Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

9.6.2020 o 10:10 hod.

Ing.

Igor Kašper

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 10:10 - 10:25 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Dobrý deň všetkým. Pán predsedajúci, pán minister, milé kolegyne, kolegovia, ja som si dovolil pár poznámok k rozprave k tomuto, myslím si, že veľmi významnému zákonu a po zákonoch z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pána Milana Krajniaka, po zákonoch z dielne ministra financií odkladu splátok prichádza ako keby taká tretia čerešnička na torte, a to je zákon o dotácii na nájomnom. O tom, že je spravodlivý a férový, myslím si, že nie je pochýb a že tak ako koalícia aj opozícia, verím, že tento návrh podporia. Dôkazom je aj to, že mnohé, mnohí, mnohé iné krajiny oceňujú tento náš prístup, napríklad aj vicepremiér Karel Havlíček, ktorý je zároveň aj minister priemyslu a obchodu, verejne niekoľkokrát priznal, že mu to bolo dokonca ako inšpirujúci príklad, čo sa, samozrejme, veľmi teším.
Vytkol by som pár vecí, ktoré ma teda zaujali v tomto zákone. To, že sme nastavili 50-percentný strop, je, myslím, veľmi dobré a veľmi vhodné. Potešilo ma aj to, že sme automaticky do tohto zákonu dali to, že štátni prenajímatelia nebudú mať inú možnosť, iba tú, že budú musieť využiť túto 50-percentnú dotáciu. To znamená, že neprenesú na svojich nájomcov žiadnu inú ťarchu a že, že sme im nedali prakticky inú možnosť, čo sa veľmi teším.
Dôležité je aj to, že to je dotácia podľa môjho názoru, nie príspevok, a to preto, že týmto ako keby si dávame pozor na to, aby sme vedeli odhaliť nejakých podvodníkov, ktorí si budú musieť alebo budú si chcieť umelo nejakým spôsobom či už navyšovať nájmy, alebo týmto spôsobom ich, samozrejme, oveľa ľahšie, oveľa ľahšie odhalíme, keďže to nie je príspevok, ale dotácia.
To, že je to veľká pomoc nielen pre malých, ale aj veľkých nájomcov, je, samozrejme, všetkým jasné, ale prichádza tu aj k takému efektu, by som povedal, takej tzv. odloženej spotreby, a to je to, že prečo je to veľmi dôležité, že tí malí nájomcovia či rôzni obchodníci, alebo služby, ktoré prevádzkujú, či už predávajú tovary alebo teda prevádzkujú službu, sa ich to dotkne neskôr, samozrejme. Lebo keď im pomôžeme tie dva-tri mesiace s nájmami, ale pri kúpe napríklad, ja neviem, nábytku, auta alebo veľkej elektroniky sa tí ľudia rozhodujú teraz inak. To znamená, že tú spotrebu si odložia na neskoršie mesiace, a keďže tí malí nájomcovia mali zavreté tie svoje obchodíky, tak nieže len nemali tržbu, ale nemali ani z čoho zaplatiť to nájomné. Takže toto je, toto je taký malý efekt, ktorý, ktorý je.
Samozrejme, dôležitá je aj refundácia, ktorá myslím, že v zákone myslí aj na to. To znamená, že tí, ktorí napriek všetkému nejakým spôsobom tie nájmy včas uhradili, tak budú si môcť, budú si môcť tie nájmy refundovať. Pán minister kýve hlavou, tak to mám radosť, že to je, že to je prakticky tiež v tom.
Chcel by som ešte povedať aj to, že niektorí kolegovia, teda hlavne z opozície, častokrát hovoria, že táto vláda nie je sociálna a že opatrenia, ktoré robí, nie sú až také sociálne, tak ja si myslím, že aj toto je dôkaz a že to nie je pravda, keďže sme vzorom aj pre iné krajiny napriek tomu, že napríklad v Čechách alebo v Nemecku boli, boli pri posledných štátnych rozpočtoch prebytky, kdežto u nás neboli a my sme tie peniaze na to museli hľadať trošku inak. Takže toto je dôkaz, že určite sociálny štát sme a že všetky tieto opatrenia, ktoré sú prijaté, či už tie, ktoré som spomenul, a hlavne, hlavne tento, o ktorom dnes hovoríme, ako dotácia pre nájomníkov, aj z môjho okolia, určite aj z vášho, nás bombardovalo množstvo ľudí, ktorých sa to dotýka. Ja som teda veľmi rád a hrdý a zodvihnem za toto ruku a budem veriť, že tak urobíte aj vy.
A na záver by som chcel pochváliť jednak či pána ministra, alebo všetkých kolegov, ktorí sa podieľali na tomto zákone, a veľmi rád za to aj s kolegami zodvihnem ruku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 10:10 - 10:25 hod.

Igor Kašper
vymazať rámček
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2020 10:58 - 10:59 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Musím trošku reagovať na pána kolegu Tarabu a ja chápem jeho pohnútky, že chce týmto, alebo chce reagovať na tento zákon, aby sa pomohlo naozaj všetkým, ale ja si myslím, že pán minister to veľmi presne pomenoval, že kto vlastne bude mať nárok a za akých podmienok.
Myslím, že sme išli trošku mimo témy, lebo riešiť teraz tu poisťovne, dividendy a iné takéto záležitosti nie úplne súvisí s týmto zákonom. A keď si to porovnáme napríklad s Českou republikou a myslím, že tam to bolo urobené tak, že každý z tých troch zložiek zobral na tvoje triko tretinu, to znamená aj prenajímateľ, aj nájomca, aj štát, tak tento spôsob alebo tento zákon, ktorý je tu teraz navrhnutý, je určite v tomto prípade lepší jednak pre prenajímateľov a jednak pre nájomcov.
A ja som presvedčený, že to, samozrejme, schválime a že toto veľmi pomôže všetkým zariadeniam, všetkým prevádzkam, hlavne aj malých obchodíkov, ktorí, ktorí boli doteraz, by som povedal, trošku, trošku vzadu a verím, že to celé teda dobre dopadne a držím palce, aby sme to podporili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2020 17:45 - 17:46 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán Kuffa, naozaj som si vás vážil, ale teraz ste prekročili hranicu a musím povedať, že ste ma naozaj sklamali hlavne v tom úvode. Pýtať sa pani poslankyne Marcinkovej, čo ide porodiť, niekoľkokrát sa na ňu obracať, dokonca na jej dieťa, ktoré nosí pod srdcom, je naozaj neúctivé, a už asi sama to nemohla tu počúvať. Robili ste to napriek tomu, že ste videli, že je to nevhodné, že pani poslankyni je to nepríjemné a nepríjemné to bolo nielen pre mňa, ale aj mojich kolegov, ktorí vám to dali niekoľkokrát pocítiť na vlastnej koži. Aj napriek tomu ste s tým neprestali, neprestali a išli ste ďalej a ďalej, išli ste si svoje. Prečo ste to vlastne robili?
My sa vás tiež nepýtame na vaše intímnosti a verejne už vôbec nie. Prosím vás pekne, nabudúce buďte viac tolerantný a ohľaduplný a vážte si kolegov. Minimálne si viac vážte dámy v tejto miestnosti, od vás sa to očakáva o to viac.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 16:42 - 16:43 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Tomáš, žiadne zrušenie vlakov sa nekoná a vy to dobre viete. A nikdy táto vláda ani nechcela zrušiť vlaky zadarmo, išlo naozaj len o pripravované bezpečnostné opatrenie a keď hnutie SME RODINA raz povedalo, že tieto vlaky sa zachovajú, tak sa to proste zachová.
To isté, čo sa týka Súdnej rady, ešte krátka reakcia. Boris Kollár dopredu avizoval svojim partnerom nomináciu do Súdnej rady, nič sa tým neporušilo, žiadny zákon, a všetko išlo tak, ako malo byť. To znamená, bolo to férové, jasné a dopredu boli dané karty na stôl.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 16:03 - 16:04 hod.

Igor Kašper
Ja by som chcel teda len naozaj všetkým poďakovať. Nezaznela ani jedna negatívna vec na moje vystúpenie, čomu sa naozaj veľmi teším a myslím, že aj to je dôkaz toho, že to, čo robíme, robíme dobre. Kolegovia, kolegyne, ešte raz všetkým ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 29.4.2020 15:50 - 15:58 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, dámy a páni, viac ako 30 rokov som sledoval prenosy z parlamentu. Najskôr zo Župného domu a od roku 1994 z týchto priestorov Národnej rady. Ako obyčajný chlapec z bežnej rodiny, neskôr ako študent a potom ako komunálny mestský a krajský poslanec. Dnes tu stojím za týmto pultom a hodnotím programové vyhlásenie vlády. Dokonca ako koaličný poslanec, ktorý je na všetkých svojich kolegov a členov vlády hrdý. Programové vyhlásenie je dlhé a odvážne a ja mu verím. Som ekonóm, takže sa budem venovať hlavne ekonomickým témam a tým, ktoré presadilo do programového vyhlásenia hnutie SME RODINA.
Mne osobne je najbližšou témou výstavba štátnych nájomných bytov, dostupných štátnych nájomných bytov. Viem, o čom hovorím, nakoľko mám skúsenosti s podobnými projektami. A môžem s plnou vážnosťou povedať, že to ide, že sa to dá. Že pri priemernom dvestoeurovom nájme za dvojizbový byt môže dokonca tento projekt byť mierne ziskový. Samozrejme, v Bratislave bude nájomné väčšie a v menej rozvinutých regiónoch menšie. To znamená, že síce štát na tom nezarobí majland, možno to bude na nule, ale o to ide. Štát na tom nepotrebuje zarábať, potrebujeme pomôcť ľuďom. Veď zoberte si takú mladú rodinu, ktorá má platiť nájom alebo hypotéku častokrát v sume vyššej ako 500 – 600 eur a popritom si chcú založiť rodinu. Oni to privítajú najviac.
Na mieste je teraz otázka, prečo sa to doteraz nerobilo. Prečo to ide v iných krajinách a prečo je na Slovensku podiel nájomného bývania minimálny? No, má to dva háčiky. Prvý je, že musíme hľadať spôsob, ako to ide, a nie hľadať len prekážky. A druhý háčik je v tom, že sa nemôže pri tom kradnúť.
Exekučná amnestia. Tá sa týka skoro milióna ľudí. Áno, milión ľudí má exekúciu. A nielen jednu. Priemerne ich má každý päť. Neuveriteľné číslo. Áno, sú medzi nimi aj nezodpovední, čo si za to môžu sami. Ale veľká časť z nich si zaslúži druhú šancu. Keď sa mohol oddlžiť napríklad Váhostav, prečo by sme nemohli pomôcť obyčajným ľuďom? Áno, len pomôcť, lebo ich exekúcie, samozrejme, automaticky nezrušíme.
Ak si niekto požičal 500 eur, musí ich vrátiť. Opakujem, musí ich vrátiť. Ale je nepredstaviteľné, aby sa z takejto dlžoby stala po nejakom čase 5-tisícová a v horšom prípade aj 10-tisícová. Desaťtisícová dlžoba namiesto 500, kvôli 500 eurám. Týmto ľuďom treba pomôcť s nekresťanskými úrokmi, trovmi konania, súdnymi poplatkami. Ale tých 500 eur, tú 500-eurovú istinu si zaplatí každý sám.
Zrušenie doplatkov pre matky s deťmi do šesť rokov a dôchodcov je výnimočné opatrenie. Takto si predstavujem sociálnu politiku. Spolu s tým sa presadil do programového vyhlásenia vlády aj príspevok na začiatku školského roka nielen pre prvákov, ale pre celý prvý stupeň. Bolo to nespravodlivé, lebo napríklad pre druháčika alebo tretiačika nie sú výdavky na začiatku školského roka o nič nižšie. Sám mám deti a plno mojich priateľov, ktorí to veľmi vítajú. Tu by som chcel vyzdvihnúť vytrvalosť našej poslankyne Petry Krištúfkovej, ktorá neustále predkladala tieto zákony v posledných rokoch. (Zaznievanie gongu.)
Spomeniem, samozrejme, aj niektoré dôležité ekonomické opatrenia: Povinné uhrádzanie faktúr podľa poradia, v akom boli zavedené do účtovníctva. Týmto sa zamedzí špekulantom a určite pomôže napríklad malým živnostníkom. Ďalej napríklad zváženie rovnej dane, vyššieho zdanenia oligopolov a monopolov a zastavenie rastu daňovo-odvodového zaťaženia.
Toto všetko však bude zbytočné, ak nezvýšime finančnú gramotnosť žiakov, študentov, ale aj pedagógov. Nechcem o tom len mudrovať, sám som si to so študentami vyskúšal na niekoľkých hodinách a musíme ísť touto cestou. Je to nevyhnutné pre zodpovedné hospodárenie každej jednej slovenskej rodiny.
Ďalšie silné témy nášho hnutia ako potravinová sebestačnosť a potravinový semafor sú takou našou špecialitkou. Naši kolegovia Jaroslav Karahuta a Patrik Linhart sú odborníkmi v týchto témach a ja som šťastný, že ich tu máme. Len naša chladnička doma nemá z nich veľkú radosť, keďže sme odtiaľ vypratali všetky nezdravé a nekvalitné aj zahraničné potraviny.
Nemôžem vynechať časti programového vyhlásenia, ako je hmotná zodpovednosť politikov. Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, aby sme tu nemali Kajetánov a jemu podobných. Ďalej kontrola verejnosti nad prírastkami majetkov verejných funkcionárov, predídenie zlatým padákom, zabránenie bielym koňom. Toto sú tiež opatrenia, kvôli ktorým nám dali ľudia obrovskú dôveru, a my ich nemôžeme sklamať.
Na záver aspoň stručne moja srdcovka, a to je šport. Ako športovec by som bol radšej, keby sa tomuto celosvetovému fenoménu naozaj venovalo viac strán. Teší ma ale, že aj v tejto sále je veľa športovcov. Máme tu zastúpený tenis, mne blízky basketbal, volejbal, futbal, ale aj silové športy. Súčasťou programového vyhlásenia je výstavba a obnova športovísk a športovej infraštruktúry, vybavenie škôl a školských dvorov, podpora mladých športových talentov. Práve pre nich by malo byť vrcholom podujatie, ktoré nemá na Slovensku obdobu. Ide o Európsky olympijský festival mládeže, tzv. EYOF, ktorý by sa mal konať v Banskej Bystrici v roku 2022. Ide o najväčšie športové podujatie v histórii Slovenska. Mali by sa ho zúčastniť mládežníci od 14 do 18 rokov z 50 krajín Európy, 3 500 športovcov a spolu s trénermi, funkcionármi, rozhodcami príde ku nám 6 000 ľudí. Tak ako odznelo v poslednom parlamentnom školskom výbore nielen z úst ministra, ale aj z úst kolegov, podpora podujatia je veľmi reálna, čomu sa veľmi teším. Obrovským spôsobom to pomôže nielen nášmu regiónu, ale aj celému Slovensku. Taká šanca už nemusí nikdy prísť. (Ruch v sále.)
Môžem vás, páni kolegovia, poprosiť trošku tichšie? Ďakujem. (Vstup predsedajúceho.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Kašper, Igor, poslanec NR SR
Napriek obrovskej snahe súčasnej koalície s viditeľnými výsledkami často vidíme pohoršenie zo strany opozície. Áno, kolegovia z opozície, rozumiem vám. Je to vaša úloha, kritizujete zákony, kritizujete programové vyhlásenie vlády. V kútiku duše musíte však aj vy súhlasiť s mnohými opatreniami v programovom vyhlásení. Musím vás však aj za niečo pochváliť. Najmä sociálne zákony nášho ministra Milana Krajniaka prechádzajú v tomto pléne jednohlasne aj s vašou pomocou, a to si veľmi vážim.
Kolegyne, kolegovia, členovia vlády, som hrdý na to, čo všetko sme dokázali za posledných pár týždňov. Príprava programového vyhlásenia vlády a prijatie takmer dvadsiatich zákonov na pomoc ľuďom je tou čerešničkou. Všetci makali a makajú na 110 %, pracujú častokrát 18 hodín denne, zanedbávajú seba a svoje rodiny. Za to vám chcem všetkým poďakovať. Celosvetové štatistiky nám dávajú za pravdu, že to, čo sme urobili a zaviedli v posledných týždňoch, má zmysel. Veď ľudský život je to najviac, čo máme.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 14:22 - 14:23 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Kamenický, ja si vás vážim ako ekonóma, ale myslím si, že porovnávať deficit za vášho vládnutia za čias tej ekonomickej situácie, aká bola, so súčasnou, je tak, mierne povedané, trochu nekorektné. A vyčítať to, že, samozrejme, ten deficit, ktorý plánuje, bude, samozrejme, vyšší; ale za to nemôžme ani my, ani vy.
A čo sa týka toho volebného zákona, mne sa tá myšlienka napríklad veľmi páči. Nevravím, že máme ísť do extrému ako napríklad v Belgicku, kde sú voľby povinné, ale dať nejakú daňovú úľavu ľuďom, ktorí sa zúčastnia volieb, je, myslím si, veľmi logické. A keď niekto nechce prejaviť nejaký názor, že nemá svoju obľúbenú stranu, tak tých volieb sa predsa môže zúčastniť tak či tak. Odovzdá prázdnu obálku a účasť vo voľbách sa, samozrejme, ráta. Takže myslím, že sa to dá vyriešiť aj takto.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 11:32 - 11:33 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. No ja musím povedať, že som veľmi hrdý a šťastný, že máme takú silnú dvojicu poslancov, ako je Jaro Karahuta a Patrik Linhart, čo sa týka témy potravinárstva a poľnohospodárstva, naozaj som veľmi, veľmi vďačný za to. Ja som s Jarom Karahutom absolvoval niekoľko seminárov aj pred voľbami, kde ho tí ľudia naozaj dokázali počúvať hodiny a musím povedať, že aj naše témy mimo tejto sály večer, tradične chlapské témy sa už niekedy menia na témy o poľnohospodárstve a potravinárstve, čo by som nikdy nepovedal, ale je to naozaj odborník na svojom mieste, o čom hovorí aj to, že ho akceptujú kolegovia nielen z koalície, ale aj z opozície. A tá téma potravinovej sebestačnosti, ako aj potravinového semaforu a iné, sú naozaj veľmi výrazné a veľmi pomôžu ľuďom a ja som veľmi šťastný, že aj to programové vyhlásenie vlády je aj vďaka nemu na veľmi, veľmi vysokej úrovni. A nielen vďaka nemu, ale musím spomenúť aj tuto kolegu vedľa mňa Paťa Linharta, ktorého mnohí poznáte, a musím povedať, že už si aj ja veľmi dôkladne pozerám zloženie potravín, ale som aj trošku smutný, lebo mi vyradil niektoré jedlá z jedálnička.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 9:48 - 9:49 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
No ďakujem pekne za slovo. Petra Krištúfková predložila naozaj množstvo zákonov v predchádzajúcom volebnom období a teším sa, že množstvo jej zákonov si vlastne osvojila aj predchádzajúca vláda a predložila ich nakoniec ako sama. Poslanci SME RODINA ich to napriek tomu vždy podporí a budú to podporovať, lebo vždy im išlo o to, čo sa predloží a nie, kto to predloží. A za všetky tie jej opatrenia spomeniem aspoň tie dve, a to je príspevok pre žiakov na začiatku školského roku a ten neustály boj na pomoc, na pomoc ženám, ročník narodenia ´58 až ´60, tak aj preto aj kvôli nej aj kvôli nám som, samozrejme, veľmi šťastný a rád, že to všetko sa objavilo v programovom vyhlásení vlády. Takže, Petra, ďakujeme.
Skryt prepis