Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

7.12.2021 o 17:54 hod.

Ing. PhD.

Jozef Hlinka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

2.2.2022 15:32 - 15:33 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.2.2022 16:03 - 16:03 hod.

Jozef Hlinka
Termín hlasovania na prerokovanie a hlasovanie tohto návrhu zákona bude dnes o 17.00 hod.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 1.2.2022 15:35 - 15:38 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda vlády a minister financií, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o finančnej kontrole a audite.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní vyššie uvedeného návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 1169 z 8. decembra 2021 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom Národnej rady: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko:
Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Z uznesení výborov uvedených pod bodom III. tejto správy vyplýva pozmeňujúci a doplňujúci návrh uvedený pod bodom IV spoločnej správy. Gestorský výbor odporúča o návrhoch výboru Národnej rady, ktoré sú uvedené v spoločnej správe hlasovať takto: o bode spoločnej správy č. 1 hlasovať s návrhom gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom.
Spoločná správa výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením gestorského výboru č. 283 z 31. januára 2022.
Týmto uznesením výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu, mňa, aby na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 17:54 - 17:55 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážený pán podpredseda vlády a minister financií, vážené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k preloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Za znenie uvedeného návrhu, zo znenia uvedeného návrhu je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré podľa, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 28. januára 2022 a gestorský výbor do 31. januára 2022.
Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2021 9:27 - 9:28 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem ti, pani poslankyňa, za predložený návrh novely zákona o náhradnom výživnom. Veľmi dobre viem, že téma pomoci neúplných rodín je tvojou srdcovou záležitosťou, preto som rád, že sa nám po šesťročnom snažení sa opakovane predkladaný návrh noviel zákona o náhradnom výživnom podarilo predložiť na rokovanie Národnej rady zákon, ktorý pomôže práve týmto rodinám a ich deťom a vytvorí systém, cez ktorý nebude prepadať žiadne dieťa. Verím, že predkladaný návrh zákona bude podporený aj schválený poslancami Národnej rady napriek celým politickým spektrom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.11.2021 9:42 - 9:48 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, k predloženému vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predkladám po konzultácii s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny a s odborom legislatívy a aproximácie práva Kancelárie Národnej rady pozmeňujúci a doplňujúci návrh legislatívnotechnického charakteru, ktorý má za cieľ spresniť lehotu, v ktorej môže generálny tajomník po obdržaní súhlasu štatutárneho orgánu odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca v riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu.
Zároveň sa dopĺňa osobitná právna úprava, a to o možnosť, to znamená nie povinnosť, generálneho tajomníka odvolať na návrh vymedzenej skupiny štatutárnych orgánov vymenovaných do funkcie vedúceho štátneho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti. Podľa súčasnej úpravy je generálny tajomník viazaný návrhom štatutárneho orgánu na odvolanie vedúceho zamestnanca, ktorého priamo riadi, t. j. fakticky podľa súčasného znenia zákona je generálny tajomník služobného úradu viazaný návrhom podriadeného zamestnanca.
Zároveň sa navrhuje, aby v záujme právnej istoty uplynutím 10-dňovej lehoty došlo k zániku práva generálneho tajomníka vykonať odvolanie vedúceho zamestnanca. To znemená, že generálny tajomník bude mať tak, teda bude môcť odvolať vedúceho zamestnanca iba v lehote 10 dní od súhlasu, resp. návrhu štatutárneho orgánu alebo štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii.
Teraz si dovolím prečítať pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jozefa Hlinku k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 703).
V čl. II sa pred doterajší text vkladajú body 1 až 4, ktoré znejú:
„1. V § 61 ods. 5 sa za slovo „orgánu,“ vkladajú slová „do 10 dní odo dňa doručenia písomného súhlasu,“.
2. V § 61 ods. 6 prvej vete sa za slovo „ak“ vkladajú slová „tento zákon alebo“.
3. V § 61 ods. 6 sa na konci pripája táto veta:
„Generálny tajomník môže na návrh štatutárneho orgánu podľa § 7 ods. 7 druhej vety odvolať do 10 dní odo dňa doručenia písomného návrhu aj bez uvedenia dôvodu vedúceho zamestnanca, ktorého priamo riadi štatutárny orgán podľa § 7 ods. 7 druhej vety.“
4. V § 175 ods. 4 sa za slová „ustanovenej v“ vkladajú slová „§ 61 ods. 5 a 6,“.
Doterajší text sa primerane označí. Navrhovaná právna úprava nadobúda účinnosť 31. decembra 2021, čo sa premietne do článku o účinnosti.
V súvislosti s navrhovanou úpravou sa primerane upraví aj názov vládneho návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť. Poprosím kolegov o podporu pri hlasovaní k tomuto pozmeňujúcemu návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2021 9:42 - 9:44 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem ti, pani poslankyňa, za predložený návrh novely zákona o náhradnom výživnom, v ktorom sa okrem iného zjednodušujú pravidlá poskytovania náhradného výživného a zároveň sa zrušuje maximálna výška poskytovania náhradného výživného, ktorá bola doposiaľ v rozpore so súdnym rozhodnutím obmedzená sumou poskytovania náhradného výživného pre oprávnenú osobu maximálne 3,7-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené deti, a to znamená aktuálne 368,37 eura. Aj tým sa dosiahne cieľ, ktorý sme sľúbili ľuďom, a to poskytovanie náhradného výživného pre čo najširšiu skupinu nezaopatrených detí, aby neprepadli cez systém.
Dovolím si pripomenúť, že doposiaľ platný systém poskytovania náhradného výživného má za následok zníženie počtu poberateľov náhradného výživného. Ako vyplýva zo správ o sociálnej situácii obyvateľstva, v roku 2020 bolo náhradné výživné priemerne vyplácané 6 683 deťom, čo v porovnaní s rokom 2009 je mesačne o 229 detí. Takýto prepad bol zaznamenaný aj v roku 2019, kde v porovnaní s rokom 2018 dostalo náhradné výživné o 1 273 detí. V roku 2018 to bolo 1 509 detí, v roku 2017 to bolo mesačne 1 340 detí.
Veľmi dobre viem, že téma neúplných rodín je tvojou srdcovou záležitosťou, pani poslankyňa, preto som rád, že sa nám po šesťročnom snažení a opakovanom predkladaní návrhov novely zákona o náhradnom výživnom podarilo predložiť na rokovanie Národnej rady zákon, ktorý pomôže práve týmto rodinám a ich deťom. Verím, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2021 15:55 - 16:05 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som na základe konzultácie s vecne príslušným ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a odborom legislatívy a aproximácie práva Kancelárie Národnej rady predniesol pozmeňujúci návrh k predloženému návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona a pomoci tehotným ženám.
Pozmeňujúci návrh je čisto legislatívno-technického charakteru. Ako prvú zmenu navrhujem vykonať v čl. I bod 1 § 2 ods. 2, kde navrhujem nanovo vymedziť okruh oprávnených osôb o tie osoby, ktoré prišli o bývanie z dôvodu narušenia sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva. Ďalej do návrhu zákona navrhujem zapracovať pripomienku odboru legislatívy a aproximácie práva, ktorý upozornil, že v návrhu zákona sa používa pojem "krajina trvalého pobytu matky", pričom tento pojem nie je v zákone definovaný. V tejto súvislosti poukazujem na § 9 ods. 1 písm. a) v čl. II 18 bod, ktorý používa pojem "cudzina". Z dôvodu zachovania jednotnosti terminológie odporúčam zjednotenie týchto pojmov. Navrhujem slovo "krajina" nahradiť slovom "štát" v súlade s navrhovaným ustanovením § 3 ods. 3 písm. e).
Taktiež navrhujem posunutie účinnosti ustanovení, ktoré sa týkajú zmien v zákone o príspevku pri narodení dieťaťa súvisiaci so zavedením nového príspevku, príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa.
Z predmetného návrhu zákona vyplýva, že ministerstvo práce vydá všeobecne záväzný právny predpis, ktorý bude upravovať, čo je zdravotným znevýhodnením na účely poskytovania tohto príspevku. Vzhľadom na skutočnosť, že doposiaľ nie je zrejmé, čo by malo byť obsahom tohto všeobecne záväzného právneho predpisu a taktiež samotnú dĺžku legislatívneho procesu, ktorý tento predpis musí prejsť navrhujem posunúť účinnosť týchto ustanovení na 1. januára 2023.
Zároveň si vás dovolím informovať, že 1. apríla 2022 nadobudne účinnosť novela zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, ktorá obsahuje zavedenie proaktívnej služby. Úpravy v príslušnom informačnom systéme ministerstva, ktoré súvisia s novelou zákona, sú rozsiahle a menia podstatu priznania výplaty príspevku pri narodení dieťaťa. Po nasadení úprav informačným systémom ministerstva ich bude potrebné odsledovať v praxi, pričom ministerstvo práce musí byť súčinné pri riešení prípadných nezrovnalostí.
V predmetných bodoch v čl. II sa znova upravuje zákon o príspevku pri narodení dieťaťa. V tomto kontexte zapracovanie úprav informačných systémov ministerstva práce súvisiacich s následnou novelou zákona v priebehu jedného mesiaca od účinnosti predchádzajúcej novely zákona je nerealizovateľné. Z dôvodu zabezpečenia dostatočne dlhej legisvakačnej doby sa navrhuje posunutie účinnosti čl. I od 1. januára 2023.
Z dôvodu zabezpečiť naplnenie účelu návrhu zákona - utajiť pôrod v čo možno najväčšej miere navrhujem v zákone o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a zmene a doplnení niektorých zákonov upraviť tak, aby bol utajený pôrod potvrdzovaný ako dočasná pracovná neschopnosť. Navrhujem to z toho dôvodu, aby tehotná poistenkyňa, ktorá požiada o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom, bola zamestnávateľom ospravedlnená v práci z dôvodov už aktuálne zákonom definovanej všeobecnej dôležitej osobnej prekážky v práci, dočasnej pracovnej neschopnosti. V predloženom návrhu nebola táto problematika vôbec riešená, čo by znamenalo, že tehotná zamestnankyňa by nemala na základe čoho ospravedlniť svoju neprítomnosť v práci. V zmysle uvedeného navrhujem, aby nárok na nemocenské vznikol rovnako ako v súčasnosti na základe potvrdenej dočasnej pracovnej neschopnosti. V súlade s pripomienkou, ktorú kladiem vo svojom stanovisku odboru legislatívy a aproximácie práva Kancelárie Národnej rady k predloženému návrhu poslaneckého zákona, sa rieši aj vypustenie úpravy čl. I, bod 3, ktorá sa v kontexte návrhu na vypustenie prvej vety v § 48 ods. 2 stávajú vzťahu k druhej vete k § 48 ods. 3 poslaneckého návrhu nadbytočné vzhľadom na zákon o sociálnom poistení ustanovenie podmienky pre nárok na nemocenské.
Pán predsedajúci, teraz si dovolím prečítať môj pozmeňovací návrh.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jozefa Hlinku k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona o pomoci tehotným ženám, tlač 665.
1. V čl. I 1. bode, § 2 ods. 2 písm. j) znie:
"j) z dôvodu narušenia sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť.
2. V čl. II 8. bode, § 3 ods. 3 písm. e) sa slovo "krajine" nahrádza slovom "štáte".
3. V čl. II sa 34. bod dopĺňa § 16c, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 16c
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2023
Ak sa dieťa narodilo pred 1. januárom 2023, nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nevzniká."
Doplnenie § 16c sa premietne aj do druhej vety 34. bodu.
§ 16c nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť.
4. Čl. IV sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane preznačia, čo sa premietne do článku účinnosti.
5. V článku V sa za bod 5 vkladajú nové body 6 a 7, ktoré znejú:
"6. V § 12a odsek 4 znie:
"(4) Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom,
a) od ktorého žena požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom; dočasná pracovná neschopnosť začína najskôr od začiatku 21. týždňa tehotenstva a končí najneskôr 14. dňom po dni pôrodu alebo odvolaním žiadosti o utajenie pôrodu,
b) v ktorom príslušný ošetrujúci lekár zistil chorobou podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (§ 3 ods. 1), ktorá vyžaduje dočasnú pracovnú neschopnosť; ak sa zdravotná starostlivosť poskytne zamestnancovi po odpracovaní jeho pracovnej zmeny, dočasná pracovná neschopnosť sa začína nasledujúcim kalendárnym dňom."."
7. V § 12a ods. 7 sa slovo "choroby" (2x) nahrádza slovami "dočasnej pracovnej neschopnosti" (2x)."
Nasledujúce body čl. V sa primerane preznačia, čo sa premietne do článku o účinnosti.
6. V čl. XIII sa za slová "1. mája 2022," vkladajú slová "okrem čl. I, čl. II bodov 1 až 9, 12 až 33, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023".
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

2.11.2021 9:10 - 9:25 hod.

Jozef Hlinka
Ďakujem za slovo opäť, pán predsedajúci. O návrhu zákona sa bude hlasovať dnes o 11.00 hod. Ďakujem.
Skryt prepis
 

2.11.2021 8:55 - 9:10 hod.

Jozef Hlinka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážená kolegyňa, kolegovia, vážený pán podpredseda vlády a minister financií, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o bankách (tlač 604). Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov o prerokovaní uvedeného návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 945 z 24. septembra 2021 pridelila vládny návrh zákona o bankách týmto výborom Národnej rady: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky toto stanovisko: Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi (výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti).
Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom III tejto správy vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy uvedené pod bodom IV spoločnej správy. Gestorský výbor odporúča o návrhoch výboru, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: O bodoch spoločnej správy č. 1 až 27 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením gestorského výboru č. 240 z 19. októbra 2021. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu, mňa, aby na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušného ustanovenia zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis