Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.11.2020 o 15:29 hod.

Ing.

Igor Kašper

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 15:29 - 15:31 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja musím teda znovu zareagovať na pána Tomáša, ktorý tu opäť zavádza. Ja rozumiem, že by ste boli najradšej, aby tá minimálna mzda bola 656 eur, tak ako aj odborári. Pripomínam, že v tomto roku je minimálna mzda 580 a na budúci rok teda bude 623 eur. Ale ťažko sa komunikuje s odborármi, keď nechcú pristúpiť na žiadny kompromis na rozdiel teda od zamestnávateľov. Ale čo je najhoršie, vy hovoríte, že my sme pripravili ľudí alebo sme znížili minimálnu mzdu o 33 eur. A pravda je taká, že ju zvyšujeme o 43 eur. A veľmi rád by som vám pripomenul, že vy keď ste tú minimálnu mzdu mohli zdvihnúť v oveľa väčšej výške ako napríklad v roku 2013, kedy bola ekonomika na úplne inej úrovni, ste ju zvýšili o 11 eur a v roku 2014 ste ju zvýšili o 14 eur. Tak kto tu je, znovu sa pýtam, viac sociálnejší? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 11:40 - 11:41 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcem reagovať na kolegu Takáča a na sociálne balíčky, ktoré sme teda vraj zrušili. Je to samozrejme klamstvo a povedzme si ako to naozaj je. Spomínali sa najskôr trináste dôchodky. Vy ste veľmi zabudli na to, že vy ste ich akosi záhadne zabudli dať do rozpočtu na tento rok a to je presne to isté ako keby som ja prišiel za vami, daroval vám poukážku na takéto krásne autíčko a vy prídete do predajne, tam vám povedia, áno, máte ho tu rezervované, ale zabudli ste ho zaplatiť. Čiže takisto to bolo s vašimi trinástymi dôchodkami. Nehovoriac o tom, že vy ste na to minulý rok vyčlenili 150 miliónov a my v tejto kríze viac ako 300 miliónov. Tak sa pýtam, kto je tu viac sociálny.
Za ďalšie. Pracujúci rodičia budú mať reálne vyšší príjem, pretože sa tieto nahradia vyšším daňovým bonusom a vy to veľmi dobre viete. A tak ako som spomínal, deti v hmotnej núdzi tie obedy zadarmo budú mať. A tretí balíček, tretí balíček vlaky zadarmo ostávajú. Tak sa pýtam, kto je tu viac teda sociálnejší, aký je teda výsledok. Táto vláda je oveľa viac sociálnejšia ako tá vaša napriek tomu, že ste mali na to oveľa viac prostriedkov ako my. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 11:39 - 11:40 hod.

Igor Kašper
Ďakujem pekne za slovo. Chcem reagovať na kolegu Takáča a na sociálne balíčky, ktoré sme teda vraj zrušili. Je to samozrejme klamstvo a povedzme si to ako to naozaj je. Spomínali sa najskôr 13. dôchodky. Vy ste veľmi zabudli na to, že vy ste ich akosi záhadne zabudli
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 10:21 - 10:22 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Pán kolega Tomáš, ja rozumiem tomu, že ste v opozícii, že musíte napádať tieto opatrenia a chápem aj to, že máte perfektný mediálny tréning a naozaj vám to tam ide, ale ak tu niekto klame a zavádza, tak to určite nie sme my, ani ja, ani pán minister a vy ste mi to vlastne aj potvrdili s vaším kolegom, že sa vlastne zvýšili poplatky pre rodičov za réžiu, za mesačnú réžiu pre jedálne, na základe vašich opatrení. Samozrejme, že do zákona ste to nemohli dať, ani ste to nedali, ale obciam a mestám nezostávalo nič iné, väčšine obcí a mestám, aby som bol úplne presný ako to, aby výrazným spôsobom vraj aj niekoľko násobne zvýšili mesačný poplatok za réžiu, za stravu. Takže to je reálna pravda, tak ako to naozaj bolo a zabudli ste povedať jednu ešte dôležitú samozrejme vec, lebo sa vám to nehodí do tých vašich vystúpení, a teraz si dovolím ja vám povedať, že asi vy neviete o čom hovoríte, lebo veľmi dobre viete, že pre pracujúcich rodičov sa ako keby nahradilo toto opatrenie a nahradí sa toto opatrenie vyšším daňovým bonusom. A opakujem, tie deti, ktoré najviac potrebujú obedy zadarmo, deti v hmotnej núdzi, tým tie obedy zadarmo zostanú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 9:56 - 9:58 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Chcem sa k tomu tiež vyjadriť, lebo ako komunálny politik som to zažil, ako to bolo aj u nás a tak ako povedala aj kolegynka predo mnou, boli s tým naozaj veľké problémy. Išlo o materiálno-technické zabezpečenie, ktoré nemali jednotlivé školské jedálne, jednotlivé obce a mestá a nehovoriac o zvýšených nákladoch samozrejme na personál, ktorý bol minimálne na začiatku úplne na pleciach miest a obcí, na čo neboli pripravené. Ale čo ma najviac zaujalo, alebo sklamalo, alebo ako to povedať o tom, ako vy hovoríte, o obedoch zadarmo. Prosím vás, aké obedy zadarmo? Veď nezavádzajme tu ľudí, veď to nie sú obedy zadarmo. Predsa každý jeden rodič platil mesačný poplatok na réžiu, ktorú si touto vašou zmenou takmer všetky školské jedálne zvýšili nie o sto, ale niektoré aj o 200 %. To znamená, že keď bol február alebo december a boli prázdniny, nedajbože keď bolo ešte dieťa nejaký týždeň na PN, tak tých rodičov stáli tie obedy mesačne oveľa viac ako predtým. (Reakcia z pléna.) No určite, že áno. Ja mám vlastnú skúsenosť s tým, takže (reakcia z pléna), no je to pravda (reakcia z pléna), keď platíte mesačne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Poprosím, nechajte pána poslanca.

Kašper, Igor, poslanec NR SR
Ja som vám neskákal do reči. Keď platíte mesačnú réžiu školskej jedálni, povedzme 12 eur alebo 10 eur, tak ju platíte tak či tak, či sú v tom mesiaci týždeň prázdniny, alebo či to dieťa je týždeň alebo dva týždne na PN-ke. Takže nehovorme tu, prosím vás, o obedoch zadarmo.
A na záver, lebo ste mi zobrali pár sekúnd času, tie deti, ktoré to najviac potrebujú a ktoré sú zo sociálne slabších rodín, predsa pre nich to zostáva zachované. Takže taká je reálna pravda.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.11.2020 18:10 - 18:11 hod.

Igor Kašper
Prosím o hlasovanie zajtra o jedenástej hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.11.2020 18:05 - 18:08 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona. Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 3. novembra 2020 č. 369 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie. Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali. Gestorský výbor konštatuje, že do začiatku rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky tieto stanoviská Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 145 zo 16. novembra 2020 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v uznesení č. 54 z 19. novembra 2020 zhodne odporúčajú návrh zákona schváliť. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 47 z 19. novembra 2020 odporúča návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v časti IV. spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o návrhoch uvedených pod bodmi 1 až 9 spoločne s odporúčaním ich schváliť. Gestorský výbor odporúča Národnej rady Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport z 24. novembra 2020 č. 56. Týmto uznesením ma výbor poveril na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informovať o výsledku rokovania výborov a o stanovisku k návrhu gestorského výboru. Ďakujem. Skončil som. Prosím otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 14:35 - 14:37 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja budem k vám, pán kolega Fico, vecný. Dnešná minimálna mzda je 53 % priemernej mzdy, čo je druhý najväčší podiel v rámci celej Európskej únie. Schválením minimálnej mzdy vo výške 623 eur sa dostaneme na prvé miesto v rámci celej Európskej únie. Nezabudnite toto, prosím, uviesť vo vašich stanoviskách a článkoch.
Ale viete čo by ste vy urobili, keby sa tá mzda schválila v tej výške ako ste navrhovali alebo ako to bolo pôvodne schválené, tých 656 eur. Zvolali by ste tlačovku a prvé čo by ste povedali, prečo ste dali takú vysokú minimálnu mzdu, veď to zničí zamestnávateľov a bude sa zvyšovať nezamestnanosť. (Smiech v sále.) No, áno, presne tak by ste reagovali, že to zničí zamestnávateľov a budú musieť prepúšťať. Ja som vás nevyrušoval, prosím vás pekne, keď ste vy hovorili.
Dovolím si, jeden citát tu ešte povedať a budete toho človeka určite veľmi, veľmi dobre poznať. Rapídne zvyšovanie slovenskej minimálnej mzdy kritizuje aj Národná banka Slovenska. Varovanie osobne vyslovil bývalý minister financií, uvádzam, že vás, samozrejme, a súčasný guvernér Národnej banky Peter Kažimír. Podľa neho ohľadom minimálnej mzdy opatrnosti v období, keď externé vplyvy spomaľujú slovenskú a európsku ekonomiku nie je nikdy nazvyš. Opakujem, že to je váš bývalý nominant.
A o tých 13. dôchodkoch to sa už ani nemá význam baviť. Je všeobecne známe, že dôchodky sme my zvýšili o 300 mil. eur, za vašej vlády to bolo 150 mil., keď ste mali na to oveľa viac času a samozrejme, aj oveľa viac, oveľa viac zdrojov. Ale chcem povedať na záver jednu dôležitú vec, že vďaka SME RODINA a vďaka tejto vláde je 300 mil. v rozpočte, ktoré ste vy zabudli na 13. dôchodky dať. Takže, keď ste doteraz klamali dôchodcov, prosím vás, aspoň teraz ich neklamte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 24.9.2020 18:36 - 18:37 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač 212. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 16:20 - 16:22 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcem reagovať tiež na kolegu Ferenčáka a trošku upresniť tie jeho slová. Myslím, že tá pomoc pre obce a mestá, ktoré, ktorá, momentálne využívajú, čo sa týka nenávratného finančného príspevku, podotýkam, že s nulapercentným úrokom, je naozaj dobrá, ja mám sám veľmi veľa ohlasov na túto pomoc.
A nespomenuli ste jednu zásadnú vec, a to je to, že tieto obce a mestá, vyššie územné celky majú priamo v zmluve o nenávratnej finančnej výpomoci klauzulu, že táto návratná, pardon, návratná finančná pomoc sa môže zmeniť na nenávratnú, čiže je tu veľká šanca, že to bude ako príspevok mestám a obciam.
Čo sa týka tej možnosti, čo ste hovorili, že niektoré mestá a obce si to nebudú môcť dovoliť, že je tam hranica. Áno, je tam hranica 60 % k pomeru k bežným výdavkom, resp. príjmom z minulého roku, ale ja priznám sa, sám nepoznám nejakú obec alebo mesto, že ktorá by túto podmienku nesplnila. Ak poznáte vy vo vašom okolí, aspoň mi vymenujete päť alebo desať, tak sa vám ospravedlním, ale myslím si, že toľko ich ani nie je.
A posledná vec, ktorú by som chcel povedať, je to, že mi to je trošku také komické, že teraz predkladáte tento zákon, že ako chcete vy pomôcť obciam a mestám a VÚC-kam, aby sa im zvýšili nejako príjmy, ale práve vy ste v posledných rokoch schvaľovali zákony ako zvyšovanie odpočítateľnej položky, bola tam chodníková reforma, bolo tam, samozrejme, platy pedagogických a iných zamestnancov štátnej správy, GDPR, terénne sociálne služby a všetky tieto zákony, ktoré boli schválené, znížili komfort obciam a mestám, zvyšovali im výdavky, ale podielové dane ste im nezvýšili. Čiže dlhé roky ste tým obciam, mestám a VÚC-kam, dovolím si povedať, podrážali, podrážali nohy a teraz prídete s návrhom, ako im chcete veľmi pomôcť. Tak ja tomu veľmi neverím.
Ďakujem.
Skryt prepis