Vystúpenie v rozprave
29.4.2020 9:17 - 9:24 hod.
Jozef Habánik
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení členovia vlády Slovenskej republiky, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k programovému vyhláseniu vlády na obdobie rokov 2020 – 2024 k časti veda, výskum, inovácie a vysoké školstvo. Táto časť sa nachádza v programovom vyhlásení vlády na stranách 74 a 75 a tvorí cirka jedno percento z celkového rozsahu tohto dokumentu. Čo, ak budete so mnou súhlasiť, že vzdelanie ovplyvňuje našu...
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení členovia vlády Slovenskej republiky, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k programovému vyhláseniu vlády na obdobie rokov 2020 – 2024 k časti veda, výskum, inovácie a vysoké školstvo. Táto časť sa nachádza v programovom vyhlásení vlády na stranách 74 a 75 a tvorí cirka jedno percento z celkového rozsahu tohto dokumentu. Čo, ak budete so mnou súhlasiť, že vzdelanie ovplyvňuje našu prítomnosť a veda a výskum našu budúcnosť, je pre mňa dosť málo.
V tejto časti má vláda ambíciu profilovať medzinárodne konkurencieschopné univerzity. Je to cieľ, ktorý zdieľam rovnako a plne ho podporujem. Na druhej strane mi však chýbajú nástroje, pomocou ktorých chce vláda tento svoj cieľ naplniť. V časti programového vyhlásenia vlády na strane 74, ktorá sa venuje vysokému školstvu, vláda uvádza, "vláda (SR) podporí prácu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školy tak, aby došlo k (...) zvýšeniu kvality a zníženiu počtu študijných odborov a programov vyšších stupňov s cieľom eliminovať nekvalitné študijné odbory".
Dovolím si v tejto súvislosti dať vláde do pozornosti nasledovné. Aktuálne máme v platnosti nový zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Zriadila sa nová akreditačná agentúra, ktorá je povinná požiadať do troch rokov o zaradenie do medzinárodnej siete akreditačných agentúr. Aby sa tak mohlo stať, musí splniť dve základné podmienky. Prvá, preukázať nezávislosť od vládnej moci. Druhá, dodržiavať pri svojich hodnoteniach a rozhodnutiach štandardy spoločného európskeho vysokoškolského priestoru, t. j. rozhodnutia už nebude vydávať ministerstvo, ale agentúra. Jej rozhodnutia budú konečné, budú však preskúmateľné súdom. Agentúra je povinná zverejniť štandardy. Aktuálne je pripravená tieto štandardy zverejniť a vysoké školy sú povinné do dvoch rokov od ich zverejnenia zosúladiť svoje vnútorné systémy kvality a najneskôr do konca roka 2024 požiadať o akreditáciu študijných programov. Vysoká škola, ktorá získa tzv. inštitucionálnu akreditáciu, môže si svoje študijné programy v príslušných študijných odboroch vytvárať samostatne. Takto to funguje v európskom vysokoškolskom vzdelávacom priestore.
Od septembra 2019 platí nová sústava študijných odborov. Tieto boli výrazne zredukované, aktuálne je ich 48. Prečo, vážené panie poslankyne, páni poslanci, toto uvádzam? Uvádzam to preto, aby sme pri formulovaní opatrení nezaradili reverzný chod. Musíme mať výraznú ambíciu posilniť európsky vysokoškolský priestor a posilniť integráciu a integritu slovenských univerzít a vysokých škôl v tomto priestore. Aby sme tak učinili, musíme zväčšiť a zlepšiť ich autonómiu. Toto mi v programovom vyhlásení vlády chýba.
V oblasti vedy a výskumu sa v programovom vyhlásení vlády uvádza, citujem, vláda zváži na zlepšenie financovania vedy a výskumu "presun všetkých kompetencií a finančných prostriedkov na vedu, výskum a inovácie do jedného rezortu". Myšlienka to nie je nová. Rezonuje tu už niekoľko rokov, no dá sa už teraz predpokladať, že nebude uskutočnená, nakoľko zasahuje do života niekoľkých stoviek inštitúcií, viacerých ministerstiev, bolo by treba upraviť desiatky zákonov, stoviek vyhlášok, nariadení a podobne. Naviac, ako sme aj včera z rozpravy zistili, je tu rozpor medzi stranami 74, 75 programového vyhlásenia vlády a stranami 93 až 95. Považujem za nutné, aby si vláda toto vo svojom programovom vyhlásení ujednotila a upravila.
Realizácia tejto myšlienky, akéhosi zjednotenia kompetencií a financií pod jeden rezort je možná, podľa môjho názoru, len z malej časti a to výlučne pri fondoch Európskej únie, kde pôjde o zmenu kompetenčného zákona na úrovni ústrednej štátnej správy. Celkovo v tejto časti programového vyhlásenia vlády absentuje krátka analýza súčasného stavu, formulácia nástrojov, časových rámcov a najmä finančný záväzok.
Na záver svojho vystúpenia, aby som nebol len kritický, chcem uviesť, že z rokovania výboru pre vzdelanie mám naozaj dobrý pocit. Ak budeme vzájomne počúvať odborné argumenty, ak vláda dopracuje časové rámce, ak vláda stanoví aj finančné limity v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií, môžem v budúcnosti hodnotenie tejto časti programového vyhlásenia vlády upraviť.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis