívne, tam už nemám prečo reagovať, aby som na niekoho nezabudol. Začnem svojím kamarátom Jožkom Pročkom. Pokojne si Jožko tlieskajte čomu chcete. Aj som to už dnes povedal. Tlieskajte si aj tomu, že ľudia zahynuli, zomreli. Tlieskajte si aj rozpočtu, ktorý má miliardovú, ktorý urobí miliardovú sekeru. Aj tomu ste tlieskali. Tlieskajte si aj zrušeniu 13. dôchodku. Pokojne si tlieskajte všetci ako to ináč robíte. Ja to za správne nepovažujem a tým pádom odpovedám aj pánovi Herákovi, ktorý hovoril, že som tu v sále nejak usmieval lebo niečo podobné. Ja som mal veľmi vážny prejav. A chcem vám pán Herák pripomenúť, že váš expremiér Igor Matovič povedal, že mnohým z týchto obetí sa dalo zabrániť. Tak už aspoň, keď k nemu tak vzhliadate, aspoň jemu by ste mohli veriť.
Pán Pollák, to video moje pôjde len na Facebooku, aby sme si to rovno vyriešili tak, ako si dávajú facebookové videá aj mnohí vaši politici, takže to bola fakt taká trošku poznámka mimo. Ďalej, pán Borguľa, viete, vy ste boli jediný taký osobný. Ja by som teda do toho neskĺzol, ale keď chcete ja tiež môžem hovoriť a merať určitú tému nejakými jednotkami. Napríklad jedna borguľa, ale ešte to nechám chvíľu. Dobre. Čiže ja nechcem takto osobne. Pretože, viem o jednej téme, ktoré by som vedel jednotkou borguľa merať, ale nechám vás tak. A nezmeníte nič na tom a použil som fakty, ako to bolo pri 13. dôchodku, ako to bolo pri minimálnej mzde, ako ste postupovali ako SME RODINA v opozícii, ako postupujete teraz. Dal som si veľmi presne pozor aké čísla hovorím. Pán Kašper, odovzdávali sme mimochodom našu vládu s nezamestnanosťou na historickom minime, nejakých 5 % a rovnako aj historické čísla sme mali aj v iných ukazovateľoch. A pána Šefčíka, môjho obľúbenca, som si nechal nakoniec. Pán Šefčík a na koho chrbte sa to vyviezol pán Matovič do politiky? Na koho? V akej strane? V SaS, tak prosím vás, už prestaňte, otvárate tú tému niekoľkokrát. Pozrite sa pred vlastný prah.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 18:32 - 18:51 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení až traja členovia vlády, chcem využiť aj prítomnosť pána premiéra lebo som ho vlastne celý deň ja tu nevidel ale netvrdím, že tu nebol celý deň ale len pozriedka. Pán premiér, myslíte si, že je úctivé, že sa preberá programové vyhlásenie vlády a členov vlády je tu ako šafránu. Väčšinou je tu len jeden člen vlády počas programového vyhlásenia vlády, chcem vám povedať, že je to základný dokument, ktorým sa vláda bude riadiť a idete žiadať o dôveru zo strany parlamentu a parlament je nadriadený orgán vlády tak by sme možno očakávali trochu viac úcty nielen k poslancom ale aj k občanom Slovenskej republiky. A viete čo sa dnes pán premiér stalo, chvíľu dokonca Národná rada nemohla rokovať lebo tu nebol ani jeden člen vlády. Pol hodinu parlament nemohol rokovať. Pán premiér, je to správne? Potom prišla pani ministerka kultúry ani sa len za to neospravedlnila, takže som čakal aj keď vidím, že aj vy ma ignorujete, že aspoň vy prídete a poviete, pardon prepáčte. No nič, zdá sa, že je všetko rozhodnuté a preto už nikoho nezaujíma názor poslancov ale už si musíme na tú aroganciu vlády zvykať. Zajtra o desiatej sa hlasovaním skončí toto trápne divadlo, ktoré niekto na začiatku krízy prepytujem nazval rekonštrukcia vlády. Už viac ako rok má Slovensko vládu chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby.
Ani po tejto chôdzi sa nič nezmení, bude tu tá istá vláda chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby. Opäť zasadnú do vládnych stoličiek tie isté tváre a parlament ich vládnym valcom potvrdí, pardon s výnimkou jedného ministra pretože ak by sa aj pán Krajčí ako minister zdravotníctva vrátil už by to bol úplný výsmech občanom do tvári. Zmení sa len toľko, že skutočný premiér Igor Matovič nebude na úrade vlády ale na ministerstve financií čiže len si vymení budovu ale ako vidíme na tlačovky už aj používa budovu úradu vlády. A formálny premiér Eduard Heger bude asi najlepšie plateným hovorcom v dejinách Slovenska. Dokonca ešte aj s benefitmi ako ochranka a limuzína. Neverím, že by som sa mýlil resp. pre krajinu by bolo lepšie, a by som sa mýlil. Vláda sa ani len nesnaží skrývať, že nie je nová vláda čo potvrdzuje aj nové programové vyhlásenie vlády, ktoré sa od predchádzajúceho líši len naozaj kozmetickými detailami. Je naozaj zarážajúce, že vláda ani po ročnej skúsenosti s pandémiou nereflektuje na túto najhlbšiu krízu od 2. svetovej vojny. Ani teraz tak ako v predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády sa v novom dokumente nenachádza žiadny plán žiadna filozofia ani žiadne východiská ako z toho von. Nepoučila sa táto vláda z fatálnych vlastných zlyhaní, ktorých výsledkom je 11 800 obetí k dnešnému dňu. Nie nebudem ten, ktorý bude tvrdiť, že všetkých 11 800 obetí ide na vrub vlády. Samozrejme, že nie. Ale mnohým z nich sa dalo zabrániť a mnohé z týchto obetí doplatili na spomínané fatálne zlyhania vlády.
Keď som videl pána Igora Matoviča v tejto rozprave ako sa postavil za tento pult a mala slzy na krajíčku, išiel sa rozplakať pomaly tak som si myslel, že mu je ľúto tých obetí, že sa ospravedlní pozostalým tých obetí. Ale je to ten istý Igor Matovič, ktorý ľutoval sám seba. Opäť tu za týmto pultom ľutoval sám seba s tým, že on robil všetko v poriadku, za nič sa neospravedlnil a samozrejme vinní boli všetci ostatní pani prezidentka, opozícia, vedci a ešte neviem koho. Veď ten Igor Matovič už má v podstate len ten poslanecký klub OĽANO, nuž nikoho nemá. Už tá jeho dôvera klesla na nejakých 15 % čo je naozaj asi len poslanecký klub OĽANO a zopár skalných sympatizantov. A ešte mu aj tlieskali, ešte mu aj tlieskali za tento výkon. 11 800 obetí a vy tlieskate dámy a páni. Keď si myslíte, zatlieskajte Jožko Pročko zatlieskaj ešte aj teraz 11 800 obetí, tlieskajte si, ak myslíš, že je to správne v poriadku. Pretože chcem aj teba aj všetkým prítomným kolegom parlamente povedať, že bol to Igor Matovič a exminister Krajčí ale aj ďalší členovia vlády, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť zato, že Slovensko bolo dlhé týždne majstrom sveta v tempe pribúdania obetí a ešte dámy a páni, aj v súčasnosti je siedme najhoršie na svete v počte obetí na milión obyvateľov. Toto je výsledok vlády prvého roka vlády Igora Matoviča a vy to mu dámy a páni z vládnej koalície tlieskate. Fakt smutné.
Igor Matovič a spol, totiž podcenili druhú vlnu pandémie, Igor Matovič a spol, vymysleli nezmyslené plošné testovanie, ktoré nič nevyriešilo naopak podľa viacerých vedeckých názorov ešte pomohlo rozšíriť nákazu ale hlavne bolo na toto plošné testovanie použitých použité milióny testov asi 30 miliónov testov, ktoré už doteraz stáli daňových poplatníkov takmer pol miliardu eur. Počujete dobre, pol miliardu eur. Viete koľko nemocníc by sa dalo postaviť z pol miliardy eur kvalitných dobrých nemocníc pretože vždy tak kritizujete zdravotníctvo za predchádzajúcich vlád. Pán minister, myslím, zdravotníctva je tu myslím, že desať, desať kvalitných nemocníc. Za tú pol miliardu na antigénové testy. Igor Matovič a spol, neprijali tvrdší lockdown na Vianoce, škoda, že už pán Krajčí odišiel sa
chcel som sa mu pozerať priamo do očí keď mu to budem hovoriť, pretože pán Krajčí potvrdil, že pred Vianocami na rokovaní vlády navrhoval tvrdší lockdown a všetci prítomní mali čísla resp. mali analýzy, že pokiaľ sa neprijme tak v januári budú na Slovensku tragické čísla. Napriek tomu vláda tento tvrdší lockdown neprijala, napriek tomu, že členovia vlády vedeli, že budú zomierať ľudia a napriek tomu sa to neprijalo. A potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol, neobjednali dostatok vakcín výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starší starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete kto sa k vakcíne dostane.
===== ... a potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol. neobjednali dostatok vakcín, výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete, kto sa k vakcíne dostane. Fakt skvelé, úžasné. Igor Matovič a spol. uzavreli zjavne nevýhodnú zmluvu na nákup vakcíny Sputnik, ktorou sa navyše doteraz neočkuje napriek všetkým prísľubom. Myslím, že aj pán Heger povedal, že začiatkom mája sa začne očkovať. Neočkuje sa. Napriek tomu, že slovenskí občania túto vakcínu zjavne chcú. Ale ešte aj toto Igor Matovič domrvil. Ešte aj toto. No a Igor Matovič a spol. nechali národ napriek sľubom v štichu, pretože z hľadiska finančnej pomoci je Slovensko podľa viacerých zdrojov na chvoste Európskej únie a nie sú to len slovenské zdroje, nie je to len Národná banka Slovenska, nie je to len Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovoria to len živnostníci, Asociácia zamestnávateľských zväzov, ale aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond. Igor Matovič a spol. teda spôsobili chaos nebývalých rozmerov, ktorý viedol k stratám na životoch, existenčným problémom ľudí a hospodárskym škodám. A preto si myslím, že Igor Matovič a spol. nemôžu čeliť len politickej zodpovednosti, ale aj trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme ja tu nie som sudca, ani prokurátor, ani vyšetrovateľ a nebudem robiť to, čo robíte vy, vládni politici, že hneď dopredu odsudzujete, len si myslím, že by sa na to mali orgány činné v trestnom konaní určite zamerať a vyniesť nejaký verdikt, nech je akýkoľvek.
Keď som hovoril, že táto vláda je aj vládou volebných podvodov, tak so samozrejme vyargumentujem. Aj v tomto Programovom vyhlásení tak ako v predchádzajúcom vláda presviedčala ľudí, že skončí s takzvanými našimi ľuďmi v štátnej správe a namiesto nich nominuje odborníkov. Ten prvý rok ukázal ako to tá vláda s tými odborníkmi myslela. Sú také vypuklé príklady, skôr pikošky, že lesník riadi detské kardiocentrum, teda Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave a hutník kardiocentrum v Košiciach a na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne je bývalý manažér Penty, tej Penty, voči ktorej tak Igor Matovič bojoval, ale potom tu máme také plošnejšie príklady. Napríklad úrady práce boli obsadené straníckymi úderkami hnutia Sme rodina, ale ešte vypuklejší príklad, šéfov všetkých okresných úradov obsadzovali stranícke úderky OĽaNO. Nevyberali ich v transparentných výberových konaniach na ministerstve vnútra, pod ktorý okresné úrady patria, nechajte ma hovoriť, potom si môžte faktickú poznámku položiť alebo priamo tie úrady, nie, stranícke úderky OĽaNO vyberali všetkých šéfov okresných úradov. A OĽaNO to dotiahlo úplne do tých najpodrobnejších detailov, tú výrobu tých takzvaných našich ľudí, pretože dokonca predstavilo zákon, ktorý zatiaľ nechalo v šuflíku, podľa ktorého, dámy a páni, mali ešte aj riaditeľov sekcií a odborov rôznych úradov vyberať minister alebo premiér. Doslova sa v tom zákone v dôvodovej správe píše, to je proste niečo neuveriteľné, že chcú vytvoriť novú generáciu úradníkov, ktorá sa stotožní so smerovaním a cieľmi súčasnej vlády. Apolitickí úradníci sa mali takto zodpovedať vláde. Fakt dokonalé. Vy ste z kategórie takzvaných našich ľudí urobili doslova piedestál. Vy ste ju povýšili o niekoľko levelov. Takto ste podviedli svojich voličov, ktorým ste tvrdili pred voľbami niečo iné a dokonca niečo iné máte napísané aj v Programovom vyhlásení vlády.
Igor Matovič a spol. sa stále profilujú ako antikorupčná vláda. Ale aj tu sú trhliny, dámy a páni, po prvé sa chcem spýtať poslancov OĽaNO, ktorí tu pripomínajú a niekedy aj oprávnene kauzy predchádzajúcich vlád ako je možné, že právnik blízky OĽaNO vyhral v piatich inštitúciách pod kontrolou OĽaNO vo fingovaných súťažiach, kde súťažili tie isté firmy. To sa patrí? To je v poriadku? Toto nie je problém? Alebo mám ďalší príklad. Z dielne vlády pochádza novela zákona o verejnom obstarávaní, veľmi dôležitá, viete, čo o nej povedalo päť antikorupčných organizácií o tejto novele z vašej dielne? Nie opozícia, ale Transparency International, Amnesty International, Zastavme korupciu, že táto novela zákona vytvára riziko klientelizmu a korupcie vo výške jednej miliardy eur na jeden rok. Tak toľko zákon z dielne antikorupčnej vlády. Dokonca aj peniaze z toho aktuálneho plánu obnovy sa nemajú deliť, podľa pani Remišovej, nie podľa mňa, podľa potrieb rezortov a teda ľudí, ale podľa toho, s akým výsledkom skončili vládne strany vo voľbách a tento kľúč stranícky vymyslel podľa pani Remišovej pán Matovič. Úžasný antikorupčný bojovník. A keby už aj prídeme na tú vašu obľúbenú tému stíhaných nominantov, tak vám chcem pripomenúť, že už aj vy máte vysoko postavených stíhaných nominantov, už aj vy. Lenže na rozdiel od vás, na rozdiel od vás ja nebudem nikoho súdiť a ja poviem, že aj tu platí prezumpcia neviny a nikdy, a nikdy nepoviem nič dopredu, kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Toto určite robiť na rozdiel od vás nebudem. Pretože rešpektujem zákon a rešpektujem konanie týchto orgánov.
A vláda podviedla ľudí aj v tretej veci a to v sociálnej oblasti. Viete, že sa jej venujem a tu budem tiež nekompromisný. Sľuboval Igor Matovič a Boris Kollár ľuďom pred voľbami to, že nezrušia sociálne opatrenia z dielne tejto vlády, z dielne predchádzajúcej vlády, sľubovali alebo nie? Mám vám tie citáty nájsť? Dušovali sa, že to neurobia. Boris Kollár dokonca aj po zostavení vlády tvrdil, že nie. A čo sa dialo? Čo sa stalo? Väčšina z opatrení, ktoré sme prijali v predchádzajúcom volebnom období, boli buď zrušené alebo okresané. Hnutie Sme rodina hlasovalo za trinásty dôchodok a ich minister práce, samozrejme s pomocou vládnej koalície, zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho štátnou sociálnou dávkou. To isté sa stalo pri obedoch zadarmo. Najprv za to hlasovali a potom 450 tisíc detí prišlo o obedy zadarmo.
Hnutie Sme rodina hlasovalo aj za vyššiu minimálnu mzdu vo výške 659 eur na tento rok, ale napokon sa vstúpilo do automatu a znížila sa na 623 eur. Dôsledkom toho tejto zmeny tohto zákona bolo aj to, že sa odlepili príplatky za prácu počas noci, sviatkov a víkendov a tým pádom ľudia ťažko pracujúci v noci a počas sviatkov a víkendov prišli o tieto príplatky a znížila sa im mzda. Zmrazili sa minimálne dôchodky a zrušil sa dôchodkový strop. Je to podvod na voličoch alebo nie? Keď ste im tvrdili, že na to nesiahnete. No je to podvod. Je to jeden volebný podvod a mrzí ma aj to, že snaží sa strana HLAS - sociálna demokracia prichádzať so sociálnymi zákonmi aj v tejto dobe, keď sme v opozícii a vieme, že je to ťažké, ale dejú sa také zvláštne veci, že v septembri navrhneme pandemickú OČR zvýšiť tak, aby v princípe pokrývala čistú mzdu, vy ju ten september neprijmete a o pol roka ju schválite. Vtedy, keď už žiaci idú do škôl. To je také typické pre vás. Tak som zvedavý ako sa zachováte pri tom príspevku alebo prídavku na dieťa vo výške 300 eur, jednorázovom, ktorý teraz predkladáme na riadnej schôdzi, Boris Kollár najprv sľúbil podporu, potom už len hovoril o nejakej inšpirácii, tak som zvedavý či aspoň teraz Boris Kollár bude ako chlap alebo sa zachová ako chlap a dodrží svoje slovo.
No a na záver rozoberiem aj ten prívlastok vláda medzinárodnej hanby. Viete, Igor Matovič one time šaškuje pred kamerami v Bruseli, next time pod parazolom francúzskeho prezidenta. Potom si robí vtípky zo Zakarpatskej Ukrajiny čo musí hasiť minister zahraničných vecí, potom začne bez toho, aby o tom diplomatická služba vedela, behať po Moskve a po Budapešti, dokonca nemá v spore o zákon o občianstve podržať maďarského ministra zahraničných vecí na úkor toho nášho, ja sa čudujem, že pán Korčok ako kariérny diplomat dokáže kvôli tomu, kvôli tej stoličke, kvôli tomu teplému miestečku takto byť prilepený na tej stoličke, pretože keby mal nejakú sebaúctu pán Korčok, tak už dávno po týchto excesoch Igora Matoviča by nezastával tú funkciu ministra zahraničných vecí.
Ako som teda povedal. Ste vládou chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho systému a medzinárodnej hanby. Za rok vám nedôveruje už vyše 80 % ľudí, myslím vláde. Drvivá väčšina národa si už neželá túto vládu a napriek tomu sa táto vláda opäť derie do funkcií. Opäť. Signifikatný je taký váš taký ten posledný, posledná téma tejto vlády aktuálna, Igorovi Matovičovi je asi trošku smutno za tým volebným číslom 25 %, len nechápem, prečo má potrebu si to kompenzovať 25-percentnou DPH-čkou, zvýšenie DPH-čky na 25 %. Prečo si túto frustráciu mus kompenzovať na ľuďoch. Pretože zvýšenie DPH 25 % znamená obrovské zdražovanie a najviac sa dotkne práve tých slabých, tých nízkopríjmových ľudí, dôchodcov a podobne. Skvelý nápad. Skvelý prvý krok Igora Matoviča vo funkcii ministra financií. Už to asi horšie ani nemôže byť, aby som bol naozaj vážny.
Takže z týchto dôvodov chcem oznámiť to, čo je samozrejme prirodzené a logické, že všetci poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia budú hlasovať proti vysloveniu dôvery tejto vláde a ja viem, že koaličný valec v podobe poslancov vládnych tú vládu podrží a podporí, pretože tie platy poslancov sú veľmi motivujúce, ale dnes petičný výbor odovzdal pani prezidentke stovky tisíc podpisov a ja verím, že tí ľudia tam vonku zmenia v referende a skončia tento marazmus na Slovensku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 18:32 - 18:51 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení až traja členovia vlády, chcem využiť aj prítomnosť pána premiéra lebo som ho vlastne celý deň ja tu nevidel ale netvrdím, že tu nebol celý deň ale len pozriedka. Pán premiér, myslíte si, že je úctivé, že sa preberá programové vyhlásenie vlády a členov vlády je tu ako šafránu. Väčšinou je tu len jeden člen vlády počas programového vyhlásenia vlády, chcem vám povedať, že je to základný dokument, ktorým sa vláda bude riadiť a idete žiadať o dôveru zo strany parlamentu a parlament je nadriadený orgán vlády tak by sme možno očakávali trochu viac úcty nielen k poslancom ale aj k občanom Slovenskej republiky. A viete čo sa dnes pán premiér stalo, chvíľu dokonca Národná rada nemohla rokovať lebo tu nebol ani jeden člen vlády. Pol hodinu parlament nemohol rokovať. Pán premiér, je to správne? Potom prišla pani ministerka kultúry ani sa len za to neospravedlnila, takže som čakal aj keď vidím, že aj vy ma ignorujete, že aspoň vy prídete a poviete, pardon prepáčte. No nič, zdá sa, že je všetko rozhodnuté a preto už nikoho nezaujíma názor poslancov ale už si musíme na tú aroganciu vlády zvykať. Zajtra o desiatej sa hlasovaním skončí toto trápne divadlo, ktoré niekto na začiatku krízy prepytujem nazval rekonštrukcia vlády. Už viac ako rok má Slovensko vládu chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby.
Ani po tejto chôdzi sa nič nezmení, bude tu tá istá vláda chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby. Opäť zasadnú do vládnych stoličiek tie isté tváre a parlament ich vládnym valcom potvrdí, pardon s výnimkou jedného ministra pretože ak by sa aj pán Krajčí ako minister zdravotníctva vrátil už by to bol úplný výsmech občanom do tvári. Zmení sa len toľko, že skutočný premiér Igor Matovič nebude na úrade vlády ale na ministerstve financií čiže len si vymení budovu ale ako vidíme na tlačovky už aj používa budovu úradu vlády. A formálny premiér Eduard Heger bude asi najlepšie plateným hovorcom v dejinách Slovenska. Dokonca ešte aj s benefitmi ako ochranka a limuzína. Neverím, že by som sa mýlil resp. pre krajinu by bolo lepšie, a by som sa mýlil. Vláda sa ani len nesnaží skrývať, že nie je nová vláda čo potvrdzuje aj nové programové vyhlásenie vlády, ktoré sa od predchádzajúceho líši len naozaj kozmetickými detailami. Je naozaj zarážajúce, že vláda ani po ročnej skúsenosti s pandémiou nereflektuje na túto najhlbšiu krízu od 2. svetovej vojny. Ani teraz tak ako v predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády sa v novom dokumente nenachádza žiadny plán žiadna filozofia ani žiadne východiská ako z toho von. Nepoučila sa táto vláda z fatálnych vlastných zlyhaní, ktorých výsledkom je 11 800 obetí k dnešnému dňu. Nie nebudem ten, ktorý bude tvrdiť, že všetkých 11 800 obetí ide na vrub vlády. Samozrejme, že nie. Ale mnohým z nich sa dalo zabrániť a mnohé z týchto obetí doplatili na spomínané fatálne zlyhania vlády.
Keď som videl pána Igora Matoviča v tejto rozprave ako sa postavil za tento pult a mala slzy na krajíčku, išiel sa rozplakať pomaly tak som si myslel, že mu je ľúto tých obetí, že sa ospravedlní pozostalým tých obetí. Ale je to ten istý Igor Matovič, ktorý ľutoval sám seba. Opäť tu za týmto pultom ľutoval sám seba s tým, že on robil všetko v poriadku, za nič sa neospravedlnil a samozrejme vinní boli všetci ostatní pani prezidentka, opozícia, vedci a ešte neviem koho. Veď ten Igor Matovič už má v podstate len ten poslanecký klub OĽANO, nuž nikoho nemá. Už tá jeho dôvera klesla na nejakých 15 % čo je naozaj asi len poslanecký klub OĽANO a zopár skalných sympatizantov. A ešte mu aj tlieskali, ešte mu aj tlieskali za tento výkon. 11 800 obetí a vy tlieskate dámy a páni. Keď si myslíte, zatlieskajte Jožko Pročko zatlieskaj ešte aj teraz 11 800 obetí, tlieskajte si, ak myslíš, že je to správne v poriadku. Pretože chcem aj teba aj všetkým prítomným kolegom parlamente povedať, že bol to Igor Matovič a exminister Krajčí ale aj ďalší členovia vlády, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť zato, že Slovensko bolo dlhé týždne majstrom sveta v tempe pribúdania obetí a ešte dámy a páni, aj v súčasnosti je siedme najhoršie na svete v počte obetí na milión obyvateľov. Toto je výsledok vlády prvého roka vlády Igora Matoviča a vy to mu dámy a páni z vládnej koalície tlieskate. Fakt smutné.
Igor Matovič a spol, totiž podcenili druhú vlnu pandémie, Igor Matovič a spol, vymysleli nezmyslené plošné testovanie, ktoré nič nevyriešilo naopak podľa viacerých vedeckých názorov ešte pomohlo rozšíriť nákazu ale hlavne bolo na toto plošné testovanie použitých použité milióny testov asi 30 miliónov testov, ktoré už doteraz stáli daňových poplatníkov takmer pol miliardu eur. Počujete dobre, pol miliardu eur. Viete koľko nemocníc by sa dalo postaviť z pol miliardy eur kvalitných dobrých nemocníc pretože vždy tak kritizujete zdravotníctvo za predchádzajúcich vlád. Pán minister, myslím, zdravotníctva je tu myslím, že desať, desať kvalitných nemocníc. Za tú pol miliardu na antigénové testy. Igor Matovič a spol, neprijali tvrdší lockdown na Vianoce, škoda, že už pán Krajčí odišiel sa
chcel som sa mu pozerať priamo do očí keď mu to budem hovoriť, pretože pán Krajčí potvrdil, že pred Vianocami na rokovaní vlády navrhoval tvrdší lockdown a všetci prítomní mali čísla resp. mali analýzy, že pokiaľ sa neprijme tak v januári budú na Slovensku tragické čísla. Napriek tomu vláda tento tvrdší lockdown neprijala, napriek tomu, že členovia vlády vedeli, že budú zomierať ľudia a napriek tomu sa to neprijalo. A potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol, neobjednali dostatok vakcín výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starší starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete kto sa k vakcíne dostane.
===== ... a potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol. neobjednali dostatok vakcín, výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete, kto sa k vakcíne dostane. Fakt skvelé, úžasné. Igor Matovič a spol. uzavreli zjavne nevýhodnú zmluvu na nákup vakcíny Sputnik, ktorou sa navyše doteraz neočkuje napriek všetkým prísľubom. Myslím, že aj pán Heger povedal, že začiatkom mája sa začne očkovať. Neočkuje sa. Napriek tomu, že slovenskí občania túto vakcínu zjavne chcú. Ale ešte aj toto Igor Matovič domrvil. Ešte aj toto. No a Igor Matovič a spol. nechali národ napriek sľubom v štichu, pretože z hľadiska finančnej pomoci je Slovensko podľa viacerých zdrojov na chvoste Európskej únie a nie sú to len slovenské zdroje, nie je to len Národná banka Slovenska, nie je to len Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovoria to len živnostníci, Asociácia zamestnávateľských zväzov, ale aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond. Igor Matovič a spol. teda spôsobili chaos nebývalých rozmerov, ktorý viedol k stratám na životoch, existenčným problémom ľudí a hospodárskym škodám. A preto si myslím, že Igor Matovič a spol. nemôžu čeliť len politickej zodpovednosti, ale aj trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme ja tu nie som sudca, ani prokurátor, ani vyšetrovateľ a nebudem robiť to, čo robíte vy, vládni politici, že hneď dopredu odsudzujete, len si myslím, že by sa na to mali orgány činné v trestnom konaní určite zamerať a vyniesť nejaký verdikt, nech je akýkoľvek.
Keď som hovoril, že táto vláda je aj vládou volebných podvodov, tak so samozrejme vyargumentujem. Aj v tomto Programovom vyhlásení tak ako v predchádzajúcom vláda presviedčala ľudí, že skončí s takzvanými našimi ľuďmi v štátnej správe a namiesto nich nominuje odborníkov. Ten prvý rok ukázal ako to tá vláda s tými odborníkmi myslela. Sú také vypuklé príklady, skôr pikošky, že lesník riadi detské kardiocentrum, teda Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave a hutník kardiocentrum v Košiciach a na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne je bývalý manažér Penty, tej Penty, voči ktorej tak Igor Matovič bojoval, ale potom tu máme také plošnejšie príklady. Napríklad úrady práce boli obsadené straníckymi úderkami hnutia Sme rodina, ale ešte vypuklejší príklad, šéfov všetkých okresných úradov obsadzovali stranícke úderky OĽaNO. Nevyberali ich v transparentných výberových konaniach na ministerstve vnútra, pod ktorý okresné úrady patria, nechajte ma hovoriť, potom si môžte faktickú poznámku položiť alebo priamo tie úrady, nie, stranícke úderky OĽaNO vyberali všetkých šéfov okresných úradov. A OĽaNO to dotiahlo úplne do tých najpodrobnejších detailov, tú výrobu tých takzvaných našich ľudí, pretože dokonca predstavilo zákon, ktorý zatiaľ nechalo v šuflíku, podľa ktorého, dámy a páni, mali ešte aj riaditeľov sekcií a odborov rôznych úradov vyberať minister alebo premiér. Doslova sa v tom zákone v dôvodovej správe píše, to je proste niečo neuveriteľné, že chcú vytvoriť novú generáciu úradníkov, ktorá sa stotožní so smerovaním a cieľmi súčasnej vlády. Apolitickí úradníci sa mali takto zodpovedať vláde. Fakt dokonalé. Vy ste z kategórie takzvaných našich ľudí urobili doslova piedestál. Vy ste ju povýšili o niekoľko levelov. Takto ste podviedli svojich voličov, ktorým ste tvrdili pred voľbami niečo iné a dokonca niečo iné máte napísané aj v Programovom vyhlásení vlády.
Igor Matovič a spol. sa stále profilujú ako antikorupčná vláda. Ale aj tu sú trhliny, dámy a páni, po prvé sa chcem spýtať poslancov OĽaNO, ktorí tu pripomínajú a niekedy aj oprávnene kauzy predchádzajúcich vlád ako je možné, že právnik blízky OĽaNO vyhral v piatich inštitúciách pod kontrolou OĽaNO vo fingovaných súťažiach, kde súťažili tie isté firmy. To sa patrí? To je v poriadku? Toto nie je problém? Alebo mám ďalší príklad. Z dielne vlády pochádza novela zákona o verejnom obstarávaní, veľmi dôležitá, viete, čo o nej povedalo päť antikorupčných organizácií o tejto novele z vašej dielne? Nie opozícia, ale Transparency International, Amnesty International, Zastavme korupciu, že táto novela zákona vytvára riziko klientelizmu a korupcie vo výške jednej miliardy eur na jeden rok. Tak toľko zákon z dielne antikorupčnej vlády. Dokonca aj peniaze z toho aktuálneho plánu obnovy sa nemajú deliť, podľa pani Remišovej, nie podľa mňa, podľa potrieb rezortov a teda ľudí, ale podľa toho, s akým výsledkom skončili vládne strany vo voľbách a tento kľúč stranícky vymyslel podľa pani Remišovej pán Matovič. Úžasný antikorupčný bojovník. A keby už aj prídeme na tú vašu obľúbenú tému stíhaných nominantov, tak vám chcem pripomenúť, že už aj vy máte vysoko postavených stíhaných nominantov, už aj vy. Lenže na rozdiel od vás, na rozdiel od vás ja nebudem nikoho súdiť a ja poviem, že aj tu platí prezumpcia neviny a nikdy, a nikdy nepoviem nič dopredu, kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Toto určite robiť na rozdiel od vás nebudem. Pretože rešpektujem zákon a rešpektujem konanie týchto orgánov.
A vláda podviedla ľudí aj v tretej veci a to v sociálnej oblasti. Viete, že sa jej venujem a tu budem tiež nekompromisný. Sľuboval Igor Matovič a Boris Kollár ľuďom pred voľbami to, že nezrušia sociálne opatrenia z dielne tejto vlády, z dielne predchádzajúcej vlády, sľubovali alebo nie? Mám vám tie citáty nájsť? Dušovali sa, že to neurobia. Boris Kollár dokonca aj po zostavení vlády tvrdil, že nie. A čo sa dialo? Čo sa stalo? Väčšina z opatrení, ktoré sme prijali v predchádzajúcom volebnom období, boli buď zrušené alebo okresané. Hnutie Sme rodina hlasovalo za trinásty dôchodok a ich minister práce, samozrejme s pomocou vládnej koalície, zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho štátnou sociálnou dávkou. To isté sa stalo pri obedoch zadarmo. Najprv za to hlasovali a potom 450 tisíc detí prišlo o obedy zadarmo.
Hnutie Sme rodina hlasovalo aj za vyššiu minimálnu mzdu vo výške 659 eur na tento rok, ale napokon sa vstúpilo do automatu a znížila sa na 623 eur. Dôsledkom toho tejto zmeny tohto zákona bolo aj to, že sa odlepili príplatky za prácu počas noci, sviatkov a víkendov a tým pádom ľudia ťažko pracujúci v noci a počas sviatkov a víkendov prišli o tieto príplatky a znížila sa im mzda. Zmrazili sa minimálne dôchodky a zrušil sa dôchodkový strop. Je to podvod na voličoch alebo nie? Keď ste im tvrdili, že na to nesiahnete. No je to podvod. Je to jeden volebný podvod a mrzí ma aj to, že snaží sa strana HLAS - sociálna demokracia prichádzať so sociálnymi zákonmi aj v tejto dobe, keď sme v opozícii a vieme, že je to ťažké, ale dejú sa také zvláštne veci, že v septembri navrhneme pandemickú OČR zvýšiť tak, aby v princípe pokrývala čistú mzdu, vy ju ten september neprijmete a o pol roka ju schválite. Vtedy, keď už žiaci idú do škôl. To je také typické pre vás. Tak som zvedavý ako sa zachováte pri tom príspevku alebo prídavku na dieťa vo výške 300 eur, jednorázovom, ktorý teraz predkladáme na riadnej schôdzi, Boris Kollár najprv sľúbil podporu, potom už len hovoril o nejakej inšpirácii, tak som zvedavý či aspoň teraz Boris Kollár bude ako chlap alebo sa zachová ako chlap a dodrží svoje slovo.
No a na záver rozoberiem aj ten prívlastok vláda medzinárodnej hanby. Viete, Igor Matovič one time šaškuje pred kamerami v Bruseli, next time pod parazolom francúzskeho prezidenta. Potom si robí vtípky zo Zakarpatskej Ukrajiny čo musí hasiť minister zahraničných vecí, potom začne bez toho, aby o tom diplomatická služba vedela, behať po Moskve a po Budapešti, dokonca nemá v spore o zákon o občianstve podržať maďarského ministra zahraničných vecí na úkor toho nášho, ja sa čudujem, že pán Korčok ako kariérny diplomat dokáže kvôli tomu, kvôli tej stoličke, kvôli tomu teplému miestečku takto byť prilepený na tej stoličke, pretože keby mal nejakú sebaúctu pán Korčok, tak už dávno po týchto excesoch Igora Matoviča by nezastával tú funkciu ministra zahraničných vecí.
Ako som teda povedal. Ste vládou chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho systému a medzinárodnej hanby. Za rok vám nedôveruje už vyše 80 % ľudí, myslím vláde. Drvivá väčšina národa si už neželá túto vládu a napriek tomu sa táto vláda opäť derie do funkcií. Opäť. Signifikatný je taký váš taký ten posledný, posledná téma tejto vlády aktuálna, Igorovi Matovičovi je asi trošku smutno za tým volebným číslom 25 %, len nechápem, prečo má potrebu si to kompenzovať 25-percentnou DPH-čkou, zvýšenie DPH-čky na 25 %. Prečo si túto frustráciu mus kompenzovať na ľuďoch. Pretože zvýšenie DPH 25 % znamená obrovské zdražovanie a najviac sa dotkne práve tých slabých, tých nízkopríjmových ľudí, dôchodcov a podobne. Skvelý nápad. Skvelý prvý krok Igora Matoviča vo funkcii ministra financií. Už to asi horšie ani nemôže byť, aby som bol naozaj vážny.
Takže z týchto dôvodov chcem oznámiť to, čo je samozrejme prirodzené a logické, že všetci poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia budú hlasovať proti vysloveniu dôvery tejto vláde a ja viem, že koaličný valec v podobe poslancov vládnych tú vládu podrží a podporí, pretože tie platy poslancov sú veľmi motivujúce, ale dnes petičný výbor odovzdal pani prezidentke stovky tisíc podpisov a ja verím, že tí ľudia tam vonku zmenia v referende a skončia tento marazmus na Slovensku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 15:12 - 15:13 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Janko, ty si sa na úvod svojho prejavu tak začudoval, že poslanci OĽANO sú schopní zatlieskať aj takej veci, že pol hodinu mešká člen vlády na zasadnutie parlamentu ale neviem prečo sa ty čuduješ pretože poslanci OĽANO sú schopní tlieskať úplne všetkému. Tí napríklad zatlieskali pri schválení rozpočtu s niekoľko miliardovou sekerou. Tí tlieskali aj pri tom keď sa zrušil 13. dôchodok, tí tlieskali aj pri tom keď zrušili obedy zadarmo, ba dokonca tlieskali aj pánovi Krajčímu, ktorý aj po odstúpení z funkcie tvrdil, že on všetko perfektne zvládol v pandémii, čo na to, že 11 800 obetí máme. Oni ešte aj tomu zatlieskali Janko, čiže ty sa vôbec tomu nečuduj, tu sa tento klub roztlieskávačov dobre platených za 4 300 čistého bude tlieskať len taký fukot.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 14:40 - 14:42 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani ministerka, stačilo prísť pred ten mikrofón a povedať prepáčte, ospravedlňujem sa. Ste ministerka kultúry, ale predviedli ste absolútnu nekultúru. Asi to máte v sebe všetci v tej vláde, tú aroganciu, proste pohŕdanie všetkým čo je iné ako vy. Je vás 16 vo vláde, jeden ste si nenašli čas na parlament, pripomínam na nadriadený orgán. Je to naozaj smutný pohľad na vás aj na celú vládu, keď pri tak dôležitom dokumente, ktorým je programové vyhlásenie vlády dokážete parlament ignorovať. V minulosti Igor Matovič vyskakoval ako čertík z krabičky, keď pri odvolávaní akéhokoľvek člena vlády, vrátane premiéra sa tu nesedelo. Ale toto je ešte horšie, pretože tu vláda žiada o vyslovenie dôvery. Ale zjavne koaličný valec už je pripravený, pretože poslanci vládnej koalície, česť výnimkám, sú dostatočne motivovaní svojimi vysokými platmi, takže netreba nič zdôvodňovať, netreba nič riešiť. A možno tiež prekvapím, ocením aspoň jedného odvážlivca z koalície zo SME RODINA, ktorý dokázal aspoň v tejto chvíli povedať aspoň jednu kritickú poznámku, lebo ináč sa tu už len béka, bľačí, obviňuje a nikoho opozícia nezaujíma. Je to smutné. Ešte raz opakujem, od ministerky kultúry by som očakával kultúru a nie nekultúru.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 10:36 - 10:38 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Richter, viackrát si sa dotkol vystúpenia pána ministra práce Krajniaka v tomto pléne na k tomuto bodu. Asi si aj ty zaznamenal, že pán minister sa sarkasticky ospravedlňoval za niektoré veci, aby upozornil na to, čo sa v minulosti neurobilo a čo urobil on. Ale musím povedať alebo opýtať sa, respektíve konštatovať, za čo sa pán minister Krajniak by mal reálne ospravedlniť. Pán Krajniak by sa mal reálne ospravedlniť za to, že zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho sociálnou dávkou napriek tomu, že on a jeho hnutie Sme rodina za neho v opozícii hlasoval. Pán Krajniak by sa mal ospravedlniť za to, že zrušil obedy zadarmo pre deti napriek tomu, že on a hnutie Sme rodina za neho v opozícii alebo za ne v opozícii hlasoval. Pán Krajniak by sa mal ospravedlniť za to, že znížil minimálnu mzdu, napriek tomu, že za ňu on a jeho hnutie hlasovalo a pán Krajniak by sa mal ospravedlniť aj za to, že nezreformoval príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých tak ako to sľuboval. Pán Krajniak tvrdil a aj ty si to spomenul vo svojom prejave, že vraj sa tu nič neurobilo v minulosti pre rodiny. Tak chcem pánovi Krajniakovi pripomenúť, že boli sme to my, ktorí zaviedli príspevok pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa. Boli sme to my, ktorí zvýšili materskú dávku na úroveň čistej mzdy. Boli sme to my, ktorí rodičovský príspevok zvýšili pre pracujúcich na 370 a pre nepracujúcich na 270 eur a chcem tiež pripomenúť pánovi Krajniakovi aj pánovi Matovičovi, keď teraz rozdúchavajú diskusiu o prídavku na deti, že boli to oni, ktorí nepodporili stopercentné zvýšenie prídavku na dieťa, ktoré sme navrhovali. Ďakujem.
Skryt prepis