Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

14.6.2023 o 15:30 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 15:53 - 15:55 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán podpredseda.
Na Maroša Viskupiča reakcia, odišiel, žiaľ, ale on síce povedal, že chceli pomôcť dôchodcom. No však každý chceme pomôcť dôchodcom. Otázka je, či to bolo alebo to nebolo rozpočtovo kryté. A odpoveď je jasná, nebolo. A tu sme tri a pol roka počúvali zo SaS-ky, že nebudú schvaľovať nič, čo nie je rozpočtovo kryté. A teraz 600 miliónov plesk ho tam, lebo dôchodcom treba pomáhať. No tak trošku farizejské pred voľbami, však.
A reakcia na pánov poslancov Faiča a Muňka. Viete, páni poslanci, zacitujem vás, niekto, asi pán Muňko povedal, že sme tu šaškovali tri a pol roka. Viete čo, že vás huba nebolí. Ako po 12 rokoch toho, čo ste tu predvádzali v tejto krajine, rozkrádanie zdravotníctva, Paškovci a všetky veci okolo toho, vy budete hovoriť niečo o zdravotníctve? Koľko nemocníc ste postavili za svojej vlády? Koľko škôl sa tu postavilo za vašich vlád a vôbec čo ste vy urobili pre túto krajinu z hľadiska nejakých reforiem? Jednu jedinú reformu robil Kaliňák ESO, aj to zmrvil úplne absolútne na, na, na odrobinky, katastrofa. To je vaše vládnutie. A po nás potopa nebude jak po vás, pán poslanec Faič. Po nás budú výsledky, z ktorých teraz čerpá tá vláda. To je tá kontinuita, o ktorej hovoríme.
Pán poslanec Svrček, tá legitimita je dobrá téma, len pravda je taká, že tu netreba sa teraz dívať na to, že či má legitimitu po voľbách alebo nemá tá úradnícka vláda, lebo tá úradnícka vláda potrebuje v pokoji dovládnuť do parlamentných volieb na štyri mesiace. To nie je o dvoch rokoch, to je o štyroch mesiacoch, preto by tú dôveru mali dostať, lebo väčšina tých vecí, ktoré budú prinášať, nebudú zákony, Peťo Pollák, ale bude ich bežná robota, ktorú robia, ich nariadenia vlády, uznesenia a na tie potrebujú plné právomoci. A áno, Peťo, jeden ten, jedna tá podmienka, vy ste to komunikovali dopredu, je to fajn, ale bola nesplniteľná. Päťsto eur za hlasovanie to sú dve miliardy eur v štátnom rozpočte, a to sa jednoducho splniť nedá akokoľvek by to premiér Ódor chcel.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2023 15:30 - 15:40 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády, členovia vlády Slovenskej republiky, vážení kolegovia, od včera sme už teda počuli v tomto pléne kadečo, aj vy ste počuli, pán premiér, kadečo, počuli ste veľa zloby, veľa zla, veľa nenávisti, kopec populizmu, klamstvá, počuli sme tu útoky, počuli sme dokonca útok na menšiny zo strany extrémistov, nuž niektoré strany chcú týchto extrémistov dokonca do vlády, teraz sa ukazujú, akí sú to ľudia. Videli sme tiež teátro tvorcu obrovského zla na Slovensku, otca korupcie a stvoriteľa mafie, ktorá podľa výpovede jeho vlastných nominantov ovládala políciu, spravodajské služby, prokuratúru, súdy, to všetko sme tu už dnes počuli.
Videli sme tiež už štandardné útoky na pani prezidentku, aj na úradnícku vládu, jednoducho to, čo sme tu od včera videli, je presne reflexia súčasnej slovenskej politickej reality, smutnej reality, ktorá je stelesnená aj v tomto parlamente, a, pán premiér, viem si predstaviť, že to pre vás nie je jednoduché, ale, žiaľ, toto je realita. Čo si ale úplne jednoznačne myslím je to, že Slovensko už naozaj nepotrebuje zlobu a nenávisť, nepotrebuje sebeckosť a sebeckých politikov, ktorí sa nekone... nekonečne hádajú, potrebuje odbornosť a potrebuje spoluprácu. A ja som presvedčený napriek tomu, že stále považujem nástup úradníckej vlády za nie nevyhnutný, tak som presvedčený o tom, že úradnícka vláda môže byť cesta k ukľudneniu situácie najmä vtedy, ak úradnícka vláda bude schopná komunikovať s Národnou radou Slovenskej republiky a bude cítiť podporu v Národnej rade Slovenskej republiky.
Áno, som presvedčený o tom, že vznik úradníckej vlády bol s vysokou pravdepodobnosťou motivovaný najmä politicky, na druhej strane treba povedať, že za päť mesiacov úradnícka vláda nič svetoborné urobiť nemôže, je to logické. Nie kvôli neschopnosti, práve naopak. Ja tam považujem viacej, výber viacej ľudí za mimoriadne schopných. Ale časovo to nie je možné. Rozhodnutie pani prezidentky bolo aj legitímne a bolo aj v súlade s ústavou a treba ho rešpektovať. Pokiaľ ale vláda, úradnícka, nezíska podporu, tak sa jej bude vládnuť rovnako ťažko, ako sa vládlo vláde Eduarda Hegera po tom, čo dôveru stratila. Áno, keď sa pozriem na výber členov vlády, tak poviem tiež veľmi úprimne, že si nemyslím, že výber je absolútne bezchybný. Dokonca si dovolím povedať, že pri niektorých menách som bol až prekvapený, že väčšinou kritické médiá ostali ticho.
Na druhej strane, niektoré mená sú tam skvelé až vynikajúce a sú tam ľudia, ktorí, som rád, že sú vo vláde a zďaleka nehovorím iba o rezorte obrany. Každopádne každému jednému členovi vlády, úradníckej, som vďačný, že sa rozhodol do toho ísť. Aj vám, pán premiér, aj vašim kolegom. Pretože ísť do vlády, kde pravdepodobne nezískate dôveru, budete terčom útokov aj vy a cez vás aj pani prezidentka a vy ako postranný efekt týchto útokov budete veľa dostávať na štyri-päť mesiacov, to naozaj nie je jednoduché a vyžaduje to veľkú mieru zodpovednosti a odvahy. A naozaj veľmi úprimne vám hovorím, že som rád, že ste sa takýmto spôsobom rozhodli.
Čo sa týka programového vyhlásenia, áno, niekto môže povedať, že je v niektorých častiach vágne, inde ide zase do príliš veľkých detailov, ale dôležité z môjho pohľadu je, aký má obsah, celkový obsah a aký má cieľ. A my v strane Demokrati, ale aj ja osobne považujeme toto programové vyhlásenie za dobré programové vyhlásenie. Ciele za dobré ciele. A personálne obsadenie vlády za väčšinovo veľmi kvalitné. Samotné programové vyhlásenie je tiež výrazným odrazom kontinuity dobrej práce vlády Eduarda Hegera. Kontinuity reforiem a investícií, ktoré sa buď presadili, alebo sa začali aj implementovať, v konečnom dôsledku na 28 stranách programového vyhlásenia je až 48-krát použitý výraz pokračovať, budeme pokračovať, pokračujeme. Toto programové vyhlásenie vlády stojí na správnej strane z hľadiska zahraničnej politiky, čo je pre mňa mimoriadne dôležité, z hľadiska obrannej politiky vychádza jasne z nášho členstva v NATO a EÚ a tiež to programové vyhlásenie vychádza z reality, ktorá sa volá plán obnovy. A to samo o sebe hovorí, že ten plán obnovy bol spravený veľmi dobre.
Vláda tiež deklaruje vôľu pomôcť ľuďom, to znamená kontinuita pomoci realizovanej vládou Eduarda Hegera napríklad v stabilizácii cien za energie alebo pomoci rodinám. Vláda tiež deklaruje prípravu realistického rozpočtovania, a to napriek, s prepáčením, až šialeným rozhodnutiam, ktoré v niektorých prípadoch spravila Národná rada Slovenskej republiky s dopadom na štátny rozpočet, a teraz nech sa na mňa nikto nehnevá, ale za hlasovanie za niektoré dopady so stámiliónovým, za niektoré rozhodnutia so stámiliónovými dopadmi aj zo strany SaS, ktorá o sebe hovorí, že je rozpočtovo zodpovedná, bolo pre mňa nepochopiteľné. Zároveň ale platí, že vláda bude musieť realizovať opatrenia, aby rozpočet aj z hľadiska prípravy do budúcna bol urobený dobre. Realistické rozpočtovanie je dôležité, takisto ako prilákanie talentov, o ktorom hovoril aj pán premiér Ódor, a som vám vďačný, že ste naozaj verejne poďakovali Eduardovi Hegerovi za zriadenie zodpovedajúcej agentúry, ktorá má za cieľ prilákať talenty, naše, zo hraničia naspäť. A tiež časť spracovaná o kultúre je naozaj dobrá. A tak ďalej a tak ďalej.
Na splnenie týchto cieľov ale treba pozíciu silnú vo vláde a áno, aj z mojej osobnej skúsenosti, aj skúsenosti viacerých členov bývalej vlády hovoria, že je veľký rozdiel, či máte alebo nemáte dôveru. Cieľom strany Demokrati je urobiť všetko preto, aby bola vláda Ľudovíta Ódora úspešná. Pretože iba úspešná vláda znamená úspech pre Slovenskú republiku, a to znamená úspech pre občanov Slovenskej republiky. A navyše, Ficov ústavný paškvil vládnutie vláde bez dôvery mimoriadne komplikuje, a to naozaj nie je dobré pre občanov Slovenskej republiky. Preto my v strane Demokrati, všetci naši prítomní poslanci, ktorí hlasujú v našom klube, neformálnom, podporíme programové vyhlásenie vlády a vládu ako takú. Je to pre dobro Slovenska, pre dobro našich občanov. A nekladieme si na rozdiel od iných ani žiadne, a nekládli sme si žiadne personálne podmienky, ani iné podmienky, aby sme politikárčili. Už vôbec nie nesplniteľné podmienky. Sme presvedčení, že všetky strany v Národnej rade Slovenskej republiky by úradníckej vláde mali dôveru vysloviť. Najmä strany ako HLAS, ktorý opakovane vyzýval pani prezidentku, aby úradnícku vládu vymenovala, a dokonca pán Pellegrini aj verejne povedal, že keď bude vymenovaná, tak že ju podporí. Ale aj strany ako OĽANO či SME RODINA, pretože je tam veľká kontinuita s našimi programovými vyhláseniami, ktoré sme robili či už u Igora Matoviča, alebo u Eda Hegera a predsa len, povedzme si to na rovinu, strany ako OĽANO alebo strany ako SME RODINA sú iné a nie sú také ako extrémisti alebo smeráci. Verím, že týmto stranám reálne o Slovensko ide, nejde iba o politikárčenie.
Pán premiér, k vám dve také osobné poznámky. Viem, že nechcete vstupovať do, do politických diskusií, ale niekedy sa zlu treba postaviť. A treba to povedať otvorene, a keď niekto spochybňuje naše základné bezpečnostné záujmy, obranné záujmy, tak treba povedať, že tak robí, a neboj sa to urobiť, lebo stojíte na správnej strane barikády. A druhá vec, prosím, podporujte aj naďalej obranu Slovenskej republiky, aj rozpočtovo, aj rozhodnutiami a nebojte sa ich urobiť, lebo tie sú dôležité práve kvôli tomu, aby ich niekto v budúcnosti nezvrátil. Každopádne vám držím aj osobne palce, pán premiér, aj členom vašej vlády, celej vláde ponúkam aj naše skúsenosti, aj našu odbornosť, aj naše kontakty, lebo váš úspech by bol úspechom nás všetkých. Prajem vám všetko dobré.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.5.2023 17:15 - 17:16 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dovolím si predložiť procedurálny návrh v nasledovnom znení.
Dovoľujem si požiadať, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na tom, aby Ministerstvo obrany Slovenskej republiky predložilo v správe zoznam všetkého majetku, ktorý sa predal, a to do Slovenska alebo do zahraničia, alebo rozdal do zahraničia za troch vlád Roberta Fica položkovito vrátane finančného vyjadrenia konkrétne po položkách.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2023 16:40 - 16:42 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, ja nebudem nejako dlho hovoriť. Vážim si aj toho, že pán Susko vo svojom vystúpení bol veľmi vecný a na rozdiel od právoplatne odsúdeného extrémistu sa snažil naozaj veľmi slušne argumentovať, a otázka je, či sa zhodneme v tom právnom výklade alebo nezhodneme. Ja len doplním k vášmu vyjadreniu, že pani prezidentka dala súhlas na prerokovanie toto na rokovaní vlády, inak by to tam nemohlo byť zaradené. A zároveň teda som hlboko presvedčený o tom, že nejde o, súhlasím s pánom poslancom Dostálom, že keď už, tak nejde o zahraničnú politiku, ale ide o obrannú politiku, ale keby aj išlo o zahraničnú politiku, tak určite nejde o zásadnú otázku, aj keď naozaj tá ústava by sa mala zmeniť, lebo ten výklad je tak vágny a tak zle pripravený, ako to len mohlo byť spravené v tom čase, ale nevadí... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán minister, do 45 máte, pretože je potom poslanecká, aby ste vedeli.

Naď, Jaroslav, dočasne poverený minister obrany SR
Áno, stačí. Čiže chcem povedať len toľko, že čo vlastne v tom dokumente, o čo ide. Lebo ja mám pocit, že veľa ľudí nepovedalo o tom, o tom alebo nečítalo ten dokument samotný. Chcem len, aby ste vedeli, že vlastne čo tam navrhujeme, veľmi v rýchlosti v tej jednej minúte, ktorú mám, tak to poviem.
Napríklad žiadame, aby bola zabezpečená funkčnosť hlavného mesta riadenia obrany štátu, alebo žiadame, aby bola zabezpečená funkčnosť stálych osobitných zariadení na objektoch pozemných komunikácií na železničných dopravách. Alebo aby obranná infraštruktúra v prípade aktivizácie obranných plánov NATO bola pripravená na to, že sem jednotky NATO prídu a budú nás brániť. Čiže keď tuto právoplatne odsúdený extrémista hovorí o tom, že tu bude trvalá prítomnosť, tak toto, samozrejme, nie je žiaden mandát na trvalú prítomnosť. Toto je len plán NATO, aby sme urobili opatrenia, keby náhodou, čo nikto z nás nechce, aby tu bola vojna, keď nás prídu tí spojenci brániť, tak aby sa mali kde ubytovať. O tom je tento dokument, o ničom inom. To nie je žiadna zásadná otázka, jednoducho to sú veci, ktoré mali byť dávno urobené. A žijeme v ťažkých dobách, tak teraz sme urobili nejaký plán, ktorý bude do konkrétnych úloh realizovať budúca vláda, a tá sa rozhodne, akým spôsobom to urobí. Čiže to nemá nejaký dopad, že by sme dávali my nejaké úlohy budúcej vláde alebo niečo podobné.
Čiže naším cieľom je naozaj len podporiť a skvalitniť obranu štátu, lebo to je o zodpovednosti. Žijeme v časoch, keď vo vedľajšej krajine u nášho suseda je vojna a snažíme sa urobiť také opatrenia, aby jednoducho sme pomohli.
Preto vás prosím o prerokovanie toho dokumentu, ktorý naozaj je písaný v dobrej viere a nič zásadným spôsobom ako neprejudikuje, že by mala robiť nejaká budúca vláda. Som presvedčený o tom, že ten dokument by v rovnakom znení každý rozumný človek predložil, lebo ide o obranu štátu a to nie je obrana opozície alebo koalície, to je obrana štátu a obrana štátu by mala byť naozaj zabezpečená bez ohľadu na to, kto je pri moci.
K pani Zemanovej len, k pani Zemanovej... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Ďakujem, ďakujem, pán minister.

Naď, Jaroslav, dočasne poverený minister obrany SR
K pani Zemanovej len jednou vetou. Všetky finančné prostriedky, ktoré na to budú potrebné urobiť, sú buď už plánované jednotlivými rezortami, lebo to schválili medzirezortne všetci bez pripomienok, alebo budú riešené v rámci dvoch percent pre obranu, tak ako to je plánované.
Ďakujem veľmi pekne, prosím o prerokovanie a schválenie.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.5.2023 15:55 - 15:56 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Predkladám teda Národnej rade návrh Dlhodobého plánu rozvoja podpory obrany štátu s výhľadom do roku 2035.
Hlavnou úlohou ozbrojených síl je brániť Slovenskú republiku pred napadnutím cudzou mocou, brániť jej zvrchovanosť, územnú celistvosť, nedotknuteľnosť hraníc a plniť záväzky vyplývajúce z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Túto úlohu ozbrojené sily v súčasnosti ešte väčšmi podčiarkuje ruská vojna na Ukrajine a aby mohli ozbrojené sily túto úlohu plniť, je potrebná ich komplexná podpora zo strany nielen ministerstva obrany, ale aj príslušných ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy v rámci takzvaného celovládneho prístupu.
Tento prístup už aplikujeme prostredníctvom národnej riadiacej a koordinačnej skupiny pre podporu zo strany hostiteľskej krajiny a cez medzirezortný program podpora obrany štátu. Čo však chýbalo je dlhodobé smerovanie, ciele a úlohy v oblasti podpory obrany štátu, preto je cieľom predkladaného materiálu zvýšiť rozsah a použiteľnosť podpory obrany štátu na zabezpečenie úloh pri obrane Slovenskej republiky, nie iba udržovať aktuálne status qou a využívať už existujúce kapacity.
Dlhodobé ciele a postupy boli stanovené v rámci štyroch oblastí, a to udržiavanie a rozvoj obrannej infraštruktúry, dodávka tovarov, dodávka štátnych hmotných rezerv a poskytovanie služieb a činnosti pre ozbrojené sily a výskum a vývoj zameraný na zabezpečenie obrany štátu. Stanovené dlhodobé ciele a postupný rozvoj jednotlivých oblastí podpory obrany štátu budú rozpracované v strednodobom pláne rozvoja podpory obrany štátu, ktorý určí vyvážený postup a efektívne rozloženie zdrojov na tri až šesť rokov. To už bude úloha pre ďalšiu vládu.
Som si istý, že tento systematický prístup, ktorý aplikujeme aj pri rozvoji ozbrojených síl, zabezpečí lepšie plánovanie a vo výsledku zvýši obranyschopnosť našej republiky, lebo verím, že obranyschopnosť našej republiky je náš spoločný cieľ, aj keď úprimne poviem, pri niektorých si myslím, že ich cieľom je znížiť obranyschopnosť Slovenskej republiky tak veľmi, ako je to možné, lebo Moskva tak nariadila.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vám, vám predložiť tento dokument a žiadam o jeho prerokovanie. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

4.5.2023 15:52 - 15:55 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Pán poslanec Valášek, ja len zareagujem na tvoju otázku o získavaní skúseností. Máš veľkú pravdu v tom, naozaj tie skúsenosti, ktoré majú Ukrajinci, sú na nezaplatenie, a preto my vlastne kontinuálne už od mesiaca, myslím, október realizujeme spoločné cvičenia s Ukrajincami, kde my ich učíme robiť s technikou, ktorú majú aj od nás, aj od iných, a oni nám odovzdávajú skúsenosti z toho, ako Ruská federácia vedie boj. Je to veľmi vzájomne prospešné, výhodné a určite v tom budeme pokračovať aj naďalej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.5.2023 15:07 - 15:10 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej asistenčnej misie Európskej únie pre Ukrajinu na územie členských štátov Európskej únie a na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky určených na plnenie úloh vojenskej asistenčnej misie Európskej únie pre Ukrajinu.
Slovenská republika bezprostredne po začatí nevyprovokovanej agresie Ruskej federácie voči Ukrajine zareagovala nielen politickou, humanitárnou, ale i vojenskou podporou pre brániacu sa Ukrajinu presne v zmysle Charty OSN. Ukrajina mimochodom okrem obrany vlastného územia bojuje i za hodnoty demokratického sveta. S tým súhlasí viac ako 140 členských krajín OSN.
Agresia Ruskej federácie zároveň ukázala aj jednotu Európskej únie, ktorá realizuje viacero opatrení pre pomoc Ukrajine. Jedným z najdôležitejších je zriadenie vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu EUMAM UA, ktorej cieľom je poskytnúť výcvik príslušníkom ozbrojených síl Ukrajiny na území členských štátov EÚ. Poskytnutie výcviku je obzvlášť dôležité v situácii, kedy sa dodávky zbraní zintenzívňujú a rozširujú o nové zbraňové systémy, s ktorými príslušníci ozbrojených síl Ukrajiny nemajú skúsenosti. Slovenská republika začala poskytovať výcvik príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny už v priebehu roku 2022 formou spoločného mnohonárodného cvičenia. Predkladaným materiálom sa zabezpečí účasť Slovenskej republiky v misii EUMAM UA, v ktorom sa umožní rozšírenie a zosúladenie existujúcich výcvikových iniciatív ostatných členských štátov EÚ.
Chcel by som povedať, že až 24 zatiaľ, doposiaľ alebo už 24 členských krajín Európskej únie sa zapojilo do misie EUMAM UA. Zapojenie príslušníkov ozbrojených síl do tejto misie v žiadnom prípade neznamená, že budú vyslaní na územie Ukrajiny, tak ako klamali a strašili niektorí politici alebo ľudia, ktorí podľahli dezinformáciám. Výcvik budú poskytovať len na území Slovenskej republiky i za možnej účasti zahraničných partnerov. Poskytnutie výcviku sa bude odvíjať v závislosti od potrieb Ukrajiny a možnosti ozbrojených síl Slovenskej republiky. Súčasne sa príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky zapoja do príslušných veliteľských štruktúr na území členských štátov Európskej únie, ktoré vznikli.
Zapojenie Slovenskej republiky do výcviku príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny je nielen jasnou podporou legitímne sa brániacej Ukrajine, prejavom súdržnosti na úrovni EÚ, ale investíciou do obnovy bezpečnostného prostre... bezpečného prostredia na našej východnej hranici.
Vláda Slovenskej republiky vyslovila súhlas s týmto materiálom uznesením č. 185/23 14. apríla ´23.
Vážený pán predsedajúci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie materiálu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.3.2023 16:06 - 16:07 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh na aktualizáciu vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch NATO a EÚ a návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do orgánov vojenského zastúpenia pri NATO a EÚ a do vojenských štruktúr NATO a EÚ.
Predkladaným materiálom sa zaručí a rozšíri možnosť pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky v navrhovaných štruktúrach organizácií, ktorých je Slovenská republika členom. Vyslaní príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú plnením určených úloh posilňovať nielen bezpečnosť Slovenskej republiky, ale aj prispievať k bezpečnosti širšieho bloku krajín NATO a Európskej únie. Je to každoročne predkladaný materiál.
Vláda Slovenskej republiky vyslovila súhlas s materiálom uznesením č. 93 z roku 2023 z 22. februára ´23.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, žiadam o prerokovanie predloženého materiálu, prosím o jeho schválenie. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.3.2023 16:01 - 16:03 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci.
Na rokovanie predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 110/2004 o fungovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky v čase mieru v znení neskorších predpisov. Návrh zákona bol spracovaný na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 235 z 30. marca 2022 a v súlade s úlohou Z.1 vyplývajúcou zo schváleného akčnému plánu koordinácie boja proti hybridným hrozbám na roky ´22 až ´24.
Z vecného hľadiska bola dôvodom spracovania návrhu zákona skutočnosť, že Bezpečnostná rada Slovenskej republiky v súčasnosti nedisponuje stálym pracovným orgánom, ktorý by sa špecializoval výhradne na problematiku hybridných hrozieb a ktorý by dokázal pružne reagovať na dynamický vývoj medzinárodného bezpečnostného prostredia v oblasti hybridných hrozieb.
Cieľom návrhu zákona je preto zriadiť nový výbor Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky pre hybridné hrozby. Jeho poslaním bude podieľať sa na koordinácii činností zameraných na vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie doma i v zahraničí, prijímanie opatrení na riešenie hybridného pôsobenia proti záujmom Slovenskej republiky a tvorbu relevantných politík v oblasti boja proti hybridným hrozbám. Návrh zákona taktiež reaguje na aplikačné problémy, ktoré sa vyskytli pri uplatňovaní zákona č. 110/2004 Z. z. a ktoré sa prostredníctvom čiastkových legislatívnych úprav snaží odstrániť. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2023.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého vládneho návrhu zákona. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.3.2023 15:55 - 15:56 hod.

Jaroslav Naď Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, teda na druhé čítanie predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 570/2005 z brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu zákona je zlepšenie stavu aktívnych záloh zaradením mladších ročníkov občanov z radov registrovaných občanov do aktívnych záloh a tiež úpravou podmienok a zaraďovanie do aktívnych záloh profesionálnych vojakov po skončení štátnej služby prepustením zo služobného pomeru za predpokladu trvania ich brannej povinnosti, čím sa aktívne zálohy posilnia vycvičenými vojakmi s vysokou úrovňou pripravenosti.
Návrhom zákona sa zároveň upravuje odmeňovanie vojaka mimoriadnej služby s prihliadnutím na náročnosť výkonu vojenského povolania počas mimoriadnej služby a upravuje sa okruh osôb, ktoré môžu požiadať o povolenie nosiť vojenskú rovnošatu, a súčasne sa upravuje aj opravujú aj podmienky, ktoré umožnia povolenie na nosenie vojenskej rovnošaty zrušiť. V článkoch II až VI sa upravujú súvisiace právne predpisy. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2023. S pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v spoločnej správe výborov súhlasím.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a schválenie vládneho návrhu zákona. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis