Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

2.7.2021 o 15:49 hod.

Mgr.

Jozef Bubnár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 2.7.2021 15:49 - 15:49 hod.

Jozef Bubnár
Ďakujem, pán predsedajúci. Iba vás chcem poprosiť, uviesť do záznamu, pri hlasovaní č. 184 (tlač 600) ma vykázalo, akože som nehlasoval a bol som za. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:18 - 14:20 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som srdcom učiteľ a človek, ktorý sa vždy vo všetkom snaží vnímať dobro. Tak by som začal možno tak obrazne. Pred niekoľkými rokmi som sedel s jedným kamarátom na takej terase reštaurácie a pili sme víno. Ja teda nie som žiaden odborník, ale viem rozoznať iba teda, že víno je biele, červené alebo ružové, každopádne to červené, ktoré sme pili, bolo fakt fantasticky vyvážené v chuti a povedal som si vtedy, že fakt nič tak dobré som ešte nepil. Ale v jeden moment mi do pohára vletela mucha a ja som podľahol zrazu takému, dnes sa to moderne povie, že negatívnemu vibu a zobral som to víno a proste tak s hnusom som ho vylial do tej trávy. A v tej chvíli mi napadlo, že toto je taký obraz dnešnej doby. My za každú cenu chceme iba 110-percentnú dokonalosť. Vždy, keď sa objaví čo len najmenšia muška, nejaká najmenšia chyba, častokrát tak s hnusom vylejeme preč.
A ja ti chcem, Igor, poďakovať, že si teraz vo svojom príhovore tak vyzdvihol všetky tie pozitívne veci od práce našich ministrov cez možno štúdiu v časopise Lancet až po rôzne iné veci, ktoré táto vláda urobila a o ktorých veciach teda hovoril aj pán premiér Heger vo svojom príhovore. A to ma utvrdilo v tom, že to víno je dobré. Samozrejme, že tie mušky sa tam objavili a z času na čas prišli, nie sme bezchybní, ale dávam naozaj veľkú nádej novej vláde Eduarda Hegera a ja ďakujem za všetko, čo si... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17.3.2021 17:46 - 17:49 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Milé kolegyne, milí kolegovia, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 28. januára 2021 č. 554 sa uzniesla prerokovať návrh v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie.
Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 226 z 11. marca 2021 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 69 zo 16. marca 2021 zhodne odporúčajú vládny návrh zákona schváliť.
Z uznesení výborov nevyplývajú žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť.
Predmetná spoločná správa výborov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, teda gestorský výbor, zo 16. marca 2021 č. 72.
Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov, o stanovisku a návrhu gestorského výboru a predkladal návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.2.2021 11:13 - 11:13 hod.

Jozef Bubnár
Ďakujem za slovo. Zvolávam výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ aj s novozvolenými členmi ihneď v miestnosti č. 34 v branno-bezpečnostnom výbore. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 19:25 - 19:25 hod.

Jozef Bubnár
Ďakujem všetkým, ktorí reagovali, a už iba chcem popriať pekný večer, majte sa pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2021 19:12 - 19:20 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, ja, pamätám si, že keď som môjmu okoliu oznámil, že prijal som teda pozvanie kandidovať do politiky, tak mal som vlastne také dve cesty, ako sa k tomu ľudia postavili. A jedni hovorili, že, Joži, ty tam vôbec nepatríš, proste lebo ty si strašne taký staviteľ mostov, ty si ten, ktorý stále zmieruje, a druhí mi zas hovorili, je to skvelé, že tam ideš, pretože aj takýchto ľudí potrebujeme. A ja som vlastne prišiel sem aj preto, aby som zistil, kto z nich mal pravdu. Zatiaľ to neviem, ale to celé moje psychické nastavenie, teda človek, akým som sa narodil pred 34 rokmi, tak takéhoto človeka chcem tu aj ponúknuť.
Bolo to asi pred štyrmi rokmi, keď som bol na takej rodinnej oslave človeka, ktorého si nesmierne vážim, oslavoval veľké životné jubileum, a vtedy som priniesol ako dar až z Rakúska taký jeden prenádherný darčekový kôš. Skutočne, bolo to na chvíľu takou hviezdou celého toho podujatia a všetci si to fotili, že proste nič krajšieho ešte nevideli. Ja som sa tak vytešoval, ako som proste si uctil človeka, ktorého si veľmi vážim, ale z ničoho nič sa pred budovou, kde sa tá oslava konala, objavilo nové auto zabalené v stuhe. Zistili sme, že je to dar od takisto jednej z prítomných, a od toho momentu všetky tie nadšenia z môjho daru sa absolútne stratili, na ten môj darčekový kôš sa zabudlo a všetci išli obdivovať auto, ktoré stálo vonku.
Priatelia, prečo hovorím tento príbeh? Žijeme od roku 2020 v dobe, akú svet ešte nepoznal. A tam vonku pred budovou pristavilo to také fiktívne auto, volá sa koronavírus. Je logické, že čosi tak mohutné, gigantické pritiahlo pozornosť všetkých ľudí. A ja by som ale chcel tak pozitívne zakončiť a vyzvať naozaj ľudí, aby sme nevideli iba to, čo sa tam vonku objavilo, ale aby sme videli ten darčekový kôš, to, čo tu je a čo je pre všetkých ľudí tejto krajiny. Teda rád by som povedal naozaj tie pozitívne veci, ktoré táto vláda, títo poslanci za desať mesiacov priniesli.
Keď sa pozrieme na vládu a ministrov, náš Eduard Heger napísal podľa mnohých ekonómov jeden z najlepších rozpočtov, aký tu kedy bol. Transparentne vybral šéfa Finančnej správy. Pani ministerka Kolíková urobila jednu zaujímavú reformu súdnictva. Pán Sulík ako minister hospodárstva naozaj skvelými nápadmi na podporu podnikateľov sa snaží uctiť si to, čo sa možno dlhodobo zanedbávalo. Takisto kolegovia zo SME RODINA, napadá mi pán minister Krajniak a jeho skvelá práca, pán minister Doležal.
Ale aby sme tu nehovorili iba teda o vláde, ja sa teším, že aj medzi nami poslancami sa nájdu ľudia, ktorí sú plní kreativity a nápadov. Čo napríklad mňa veľmi potešilo, čo sme za tých desať mesiacov stihli presadiť, bol napríklad návrh môjho kolegu Miška Šipoša, a teda 200 eur pre tehotné mamičky už od štvrtého mesiaca. Anička Andrejuvová takisto presadila skvelý návrh, kde všetci politickí väzni z komunizmu dostali 1 989 eur ako krásny symbol toho, že si museli do tohto roku, kedy sme si vybojovali slobodu, veľa vytrpieť. Tiež kolegovia zo SME RODINA, potravinový semafor, aby sme doslova vedeli, čo jeme. A mohol by som pokračovať s mnohými skvelými nápadmi aj z radov poslaneckých lavíc, ktoré sme tu priniesli.
Teraz trošku možno aj k tomu meritu veci. Ja nie som slepý a takisto keď tu kolega Suja hovoril o tom, že nevidíme tú náladu medzi ľuďmi, jasné, že ju vidíme a mňa to nesmierne trápi. No zároveň sa teraz tak chcem možno spýtať. Kam chceme dotiahnuť demokraciu v roku 2021? Psychológia má termín, ktorý sa volá odkrajovanie salámy. Ja som vnútorne presvedčený, že ak spravíme predčasné voľby teraz, týmto precedensom podľa mňa nastane to, že vždy sa po desiatich mesiacoch nespokojná opozícia vzbúri a bude žiadať voľby. A nedajbože, aby sme sa dožili toho, čo sa stalo napríklad v americkom Capitole, aby možno ten, kto prehrá voľby, burcoval svojich fanúšikov na dosť násilné protesty.
Priatelia, ja nechcem spochybňovať nikoho legislatívne zámery alebo čo je za tým. Ja sa pýtam, chceme vidieť demokraciu v roku 2021 na tomto mieste? Ja sa toho naozaj bojím.
Možno už na záver len tak na odľahčenie, áno, takisto ja by som teda nepoužíval slová, aké niekedy náš pán premiér používa. Ale urobil som si taký krátky kvíz, ja vám poviem expresívne slovo a skúste mi k tomu zaradiť premiéra z minulosti. Tak začneme takto, že kto povedal "gágaji, táraji a prďúsi". Bol to Mečiar, áno. Mám tu, že "špinavé protislovenské prostitútky" alebo "Sorošove deti". Bol to takisto jeden z premiérov v minulosti. A tu ma naozaj privádza možno zamyslieť sa k tomu, že ten tlak, ktorý sa na premiéra krajiny vyvíja, musí byť tak enormný, že naozaj závisí od sily osobnosti, kto sa s tým ako popasuje. A ak boli premiéri a premiérky v histórii, ktorí sa s tým popasovať dokázali, je to vďaka tomu, že sa narodili možno s vyššou silou osobnosti. Ale skutočne, ja nechcem súdiť nikoho, kto niekedy je s nervami na kraji.
Takže, prosím vás, priatelia, majme naozaj trošku takú úctu k demokracii. Nesnažme sa za každú cenu bojovať, ale skúsme sa spojiť, ako sa píše o Švédsku. Skúsme naozaj poraziť túto pandémiu a spolupracovať pre našich občanov.
Ďakujem, že ste mali so mnou ešte trpezlivosť a prajem ešte pekný večer. Majte sa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2021 11:50 - 11:52 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyňa Maťka, ty máš taký upokojujúci hlas a charizmu, že sme tu dosiahli takú naozaj peknú idylku, že aj opozícia, aj koalícia tak pekne, vecne reagujeme, tak naozaj ti za to ďakujem, aj za celú tú tvoju prácu, ktorú si tomu venovala.
Čo robí našu dobu takou výnimočnou, je vlastne možnosť voľby. Možnosť voľby vo všetkom. A ak sa niekto spýta, že či by existoval vôbec nejaký žiak, ktorý by proste chcel zanechať to prostredie, kde má partiu, kamarátov, zábavu, za domácu spoločnosť, tak odpoveď je veľmi jednoduchá.
My sme teraz na výbore mali takúto hrubú 280-stranovú správu od Štátnej školskej inšpekcie a jedna z mnohých vecí v tejto nádherne spracovanej publikácii, ktorá ma až zamrazila, bola informácia, že existuje množstvo detí na základnej škole, ktoré sa dokonca boja chodiť do školy, a ako dôvod uviedli, že sú alebo že trpia niektorou formou šikany. Sám som to ako učiteľ zažil, zvlášť tzv. kyberšikana, keby tomu slabému jedincovi jeho spolužiaci začali robiť zo života peklo. Robili cez, cez fotoshop rôzne úpravy fotiek, ktoré ho absolútne dehonestovali, zosmiešňovali, a ak si človek predstaví, akým, akým neskutočným peklom si to dieťa musí prechádzať, tak ďakujem Bohu, že bude mať možno aj takejto voľby, že si povie, mami, oci, ja toto už nezvládam, prosím vás, naozaj poskytnite mi tú možnosť domáceho vzdelávania. Tak aj z toho pohľadu sa veľmi teším.
Ďakujem. .
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.1.2021 10:54 - 10:56 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Páni poslanci, panie poslankyne, vážení prítomní, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 381). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2021 10:48 - 10:50 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolega, áno, ďakujem ti aj za tvoj pohľad. Tento zákon, ktorý tu prekladáme, je pre mňa naozaj takou veľkou radosťou a povzbudením aj z toho dôvodu, že sme počas leta absolvovali množstvo stretnutí, rozhovorov so starostami, primátormi a s takými obavami sme prijímali tie informácie, ktoré nám dávali. A chcem teda poďakovať, že aj s kolegami zo SaS-ky, aj spolu s mojimi kolegami sa nám podarilo teda pripraviť túto veľmi potrebnú zmenu.
Myslím si, že najhoršia vec sa môže človeku stať, ak mu niečo zovšednie. Je také staré porekadlo, že človek si neváži to, čo má, až kým to nestratí. A keď som bol malý a moja babka mi rozprávala o tom, že k obyčajnému večernému kúpeľu musela nanosiť asi tak 30 vedier vody, celý deň ho v nejakom kotli, proste to množstvo vody variť a až potom sa mohla umyť, tak som si povedal, že pánečky, dnes jeden obyčajný teplý kúpeľ stojí človeka možno tak päť minút a je to vďaka tomu progresu, ktoré ľudstvo proste aj v rámci budovania vodovodov už ukázalo. A myslím si, že práve to, že nám takéto veci zovšedneli, sa snažia využiť takéto rôzne špekulatívne skupiny ľudí.
Takže ja som naozaj veľmi rád, že toto bude jasným signálom, že voda nie je všednou vecou, ako som to zažil v Austrálii v roku 2008, kde v štáte Viktória máte povolených 7 l teplej vody na hlavu v rodine na deň.
Takže skutočne voda je komodita, ktorú si musíme vážiť a ktorá je našou budúcnosťou.
Tak ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 28.1.2021 9:05 - 9:07 hod.

Jozef Bubnár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, pán minister, kolegovia, kolegyne, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport podáva Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu s predĺžením platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 399 z 19. januára 2021 pridelil uvedený návrh na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, ktorý je zároveň aj gestorským výborom, a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie vo výbore. Výbor prerokoval predmetný návrh v stanovenej lehote. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport prerokoval uvedený návrh a uznesením č. 62 z 26. januára 2021 odporúčal Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s predĺžením platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou. Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky, aby podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vyslovila súhlas s predĺžením platnosti zmluvy.
Predmetná správa výboru o výsledku prerokovania návrhu bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport z 26. januára 2021 č. 67. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania gestorského výboru a predložil návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky je prílohou tejto správy.
Ďakujem, skončil som svoje vystúpenie.
Skryt prepis