Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2021 o 18:56 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 18:56 - 18:58 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, ja vás považujem za vzdelaného človeka a za človeka, ktorý vie, ako sa hovorí, vrtieť psom. Tí zasvätenejší vedia o čom hovorím. Takže to ste naozaj predviedli v perfektnej a peknej paráde. Naozaj porovnáte čísla, teda celkový počet úmrtí a celkový počet hospitalizovaných so stavom v DSS-kách a dať to nejakých ako protikladu. Úžasné.
Druhá vec. Hovoríte, že plošné testovanie sa predsa len realizuje aj niekde inde ako na Slovensku. Uviedli ste ako príklad Rakúska, ale už ste nepovedali, že tam ide o testovanie skupín obyvateľstva. O žiadne plošné testovanie celého obyvateľstva ako takého. Potom ste porovnali pri nákupe tých pomôcok zdravotníckych ochranných tri týždne Petra Pellegriniho s 11 mesiacmi vašej vlády. Naozaj, uznávam vrtieť psom viete. A napriek tomu, že ste odišli, chcel som vás pochváliť. Pretože ako člen sociálneho výboru musím povedať, že naozaj situácia v domovoch sociálnych služieb sa výrazne zlepšila. Klesol počet covidových domov sociálnych služieb. Už sa tam aj viac očkuje. Je tam viac ochranných prostriedkov. Uznám. Lebo pochopil som, že chceli ste si vlastne urobiť prezentáciu svojej práce a rezortu. Ale ja to chápem. Hovorím, že to chápem. Len, pán minister, jednu vec, už budem končiť. Jednu vec chcem povedať. Pamätáte si tú jarnú vlnu? Čo sa dialo? Až potom, čo v Domove sociálnych služieb v Pezinku došlo ku katastrofálnej situácii a zomrelo tam takmer 20 dôchodcov a potom, čo sme my na sociálnom výbore búchali po stole, tak sa tá situácia zmenila. Čiže treba aj pri tom núdzovom stave, keď už porovnávate ten Pellegriniho núdzový stav a tento, hovoriť celú pravdu, pretože pán Pellegrini zaviedol núdzový stav ako ostatné krajiny, čo aj pomohlo v prvej vlne. Ale váš núdzový stav predlžovaný už nepomáha ničomu vzhľadom na tie výsledky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 18:34 - 18:36 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega, tak keď vám nestačia jasné nespochybniteľné dva kľúčové údaje, pretože naozaj doteraz sme sa ešte mohli baviť, že na základe počtu pozitívnych veľmi ťažko určovať, či sa darí alebo nedarí, lebo jednak máme rôzne typy testov, niektoré sú viac spoľahlivé, niektoré menej, ale celý čas aj pán Krajčí, aj všetci odborníci opakovali, že na to, aby sme zistili, ako sme úspešní v boji s pandémiou, sú dva základné ukazovatele. Počet úmrtí a počet hospitalizovaných a v týchto dvoch ukazovateľov sme najhorší na svete. Vybavené. Koniec. Ja nespochybňujem nejaké dočasné využitie núdzového stavu. Áno. Ak máme zachraňovať ľudí, ak máme chrániť ich zdravie, dočasne ho využime, ale už ho tu máme strašne dlho a výsledky sú tragické. Takže čím viac my budeme vám dávať do rúk ďalšie núdzové stavy, tým to bude ešte horšie. Viem si predstaviť jednu, jedno jediné riešenie. Výmenu vlády a nemusí to byť naša vláda, nemusí to byť politická vláda, môže to by úradnícka vláda zložená z odborníkov a tím potom dajme do rúk núdzový stav, ale musia sa tie štatistiky jednoducho zlepšiť. Táto debata už nie je, pán kolega, ani o hodnotách, ani o etických otázkach, ani o daniach, ani o pravicových a ľavicových témach, táto téma je už o životoch ľudí a proste to nezvládate a je mi ľúto, že vy v parlamente hľadáte vinníkov všade okolo, už sú vinní opozícia, prezidentka a tak ďalej a asistujete pri tomto zabíjaní ľudí, keď to poviem takto tvrdo v úvodzovkách, v úvodzovkách, čiže majte trošku zodpovednosti a naozaj sa pozrite pravde do očí. Je to fakt zlé a nehovorte, že je to dobré, respektíve, že je to rovnaké ako v okolitých krajinách. Už to nie je o tom či HLAS, či SMER, či OĽaNO, už je to o životoch ľudí. Ináč budete spoluzodpovední za tento stav. Bohužiaľ.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 18:25 - 18:33 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pá predsedajúci, pán minister, kolegovia, kolegyne, debata je o núdzovom stave, tak začnem asi otázkou. Načo potrebuje vlastne vláda predĺžiť núdzový stav? Načo vláda doteraz ten núdzový stav využila? Ako pomohol doteraz núdzový stav občanom? To je tá základná otázka, pretože ten núdzový stav už tu trvá dlho, ale výsledky žiadne. Či chcete alebo nechcete, výsledky sú žalostné. Žalostné. Igor Matovič chcel byť majstrom sveta v boji proti koronavírusu. Stal sa ním, dvojnásobný, ale bohužiaľ v tom najtragickejšom slova zmysle. V prepočte na obyvateľov sme najhorší na svete, čo sa týka úmrtí aj čo sa týka hospitalizovaných. A bol tu ten núdzový stav, ktorý ste si predlžovali ešte aj na Vianoce z fóliovníka. Čo mu to pomohlo? V súčasnosti máme takmer 7 000 obetí koronavírusu a takmer 4 000 ľudí v nemocniciach. Takže niečo tu nefunguje. Pýtam sa, prečo potom máme mať naďalej núdzový stav?
Ako napísal jeden denník, nehovorím to ja, ale pravicový denník, ktorý nás veľmi nemusí. Málokde a málokedy je užšia súvislosť medzi týmito tragickými číslami a chybami vlády. A tie chyby vlády sú absolútne neodškriepiteľné. Prvá chronicky opakovaná je, že vláda podcenila letnú prípravu na druhú vlnu pandémie. Na tom sa už zhodli všetci. Igor Matovič trčal niekde na dovolenke, povedal, že sa koronakríze nevenoval, Richard Sulík bol tiež pod jednou z palmičiek, tiež priznal, že to bolo podcenené, neposilnili sa regionálne úrady zdravotníctva, neposilnilo sa trasovanie a už sme videli prvé negatívne výsledky v septembri. Nato pán Matovič vymyslel svoju atómovú zbraň. Plošné testovanie. Nikto na svete netestuje, len my. A čo sa udialo? Pomohlo to plošné testovanie? Nie. Naopak. Pribúdajú už teraz odborné názory, že kvôli plošnému testovaniu sa ešte viac rozšíril koronavírus na Slovensku, najmä čo sa týka nových mutácií britskej a ktovie či už nie aj juhoafrickej, ktorá ešte nebola na Slovensku potvrdená, ale keďže už bola potvrdená prakticky vo všetkých okolitých krajinách, tak si môžeme byť istý, že o chvíľu bude, ak už tu nie je aj u nás.
Tretia chyba a tú priznal aj minister Krajčí. 16.12. zasadala vláda, minister Krajčí predkladal tvrdší lockdown na Vianoce, vláda ho prehlasovala, tvrdší lockdown na Vianoce nebol presadený a v januári sa dramaticky začali zhoršovať čísla. To je absolútne nespochybniteľné. Toto nikto nemôže spochybniť. Za január sme mali viac obetí ako za celý minulý rok a minister Krajčí po čase prizná, že vláda neschválila tento tvrdší lockdown len kvôli tomu, lebo sa bála protestov ľudí. To sú slová ministra Krajčího. Povedzte mi, čo pán Krajčí ešte robí vo svojej funkcii? Buď niečomu verím, buď mám nejakú lekársku česť, presadzujem najlepšie riešenie, a keď sa mi ho nepodarí presadiť, tak odídem z funkcie. Ale on ani nepresadil, aj tam sedí.
No a teraz, keď žiadate alebo vláda žiada o potvrdenie núdzového stavu, tak sa pýtam, čo rieši, čo teraz tá vláda robí, keďže nerobila, respektíve robila chyby predtým a núdzový stav platil, čo robí vláda v boji s koronavírusom, keď žiada opäť ten núdzový stav, ktorý jej má pomôcť pri tých opatreniach. Čo vláda v tejto chvíli robí, mi povedzte? Aké riešenie? Matovič už tri dni sedí s odborníkmi. Tvári sa, že teraz zvolal okrúhli stôl s odborníkmi. A doteraz s nimi nesedel? Matovič nemal permanentný pandemický štát? Nemal potom pandemickú komisiu? Nemal ústredný krízový štáb? Na čo sa tu hrá? Čo to je za folklór? My máme najhoršie čísla na svete a on sa tvári, že teraz tu nejak zvoláva odborníkov a ide to celé vyriešiť. To je zástupná téma. Podobne zástupná ako diskusia o Sputniku. My sme sa päť dní bavili o Sputniku V, pritom dobre vieme, že nie je možné v súčasnosti Sputnik ani doviesť, ani ho zaregistrovať, ale päť dní sme sa tu bavili o tom.
No a teraz tá aktuálna téma najlepšia ako zástupná, aby teda nebolo vidieť, že vláda nerieši nič. Je aktuálny spor medzi pánom Sulíkom a pánom Matovičom. Pán Sulík vraj chce vymeniť pána ministra zdravotníctva Krajčího v jeho kresle. To si fakt myslia, že ten národ už, prepáčte za výraz, žerie seno? To si myslíte, že nevidíme, že je to zase len vec, ktorá má prekryť ten základný fakt a tú podstatu, že to nezvládate? Keby naozaj Sulík chcel vymeniť Krajčího v kresle, tak by samozrejme pristúpil na zámenu ministerstiev, pretože je treba dodržať pomery udané v koaličnej dohode. Ale hlavne to zdôvodnenie pána Sulíka, to je fascinujúce. Ono povedal, že ako člen vlády nechce byť spoluzodpovedný za najvyšší počet úmrtí na svete. No veď keď nechce byť ako člen vlády zodpovedný za najvyšší počet úmrtí na svete na koronavírus, tak z tej vlády vystúpi a nebude hrať toto trápne divadlo.
Čiže čo robí vláda? Čo rieši? Nerieši nič, za tri dni sme nepočuli žiadne nové riešenie a naďalej prekrýva tieto fatálne výsledky a fatálne zlyhania zástupnými témami. Teda pardon, je tu pán minister Krajniak, jedno riešenie za posledné dni sme počuli. Máme sa modliť. Všetci. Toto má pomôcť a ja ako veriaci človek teraz poviem, aj sa modlím, aj za tie obete sa modlím, každý deň sa modlím, ale v 21. storočí z úrovne vlády toto ponúkať ako riešenie, už pôsobí niekedy ako prejav zúfalstva, pardon za výraz. Pretože chápem, že modlitba veriacim pomôže nájsť nejaký pokoj v duši, ale toto ponúkať ako riešenia, na to sa má sekulárny štát pozerať, to nemyslíte vážne.
Čiže chcete predĺžiť, opakujem, núdzový stav, ale neviete nám povedať, načo ho vlastne potrebujte. Ja vám poviem, načo ho potrebujete. Presne to už prezradil aj pán Krajčí. Vy potrebujete núdzový stav len na jednu jedinú vec, aby sa ľudia nemohli zhromaždiť a protestovať. Pretože vám garantujem, že keby nebol núdzový stav a neplatil, tak pred úradom vlády sú už masívne protesty, masívne. A viete prečo to viem? Pretože máme informácie z petičného výboru a neuveríte za aký krátky čas sa koľko hlasov a podpisov už vyzbieralo za referendum o predčasných voľbách. Sú to desaťtisíce hlasov. A postupne ich budeme predstavovať. Tá nespokojnosť a tá zúfalosť v ľuďoch je už hlboko zakorenená a keby nebol núdzový stav, opakujem, sú masové protesty po celom Slovensku a na toto to potrebujte. A preto chcem oznámiť, že za týchto okolností, keď nám vláda nevie povedať, načo ten núdzový stav potrebuje, aké má nové riešenia a že ho potrebuje zjavne len na zabránenie zhromažďovania sa ľudí, my poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia nemôžeme núdzový stav podporiť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:45 - 11:47 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Šimko viac krát ste položili vo svojom prejave otázku, prečo? Prečo sa Slovensko za premianta v boji proti koronavírusu stalo vlastne lúzrom. Odpoveď je úplne jasná a potvrdzujú to dva kľúčové ukazovatele. Slovensko je v prepočte na obyvateľov najhoršie počte úmrtí na koronavírus i v počte hospitalizovaných. Aktuálne čísla hovoria, že máme takmer 7 tisíc obetí a takmer 4 tisíc hospitalizovaných. Pomôžem si citátom z jedného denníka kde napísali, že málo kde a málo kedy je taká súvislosť medzi týmito tragickými číslami a chybami vlády. Ak niekto v prvom rade za tieto obete a za tých hospitalizovaných môže tak je to len amatérska Matovičová vláda a nikto iný. Existujú o tom jasné dôkazy, ktoré sú už nespochybniteľné napriek už to chronicky opakované zanedbanie prípravy na druhú vlnu počas leta ale hlavne to kritické rokovanie vlády so 16. decembra kde ako priznal pán Krajčí, kvôli protestom alebo obavám z protestov vláda neprijala tvrdší lockdawn. Pán Krajčí napriek tomu, že tento návrh nepresadil naďalej sedí vo svojom kresle, čo je rarita, zaprel svoju lekársku česť kvôli teplému miestečku pretože za normálnych okolností ak minister nepresadí riešenie, ktoré by zachránilo životy ľudí tak už dávno svoje kreslo opustí sám. Ešte horšie ako správanie premiéra Matoviča, alebo podobné aby som bol spravodlivý správanie koaličných partnerov SaS a Za ľudí, ktorí pred médiami vystupujú ako je potrebné vyvodzovať politickú zodpovednosť ale keď príde na lámanie chleba stiahnu opätky, sklopia uši a všetko pokračuje ďalej.
Skryt prepis
 

4.2.2021 19:25 - 19:26 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci a chcem poprosiť aj kolegov z koalície, lebo im chcem poďakovať. Vážení kolegovia z koalície, chcem poďakovať za to, že ste umožnili ukončiť rozpravu k tomuto bodu a nemusíme sa k nej vracať po termínovaných bodoch. Ešte raz, naozaj veľká vďaka vám aj opakujem, pánovi predsedajúcemu. Chcem len povedať toľko, páni, že nebudem a nenabehnem na ten konfrontačný štýl, pretože toto už v tomto čase nemá význam. My ako ste si mohli všimnúť, využívame demokratické prvky, ktoré môžu znamenať aj výmenu vlády, ale nejdeme na to spôsobom aké by možno urobili iné politické strany. Využívame demokratický spôsob prvý, a to je predkladáme zákon o skrátení volebného obdobia, samozrejme pokiaľ ten zákon neprejde, tak využijeme ďalší demokratický nástroj, to je referendum, a toto nám určite zazlievať nemôžete. Ešte raz ďakujem, že ste mali tú trpezlivosť, pekný večer.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2021 11:25 - 11:27 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Zákon o ochrane osobných údajov, môže vzniknúť problém, viem, že do toho môže vstúpiť rozhodca, ale otázne je, či môže príslušná Odborová organizácia potvrdzovať príslušnosť daného zamestnanca, respektíve jeho členstva v danej organizácii.
A preto sa mi zdá, že napriek tomu, že je tu snaha to upraviť, to môže byť predpis nevykonateľný a tým pádom nepoužiteľný v praxi a sme potom tam, kde sme nechceli byť. Takže to je také upozornenie k tomu celému.
Na druhej strane, nijakým spôsobom sa nemení zákon vami navrhovaná zmena zákona o Tripartite. A tam vieme dobre, že meníte spôsob zastupovania zamestnancov na Tripartite a nejakým spôsobom už nechcem sa k tomu vracať, nezohľadňujete tú reprezentatívnosť tých organizácii, čo aj my nielen odbory, teda Konfederácia odborových zväzov vnímame ako oslabovanie postavenia odborov.
Dám k tomu jasný záver, my poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia z uvedených dôvodov nemôžeme podporiť novelu zákonníka práce ako celku, a zároveň podľa informácii ktoré mám, ak definitívne presadíte túto novelu, tak to bude znamenať aj definitívne pochovanie sociálneho dialógu na Slovensku s tým, že už nebude možné zo strany odborov ho nijakým spôsobom obnoviť a môže viesť k veľmi vážnym protestom ak to situácia umožní, ba dokonca aj náročnejším a nátlakovým akciám.
Je mi to ľúto, ale ak táto novela prejde v tejto forme opakujem, definitívne už nebude šanca na obnovenie sociálneho dialógu. Zároveň Konfederácia odborových zväzov zvažuje, že sa kvôli tomu obráti na Ústavný súd prostredníctvom tridsiatich poslancov a tu chcem len uviesť, že pokiaľ by to tak bolo, tak všetkých jedenásť poslancov strany HLAS - sociálna demokracia dá k dispozícii svoje podpisy. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2021 11:18 - 11:27 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som zaujal tiež krátke stanovisko k novele Zákonníka práce, ktorou sa zaoberáme. Pán minister, vy ste na úvod vo svojom úvodnom slove povedali, že všetko už k Zákonníku práce bolo povedané, a preto už sa viac rozvíjať v úvodnom slove nebudete, prípadne odpoviete na otázky, ktoré budú kladené. Je pravda, že už o Zákonníku práce bolo, pán minister, veľa povedané, ale medzi prvým a druhým čítaním sa odohralo veľa vecí a navrhuje sa veľa zmien. Čiže tá situácia už nie je rovnaká ako pred mesiacom.
Dovoľte na úvod takú menšiu interakciu s vami, kde vám chcem položiť otázku. Dotknem sa kratučko gastrolístkov. Takže vážený pán minister, kto bol teda ten človek, tá osoba, ktorá na Úrade vlády, buď na legislatívnej rade vlády alebo priamo na rokovaní vlády, potajomky presadila paragraf, ktorý mal pomôcť gastrofirmám. Kto bol ten človek, ktorý presadzoval lobistický paragraf v prospech gastrolístkov. Pýtali sa vás to novinári, neodpovedali ste a ja si myslím, že pre antikorupčnú, antiklientelistickú, antilobistickú a transparentnú vládu by toto nemalo byť problém, takáto odpoveď. Viem, že následne ste to prostredníctvom poslancov riešili na sociálnom výbore, ale uznajte, že tento pokus vyvolá veľké pochybnosti o tom aký obraz si táto vláda vytvára. A či chcete alebo nechcete, vy ste gestorom tohto zákona, tak nesiete zodpovednosť za akúkoľvek zmenu v ňom. Čiže, ak nechcete odpovedať kto to bol, kto loboval takýmto priamym spôsobom za gastrofirmy, tak potom ho kryjete pán minister. Alebo to poviete, ukážete prstom, a dodáte to svoje, že ja som to napravil. Nemalo by to ostať určite bez odozvy, lebo bol to pomerne krivý počin zo strany tej osoby, ktorá to tam takto chcela potichúčky presadiť. Toľko ku gastrolístkom. Náš postoj všeobecný k tejto zmene je známy. Ja ho len zopakujem, že pokiaľ si ľudia vyberú peniaze namiesto gastrolístkov, ubezpečujem ich, že tieto ich peniaze za stravu sa rozplynú vo výplate ako takej a pri ďalšom zvyšovaní to zamestnávateľ, slušným spôsobom povedané, zohľadní a napokon ten cieľ toho gastrostravovania a tých gastrolístkov, alebo ak chcete stravovania, zabezpečenia stravovania zo strany zamestnávateľa už nebude plniť žiadny účel. Ale máte dostatok hlasov, je to demokracia, my to musíme rešpektovať.
No a potom tie ďalšie zmeny, veď bolo predložených aj na výbore aj teraz v pléne mnoho pozmeňujúcich alebo viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré menia pôvodnú novelu Zákonníka práce. (Zaznievanie gongu.) Napríklad sa presadzuje pozmeňujúcimi návrhmi zásadná vec, o ktorej podľa mňa by sa malo dlhšie diskutovať a to je to, že zamestnávateľ bude môcť ukončiť pomer, pracovný pomer na základe veku, dôchodkového veku. Ďalej o tom sa dá, samozrejme, diskutovať, pretože si uvedomujeme, že mladí ľudia čakajú na uplatnenie a potom je to fakt na obrovskú diskusii, že (Zaznievanie gongu.), že či nejakým spôsobom nedať tomu nejaký systém. Na druhej strane, viete v akej, v akých zložitých životných podmienkach, zvlášť teraz to je v čase pandémie, sa nachádzajú naši dôchodcovia. A preto len tak pozmeňujúcim návrhom do toho vstúpiť sa mi zdá príliš jednoduché a, a možno ani nie úplne korektné voči dôchodcom.
A potom ďalšia zmena, tu už budem jasne proti, je tá, že chcete vlastne zakázať rozširovanie pôsobnosti zmlúv vyššieho stupňa. Myslím si, že to ide proti aktuálnej smernici o minimálnej mzde. Keď viete dobre, že sa v nej posilňuje práve kolektívne vyjednávanie, takže toto bude jeden z ďalších bodov, prečo nemôžme napokon o novele hlasovať, respektíve hlasovať za.
Teraz vás prekvapím. Pozitívne vnímam snahu zmierniť dosahy na oslabovanie odborov u zamestnávateľov. Pokiaľ som správne pochopil, pozmeňujúci návrh smeruje k tomu, aby teda už neplatilo pravidlo, že členom odborového výboru v danej firme a v podniku musí byť striktne zamestnanec toho podniku, aby teda, čo sme aj kritizovali potom naňho mal ten zamestnávateľ také striktné páky a mohol to celé aj ovplyvňovať. To pravidlo, ktoré sa mení, ak som pochopil, stačí, že je teda radový zamestnanec členom tej odborovej organizácie, ktorá by tam mohla potom v tom podniku naďalej pôsobiť. To samozrejme vítame, ale tu pán minister, trošku vecne. Podľa informácií, ktoré mám, môže to naraziť na zákon o ochrane osobných údajov, môže vzniknúť problém, viem, že do toho môže vstúpiť rozhodca, ale otázne je, či môže príslušná Odborová organizácia potvrdzovať príslušnosť daného zamestnanca, respektíve jeho členstva v danej organizácii. A preto sa mi zdá, že napriek tomu, že je tu snaha ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 18:16 - 18:18 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Zajačik, ja sa zamýšľam už niekoľko minút nad tým, prečo najsilnejšia vládna strana vybrala zrovna vás a nominovala do tejto pozície, aby ste prezentovali jej názor. Jedine tí autori chceli nejakým spôsobom symbolizovať prečo je potrebná výmena vlády a prečo je potrebná výmena hnutia OĽANO, pretože toto je presne o tom. Toto je presne o tom. To si fakt myslíte, pán Zajačik, že prejav má obsahovať len nejaké urážky svojich protivníkov? A vy si fakt myslíte, že vy nás nejakým spôsobom dokážete uraziť? Boli ste smiešny. Ten obsah bol tak strašný, že sa k nemu ani nedá vyjadriť. A preto komentujem len formu. O to smutnejšie, že niektorí kolegovia aj vám ešte zatlieskali. Myslím kolegovia z OĽANA. To len svedčí o úrovni OĽANA ako takého. A naozaj OĽANO, keď bude ďalej pri moci, tú krajinu neposunie nikam ďalej.
Zoberiem si len jeden, jeden obsahový prvok. Opäť ste vy, ako aj mnohí ďalší, hovorili o nejakom strachu. Vy sa bojíte. Vy, vládni poslanci, sa bojíte, pretože ľudia umierajú a stali sa očividné chyby. Očividné chyby pri riadení koronakrízy. A možno budete raz braní za to za zodpovednosť, na zodpovednosť. Budete. Pretože tu už nejde, hovorím, o nejakú politiku, ideologické spory, o hodnoty. Tu ide o životy a o zdravie. Budete braní na zodpovednosť. Uvidíte
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 17:38 - 17:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, vy ste povedali takú vetu, že pre občerstvenie pamäte poviete, čo za ten rok SaS urobila. Tak ja pre občerstvenie pamäte chcem povedať, čo SaS urobila, resp. neurobila počas roka. Napríklad nominant SaS v Štátnych hmotných rezervách nakúpil aj také testy, o ktorých pán premiér povedal, že by ich nepoužil ani na psov. Po druhé. Sulík ako minister hospodárstva nenakúpil vôbec žiadne testy, tak bol neschopný, že pán premiér o ňom povedal, že je idiot a je zodpovedný za 4300 obetí. Pán Sulík ako minister hospodárstva sa stihol vzdať predkupného práva na východoslovenskú energetiku, čím odovzdal túto energetiku Nemcov a len posilnil monopol súkromníka. Pán Gröhling už pôsobí ako tá typická Columbová manželka. Už ho pomaly nie je ani vidieť a nedokázal vrátiť deti do škôl ani na jar, ani na jeseň a ani v novom roku. Toľko k tým výpočtom slávneho pôsobenia SaS počas roka. Chválite sa dvomi kilečkami podnikateľskými, ktoré podnikateľom nijakým spôsobom zásadným nepomôžu. Už sme to povedali, je to taký leukoplast na zlomeninu. Vidíme presne, ako si podnikatelia žijú v čase koronakrízy. Asi len Rumunsko je horšie, čo sa týka pomoci ako Slovensko podľa Medzinárodného menového fondu. Chvíľu bolo sympatické zo strany SaS, že sa postavila trochu opozične v tej koalícii proti všetkým tým nezmyselným a chaotickým opatreniam, ale ako sa ukázalo postupne bola to len faloš, bolo to klamstvo, už to pochopili aj vaši voliči a napokon opäť asi dosiahnete a budete veľmi radi tú dôveru, ktorú ste získali aj vo voľbách, ktorá bola mimochodom 6,5 %, čiže to nebola dôvera, ale dôveryčka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 16:25 - 16:27 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán podpredseda Šeliga, príliš ste to zjednodušili. To naozaj myslíte vážne, že my chceme odvolávať vládu len kvôli nejakým komunikačným prešľapom? Toto je len jeden z dôvodov a veľmi malý. Ten svedčí skôr o nejakej osobnej výbave pána premiéra a ďalších členov vlády. Chcem vám pripomenúť, že my chceme odvolávať vládu kvôli tomu, že fatálne nezvláda riešenie koronakrízy. Štyritisíc osemsto...
===== komunikačným prešľapom. Toto je len jeden z dôvodov a veľmi malý. Trend svedčí skôr o nejakej osobnej výbave pána premiéra a ďalších členov vlády. Chcem vám pripomenúť, že my chceme odvolávať vládu kvôli tomu, že fatálne nezvláda riešenie koronakrízy. 4 889 obetí, toto je aktuálne číslo obetí koronakrízy na Slovensku. Opakujem 4889, pán Šeliga, a vy tvrdíte, že sa nedalo zabrániť týmto obetiam pretože je to podobné celom svete, tak vám pripomeniem výrok samotného pána premiéra, ktorý sa priznal k týmto obetiam, ktorý povedal doslova, že si to berie na svoje ramená a že sa dalo zabrániť tým obetiam. Rozumiete? Keby sa toto stalo v nejakej inej krajine, keby toto povedal premiér inej krajiny, už nie nemôže byť premiérom, a preto my nechceme, aby bol premiérom pán Matovič a aby vládla táto vláda.
Hovoríte o nejakých objektívnych faktoroch, ktoré opäť opakuje sú všade na svete, ale aj pani prezidentka povedala, že už tu nie sú objektívne, ale aj subjektívne faktory, takže v tom nie je samotná opozícia. Hovoríte o precedense, respektíve hovoríte o tom, že nemusí to byť v súlade s Ústavou, že žiadame skrátenie volebného obdobia ako keby ste vopred avizovali, že chcete nami avizované referendum napadnúť, ale pán Šeliga, máme tu precedens z roku 2004, kde takéto referendum s takouto otázkou bolo uskutočnené bez problémov. A ak tvrdíte, že nevidíte alternatívu, tak vám chcem povedať, že alternatíva sa vždy tvorí až vo voľbách a súčasné preferencie ukazujú. že táto vláda už určite alternatívou pre Slovensko nie je. Takže nájdime alternatívu vo voľbách a potom sa bavme.
Skryt prepis