Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.12.2022 o 16:10 hod.

PhDr. CSc.

Ján Oravec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 7.12.2022 15:55 - 15:55 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujeme pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, ja len veľmi nerád tu ruším ten súzvuk, ktorý tu doteraz je, ale musím to urobiť. Pán kolega Nemky začal tak netradične, keď povedal, že žiada poslancov o podporu tohto návrhu. Ja začnem tiež netradične. Ja žiadam poslancov o to, aby ho nepodporili a dokonca predkladateľov žiadam o to, aby ho stiahli. Dôvod, dôvody sa pokúsim vysvetliť vo svojom vystúpení.
A niekedy zákonodarca má dobrý zámer, ak príde akurát s nešťastným riešením, ktoré, a teda realizácia jeho potom nie je ideálna. V tomto prípade si myslím, že máme dočinenia s návrhom, ktorý je nedomyslený, ktorý nebol dostatočne prekonzultovaný s dotknutými podnikateľskými subjektami a zároveň je to hlavne návrh, ktorý podľa mňa bude mať úplne opačný efekt, než predkladatelia predpokladajú. Tá motivácia predkladateľov, ja jej úplne rozumiem, je, aby sme príplatky ochránili pred tým inflačným znehodnotením, aby sme opäť zamestnancom zabezpečili reálnu hodnotu nárastu príplatkov. To je v poriadku. Lenže tento návrh bude znamenať presný opak a môže dokonca, keďže ste to predstavili ako návrh politickej strany SMER – sociálna demokracia, ktorá zastupuje zamestnancov, tak presne tento návrh môže tým zamestnancom uškodiť. Takže ak zvážite to, čo tu budem hovoriť, že sú relevantné fakty, lebo budem hovoriť o faktoch, tak potom podľa mňa jediným logickým krokom by bolo, aby ste ochránili svojich voličov, teda zamestnancov vo firmách, tak môžete to urobiť aj tak, že stiahnete ten návrh, ktorý im evidentne škodiť bude.
Predtým než poviem kolo, koho sa to teda bude konkrétne negatívne týkať, pochopiteľne sú to podnikateľské subjekty, teda podnikatelia a firmy, ale negatívne sa to dotkne aj zamestnancov a samotných občanov, ktorí nie sú ani podnikatelia a nie sú ani zamestnanci. Kým poviem konkrétne tie dôsledky, ktoré si myslím, že môžu nastať, tak ešte by som sa rád vyjadril k samotnému legislatívnemu procesu.
Keď som bol ešte v exekutíve, bol som štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva, tak sme vyvinuli veľké úsilie na to, aby vláda zmenila spôsob, akým pripravuje legislatívu. Dosiahli sme to, že vládna metodika pre, pre posudzovanie vplyvov navrhovanej legislatívy sa zmenila a veľmi od teraz teda detailnejšie sa posudzuje to, aké má predkladaná legislatíva dôsledky na tých, ktorí sú touto legislatívnou normou dotknutí. Urobili sme, pripravili sme teda a vláda schválila sériu nástrojov, ktoré musia ministerstvá používať na to, aby zistili, aké sú dôsledky zákonov, ktoré predkladajú. No čiže v tej exekutíve prišlo k pozitívnemu posunu v tejto oblasti. V parlamente ešte máme veľa čo robiť. Lebo keď sa pozriem na tento samotný návrh, tak si myslím, že to je učebnicový príklad toho, ako by sa, ak chceme, aby sa prijímala legislatíva slušne, tak ako by sa to teda nemalo robiť.
Tí, ktorí nesedia v tejto snemovni a sú mimo, sú to občania alebo sú to podnikateľské subjekty, a chcú sa dozvedieť o tomto návrhu viac, tak si môžu pozrieť na stránke Národnej rady parlamentnú tlač 1141, a keď sa na ňu pozrieme, tak čo sa o tom, okrem toho, že tam je návrh zákona, tak sa o motívoch a dôvodoch predkladateľov vedia dozvedieť z dôvodovej správy. Dôvodová správa má, prosím pekne, trištvrte strany, čiže tam toho veľa nie je a potom je tam osobitná časť, ktorá sa vyjadruje k jednotlivým paragrafom a tá je na jednu A4. Máme tu text legislatívny, ktorý je na jeden a trištvrte strany, ktorý ide zásadným spôsobom sa dotknúť státisícov podnikateľských subjektov a státisícov až miliónov občanov. Čo nájdeme o vplyvoch?
Keď sa pozriete zase na tú stránku Národnej rady, parlamentná časť 1141, jediné, čo sa o vplyvoch dočítate, je stanovisko ministerstva financií. Teda neviem, že či to je nejaký, nejaká štandardná procedúra alebo to bolo rozhodnutie predkladateľov, že sa obrátili na ministerstvo financií. Je to štandardná procedúra, tak, samozrejme, je to štandardná procedúra do tej miery, že ministerstvo financií je strážcom dopadov prijímanej legislatívy pokiaľ ide o verejné financie. No a keď ste im napísali, že chcete zvýšiť príplatky, no tak pochopiteľne ministerstvo financií vám odpísalo, že takýto návrh bude mať pozitívny vplyv na verejné financie. No jasné, že bude mať pozitívny, lebo zaťažíte viac podnikateľov, tí budú viac platiť a teda budú aj viac odvádzať a bude vyšší príjem do štátneho rozpočtu. Ale pýtam sa, čo ste urobili preto, aby ste zvážili dopady na tie ostatné skupiny?
Predovšetkým, samozrejme, na podnikateľské subjekty, lebo tých sa to týka úplne, úplne najviac. No a keď sa pozriem, aké sú ich reakcie, tak ja vám teda prečítam len zopár novinových titulkov, ktoré sa ocitli v médiách, keď písali o tomto návrhu. Máme tu napríklad z 28. novembra: „Novela Zákonníka práce pod kritikou." Ďalej tu máme ešte z októbra: „Potravinárske komory a zväzy obchodu prosia poslancov: Príplatky pre zamestnancov nezvyšujte." Ďalej tu máme: „Zamestnávatelia sa hnevajú. Potravinári: Potraviny znovu zdražejú." A mohli by sme pokračovať ďalej – „Zamestnávatelia žiadajú stiahnutie návrhu novely Zákonníka práce, ktorou sa majú príplatky naviazať na minimálnu mzdu."
Čiže rokovania, ak nejaké prebehli, pán kolega, tak prebehli asi s veľmi chabým výsledkom, lebo nenašli ste asi zrejme nikoho, kto by sa s takouto predstavou stotožnil. A ten dôvod, prečo ste ho nenašli, je úplne jednoznačný. Do istej mieri si myslím, že tie subjekty, ktoré sa hnevajú, sa hnevajú oprávnene, a dokonca môžu tento návrh chápať ako podraz a ja vám poviem prečo. V lete, ak ste zaznamenali, tak prvýkrát v histórii sa stalo, že zamestnávatelia sa dohodli s odborármi bez toho, aby im do toho hovoril štát na skokovitom výraznom zvýšení minimálnej mzdy zo 646 eur na 700 eur. Tak sa dohodli zamestnávatelia aj odborári vediac, že nás čaká rok 2023, v ktorom príde vysoká inflácia, a tým pádom uznali jedna aj druhá strana, že je potrebné mať vyššiu minimálnu mzdu.
A potom čo sa tieto subjekty takto dohodli vo vzájomných rokovaniach, tak prichádza tento návrh, ktorý im hovorí, že, vážení, vy ste sa dohodli na skokovitom zvýšení minimálnej mzdy, tak my vám tu dávame ešte príplatky, ktoré vlastne spôsobia turboefekt, že príde k zvýšeniu celkových nákladov na zamestnávanie. A to je teda ten ďalší podstatný argument, ktorý by ste, vážení kolegovia, vážené kolegyne, mali zvážiť, a to je, že pokiaľ ide o samotné podnikateľské subjekty, tak tam často sa používajú mnohé parametre, ktoré ale nie sú vypovedajúce a sú len čiastkové. Pokiaľ ide o mzdy alebo náklady zamestnávateľov, tak tuná je dôležité to, že to, čo by sa malo rátať a čo by sme mali aj my brať do úvahy, keď prijímame nejakú legislatívu, aké sú celkové výdavky zamestnávateľa pokiaľ ide o zamestnanca. A my týmto návrhom jednoznačne prispievame k tomu, že sa zvyšujú celkové výdavky zamestnávateľa na zamestnanca.
No a keď porovnáva sa Slovensko s ostatnými krajinami a nielenže porovnáme minimálnu mzdu voči inej minimálnej mzde, alebo hrubú alebo priemernú mzdu voči hrubej alebo priemernej mzde v iných krajinách, ale ak zoberieme celkové výdavky a do tých celkových výdavkov sa rátajú aj ďalšie veci, to sú dane a odvody, ktoré platia či už zamestnanec, alebo zamestnávateľ, sú to príspevky do sociálneho fondu, sú to príspevky do, na rekreačné poukazy, sú to príspevky pokiaľ ide o stravovanie, sú to trináste, štrnáste platy a sú to, samozrejme, aj tieto príplatky. A keď toto všetko zrátame, tak zistíme, že hodinová mzda na Slovensku je ďaleko najvyššia v tomto regióne.
Takže otázka je, že, kolegovia, či chceme, alebo nechceme negatívnym spôsobom ovplyvňovať konkurencieschopnosť slovenských firiem, lebo týmto, samozrejme, ju ovplyvňujeme negatívne. Takže z tohto hľadiska znie ako úplne, až by som povedal, nechcem povedať toto slovo, že smiešne, ale nenáležite to, že my jeden deň v tejto snemovni prijmeme niečo, čo má podporiť podnikateľský sektor, konkrétne v gastre, že znížime DPH z 20 na 10 % na tri mesiace a na druhý deň urobíme to, že tým istým firmám vlastne zavaríme. Že im naložíme a, a skomplikujeme im život. Tak prosím vás, chceme tým firmám pomáhať, alebo ich chceme takýmto spôsobom im hádzať polená pod nohy? Rozmyslime si to. Ja si myslím, že im chceme pomáhať. Ak im chceme pomáhať, najlepšie by sme im pomohli tak, keby sme tento návrh, keby predkladatelia tento návrh stiahli.
Pokiaľ ide o, teda toto je ten dopad, ktorý si myslím, že je jednoznačne negatívny na samotných zamestnávateľov, ale to sa týka v zásade aj zamestnancov. Vy im teda chcete pomôcť, ale efekt tohto navýšenia, teda predraženia toho zamestnávania zamestnancov cez víkendy alebo počas nočných bude, že prevádzky, ktoré sú trojzmenné, asi s tým nič neurobia. Ale je veľa podnikateľských subjektov, ktoré môžu alebo nemusia mať otvorené, no a my ich takýmto spôsobom dotlačíme k tomu, aby cez víkend zatvárali, lebo im to nebude jednoducho, nebude to pre nich rentabilné. Čiže čo sa stane? No jednoducho človek, zamestnanec, ktorý si privyrábal aj tým, že bol cez víkendy v zamestnaní a dostával príplatky, no tak ak zavrie jeho zamestnávateľ, ja neviem, obchodík, no tak jednoducho ten zamestnanec sa k svojmu zvýšenému príjmu cez víkend nedostane, lebo jeho zamestnávateľ prevádzku zatvorí. Čiže čo sa stane, vážení kolegovia? Môže sa stať dokonca nie aj to, že nielen cez víkend zatvorí, ale že zatvorí úplne. Pretože toto zvýšenie príplatkov je len jedno zvýšenie, ale tých zvýšení je veľmi veľa. A tých negatívnych udalostí, ktoré sa podnikateľským subjektom dejú, energetické a všetky tie krízy, ktoré zažívame, no tak pochopiteľne spôsobia, že keď to všetko sa naakumuluje, tak sa môže stať aj to, že niektoré firmy zatvoria úplne. A potom sa stane čo?
Na začiatku sme mali krásny zámer. Predkladatelia chceli zvýšiť príplatky a na konci môže byť ten efekt, že síce príplatky zvýšime, ale príjem toho zamestnanca bude nula. Čiže zvýšime príplatky z nulového príjmu. A to si myslím, že asi nikto, nikto z nás nechce. No a toto, samozrejme, bude mať okrem tých subjektov, ktoré som spomínal, teda podnikateľské subjekty, zamestnávateľov a zamestnancov, negatívny efekt aj na občanov, pretože zrazu sa im môže stať, že prevádzky, na ktoré boli zvyknutí, že boli otvorené, sa zatvoria, a tým pádom sa im aj dostupnosť služieb, na ktorú boli zvyknutí, zníži.
Takže ešte raz, dovoľte mi, aby som uzavrel toto moje vystúpenie tým, že by som citoval z výzvy jednej z podnikateľských alebo zamestnávateľských organizácií. Republiková únia zamestnávateľov vyzvala nás, a teda hlavne predkladateľov k tomu, že: „Vyzývame poslancov i vládu, aby novelu Zákonníka práce v tejto podobe buď riadne prediskutovali so zástupcami zamestnávateľov, alebo ju v čo najkratšom čase z rokovania parlamentu stiahli."
Ja si myslím, že to by bola win-win-win situácia pre všetkých, ak by ste sa tak, vážení kolegovia, rozhodli, pretože jednak by sme zabránili tým negatívnym dôsledkom, ktoré som hovoril. Ochránili by sme aj voličov strany SMER pred negatívnymi dôsledkami, keďže sú to hlavne zamestnanci. Nepoškodili by sme firmám a zároveň by sme mali väčší čas na to, aby sme tie návrhy detailnejšie prediskutovali a prekonzultovali s dotknutými subjektami. Takže toľko za mňa. Opäť končím tou výzvou, radšej, ako sa hovorí, raz meraj, či dvakrát meraj a raz strihaj.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2022 11:40 - 11:42 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Maroš Viskupič, ty si pekne zosumarizoval, v čom je problém s týmto návrhom zákona, a myslím si, že po tej formálnej stránke je to klasická ukážka problémov, ako sa schvaľuje legislatíva, ako schvaľuje legislatívu táto vláda. Jednoducho nemôžme zásadné veci meniť v úplne poslednom štádiu schvaľovania legislatívy a variť tuná podmienky pre či už občanov, alebo pre firmy v posledných štádiách.
Pokiaľ ide o obsah, tak tam musím povedať, že samozrejme, že keď je návrh na zníženie daní, tak to je chvályhodné, ale zároveň treba povedať, že to je absolútne polovičaté riešenie. Ak si zoberiete, že hrubá mzda, pri hrubej mzde tisíc eur je čistá mzda, ktorú má človek vo vrecku, 770 eur, ale zamestnávateľa stojí 1 350 eur, čiže 580 je rozdiel a to je rozdiel, ktorý sa volá daňový klin. To je niečo, čo si štát berie na daniach a odvodoch, a tento návrh rieši len tú jednu polovicu. To znamená, že zvyšuje o niečo čistú mzdu zamestnanca, to, čo zamestnancovi zostane vo vrecku. Ale vôbec nerieši to, že zamestnávateľ má celkové mzdové náklady rovnaké. Čiže ak by sme chceli reálne pomôcť slovenskej ekonomike, ak by sme reálne chceli pomôcť slovenským občanom, tak by sme nedávali len daňový bonus občanovi a teda zamestnancovi, ale hľadali by sme spôsob, ako znížiť celkové mzdové náklady zamestnávateľa, pretože ten daňový bonus v konečnom dôsledku ten zamestnanec platí z príjmu a ten príjem je niečo, čo musí vygenerovať firma, v ktorej je zamestnaný. A je mi veľmi ľúto, že táto vláda nakoniec neprišla so žiadnou zásadnou daňovou reformou, ktorá by podporila slovenské firmy, aby mohli lepšie a za lepších podmienok zamestnávať slovenských pracujúcich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2022 16:25 - 16:27 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega Karahuta, dosť často ste sa obracali vo vašom vystúpení na mňa, tak dovoľte mi aspoň na dve veci reagovať. Jedna bola definícia. Vy ste hovorili, že my sme sa ani nedopracovali k definícii rodinného podnikania. No, je mi to ľúto, ale musím konštatovať, že nehovoríte pravdu. A mám na to aj písomný dôkaz. My sme sa dopracovali k definícii rodinného podnikania a práve v tej skupine, o ktorej som hovoril predtým, v medzirezortnej skupine pre podporu rodinného podnikania, ktorú som ja ako štátny tajomník viedol a v ktorej ste boli aj vy za SME RODINA členom. Čiže mali by ste o tom vedieť, že práve táto medzirezortná skupina po dlhých mesiacoch diskusií dospela k definícii a tá definícia sa potom ocitla v akčnom pláne pre podporu rodinného podnikania, ktorý sme dali do medzirezortného pripomienkového konania. Viete si to tam vyhľadať v Slovlexe. Definícia tam je, má podporu všetkých členov tej medzirezortnej pracovnej skupiny. Bohužiaľ, už naším odchodom tá, ten materiál sa nedostal do vlády. Čiže nebolo to vládou schválené. Ale definíciu, k tej definícii sme dospeli.
Pokiaľ ide o to, že mohli sme aj my urobiť registráciu. No to je práve ten hlavný rozdiel medzi nami. My sme mohli registráciu urobiť, ale neurobili sme ju práve preto, lebo sme chceli ísť tou cestou pomoci všetkým rodinným firmám. Vy registráciou ich delíte automaticky na podskupiny, všetky rodinné firmy a potom tie, ktoré budú ochotné absolvovať ten váš komplikovaný proces.
Takže... aby som bol pozitívny. Spoločné máme to, že chceme pomôcť rodinným firmám, ale dobrý zámer nestačí, pretože to, čo tu ja počúvam aj z tých pozmeňovacích návrhov, je veľmi zlý návrh a čaká nás ešte horšia realizácia, bohužiaľ.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2022 16:10 - 16:12 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, pani kolegyňa, čím dlhšie som počúval váš pozmeňovací návrh, tak tým väčší des ma chytal z hľadiska toho, že čo čaká tie rodinné firmy, ktoré urobia tú nepremyslenú vec, že sa pokúsia podstúpiť registráciu ako rodinné firmy v registri ministerstva práce podľa tohto zákona, pretože to, čo ste tu pripravili, je podľa mňa hrôza, byrokratická hrôza. A to, čo tu odznievalo, že aké povinnosti treba plniť, a teda opakujem, tie sankcie, ktoré tam už hrozia, že za nesplnenie, no to si myslím, že je presný opak toho, čo by bolo potrebné urobiť.
A opakujem, hovorím to ako človek, ktorý si doniesol na ministerstvo hospodárstva ako srdcovú záležitosť, ako prioritu podporu rodinného podnikania, ale tú vidím v tom, že treba odstraňovať legislatívne bariéry pre rozvoj rodinného podnikania a tie legislatívne bariéry najmä pri generačnej výmene v rodinných firmách, pri prevode majetku na ďalšie generácie, pri dedení majetku, pri správe rodinného majetku, pretože na to nám chýbajú legislatívne inštitúty. Toto všetko je reálna pomoc pre rodinné firmy.
Tak ako to počúvam aj z tých pozmeňovacích návrhov tejto pomoci, tak ako ste ju zadefinovali vy, a teda nespochybňujem ten dobrý zámer, že sú tu peniaze, tak ich vyčleňme na pomoc rodinným firmám, ale garantujem vám, že váš komplikovaný registračný systém povedie k tomu, že na tú pomoc dosiahnu možno jednotky alebo maximálne desiatky firiem, ktoré sa nazvú podľa vášho rodinnými firmami. Čiže aj na základe toho pozmeňujúceho návrhu, ktorý som počul, podľa mňa najlepšie riešenie je vypustiť rodinné podniky zo zákona o sociálnej ekonomike a riešiť to nanovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2022 15:55 - 15:57 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Tomáš vo svojom úvode, teda v úvode svojho vystúpenia povedal, že by chcel, aby boli viac počúvané sociálne podniky pri tvorbe tohto zákona. Ja by som k tomu dodal opätovne, že by som bol rád, keby boli viac počúvané rodinné podniky, ktoré boli do tohto zákona zaradené bez toho, aby samotné firmy o to prejavili záujem. A môžem to povedať preto, lebo na ministerstve hospodárstva sme mali zriadenú a je ešte stále funkčná skupina, volala sa medzirezortná pracovná skupina pre podporu rodinného podnikania, boli tam všetky reprezentatívne podnikateľské organizácie a kľúčové rezorty vrátane rezortu práce. My sme takúto skupinu mali, počúvali sme rodinné firmy a výsledkom bol ten návrh akčného plánu pre podporu rodinného podnikania. Ministerstvo práce takúto skupinu nemalo, systematicky s firmami nekomunikovalo, napriek tomu jednostranne zaradilo rodinné podniky do zákona o sociálnom podnikaní, o čo teda tie firmy s výnimkou jednej organizácie, a to je asociácia malých a stredných podnikateľov, všetky ostatné firmy zásadným spôsobom boli proti tomu, aby boli do tohto zákona zaradené, pretože nechcú byť, v úvodzovkách, degradované na nejaké sociálne podniky, pretože sú to plnohodnotné podnikateľské subjekty.
A, pán minister Krajniak, ty vieš veľmi dobre, aký bol názor podnikateľskej sféry, lebo si si ho bol nútený vypočuť na tripartite, a teda myslím si, že v tomto prípade si nedostával žiadnu chválu, ale bol si terčom, terčom kritiky. A musím to skonštatovať s poľutovaním, pretože naozaj som vnímal dvojicu Krajniak – Oravec ako tandem na podporu rodinného podnikania, bohužiaľ, niekedy dobrý zámer v prípade ministerstva práce nestačí, potrebná je aj realizácia a nie jednostranná, ale v kooperácii so všetkými ostatnými.
Ďakujem. A to sa nestalo.
Skryt prepis
 

1.12.2022 15:25 - 15:25 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, musím povedať, že k zakotveniu rodinného podnikania ja rovnako ako môj predrečník nesúhlasím s tým, aby bolo v zákone o sociálnej ekonomike. A to hovorím aj napriek tomu, že ja som si podporu rodinného podnikania doniesol zo svojho predchádzajúceho pôsobenia na ministerstve hospodárstva, a preto sme pokračovali v schémach na podporu rodinného podnikania na ministerstve hospodárstva a pridali sme k tomu akčný plán na podporu rodinného podnikania, kde sme sa snažili riešiť legislatívu, ktorá by pomáhala všetkým rodinným firmám, kde sme pripravili návrhy, ako, aby mohol v prípade napríklad smrti živnostníka, podnikateľa, aby mohli disponovať účtom, aby mohla si rodinná firma plniť svoje povinnosti. Navrhovali sme zmeniť zákon o verejnom obstarávaní, aby zase v prípade smrti živnostníka, podnikateľa mohla firma fungovať ďalej. A navrhovali sme rozšírenie výnimky z nelegálneho zamestnania na dvojosobové eseročky.
Všetky tieto opatrenia už boli schválené, napríklad v prípade zamestnávania aj vo výdatnej spolupráci s ministerstvom práce. A ja som vnímal ministerstvo práce ako, a dokonca by som to povedal osobne, seba a pána ministra Krajniaka ako dvoch ľudí, ktorí mali na rodinnom podnikaní a jeho podpore najväčší záujem v predchádzajúcej vláde.
Tam, kde sme sa nezhodli, bolo to, že kde má byť zakotvené rodinné podnikanie. My sme od samého začiatku hovorili, že nie v zákone o sociálnej ekonomike. Bolo to tam dané v lete minulého roka do legislatívneho procesu bez nášho vedomia, jednostranne ministerstvom práce. Väčšina firiem nechce, aby boli označené rodiny firiem, aby boli zakotvené v zákone o sociálnej ekonomike.
A teraz, keď som počúval, že akým spôsobom ste to uchopili, to je absolútna tragédia! Byrokratický proces registrácie a dokonca ešte aj pokuty za to, že tie firmy pri registrácii niečo nesplnia. Katastrofa!
Skryt prepis
 

30.11.2022 10:10 - 10:10 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán minister, ty si začal svoje vstúpenie tým, že si vlastne odporučil a dal do pozornosti kolegom poslancom, aby si tento materiál prečítali. Ja sa chcem v tomto k tebe pridať, myslím si, že to je veľmi zaujímavý materiál, ktorý je dôležitý tým, že na rozdiel od rozpočtu, ktorý predstavuje len zámery, tak takáto súhrnná správa už predstavuje informáciu o realite, že ako sa veci nakoniec udiali.
Takže ja by som kolegom odporučil, aby si tento materiál detailnejšie pozreli a dokonca, aby sa dostali aj k prílohám, a špeciálne by som rád spomenul prílohu č. 1, ktorá obsahuje prehľad hospodárenia podnikov štátnej správy. A keď si otvoríte túto prílohu č. 1, tak na piatej strane tam svieti nová, nový štátny podnik, akciová spoločnosť Slovensko IT. A to sa dostávam zase k tomu, čo som hovoril, že to je akoby konfrontácia reality s tým, aké boli zámery. A ja si veľmi dobre pamätám, pán minister, našu veľkú a ťažkú diskusiu na ešte koaličnej rade, keď prišla pani ministerka Remišová s návrhom vytvoriť štátnu akciovku pre IT a ja som bol ten, ktorý za SaS v tej dlhej debate odrádzal ministerku, hovoril, že to je veľmi zlý nápad, že to nedopadne dobre. A ty si bol vtedy ten, kto sa jednoznačne priklonil na stranu a podporil si tento nápad, že je to super, štát ušetrí, keď si bude robiť softvér a IT riešenia sám a podobne. No a vtedy sme debatovali, každý mal nejakú predstavu, že ako to môže dopadnúť, no a v tomto tvojom materiáli, ktorý si ty predložil, máme informáciu o tom, ako to dopadlo.
Čiže Slovensko IT, pri Slovensku IT svietia mínusky z hľadiska hospodárenia, jeho hospodársky výsledok po zdanení bol v roku 2020 -1,320 mil. a v roku 2021 -2,570 mil. Čiže tu máme dôkaz o tom, a teda respektíve to, že realita, ten spor, ktorý bol vo chvíli, v tej chvíli pred niekoľkými rokmi v podobe toho, že každý mal iný názor, tak tu nás realita rozsúdila a ukázala, že jednoznačne založenie Slovensko IT nebol dobrý nápad a z tohto, čo si ty predložil, vyplýva, že je vlastne dneska bremenom na pleciach štátu a štát ich musí dotovať. Nehovoriac o tom, že Slovensko IT malo v čase keď vznikalo úplne inú štruktúru zamestnancov, ktorí neboli programátori, ktorí sa nedali použiť na tie úlohy, ktoré Slovensko IT malo plniť. Takže za mňa celé zle a dokument, ktorý si ty priniesol do Národnej rady, to len dokazuje.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.11.2022 9:55 - 9:56 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja nemám poznámku k samotnému rozpočtu Eximbanky, ale mám poznámku k tomu, kto by mal rozpočet Eximbanky v Národnej rade predkladať. A som presvedčený, že by to nemal byť minister financií, ale mal by to byť minister hospodárstva. Dôvod je ten, že kedysi bola Eximbanka zadefinovaná ako inštitúcia, ktorá je podriadená ministerstvu financií. Podľa mňa to nie je najlepší nápad a ukázalo to aj súčasné volebné obdobie. Jednoducho Eximbanka a jej činnosť nie je prioritou ministerstva financií. Venuje sa Eximbanke len z toho dôvodu, že Eximbanka poskytuje finančné nástroje, ktoré, samozrejme, majú nejaký dopad na štátny rozpočet, ale samotná činnosť Eximbanky a ten jej zmysel, to znamená podpora exportnej výkonnosti slovenských firiem, je výsostne záležitosťou ministerstva hospodárstva, a preto si myslím, že Eximbanka by oveľa lepšie fungovala a mala by väčší zmysel pre podnikateľov, ak by bola inštitúciou, ktorá by bola v kompetencii ministerstva hospodárstva. Samozrejme, že teraz už s tým sa nedá nič urobiť. Je to téma na diskusiu pre ďalšie volebné obdobie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2022 10:55 - 10:55 hod.

Ján Oravec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Peter Kremský, ty si vo svojom vystúpení označil viaceré zmeny, ktoré boli v II. dôchodkovom pilieri urobené v minulých rokoch, za veľmi nešťastné, v tomto sa s tebou zhodujem. Zároveň si povedal, že tento predložený návrh teda ty si ho vyzdvihol a hodnotil si ho pozitívne, v tomto už sa s tebou až tak stotožňovať nemôžem, pretože návrh okrem pozitívnych zmien obsahuje aj pomerne veľa negatívnych zmien, svedčí o tom aj pozmeňovací návrh Petra Cmoreja, ktorý sa časť z nich snaží riešiť a vylepšiť. A v konečnom dôsledku svedčí o tom aj tvoj pozmeňovací návrh, ktorý sa snaží upraviť to najnegatívnejšie, čo v tom návrhu ja v tejto chvíli vidím, a to je zrušenie slobody výberu čerpania úspor 1,7 miliónov sporiteľov po dovŕšení dôchodkového veku.
Ty si spomínal, že predkladateľ tuná povedal, že je odporcom jednorazového výberu, ja si myslím, že táto sloboda alebo teda to právo je právom tých 1,7 milióna a my by sme im do toho nemali čo hovoriť. V každom prípade, pred niekoľkými rokmi parlament 126 hlasmi poslancov potvrdil toto právo a potvrdil ho vrátane poslancov ako boli Eduard Heger, Igor Matovič, Boris Kollár a Milan Krajniak. Áno, Milan Krajniak – poslanec, potvrdil toto právo a dneska Milan Krajniak ako minister navrhuje toto právo zrušiť, respektíve hovorí, že je proti tomu, aby mali sporitelia toto právo. Takže ja si myslím, že tie detaily asi treba ešte ďalej diskutovať, ale v každom prípade toto právo by malo byť zachované.
Skryt prepis