Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda Najvyššieho kontrolného úradu, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi na úvod poďakovať sa pánovi predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu za predloženie dobre pripravenej správy o kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu za predchádzajúci rok. (Ruch v sále.) V tejto súvislosti mi taktiež dovoľte vyjadriť presvedčenie, na ktorom sa pravdepodobne všetci zhodneme, že odborne a dobre vypracovaná správa o kontrolnej činnosti NKÚ by mala nielen nám poslancom Národnej rady, ale aj každému z našich občanov dať obraz o tom, ako štát zaobchádza s našimi peniazmi, kde sú najväčšie systémové chyby a čo treba v našom štáte upraviť tak, aby sa chyby neopakovali. No nielen to. Podľa môjho názoru by výsledky kontrol, ktoré vykonal NKÚ, umožnili kontrolovanému subjektu vyvodzovať osobnú zodpovednosť za nedostatky a škody, ktoré boli spôsobené na našom spoločnom majetku, a žiadať od nich zaplatenie náhrady škody.
Prvou zásadnou vecou, ku ktorej by som sa chcel vyjadriť pri rokovaní o Správe o kontrolnej činnosti NKÚ za rok 2019, je činnosť kontrolórov NKÚ. Všetkým tým odvážnym, dobre pripraveným kontrolórom NKÚ patrí poďakovanie za ich každodennú, odborne vykonanú neľahkú prácu a za ich dosiahnuté výsledky, ktoré sú premietnuté v predloženej správe. Verím, že kontrolóri vynaložili maximálne, všetko svoje úsilie pri zisťovaní každého jedného kontrolného nedostatku. Je to vidieť aj na výsledkoch, ktoré sú uvedené v predloženej správe, pretože v roku 2019 kontrolóri NKÚ vykonali celkom 426 kontrol, čo je v porovnaní s rokom 2018 o 96 kontrol viac. V roku 2019 zistili 1 711 nedostatkov, čo je o 775 nedostatkov viac v porovnaní s rokom 2018.
Oceňujem odborný prístup kontrolórov NKÚ napríklad pri kontrolnej akcii zameranej na elektronizáciu vzdelávacieho systému regionálneho školstva, ktorú vykonali kontrolóri na ministerstve školstva, o ktorej hovoril aj pán predseda. V rámci tejto kontrolnej akcie sa kontrolóri pozreli na koncepciu informatizácie a digitalizácie rezortu školstva a na jej realizáciu národného projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, do ktorých bolo zapojených 4 543 škôl. Do týchto škôl boli nakúpené interaktívne tabule, notebooky, farebné tlačiarne, tablety, wifi routery v počte skoro 35-tisíc. Kontrolóri však zistili, že na sklonku roka 2019 nemalo uspokojivé internetové pripojenie až 34 % regionálnych škôl. Načo asi budú školám, ktoré nemajú pokrytie internetom tieto IT prostriedky?
V rámci tohto projektu boli vynaložené aj ďalšie prostriedky, ktoré neplnia svoj účel. Príkladom sú finančné prostriedky určené napríklad na samostatný model pre psychológov za vyše 8,8 mil. eur, ktorý sa nepoužíva. To sú podľa mňa peniaze vyhodené do vetra a nik za to nenesie zodpovednosť?
Ďalej by som vašu pozornosť upriamil na kontrolnú akciu vykonanú na Úrade geodézie, kartografie a katastra. Konkrétne na projekt elektronických služieb katastra nehnuteľností, kde kontrolóri identifikovali viaceré porušenia zákonov. Ide pritom o jeden z desiatich finančne najnáročnejších IT projektov Slovenska v hodnote približne 35 mil. eur, ktorý sa začal realizovať ešte v roku 2009 – aj o tom hovoril pán predseda – s tým, že všetky požadované služby budú nasadené v roku 2012. Podľa zistenia kontrolórov NKÚ projekt nebol ani v novembri 2019 ukončený.
Taktiež ma zaujala kontrola čerpania prostriedkov z programu záchrany, obnovy národných kultúrnych pamiatok, ktorú vykonali kontrolóri NKÚ na ministerstve kultúry. Kontrola bola vykonaná aj u 33 prijímateľov, ktorým bola z uvedeného programu poskytnutá dotácia. Kontrolóri však zistili paradox, štát nedisponuje informáciami, na základe ktorých by mohol reálne vyčísliť objem peňazí preinvestovaných do ich obnovy.
Vychádzajúc zo správy, to sú prípady nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi v rezortoch školstva, kultúry a na Úrade geodézie, kartografie a katastra, za ktoré boli zodpovední príslušní ministri, v prípade úradu predseda. Na to, aby tieto nedostatky boli odstránené, je potrebné ich riešiť. Preto súhlasím s vaším názorom, vážený pán predseda NKÚ, ktorý prezentujete v predkladanej správe, že, citujem: "Zmyslom činnosti NKÚ nie je iba na tieto nedostatky poukazovať – to by bolo príliš málo. Rovnako dôležité je, aby sa najmä podstatné problémy, na ktoré poukázala kontrola, aj skutočne riešili, aby sa prijímali rozhodnutia, ktoré menia správu vecí verejných k lepšiemu. (...) Ak problémy, na ktoré kontrola dlhodobo poukazuje, neriešia zodpovedné orgány, hrozí riziko, že ich začne riešiť ulica so všetkými dôsledkami takéhoto konania." Koniec citátu.
Ale položme si otázku, je tomu tak? Sami uznáte, že tomu tak v mnohých prípadoch nie je. Najmä keď sa jedná o kontroly, ktoré sú NKÚ vykonávané na ústredných orgánoch štátnej správy. Aj preto som z predloženej správy vybral iba časť kontrolných akcií, ktoré boli vykonané na ústredných orgánoch štátnej správy. V tejto súvislosti sme mali na rokovaní Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet s pánom predsedom NKÚ korektnú odbornú diskusiu o oznamovaní nedostatkov, ktoré by boli zistené kontrolórmi NKÚ vykonanými na ústredných orgánoch štátnej správy. Konkrétne sa jednalo o realizáciu ustanovenia § 20 zákona o NKÚ, podľa ktorého nedostatky v činnosti ústredných orgánov štátnej správy NKÚ oznámi vláde prostredníctvom predsedu vlády. Z tohto ustanovenia § 20 zákona o NKÚ teda vyplýva pre NKÚ povinnosť predkladať na rokovanie vlády výsledky kontrol vo forme, v ktorej by boli jasne stanovené úlohy na odstránenie nedostatkov zistených NKÚ v ústredných orgánoch štátnej správy. V prípade, že predseda vlády tento materiál nepredloží na rokovanie vlády, z ustanovení odsekov 3 a 4 vyplýva povinnosť predsedu NKÚ predložiť vec Národnej rade.
Prekontroloval som si materiály, ktoré boli predmetom rokovania vlády za roky 2015 až ´19, nenašiel som tam jediný materiál, ktorý by predložil predseda NKÚ na rokovanie vlády aj napriek tomu, že kontrolovaným subjektom bol ústredný orgán štátnej správy, tak ako to je v súčasnej správe. Teda ministerstvo školstva, ministerstvo kultúry a Úrad geodézie, kartografie a katastra. Vláda Slovenskej republiky v rokoch 2015 až 2019 na svojich rokovaniach neprijala na základe výsledkov kontrol vykonanej Najvyšším kontrolným úradom Slovenskej republiky ani jedno opatrenie na zvýšenie transparentnosti, efektívnosti, hospodárnosti a účinnosti pri nakladaní s verejnými zdrojmi. Potom sa nečudujme, že kontrolóri NKÚ pri kontrolách ústredných orgánov štátnej správy niečo zistia, ale výsledok z tejto kontrolnej činnosti neprinesie zmenu k lepšiemu. Ba naopak, nedostatky hospodárenia ústredných orgánov štátnej správy sa neustále opakujú.
Oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu NKÚ z ustanovenia § 20 zákona o NKÚ si NKÚ plní pri kontrolách v subjektoch podriadených ústrednému orgánu štátnej správy tým, že kontrolou zistené nedostatky oznamuje tomu orgánu, ktorý koná v mene štátu. Takým príkladom bola kontrola NDS-ky, teda Národnej diaľničnej spoločnosti, so zameraním sa na efektívnosť elektronického výberu mýta, kde kontrolóri zistili, že zo sumy 1,5 mld. eur získala za roky existencie systému spoločnosť SkyToll 48 %, čo predstavuje 760 mil. eur, a Národná diaľničná spoločnosť získala 709 mil. eur, teda 47 %. Zvyšnú sumu z výberu mýta, 108 mil. eur získali iní zmluvní partneri. Z tejto sumy NDS-ka použila 47 % percent primárne na opravu siete diaľnic a rýchlostných ciest, 26 % išlo na jej vlastnú prevádzku a iba zvyšných 20 % sa použilo na to, čo malo byť prioritou, na rozvoj diaľničnej siete. Závery z kontroly boli prerokované s vedením Národnej diaľničnej spoločnosti a boli oznámené aj ministerstvu dopravy s tým, aby boli prijaté nové systémové opatrenia až na úrovni vlády.
Ďalej si túto oznamovaciu povinnosť NKÚ plní aj pri kontrolách, ktoré vykonáva v samospráve realizáciou § 20 a zákona o NKÚ, kde závery z vykonanej kontroly, teda kontrolné zistenia v zmysle citovaného zákona musí kontrolovaná obec, mesto, vyšší územný celok prerokovať na svojom zastupiteľstve a o výsledku tohto prerokovania musí podať kontrolovaná obec alebo mesto, alebo vyšší územný celok správu NKÚ.
Z uvedeného vyplýva, že pri kontrolách subjektov podriadených ústrednému orgánu štátnej správy, respektíve pri samospráve je zákon o NKÚ dodržiavaný, ale pri kontrolách ústredných orgánov štátnej správy nie. Preto si vás, vážený pán predseda Najvyššieho kontrolného úradu, dovolím požiadať o prijatie takých opatrení, prostredníctvom ktorých budú nedostatky zistené NKÚ pri kontrolách na ústredných orgánoch štátnej správy oznamované vláde Slovenskej republiky prostredníctvom predsedu vlády a budú prijímané také opatrenia, ktoré zamedzia ich opakovaniu sa a zabránia ich vzniku.
Vážený pán predseda Najvyššieho kontrolného úradu, dovoľte mi, aby som vám na záver ešte raz poďakoval za predloženú správu, za dosiahnuté výsledky a za vecnú diskusiu k uvedeným otázkam na výbore a verím, že v nej budeme aj naďalej pokračovať tak, aby sme spoločne našli spoločné, vhodné riešenia. Aj napriek uvedeným výhradám si vám dovoľujem, si vás, vážený pán predseda NKÚ, dovoľujem ubezpečiť, že podporím vzatie na vedomie predloženú správu.
Ďakujem za pozornosť.