Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.11.2020 o 15:31 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 15:31 - 15:33 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani Kavecká, pokiaľ ja mám správne informácie, vy ste sa s tou svojou odborovou organizáciou oddružili z Konfederáciou odborových zväzov. Je to tak? (Hlasy z pléna.) Nezobrali vás, no tak, lebo podľa toho, podľa toho vás, konkrétne vás funkcionárky vyzerá aj to vaše správanie. Vás funkcionárky, lebo samozrejme, vy nechajte ma dohovoriť, lebo si nechám vrátiť čas, pani Kavecká. Ale už mi odpovedala, takže ďakujem pekne. Čiže podľa toho aj vyzerá. Viete, lebo to je také, ste aj nie ste odborárka, potom to vyzerá tak, že potrebujete s vládou sa spriahnuť proti všetkému a všetkým. Ja si zdravotné sestry veľmi vážim, ale to čo predvádzate vy ako funkcionárka a už aj od roku 2016 tomu sa radšej vracať nebudem.
Mám Šefčík, vy máte svoj svet. Ja neviem prečo máte furt potrebu takto osobne. Ja viem, že vás trápi to vaše číslo krúžkov také nízke. Ja som mal naozaj 62 tisíc. Takýto poslanec ako vy, ste v podstate absolútne nepotrebný, ale s tým sa musíte vysporiadať sám. Môžme sa k tomu ešte niekoľkokrát vrátiť.
To isté pán Potocký. Už si vymeňte tú platňu. Teraz sa tu bavíme normálne o Tripartite, bavíme sa o odborároch a vy tu stále omieľate tú istú platňu. Trošku zmeňte, hej. Už sme, už je osem mesiacov, deväť mesiacov po voľbách, už ste vo vláde, vládnite, ukážte. Ale vy ukazujete akurát tak ruinovanie sociálneho štátu. Toto vám ide dobre a ja vám aj ostatným pripomínam vaše predvolebné sľuby, keď ste tvrdili, že to robiť nebudete. Deje sa to.
Pán Kašper, zase je ten čo tu teda naprával nejaké výroky. Tak vám chcem opäť pripomenúť, že zákon platil, že má byť 656 eur a by ste zmenili ten zákon a je o 33 eur menej. Tak to je fakt. To čo tu trepete stále. Čo to tu stále tárate? Čo to tu stále tárate? Buďte presní, faktickí. Znížili ste o 33 eur.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 15:25 - 15:26 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
kuchyniach alebo teda v reštauráciách, prípadne gastrolístkov. Čiže my nesúhlasíme s touto dobrovoľnosťou, resp. s týmto mechanizmom prechodným obdobím, kde to ešte bude teda dobrovoľné a budú si môcť vybrať. Nesúhlasíme s touto zmenou.
Chceme, aby bolo teda zachované to stravné naozaj v podobe straveniek, ale to čo by sme navrhovali my a čo si predstavujeme, že by bol dobrý nápad je, aby už to nebolo vo forme papierových lístkov, ale normálnych kariet, tzv. gastro kariet. Toto je náš postoj strany HLAS - sociálna demokracia. Toto si vieme predstaviť, aby to fungovalo do budúcnosti, ale nie s tým čo navrhujete vy. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.11.2020 15:17 - 15:25 hod.

Erik Tomáš

=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 10:34 - 10:36 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Drdul, to vážne, to vážne stačí dať poznámku vy klamete a nepovedať nič. To tu je už čo za úroveň. Však vy ste ešte horší jak váš stranícky šéf Matovič. To sa nehnevajte. Povedať vetu klamete a nedať žiadny argument, toto tu ešte nebolo. Hanbite sa, fakt sa hanbite.
Pán Kašper, ja viem, že vy budete za SME RODINA bojovať a zase hovoriť o nejakých klamstvách. Ja používam fakty vecné, jasné všade v diskusiách aj tu. A keď vy hovoríte a keď vy hovoríte, že nie, že tu budú len, deti mať obedy zadarmo, alebo bude ten daňový bonus. Vy vôbec nevidíte tú bublinu o ktorej sme tu hovorili a ktorú tu nikto nespochybnil a ktorú vygenerovali hovorím štátne inštitúcie, tak kto tu klame, klamete tu vy a ste smiešny. Pán Šefčík, ja už vás nechám v tom vaše svete, fakt vy už zachádzate do takých vecí, že niekto sa tu vyviezol na chrbte niekoho. Tak chcem vám oznámiť, keď už musíte byť taký osobný, že ja som mal 62 tisíc preferenčných krúžkov z deviateho miesta, pozrel som si pán Šefčík tie vaše, tak potom sa pozrime, áno, áno, áno. Pozrite sa na svoje, pozrite sa na svoje preferenčné krúžky a keď chce hovoriť kto na koho chrbte sa tu vyviezol založte si, skúste politickú stranu a uvidíme ako vás ľudia majú radi. O čo ma viac mrzí, že ste nazvali 13. dôchodok a obedy zadarmo somarinami. Tak pre vás to možno somarina je, pre nás nie.
Pán Kremský, že ako ste, že vy keď hovoríte o nejakých klamstvách, že ešte vyššiu cenu pre mnohé deti znamená obedy zadarmo. Vy ste fakt neskutočný. Vy hovoríte o nejakom klamaní a potom poviete takúto super sprostosť. Hovoríte tu o kradnutí, tak sa pozrite na vaše antigénové testy pre trnavskú firmičku od Igora Matoviča. To koho tu chcete akože, koho tu chcete oblbnúť. Zrovna zo všetkých firiem na celom svete, ale na Slovensku len zrovna trnavská firmička napojená na pána Matoviča. Nebuďte smiešny s tými už krádežami, už niečo hovorte no... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 10:00 - 10:14 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia a kolegyne, ak dovolíte, ja sa budem venovať len obedom zadarmo, tým obedom zadarmo, ktoré vláda, opakujem a trvám na tom, chce veľmi potichučky rušiť, pretože ak by tak stála za tým svojím rozhodnutím, tak by nebol problém predložiť rušenie obedov zadarmo už normálne do zákona hneď na jeho začiatku a nemusela by to robiť prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa predložil na sociálnom výbore, aby to čo najmenej kričalo.
Ja som s údivom sledoval médiá minulý týždeň, kde som sa dozvedel, že vlastne vláda obedy zadarmo neruší. Ba dokonca zvyšuje príspevok, resp. dotáciu na obedy zadarmo. No však to je skvelá správa, nie? Ja nechápem, prečo tá opozícia tu vôbec kričí, prečo kričí ZMOS, prečo kričí Únia miest, však to je super. Ešte raz, z médií som zaznamenal vyhlásenie ministerstva práce, že obedy zadarmo sa nerušia, naopak, ešte zvyšujeme dotáciu. To je neskutočné. Tak sa potom spýtame rodičov od nového školského roka - lebo rušiť sa budú obedy zadarmo až od nového školského roka -, že ako to je. Spýtame sa všetkých rodičov škôlkarov, posledného ročníka materských škôl a spýtame sa všetkých rodičov žiakov základných škôl, či im boli alebo neboli zrušené obedy zadarmo.
Nechcem tuto na pána kolegu zo SME RODINA reagovať, lebo áno, je tu polemika, či obedy zadarmo boli zadarmo alebo neboli zadarmo, ale on povedal, že žiadny obed na Slovensku nebol zadarmo, počuli ste to dobre, a dokonca tie obedy stáli viac tých rodičov, ako pred tým zavedením opatrenia. Toto si dovolí povedať človek zo SME RODINA. Chápete? On sa ani len nepripraví, aby niečo povedal v pléne. Pozrite si svoje vyjadrenie, pán kolega, hanbite sa, hanbite sa, lebo to, že ministerstvo práce tvrdí, že sa nerušia obedy zadarmo, to je naozaj veľmi hanebné, ale to, čo ste predviedli vy v rámci tej ochrany tejto operácie, to je niečo neuveriteľné. Tak vám len pripomeniem, pozrite si štatistiky Združenia miest a obcí Slovenska, že v niektorých mestách a obciach boli obedy skutočne zadarmo, pretože tam tí primátori ten jeden alebo dva centy navyše naozaj doplatili. Niekde neboli, pretože sa zvýšili režijné náklady, resp. niektoré mestá zaviedli tzv. kauciu, teda preddavok k tým obedom zadarmo, ktorá sa ale následne rodičom vracala, keď tie obedy naozaj odhlasovali a prihlasovali tak, ako majú. Takže kým niečo poviete, si naštudujte, a keď chcete ochraňovať zobratie teplého obeda deťom, nech sa páči, ale nerobte to takými klamstvami a nepripravenosťou.
Pani primátorka Skalice Mierna už odišla, tak chcel by som umierniť jej vyjadrenia, že primátori a starostovia nesúhlasia s tým, pretože sa jedlo míňalo, alebo niečo podobné, tak, pani primátorka, pevne verím, že aj vy ste združená v Združení miest a obcí Slovenska a v Únii miest, tak si prečítajte vyjadrenia vašich organizácií, ktoré tvrdia, že so zrušením obedov zadarmo, alebo ak tam pán kolega chce, dotácie na obedy, nesúhlasí.
Čiže rušia sa obedy zadarmo. Rušia sa obedy zadarmo pre škôlkarov posledného ročníka materských škôl a pre všetkých žiakov základných škôl a vracia sa ten model do stavu pred naším opatrením, kde aj vtedy platilo, že deti v hmotnej núdzi, resp. z rodín v hmotnej núdzi majú nárok na obed zadarmo, resp. vtedy to bolo, tuším, za jedno euro alebo za jeden cent, už si to presne nepamätám. Čiže obedy zadarmo sa rušia pre škôlkarov posledného ročníka a pre žiakov základných škôl a vracia sa stav, resp. áno, tá situácia do minulosti, teda pred zavedením nášho opatrenia, aby sme boli teda presní. A keby aj nejakí rodičia toto sledujú, tak ich ešte raz poprosím, skontrolujte si od nového školského roka, ako to je. Nedostanete niektorí vôbec nič a vysvetlím prečo.
Nerozumiem, pretože na viacerých sociálnych veciach sa vieme aj vecne prieť a diskutovať, napríklad pred chvíľou som to predviedol pri minimálnom dôchodku, ale naozaj nerozumiem, prečo máte potrebu opatrenie, ktoré sa osvedčilo v praxi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, rušiť. Prečo tá antisociálna smršť musí pokračovať každý boží jeden mesiac a nezastaví sa ani pred deťmi? Ja mám pocit, pán minister antisociálnych vecí a rodiny, že vy svoje dielo dokonáte do konca roka. Však to bude svetový rekord. Vy porušíte úplne všetko do konca roka, v prvom volebnom roku. Zrušili ste trinásty dôchodok, odklieštili ste minimálnu mzdu, zmrazili ste minimálnu penziu, idete zrušiť dôchodkový strop a nahrádzať ho niečím iným a teraz idete rušiť ešte aj obedy zadarmo pre deti.
Pán minister, opätovne vám pripomínam, že vaše hnutie SME RODINA, aj vášmu kolegovi v lavici, hlasovalo za všetky tieto opatrenia, pokiaľ ste boli v opozícii a akonáhle ste sa stali ministrom práce, kde by sme očakávali, tak ako povedal pán kolega Kéry, že to budete strážiť, vy naopak idete proti svojmu hlasovaniu, proti svojim predvolebným sľubom, lebo váš pán Kollár, ja ho pozdravujem do nemocnice, nech sa uzdraví, nebudem ho teraz kritizovať, len pripomeniem ešte raz, sa vyjadril, že nebudete súčasťou vlády, ktorá bude rušiť sociálne opatrenia. Ja som väčší podvod na voličoch nevidel. A tými obedmi zadarmo to celé teraz dokonávate. A robíte to napriek tomu, že analytici štátnych inštitúcií, teda teraz vašich vládnych inštitúcií, Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitútu vzdelávacej politiky skonštatovali, že obedy zadarmo priniesli neskutočné výsledky, aj to vyčíslili. Najprv spomeniem jeden údaj zo ZMOS-u. O 25 % detí sa dostalo k teplým obedom viac. Ešte raz, o 25 % detí viac sa dostalo k teplým obedom.
A teraz tie údaje z inštitútov, ktorých som, ktoré som spomínal. O 25 % menej hodín vymeškali žiaci. Znížil sa počet vymeškaných hodín o 25 %. A viete prečo? Pretože je podmienkou vyzdvihnutia si obedov zadarmo, že ten žiak musí absolvovať vyučovací proces, alebo to dieťa v škole musí absolvovať vzdelávaco-výchovný proces. O 25 % vymeškaných hodín menej. A tretí údaj: o 19 %, vážení koaliční kolegovia, ktorí zahlasujete za túto neskutočne hanlivú vec, hanebnú, proti deťom, tretí údaj vám pripomínam, že o 19 % sa zvýšilo zaškolenie päťročných škôlkarov z marginálnych skupín, rómskych. A potom ďalšie veci: lepšie začlenili chudobné deti medzi tie ostatné. Uvedomujete si, aké je to dôležité, že odrazu sa tie chudobnejšie deti necítia menejcenné, že sedia za jedným stolom s tými bohatšími deťmi? Toto sú fakty. Toto nie sú argumenty opozície. Toto sú argumenty odborníkov. Tak prečo to idete robiť? Skúste aspoň raz nebyť ako také roboty a nezahlasovať za niečo, čo sa vám fakt nepáči. Tu máte argumenty na stôl. A neklamte vo svojich vystúpeniach za každú cenu. Poprosím vás, neklamte aspoň pri deťoch. Majte Boha pri sebe.
A teraz k tej, k tomu ZMOS-u ešte sa musíme vrátiť, keďže pani Mierna tu hovorila, ako vlastne starostovia a primátori sú celí z toho nešťastní, normálne idú spáchať rituálne samovraždy, som mal pocit.
Takže ZMOS naozaj krvopotne zavádzal toto opatrenie do praxe. Ja som bol hlavným predkladateľom tohto opatrenia, preto som taký, ako by som to povedal, spravodlivo rozhorčený, že sa to ide rušiť a áno, bolo to ťažké, ale už to zaviedli. Začalo to fungovať, investovali do kuchýň, pretože len aby ste vedeli, podľa školského zákona aj tak boli povinní zabezpečiť stopercentné stravovanie pre deti, aj keď sa tých detí nestravovalo toľko. Boli povinní. Len, samozrejme, boli zvyknutí, že toľko detí sa nehlási na obedy, no tak tie kapacity tomu boli prispôsobené. Ale zlepšili a zvýšili sa kapacity kuchýň aj školských jedální a hlavne sa zamestnalo strašne veľa pomocných pracovných síl v kuchyni. A teraz čo s tým urobíme? Teraz všetkých týchto ľudí, všetky tieto kuchárky, resp. pomocné sily vyhádžeme a kuchyne, hrnce zostanú prázdne? Lebo nejaký Sulík si niečo vymyslí a vy v rámci zachovania koalície, pán minister, mu rovno prikývnete. No úžasné! Fakt úžasné.
No a potom, samozrejme, v tejto ťažkej situácii, ktorí...
===== teraz všetkých týchto ľudí, všetky tieto kuchárky, resp. pomocné sily vyhádžeme a kuchyne, hrnce zostanú prázdne, lebo nejaký Sulík si niečo vymyslí a vy, v rámci zachovania koalície, pán minister, mu rovno prikývnete, úžasné. Fakt, úžasné. No a potom samozrejme v tejto ťažkej situácii, v ktorých mestách a obciach, obce sú, im ešte daňovým bonusom zoberiete z ich príjmov. Vy nielenže im nekompenzujete príjmy za pandémiu, alebo za to plošné testovanie, nápad v hlave Igora Matoviča, vy im ešte aj zoberiete tým daňovým bonusom. Skvele, naozaj, racionálne, rozumné, skvelé. Gratulujem, gratulujem. No a potom, posledný moment, aby ste si ho uvedomili. Nie je pravda, nie je pravda, kolegovia a kolegyne, že dieťa buď dostane obed zadarmo, alebo daňový bonus. To vôbec nie je pravda. Bude aj taká kategória detí, na ktoré sa nebude vzťahovať ani daňový bonus, ani obed zadarmo. Pretože niektorí rodičia nespĺňajú podmienku hmotnej núdze, ale na druhej strane sú buď nezamestnaní, resp. ich príjem nestačí na uplatnenie daňového bonusu. Doteraz napriek tomu, že pán minister o tom daňovom bonuse hovorí a vy všetci, ja nepoznám jeho podobu. Vy už poznáte finálnu podobu daňového bonusu? Lebo sa má predkladať, podľa mojich informácií, k nasledujúcim zákonom, možno už na dnešnej schôdzi v podobe pozmeňujúceho návrhu, pretože koalícia sa na ňom pekne naťahuje a háda. Ja už som si v médiách prečítal všeličo, napr., že nebude dvojnásobný daňový bonus, alebo bude len do 19 rokov, potom, že daňový bonus vôbec nebude do 26 rokov, no v tom sa, nebudem neslušný, fakt nikto nevyzná. Teraz fakt neviem ako to bude, ale pokiaľ by platil pôvodný stav, ktorý oznámila koalícia ešte v septembri, alebo niekoľko týždňov dozadu pri oznamovaní tohto geniálneho, v úvodzovkách geniálneho nápadu, tak pokiaľ by platil tento stav, tak podľa spomínaných štátnych inštitútov, 47 tis. detí zostane aj bez obeda zadarmo aj bez daňového bonusu, 47 tis. detí. To sú Sulíkove deti a keď za to zahlasujete, budú to aj vaše deti.
Toto budú vaše deti, ktorým zoberiete všetko. Samozrejme hovorím, nepoznám konečnú podobu toho pozmeňujúceho návrhu, možno, že tá kategória detí bude užšia, nebude to toľko detí, ale garantujem vám, že zostane veľká skupina detí, ktorá nedostane ani daňový bonus, ani obedy zadarmo a bude to vaším hlasovaním. Mne je naozaj ľúto, že ešte aj toto opatrenie idete rušiť. Už som to tu raz spomenul, vieme vecne diskutovať o niektorých veciach. Vidím tam rozdiely v pravicovom a ľavicovom prístupe. Chcem pripomenúť, že pán minister Krajniak je pravicový politik. Oni v SME RODINA sa tvária ľavicovo, nosia červené kravaty, ale my vieme, a to nie je nič v zlom. To nie je nejaká negatívna poznámka. Pán Krajniak nie je nováčikom na politickom nebi. Pôsobil v zákulisí KDH, pôsobil v zákulisí KDH a je to vyslovene konzervatívny, pravicový politik, a toto je jeho videnie sveta, ale chcem poprosiť, aby sa hnutie SME RODINA nehralo na ľavicovú stranu, lebo ľavicovou stranou nie je, a tým čo teraz dokazuje ako prakticky od začiatku volebného obdobia do konca roka má zrušené všetko dobré, čo sme my zaviedli v posledných rokoch v tom poslednom období volebnom, sa ruší. Je mi to ľúto, chcem vás ešte poprosiť, aby ste zvážili to hlasovanie, toto fakt robiť nemusíte. Ak máte milióny na antigénové testy, ktoré sú absolútne nevhodné na plošné testovanie, čo vám už povedala aj Európska komisia, čo vám už hovorili aj vaša pandemická komisia. Ak máte 8-miliardový prebytok v rozpočte, ktoré neminiete, prečo potrebujete tým deťom brať tie peniaze? Povedzte mi, ešte raz opakujem 8-miliardový prebytok v rozpočte, peniaze máte. A vy tu nakupujete nejaké antigénové testy, ktoré sa vôbec nedajú použiť na plošné testovanie, len preto lebo váš pán Matovič chcel byť majstrom sveta a ukazuje sa, že ním nebude a je to veľmi smutný príbeh nakoniec celého toho plošného testovania. Za tie deti vás chcem poprosiť, nehlasujte za tento návrh. Vyhoďte ten pozmeňujúci návrh, lebo tie ostatné veci v zákone sú prijateľné, ale ak to tam zostane, musím za stranu Hlas - sociálna demokracia, za náš poslanecký klub povedať, že samozrejme nepodporíme takýto návrh zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 10:00 - 10:14 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia a kolegyne, ak dovolíte, ja sa budem venovať len obedom zadarmo, tým obedom zadarmo, ktoré vláda, opakujem a trvám na tom, chce veľmi potichučky rušiť, pretože ak by tak stála za tým svojím rozhodnutím, tak by nebol problém predložiť rušenie obedov zadarmo už normálne do zákona hneď na jeho začiatku a nemusela by to robiť prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa predložil na sociálnom výbore, aby to čo najmenej kričalo.
Ja som s údivom sledoval médiá minulý týždeň, kde som sa dozvedel, že vlastne vláda obedy zadarmo neruší. Ba dokonca zvyšuje príspevok, resp. dotáciu na obedy zadarmo. No však to je skvelá správa, nie? Ja nechápem, prečo tá opozícia tu vôbec kričí, prečo kričí ZMOS, prečo kričí Únia miest, však to je super. Ešte raz, z médií som zaznamenal vyhlásenie ministerstva práce, že obedy zadarmo sa nerušia, naopak, ešte zvyšujeme dotáciu. To je neskutočné. Tak sa potom spýtame rodičov od nového školského roka - lebo rušiť sa budú obedy zadarmo až od nového školského roka -, že ako to je. Spýtame sa všetkých rodičov škôlkarov, posledného ročníka materských škôl a spýtame sa všetkých rodičov žiakov základných škôl, či im boli alebo neboli zrušené obedy zadarmo.
Nechcem tuto na pána kolegu zo SME RODINA reagovať, lebo áno, je tu polemika, či obedy zadarmo boli zadarmo alebo neboli zadarmo, ale on povedal, že žiadny obed na Slovensku nebol zadarmo, počuli ste to dobre, a dokonca tie obedy stáli viac tých rodičov, ako pred tým zavedením opatrenia. Toto si dovolí povedať človek zo SME RODINA. Chápete? On sa ani len nepripraví, aby niečo povedal v pléne. Pozrite si svoje vyjadrenie, pán kolega, hanbite sa, hanbite sa, lebo to, že ministerstvo práce tvrdí, že sa nerušia obedy zadarmo, to je naozaj veľmi hanebné, ale to, čo ste predviedli vy v rámci tej ochrany tejto operácie, to je niečo neuveriteľné. Tak vám len pripomeniem, pozrite si štatistiky Združenia miest a obcí Slovenska, že v niektorých mestách a obciach boli obedy skutočne zadarmo, pretože tam tí primátori ten jeden alebo dva centy navyše naozaj doplatili. Niekde neboli, pretože sa zvýšili režijné náklady, resp. niektoré mestá zaviedli tzv. kauciu, teda preddavok k tým obedom zadarmo, ktorá sa ale následne rodičom vracala, keď tie obedy naozaj odhlasovali a prihlasovali tak, ako majú. Takže kým niečo poviete, si naštudujte, a keď chcete ochraňovať zobratie teplého obeda deťom, nech sa páči, ale nerobte to takými klamstvami a nepripravenosťou.
Pani primátorka Skalice Mierna už odišla, tak chcel by som umierniť jej vyjadrenia, že primátori a starostovia nesúhlasia s tým, pretože sa jedlo míňalo, alebo niečo podobné, tak, pani primátorka, pevne verím, že aj vy ste združená v Združení miest a obcí Slovenska a v Únii miest, tak si prečítajte vyjadrenia vašich organizácií, ktoré tvrdia, že so zrušením obedov zadarmo, alebo ak tam pán kolega chce, dotácie na obedy, nesúhlasí.
Čiže rušia sa obedy zadarmo. Rušia sa obedy zadarmo pre škôlkarov posledného ročníka materských škôl a pre všetkých žiakov základných škôl a vracia sa ten model do stavu pred naším opatrením, kde aj vtedy platilo, že deti v hmotnej núdzi, resp. z rodín v hmotnej núdzi majú nárok na obed zadarmo, resp. vtedy to bolo, tuším, za jedno euro alebo za jeden cent, už si to presne nepamätám. Čiže obedy zadarmo sa rušia pre škôlkarov posledného ročníka a pre žiakov základných škôl a vracia sa stav, resp. áno, tá situácia do minulosti, teda pred zavedením nášho opatrenia, aby sme boli teda presní. A keby aj nejakí rodičia toto sledujú, tak ich ešte raz poprosím, skontrolujte si od nového školského roka, ako to je. Nedostanete niektorí vôbec nič a vysvetlím prečo.
Nerozumiem, pretože na viacerých sociálnych veciach sa vieme aj vecne prieť a diskutovať, napríklad pred chvíľou som to predviedol pri minimálnom dôchodku, ale naozaj nerozumiem, prečo máte potrebu opatrenie, ktoré sa osvedčilo v praxi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, rušiť. Prečo tá antisociálna smršť musí pokračovať každý boží jeden mesiac a nezastaví sa ani pred deťmi? Ja mám pocit, pán minister antisociálnych vecí a rodiny, že vy svoje dielo dokonáte do konca roka. Však to bude svetový rekord. Vy porušíte úplne všetko do konca roka, v prvom volebnom roku. Zrušili ste trinásty dôchodok, odklieštili ste minimálnu mzdu, zmrazili ste minimálnu penziu, idete zrušiť dôchodkový strop a nahrádzať ho niečím iným a teraz idete rušiť ešte aj obedy zadarmo pre deti.
Pán minister, opätovne vám pripomínam, že vaše hnutie SME RODINA, aj vášmu kolegovi v lavici, hlasovalo za všetky tieto opatrenia, pokiaľ ste boli v opozícii a akonáhle ste sa stali ministrom práce, kde by sme očakávali, tak ako povedal pán kolega Kéry, že to budete strážiť, vy naopak idete proti svojmu hlasovaniu, proti svojim predvolebným sľubom, lebo váš pán Kollár, ja ho pozdravujem do nemocnice, nech sa uzdraví, nebudem ho teraz kritizovať, len pripomeniem ešte raz, sa vyjadril, že nebudete súčasťou vlády, ktorá bude rušiť sociálne opatrenia. Ja som väčší podvod na voličoch nevidel. A tými obedmi zadarmo to celé teraz dokonávate. A robíte to napriek tomu, že analytici štátnych inštitúcií, teda teraz vašich vládnych inštitúcií, Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitútu vzdelávacej politiky skonštatovali, že obedy zadarmo priniesli neskutočné výsledky, aj to vyčíslili. Najprv spomeniem jeden údaj zo ZMOS-u. O 25 % detí sa dostalo k teplým obedom viac. Ešte raz, o 25 % detí viac sa dostalo k teplým obedom.
A teraz tie údaje z inštitútov, ktorých som, ktoré som spomínal. O 25 % menej hodín vymeškali žiaci. Znížil sa počet vymeškaných hodín o 25 %. A viete prečo? Pretože je podmienkou vyzdvihnutia si obedov zadarmo, že ten žiak musí absolvovať vyučovací proces, alebo to dieťa v škole musí absolvovať vzdelávaco-výchovný proces. O 25 % vymeškaných hodín menej. A tretí údaj: o 19 %, vážení koaliční kolegovia, ktorí zahlasujete za túto neskutočne hanlivú vec, hanebnú, proti deťom, tretí údaj vám pripomínam, že o 19 % sa zvýšilo zaškolenie päťročných škôlkarov z marginálnych skupín, rómskych. A potom ďalšie veci: lepšie začlenili chudobné deti medzi tie ostatné. Uvedomujete si, aké je to dôležité, že odrazu sa tie chudobnejšie deti necítia menejcenné, že sedia za jedným stolom s tými bohatšími deťmi? Toto sú fakty. Toto nie sú argumenty opozície. Toto sú argumenty odborníkov. Tak prečo to idete robiť? Skúste aspoň raz nebyť ako také roboty a nezahlasovať za niečo, čo sa vám fakt nepáči. Tu máte argumenty na stôl. A neklamte vo svojich vystúpeniach za každú cenu. Poprosím vás, neklamte aspoň pri deťoch. Majte Boha pri sebe.
A teraz k tej, k tomu ZMOS-u ešte sa musíme vrátiť, keďže pani Mierna tu hovorila, ako vlastne starostovia a primátori sú celí z toho nešťastní, normálne idú spáchať rituálne samovraždy, som mal pocit.
Takže ZMOS naozaj krvopotne zavádzal toto opatrenie do praxe. Ja som bol hlavným predkladateľom tohto opatrenia, preto som taký, ako by som to povedal, spravodlivo rozhorčený, že sa to ide rušiť a áno, bolo to ťažké, ale už to zaviedli. Začalo to fungovať, investovali do kuchýň, pretože len aby ste vedeli, podľa školského zákona aj tak boli povinní zabezpečiť stopercentné stravovanie pre deti, aj keď sa tých detí nestravovalo toľko. Boli povinní. Len, samozrejme, boli zvyknutí, že toľko detí sa nehlási na obedy, no tak tie kapacity tomu boli prispôsobené. Ale zlepšili a zvýšili sa kapacity kuchýň aj školských jedální a hlavne sa zamestnalo strašne veľa pomocných pracovných síl v kuchyni. A teraz čo s tým urobíme? Teraz všetkých týchto ľudí, všetky tieto kuchárky, resp. pomocné sily vyhádžeme a kuchyne, hrnce zostanú prázdne? Lebo nejaký Sulík si niečo vymyslí a vy v rámci zachovania koalície, pán minister, mu rovno prikývnete. No úžasné! Fakt úžasné.
No a potom, samozrejme, v tejto ťažkej situácii, ktorí...
===== teraz všetkých týchto ľudí, všetky tieto kuchárky, resp. pomocné sily vyhádžeme a kuchyne, hrnce zostanú prázdne, lebo nejaký Sulík si niečo vymyslí a vy, v rámci zachovania koalície, pán minister, mu rovno prikývnete, úžasné. Fakt, úžasné. No a potom samozrejme v tejto ťažkej situácii, v ktorých mestách a obciach, obce sú, im ešte daňovým bonusom zoberiete z ich príjmov. Vy nielenže im nekompenzujete príjmy za pandémiu, alebo za to plošné testovanie, nápad v hlave Igora Matoviča, vy im ešte aj zoberiete tým daňovým bonusom. Skvele, naozaj, racionálne, rozumné, skvelé. Gratulujem, gratulujem. No a potom, posledný moment, aby ste si ho uvedomili. Nie je pravda, nie je pravda, kolegovia a kolegyne, že dieťa buď dostane obed zadarmo, alebo daňový bonus. To vôbec nie je pravda. Bude aj taká kategória detí, na ktoré sa nebude vzťahovať ani daňový bonus, ani obed zadarmo. Pretože niektorí rodičia nespĺňajú podmienku hmotnej núdze, ale na druhej strane sú buď nezamestnaní, resp. ich príjem nestačí na uplatnenie daňového bonusu. Doteraz napriek tomu, že pán minister o tom daňovom bonuse hovorí a vy všetci, ja nepoznám jeho podobu. Vy už poznáte finálnu podobu daňového bonusu? Lebo sa má predkladať, podľa mojich informácií, k nasledujúcim zákonom, možno už na dnešnej schôdzi v podobe pozmeňujúceho návrhu, pretože koalícia sa na ňom pekne naťahuje a háda. Ja už som si v médiách prečítal všeličo, napr., že nebude dvojnásobný daňový bonus, alebo bude len do 19 rokov, potom, že daňový bonus vôbec nebude do 26 rokov, no v tom sa, nebudem neslušný, fakt nikto nevyzná. Teraz fakt neviem ako to bude, ale pokiaľ by platil pôvodný stav, ktorý oznámila koalícia ešte v septembri, alebo niekoľko týždňov dozadu pri oznamovaní tohto geniálneho, v úvodzovkách geniálneho nápadu, tak pokiaľ by platil tento stav, tak podľa spomínaných štátnych inštitútov, 47 tis. detí zostane aj bez obeda zadarmo aj bez daňového bonusu, 47 tis. detí. To sú Sulíkove deti a keď za to zahlasujete, budú to aj vaše deti.
Toto budú vaše deti, ktorým zoberiete všetko. Samozrejme hovorím, nepoznám konečnú podobu toho pozmeňujúceho návrhu, možno, že tá kategória detí bude užšia, nebude to toľko detí, ale garantujem vám, že zostane veľká skupina detí, ktorá nedostane ani daňový bonus, ani obedy zadarmo a bude to vaším hlasovaním. Mne je naozaj ľúto, že ešte aj toto opatrenie idete rušiť. Už som to tu raz spomenul, vieme vecne diskutovať o niektorých veciach. Vidím tam rozdiely v pravicovom a ľavicovom prístupe. Chcem pripomenúť, že pán minister Krajniak je pravicový politik. Oni v SME RODINA sa tvária ľavicovo, nosia červené kravaty, ale my vieme, a to nie je nič v zlom. To nie je nejaká negatívna poznámka. Pán Krajniak nie je nováčikom na politickom nebi. Pôsobil v zákulisí KDH, pôsobil v zákulisí KDH a je to vyslovene konzervatívny, pravicový politik, a toto je jeho videnie sveta, ale chcem poprosiť, aby sa hnutie SME RODINA nehralo na ľavicovú stranu, lebo ľavicovou stranou nie je, a tým čo teraz dokazuje ako prakticky od začiatku volebného obdobia do konca roka má zrušené všetko dobré, čo sme my zaviedli v posledných rokoch v tom poslednom období volebnom, sa ruší. Je mi to ľúto, chcem vás ešte poprosiť, aby ste zvážili to hlasovanie, toto fakt robiť nemusíte. Ak máte milióny na antigénové testy, ktoré sú absolútne nevhodné na plošné testovanie, čo vám už povedala aj Európska komisia, čo vám už hovorili aj vaša pandemická komisia. Ak máte 8-miliardový prebytok v rozpočte, ktoré neminiete, prečo potrebujete tým deťom brať tie peniaze? Povedzte mi, ešte raz opakujem 8-miliardový prebytok v rozpočte, peniaze máte. A vy tu nakupujete nejaké antigénové testy, ktoré sa vôbec nedajú použiť na plošné testovanie, len preto lebo váš pán Matovič chcel byť majstrom sveta a ukazuje sa, že ním nebude a je to veľmi smutný príbeh nakoniec celého toho plošného testovania. Za tie deti vás chcem poprosiť, nehlasujte za tento návrh. Vyhoďte ten pozmeňujúci návrh, lebo tie ostatné veci v zákone sú prijateľné, ale ak to tam zostane, musím za stranu Hlas - sociálna demokracia, za náš poslanecký klub povedať, že samozrejme nepodporíme takýto návrh zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 9:09 - 9:14 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci. Vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, táto téma nie je taká, že by sme ju podrobili nejakej ostrejšej kritike pretože priznávam a uvedomujeme si to aj mi všetci, ktorí sa zaoberáme sociálnou oblasťou a sme momentálne v opozícií, že valorizovanie, respektíve nastavenie valorizácie minimálneho dôchodku začiatkom tohto roku bolo šité horúcou ihlou a podľa toho aj tak vyzerá. Treba absolútne pripustiť, že návrh, ktorý vtedy pochádzal z dielne SNS. Nastolil príliš vysoké tempo zvyšovania minimálnych dôchodkov na úkor iných dôchodkov a pokiaľ by tento systém valorizácie minimálnych dôchodkov zostal ...
===== pripustiť, že návrh, ktorý vtedy pochádzal z dielne SNS nastolil príliš vysoké tempo zvyšovania minimálnych dôchodkov na úkor iných dôchodkov. A pokiaľ by tento systém valorizácie minimálnych dôchodkov zostal zachovaný, tak by sa potierala akákoľvek zásluhovosť pri poberaní dôchodkov a bolo by to veľmi nespravodlivé voči poberateľom tých iných ďalších dôchodkov, nie minimálneho dôchodku. A preto súhlasíme my, v strane HLAS - sociálna demokracia s tým, že je potrebné pristúpiť k úprave valorizačného mechanizmu minimálneho dôchodku. To, kde nie je žiadny rozpor je, že sa treba vrátiť k tzv. kvalifikovaným rokom. Je proste úplne logické, že človek v danom roku musí niečo odpracovať a zarobiť, aby mal právo za daný rok na tento minimálny dôchodok. A myslím, že tá, ten návrat k tej hranici štvrtiny, prakticky štvrtiny priemernej mzdy, je absolútne v poriadku, takže súhlasíme.
To, čo nám trochu robí vrásky na čele je zmrazenie, samotné zmrazenie tých minimálnych dôchodkov a opätovné naviazane na životné minimum spôsobom, ktorý vyústi k tomu, že ďalšie zvyšovanie minimálnych dôchodkov by malo potom nasledovať až niekedy po roku 2030. Pri tomto nastavení, ktoré navrhuje ministerstvo práce sa ľuďom s minimálnym dôchodkom začnú tieto dôchodky zvyšovať až niekedy v rokoch 2032, 2034. Neviem už presne ten dátum podľa toho výpočtu, ale vieme dobre ako sa to vypočítava. Nebudem zaťažovať ani vás, ani verejnosť tým výpočtom, lebo nemusí, nemusíte všetci tomu rozumieť. No a preto chcem pripomenúť v tejto súvislosti stanovisko Národnej banky Slovenska, teda nie o pozície, nie je to nič politické, lebo Národná banka Slovenska, myslím si, že vydáva veľmi nezávislé stanoviská bez ohľadu na to kto predkladá spomínaný návrh. Takže stanovisko Národnej banky Slovenska k zmrazeniu minimálneho dôchodku znie: Zmrazenie minimálneho dôchodku nezaručuje kúpnu silu a postupne môže viesť k opätovnému odkázaniu poberateľov minimálneho dôchodku na dávku v hmotnej núdzi. To je presný citát Národnej banky Slovenska. A tiež si myslíme, že to zmrazenie je príliš na dlhú dobu a preto chcem pána ministra poprosiť tak, ako aj v prvom čítaní. Vieme dobre, že už v medzirezortnom pripomienkovom konaní je tzv. dôchodková reforma, v rámci ktorej by sme mohli vyriešiť aj valorizačný mechanizmus dôchodkov ako takých. A v rámci toho riešenia by sme mohli vyriešiť aj valorizáciu minimálneho dôchodku, lebo zatiaľ, ak som si správne všimol, pán minister, ste medzi tými 10 zásadami dôchodkovej reformy len zagarantovali, že valorizácia a dôchodcovská inflácia budú v ústave. Čo je dobrá vec. Ale bolo by dobré vedieť, ako v nasledujúcich rokoch tá valorizácia bude vyzerať. A možno v rámci toho, aj možno v rámci nejakých pozmeňujúcich návrhov, diskusie v parlamente alebo aj na inej odbornej platforme sa dostať aj k tomu, aby sme nezmrazili minimálny dôchodok na tak dlhú dobu, ale zároveň, aby sme zaručili jeho zvyšovanie tak, aby bolo spravodlivé voči všetkým dôchodcom.
Musíte, pán minister, priznať, že aj napriek tomu, že ten valorizačný mechanizmus nastavený, hovoríme z dielne SNS, na začiatku tohto roka nie je veľmi dobrý. Tak ste zaňho hlasovali aj vy, myslím ako hnutie SME RODINA, minimálne teda v tomto prípade predseda pán Boris Kollár. Sme otvorení a pripravení takejto diskusii a ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 9:09 - 9:14 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci. Vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, táto téma nie je taká, že by sme ju podrobili nejakej ostrejšej kritike pretože priznávam a uvedomujeme si to aj mi všetci, ktorí sa zaoberáme sociálnou oblasťou a sme momentálne v opozícií, že valorizovanie, respektíve nastavenie valorizácie minimálneho dôchodku začiatkom tohto roku bolo šité horúcou ihlou a podľa toho aj tak vyzerá. Treba absolútne pripustiť, že návrh, ktorý vtedy pochádzal z dielne SNS. Nastolil príliš vysoké tempo zvyšovania minimálnych dôchodkov na úkor iných dôchodkov a pokiaľ by tento systém valorizácie minimálnych dôchodkov zostal ...
===== pripustiť, že návrh, ktorý vtedy pochádzal z dielne SNS nastolil príliš vysoké tempo zvyšovania minimálnych dôchodkov na úkor iných dôchodkov. A pokiaľ by tento systém valorizácie minimálnych dôchodkov zostal zachovaný, tak by sa potierala akákoľvek zásluhovosť pri poberaní dôchodkov a bolo by to veľmi nespravodlivé voči poberateľom tých iných ďalších dôchodkov, nie minimálneho dôchodku. A preto súhlasíme my, v strane HLAS - sociálna demokracia s tým, že je potrebné pristúpiť k úprave valorizačného mechanizmu minimálneho dôchodku. To, kde nie je žiadny rozpor je, že sa treba vrátiť k tzv. kvalifikovaným rokom. Je proste úplne logické, že človek v danom roku musí niečo odpracovať a zarobiť, aby mal právo za daný rok na tento minimálny dôchodok. A myslím, že tá, ten návrat k tej hranici štvrtiny, prakticky štvrtiny priemernej mzdy, je absolútne v poriadku, takže súhlasíme.
To, čo nám trochu robí vrásky na čele je zmrazenie, samotné zmrazenie tých minimálnych dôchodkov a opätovné naviazane na životné minimum spôsobom, ktorý vyústi k tomu, že ďalšie zvyšovanie minimálnych dôchodkov by malo potom nasledovať až niekedy po roku 2030. Pri tomto nastavení, ktoré navrhuje ministerstvo práce sa ľuďom s minimálnym dôchodkom začnú tieto dôchodky zvyšovať až niekedy v rokoch 2032, 2034. Neviem už presne ten dátum podľa toho výpočtu, ale vieme dobre ako sa to vypočítava. Nebudem zaťažovať ani vás, ani verejnosť tým výpočtom, lebo nemusí, nemusíte všetci tomu rozumieť. No a preto chcem pripomenúť v tejto súvislosti stanovisko Národnej banky Slovenska, teda nie o pozície, nie je to nič politické, lebo Národná banka Slovenska, myslím si, že vydáva veľmi nezávislé stanoviská bez ohľadu na to kto predkladá spomínaný návrh. Takže stanovisko Národnej banky Slovenska k zmrazeniu minimálneho dôchodku znie: Zmrazenie minimálneho dôchodku nezaručuje kúpnu silu a postupne môže viesť k opätovnému odkázaniu poberateľov minimálneho dôchodku na dávku v hmotnej núdzi. To je presný citát Národnej banky Slovenska. A tiež si myslíme, že to zmrazenie je príliš na dlhú dobu a preto chcem pána ministra poprosiť tak, ako aj v prvom čítaní. Vieme dobre, že už v medzirezortnom pripomienkovom konaní je tzv. dôchodková reforma, v rámci ktorej by sme mohli vyriešiť aj valorizačný mechanizmus dôchodkov ako takých. A v rámci toho riešenia by sme mohli vyriešiť aj valorizáciu minimálneho dôchodku, lebo zatiaľ, ak som si správne všimol, pán minister, ste medzi tými 10 zásadami dôchodkovej reformy len zagarantovali, že valorizácia a dôchodcovská inflácia budú v ústave. Čo je dobrá vec. Ale bolo by dobré vedieť, ako v nasledujúcich rokoch tá valorizácia bude vyzerať. A možno v rámci toho, aj možno v rámci nejakých pozmeňujúcich návrhov, diskusie v parlamente alebo aj na inej odbornej platforme sa dostať aj k tomu, aby sme nezmrazili minimálny dôchodok na tak dlhú dobu, ale zároveň, aby sme zaručili jeho zvyšovanie tak, aby bolo spravodlivé voči všetkým dôchodcom.
Musíte, pán minister, priznať, že aj napriek tomu, že ten valorizačný mechanizmus nastavený, hovoríme z dielne SNS, na začiatku tohto roka nie je veľmi dobrý. Tak ste zaňho hlasovali aj vy, myslím ako hnutie SME RODINA, minimálne teda v tomto prípade predseda pán Boris Kollár. Sme otvorení a pripravení takejto diskusii a ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2020 10:27 - 10:29 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
No, vidím, že páni zo SME RODINA a dámy sú trochu nervózne, keď im to stále pripomíname, to ich hlasovanie, Dušan, a máš pravdu, že my sme predsa s pánom ministrom viedli polemiku o tom, či hlasovali, alebo nehlasovali za tento návrh zákona. Ja som identifikoval, že zaňho bol len predseda hnutia, ale pán minister ma dokonca opravil, že pravdepodobne boli všetci. Takže keď tu niekto prejavoval nejaké rozhorčenie z našich kolegov zo SME RODINA, tak pán Jarjabek reagoval presne na to, čo som hovoril.
A musím teda fakt doplniť a zopakovať, pretože toto budeme opakovať stále, toto je jednoducho fakt, že pri všetkých sociálnych opatreniach ste sa otočili o 180 stupňov, vy v SME RODINA, vy konkrétne. Vy ste hlasovali za 13. dôchodok z našej dielne, vy ste hlasovali za obedy zadarmo, vy ste hlasovali za minimálnu mzdu, hlasovali ste za dôchodkový strop, ktorý teraz idete meniť, a hlasovali ste aj za tú minimálnu penziu. Hovorím, minimálne pán Kollár, lebo chcem byť korektný a presný, takže toto je fakt. Pred voľbami ste jednoducho svojich voličov oklamali, vy ste za to hlasovali a teraz z pozície ministra práce všetko rušíte.
Pán Kollár povedal vetu: Nikdy nebudem súčasťou takej vlády, ktorá bude rušiť sociálne opatrenia z dielne predchádzajúcich vlád. A teraz to robíte, rušíte to a musí to tá verejnosť vedieť, či sa na nás hneváte, alebo nehneváte, musí to tá verejnosť – a zvlášť vaši voliči – vedieť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.10.2020 10:21 - 10:26 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, vážený pán minister, pri tomto vašom návrhu nebudem tak kritický ako pri rušení 13. dôchodku a pri okliešťovaní minimálnej mzdy, pretože aj ja si uvedomujem, že mechanizmus, ktorý bol narýchlo nastavený pred parlamentnými voľbami, nebol ideálny a nebol úplne spravodlivý voči všetkým dôchodcom. Napriek tomu ale musím povedať, že za tento mechanizmus, pokiaľ som si správne pozrel hlasovanie, tentokrát nehlasovali poslanci hnutia SME RODINA, ale predseda hnutia SME RODINA za tento mechanizmus hlasoval. Pozrel som si to narýchlo, ak to tak nie je, tak sa ospravedlňujem. (Reakcia navrhovateľa.) Áno? No, ja som to pozeral ináč, ale jednoducho myslím si, že minimálne predseda hnutia za to hlasoval. Takže opäť, tá istá situácia, ak raz niečo, pán minister, nebolo dobré, tak pred voľbami za to minimálne váš predseda nemal hlasovať. A toto sa zase stalo a opakuje sa to pri každom jednom sociálnom opatrení.
Nesúhlasíme so zmrazením minimálnej penzie. Vy hovoríte o zastropovaní, ale v skutočnosti ide o zmrazenie minimálnej penzie, ale jedným dychom dodávam, že naozaj by bolo nespravodlivé, aby minimálne penzie alebo minimálne dôchodky sa zvyšovali rýchlejším tempom ako dôchodky ostatných dôchodcov, pretože v takom prípade by sme popreli zásluhovosť, ktorá je rovnako dôležitá pri dôchodcoch, ako aj solidárny princíp.
Rovnako si myslím, že je správne, že zavádzate týmto zákonom tzv. kvalifikovaný rok, a teda že daný človek, daná osoba musí odviesť v jednom roku minimálne približne štvrtinu priemernej mzdy, resp. odvody z minimálne štvrtiny priemernej mzdy. Presne je to 24,1 percenta. Čiže je správny návrat ku kvalifikovaným rokom.
Je správne sa zamyslieť nad tým a pripraviť mechanizmus, aby minimálne dôchodky nestúpali rýchlejšie ako iné dôchodky, ale, opakujem, nesúhlasíme so zmrazením dôchodkov, tak ako to navrhujete vy, na takéto dlhé obdobie. Nielen my, pán minister, ale ani Jednota dôchodcov Slovenska s tým nesúhlasí, rovnako, samozrejme, ako nesúhlasí Jednota dôchodcov Slovenska so zrušením 13. dôchodku. Mimochodom, hnutie SME RODINA podpísalo nejaké memorandum s Jednotou dôchodcov Slovenska. Môžem vám oznámiť, že toto memorandum je už len obyčajným zdrapom papiera.
Ale k vecnej rovine, čiže ja vás chcem poprosiť, budeme mať dosť času ešte v legislatívnom procese sa zamyslieť nad tým, ako nastaviť ten systém spravodlivo, aby sa necítili ostatní dôchodcovia ukrivdení, ale na druhej strane, aby dôchodcovia s minimálnym dôchodkom nečakali na ďalšie zvyšovanie alebo na ďalšiu valorizáciu až do roku, tuším, 2034. To; 2032, ´34, tak je to navrhnuté, tak to by sa, pán minister, viacerí nemuseli ani dožiť tej valorizácie.
Možno odporúčam, keď otvárate celý dôchodkový systém a chcete ho prekopať, či sa nezamyslieť nad valorizačným mechanizmom ako takým. A tam by sme mohli potom zarátať, resp. nejakým spôsobom riešiť aj týchto minimálnych dôchodcov. Opakujem, zmrazenie dôchodkov minimálnych až do roku, za rok 2030 je neprijateľné pre nás, lebo, opakujem, nemusia sa títo dôchodcovia s minimálnymi penziami dožiť ďalšieho zvýšenia.
Takže chcem poprosiť o konštruktívnu diskusiu o dôchodkovom systéme a toto by malo byť jej súčasťou, pretože – poslednú poznámku, ktorú chcem povedať – aj Národná banka Slovenska nesúhlasí, vyjadrila nesúhlas s takýmto zmrazením minimálnej penzie až na takúto dlhú dobu, pretože potom by sa nám opäť mohlo stať, že začneme myslieť na tých dôchodcov s nižšími penziami až vtedy, keď sa dostanú opäť do pásma hmotnej núdze. To je absolútne na Slovensku, v demokratickej spoločnosti neprijateľné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis