Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.9.2020 o 10:51 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2020 10:51 - 10:53 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Borguľa, vraj hnutie Sme rodina je moderná sociálna strana, dobre som si to napísal. To snáď nemyslíte vážene po tom všetkom, čo tu predvádzate pol roka, čo ste sa stali súčasťou vlády, ste porušili všetko sociálne alebo idete rušiť všetko sociálne, čo sme zaviedli, tak ešte si toto dovolíte tvrdiť, nebuďte naozaj smiešny. Tuto vidím, že nie je problém o politickej korupcii ešte hovoriť aj z úst vašich kolegov zo strany, tak potom sa ja neviem, vy ste sa podieľali tiež na tej politickej korupcii Sme rodina, aj pán minister práce sa podieľal na politickej korupcii. Prosím vás, už keď ste takto podrazili svojich vlastných voličov, mali by ste ako hovorí niekto iný, skôr sedieť a tíško šúchať nohami pod stolom, pretože tu nejde len o to, že ste zrušili trinásty dôchodok, vy ste nezrušili len trinásty dôchodok, vy ste zmrazili minimálne penzie, za ktoré ste tiež hlasovali, teda váš šéf Kollár. Vy ste zrušili obedy zadarmo, za ktoré ste hlasovali, vy ste, idete rušiť dôchodkový strop, za ktorý ste hlasovali, vy idete otvárať Zákonník práce, aby ste viac pomohli biznismenom a firmám na úkor zamestnancov. Tak prosím vás aká moderná sociálna strana, veď dobre vieme, že pán Kollár je bohatý podnikateľ s pochybnou minulosťou, tej sa venovať nebudem, pán minister Krajniak tiež nie je nováčik žiadny, je to človek z ekonomického pozadia KDH, veď ministerstvo práce je už celé postavené na ľuďoch z bývalého KDH. Okej. Je pravičiar, teraz sa to ukázalo, takto sa správa ako minister práce, ja hovorím, že pravicový prúd je legitímny, ale sa prosím vás vy ako Sme rodina nenazývajte modernou sociálnou stranou, ste fakt na smiech.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2020 9:31 - 9:39 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, dovoľte mi, aby som sa aj v krátkosti vyjadril k tomuto bodu programu, ktorým je takzvaný 13. dôchodok.
Pán minister, to že ste sa rozhodli zrušil obedy zadarmo, resp. takzvanú dotáciu na obedy pre škôlkarov a školákov je naozaj smutné. To, že ste sa rozhodli siahnuť na minimálnu mzdu a znížiť ju oproti legislatívne zakotvenej minimálnej mzde je rovnako smutné. Ale to, že idete dôchodcom zobrať 13. dôchodok je doslova hanebné. Vy využívate v tejto situácii takzvaný optický klam, takto to nazvem. Na tento kolosálny podvod na dôchodcoch využívate optický klam, pretože ich presviedčate, že im niečo dávate, ale v skutočnosti im beriete. V súčasnosti totiž platí zákon o sociálnom poistení, ktorý zavádza reálny 13. dôchodok pre všetkých seniorov vo výške priemerného dôchodku z predchádzajúceho roka. Pri starobných dôchodcoch, ktorých je najviac táto suma prestavuje 460 eur. Samozrejme máme ešte ďalšie druhy dôchodkov invalidný, vdovský a podobne. Aj tam podľa tohto ešte stále platiaceho zákona mal byť na budúci rok dôchodcom, týmto dôchodcom vyplatený dôchodok 13. dôchodok v priemernej výške.
A čo robíte vy. Ukážeme si to na príklade pri tých starobných dôchodcoch. Namiesto 460 eur ponúkate všetkým starobných dôchodcom takzvanú sociálnu dávku od 50 eur do 300 eur. Tak keď hovoríme o optickom klame, tak každý dôchodca si vie zrátať, aký je rozdiel medzi 460 eur, ktoré mal dostať a medzi 50 alebo 300 eur maximálne, ktoré má dostať podľa vášho zákona, pričom treba povedať, že tá maximálna suma 300 eur sa dotkne len veľmi, veľmi úzkej skupiny dôchodcov z celkového počtu 1,4 milióna dôchodcov. Čiže opakujem, nič dôchodcom nedávate vy im beriete.
Ale čo je ešte smutnejšie pán minister, že okrem toho že beriete 13. dôchodok tým dôchodcom našim, tak sa im ešte aj do očí vysmievate a klamete ich. Pretože vy sa teraz tvárite, že predkladáte zákon o 13. dôchodku a to nie je pravda. Totiž sám vo svojom zákone priznávate po prvé, že suma, ktorú chcete vyplatiť dôchodcom je len sociálna dávka.
Po druhé, sám v tomto svojom zákone priznávate, že rušíte ustanovenia o 13. dôchodku v našom zákone o sociálnom poistení.
Po tretie, táto suma bude vyplatená dôchodkom zo štátneho rozpočtu a nie z rozpočtu Sociálnej poisťovne. A pokiaľ dobre viem, dôchodky sa vyplácajú vždy zo Sociálnej poisťovne.
A ten štvrtý dôkaz o tom, že to nie je 13. dôchodok je to, že ani maximálna výška, spomínaná maximálne výška vašej sociálnej dávky 300 eur nedosahuje ani len výšku minimálnej penzie. Tak preboha o ako treťom, 13. dôchodku to tu hovoríme. O akom 13. dôchodku to tu hovoríme pán minister. Toto si ľudia, dôchodcovia, ktorí tu celé roky budovali hodnoty v tejto krajine od vás naozaj nezaslúžia.
Musím vám opäť pripomenúť, že celé hnutie SME RODINA na čele s vašim straníckym šéfom Kollárom a vrátane vás, pán minister práce, hlasovalo za zákon o sociálnom poistení, ktorý zavádzal skutočný 13. dôchodok. Aj vy osobne pán minister ste za tento zákon hlasovali. Prečo teraz konáte v rozpore s vašim hlasovaním a v rozpore s vašimi predvolebnými sľubmi. Pretože opäť tu musím zopakovať, že tak premiér Igor Matovič, tak aj súčasný predseda parlamentu Boris Kollár, keď boli v opozícii, sa dušovali a garantovali, že v prípade, že sa stanú súčasťou vlády nesiahnu na sociálne opatrenia. A vy ste za pol roka dokázali zrušiť väčšinu z nich, ktoré sme prijímali v poslednom období, vy doslova ruinujete sociálny štát. Idete rušiť, ako som už dnes spomínal, obedy zadarmo pre žiakov a škôlkarov. Pritom chcem pripomenúť, že o 25 % detí viac sa naobedovalo viac v školách a v škôlkach. Prečo to robíte? Zamestnali sa kuchárky, jedálne sa zrekonštruovali a teraz to rušíte. To, ako ste siahli na minimálnu mzdu vyvolalo protesty odborárov, teda zástupcov zamestnancov. Dnes tie protesty pán minister štartujú. A ešte ste to urobili tak, že ste medzi, dokázali narušil sociálny dialóg. Dnes štartujú protesty kvôli tomu, že ste obmedzili minimálnu mzdu a narušili sociálny dialóg, čo sa tu ešte počas celej histórie samostatnej Slovenskej republiky nestalo. A týmto chcem odborárov, ktorí dnes začínajú v Košiciach, aj tuto z pléna pozdraviť.
Ale späť k 13. dôchodku. Ako som povedal vy aj SME RODINA hlasovali za 13. dôchodok a teraz idete proti vlastnému hlasovaniu a proti vlastným sľubom ktoré ste dali voličom vo voľbách a ktorí vás aj kvôli tomu, alebo vďaka tomu volili.
Po druhé, pán Kollár uzavrel memorandum o porozumení s Jednotou dôchodcov Slovenska. A v tom memorande im sľubuje primerané zabezpečenie a všetky ďalšie výhody. Ukazuje sa, že týmto krokom pán minister ste z toho memoranda urobili len obyčajný zdrap papiera. Ja som komunikoval s vedením Jednoty dôchodcov Slovenska a poviem vám, že vyjadrujú veľký nesúhlas s týmto vašim postupom napriek podpísanému memorandu nesúhlasia so zrušením 13. dôchodku a jeho nahradením len takzvaným, nazveme to, modifikovaným vianočným príspevkom v oveľa nižšej výške ako by pre nich predstavoval skutočne 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Čiže nesúhlasia ani s týmto a dokonca nesúhlasia ani so zmrazením minimálnych penzií, čo je zase už iná téme, ktorú ešte budeme samozrejme rozoberať. A preto s ľútosťou pán minister musím zopakovať to, že aj vďaka tomu ste sa stal horúcim kandidátom na návrh na vaše odvolanie z funkcie, čo už sme vám viackrát povedali a určite môžem za poslancov Hlas - sociálna demokracia povedať, že takýto návrh do pléna predložíme presne. Pevne verím, že získame 30 podpisov, čo už z vyjadrenia iných opozičných strán je jasné že nebude problém. Jednoducho pán minister, ak niekto takto flagrantne poruší svoje predvolebné sľuby a dokonca na úkor tých najslabších, to znamená na úkor dôchodcov, na úkor nízkoprijmových osôb musí čeliť odvolávaniu z funkcie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 16:57 - 16:59 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Šimko, ja vás len doplním ešte o údaj, že napriek tomu, že minimálna mzda sa rapídne zvyšovala za posledné roky, stále sme pokiaľ ten údaj ešte platí a je aktuálny siedmy od chvosta, čo sa týka výšky minimálnej mzdy v Európskej únii ako takej.
Pani Zemanová, na vás neviem či vôbec sa dá nejakým spôsobom reagovať, ste úplne mimo témy zjavne. Áno, SME RODINA a OĽANO klamali, pretože tvrdili, že nesiahnu na sociálne opatrenia, tak je to tak. Je pravda, že vy a vaša strana SaS ste neklamali, lebo vy ste už vtedy tvrdili, že všetky sociálne opatrenia zrušíte, takže to naozaj musím uznať, že SaS zatiaľ drží slovo. Najmä pri tých teplých obedoch sa pán Sulík vyznamenal po tom, čo sa o 25 % detí viac dostalo k teplým obedom, po tom, čo sa zamestnali stovky kuchárok, po tom, čo sa zrekonštruovali jedálne, tak pán Sulík prišiel s týmto úžasným nápadom. Ešte sa tým aj chváli na tlačovej besede ako ruší deťom tie teplé obedy. Ale nemožno sa teda čudovať, pretože Sulíkov svet je o tom, aby ešte 70-ročná dôchodkyňa na sviatok mu predávala teplý rožok namiesto toho, aby oddychovala a tešili sa so svojimi vnúčatami.
Takže, vy pani Zemanová, to nikdy nepochopíte. Neviem, kde ste prišli na to, že sa niekde odťahujem od vecí z predchádzajúceho obdobia. Bol som autorom, spoluautorom všetkých sociálnych opatrení, vrátane tohto. A keď ste dobre počúvali a nesedeli si na ušiach, tak moja prvá veta bola, že som spoluautorom zákona o minimálnej mzde.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2020 16:44 - 16:54 hod.

Erik Tomáš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 16:56 - 16:58 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Kmec, rozumiem diplomacii aj diplomatickému jazyku, ale myslím si, že v tomto konkrétnom prípade by už diplomatická reč mala ísť bokom. Belgickí policajti zabili slovenského občana, hajlovaním nad jeho telom si robili z celej tejto nešťastnej situácie srandu a niektorý z nich dokonca vraj poznamenal, že veľká škoda to nebude. Čo je však ešte veľmi vážne, je, že systém sa snažil dva a pol roka toto celé kryť. Áno, všade sa nájdu zvieratá v ľudskej koži, v každej krajine, možno aj v každej polícii, ale systém policajný, možno aj prokurátorský sa snažil tento ohavný trestný čin kryť.
Dúfame, že tento postoj systému belgického nie je prejavom často opakovaným prístupu starých členských krajín k novým krajinám. Vieme dobre, že mnohokrát a mnohé príklady to potvrdili, máme pocit, ako keby sme boli občania II. kategórie. Bolo to pri kvalite potravín, ale toto je tá najtragickejšia forma, s akou sme sa doteraz stretli. Áno, Národná rada by sa mala spojiť a dať nejakú podporu aj nášmu ministrovi zahraničných vecí pánovi Korčokovi. Ja veľmi verím a verím, že sa tak udeje, ale zároveň nám bude blikať červená kontrolka, či pán Korčok urobí dosť pre to, aby bola vyvodená nielen politická, ale aj trestnoprávna zodpovednosť.
Nerozumiem niektorým krokom, napríklad tomu, že nepredvolal na koberček belgického veľvyslanca, že stačí nejaká nóta. Ešte raz, zatiaľ má našu podporu, veríme, že sa do toho vloží celá slovenská diplomacia, ale bliká nám červená kontrolka. V opačnom prípade bude musieť niesť zodpovednosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 15:09 - 15:11 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál, najprv k tomu úvodu. Je naozaj neuveriteľné, akú dvojtvárnosť vy dokážete v politike predvádzať, prepáčte za výraz, ste až taký pre mňa politický chameleón. Neuveriteľne precízne dokážete vidieť veci inak, podľa toho, ku ktorej garnitúre patríte alebo ktorej garnitúry sa to týka. Tak keď pán Baránik tu počas svojho prejavu osobne hádzal osobné invektívy na poslancov SMER-u - SD a poslancov HLAS-u - sociálna demokracia, toto je v poriadku. Toto je, to takto to má byť alebo možno ste to nepočuli, a keď mu to ja vrátim, pretože už ma poznáte za tie roky v politike, že sa riadim heslom "akú požičaj, takú vráť", tak odrazu toto je niečo neprimerané, neprípustné a podobne. A viem, že aj vám osobne je nepríjemné počúvať, že ten, ktorý vám dáva chleba, sa stretával s Kočnerom na raňajkách a dohadoval s ním voľbu generálneho prokurátora, ale to sú fakty, ktoré ja vám budem vždy pripomínať, pokiaľ vy budete budete paušalizovať a mafianizovať proste celú opozíciu. Vždy. Viem, že vám je to nepríjemné. Bude vám to ešte nepríjemnejšie o to viac, že podľa posledných informácií polícia dosť postúpila pri vyšetrovaní kupovania poslancov, koaličných poslancov za vlády Ivety Radičovej. Som zvedavý, či to aj dotiahne do konca a potom to už bude veľmi nepríjemná kauza.
A mne sa zdá trochu demagogické nejakým spôsobom znevažovať a spochybňovať pripomienky pani prezidentky. Je pravda, že už ani ona sa nemohla pozerať na to, akým spôsobom ste chceli politizovať prokuratúru a generálneho prokurátora cez to ľahké odvolávanie, ale mýlite sa aj v tom, že pani prezidentka ako keby zmenila názor na to, že generálny prokurátor má pochádzať z prostredia prokurátorov. Ona nezmenila názor, ona len povedala, že to nenapadla kvôli tomu, že tam nevidí protiústavnosť. Čiže sa pridala k ministerke spravodlivosti a k ďalším odborníkom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 14:45 - 14:46 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Baránik, mne sa na vás páči, že vy to tak otvorene poviete: prokuratúra má byť politická. A kto tomu rozumie, rozumie, a kto tomu nerozumie, je asi nejaký blbec alebo ja neviem, čo podobné. A chcete tým zabrániť tomu, aby tu bol nejaký podobný Trnkovi, aby o prokuratúre rozhodoval hlavný politický mafián, to ste mysleli asi pána Kočnera, ale vy si pán Baránik nevidíte ani na špičku nosa. Pretože pána Trnku tu dohadoval váš stranícky šéf práve na raňajkách s tým hlavným politickým mafiánom. Toto vy nikdy nespomeniete pri slove mafia, ktoré používate. Priznal sa k pätnástim stretnutiam, bolo ich dvesto určite minimálne. Tak asi takto si vy predstavujete tú politizáciu prokuratúry.
Toto vy, pán Baránik, nikdy nevidíte, keď osočujete iných. Paušalizujete všetko dohromady. Ešte raz vám to zopakujem, váš stranícky líder Sulík raňajkoval s Kočnerom a dohadoval voľbu Generálnej prokuratúry! Tak už s tým konečne prestaňte a bavme sa vecne.
A k vecnej stránke. Aj pani prezidentka sa podľa vás mýli. Všetci sa mýlia, pán Baránik, len vy nie. Pani prezidentka sa mýli, vaša ministerka spravodlivosti sa mýli, keď povedala, že tento návrh zákona je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, Rada prokurátorov sa mýli, len pán Baránik je majster sveta na všetko. Pán Baránik podriadený Richardovi Sulíkovi, ktorý raňajkoval s Mariánom Kočnerom, s tým hlavným politickým mafiánom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:26 - 1:28 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Janko, správne si pomenoval veci zo sociálnej oblasti, ktoré síce teraz nesúvisia úplne s meritom odvolávania úplne, ale robíš to presne tým istým štýlom ako to robili samotní ministri, aj koaliční poslanci. A myslím si, že patrí sa po štyroch mesiacoch, keď odvolávame pána premiéra a celú vládu pripomenúť tejto vláde, že v sociálnej oblasti absolútne zlyháva a koná v rozpore so svojimi predvolebnými sľubmi. Pán Matovič a pán Kollár garantovali pred voľbami ľuďom, že nesiahnu na sociálne opatrenia z dielne predchádzajúcich vlád. Deje sa tak presný opak. V prípade hnutia SME RODINA je to o to viac pokryteckejšie, že za všetky tie sociálne opatrenia, ktoré teraz rušia, aj hlasovali. Trinásty dôchodok zrušili. Dôchodcovia jednoducho nedostanú dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Dajú týmto ľuďom oveľa menej. Napriek tomu, že to majú legislatívne garantované, teda zákonom garantované. Napriek tomu, že za to hlasovali. Fakt už nerozumiem aj rušeniu obedov zadarmo pre deti po tom, čo samosprávy zvládli ten ťažký prechod na tento systém. Opäť berú deťom spred úst teplé jedlo, pretože toto bola hlavná, hlavným cieľom nášho opatrenia, dostať viac detí k obedom zadarmo, čo sa aj podarilo, 30 % detí viac sa najedlo alebo je teraz v týchto mesiacoch v tomto školskom roku.
No a posledná vec. Idú už aj po minimálnej mzde ako takí draci. Takže ľudia si budú musieť zvykať na nižší sociálny štandard.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 0:29 - 0:29 hod.

Erik Tomáš
Vážený pán Pčolinský, priznávam, že nešlo o presnú citáciu. S tým, s tými citáciami majú problémy zjavne vaši kolegovia. Čiže ešte raz to uvediem na pravú mieru. Využil som slová pána Kollára, ktoré pán Kollár adresoval pánovi Šeligovi, a preniesol som ich do vyjadrenia k pánovi Matovičovi. Stačí to tak? Nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2020 0:15 - 0:28 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Dobré ráno, kolegovia, kolegyne. Vážený pán premiér, predsedajúci, tak sme nejak odhadovali, že opozícia sa dostane k slovu poriadne až po 22.00 hod. večer, teda po dvanástich hodinách od začiatku tejto mimoriadnej schôdze. Napriek tomu, že opozícia ešte predvčerom, alebo včera deklarovala, že nebude obštruovať túto schôdzu, tak urobila všetko pre to, táto naša teda demokratická koalícia, pardon, koalícia, demokratická koalícia, ešte si stále neviem zvyknúť, že ste vo vláde. Ospravedlňujem sa.
Takže napriek tomu, že táto demokratická koalícia tvrdila, že žiadne obštrukcie robiť nebude, tak táto demokratická koalícia vytlačila tú opozíciu až k polnočným hodinám, aby teda verejnosť vo veľmi obmedzenom režime mohla počúvať aj názor nás opozičníkov a hlavne pravdu, ktorú chceme pánovi premiérovi, ktorý už, jako vidím, opäť zbabelo niekde zmizol, povedať do očí. Keď bol Igor Matovič v opozícii, tak v prípade takýchto schôdzí, ak nebol premiér prítomný priamo v pléne, vykrikoval, vyskakoval tri metre a teraz sa správa úplne rovnako. Prečo to hovorím? Lebo táto schôdza nie je ani tak o diplomovke Igora Matoviča, ako je o pokrytectve a farizejstve, preto nechcem hovoriť o diplomovke Igora Matoviča, lebo je pravda a musím otvorene priznať bez mučenia, keď tento istý problém mal Andrej Danko, tak sme podržali nášho koaličného partnera a nehlasovali sme za jeho odvolanie.
Viete, mám pocit, že o Igorovi Matovičovi by sa dalo hovoriť toho veľa, ale poviem jednu takú jeho líniu. Za desať rokov, si myslím, že Igor Matovič je takým chráneným živočíchom medzi politikmi. Jednoducho buď kvôli k tzv. údajnému väčšiemu dobru, alebo kvôli len takej typickej ľudovej zábave mu médiá a podstatná časť alebo pomerne veľká časť verejnosti tolerovala prakticky všeličo. Výsledkom tohto prístupu pomerne veľkej časti verejnosti, ale, bohužiaľ, aj časti médií je, že za premiéra máme človeka, za ktorého sa už hanbí v podstate celé Slovensko.
Dovolím si tvrdiť aj to, že aj tí ľudia, ktorí si želali zmenu na Slovensku, si ju takto nepredstavovali, takto teda nie. A musím opäť otvorene priznať, že za to, že Igor Matovič je premiérom, môžu aj vlády, ktorých súčasťou bola naša bývalá strana, ale ktorej súčasťou sme boli, samozrejme, aj my, čiže nesieme za to zodpovednosť.
V opozícii povaha a správanie Igora Matoviča až tak nevyrušovali ako teraz, keď nesie zodpovednosť za krajinu. Stačili štyri mesiace, len štyri mesiace, aby sa verejnosť presvedčila, že tu máme vládu klamárov, amatérov na čele so zlodejom. Nehovorím to ja, to robí Igor Matovič, že nazve hocikoho zlodejom bez toho, aby mal nejaké argumenty a dôkazy, ale Igor Matovič sám o sebe povedal, že je zlodej, no tak preto tu máme vládu na čele so zlodejom. Diplomová práca je len akýmsi symbolom neschopnosti a nekonečného pokrytectva Igora Matoviča. Jeho dvojtvárnosť je totiž známa už roky rokúce, ale ako som povedal, dlhodobo mu to bolo tolerované.
Zastavím sa iba pri niektorých príkladoch, lebo je už naozaj pokročilá hodina alebo skorá ranná. Napríklad všetkých, všetkých, čo mali niečo dočinenia s Marianom Kočnerom, Igor Matovič dokázal poopľúvať kade-tade. Keď sa prevalilo, že on sa osobne stretával s Marianom Kočnerom, tak médiám a aj pomerne veľkej časti verejnosti stačilo jeho vysvetlenie, že vraj to bolo iba raz. A napriek tomu, že asi trikrát zmenil vysvetlenie obsahu toho rozhovoru, sa médiá napokon s tým zmierili, prižmúrili oči, tak Igor Matovič, lebo zábava, nechceme oňho prísť. Na Andreja Danka priamo v tomto pléne vytiahol plagát s nápisom On je ožratý, a pritom sa prevalilo, že sám Igor Matovič prespával opitý v parlamente pod kabátom, ale keď sa ho médiá opýtali, že teda nech sa k tomu vyjadrí, povedal, že dal si len pohár bieleho vína, a bolo vybavené. Bolo po kauze. Opäť využil ten svoj inštitút chráneného zvieratka medzi politikmi.
Polícia a prokurátora, prokuratúra jasne zistili, že Igor Matovič ako podnikateľ skresľoval účtovníctvo tak, aby okradol štát na daniach. A tento skutok, tento reálny skutok si neodpykal len preto, lebo bol premlčaný. To je fakt. A viete, prečo je to fakt? Pretože on mal daňovému úradu aj polícii vysvetliť to umelé navyšovanie nákladov (reakcia z pléna) a on nepovedal, že to nerobil, on normálne, aj tuto v parlamente, tvrdil, že na tej svojej Fabii dokázal ročne najazdiť 220-tisíc kilometrov, teda 600 km denne. Zasmiali sa profesionálni vodiči, kamionisti, taxikári, Michal Schumacher sa na chvíľu prebral z kómy, ale médiá sa s tým nejak tak zmierili, lebo však je to Igor Matovič, a veď nech je sranda. Opäť lacno, opäť lacno sa z tohto zovretia dostal. Médiám ukázal na babičkinej povale účtovníctvo. Im to stačilo. Už nepátrali po tom, že tam chýbajú roky 2002 a 2004, teda tie inkriminované. Už veľký dôraz nedávali na to, že kľúčový svedok, biely kôň pán Vandák vypovedal proti svojmu bývalému šéfovi, že na neho pred daňovou kontrolou previedol svoju firmu. Tento kľúčový svedok išiel na detektor lži u toho istého odborníka, u ktorého bol niekedy pán Matovič, prešiel tým detektorom lži a vyzval pána Matoviča, nech ide aj on. Pán Matovič nešiel, ale nič sa nedialo.
No až prišla táto diplomovka. Ja hovorím, nechcem o tej diplomovke hovoriť, lebo sme sa nejakým spôsobom zachovali aj pri Andrejovi Dankovi. No ale povedzte mu, už som to tu dnes popoludní povedal, čo to je za človeka, čo to je za charakter, ktorý vie, že odkopírujú, ukradne celú diplomovú prácu, a napriek tomu, a napriek tomu útočí ako taký blázon na Andreja Danka a odvoláva ho v parlamente. Čo je to za človeka, ktorý vie, že ukradol celú diplomovú prácu a napriek tomu povie, že na mieste Borisa Kollára by odišiel z funkcie, ale on sám pri rovnakom probléme povie, že neodstúpi? Čiže musím si opäť pomôcť citátom Borisa Kollára, lebo ja teda v politike argumentujem, niekedy aj tvrdo, ale nikdy nie som osobný ako moji kolegovia, čo predviedli dnes... (Reakcie z pléna.) Nie, nájdite, nájdite jednu osobnú poznámku! (Reakcie z pléna a potlesk.) Dobre, ukľudnite sa, pán Baránik! Ak nájdete, ak nájdete jednu moju osobnú poznámku, ak nájdete jednu... (Reakcie z pléna.) No. Takže ak nájdete jednu moju osobnú poznámku... (Reakcie z pléna.) Nekričte, prosím vás... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Nechajte ma dokončiť. Ste sa zbláznili alebo čo? Ak... (Ruch v sále.) A k nej... (Neutíchajúci ruch v sále a zaznievanie gongu.) Ak nájdete jednu moju osobnú poznámku k niektorému z vás, osobnú, urážlivú, vulgárnu poznámku, tak vám venujem džem. Dobre? Dám vám ten lekvár na polici. (Reakcie z pléna, neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Páni poslanci, prosím vás, ukľudnite sa!

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Takže citujúc Borisa Kollára: „Niečo tak odporné, farizejské ako Igor Matovič som v politike nestretol. To musím povedať.“ Veď citujem Borisa Kollára. Citujem Borisa Kollára.
No pani Lucia Ďuriš Nicholsonová po kauze diplomovky pána Kollára povedala, že koalícia sa po tejto kauze delí na bezcharakterných a charakterných, respektíve, aby som presne citoval, na bezcharakterných a tých druhých. Tak po tejto kauze, po tom, čo tu, dámy a páni, predvádzate, mám pocit, že už ste taký jeden celok, pretože kollárovci už nevyspyt..., nevystupujú radšej vôbec, tomu rozumiem. Však tam bol rovnaký problém.
ZA ĽUDÍ - ja nevidím, teda že by pán Šeliga mával nejaké tvrdé vyjadrenia ako v prípade Borisa Kollára. Dokonca povedal pán Šeliga, že ak si má teda vybrať medzi pánom Matovičom a predchádzajúcou vládou, no tak si vyberá pána Matoviča. To znamená pán Šeliga, bývalý predstaviteľ organizácie Za slušné Slovensko, národu povedal, že si radšej vyberá zlodeja. Toto povedal pán Šeliga. Nevšimol som si, že by on alebo pani Farská organizovali nejaké študentské protesty v uliciach, že je to teda veľmi neslušné, čo sa tu deje. Nič. Ale s útrpným výrazom tváre behá od mikrofónu k mikrofónu a hovorí, aká je to hanba, ale neurobí nič. Dokonca dnes ani neprišli už do pléna, poskrývali sa, stiahli chvosty, ako povedal pán Matovič.
No a tuto SaS-ka, ktorá tu tak na mňa vykrikuje, samozrejme, ešte v prípade pána Kollára veľmi principiálna ako vždy, ale po tom, čo sa prevalilo, že pán minister školstva Gröhling musel skryť a stiahnuť svoju diplomovku, lebo bola určite v poriadku (reakcie z pléna), nekričte na mňa, lebo bola určite v poriadku (ruch v sále zaznievanie gongu), tak tiež, tak tiež už je všetko OK. V prípade pána Kollára výzva na odstúpenie. V prípade pána Matoviča nie.
Čiže ako som povedal, táto mimoriadna schôdza je o pokrytectve a farizejstve vás všetkých. Pripomenuli sme vám všetky vaše výroky, ktoré ste hovorili v prípade pána Danka, ale v prípade pána Matoviča len kvôli tomu, aby ste udržali teplé miestečká, pretože, samozrejme, ten plat je zaujímavý, že, tak budete tuto standing ovation robiť a tlieskať si pri každej jednej príležitosti.
A chcem vás teda poprosiť, veď reagovať môžte akokoľvek, ja to privítam, ale skúsme jednu, taký test, že skúste aspoň raz na konci tohto dňa pri vašich reakciách sa venovať podstate veci. To znamená pokrytectvu a lajdáckosti pána Matoviča a vynechajte tie disciplíny, lebo Fico, lebo Pellegrini, lebo Tomáš, lebo hlavný hygienik, lebo medveď. Skúste tak ako obísť tie disciplíny a vyjadriť sa aspoň raz k podstate veci a povedať niečo alebo sa vyjadriť k niečomu, kvôli čomu tu sme. Ďakujem pekne.
Skryt prepis