Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.11.2022 o 16:46 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:46 - 16:46 hod.

Erik Tomáš
... a všetko hovorí aj to, že ste vyhlasovali, že s fašistami nikdy a teraz vám vôbec, ale vôbec neprekáža, že vládne zákony prechádzajú niektoré len a len s podporou poslancov Ľudovej strany naše Slovensko. Ja som ich nikdy fašistami nenazval, ale to ten váš líder už váš aj osobný Igor Matovič to robil pravidelne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:31 - 16:33 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Šeliga, sa budem trochu opakovať, ale tiež som zachytil tú vašu poznámku, že nerozumiete českému premiérovi prečo sa tak správa a máme dobré vzťahy a prečo tak koná. No tak správa sa tak preto, lebo je predseda vlády Českej republiky. Aj minister vnútra Českej republiky je minister vnútra Českej republiky, tak správajú sa preto tak, lebo si chránia vlastné záujmy, chránia si svoje územie pred nelegálnymi migrantmi, kdežto pán Mikulec a spol neurobili vôbec nič. Stačilo podobne sa zachovať ako Česi alebo Rakúšania a zaviesť prísne kontroly na slovensko-maďarskej hranici, ale my a vy konkrétne osobne čakáte na nejaké celoeurópske riešenie. To je podobná situácia ako už rok čakáte na celoeurópske riešenie v prípade energií a národný záujem je vám ukradnutý. A potom, ak dovolíte, jedna osobná poznámka, lebo ste povedali, že nikto z koalície nevystupuje. No tak je to také príznačné, že zrovna vy nastavujete hruď za pána ministra Mikulca. Svedčí to o tom, pán Šeliga, ako ste sa vy a kde sa vy posunuli, ako ste sa spreneverili všetkému čo ste doteraz deklarovali. Ste boli veľkým obhajcom takých tých spravodlivých procesov, teraz žiadate nejaký kontext v prípade nejakých nahrávok. Ja neviem aký kontext ešte potrebujete v prípade výrokov vyšetrovateľov, že zapáľme im auto kanistrom, v akom inom kontexte by to znelo inak a podobne. Svedčí to len o tom, pán Šeliga, že ste pripravený urobiť čokoľvek preto, aby ste sa ešte udržali nejakým spôsobom v parlamente a za všetko hovorí aj to, že ste vyhlasovali, že s fašistami nikdy a teraz vám vôbec, ale vôbec neprekáža, že vládne zákony prechádzajú niektoré len a len s podporou poslancov Ľudovej strany Naše Slovensko. Ja som ich nikdy fašistami nenazval, ale to ten váš líder, už váš aj osobný Igor Matovič...
=====
Skryt prepis
 

15.11.2022 15:46 - 15:46 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Minister Mikulec má toho na rováši už dosť a je tých prešľapov toľko, že by stačili na zlomenie krku každému inému ministrovi, ale toto posledné a totálne zlyhanie už naozaj ohrozuje bezpečnosť slovenských občanov a renomé Slovenskej republiky. Tak Česi uzatvoria, resp. dajú kontroly na svoje hranice a Mikulec hovorí, že všetko je v poriadku. Rakúšania dajú kontroly na hranice a Mikulec hovorí, že všetko je v poriadku. Ja už mám pocit, že on tých migrantov už pomaly tu víta ako Merkelová niekedy v Nemecku. On si uvedomuje ten človek, čo všetko sa môže stať? Áno, za predchádzajúcich vlád sa toho stalo aj veľmi veľa, ale všetci si spomeniete aj veľmi veľa zlého, ale všetci si určite dobre spomeniete, ako sa predchádzajúce vlády zachovali, keď prišla do Európy obrovská migračná vlna. Ako zodpovedne sa strážili hranice, ako zodpovedne sa pristupovalo k tejto ilegálnej, opakujem ilegálnej migrácii. Tak to sa tu naozaj niečo musí stať, aby sa kompetentní spamätali. To naozaj nemáme lepšieho, schopnejšieho človeka, ktorý by viedol rezort aj pri týchto citlivých témach?
Veď sami vy, koaliční poslanci, viacerí hovoríte, že pán minister Mikulec by už ministrom nemal byť. Tak aký je problém zdvihnúť ruku za jeho odvolanie, nech to robí niekto iný. To sa naozaj musí niečo stať? Musí sa niekomu naozaj reálne ublížiť až potom otvoríte oči, alebo či ani potom nie? Stačilo uzavrieť, alebo podať kontroly na slovensko-maďarskú hranicu, podobne ako to urobili Česi a Rakúšania. Prečo si chránia svoje územie? Lebo je to nebezpečné, bolo to nebezpečné a bude to nebezpečné a keď máme takého ministra akého máme, tak naozaj sa niečo stať môže.
Skryt prepis
 

4.10.2022 18:40 - 18:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, potom mi dajte len minútu, keď na polovicu. (Povedané so smiechoch.) Neviem fakt na ktorú, ale dobre. Pozrite sa, všetko bolo povedané a je to tak. Jednoducho tento zákon prejde len vďaka novému koaličnému partnerovi pánovi Tarabovi a spol. Takto to je. A myslím si, že tak zásadné zmeny by nemali, by nemali prechádzať o jeden, o dva hlasy. A pri všetkej úcte, vidím, že pán Cmorej tu nie je moc obľúbený medzi vami, ale pani Žitňanská, takto to je. Vy ste a pán Šeliga tvrdili, že nebudete visieť na šnúrkach od gatí ľudí, ktorí vzišli z ĽSNS. Takto to hovoril pán Šeliga a vy reprezentujete traja poslanci práve ZA ĽUDÍ, stranu ZA ĽUDÍ a vy len s týmito poslancami toto presadíte a myslím si, že, hovorím, takéto zmeny by sa mali presadzovať úplne iným spôsobom, ale ak vládna koalícia chce takéto zmeny, ktoré si neželá ani Jednota dôchodcov Slovenska, dokonca tu poslanci za OĽANO vykrikujú: To sú super zmeny! No však choďte sa porozprávať s Jednotou dôchodcov Slovenska, aké super zmeny pre nich, pre nich schvaľujete. Nech sa páči. Nevnímate realitu, páni, nevnímate realitu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.10.2022 18:25 - 18:25 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, ďakujem veľmi pekne. Ja už som o tejto tzv. dôchodkovej reforme veľakrát hovoril a bolo tu už aj povedané, že pred alebo medzitým ako bola predstavená a medzi týmto finále, keď to tak nazvem, uplynul veľký čas. Tiež sme čakali, či sa niečo podstatné zmení. Ale nezmenilo sa v podstate oproti pôvodnému návrhu nič. Až, samozrejme, na to zníženie odvodov pri rodičovskom bonuse. Budeme hovoriť len krátko a stručne. Ale predsa len dovoľte nejakú krátku chronológiu.
Celá táto tzv. dôchodková reforma, lebo ja ju teda za dôchodkovú reformu vôbec nepovažujem, vychádza z porušenia predvolebného sľubu, z porušenia alebo popretie vlastného hlasovania a popretia vlastného postoja hnutím SME RODINA v čase, keď ešte hnutie SME RODINA pôsobilo v opozícii. A súčasťou tohto hnutia je aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Totiž hnutie SME RODINA ešte v opozícii hlasovalo spolu s vtedajšou vládnou koalíciou za zavedenie dôchodkového stropu. Dôchodkový strop sme vtedy s pomocou hnutia SME RODINA stanovili na vek 64 rokov pre mužov aj pre ženy s tým, že pre ženy matky sa ten dôchodkový strop znižoval v závislosti od počtu detí. Za toto, opakujem, hlasovala, hlasovalo celé hnutia SME RODINA vrátane súčasného ministra práce Krajniaka, pána Milana Krajniaka. A teraz táto zmena vlastne definitívne ruší dôchodkový strop. Čiže minister Krajniak a celé hnutie SME RODINA hlasujú za niečo, čo v minulosti sami presadili. To je fakt. Pán minister počas tej dlhej doby prijímania tejto novely zákona tvrdil, že ponúkne adekvátnu náhradu, že teda nepodviedol voličov, respektíve neporušil predvolebný sľub a že ponúkne adekvátnu náhradu za dôchodkový strop. Tou adekvátnou náhradou má byť tzv. individuálny dôchodkový strop, čo má znamenať, že človek, keď sa to tak jednoducho povie, keď odpracuje 40 rokov, tak mu vznikne nárok na dôchodok. A taký bežný človek, keď to počuje, tak si povie, však fajn, tak keď od osemnástich rokov pracujem v päťdesiatosmičke idem do dôchodku, však super. Je to v podstate nejaká adekvátna náhrada. Ale nie je. Nie je. Je to ďalší podfuk. Pretože ten tzv. individuálny dôchodkový strop nie je ničím iným, len ďalším druhom predčasného dôchodku. To znamená, že ak ten človek odpracuje 40 rokov, ale v tom momente nedosiahne aktuálny dôchodkový vek stanovený po novom na základe strednej dĺžky dožitia, tak sa mu bude dôchodok krátiť. Jednoducho dostane nižší dôchodok, konkrétne o 0,3 % za každých začatých 30 dní. Tak to je. Čiže opakujem. Zrušili dôchodkový strop v rozpore s tým, za čo hlasovali ešte v opozícii a adekvátnou náhradou má byť tento podfuk v podobe iného druhu predčasného dôchodku. Takto to je. Takto to je. Klamete a blafujete.
Druhá vec, ktorá nám prekáža a nielen nám, ale aj odbornej verejnosti na tejto tzv. reforme, je, že sa upravuje vzorec výpočtu dôchodkov a páni poslanci zo SME RODINA tvrdili, že to nie je pravda a budú sa krátiť budúce dôchodky. Jednoducho sa budú. Pretože zmeníte výpočet alebo vzorec výpočtu dôchodkov tak, že krátite tzv. aktuálnu dôchodkovú hodnotu, to je tá ADH-čka, zo 100 na 95 %. Nechcem vás všetkých tým zaťažovať, ale to bude znamenať, že ľudia, tí, ktorí už pôjdu do dôchodku po tejto dôchodkovej reforme, tzv. reforme, za tú istú plácu a za ten istý čas odpracovaný ako ľudia, ktorí idú do dôchodku teraz, dostanú nižší dôchodok. Nižší dôchodok. Respektíve ich dôchodky nebudú rásť takým istým tempom, ako v súčasnosti, ale môžeme hovoriť presne o krátení budúcich dôchodkov. Takto to je. Takto to je. Takže toto je ďalší problém, prečo máme problém vlastne s touto novelou.
No a tretia vec, to je tá tak najviac diskutovaná, je tzv. rodičovský bonus. Rodičovský bonus viem, že trápil aj súčasnú koalíciu a nakoniec došlo k úprave tých odvodov na 1,5 %, ale v každom prípade treba povedať, že už pri 2,5 % bolo vyrátané, že by si to zo Sociálnej poisťovne len na prvý rok, len za prvý rok by si to vyžiadalo 550 mil. eur. Nechcem sa mýliť, do 600 mil. eur. Teraz je to asi nižšie číslo, keďže ten odvod je nižší, ale tiež som počúval odborníkov z plánu obnovy, pána Šeba, že ďalšími rokmi sa bude táto suma zvyšovať. A táto tzv. dôchodková reforma si dáva za cieľ a motiváciu udržateľnosť dôchodkového systému, no ale toto je v príkrom rozpore. Toto je v príkrom rozpore s tým, aký cieľ, aký cieľ si dala. Až sa ponúka také vysvetlenie, že budúci dôchodcovia zo svojich krátených dôchodkov sa majú poskladať na rodičovský bonus. Problém je v tom, že nie každý rodič má, respektíve nie každý dôchodca má dieťa. Nie každý dôchodca má dieťa. Sú seniori, ktorí buď deti nemajú, alebo sú seniori, ktorých deti pracujú v zahraničí, alebo sú seniori, ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté. Tých sa ten rodičovský bonus vôbec nedotkne. Ale budú sa skladať, budú sa skladať presne na ten rodičovský bonus iným. Viete, čo je ešte zaujímavé? Že deti, ktoré takto prispejú svojim rodičom tými odvodmi, tak im sa budú dôchodky vyrátavať ako keby odvody neplatili. A teda na ich dôchodky tých detí sa budú tiež skladať všetci ostatní aj tí, ktorí napríklad deti nemajú. Preto považujeme ten dôchodkový, resp. rodičovský bonus za diskriminačný práve pre spomínané skupiny seniorov, ktoré sme uviedli.
Ja si myslím, že férovejším riešením by bolo v ťažkej situácii dôchodcov poskytnúť im ten trinásty skutočný a spravodlivý dôchodok vo výške priemerného dôchodku, ktorý je v súčasnosti za mesiac august myslím 515 eur 516, a v takom prípade by každý dôchodca bez ohľadu na to, či má, alebo nemá deti, dostal sumu vo výške 515 eur, tak si to rozdeľte na tých 12 mesiacov, čo by asi určite tých dôchodcov potešilo. A mrzí ma, mrzí ma, že takýto návrh zákona strana HLAS – sociálna demokracia predložila na tejto aktuálnej schôdzi, ale vládna koalícia ho zmietla zo stola, vôbec sa o tom nechcela baviť. A chcem pripomenúť, že 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku bol schválený zákonom tiež ešte v minulom volebnom období a tiež hlasmi hnutia SME RODINA a napokon, keď hnutie SME RODINA prišlo do vlády, tak tá vláda a vládna koalícia ten 13. dôchodok zmenila, zrušila, zmenila na sociálnu dávku, na oveľa nižšiu. Však to už všetci vieme.
Takže toto sú dôvody, pre ktoré ani my poslanci za stranu HLAS – demokracia nemôžeme podporiť túto tzv. dôchodkovú reformu. Bolo tu už správne povedané, že odmieta tieto zmeny aj Jednota dôchodcov Slovenska, tak nechápem pre koho sa potom tie zmeny robia. Odmietajú to aj viaceré ekonomické autority, a len vy, vy okyptená vládna koalícia, si to idete takto pretlačiť a schváliť. Je úplne evidentné, prečo je to predložené a je úplne evidentné, s koho pomocou to schválite. Schválite to, keďže proti je celá opozícia, aj teraz aktuálna opozícia, aj SaS, môžete to schváliť len so svojím novým koaličným partnerom a to teda stranou s pracovným názvom tarabovci, čiže s tromi ľuďmi okolo pána Tarabu. Takto to bude. Takto to zajtra dopadne. Len s týmito tromi ľuďmi. A pán Taraba môže vykrikovať do celého sveta, že nepodporuje túto vládnu koalíciu, ale toto už bude ixtý zákon na tejto schôdzi, kedy len vďaka hlasom pána poslanca Tarabu prejde, prejde vládny zákon, navyše takto nespravodlivý voči budúcim dôchodcom, voči dôchodcom, ktorí nemajú deti, respektíve zdravotne ťažko postihnuté deti a, samozrejme, aj voči všetkým dôchodcom, keďže sa tu ruší dôchodkový strop a tým pádom aj vy svojimi hlasmi zariadite, aby dôchodcovia odchádzali do dôchodku priamo z fabrík. Priamo ich budete v sedemdesiatich rokoch raz brať z tých liniek umierajúcich a neužijú si svoj, svoju jeseň života. Nechápem tejto ironické úsmevy asi tri a pol človeka, ktorí tu sedia z OĽANO, ale takto to je. Ani ste sa len nepozreli na tú novelu. Ani ste sa len nepotreli, ale budete hlasovať, lebo je vám to jedno.
Skryt prepis
 

28.9.2022 17:55 - 17:55 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Máš pravdu, pán predseda, už veľmi nie je o čom hovoriť, všetci všetko vieme o Igorovi Matovičovi a Igor Matovič má naozaj zo všetkých svojich vlastností jednu výnimočnú, a to tú, že dokáže, alebo dokázal zjednotiť drvivú väčšinu politického spektra a drvivú väčšinu spoločnosti proti nemu. Čo už tu viac budeme hovoriť, poďme hlasovať a budeme vidieť zajtra už jasne a plasticky kto si oblečie dres opozície skutočné a kto si oblečie dres vládnej koalície. A ja teraz to nepoviem v zlom, je to jasné, je to o trojici poslancov okolo pána poslanca Tarabu a ja chcem pána Tarabu a našich bývalých priateľov z opozície poprosiť, hlasujte za odvolanie Igora Matoviča! Zbavte spoločnosti Igora Matoviča ako ministra financií, a toto je naozaj dobre mienená výzva, nič viac a nič menej, pretože ak pán Taraba tu celý čas hovorí o predčasných voľbách, poďme do predčasných volieb, a potom všetko ostatné, tak mu chcem pripomenúť ten jeho výrok ešte z leta tohto roku, keď pán Taraba povedal, najprv chce dohodu o predčasných voľbách, a potom bude podporovať prípadné zákony z dielne vlády. A teraz to robí presne naopak, bez dohody o predčasných voľbách, podporuje zákony tejto vlády a tak sa to zajtra vyfarbí. Je to úplne jasné, buď Igor Matovič zajtra padne, alebo nepadne a všetko to bude závisieť na troch poslancoch okolo pána Tarabu. Je to jednoduché ako facka.
Skryt prepis
 

28.9.2022 10:10 - 10:10 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Kolegovia a kolegyne, je to jednoduché, neviem už, ako to povedať, ale celé Slovensko je posiate bilbordami, 200 eur splnené na dieťa, OĽANO. OĽANO už nemá problém klamať nielenže v televízii alebo na tlačových besedách, oni normálne svoje klamstvo rozsejú po celom Slovensku a myslia si, že ľudia sú hlúpi.
A v tom celom amaterizme, ktorý vládna koalícia predvádza, sa stalo ešte aj to, a mňa naozaj srdce bolí, ako toho pôvodného predkladateľa, toho tzv. ceruzkovného, ak chcete, teda 100 eur prídavok na dieťa pre prváčikov na začiatku školského roka, sa stalo to, že vy ste ešte aj toto tým rodinám zobrali. Vy ste normálne zrušili 100 eur prídavok na dieťa na začiatku školského roka pre prváčikov. Ešte aj toto posledné nieže nedávate, vy ešte aj toto posledné ste tým rodinám zobrali. A keď ste zistili ten svoj prešľap, keď ste zistili, akí ste veľkí amatéri, tak ste narýchlo to začali opravovať a vládna koalícia to späť vrátila parlamentom tak, aby od septembra budúceho roka bolo to krúžkovné, resp. to ceruzkovné, teda tých 100 eur pre každého prváčika. Vrátili ste to späť.
No ale náš návrh spočíva v tom, že my chceme, aby prváčikovia mali 200 eur na začiatku školského roka, dali sme to ešte pred tým, než ste opravili túto svoju nehanebnú chybu a keď už sme, alebo keď už takýto návrh predkladáme, tak vzhľadom na ťažkú situáciu rodín sme navrhli aj to, že chceme, aby každé jedno nezaopatrené dieťa alebo rodina na každé jedno nezaopatrené dieťa dostala 200 eur, jednorazový príspevok ešte v tomto roku. Nielen prváčikovia na základných školách, ale každé jedno nezaopatrené dieťa, čiže každé dieťa, ktoré študuje až do veku dvadsaťpäť rokov by malo na to nárok.
Čo je na tom také zlé? Čo je na tom nepochopiteľné? Rodiny potrebujú pomôcť. Keď si zoberiete, že nezaopatrených detí je približne milión stotisíc, tak ide o sumu približne 220 miliónov eur. To je nejaká zásadná suma, ktorú by váš pán minister financií nezvládol? Pri tých nadpríjmoch, ktoré tu máte, dve a pol miliardy eur tohto roku? Kvôli vysokým cenám? Tak skúste to tým ľuďom vrátiť, keď už musia platiť také drahé potraviny a valí sa tu energetické tsunami, pomôže rodinám, schváľte tento 200-eurový prídavok na dieťa. Jednak 200-eurový prídavok na dieťa pre prváčikov od septembra budúceho roka a 200-eurový jednorazový prídavok ešte teraz na každé nezaopatrené dieťa.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

28.9.2022 9:40 - 9:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne.
Kolegovia a kolegyne, vidím, že pokiaľ ide o dôchodcov, tak je tu obrovský záujem ako vždy, najmä na strane vládnej koalície. Na jednej ruke by sme vás vedeli zrátať, ale na to sme si už zvykli.
Všimol som si v stredu, že teda po roku prudkej inflácie konečne vláda schválila nejaký ten centík pre dôchodcov. Gratulujem, naozaj (rečník zatlieskal), potlesk, treba zatlieskať vládnej koalícii. Po roku ste dôchodcom dali až, až - poviem, od troch eur mesačne po 17 eur mesačne. Super! Paráda! Už je postarané o našich seniorov.
Ešte raz opakujem, vláda v stredu rozhodla, že dá dôchodcom mesačne od troch do sedemnásť eur. A toto ich má vytrhnúť v tejto ťažkej dobe zdražovania, v tejto ťažkej dobe biedy, ešte raz, blahoželám, vládna koalícia, blahoželám vládam, Eduard Heger hovoril o bezprecedentnom kroku, počúvajte! Seniori dostali tri eurá. Tri eurá! Super! Perfektné! Ďakujeme.
Chcem vám povedať, že Jednota dôchodcov Slovenska sa už, samozrejme, k tomuto návrhu vlády vyjadrila a povedala, že je nedostatočný, absolútne nedostatočný a my za HLAS - sociálnu demokraciu dopĺňame, že je smiešny. Je výsmechom, je pľuvancom do tváre všetkých seniorov, ktorí tu rok čakajú na nejakú pomoc, a napokon im dáte takúto almužnu, takúto odrobinku. Hanbite sa! Hanbite sa, celá vládna koalícia!
A preto ak máte ešte nejaké svedomie, tak môžete zahlasovať dnes o jedenástej za návrh HLAS-u - sociálna demokracia, pretože my sme navrhli skutočný a spravodlivý trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Mnohí z vás to určite ani nevedia alebo neviete, ale priemerný dôchodok na Slovensku je momentálne vo výške 515 eur. A my navrhujeme v tomto našom zákone, v tejto našej novele, aby každý jeden starobný dôchodca ešte do konca roka dostal trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku, teda každý starobný dôchodca by dostal 515 eur, plus všetky ostatné druhy dôchodkov by sa rovnako vyplatili v priemernej výške, teda aj vdovecký, aj vdovský, aj invalidný, aj sirotský, všetci by dostali trinásty dôchodok v jeho priemernej výške.
Ja vás prosím, ja vás žiadam aj v mene Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorá sa teraz na toto pozerá a tiež pripravuje podporné stanovisko, podporte to! Podporte to. Chcem vám pripomenúť, že ešte pred voľbami bol schválený zákon o trinástom dôchodku vo výške priemerného dôchodku, ale vy, vaša vláda, vaša koalícia tento zákon zrušila. Vy ste to zrušili. Napriek tomu, že vo vláde je hnutie SME RODINA, ktoré ešte v opozícii hlasovalo za takto navrhnutý trinásty dôchodok, a napriek tomu, že váš líder Igor Matovič spolu s Borisom Kollárom sľubovali, že nesiahnu na sociálne opatrenia, vy ste ten skutočný trinásty dôchodok zrušili. Teraz máte možnosť to napraviť. Máte možnosť dôchodcom pomôcť, pretože, už sme to tu viackrát povedali, dôchodky v tomto roku rástli iba o 1,3 %. A tie minimálne dôchodky boli dokonca, lebo sú zmrazené, vami sú zmrazené, vy ste ich zmrazili, nikto iný to neurobil, a tí dôchodcovia od vás počas celého roka nedostali ani len cent, ani len cent navyše, pretože skoršie vyplatenie trinásteho dôchodku nebolo ničím navyše, na to mali dôchodcovia nárok. A oháňať sa tu dokonca nejakou, nejakým bonusom motivačným za očkovanie, nebuďte smiešni.
Opakujem, končím tým, čím som začal, vláda dala dôchodcom od troch do sedemnásť eur mesačne navyše. Nič viac. Dnes o jedenástej máte možnosť, vládni poslanci, hlasovať za skutočný a spravodlivý trinásty dôchodok vo výške 515 eur.
Ja vás v mene dôchodcov o to prosím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2022 9:40 - 9:55 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Na úvod svojej faktickej poznámky chcem všetkých poslancov ubezpečiť, že som s Jozefom Pročkom nespal. (Smiech v sále.) (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Neveríme vám.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Tak už keď vy neveríte, pán predseda, dobre. A po druhé, áno, najprv začnem teda tými, pánom Nemcom a pánom Pročkom. Teda pán Nemec, ja sa tak držím pri vás jednej zásady, nebudem komentovať tieto vaše osobné invektívy len z jedného jediného dôvodu, lebo si vás pamätám ako veľmi dobrého volejbalistu a máte pravdu, choďte učiť deti hrať volejbal. To bude lepšie, ako keď robíte politiku.
Jožko Pročko, nebol si napokon osobný, tak ti nevrátim, ale poďme k tomu, aby, a ja som od vás teda nepočul to vyjadrenie, ako aj pán predseda parlamentu povedal, k podstate veci. Veď tu sa teda nebavíme o tom, že vy automaticky o tie svoje platíky prídete. Len umožnite v ústave, aby takáto možnosť bola. O nič iné tu nejde. O nič iné tu nejde. Chcem pripomenúť, že váš líder hnutia, keď bol v opozícii, toľko referend organizoval. Skoro každý mesiac chcel nejaké robiť. Takže ešte raz. Len umožnite, aby ústava takúto možnosť ľuďom a poslancom dávala.
Pánovi Sulíkovi chcem teda poďakovať za jeho prvú poznámku, ktorú po dlhšom čase mal. On povedal, že bude mať pozmeňujúci návrh, len ho nepredstavil, ale zároveň konštatoval, ak si dobre pamätám, že nemá problém ani s referendom, ani s tým, aby si poslanci skrátili volebné obdobie. A ak teda ten pozmeňujúci návrh má spočívať v tom, že by po referende o predčasných voľbách, úspešnom, ešte poslanci mali hlasovať o tom výsledku referenda, respektíve pretaviť ten výsledok referenda hlasovaním, tak takáto prax, pokiaľ sme nepoznali nález Ústavného súdu, tu bola zaužívaná a vedeli sme o tom, že niečo také je. Takže o tom sa, samozrejme, diskutovať a baviť dá, pretože si neviem predstaviť príčetného politika, v prípade, že by v referende občania rozhodli, že si to tak želajú, že by hlasoval inak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2022 9:25 - 9:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegovia, kolegyne. Ďakujem za slovo.
Chcem na úvod povedať, že zaradenie tohto bodu programu na úvod schôdze bolo spoločnou podmienkou podstatnej časti opozície, aby sa otvorila táto schôdza, aby aj opozícia, ako ste mali možnosť vidieť, pomohla otvoriť schôdzu. Táto novela ústavy je veľmi dôležitá nielen pre opozíciu, ale je dôležitá pre Slovensko ako také. Jednoducho nález Ústavného súdu z júla 2021 konštatoval, že súčasné znenie ústavy neumožňuje, neumožňuje skrátiť volebné obdobie buď prostredníctvom referenda o predčasných voľbách, ale čo je horšie, neumožňuje skrátiť volebné obdobie ani hlasovaním poslancov. Napriek tomu, že v minulosti sa to už dvakrát alebo tuším trikrát udialo. A je to veľmi jednoduché.
Pokiaľ moc dávajú politikom ľudia, tak títo ľudia majú mať právo aj túto moc odňať. Jednoducho dochádza k situáciám vo vládnej koalícii, ktorú môžeme pozerať a pozorovať aj dnes, že sa môžete medzi sebou hádať a mať nezhody, keď to preženiem, dohádať sa ako psy, ale jednoducho neexistuje ústavná možnosť, ako si skrátiť volebné obdobie. Samozrejme okrem tej, ktorá je tam jediná, zostala to, že pokiaľ by bol parlament tuším sto dní neuznášaniaschopný, tak vtedy má pani prezidentka právo rozpustiť parlament, ale to je na dlhé lakte.
Takže ešte raz. Touto novelou ústavy ja som rád, že konečne tá novela ústavy, síce je to na druhý pokus, pán Kollár to sľúbil ešte v júli 2021, ale ten prvý pokus bol taký všelijaký a už sa k tomu nechcem vracať, pretože vieme, že vtedy tá účinnosť mala byť až od marca 2024, čiže by sa nevzťahovala na toto volebné obdobie. Teraz už je to tak ako to má byť, aby sa vzťahovala aj prípadne na toto obdobie a chcem teda poslancom najmä za OĽANO povedať, že to sa netýka len tohto volebného obdobia, to sa netýka len tejto vládnej koalície, ale to už bude platiť do budúcna pre všetky vlády. Jednoducho vždy musí byť v parlamente možnosť skrátiť si volebné obdobie alebo ľudia musia mať možnosť v referende skrátiť volebné obdobie, ak si už túto vládu a vládnu koalíciu neželajú.
Chcem pripomenúť, vážení poslanci OĽANO, lebo vy s tým budete mať, samozrejme, najväčší problém. Ja chápem plat 4 300 euro čistého je dostatočným lepidlom k stoličke, viem presne, že mnohí z vás už v parlamente nemusia byť. Ani ja, ani ja. Len ja budem hlasovať za zmenu ústavy, vy nie, pretože presne chápem, že keď si dáte 18 mesiacov krát 4 300, tak je to ešte veľká suma peňazí, ktorú si tu môžete za vaše ničnerobenie zarobiť.
Ale chcem vám teda pripomenúť to, čo povedal váš líder OĽANO po náleze Ústavného súdu v júli 2021. Zaútočil na prezidentku Slovenskej republiky, ktorá dala podnet na Ústavný súd, a tiež sme jej to vyčítali, ale mala na to právo, mohla sa rozhodnúť, že podá alebo nepodá, ale po tom, čo Ústavný súd vydal nález, tak váš líder hnutia OĽANO Igor Matovič konštatoval, že konanie pani prezidentky bolo podlé a zákerné. Že to bol pľuvanec do očí 600-tisíc ľuďom, ktorí sa podpísali pod petíciu za referendum za predčasné voľby, a dokonca povedal: „Som hlboko presvedčený, že voliči opozície majú na takéto referendum nárok." Ešte raz pre poslancov OĽANO, váš líder povedal: som hlboko presvedčený, že poslanci, respektíve ľudia z opozície, voliči opozície majú na takéto referendum nárok. Tak povedzte mi, ak je teda váš líder, váš vodca hlboko presvedčený, že na to ľudia majú právo, prečo máte problém hlasovať za zmenu ústavy, ktorá umožní, opakujem, skrátiť volebné obdobie, buď prostredníctvom referenda o predčasných voľbách, alebo skrátením volebného obdobia hlasovaním v parlamente, ktoré sa tu už viackrát uskutočnilo.
Chcem tiež pripomenúť, ale musím oceniť, pán predseda Kollár, že vy ste teda tiež v júli 2021 na videu sľúbili ľuďom, že ľudia musia túto možnosť dostať a ja som rád, že pokiaľ by táto ústava prešla v parlamente, aj keď, samozrejme, chlieb sa bude lámať až na októbrovej schôdzi, tak ľudia túto možnosť dostanú, a pánovi Sulíkovi chcem pripomenúť, že on má dokonca vo volebnom programe napísané, že chcú, aby akýkoľvek výsledok referenda bol záväzný, záväzný priamo, aby už nehlasovali potom poslanci Národnej rady, a myslím, že aj pán Sulík mal v tom čase vyjadrenia také, že on by v takomto prípade na takéto referendum išiel.
Tak keďže je tu vo vyjadreniach takáto celopolitická zhoda, celospoločenská naprieč politickým spektrom, tak ja som presvedčený, že táto zmena ústavy by mala dostať naozaj väčšinu hlasov v parlamente, ale mám teda pochybnosti o poslancoch OĽANO. Možno že ma vo faktických poznámkach vyvedú z omylu, že tu nebudeme počuť zase nejaké osobné útoky a podobne, ale že povedia, áno, máte pravdu, umožnime, umožnime takúto, dajme do ústavy takúto možnosť, lebo to, že tam tá možnosť v ústave bude, ešte neznamená, že vám vaše vládne volebné obdobie, kolegovia z koalície, končí. Ešte tá cesta by bola veľmi dlhá, ale uznajte, že je proste nepredstaviteľné, aby v demokratickej krajine takýto demokratický nástroj neexistoval.
Takže pevne verím, že to nebude zase len nejaký blaf zo strany úradujúcej koalície, okyptenej koalície, ale že aj v druhom čítaní alebo po druhom čítaní sa nájde dostatok hlasov na to, aby takáto zmena ústavy prešla. Je to dobré nie pre opozíciu, je to dobré pre celé Slovensko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis