Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády, členovia vlády Slovenskej republiky, vážení kolegovia, od včera sme už teda počuli v tomto pléne kadečo, aj vy ste počuli, pán premiér, kadečo, počuli ste veľa zloby, veľa zla, veľa nenávisti, kopec populizmu, klamstvá, počuli sme tu útoky, počuli sme dokonca útok na menšiny zo strany extrémistov, nuž niektoré strany chcú týchto extrémistov dokonca do vlády, teraz sa ukazujú, akí sú to ľudia. Videli sme tiež teátro tvorcu obrovského zla na Slovensku, otca korupcie a stvoriteľa mafie, ktorá podľa výpovede jeho vlastných nominantov ovládala políciu, spravodajské služby, prokuratúru, súdy, to všetko sme tu už dnes počuli.
Videli sme tiež už štandardné útoky na pani prezidentku, aj na úradnícku vládu, jednoducho to, čo sme tu od včera videli, je presne reflexia súčasnej slovenskej politickej reality, smutnej reality, ktorá je stelesnená aj v tomto parlamente, a, pán premiér, viem si predstaviť, že to pre vás nie je jednoduché, ale, žiaľ, toto je realita. Čo si ale úplne jednoznačne myslím je to, že Slovensko už naozaj nepotrebuje zlobu a nenávisť, nepotrebuje sebeckosť a sebeckých politikov, ktorí sa nekone... nekonečne hádajú, potrebuje odbornosť a potrebuje spoluprácu. A ja som presvedčený napriek tomu, že stále považujem nástup úradníckej vlády za nie nevyhnutný, tak som presvedčený o tom, že úradnícka vláda môže byť cesta k ukľudneniu situácie najmä vtedy, ak úradnícka vláda bude schopná komunikovať s Národnou radou Slovenskej republiky a bude cítiť podporu v Národnej rade Slovenskej republiky.
Áno, som presvedčený o tom, že vznik úradníckej vlády bol s vysokou pravdepodobnosťou motivovaný najmä politicky, na druhej strane treba povedať, že za päť mesiacov úradnícka vláda nič svetoborné urobiť nemôže, je to logické. Nie kvôli neschopnosti, práve naopak. Ja tam považujem viacej, výber viacej ľudí za mimoriadne schopných. Ale časovo to nie je možné. Rozhodnutie pani prezidentky bolo aj legitímne a bolo aj v súlade s ústavou a treba ho rešpektovať. Pokiaľ ale vláda, úradnícka, nezíska podporu, tak sa jej bude vládnuť rovnako ťažko, ako sa vládlo vláde Eduarda Hegera po tom, čo dôveru stratila. Áno, keď sa pozriem na výber členov vlády, tak poviem tiež veľmi úprimne, že si nemyslím, že výber je absolútne bezchybný. Dokonca si dovolím povedať, že pri niektorých menách som bol až prekvapený, že väčšinou kritické médiá ostali ticho.
Na druhej strane, niektoré mená sú tam skvelé až vynikajúce a sú tam ľudia, ktorí, som rád, že sú vo vláde a zďaleka nehovorím iba o rezorte obrany. Každopádne každému jednému členovi vlády, úradníckej, som vďačný, že sa rozhodol do toho ísť. Aj vám, pán premiér, aj vašim kolegom. Pretože ísť do vlády, kde pravdepodobne nezískate dôveru, budete terčom útokov aj vy a cez vás aj pani prezidentka a vy ako postranný efekt týchto útokov budete veľa dostávať na štyri-päť mesiacov, to naozaj nie je jednoduché a vyžaduje to veľkú mieru zodpovednosti a odvahy. A naozaj veľmi úprimne vám hovorím, že som rád, že ste sa takýmto spôsobom rozhodli.
Čo sa týka programového vyhlásenia, áno, niekto môže povedať, že je v niektorých častiach vágne, inde ide zase do príliš veľkých detailov, ale dôležité z môjho pohľadu je, aký má obsah, celkový obsah a aký má cieľ. A my v strane Demokrati, ale aj ja osobne považujeme toto programové vyhlásenie za dobré programové vyhlásenie. Ciele za dobré ciele. A personálne obsadenie vlády za väčšinovo veľmi kvalitné. Samotné programové vyhlásenie je tiež výrazným odrazom kontinuity dobrej práce vlády Eduarda Hegera. Kontinuity reforiem a investícií, ktoré sa buď presadili, alebo sa začali aj implementovať, v konečnom dôsledku na 28 stranách programového vyhlásenia je až 48-krát použitý výraz pokračovať, budeme pokračovať, pokračujeme. Toto programové vyhlásenie vlády stojí na správnej strane z hľadiska zahraničnej politiky, čo je pre mňa mimoriadne dôležité, z hľadiska obrannej politiky vychádza jasne z nášho členstva v NATO a EÚ a tiež to programové vyhlásenie vychádza z reality, ktorá sa volá plán obnovy. A to samo o sebe hovorí, že ten plán obnovy bol spravený veľmi dobre.
Vláda tiež deklaruje vôľu pomôcť ľuďom, to znamená kontinuita pomoci realizovanej vládou Eduarda Hegera napríklad v stabilizácii cien za energie alebo pomoci rodinám. Vláda tiež deklaruje prípravu realistického rozpočtovania, a to napriek, s prepáčením, až šialeným rozhodnutiam, ktoré v niektorých prípadoch spravila Národná rada Slovenskej republiky s dopadom na štátny rozpočet, a teraz nech sa na mňa nikto nehnevá, ale za hlasovanie za niektoré dopady so stámiliónovým, za niektoré rozhodnutia so stámiliónovými dopadmi aj zo strany SaS, ktorá o sebe hovorí, že je rozpočtovo zodpovedná, bolo pre mňa nepochopiteľné. Zároveň ale platí, že vláda bude musieť realizovať opatrenia, aby rozpočet aj z hľadiska prípravy do budúcna bol urobený dobre. Realistické rozpočtovanie je dôležité, takisto ako prilákanie talentov, o ktorom hovoril aj pán premiér Ódor, a som vám vďačný, že ste naozaj verejne poďakovali Eduardovi Hegerovi za zriadenie zodpovedajúcej agentúry, ktorá má za cieľ prilákať talenty, naše, zo hraničia naspäť. A tiež časť spracovaná o kultúre je naozaj dobrá. A tak ďalej a tak ďalej.
Na splnenie týchto cieľov ale treba pozíciu silnú vo vláde a áno, aj z mojej osobnej skúsenosti, aj skúsenosti viacerých členov bývalej vlády hovoria, že je veľký rozdiel, či máte alebo nemáte dôveru. Cieľom strany Demokrati je urobiť všetko preto, aby bola vláda Ľudovíta Ódora úspešná. Pretože iba úspešná vláda znamená úspech pre Slovenskú republiku, a to znamená úspech pre občanov Slovenskej republiky. A navyše, Ficov ústavný paškvil vládnutie vláde bez dôvery mimoriadne komplikuje, a to naozaj nie je dobré pre občanov Slovenskej republiky. Preto my v strane Demokrati, všetci naši prítomní poslanci, ktorí hlasujú v našom klube, neformálnom, podporíme programové vyhlásenie vlády a vládu ako takú. Je to pre dobro Slovenska, pre dobro našich občanov. A nekladieme si na rozdiel od iných ani žiadne, a nekládli sme si žiadne personálne podmienky, ani iné podmienky, aby sme politikárčili. Už vôbec nie nesplniteľné podmienky. Sme presvedčení, že všetky strany v Národnej rade Slovenskej republiky by úradníckej vláde mali dôveru vysloviť. Najmä strany ako HLAS, ktorý opakovane vyzýval pani prezidentku, aby úradnícku vládu vymenovala, a dokonca pán Pellegrini aj verejne povedal, že keď bude vymenovaná, tak že ju podporí. Ale aj strany ako OĽANO či SME RODINA, pretože je tam veľká kontinuita s našimi programovými vyhláseniami, ktoré sme robili či už u Igora Matoviča, alebo u Eda Hegera a predsa len, povedzme si to na rovinu, strany ako OĽANO alebo strany ako SME RODINA sú iné a nie sú také ako extrémisti alebo smeráci. Verím, že týmto stranám reálne o Slovensko ide, nejde iba o politikárčenie.
Pán premiér, k vám dve také osobné poznámky. Viem, že nechcete vstupovať do, do politických diskusií, ale niekedy sa zlu treba postaviť. A treba to povedať otvorene, a keď niekto spochybňuje naše základné bezpečnostné záujmy, obranné záujmy, tak treba povedať, že tak robí, a neboj sa to urobiť, lebo stojíte na správnej strane barikády. A druhá vec, prosím, podporujte aj naďalej obranu Slovenskej republiky, aj rozpočtovo, aj rozhodnutiami a nebojte sa ich urobiť, lebo tie sú dôležité práve kvôli tomu, aby ich niekto v budúcnosti nezvrátil. Každopádne vám držím aj osobne palce, pán premiér, aj členom vašej vlády, celej vláde ponúkam aj naše skúsenosti, aj našu odbornosť, aj naše kontakty, lebo váš úspech by bol úspechom nás všetkých. Prajem vám všetko dobré.