Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.5.2021 o 10:17 hod.

Ing.

Igor Kašper

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:17 - 10:19 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. A mňa vôbec mrzí, že musím vystúpiť v tejto veci, aj keď teda nie som právnik a som v tejto veci skôr laik. Ale veľmi dobre ste, pán predseda, povedali, ja sa dotknem troch vecí.
Strašne ma zamrzelo, keď povedala pani ministerka, že sa bojíme, že tam sa niekto z nás dostane. Že to robíme preto takisto ako vy, ako ja, ako vaša rodina, moja rodina, všetkých tých, ktorí tu sedia, nikdy nevedia, čo sa v živote stane – a takýto argument má hlboko a veľmi sklamal.
Ďalšiu vec, čo povedal pán predseda, alebo ho doplním. Zarazila ma druhá vec, že neviete, ani čo sa tu včera rozprávalo, ako ste povedali. Tak ja som si myslel, že ste si to veľmi dobre pozreli a vypočuli, lebo to je veľmi dôležité. Je to jedna z najdôležitejších vecí možno tohto parlamentného týždňa a myslel som si, že teda budete vedieť o tom, čo tu všetko odznelo.
Nechcem tu vyťahovať veci, ktoré naznačil aj pán predseda, ako ste boli, ako sme boli všetci na našom poslaneckom klube, kde sme veľmi korektne, ako vždy sa chováme, náš klub, ktorý je vždy najkompaktnejší, kde sme sa aj dohodli, že nebudeme toto spájať s vaším odvolaním, teda kolúznu väzbu s vaším odvolaním. My sme vždy všetky dohody dodržali, ale vy, bohužiaľ, ste to, nechcem povedať, že zneužili, ale absolútne podpásovo, dnes aj s niektorými kolegami, ktorí tu sedia, nás napádajú a neviem, ale myslím si, že z nášho klubu nikto nikdy nebol proti PVV, nikto nebol nikdy proti koaličnej zmluve a nikto ani nehlasoval proti v tých najdôležitejších veciach.
Takže je úplne jedno, či je to, či sa kolúzna väzba týka sedem, dvadsiatich alebo sto ľudí, lebo to je vždy len v jednom momente, aj keby to bolo o jednom jedinom človeku, lebo život a zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Ale myslím si a mám pocit, že pre niektorých v tejto miestnosti je dôležitejšie svoje ego, asi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:53 - 16:55 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. V prvom rade chcem povedať, že samozrejme podporujem iniciatívu u kolegyni Petry Hajšelovej. A síce nie som právnik, ale mám na to svoj názor. Ako tu bolo povedané, kolúzna väzba je najväčším zásahom do osobnej slobody jednotlivca. Ale na porovnanie podľa našej právnej úpravy je možné človeka väzobne stíhať 48 mesiacov. A tak ako bolo spomenuté, niekedy až 5 rokov. A je zarážajúce, že v iných krajinách, ktoré sú nám najbližšie sú tieto lehoty oveľa, oveľa nižšie, či sú to dva mesiace alebo tri mesiace. Pri väzobne stíhanom netreba však zabúdať ani na to, že naozaj človek, ktorý nebol právoplatne odsúdený, to znamená, že ak sa považujeme za právny štát, tak tu musí platiť prezumpcia neviny. O porovnaniach podmienok vo výkone trestu odňatia slobody a vo výkone väzby to asi radšej ani netreba hovoriť. Ale všetci určite uznáme, že podmienky výkonu väzby sú oveľa prísnejšie.
Chcem tu podotknúť a zvýrazniť, že s takouto iniciatívou sme už prišli my dávnejšie, už minulý rok, čo je dávno predtým ako sme vedeli, či napríklad pán Pčolinský bude väzobne stíhaný. To je tu dôležité zvýrazniť. Áno, aj pán Pčolinský je živým príkladom toho, že všetko nefunguje tak, ako by malo. A mňa zaráža, že síce už viac ako dva mesiace je väzobne stíhaný, avšak do dnešného dňa ešte nebol zbavený mlčanlivosti, aby sa mohol účinne brániť, a to napriek tomu, že v iných prípadoch sa tak stalo. Sama pani prezidentka sa vyjadrila, že pokiaľ takúto žiadosť dostane, tak jej vyhovie. Ak si to mám ja, ako možno fakt laik vysvetliť, že niekedy vyšetrovateľ alebo prokurátor neurobí dva mesiace žiadny úkon. Si predstavte, že niečo také by sa stalo niekde inde, napríklad v nemocniciach, že by lekár s vami nespravil dva mesiace žiadny úkon. Ďakujem ešte raz pani kolegyni Petre Hajšelovej za tento profesionálny prejav.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2021 14:11 - 14:12 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Ja si pamätám na môj prvý školský výbor v Národnej rade tu na tejto pôde a kde moja prvá veta znela, že jeden z mojich hlavných cieľov bude zvýšiť finančnú gramotnosť ľudí, samozrejme aj na školách, aby sa to dostalo či už do učebných osnov alebo v rámci nejakých predmetov. A niekoľko rokov som pôsobil v bankovom sektore a sám som poskytoval úvery, takže som na vlastnej koži videl a cítil, aké dôležité je vysvetliť ľuďom, čo znamená sa zadlžiť, ale nielen to, ale aj možno kedy je výhodné zobrať úver, kedy nie. A projekt dlhového poradenstva je preto absolútne nutný v tejto dobe, existuje už v mnohých štátoch aj okolitých, kde sa výrazne osvedčil a vláda sa už zaviazala v programovom vyhlásení spred roka podporiť finančnú gramotnosť a teraz vlastne prostredníctvom aj ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny to môžeme úplne naplniť. Takže sa veľmi teším a samozrejme, ak budem pomôcť, tak veľmi rád. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:02 - 19:04 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Pán kolega Tomáš, musím povedať, že klamete, že sme zobrali ľuďom 13. dôchodky, a z vašej strany až drzosť, že dokážete niečo také povedať. Vy ste to sľubovali od roku 2010 aj na bilbordoch a neudialo sa to tak, ekonomický rast v dobrých rokoch ste nevyužili ako okolité krajiny na prebytkový štátny rozpočet, ale nechali ste aj v dobrých rokoch tu 2-miliardovú sekeru. V predvolebnom roku 2019 ste dali na dôchodky 150 mil. eur a my v roku 2020 307 mil. eur v čase obrovskej a najväčšej pandemickej a ekonomickej kríze. Vy ste 13. dôchodky ani nechceli schváliť, ale museli ste ich schváliť pár dní pred voľbami, lebo ako povedal váš stranícky vtedajší šéf pán Fico, keby ste to neboli urobili, tak skončíte vo voľbách na 12 %. Čo je však najhoršie, vy ste nenechali ani v rozpočte žiadne peniaze na 13. dôchodky napriek tomu, že ste to sľúbili. A, samozrejme, že poslanci aj za vtedajšiu SME RODINA hlasovali, či Boris Kollár, Milan Krajniak a ostatní, lebo to mali vo volebnom programe, ale poklamali ste aj ich a nechali ste prázdnu špajzu.
Klamete aj to, že 450-tisíc detí prišlo o obedy zadarmo. Všetky rodiny v hmotnej núdzi obedy zadarmo dostali aj dostanú a ostatní, ostatní dostanú dvojnásobnú výšku daňového bonusu, takže reálne dostane každá rodina viac.
A čo sa týka minimálnej mzdy, to sa už hádam ani neoplatí komentovať, lebo z pôvodnej minimálnej mzdy 580 eur ste vy žiadali 656, nie 659, ako ste vraveli, to je navýšenie o 76 eur. Vy ste niekedy o toľko zvýšili minimálnu mzdu? No nezvýšili, napríklad v roku 2013 o 11 eur a v roku 2014 o 14 eur. My sme ju zvýšili o 43 eur v najväčšej ekonomickej a pandemickej kríze.
A posledná poznámka ohľadom nezamestnanosti. Počas vášho vládnutia a krízy sa zvýšila nezamestnanosť zo 6 na 12 % a počas tejto krízy zo 6 na 8 % vďaka opatreniam ministerstvu práce a sociálnej rodiny.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 17:52 - 17:54 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja chcem sa venovať, Martin, jednej téme, ktorú si spomínal, a to je zníženie DPH v gastre. Mňa tiež oslovili viacerí predstavitelia gastro sektoru a nechal som si, teda nechal som teda vypočuť alebo vypočul som ich a počúval som veľmi pozorne ich argumenty. A ja ako ekonóm mám k tomu aj svoje argumenty a chcem povedať aj názor na túto vec.
Na zamyslenie je, že okolité krajiny, všetky naše okolité krajiny majú túto sadzbu vo výške 5 až 10 %, tak alebo myslím si, že vedia, čo robia. A trošku nesúhlasím možno s tým názorom, že zníženie DPH v gastre automaticky znamená zníženie výberu daní v gastre. To vôbec nemusí byť pravda. Už sme to zažili napríklad pri rovnej dani. Keď sa znížila daň z príjmu, tak niektorí samozvaní ekonómovia hovorili, že na 100 % sa nám zníži aj príjem v rozpočte. A opak bol pravdou. A to nielen to, ale ďalšia vec, ktorá by pomohla zníženiu gastra, je to, že by sme určite oklieštili šedú ekonomiku, ktorá, ktorá je tu prítomná v tomto sektore, a, samozrejme, zvýšime spotrebu.
Pre mňa, alebo ja čo si myslím, že by bolo najvhodnejšie riešenie, možno by som nešiel do tej úplne sadzby 5 % ako keby navždy, ale skúsiť 10-percentnú dépeháčku v gastre na jeden rok, čo je merateľný ukazovateľ, ktorý by sme vedeli porovnať potom aj s okolitými krajinami, aj s výberom daní u nás. A myslím, že keby sa to osvedčilo, tak by sme mohli v tom pokračovať. A som presvedčený, že by to mohlo mať a malo by to opačný efekt. To znamená, že štátny rozpočet by to nestálo možno ani jedno jediné euro, práve naopak, zo štátneho rozpočtu by sme dostali oveľa viac peňazí.
Takže som rád, že v programovom vyhlásení to je aspoň takýmto spôsobom zatiaľ vďaka SME RODINA, vďaka hnutiu SME RODINA, že to tam dalo, a budeme bojovať za to, aby sme to presadili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 14:22 - 14:23 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No, myslím, že predseda Národnej rady veľmi jasne vysvetlil, prečo je tento zákon potrebné predložiť aj v skrátenom legislatívnom konaní. A pán minister tu nie je preto, že nemá čo robiť a že má záľubu v tom, že predkladá zákony v skrátenom legislatívnom konaní, ale je tu preto, aby ten zákon opravil, a to je veľmi dôležité povedať. A mňa mrzí aj, mňa mrzia teda aj slová kolegov, ktorí to napádajú. A myslím si, že keby tento zákon tu nebol, tak zase rozprávajú, prečo sme ho nedali, prečo sme tú lehotu nepredĺžili a že je to nehospodárne nakladanie s majetkom štátu. Ja si myslím, že to nehospodárne nakladanie by bolo, keby ten zákon práveže tu nebol. A som presvedčený, že ten zákon je dobrý. Samozrejme, ho podporím a chcem požiadať ostatných kolegov z opozície, aby túto rozpravu nezneužívali v svoj prospech.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 11:33 - 11:34 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Patrick, ja ti chcem veľmi pekne poďakovať nielen teda za seba, ale aj za všetkých, ktorí ti verili, že potravinový semafor predložíš, ako aj za všetkých poctivých potravinárov na Slovensku. Dovoľ mi, aby som bol aj ja trošku taký osobný.
Môj pohľad na potraviny po stretnutí s tebou a po zoznámení s tebou musím povedať, že sa výrazne zmenil a vždy, keď idem do potravín alebo do reťazcov, tak si pozerám nielen zloženie, ale aj ostatné veci a výrazne tým ovplyvňujem aj iných ľudí, čo im trošku lezie niekedy už aj na nervy. Ale musím povedať, že najlepšie zážitky mám, keď s tebou naozaj reálne do tých potravín idem, a to mám takú výsadu alebo šťastie. A neboj sa, nebudem tu rozprávať tie príbehy, ktoré zažívame spolu pri tých jednotlivých pultoch, ale sú to pre mňa naozaj zážitky, na ktoré, na ktoré nikdy nezabudnem.
Chcem ťa poprosiť, aby si sa naozaj nedal odradiť, aby si bojoval ďalej, lebo slovenské potravinárstvo ťa potrebuje doslova ako soľ. A na záver ti chcem povedať, že som na teba veľmi hrdý, že som veľmi hrdý na tvoj dlhoročný boj za zdravie a som hrdý aj na tvoj potravinový semafor.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 16:30 - 16:31 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Ja sa veľmi teším, že svitá na krajšie časy. Pani kolegyňa Cigániková pochválila hnutie SME RODINA. Tak ja mám hneď deň krajší, musím povedať.
Absolútny súhlas s predsedom Národnej rady, ktorý poukázal na to, aby ani jedna vakcína, ani jedna vakcína nevyšla nazmar. A to je veľmi, veľmi dôležité na tomto celom. A preto budem aj ja veľmi rád, keď potom bude mať slovo pán minister a objasní niektoré aj otázky Borisa Kollára.
To, že tu dnes sedíme, má veľký význam a dôsledok toho alebo dôkaz toho je aj to, že podľa informácií už aj okolité krajiny sa idú inšpirovať touto našou novelou.
Takže ja držím palce a všetkými desiatimi budem za.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 15:29 - 15:31 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja musím teda znovu zareagovať na pána Tomáša, ktorý tu opäť zavádza. Ja rozumiem, že by ste boli najradšej, aby tá minimálna mzda bola 656 eur, tak ako aj odborári. Pripomínam, že v tomto roku je minimálna mzda 580 a na budúci rok teda bude 623 eur. Ale ťažko sa komunikuje s odborármi, keď nechcú pristúpiť na žiadny kompromis na rozdiel teda od zamestnávateľov.
Ale čo je najhoršie, vy hovoríte, že my sme pripravili ľudí alebo sme znížili minimálnu mzdu o 33 eur. A pravda je taká, že ju zvyšujeme o 43 eur. A veľmi rád by som vám pripomenul, že vy keď ste tú minimálnu mzdu mohli zdvihnúť v oveľa väčšej výške, ako napríklad v roku 2013, kedy bola ekonomika na úplne inej úrovni, ste ju zvýšili o 11 eur a v roku 2014 ste ju zvýšili o 14 eur. Tak kto tu je, znovu sa pýtam, viac sociálnejší?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 11:40 - 11:41 hod.

Igor Kašper Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcem reagovať na kolegu Takáča a na sociálne balíčky, ktoré sme teda vraj zrušili. Je to, samozrejme, klamstvo a povedzme si, ako to naozaj je.
Spomínali sa najskôr 13. dôchodky. Vy ste veľmi zabudli na to, že vy ste ich akosi záhadne zabudli dať do rozpočtu na tento rok, a to je presne to isté, ako keby som ja prišiel za vami, daroval vám poukážku na takéto krásne autíčko a vy prídete do predajne, tam vám povedia, áno, máte ho tu rezervované, ale zabudli ste ho zaplatiť. Čiže takisto to bolo s vašimi 13. dôchodkami. Nehovoriac o tom, že vy ste na to minulý rok vyčlenili 150 mil. a my v tejto kríze viac ako 300 mil. Tak sa pýtam, kto je tu viac sociálny.
Za ďalšie. Pracujúci rodičia budú mať reálne vyšší príjem, pretože sa tieto nahradia vyšším daňovým bonusom, a vy to veľmi dobre viete. A tak ako som spomínal, deti v hmotnej núdzi tie obedy zadarmo budú mať.
A tretí balíček, vládne, tretí balíček vlaky zadarmo ostávajú. Tak sa pýtam, kto je tu viac teda sociálnejší, aký je teda výsledok. Táto vláda je oveľa viac sociálnejšia ako tá vaša napriek tomu, že ste mali na to oveľa viac prostriedkov ako my.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis