Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

3.6.2020 o 13:39 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 3.6.2020 16:57 - 17:02 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Áno, rozhodol som sa vystúpiť. Ďakujem pekne, pán predsedajúci, lebo sa nám blíži sedemnásta hodina a niektoré moje poznámky k fantastickým objavom geopolitikov od Kotlebu by zapadli prachom do zajtra, tak radšej zareagujem hneď.
Začnem vystúpením pána Mizíka, ktorý si odkladá a zase vykladá počítač presne podľa toho, ako s ním nevie pracovať, aby náhodou nebol nejaký záznam o tom, že na ňom robí, lebo to by znamenalo klamanie súdu. Tri body, tri body ste povedali, pán Mizík. Všetky tri klamstvá, respektíve minimálne vtipné momenty. Začnem tým, že Francúzsko vystúpilo z NATO. Nuž, nevystúpilo, čiže klamstvo, ček (minister urobil rukou značku v podobe fajky). Ruská federácia je predsa na svojom území. No a tie krajiny NATO nie sú v oblasti NATO? Čiže keď tam majú Rusi 300-tisíc vojakov na jednej hranici, tak je to v poriadku, ale keď tam majú krajiny NATO na pozvanie tých krajín, ktoré sú v NATO, dohromady aj s armádami tých krajín, ktoré tam pôsobia, dohromady možno 120-tisíc, tak to už je problém. To je veľmi zaujímavá úvaha.
A posledná vtipná je tá, že naši vojaci tam vlastne idú kvôli nerastnému bohatstvu. Ja som v rýchlosti preveril, že čo sa tam dá zohnať, a údajne tam majú veľmi dobrý jantár. Takže skúsim poprosiť niektorého z našich stopäťdesiatich dvoch vojakov, že nejaký pekný prsteň alebo niečo keby stade mohol doniesť, lebo určite to je veľmi dôležité.
Ďalší geopolitik z kotlebovskej partie tu spomenul, že on si pamätá doteraz iba jediný prípad, kedy krajina mimo NATO napadla krajinu NATO. A hovoril, ako Turecko napadlo Cyprus. Nuž, Turecko nie je mimo NATO a Cyprus nie je v NATO.
Ešte by som chcel upozorniť na ďalšie mimoriadne kvalitné odborné zhodnotenie od pána Mazureka, áno, právoplatne odsúdeného extrémistu. Vy mňa osočujete, ja hovorím právny status. Ďakujem pekne, pán poslanec Dostál, že si to presne povedal, to som chcel povedať aj ja. Ja vám môžem hovoriť, že ste extrémista odteraz až do konca vášho života. Ale vy, keď budete o mne hovoriť, že som nejaký protislovenský, neviem aký agent, špión, tak je to nič len trápna urážka a ukazuje to váš charakter. A vy hovoríte zrazu, že máte v dokumente napísané, že naši vojaci budú pôsobiť do roku 2023. A kde ste na to prišli, pre boha živého? Vy ste vizionár, že viete, že tá operácia skončí v roku 2023? No vy ste tuším mudrlant, kurník šopa. Ale hovoríte, že celý čas ste sa tu racionálne vyjadrovali. No zobral som len pár vecí a žiadna z nich nebola racionálna.
Dovoľte mi ešte jednu chuťovku. Vy ste o sebe povedali, že vy ste mierový extrémista. (Pobavenie v pléne.) Veď to je fantastické. Vy ste vlastne vegetarián, čo žerie mäso. (Smiech v sále a potlesk.) Ďakujem vám krásne. Vy ste naozaj fantastický. Ako je to radosť vás počúvať. Ja som len čakal, keď ste sa tak rozohnili tu, tak som čakal, že tuto povyberáte tie melóny spod tých rúk a začnete ich hádzať po tých ľuďoch, ako ste ich tam hádzali po tom, po tej žene aj s tými malými deťmi a všetkým ste pri tom vykrikovali, čo všetko robíte večer doma s Alahom. No to je vaša záležitosť. To nás nikoho nezaujíma, čo vy robíte s Alahom po večeroch.
Takže, vážení priatelia, dovoľte, aby som sa pozastavil poslednýkrát nad tým, že či naozaj sa vy chcete takýmto spôsobom strápňovať, lebo to je fakt zbytočné. Hovoriť tu o tom, že máme ísť do Izraela, však, pán extrémista, pre boha živého! Ako vy rozumiete tomu, že Rusi anektovali náš susedný štát a východná hranica NATO sa musí chrániť, aby nepokračovali? Vy chcete, aby bola východná hranica NATO v Izraeli? Však dobre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán minister, máte na dlho ten prejav? Lebo mali by sme o 17.00 hlasovať.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Áno, končím, ďakujem, končím, končím. Takže, takže nie, nie som zbabelý, lebo ja na rozdiel od vás po deťoch nehádžem kamene a nevykrikujem na nich, ale poviem vám priamo do očí, čo si o vás myslím. A rovnako tak by som bol veľmi prekvapený, keď ste povedali, že nebudete hlasovať, že by ste hlasovali. Lebo keby ste vy hlasovali za toto, tak ja by som asi stiahol ten materiál, lebo by som bol taký šokovaný, že kde som urobil chybu.
Takže, vážení priatelia, ďalšia škola geopolitiky bude pokračovať zajtra. Veľmi sa teším na našu diskusiu. Majte sa krásne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

3.6.2020 16:13 - 16:19 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Dneska už teda asi po štvrtýkrát.
Ak niečo naozaj funguje dobre, tak musím povedať, že dobre funguje princíp odstrašenia v Severoatlantickej aliancii. Viac ako 70 rokov si žiadna krajina na svete nedovolila zaútočiť na ani jedného jediného člena Severoatlantickej aliancie. Viac ako 70 rokov si ani jedna krajina mimo Severoatlantickej aliancie nedovolila zaútočiť na krajinu v rámci Severoatlantickej aliancie. V roku 2014 si ale aj NATO uvedomilo, že útok alebo, ak dovolíte, anexia, zabratie územia na Ukrajine zo strany Ruskej federácie, rovnako ako podpora separatistov v juhovýchode Ukrajiny, v Donecku a v Luhánsku zmenili realitu vnímania bezpečnostnej politiky a medzinárodných vzťahov, tak ako sme to vnímali dovtedy.
V roku 2014 na to reagovalo NATO na summite vo Walese a prijali tzv. akčný plán pripravenosti, ktorý bol rozpracovaný ďalej v roku 2016 na summite vo Varšave a na základe toho jedným z najzásadnejších rozhodnutí prijatých sa summite vo Varšave bolo posilnenie kolektívnej obrany v rámci schválenia Posilnenej predsunutej prítomnosti alebo, ak chcete, eFP NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Členské štáty NATO rozhodli o rozmiestnení jednej mnohopráporovej skupiny v každom z uvedených členských štátov a každú túto práporovú skupinu vedie jedna tzv. rámcová krajina.
Za účelom preukázať jednotu a solidaritu členských štátov NATO týkajúcu sa reakcie na prípadné bezpečnostné hrozby a s ohľadom na jednoznačne deklarovaný zámer Slovenskej republiky trvalo participovať v operácii eFP, vám týmto predkladám návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky. Už v súčasnosti pôsobia naši vojaci a vojačky v počte do 152 kusov, teda príslušníkov, prepáčte, pod velením Kanady s dislokáciou v Lotyšskej republike na základe uznesenia Národnej rady z 20. júna 2019.
Zámerom predloženého materiálu je zmena aktuálne platného mandátu s cieľom predĺženia súčasného príspevku Slovenskej republiky, ktorý má byť na základe platného uznesenia Národnej rady ukončený 30. júna 2020. Navrhované predĺženie jeho pôsobenia je do 15. decembra 2020 a je aj jedným z opatrení súvisiacich so zamedzením šírenia COVID-19.
S cieľom zabezpečenia nepretržitého pôsobenia Slovenskej republiky v rámci eFP sa materiálom zároveň navrhuje vyslať do eFP od 15. decembra nový príspevok v počte opäť do 152 príslušníkov ozbrojených síl, a to s pôsobnosťou do ukončenia operácie eFP. Nový príspevok do eFP sa vysiela v zmenenej štruktúre s tým, že mechanizovaná rota sa nahrádza účelovým zoskupením zahŕňajúcim aj príspevok do veliteľstva eFP, ako aj spôsobilosťami prieskumu a spôsobilosťami priamej a nepriamej podpory. Príslušníci ozbrojených síl budú v rámci nového príspevku Slovenskej republiky plniť v eFP aj úlohy v tíme vojenskej polície.
Z dôvodu odovzdania a prevzatia funkcií počas pravidelných rotácií personálu sa v materiáli umožňuje aj súčasné pôsobenie personálu oboch rotácií v dĺžke maximálne 14 dní.
Chcel by som veľmi pekne poďakovať za naozaj konštruktívnu debatu vo výboroch, ako v zahraničnom výbore, tak vo výbore pre obranu a bezpečnosť. Som rád, keď sa o obranných veciach nepolitikárči a aj keď nemáme vždy na všetko rovnaký názor, tak v obranných veciach by sme naozaj mali ťahať za jeden povraz.
Tento materiál schválila vláda Slovenskej republiky svojím uznesením č. 299 z roku 2020. Chcel by som tiež povedať to, že na rozdiel od môjho predchodcu sa nebudem hrať na to, že to je nejaké cvičenie a nejakým spôsobom zahmlievať dôvod vyslania vojakov do Pobaltia a do Poľska. Nejde o cvičenie, ide o štandardnú operáciu Severoatlantickej aliancie, ktorej cieľom je odstrašiť. Odstrašiť napriek tomu, že celkový počet vojakov NATO, ktorý je tam vyslaný, je iba 5-tisíc. Keď zrátame vojakov, ktorí sú v regulárnych ozbrojených silách Poľska a všetkých troch pobaltských krajín, keď k tomu prirátame týchto 5-tisíc ľudí v rámci operácie NATO, z 23 krajín mimochodom, tak môžem povedať, že ani zďaleka, ani zďaleka tento počet vojakov sa nepribližuje Západnému vojenskému okruhu Ruskej federácie, čiže ak niekto blúzni o tom, že tam zastrašujeme Ruskú federáciu alebo že to je krok pred agresiou, ako som si niekde vypočul, tak môžem povedať len toľko, že to je absurdné. Počet vojakov v krajinách NATO ani zďaleka sa nepribližuje počtu vojakov Ruskej federácie na Západnom vojenskom okruhu z druhej strany hraníc. Taká je realita.
Naši vojaci, takisto ako ostatní vojaci v rámci tejto operácie sú v krajinách Pobaltia a v Poľsku vyslaní na základe ich explicitnej žiadosti, povedal by som dokonca opakujúcej sa prosby.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, vás žiadam týmto o súhlas s predloženým návrhom, tak aby sme sa mohli správať – my Slovenská republika – zodpovedne a v súlade so záujmami našimi obrannými a bezpečnostnými.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

3.6.2020 16:05 - 16:12 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Je to ekonomická téma a nemal som pôvodne v pláne sa k tomu vyjadrovať, zastupujem tu predsa len pána podpredsedu vlády a ministra financií, ale po tom, čo som tu počul množstvo expertov, tak som si povedal, že však čo by som na to nezareagoval a nepripomenul niekoľko vecí.
Začnem tým, že poviem, že mi je trošku ľúto takej demagógie, ktorú som zažil konkrétne od poslancov Kamenického a Ferenčáka. Mrzí ma, že pán minister Kamenický zabudol pripomenúť, že medzi rokmi 2012 a 2020 žilo Slovensko v takom blahobyte, že bolo psou povinnosťou tej vlády, aby mala vyrovnaný rozpočet, tak ako to dokázalo množstvo, množstvo krajín v Európskej únii. Ani jedenkrát sa vám to nepodarilo, pán minister, ani vášmu predchodcovi. (Reakcia z pléna.) Aký bol vyrovnaný rozpočet? Pán Kuffa, prosím vás. Prosím vás. (Reakcia z pléna.) Jaj, tak aj my si môžme nechať schváliť čokoľvek.
Takže len pripomínam, vážení páni poslanci Kamenický a Ferenčák, že, lebo pán Ferenčák vyžadoval nejaké reálne kroky na záchranu ekonomiky, tak ja len poviem, že si pamätám to, ako pani ministerka Saková povedala pánovi Pellegrinimu, že nevadí, nech to stojí, čo to stojí, však oni budú hľadať peniaze. Pripomínam pána Kičuru, ktorý ukázal naozaj, ako sa zachraňuje ekonomika v Správe štátnych hmotných rezerv; možnože tie byty, ktoré dostal, alebo tých 200-tisíc eur, ktoré prišli otcovi pána Kičuru vtedy, keď Slovensko už žilo krízou, tak asi boli krokmi na záchranu ekonomiky. A keď už pán Kamenický pripomenul obranný rozpočet, tak súhlasím s tým. To, čo mi odovzdal pán Gajdoš, to bol rozvrat. Ten rozpočet bol rozvrat a ani len tie zvýšené platy pre vojakov v ňom neboli kryté, ani nehovorím o tej 500-miliónovej splátke za stíhačky a o mnohých chuťovkách, ktoré som si tu musel vyžrať a stále vyžieram do posledného zrnka.
Ale aspoň vy, páni, aspoň k veci ste rozprávali, na rozdiel od právoplatne odsúdeného extrémistu a demagóga pána Mazurka, ktorý nazval dokument program stability Slovenskej republiky zbytočným balastom. Nuž, zbytočný balast on ovláda, pretože nič iné z úst nerozpráva. Nič iné z úst ako zbytočný balast nehovorí, nehovoriac o tom, čo nám predviedol v rádiu Frontinus, za čo ho právoplatne odsúdili a ja rád dodám, že chvalabohu, a nerád, že na málo. Ale keď už hovorí pán právoplatne odsúdený extrémista o ekonomike a o tom, že treba urobiť kroky na záchranu ekonomiky, tak ja pripomeniem pár krokov, ktoré pán právoplatne odsúdený extrémista, určite si na ne veľmi spomína, ako ich realizoval on a jeho kumpáni.
Spomíname si veľmi dobre, aj vy určite, pán; aha, nie je tu už pán Pellegrini; ako v Banskej Bystrici rozdávali funkčnú techniku správy ciest vo VÚC Banská Bystrica svojim kamarátom za pár grošov. Spomíname si to, ako sa vybudovalo fitko vo VÚC, kde sa pracovalo počas pracovnej doby. Spomíname si to, ako sa zamestnávali trestanci, zlodeji na funkciu kontrolórov. Spomíname si to, ako tlupa nakupovala fakle a dávala si šiť uniformy pripomínajúce Hlinkovu gardu; to bola podpora asi textilného priemyslu. Spomíname si to, ako sa robila súťaž na cesty za tri dni v hodnote 10 mil. eur v Banskej Bystrici. Spomíname si na rozdávanie šekov za 1 488 eur, to bola tiež asi nejaká forma ekonomiky. Spomíname si na poskytovanie zliav vo výške nacistických symbolov v rôznych fabrikách a vo firmách. Spomíname si na rôzne veci, akým spôsobom tlupa okolo pána Mazurka, právoplatne odsúdeného extrémistu, vitajte, dokázala podporovať ekonomiku, keď je on taký extrémny odborník na ekonomiku.
A keď už hovoríte o tých reštauráciách, pán extrémista Mazurek, dovoľte mi pripomenúť vám, že vy určite máte radi tie reštaurácie, lebo vaši kamaráti extrémisti tam dokopávajú ľudí. Však? Takže vy, pán extrémista Mazurek, nás neučte o tom, ako sa má robiť ekonomika, vy sa naučte správať.
A potom tu je druhý človek, ktorý na rozdiel od vás je síce obžalovaný, ale právoplatne neodsúdený extrémista, a to je pán Mizík, ktorý nám povedal, ako teda vyzerá deň pána premiéra. Vy ste to prečítali z počítača, čo sa stalo, pán Mizík, preboha živého? Vy viete, vy máte, viete aký deň? Vy máte taký deň, že na rozdiel od toho, čo hovoríte o pánovi premiérovi, vy vstanete, zapnete si počítač, ktorý neviete ovládať, zapnete si Windows, ktorý neviete zapnúť, napíšete si tam nejakých pár nezmyselných slov, ktoré neviete napísať, potom prečítate trápne, niekým iným napísané stanovisko, potom klamete súdu, že neviete na tom počítači robiť, a pridaná hodnota vášho pôsobenia je mínus 5. Vážený pán právoplatne neodsúdený extrémista, taký ste vy hrdina. Takí ste vy tu hrdinovia, jeden odsúdený, druhý neodsúdený, pridaná hodnota vášho pôsobenia nula.
Ešte mi dovoľte, pán právoplatne odsúdený extrémista, zareagovať na dve veci. Dve percentá HDP na zbrojenie, keby som našiel posledné euro, za ktoré kúpim raketu, posadím vás na ňu a pošlem vám na Mars, tak to budú najlepšie investované peniaze v histórii ozbrojených síl Slovenskej republiky doteraz. A keď nájdem ešte nejakých ďalších pár F-16-tok a rád k tomu dokúpim aj nejakú techniku, ktorá, mimochodom, slúži na to, aby polievala lesy, keď horia aj v okolí vášho bydliska, z čoho sa určite, že tam bývate, teší množstvo ľudí.
Tak ja vám môžem povedať jednu vec. Každá, každé jedno euro, ktoré dám do obrany, každé jedno euro obrátim trikrát a urobím všetko preto, aby som podporil slovenský obranný priemysel. Ale vy, pán extrémista, vy pre túto krajinu neurobíte nikdy v živote nič dobré.
Prajem vám všetkým všetko dobré a tí z vás, ktorí máte trošku zmysel pre realitu a ste normálni ľudia, tak vás prosím, aby ste hlasovali za tento dôležitý dokument. Ďakujem, majte sa. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 3.6.2020 14:36 - 14:39 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, opäť v zastúpení pána ministra financií a podpredsedu vlády Slovenskej republiky pána Hegera vám predkladám materiál Program stability Slovenskej republiky na roky 2020 až 2023. Pripomínam, že pán minister je na zahraničnej ceste v Prahe spoločne s pánom premiérom.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky Program stability na roky 2020 až 2023. Tento materiál prezentuje strednodobé zámery rozpočtovej politiky pri predpokladanom vývoji ekonomiky. Program stability bol schválený vládou 14. mája, kedy bol predložený aj Európskej komisii v rámci tzv. európskeho semestra.
Ekonomika Slovenska zaznamenaná v tomto roku, zaznamená v tomto roku najvýznamnejší pokles vo svojej histórii, keď klesne pravdepodobne o 7,2 %. V dôsledku výpadku daňovo-odvodových príjmov, priamych nákladov na stabilizáciu ekonomiky a zreálnenia rozpočtových rizík schváleného rozpočtu môže dosiahnuť deficit až 8,4 % HDP. Hrubý verejný dlh tak prekoná hranicu 60 % HDP.
V rokoch 2021 až ´23 deficit bez dodatočných opatrení ostal približne na úrovni 6 % HDP a dlh by ďalej rástol až nad úroveň 65 % HDP. Program stability preto v súlade s európskymi pravidlami stanovuje postupný pokles deficitu pod 3 % HDP, ktorý povedie k stabilizácii verejného dlhu okolo úrovne 60 % HDP. Na dosiahnutie rozpočtových cieľov bude potrebné prijať oproti scenáru nezmenených politík konsolidačné opatrenia vo výške 1,1 mld. eur už v roku 2021.
Program stability predstavuje plány aj v oblasti dlhodobej udržateľnosti verejných financií a ďalších reforiem. Pre dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti je kľúčová okrem znižovania súčasného deficitu hospodárenia najmä dôchodková reforma. Vláda plánuje prijať ústavný zákon definujúci základné prvky prvého a druhého piliera. Chceme tiež zabezpečiť funkčné trojročné rozpočtovanie so zavedením viacročných záväzných výdavkových stropov. Medzi ďalšie ciele patrí zabezpečenie lepšej prípravy investičných projektov s dôsledným uplatňovaním princípov hodnoty za peniaze.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, poprosím vás o prejednanie tohto dokumentu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2020 14:30 - 14:33 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi z poverenia pána podpredsedu vlády Slovenskej republiky a ministra financií predstaviť na dnešnom rokovaní vládny návrh zákona o mimoriadnych štátnych zárukách a o doplnení niektorých zákonov.
Európska únia a jej členské štáty sa dohodli na viacerých iniciatívach s cieľom zmierňovať negatívne zdravotné a hospodárske následky pandémie COVID-19. Konkrétne pre oblasť pracovného trhu Únia navrhla zriadenie tzv. európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti, ak chcete, pod názvom SURE. Nariadenie o jeho zriadení vstúpilo do platnosti dňa 20. mája 2020. Nástroj SURE umožňuje členským štátom žiadať Úniu o zvýhodnené pôžičky. Z tých bude možné čiastočne pokrývať zvýšenie verejných výdavkov na režimy skráteného pracovného času, či už ide o kurzarbeit, alebo o podobné opatrenia, najmä pre samostatne zárobkovo činné osoby. Cieľom je zníženie negatívnych dopadov COVID-19 na hospodárstvo a na zamestnanosť, ktoré hrozia členským štátom Európskej únie vrátane Slovenskej republiky v dôsledku tejto mimoriadnej situácie.
Z dôvodu zvýšenia kapacity nástroja SURE na 100 mld. eur bolo dohodnuté, že členské štáty poskytnú Európskej únii záruky na vyplácanie úverovej pomoci v celkovej výške 25 mld. eur, zvyšok kapacity nástroja bude krytý rozpočtom Európskej únie. Pre Slovensko to znamená poskytnutie záruky v maximálnej výške 173 516 250 eur, ktorá by mala byť vo forme podmieneného záväzku bez dopadu na verejné financie. Úverové prostriedky sa získavajú za podstatne výhodnejších podmienok vďaka využitiu najväčšieho ratingu EÚ. Opäť sa tak ukazuje – na rozdiel od názoru niektorých v pléne –, že je naozaj dôležité byť súčasťou európskeho spoločenstva štátov, ktoré spoločným úsilím vytvárajú nástroje na prekonanie súčasnej krízy a na zmiernenie jej dopadov.
Návrh zákona predkladáme z dôvodu potreby zavedenia národnej právnej úpravy v Slovenskej republike práve pre poskytnutie, správu a realizáciu záruk pre tento nástroj SURE. Zároveň promptné poskytnutie štátnych záruk všetkými členskými štátmi EÚ je nevyhnutnou podmienkou aktivovania tohto nástroja a umožní tak členským štátom vrátane Slovenskej republiky prístup k veľmi významnej úverovej pomoci z tohto nástroja.
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi preto požiadať vás o schválenie vládneho návrhu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách a o doplnení niektorých zákonov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

3.6.2020 13:39 - 13:39 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Zástupcu Hegera, dobre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Ja som povedal zástupcu Hegera.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi práve z poverenia pána podpredsedu vlády Hegera predložiť na dnešnom rokovaní návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách.
Pán minister, podpredseda vlády Heger sa ospravedlňuje, ale je na zahraničnej služobnej ceste spoločne s pánom predsedom vlády a ďalšími členmi vlády v Českej republike.
Zákon vytvára národnú právnu úpravu pre poskytnutie, správu a realizáciu záruk v nadväznosti na zriadenie európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti, tzv. SURE. Nástroj SURE sa zameriava na spolufinancovanie podporných opatrení na zachovanie zamestnanosti, a tak zmierňuje značné hospodárske škody, ktoré hrozia Slovenskej republike a iným členským štátom Európskej únie v dôsledku pandémie COVID-19.
Promptné poskytnutie záruk je nevyhnutnou podmienkou aktivovania nástroja SURE a umožní tak členským štátom vrátane Slovenskej republiky prístup k úverovej pomoci. Nástroj sa totiž stáva aktívnym až po tom, ako všetky členské štáty poskytnú svoje záruky Európskej únii.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi preto požiadať vás v mene pána podpredsedu Hegera o schválenie návrhu na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2020 11:27 - 11:37 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dlho som rozmýšľal, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, či vystúpim, alebo nevystúpim na záver, ale už sa tej kritiky z radov opozície objavilo až-až, a napriek tomu, že by som mohol tu hovoriť rôzne iné veci, tak sa pokúsim byť faktografický a vecný.
Áno, mne pripadla taká povinnosť, predstaviť novelu zákona, ktorá sa týka riešenia krízovej situácie, ale hovorím rovno o dvoch krízach, ktorým musíme v súčasnosti čeliť. Jedna kríza sa volá COVID-19. Druhá kríza sa volá korupčná chobotnica a mafiánske vzťahy v tomto štáte. Aj preto dnes vláda predkladá na schválenie iba niekoľko opatrení, ktoré ďalej pomáhajú zvyšovať pripravenosť a akcieschopnosť tohto štátu.
Prebrali sme moc, a tu snáď súhlasí každý, v najkritickejšej situácii minimálne od roku ´89, ak nie od druhej svetovej vojny. A odkedy som minimálne ja prišiel do rezortu, ale počúvam to od mnohých kolegov vo vláde, sa potvrdzovalo to, čo sme vedeli dávno a čo bolo mimochodom tiež hlavným výsledkom, hlavným dôvodom pre výsledok parlamentných volieb na konci februára. Potvrdilo sa to, že náš, náš, že náš štát, pardon, že náš štát je nahý. Tak ako sa to hovorí v tom príbehu o cisárovi. A keď sa odhliadnem od diskusie o tom, ako sa tu pôsobilo ostatných osem rokov, tak poviem len jednu konkrétnu vec, ktorá sa týka napríklad rezortu obrany.
Bývalé dve vlády si dali do programového vyhlásenia vlády, aby bol schválený, aby bola schválená koncepcia bezpečnostného systému tejto krajiny. Pripomínam, že v jednej vláde bol SMER sám a v druhej vláde bol veľkou väčšinou súčasťou vládnej koalície. Nuž, koncepcia bezpečnostného systému prijatá nebola. Napriek tomu, že bola v programovom vyhlásení vlády, napriek tomu, že k tomu bolo viacero uznesení vlády, vrátane vlády pána Pellegriniho, koncepcia bezpečnostného systému prijatá nebola.
No prečo? No asi nebola zaujímavá, z nejakého dôvodu bolo treba riešiť viac akútne veci, všakže, a teraz vidíme výsledky, lebo práve fungujúci bezpečnostný systém by nám veľmi pomohol v aktuálnej situácii.
K meritu veci tohto návrhu. Už som povedal viackrát k 281-ke, k zákonu o štátnej službe profesionálnych vojakov, že jednoducho potrebujeme väčšiu akcieschopnosť a flexibilitu vojakov. Preto s tým prichádzame a robíme to práve pre tých vojakov, práve pre tých vojakov to robíme a som mimoriadne vďačný za ich nasadenie a za skvele odvedenú prácu, ktorú mimochodom viacerí z vás kvitujú, a riskujú veľa a my všetci vidíme ich prácu. A ako som povedal, mali sme aj nakazených vojakov a práve v súčinnosti alebo v činnostiach pri COVID-e. Som na nich hrdý a som im neskutočne vďačný.
Keď budem hovoriť o zákone 55, tak kvôli tomu sme si tu vypočuli množstvo kritiky. Ako sa snažíme, citujem, "spolitizovať politicky nedotknutú a efektívnu štátnu správu". Nuž, vážení kolegovia, špeciálne zo strany SMER, pripomínam, že len od roku 2007, a škoda, že tu nie je pán Šutaj Eštok, lebo ten to hovoril hneď niekoľkokrát, pripomínam pánovi poslancovi Šutajovi Eštokovi, ak som to správne vyskloňoval, že len od roku 2017, to znamená za niečo vyše polovicu predchádzajúceho volebného obdobia, prijala vláda pätnásť, pätnásť zmien zákona o štátnej službe. Pätnásťkrát ste, vážení páni poslanci SMER-u, SNS-ka tu už nie je, ani MOST - HÍD, ani SIEŤ, pätnásťkrát ste menili pravidlá hry v zákone o štátnej službe. Čo vás k tomu viedlo?
Pán poslanec Richter, vy ste vraveli, že "budú porušené základné ľudské práva terajších nominantov". To je citácia, čo ste povedali. Však vy ste potvrdili, že tam máte nominantov. Tak čo vás viedlo k tomu, že ste pätnásťkrát menili ten zákon o štátnej službe, a pripomínam, že v mnohých prípadoch nepriamou novelou? To je to, čo teraz kritizujete. A vy ste vtedy neboli v krízovej situácii, ako sme my dnes, pán poslanec. Naposledy ste kritizovali, tak ako to už, teda, pardon, menili zákon, tak ako tu už bolo povedané, k 1. 1. 2020. Nuž preto, aby ste si tam zabetónovali svojich ľudí, preto ste to urobili. A tí ľudia sú minimálne aj v mojom rezorte častokrát tak skorumpovaní, že až po uši.
Hovorilo sa tu o tom, pán podpredseda Pellegrini, pán Raši, pán Žiga mali tlačovku, kde vyzývali na nedotknuteľnosť štátnej správy. No ja mám toľko príkladov, mimochodom aj osobných, o tom, ako štátna správa bola nedotknuteľná za vášho pôsobenia, že až zimomriavky mi behajú po chrbte. Nejde o nič iné, len o to, aby boli nedotknuteľní tí vaši nominanti, tí vaši ľudia, o ktorých sme tak veľa počuli. Mimochodom, niektorí z tých vašich ľudí, ktorí mali byť nedotknuteľní v štátnej správe, už posedávajú kade-tade vedľa vášho kamaráta Kočnera a ďalší sú na najlepšej ceste za ním.
Čo sa týka pozmeňováku k Finančnej správe, ktorý tu bol podaný, a teda bola kritika, nuž vidím, že sa hlásite k vášmu človeku pánovi Makóovi, aby bol aj naďalej nedotknuteľný. Tak si len tak v rýchlosti povedzme, čo za efektívne fungujúceho a nespolitizovaného štátneho zamestnanca to je. Podvody za viac ako 300 mil. eur na colných podvodoch zdokladoval úrad Európskej únie, pán Šutaj Eštok tu zopakoval niekoľkokrát, že aké je dôležité komunikovať s Európskou úniou, tak pripomínam, že OLAF, protikorupčný úrad Európskej únie, zdokumentoval podvody za 300 mil. eur za pôsobenia pána Makóa na Finančnej správe. Vieme o tom, že pán Makó, samozrejme, je blízky kamarát najznámejšieho migranta zo Slovenskej republiky do Dubaja pána Bödöra a odporučil ho do funkcie ďalší renomovaný bödörovec pán Gašpar. Jemu blízke firmy pánovi Makóovi zarábali na tom fantasticky zvládnutom projekte tunela D1 Višňové. Nuž naozaj efektívna a odpolitizovaná štátna správa, čo vám budem hovoriť.
Potom tu pán minister práce navrhol pozmeňovák o tom, aby posudkoví lekári, pán minister Richter, vaša káva, aby posudkoví lekári mohli o dva roky dlhšie slúžiť, pretože, keď sa tak nestane, tak 13 % z nich by muselo skončiť za chvíľočku. Tak sa pýtam, či ste na nich zabudli alebo či ste odflákli tú robotu, pán Richter, lebo 13 % posudkových lekárov by muselo skončiť. Áno, je to akútne. Áno, treba to riešiť v skrátenom legislatívnom konaní.
Takže takto, vážení páni, dámy poslankyne, vážení páni poslanci, ja by som mohol oveľa dlhšie hovoriť, ale som to skrátil tak, ako sa len dá. Vojaci, štátni, ale slušní štátni zamestnanci, nebojácni zdravotníci, lekári, ale napríklad aj slušní príslušníci Finančnej správy, tí všetci, drahí priatelia, tento návrh, túto novelu podporujú. Oni sú v tej prvej línii, oni vedia, aké majú problémy, oni veľmi dobre vedia, čo ste tam zanechali.
Súhlasím v jednej veci. V normálne fungujúcej krajine a v normálnych časoch by sme k viacerým spomínaným opatreniam nemuseli pristupovať. Ale my sme nezdedili normálne fungujúcu krajinu a nie sme v normálnych časoch a urobíme všetko pre to, aby sme sa zbavili aj jednej krízy, ale aby sme sa zbavili aj tej chobotnice, ktorú ste nám tu nechali. Tú chobotnicu treba odstrániť a budeme na tom robiť všetci, ako budeme vedieť.
Preto je aj táto malá zmena zákona nevyhnutná a potrebná a ja vás uisťujem, že v ďalších už normálnych procesoch príde ešte viacero zmien zákonov. Dostali sme totižto od ľudí silný mandát, priatelia, a teraz sa obraciam na vás, dostali sme silný mandát, mandát na zmenu, mandát na zmenu znamená aj to, aby sme vyčistili priestor, ktorý nám tu niekto nenechal čistý. Sľubujem vám, že ďalšia várka takzvaných protichobotnicových zákonov sa chystá na každom jednom ministerstve a bude mi cťou ďalšie predkladať.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.5.2020 10:48 - 10:50 hod.

Jaroslav Naď
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.5.2020 16:54 - 16:56 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám na prerokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/ 2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V čl. 1 vládneho návrhu sa reaguje na problémy, ktoré vznikli a vyskytli sa pri aplikácii niektorých ustanovení zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie a núdzového stavu v súvislosti s ochorením COVID-19. Týka sa to najmä nasledovných ustanovení: výberové konanie na obsadenie funkcie profesionálneho vojaka, prepúšťanie profesionálnych vojakov zo štátnej služby, v návrhu zákona sa upravuje aj poskytovanie služobného voľna profesionálnemu vojakovi z dôvodu nariadenej karantény, možnosť vykonávať profesionálnym vojakom služobné povinnosti v inom mieste, ako je jeho miesto výkonu štátnej služby, a zvyšuje sa vek dieťaťa na účely poskytovania služobného voľna z dôvodu ošetrovania chorého dieťaťa alebo starostlivosti o dieťa z 10 na 11 rokov.
V čl. II vládneho zákona, návrhu zákona sa navrhuje odstrániť rozpor medzi zákonom o štátnej službe a zákonom o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, zmeniť jednu z kvalifikačných podmienok na výkon funkcie generálneho tajomníka služobného úradu, umožniť pružnejšie a rýchlejšie reagovať na potrebu zmien v organizačnej štruktúre služobného úradu, rozšíriť výpočet právnych titulov na prijatie do dočasnej štátnej služby a zjednotiť právnu úpravu okamžitého skončenia štátnej služby s právnou úpravou okamžitého skončenia pracovného pomeru podľa Zákonníka práce.
Vzhľadom na naliehavosť právnej úpravy sa účinnosť návrhu zákona, sa účinnosť zákona navrhuje dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republike.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o prerokovanie vládneho návrhu zákona a o jeho podporu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.5.2020 15:04 - 15:05 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, veľmi v rýchlosti predkladám na prerokovanie návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vládnym návrhom zákona reagujeme na aplikačné problémy, ktoré sa vyskytli pri uplatňovaní zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a tiež zákona o štátnej službe v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie a núdzového stavu v súvislosti s ochorením COVID-19.
So záujmom a vzhľadom na nutnosť pružne reagovať, reagovať na meniace sa prostredie, meniacu sa situáciu, ako aj na nutnosť prijímať opatrenia na zmiernenie negatívnych vplyvov súčasnej pandemickej situácie sa navrhuje, aby Národná rada Slovenskej republiky v súlade s § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky prerokovala tento vládny návrh zákona v legislatívnom konaní.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis