Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2020 o 19:02 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.3.2021 17:59 - 18:01 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Pán poslanec, chcem sa veľmi pekne poďakovať za tie vaše slová, ktoré ste povedali, myslím to veľmi úprimne, lebo ste odkryli aj teda ďalšiu vec, ktorá v tejto chvíli je nevyriešená, nedoriešená.
Nehnevajte sa, ja si myslím, že sa treba vrátiť z kratšej cesty pri tomto návrhu zákona, lebo tento návrh jednoducho môže istých ľudí aj uraziť po celom Slovensku. Myslím si, že na Slovensku sú všetky cintoríny národné v tom slova zmysle, o ktorých hovoríme, tak ako to hovoria predkladatelia v predkladacej správe. Snáď mi chcete povedať, že Slávičie údolie s Alexandrom Dubčekom je niečo menej? Alebo, ja neviem, cintorín v Kráľovej Lehote s Kristou Bendovou je niečo menej? Alebo cintorín v Podturni s Elom Romančíkom, keď už hovoríme o hercoch, ktorí tam majú byť pochovaní, je niečo menej? Toto nie je dobré.
A to delenie na národných a nenárodných, kto bude o tom zase rozhodovať, kto tam bude pochovaný? Tí živí zase budú rozhodovať o tých mŕtvych a tých mŕtvych chcete znovu takým spôsobom deliť? Je to, je to podľa môjho názoru aj scestné trošku takýmto spôsobom túto vec.
Ja viem, že Ondrejský cintorín, je tam nesmierne veľa osobností, ja neviem, keď už nehovorím o Manderlovi a keď už hovorím o osobnostiach Bratislavy a je tam veľmi veľa významných ľudí, ale povedzte mi, na ktorom cintoríne na Slovensku nie je? A to je jedno, či sú to väčšie alebo menšie mestá, alebo dedinky. Na každom cintoríne, na ktorý, choďte sa pozrieť do Hýb, koľko je tam významných ľudí pochovaných na hybskom cintoríne. Na každom slovenskom cintoríne sú ľudia, ktorí pre toto Slovensko často venovali niekedy život. Nemôžeme takýmto spôsobom deliť a to hovorím ako Bratislavčan. A teraz vydeliť Bratislavu s Ondrejským cintorínom ako čosi extra a nehovoriť o tých ostatných veciach? Urážate niektorých ľudí na Slovensku, prosím vás, to si uvedomte!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 16:57 - 16:59 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Mal som problém stlačiť správne tlačítko.
Ja by som chcel, ja by som chcel len k tomu, čo hovoril pán Dostál, len jednu poznámku. Viete, je núdzový stav a núdzový stav. A ten núdzový stav, s ktorým máme skúsenosti tuná týchto niekoľko týždňov, povedzme si to úplne otvorene, nepriniesol žiadne výsledky. Je to v podstate strieľanie slepými nábojmi. Čo si od... čo očakávate od ďalšieho priebehu tohto núdzového stavu v zmysle tejto hroznej epidémie, ktorá nás tuná kvári? Ja si myslím, že oveľa lepšie by bolo, ako sústrediť sa na núdzový stav, aby ste sa sústredili a urobili všetko pre to, aby v lekárňach boli dostupné tie tzv. experimentálne lieky, to je evidentne, keď pomôžu jednej tretine z tých ľudí, ktorí to potrebujú, bolo by dobré. A nie aby vám ľudia telefonovali z nemocníc kamarátom, kamarátkam, potrebujeme takéto a takéto lieky, lebo ich jednoducho nemáme. Veď toto, čo je tu, je Sodoma, Gomora skutočne a niekto to charakterizoval, túto spoločnosť, v tejto chvíli veľmi presne. Tu je naozaj situácia zachráň sa, kto môžeš.
A povedzte mi, čo očakávate od tohto ďalšieho núdzového stavu, čo sa stane? Núdzový stav sám osebe tieto problémy nevyrieši. Viď výsledky po niekoľkých týždňoch. Veď my sa tu pipleme v jednej strašnej situácii a nikto nevie ako z toho. Vy by ste mali vedieť, ako z toho preč, vy tuná predkladáte núdzový stav. Čo bude na konci toho núdzového stavu? Ako si to predstavujete vôbec? Odpovedajte na tieto otázky, tak ako na ne odpovedajú lekári. Nie tuná kadejakými politickými blbosťami, to už nikoho nezaujíma.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:43 - 15:58 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dámy a páni, vráťme sa k meritu veci, o ktorom hovoríme, a to je tá političnosť.
Teraz budem hovoriť vašimi ústami a budem hovoriť vašimi argumentami. Vy ste tí, ktorí od začiatku, ktorí ste sem prišli, ste hovorili o apolitizácii určitých funkcií, hovorili ste o apolitizácii Ústavného súdu, súdnictva, ja neviem, novinárskej obce a všetkým, to vy ste sem zaviedli, toto. Dnes, keď budete, keď zvolíte doktora Lipšica za špeciálneho prokurátora, popriete všetko to, o čom ste doteraz hovorili, preto lebo doktor Lipšic.
Prečo doktor Lipšic nie? Nikto ho nespochybňuje, ako teda ja určite nie, ako právnika, ako odborníka, profesne, lenže tu je jedna obrovská oveľa väčšia nedôvera v Lipšica, a to je tá, že on je politicky počmáraný, to je ten problém. Však on bol tuná jeden absolútne z najaktívnejších politických poslancov, kde teda prezentoval svoju politickú filozofiu. Nič v zlom, je to jeho právo, len tento človek nemôže byť v tejto chvíli na mieste špeciálneho prokurátora, lebo je politicky nedôveryhodný. Je nedôveryhodný politik tou druhou stranou, aké budú jeho rozhodnutia? Keď nebudú akceptované vzhľadom na jeho politickú minulosť nesmierne vyhranenú? On je proste absolútny politik a vy chcete z politika spraviť takéhoto šéfa špeciálnej prokuratúry a aby bol akceptovaný. Ja sa pýtam, bude akceptovaný všetkými alebo zhruba všetkými, alebo len koalíciou? To znamená vami.
Nezabúdajte na to, čo ste napríklad hovorili o profesorovi Mamojkovi, ktorý bol na Ústavnom súde, a práve z tohto dôvodu ste žiadali a urobili ste naňho cez médiá taký pohon, že sa z takéhoto dôvodu, lebo bol politicky aktívny, musel vzdať predsedu, teda sudcu Ústavného súdu. A toto čo je? (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2020 17:27 - 17:29 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán Dostál, Aliancia za rodinu, možno vám to niečo hovorí, možno. Aliancia za rodinu iniciovala pripomienky občanov Neničte nám ústavu! k návrhu novely ústavy, ktoré podpísalo, predstavte si, viac ako 8 800 občanov. „Drvivá väčšina pripomienok“, teraz citujem Alianciu za rodinu, „bola ignorovaná. Návrh novely ústavy považujeme nielen za šach-mat konzervatívcom, ale aj právnemu štátu.“ Toto je návrh tým, tých, ktorých sa to tiež týka, pán Dostál.
A ešte jednu vec vám chcem povedať, len tak na margo tohto všetkého a tohto cirkusu, ktorý tuná robíte s týmto návrhom. Ten núdzový stav zavádzate takýmto spôsobom len preto, lebo máte obyčajný strach z protestov. Obyčajný strach z protestov, ale nevyhnete sa tým protestom preto, lebo ľudia už na to kašlú, lebo už vás ľudia majú plné zuby, a ten 17. november, ktorý ste doteraz nepredýchali, si budete môcť odskúšať vo veľmi rýchlom čase znovu. Len to sú občianske nepokoje a to sú neni politické nepokoje.
To sú občianske nepokoje ľudí, ktorým beriete prácu, ktorým beriete jedlo, ktorým beriete ich existenciu. To je ten problém, to je dôvod, prečo vy zavádzate takýmto spôsobom núdzový stav. A môžete sa zakrývať čímkoľvek chcete, z tohto sa jednoducho nevylížite do..., neviem, aký dlhý čas, a neviem, ako budete chodiť po ulici o dva, o tri, o päť rokov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2020 16:43 - 16:45 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Kolega Janko Podmanický je právnik a veľmi presne zhodnotil ten legislatívny stav, v ktorom sa nachádzame od začiatku tohto volebného obdobia.
To skrátené legislatívne konanie a núdzový stav, to je ideálne vládnutie. Pod týmto kepienkom si prijmete, čo chcete, kedy chcete, čokoľvek chcete a ako chcete. To je súčasná legislatíva. No a výsledok je aký? No zjednotiteľ z Trnavy už podľa posledného prieskumu zjednotil proti sebe už skoro 54 % ľudí. Taká je pravda. Toto je výsledok vašeho vládnutia, vašej legislatívy, vašej, vašich niektorých skrátených konaní, ktoré skutočne sa nedajú zdôvodniť inak ako účelovo. No a v tej celej spoločnosti vládne taký chaos, ako vládne. Večer neplatí to, čo poviete ráno, resp. to, čo povedia tí vládnuci predstavitelia z vlády, ktorí tu robia tie tlačovky, ktoré trvajú niekedy viac ako hodinu. To je proste výsledok.
Jednoducho, ak chcete ísť takto ďalej, choďte, je to vaša vec. Ale skutočne zjednocujte, skutočne všetkých proti sebe a je len otázkou času, kedy tu nastane tvrdá defenestrácia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2020 17:21 - 17:22 hod.

Dušan Jarjabek
Ak môžem poprosiť, keďže tuná vznikli nevypovedané odpovede na kladené otázky preto, lebo išlo v podstate o zostručnenie celej problematiky, poprosil by som, pán predseda, aby ste zvolali k tejto téme grémium v mene dvoch poslaneckých klubov. Predpokladám, že troch, ak sa vy pridáte ako vždy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 11:47 - 11:48 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja sa vrátim, ja sa vrátim, ak dovolíte, pán minister, k reálnemu rozpočtu. V prvom rade ďakujem pekne za korektnú debatu a rozpravu o tom rozpočte, ktorá bola skutočne na základe čísel.
Ja mám len jednu otázku, čakal som v tom vašom príhovore aspoň teda dve-tri vety o kultúre v zmysle odvolania sa na vaše programové vyhlásenie vlády. A mám na mysli živú kultúru, nemám na mysli v tejto chvíli ani žiadne hrady a zámky, ale mám na mysli určite tú kultúru, tých živých ľudí a určite tých ľudí, ktorí v kultúre sú, a to hovorím ešte raz úplne korektne, platovo dlhodobo podfinancovaní. Čiže len v zmysle vašeho programového vyhlásenie vlády bez akejkoľvek politiky.
No a keď ste hovorili o stratenej generácii, tak skôr my keď sme o tom hovorili, tak sme mali na mysli stratenú generáciu v zmysle tej takzvanej nepovinnej školskej dochádzky, hoci tá povinná školská dochádzka je garantovaná ústavou. A teraz čo s tým ďalej? Čiže to je len margo tej vašej poznámky teda o stratenej generácii v súvislosti, keď ste hovorili o finančných prostriedkoch, o školstve.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2020 19:02 - 19:04 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické poznámky. No, dámy a páni, sme na jednej lodi bez ohľadu na to, či sme z koalície, alebo z opozície, sme na jednej lodi a čo sa týka kultúry, stále sme na jednej lodi a vždy sme boli. Len ja opäť chcem pripomenúť, samozrejme, ministerka musí vedieť, či bude investovať do živej alebo do neživej kultúry. To je jednoducho jasné. Ja na rozdiel od Moniky si myslím, že v tejto chvíli treba zachraňovať živú kultúru a že tá neživá kultúra nám ešte nejaký čas počká. Keď tie hrady, zámky nespadli doteraz, tak ešte tento rok nespadnú, ale sa nám môže stať, že tá živá kultúra nám prestane fungovať, preto lebo jednoducho nám odídu ľudia, napríklad pracovať do Tesca alebo do Lidlu, alebo niekde inde. Už odchádzajú. Ja viem, ako je to v národnom divadle, veľmi dobre, s obslužným personálom.
A chcel by som len upozorniť na jednu vec, že za, skutočne za 12 rokov nezahynula, nespadla, neznehodnotila sa jedna jediná kultúrna inštitúcia, ktoré pracovali lepšie alebo horšie, ale pracovali, existujú, majú istý potenciál na svoju existenciu ďalej. Zrušením fondov sa dostávame do prvej, na prvú križovatku, čo sa stane so všetkými činnosťami, ktoré tieto fondy robili. Uvidíme, sľubujete nový fond, ktorý by všetko toto mal zastrešiť, uvidíme. Je tu naozaj z hľadiska tohto rozpočtu a z perspektivity finančných prostriedkov, ktoré sú tu, je to skutočne v tejto chvíli na vážkach, je to absolútne ohrozenie erbových inštitúcií. Erbových inštitúcií a povieme si to, ak teda vydržíme, o ďalší rok, čo sa všetko stalo v rámci tej kultúry a potom už sa nebudete môcť vyhovárať, lebo SMER. Teraz je to vaša zodpovednosť a vy musíte tlačiť na ministerku kultúry a na ministra financií. V dobrom to hovorím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2020 18:44 - 18:58 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, pán spravodajca, dámy a páni, kultúra ako vždy na konci, deň sa blíži ku koncu a znovu máme tuná teda čosi hovoriť o kultúre v takomto krátkom čase, ale pokúsim sa byť stručný aj vecný. Ja len vychádzam ako pri týchto mojich úvahách z vyhlásenia vlády, z kultúry, ktorá hovorila o tom, že teda kultúra je na chvoste, a teda všetko možné chce spraviť pre to, aby nebola. No a samozrejme, taká prvá veta, nebudem tuná ďalej teda vykladať z toho programového vyhlásenia vlády, čo všetko bolo o kultúre povedané a na čo všetko tuná budem narážať a v podstate pýtať sa, či sa to dá za takýchto okolností pri tomto návrhu realizovať.
Jednoznačne treba povedať, že kultúra sa vždy tak chová a bude sa tak chovať počas toho roka, akého máme ministra financií. Keď ten minister financií má vzťah ku kultúre, tak kultúra úplne inak vyzerá. Keď ten minister vzťah ku kultúre nemá, tak, bohužiaľ, tá kultúra je na chvoste. A ja som presvedčený, že súčasný minister financií má vzťah ku kultúre a len akosi pani ministerka kultúry v tejto chvíli ako istá prevodová páka nevedela isté veci zabezpečiť.
A teda k veci a k rozpočtu. Predložený návrh rozpočtu kapitoly ministerstva kultúry na roky ´21 – ´23 svojimi základnými parametrami len konzervuje kritickú finančnú situáciu, do ktorej sa dostal sektor kultúry a kreatívneho priemyslu v dôsledku koronakrízy a prijatých protiepidemiologických opatrení. Nielenže negarantuje navýšenie rozpočtových prostriedkov na budúci rok, ale nezakladá ani jasné priority a strategické zámery ministerstva na nasledujúce obdobie. Početné reformy a strategické zámery, o ktorých sa hovorí v programovom vyhlásení vlády za oblasť kultúry, nenachádzajú teda v návrhu rozpočtu ministerstva kultúry finančnú oporu.
Spomeniem len niektoré zo záväzkov obsiahnutých v tomto základnom programovom dokumente vlády pod bombastickým titulkom Životaschopná a sebavedomá kultúra, ktorá napomáha rozvoju kreatívneho a ekonomického potenciálu Slovenska:
a) posilniť viaczdrojové financovanie štátnej kultúry,
b) znížiť pamiatkový dlh,
c) zaviesť efektívny sponzoring v kultúre,
d) vytvoriť systém strategického plánovania a prijať národný investičný plán v oblasti kultúry a tak ďalej.
Samozrejme, tie reči o tom, "prázdna špajza" a tak ďalej a tak ďalej, "najväčšia hospodárska kríza od čias druhej svetovej vojny", o necelom roku pri vláde a podobne, už teda čakám reakcie, my však neschvaľujeme len rozpočet na budúci rok, ale aj finančný rámec rozvoja kultúry na nasledujúce trojročné obdobie.
Moje tvrdenie, že uvedené a ďalšie záväzky z programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky nemajú v tejto chvíli reálny ekonomický základ, dokumentuje aj výhľad výdavkov rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky podľa programovej štruktúry, ktoré vo väčšine položiek na roky ´22 a ´23 stagnujú na úrovni návrhu rozpočtu na rok ´21. Minimálny nárast rozpočtových zdrojov predstavuje len navýšenie kapitálových výdavkov na zavŕšenie rekonštrukcie sídelných budov Slovenskej národnej galérie, Štátnej opery v Banskej Bystrici, hradu Krásna Hôrka a Spišského hradu.
Vzhľadom na neadekvátny rozsah a neefektívnosť realizácie doterajších podporných nástrojov na kompenzovanie dôsledkov protiepidemiologických opatrení na kultúru a kreatívny priemysel vidím len veľké potenciálne riziko návrhu rozpočtu ministerstva kultúry na roky ´21 až ´23 aj v nedostatočnom zabezpečení inštituciálnej podpory štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií, mnohé z ktorých už v priebehu tohto roku zápasia s veľkými finančnými problémami v dôsledku výpadku plánovaných príjmov. Je evidentné, že bez výraznej dodatočnej finančnej podpory nedokážu naše najvýznamnejšie národné kultúrne inštitúcie prekonať dôsledky krízy a plnohodnotne plniť svoje nezastupiteľné poslanie.
Z návrhu rozpočtu na rok ´21 však nie je zrejmé, ako chce ministerstvo kultúry saturovať tieto objektívne požiadavky. Očakávaná výška podpory sa nedostane ani tzv. neinštitucionálnej kultúre, kreatívnym odvetviam a samostatným umeleckým tvorcom, lebo návrh rozpočtu nepredpokladá navýšenie finančných prostriedkov ako dodatočný systém, ako dotačný systém Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, tak ani príspevkov do existujúcich podporných fondov (Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín), navyše zrušením základného zdroja financovania umeleckých fondov (t. j. Literárny fond, Hudobný fond, Fond výtvarných umení) až do konca roku 2021 sa fakticky paralyzuje ich rozmanitá podporná činnosť, ktorú využívali spisovatelia, herci, výtvarní umelci a predstavitelia ďalších kreatívnych profesií nielen v uplynulých rokoch, ale aj po vypuknutí koronakrízy.
Keďže Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v návrhu rozpočtu neplánuje v roku ´21 kompenzovať umeleckým fondom výpadok uvedených príjmov, počíta pravdepodobne s ich likvidáciou.
V tejto chvíli by som chcel poznamenať len jednu vec. Dámy a páni, za dvanásť rokov tej vlády, na ktorú tak vehementne nadávate, nebola zrušená jedna jediná kultúrna inštitúcia. Všetky inštitúcie, posledné inštitúcie, ktoré boli zrušené, boli zrušené za ministrovania ministra kultúry Kňažka, a boli to súbory ako, a hudobné súbory, samozrejme, opereta Novej scény, Komorná opera, nezmyselné prehodnotenie toho tzv. Moyzesovho kvarteta spod filharmóniou, keby vtedy nebola, keby neexistovala v tejto chvíli Senica ako mesto... (reakcia z pléna), pardon, Skalica, prepáčte, pardon, pardon, ospravedlňujem sa (reakcie z pléna), Skalica, Skalica, ďakujem veľmi pekne, pani primátorka, Skalica, tak v tejto chvíli by ako toto kvarteto neexistovalo. Veľká vďaka Skalici, že sa tak stalo, preto lebo špičkoví muzikanti, ktorí vtedy ako komorné teleso boli pod Slovenskou filharmóniou, by asi už dnes neboli. Čiže len vďaka naozaj Skalici, a vôbec, Skalici treba poďakovať aj za iné hudobné druhy a za Janka Blaha a všetko, čo s ním súvisí a tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej, ale o tom vy viete oveľa lepšie ako ja, takže pokračujem, bohužiaľ, ďalej s týmito negatívnymi správami.
Výraznejšou podporou, výraznejšiu podporu pri obnove zastaralého technologického zázemia treba urýchlene poskytnúť napríklad Tlačovej agentúre Slovenskej republiky, ktorá poskytuje širokú škálu služieb verejnosti v oblasti agentúrneho spravodajstva. Kolabujúci informačný systém ohrozuje plnenie poslania Tlačovej agentúry Slovenskej republiky ako osvedčeného nástroja pravdivých informácií zo všetkých oblastí spoločenského, spoločensko-politického života na Slovensku i v zahraničí, čo sa bezprostredne vzťahuje aj na zabezpečenie proklamovaných úloh v boji proti dezinformáciám a konšpiračným informačným zdrojom.
Schválením zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva kultúry sa zmenila štruktúra programov dotačného systému, čo predložený návrh výdavkov rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry na roky ´21 až ´23 nereflektuje. V súvislosti s tým navrhujem upraviť programovú štruktúru dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v súlade s novým zákonom a zabezpečiť tak finančné krytie novoustanovených programových titulov. V opačnom prípade si vôbec neviem predstaviť toto naplnenie.
Absolútnou prioritou nového zákona bolo vytvoriť v štruktúre dodatočného, dotačného systému ministerstva kultúry samostatný program zameraný na odstraňovanie následkov mimoriadnych udalostí alebo znižovanie negatívnych vplyvov mimoriadnych situácií na oblasť kultúry, ktorý sme všetci podporili. V predloženom návrhu rozpočtu však nie sú na tento účel vyčlenené žiadne finančné prostriedky. Navrhujem teda, aby sa v blízkej budúcnosti rozpracoval návrh, aby sa do návrhu výdavkov rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky zaradil uvedený výdavkový titul s adekvátnym finančným zabezpečením na roky ´21 – ´23 a analogickým spôsobom odporúčam vyrovnať sa aj s ďalšími novými programovými prvkami dodatočného systému, dotačného systému ministerstva kultúry, ktoré predstavuje aktivity v oblasti kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu, ako i podpora rozvoja mediálnej výchovy vrátane boja proti dezinformáciám.
Pán minister, mohol by som pokračovať tuná rôznymi tabuľkami, ktoré som si prečítal, avšak na záver môžem povedať len jednu jedinú vec. Rozpočet nepočíta vôbec s krízovým scenárom tretej vlny COVID-u v roku ´21. Nepočíta so stratami na iných príjmoch pre vlastné divadlá s vynútenými reštrikčnými opatreniami vo vzťahu ku COVID-u. Plánovaný rozpočet pre divadlá je voči ostatným rozpočtom, rozpočtovým kapitolám absolútne nevyrovnaný. A je mi ľúto, že to musím takto povedať. Tých 10 %, ktoré bude chýbať Slovenskému národnému divadlu a iným divadlám, pocítime v tej ďalšej sezóne, už to vlastne cítime teraz. A nebudeme to cítiť ani na sólistoch, ani na zborákoch, ani na činohercoch, budeme to cítiť na tom obslužnom personáli, preto lebo tieto zložky sa nám budú rozpadať, ktoré už dnes proste pracujú za hranicou svojich možností, preto lebo oni idú priamo, sú napojené aj tie výkonnostné odmeny, ktoré dnes neexistujú a ktoré takto idú dole (rečník urobil rukou pohyb zhora nadol), preto lebo jednoducho sa nehrá.
Čiže my nielenže sme zrušili takýmto spôsobom stú sezónu Slovenského národného divadla a s tým vlastne všetky ostatné divadlá, ktoré na to nadväzujú, ale sme vlastne zrušili aj tú ďalšiu sezónu, preto lebo tá príprava nie je vlastne žiadna. Zmluvy sa nepodpisujú, hrajú sa len náhradné komorné diela s dvomi-tromi ľuďmi. No neviem, ja som, ja som skutočne z tohto všetkého veľmi smutný a úprimne, proste všetko toto pôsobí likvidačne predovšetkým na Slovenské národné divadlo. V investičných zámeroch nepočíta sa s rekonštrukciou starej budovy SND ani technického parku a novej budovy Slovenského národného divadla. Ministerstvo kultúry uprednostňuje, uprednostňuje investičné výdavky v čase krízy napriek nekrízovému stavu infraštruktúry Slovenskej národnej galérie, hradu Krásna Hôrka, ktorý je už stabilizovaný, Spišský hrad, Banská Bystrica a tak ďalej.
Ministerstvo kultúry nestabilizuje a nesanuje vlastné inštitúcie v zriaďovaní, v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Ministerstvo kultúry nepočíta so sanovaním nezriaďovanej kultúry v oblasti umenia a kultúry prostredníctvom fondu pomoci, rozpočet nie je navýšený vo formáte covidovej pomoci. Ministerstvo kultúry, paradoxne, uprednostňuje len úzke spektrum tzv. kultúrneho priemyslu a to len, to len ako audiovizuálny priemysel. Ostatné ako keby neexistovali. Rozpočet je nekoordinovane navyšovaný v priebehu rokov ´21 až ´23.
A už len takú, takú perličku na záver si vám dovolím prečítať, čo som si našiel vo výročnej správe Slovenského národného divadla. Podľa výročnej správy z roku 2019 SND malo príspevok na mzdy plus odvody pre 915 zamestnancov 15 mil. eur. Rómske hliadky, ktoré majú 816 členov, dostali 19 miliónov. Ja netvrdím, že rómske hliadky dostali veľa, ja tvrdím, že Slovenské národné divadlo dostalo málo. A to je veľký rozdiel.
Jednoducho takýmto spôsobom sa veľmi obávam vôbec o to, aká bude, ako bude slovenská kultúra na Slovensku vyzerať v tom ďalšom roku. Pokiaľ nezachránime aspoň erbové inštitúcie, tak v tejto chvíli hrozí zánik, no a to si slovenská kultúra po sto rokoch svojej existencie aj so svojimi erbovými inštitúciami naozaj nezaslúži.
Takže, pán minister financií, držím vám palce a dúfam, že niečo s tým spravíte, lebo je to len a len vo vašich rukách. Ministerka kultúry je na tieto veci slabá a poslanci, na ktorých sa tuná obraciam s dôverou, z výboru pre kultúru a médiá asi tiež, lebo jednoducho je to, je to skutočne len na vás a je to i určenie si istých, istých priorít aspoň v rámci kultúry a v rámci erbových inštitúcií, keď už nehovorím o ďalších veciach.
Ďakujem za pozornosť, dámy a páni.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2020 16:44 - 16:46 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. V nadväznosti na slová pána kolegu Ľuba Petráka, ktorý sa vyjadril o dištančnom vzdelávaní ako o čomsi, čo teda tou našou spoločnosťou hýbe veľmi negatívne. Ja by som chcel poukázať ešte na jeden fakt, ktoré toto, ako tieto rôzne machre-čachre s tými našimi deťmi priniesli. Totižto tu sa stala jedna hrozná vec. Tu sa spravilo z jedného, z jednej povinnej školskej dochádzky, ktorá je garantovaná ústavou, sa spravila dobrovoľná školská dochádzka. A na tom, to je to najhoršie, preto lebo ako vy tie deti znovu naučíte návykom? A ide hlavne o tie problémové skupiny obyvateľstva, ktoré, ako všetci vieme, že existujú, kde jednoducho matka príde a povie, no tak nepríde to dieťa moje do školy, preto lebo mám taký pocit, že by sa mu mohlo niečo stať. Proste toto všetko, čo sa tu dlhé roky budovalo a budovalo, budovalo v rámci povinnej školskej dochádzky, dnes všetko ide hore komínom. Strácajú sa návyky a vzniká nám stratená generácia, čo teda považujem za absolútne obludné.
No a v súvislosti s tým, čo som si prečítal na sociálnych sieťach asi pred piatimi minútami, tak budem citovať: "Testovanie preberám do vlastných rúk," vypotil Matovič na sociálnych sieťach pred chvíľou. No tak nech nás Boh ochraňuje, ak tento človek niečo preberá do svojich rúk. A už to ide úplne mimo ministra školstva, ktorého teda skutočne ľutujem, lebo takýmto spôsobom byť v závislosti na niekom, kto si osobuje takéto práva, považujem v tejto chvíli za nehorázne, trestuhodné a dokonca, si myslím, súvisiace aj s trestnoprávnosťou.
Skryt prepis