Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.11.2020 o 14:09 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 24.11.2020 15:16 - 15:23 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, účelom návrhu zákona je úprava niekoľkých oblastí v systéme verejného zdravotného poistenia na základe úlohy z plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky, na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 400 z 24. júna 2020 úlohy C.18 a na základe podnetov z aplikačnej praxe.
Návrhom zákona sa posilňuje elektronizácia v niekoľkých oblastiach vo vzťahu k poistencovi, platiteľovi poistného, poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam.
Upravuje sa riešenie duplicitných hlásení povinností platiteľov poistného a následné zavedenie časového limitu pre inštitúcie, ktoré poskytujú sociálne zabezpečenie poistencom a termíny na predkladanie údajov do ročného zúčtovania prostredníctvom online pobočiek.
Upravuje sa prerozdeľovací mechanizmus, do ktorého sa zavádza koncept nadlimitnej sumy, určenie postupu pre zníženie minimálneho vymeriavacieho základu a upravuje sa do súladu rozsah údajov a informácií na preukaze poistenca s údajmi uvedenými na prihláške do zdravotnej poisťovne.
Návrhom zákona sa tiež určuje obdobie, v ktorom je za azylantov platiteľom poistného štát, a úhrada zdravotnej starostlivosti poskytnutej osobe, ktorej je priznaná doplnková ochrana, sa presúva z pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
Toľko úvodom k zákonu. Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona podporíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2020 14:54 - 15:10 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo a aj poslancom za rokovanie k tomuto zákonu. Myslím teraz prvé, druhé čítanie a teda, samozrejme, aj výbor, v ktorom bolo prednesených naozaj množstvo pozmeňujúcich zákonov, návrhov. Snažili sme sa ako ministerstvo si vypočuť každú jednu pripomienku od našich poslancov, či z opozície, alebo koalície, a snažili sme sa ich v súlade s koncepciou ministerstva zdravotníctva zapracovať takýmto spôsobom. Naozaj sme sa dostali, myslím, že do, v mnohých veciach do vzácnej zhody. Tým pádom chcem veľmi poďakovať za vašu poslaneckú prácu a za vylepšenie návrhu tohto zákona.
Dovoľte, aby som zareagoval na teda niekoľko téz, ktoré tu boli prednesené mojimi predrečníčkami, a možno vysvetlil, o čo ministerstvu zdravotníctva ide.
Začnem možno tou štruktúrou výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Neviem, že či ste si uvedomili, ale v súčasnosti asi takýmto spôsobom tečú peniaze do verejného zdravotného poistenia. Ministerstvo financií vytvorí nejaký rozpočet, do ktorého naozaj nachlievikuje určité financie. Povie, že toľkoto pôjde na dlhodobú starostlivosť, toľkoto pôjde na duševné zdravie, na primárnu a tak ďalej, toľkoto sa dofinancujú všeobecné ambulancie, toľkoto špecializované ambulancie. Na základe toho vznikne nejaká suma, nejaký balík peňazí a ten balík peňazí sa podľa výpočtu toho, koľko budúci rok do systému investujú aktívni občania, teda ktorí odvádzajú zdravotné poistenie zo svojich príjmov, tak sa doplní potom z našich daní, a teda to sa uvádzalo v minulosti, že to je platba za poistencov štátu. V skutočnosti, keď sa prešlo na programový rozpočet, tak sa viac-menej povedalo, že to je suma, ktorú aktívni občania zo svojich daní doplácajú balík financií, ktorý ide do zdravotníctva. Tento balík potom je prerozdeľovaný do jednotlivých poisťovní. Je to trošku zložitejšie. Časť z toho, samozrejme, platia poistenci a časť potom platí štát podľa toho, koľko poistencov tá-ktorá poisťovňa má. Je tam ešte potom prerozdeľovací mechanizmus, ktorý rieši to, že pokiaľ jedna poisťovňa má viac chorších pacientov, tak dostane od tých ďalších poisťovní nejaký balík peňazí, ktoré oni vybrali, ale suma summarum tie peniaze sa viac-menej ocitnú na účtoch poisťovní a v podstate štát na to nemal absolútne žiaden dosah, iba že by centrálne reguloval ceny.
Keby sme sem priniesli návrh na centrálne regulovanie cien, a teda takto sme nešli, toto by bola naozaj tvrdá regulácia, tak sme sa rozhodli urobiť oveľa-oveľa mäkší variant. A ten variant je presne štruktúra výdavkov na zdravotnú starostlivosť, ktorý bude fungovať asi takým spôsobom, že poisťovne si sadnú za rokovací stôl s troma zástupcami poskytovateľov a budú tam ešte traja zástupci za ministerstvo zdravotníctva, teda dokopy by tá komisia mala mať deväť členov, a poisťovne na základe návrhu rozpočtu prinesú každá svoj, by som povedal, svoju distribúciu výdavkov, tak ako navrhujú v ďalšom roku prerozdeliť.
Keď sa takýmto spôsobom spoja tri plány troch poisťovní, zrazu tí poskytovatelia zistia reálne, koľko zhruba peňazí by malo ísť do ich segmentu. A tu je to veľmi dôležité, že tuná dochádza k tej diskusii, lebo to v podstate bude diskusia, tí poskytovatelia aj s ministerstvom a s poisťovňami teraz začnú rozprávať o tom, že či ten balík peňazí, ktoré tie poisťovne napríklad investujú do primárnej zdravotnej starostlivosti alebo napríklad chcú investovať do ústavnej zdravotnej starostlivosti, je dostatočný, a zároveň tým, že majú celý koláč, tak budú vedieť aj povedať, že toľkoto máme peňazí a takýmto spôsobom by bolo fajn, keby to bolo prerozdelené. Takže nikto tuná nediktuje poisťovniam, že koľko majú dať, ale sa bude určitým spôsobom pozerať na ten celý koláč, tak ako si to poisťovne nadefinujú, a v prípade, že tam bude zhoda viac, teda väčšiny, tak sa, áno, bude sa potom ďalej diskutovať o tom, že či do toho segmentu zdravotnej starostlivosti nie je dobré, aby išlo viac finančných prostriedkov.
Ale čo je dôležité, vďaka tomu fondu solidarity to, na čom sa dohodnú, to by malo aj platiť. Teda nebude to len nejaká dohoda, kde si niečo povedia a potom nakoniec si poisťovne s tými peniazmi spravia, čo chcú, a na záver sa povie, či naozaj do toho segmentu zdravotnej starostlivosti išli tie financie a napríklad, keby som použil ten príklad napríklad na skríning nejakého ochorenia, keď sa rozhodne, že na skríning napríklad rakoviny krčku maternice pôjde nejaký objem peňazí, tak tie poisťovne, a nebude im povedané, akým spôsobom, ale áno, tie financie by mali do tohto typu zdravotnej starostlivosti aj naozaj investovať a, samozrejme, predpokladajme, keďže tu je určitá súťaž, tie poisťovne sa budú snažiť ten svoj balík využiť čo najlepšie pre svojich poistencov a pre svojich klientov. Takže tu vôbec nie je, že štát nejakým spôsobom si berie na seba. Naopak, tu zachovávame súťaž a tie poisťovne budú motivované, aby s tým balíkom, ktorý budú mať, aby ho čo najlepšie využili pre svojich poistencov, a to bude potom aj možno reálna súťaž, že ktorá poisťovňa s tým balíkom dokáže urobiť alebo poskytnúť lepšiu, kvalitnú, lepšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti v tom-ktorom segmente.
Tiež, žiaľ, rozpočty sa väčšinou robili tak, že poisťovňa vedela, že dostane nejakú sumu, väčšinou sa rozhodlo, že toto je na prevádzkové náklady, však to je aj teraz, toto bude zisk a tento zvyšok musíme rozdeliť. No v tomto prípade ten zisk sa viac-menej nebude dať takýmto spôsobom oddeliť, tá suma by mala byť okrem prevádzkových nákladov využitá na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a keby, keď nebude, tak v tom prípade tá suma ide do toho fondu solidarity, ktorý, na ktoré má poisťovňa ďalšie dva roky, aby ho zainvestovala do toho segmentu, do ktorého sa aj s poskytovateľmi dohodla, aj s ministerstvom, že to urobí. A keby to nestihla spraviť, tak sú tam potom možnosti, ako to môže urobiť, ale jedna z tých možností, ako pani Bittó Cigániková povedala, je, že v prípade, že dá dobré odôvodnenie, že tie peniaze potrebuje použiť na niečo iné, tak ministerstvo môže rozhodnúť, že tie peniaze schváli a bude ich môcť tá poisťovňa použiť aj na iný typ zdravotnej starostlivosti. Čiže z tohto pohľadu tam naozaj nejde o nejaký úplný fix.
Tam ide skôr o to, aby sa naštartovala v rámci segmentu zdravotníctva naozaj reálna diskusia o tom, akým spôsobom sa budú financie, ktoré idú do zdravotníctva, využívať. A pokiaľ sa napríklad kolégium s ministerstvom dohodne, že potrebujeme posilniť primárnu zdravotnú starostlivosť, pretože do tej dávame menej, ako dávajú okolité krajiny, a vieme, že silná primárna zdravotná starostlivosť potom nakoniec nielenže šetrí náklady, ale aj generuje spokojného pacienta, ten nepotrebuje blúdiť po špecializovaných ambulanciách a, alebo aj po nemocniciach. On keď dostane tú zdravotnú starostlivosť u toho svojho všeobecného lekára, tak určite je aj spokojnejší a zároveň to aj šetrí zdroje.
Toto viac-menej poisťovne doteraz mohli robiť, ale nerobili to. Do tej primárnej zdravotnej starostlivosti dávame relatívne málo financií aj v porovnaní s okolitými krajinami, a toto napríklad bude, tento okrúhly stôl, pravdepodobne sa venovať aj tejto problematike, že poďme posilniť tú primárnu starostlivosť, aby bola atraktívnejšia, aby nám generovala spokojného pacienta a aby sme mohli ušetriť financie možno v tej drahšej špecializovanej sfére, aby tam mohli chodiť len tí, ktorí to naozaj potrebujú, a nemuseli mať také dlhé čakacie doby a tak ďalej a tak ďalej.
Takže my osobne si myslíme, že toto je určitým spôsobom zásadná reforma, ktorá obmedzuje zisky poisťovní a zároveň nešnuruje ich do presného využitia tých výdavkov, ale spôsobuje to, že keď si povieme ako spoločnosť, ako poskytovatelia, že potrebujeme zainvestovať viac do ústavnej zdravotnej starostlivosti, tak by sa malo potom investovať viac do ústavnej zdravotnej starostlivosti a týmto mechanizmom sa to dá docieliť.
Čo sa týka prechodu klasifikačného systému DRG na ministerstvo zdravotníctva, o tom sme rozprávali dlhšie a som rád, že pani poslankyňa Letanovská, nakoniec toto nie je dôvod, pre ktorý by vlastne vetovala tento návrh zákonu, naozaj to DRG pod Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nenapredovalo tak, ako by malo napredovať. Viac-menej ten mechanizmus stále nie je dobre rozbehnutý, sú tam rôzne dôvody a my sme si to rozoberali na ministerstve a rozhodli sme sa, že chceme vytvoriť naozaj tím, ktorý bude aj školený v Nemecku, a chceme ten mechanizmus DRG, ten platobný mechanizmus sfunkčniť za naše, teda za toto volebné obdobie tak, aby sa stal dobrým úradovým mechanizmom. Myslíme si, že nie úrad je regulátor, ale ministerstvo je regulátor a DRG je v tomto prípade regulačný mechanizmus, teda z tohto pohľadu aj prirodzene patrí, ale vôbec sa nebránime tomu, aby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol kontrolný orgán, ktorý bude monitorovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a nielen monitorovať, ale aj určitým spôsobom dohliadať nad jej dodržiavaním a nielen teda, keď dostane podnety, ale presne, ako bolo povedané, z vlastného podnetu, tak aby sme postupne mohli prejsť nie na, nie na platobný mechanizmus a kvantitu, ale za kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. A toto by práve mohol garantovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Myslím, že pán poslanec Baláž veľmi správne povedal, že s tým sa nedá začať, že my by sme potrebovali na ministerstve niektoré veci dať do tohto zákona, ktoré hovorím aj teraz. Sú to práve veci, záležitosti lepšieho nasmerovania zdrojov z verejného zdravotného poistenia k poskytovateľom, preto sme otvárali aj tento zákon, plus, áno, boli tam naozaj vážne nedostatky v tom, ako sa konal úrad, ako konal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pri prešetrovaní dotknutých osôb, ktorým nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť. A chceli sme teda eliminovať určité možno až klientelistické alebo korupčné správanie úradu, takže sme sa snažili zabezpečiť, aby ten dohľad bol oveľa transparentnejší a takisto aby bol aj v nejakej časovej lehote vykonateľný, tak aby predkladatelia alebo tí, ktorí dávajú podnet na úrad, aby naozaj mohli im byť zodpovedané ich otázky, aby v dohľadnom, v dohľadnom čase mohol byť ukončený ten podnet, tak aby v prípade nedostatkov sa aj mohli ešte obrátiť na súdy, nakoľko pokiaľ doteraz veľmi často sa stávalo, že už potom tie skutky boli aj premlčané, takže táto možnosť im odpadla. Takže to bol jeden z dôvodov, prečo tiež sme otvárali tento návrh zákona.
Takisto ste si možno všimli, ja som to aj rozprával v úvodnej reči, že dochádza k zvyšovaniu výšky rezervného fondu z 20 na 30 %. Doteraz to bolo robené tak, že zdravotná poisťovňa si viac-menej tento rezervný fond mohla potom použiť aj iným spôsobom. Jeden zo spôsobov bolo, že z tohto rezervného fondu si práve jedna súkromná poisťovňa aj potom vyplácala zisky. My sme sa rozhodli, že tento rezervný fond je tu presne na to, aby sa s ním sanovali a kryli práve straty zdravotnej poisťovne. Aj práve v súvislosti s týmto členením výdavkov, pokiaľ by sa stalo, že tá zdravotná poisťovňa by nie úplne dostatočne dobre naplánovala alebo minula by viac na určitý typ zdravotnej starostlivosti, je tam možnosť vykrytia z tohto rezervného fondu. Ale takisto, čo je tu veľmi dôležité, je, že sme definovali, že nemôžu sa z verejného zdravotného poistenia uhrádzať výdavky, ktoré nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nespadajú do definície prevádzkových výdavkov. Toto je veľmi dôležité, to tu doteraz nebolo.
Možno viete, možno neviete, ale špeciálne jedna zdravotná poisťovňa si vlastne z nášho verejného zdravotného poistenia, ktorý je odvedený na jej účet, realizovala splátky svojich úverov, a to v miliónových hodnotách. Takže to, čo ľudia zaplatili na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak to bolo minuté na splácanie úverov, teda pohľadávok tej poisťovne. Príde také nelogické, že prečo by si poisťovňa mala brať úvery, však v podstate ona by mala z financií, ktoré dostáva od občanov a štátu, financovať zdravotnú starostlivosť tak, aby to bolo efektívne vynaložené, načo nejaké úvery? Ale áno, dialo sa to v obrovských, by som povedal, stámiliónoch práve pri poisťovni Dôvera, ktorá z týchto úverov potom vlastne splácala svojim akcionárom dividendy a tieto úvery sa dodnes splácajú tými, ktorí platia zdravotné poistenie práve do tejto poisťovne.
Takže my sme alebo vy poslanci budete môcť tým, že budete hlasovať za tento návrh zákona, zamedziť takémuto využívaniu zdrojov verejného zdravotného poistenia. Je tam prechodné obdobie deväť mesiacov, dovtedy si bude musieť aj táto zdravotná poisťovňa svoje pohľadávky vysporiadať iným spôsobom, tak aby ich potom nemohla a nebude ich môcť splácať z verejného zdravotného poistenia. Tým pádom si myslíme, že to vyčistí do veľkej miery opäť zdroje, ktoré majú byť nasmerované do verejného zdravotného poistenia, tak ako ich občania tejto krajiny z povinných odvodov do verejného poistenia dávajú. A dávajú to práve preto, lebo máme solidárny systém, a myslím, že každý z nás chce, aby to, čo zaplatíme do poisťovne, bolo použité na zdravotnú starostlivosť, už keď nie našu, tak tých chorých a núdznych, ktorí to potrebujú.
Dobre, ďakujem veľmi pekne ešte raz za diskusiu, za prerokovanie tohto bodu a ja teda verím, že tento návrh zákona podporíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.11.2020 14:09 - 14:11 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony na základe plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
Jedným z hlavných cieľov návrhu zákona je zefektívnenie výmeny informácií medzi zdravotnými poisťovňami a ústrednými orgánmi štátnej správy v celom sektore zdravotníctva, sprehľadnenie evidencie výdavkov zdravotnej poisťovne, určenie sumy, ktorú je možné z vybratého poistného použiť na výdavky priamo nesúvisiace s hlavnou činnosťou zdravotnej poisťovne a definovanie ostatných výdavkov na prevádzkové činnosti.
Zvyšuje sa tiež miera povinnej tvorby rezervného fondu z 20 % na 30 %, zároveň sa však explicitne určuje povinnosť použitia celého rezervného fondu iba na krytie strát poisťovne.
Navrhovaná úprava ďalej vymedzuje, za akých podmienok môžu podnet na vykonanie dohľadu podať aj iné osoby ako tá, ktorej práva alebo právom chránené záujmy mali byť porušené.
Významne sa rozširujú práva podávateľa podnetu a s tým súvisiace povinnosti úradu pre dohľad, pričom sa kladie zvýšený dôraz na odbornosť vykonávateľov dohľadu, zavádzajú sa lehoty na rôzne úkony dohľadu a zvyšuje sa transparentnosť a kontrolovateľnosť celého procesu dohľadu.
Navrhuje sa ustanoviť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti právo na náležitú obranu pri výkone dohľadu a upravuje sa sprístupňovanie z údajov zo zdravotnej dokumentácie v súvislosti s výkonom dohľadu.
Ďalej sa tiež upravujú kompetencie a povinnosti niektorých subjektov na úseku preneseného výkonu štátnej správy, napríklad pri spolupráci zdravotných poisťovní so samosprávnymi krajmi, pri určovaní zdravotných obvodov alebo pri preverovaní opodstatnenosti odmietnutia pacienta z dôvodu neúnosného pracovného zaťaženia.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi vysloviť presvedčenie, že predložený návrh zákona podporíte. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.11.2020 14:09 - 14:11 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som len chcel podotknúť, že toto je naozaj návrh zákona, ktorý ochráni ústavné zdravotné zariadenia pred exekúciami, ktoré by hrozili po tom, ako Ústavný súd by zrušil momentálne právnu úpravu, ktorá ich chránila pred týmito exekúciami, a teda zadefinoval, že táto právna úprava je v rozpore s ústavou.
Tento návrh zákona je, mal by byť konformný s jednotlivými vyjadreniami ústavného, Ústavného súdu, nediskriminuje poskytovateľov, ale rieši ochranu ústavných zdravotných zariadení, ktoré sú subjektami hospodárskej mobilizácie na území Slovenskej republiky, pred exekúciami, nakoľko by mohlo byť exekuovaním ich pohľadáviek dotknuté právo a povinnosti pacientov vyplývajúcich z osobitných predpisov a mohli by byť ohrozené ich práva. Slovenská republika je viazaná podľa čl. 40 Ústavy Slovenskej republiky a čl. 31 Listiny základných práv a slobôd, aby tieto práva mohli byť občanom Slovenskej republiky zachované.
Zároveň ale aj tým pádom, že teda nediskriminuje, či ide o súkromného, alebo štátneho poskytovateľa, a teda určuje tzv. kritickú zdravotnícku infraštruktúru v našej krajine, ktorá má byť chránená pred exekúciami. Zároveň však definuje, že tí, ktorí majú pohľadávky voči týmto zariadeniam, tieto môžu byť, samozrejme, uplatnené, ale len na činnosti v zdravotníckych zariadeniach, ktoré priamo nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, tým pádom vlastne nie je do určitej miery ani poškodené právo, exekučné právo, eventuálne právo na pohľadávky tých, ktorí voči zdravotníckym zariadeniam ich uplatňujú.
Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem aj za prerokovanie tohto prvého čítania a teda teším sa na výbory a na druhé čítanie, ktoré budeme môcť k tomuto zákonu mať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.11.2020 14:03 - 14:05 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, návrh zákona sa predkladá ako iniciatívny materiál s cieľom prijať zákonné úpravy v súvislosti s garantovaním ústavného práva občanov na ochranu zdravia podľa čl. 40 Ústavy Slovenskej republiky a čl. 31 Listiny základných práv a slobôd, ktoré by mohlo byť v dôsledku výkonu exekúcie voči zdravotníckym zariadeniam ako dlžníkom spôsobilé toto ústavné právo ohroziť z dôvodu nemožnosti plnenia činností vyplývajúcich poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zo všeobecne záväzných právnych predpisov.
Návrhom zákona sa definuje okruh právnických osôb, ktorých majetok a finančné prostriedky sú vylúčené z exekúcií podľa osobitného predpisu, ako aj rozsah tohto majetku a finančných prostriedkov určených pre definované subjekty, ktorý sa s cieľom ochrany ústavného práva na ochranu zdravia vylučuje z exekúcií, kedy by v dôsledku uplatnenia majetkového práva veriteľov došlo k jeho preferovaniu pred právom na ochranu zdravia vyplývajúcim z čl. 40 Ústavy Slovenskej republiky a čl. 31 Listiny základných práv a slobôd.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2020 13:34 - 13:37 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, návrh na skrátené legislatívne konanie predkladá vláda Slovenskej republiky ako iniciatívny materiál s cieľom prijať zákonné úpravy v súvislosti s garantovaním ústavného práva občanov na ochranu zdravia. To je garantované čl. 40 Ústavy Slovenskej republiky a čl. 31 Listiny základných práv a slobôd, ktoré by mohlo byť v dôsledku výkonu exekúcie voči zdravotníckym zariadeniam ako dlžníkom spôsobilé toto ústavné právo ohroziť z dôvodu nemožnosti plnenia činností vyplývajúcich poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zo všeobecne záväzných právnych predpisov, a zefektívňovať uplatňovanie prijatých opatrení v čo najskoršom možnom termíne.
Potreba bezodkladného prijatia navrhovanej právnej úpravy vyplýva najmä zo skutočnosti, že v súčasnej situácii šírenia ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2, kedy vznikol nielen v Slovenskej republike, ale aj na globálnej úrovni stav hodný osobitného zreteľa, sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vystavení rizikám vyplývajúcim z nedostatku finančných zdrojov. To znamená, v dôsledku objektívnych skutočností môžu byť v období núdzového stavu vystavené rizikám a to z dôvodu záväzkov, ktoré evidujú za obdobie pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona.
Dopady krízovej situácie v súbehu s týmito záväzkami minulých období môžu mať za následok ohrozenie činnosti daných zdravotníckych zariadení s priamym dopadom na systém verejného zdravotného poistenia a sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, prostredníctvom ktorých je zabezpečený výkon ústavného práva občanov vyplývajúceho z čl. 40 Ústavy Slovenskej republiky na prístup k zdravotnej starostlivosti.
Vážený pán predsedajúci a vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vláda Slovenskej republiky navrhuje Národnej rade Slovenskej republiky, aby sa vzhľadom na to, že môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd, uzniesla podľa § 89 ods. 1 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 13:38 - 13:41 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vládny návrh zákona sa predkladá ako iniciatívny materiál.
Cieľom je reagovať na aktuálne okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 a systematicky vytvárať podmienky a priestor pre testovanie osôb na zistenie ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky.
Účelom návrhu zákona je teda rýchla diagnostika, identifikácia osôb potenciálne šíriacich nákazlivé ochorenie s cieľom ochrany zdravia obyvateľstva a predchádzania škodám, ktoré by hrozili pri markantnom zhoršení epidemiologickej situácie, nakoľko ide o veľmi účinný spôsob, akým sa dá regulovať pandémia na území Slovenskej republiky.
Návrhom zákona sa ustanovuje kompetencia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky zabezpečiť testovanie obyvateľstva. Samotná realizácia bude prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa aj spolupráca so Slovenským Červeným krížom.
Návrh zákona rieši tiež rozšírenú definíciu zdravotníckeho pracovníka, rozširuje o niekoľkých ďalších študentov v zdravotníckych študijných odboroch a žiakov strednej zdravotníckej školy v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra. Na účel zabezpečenia personálnych kapacít pri testovaní sa tiež umožňuje, aby jednotlivé úkony pri spracovaní vzoriek biologického materiálu mohli vykonávať aj osoby, ktoré nie sú zdravotníckymi pracovníkmi. Tieto osoby môžu vykonávať iba úkony, pri ktorých nedochádza k priamemu kontaktu s testovanou osobou.
Táto úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu, doplnenie chýbajúceho zdravotníckeho personálu pri testovaní na ochorenie COVID-19.
Slovenská republika tým projektom testovania dokázala významným spôsobom znížiť nekontrolované šírenie tohto vírusového ochorenia na území Slovenskej republiky a tým v poslednú možnú chvíľu zabrániť kolapsu zdravotníckych zariadení. V zdravotníckych zariadeniach v súčasnosti naďalej stúpajú počty infikovaných a je to, je to následok prebiehajúceho šírenia sa vírusu v našej populácii, ktoré však keby sa šírilo ďalej spôsobom, akým sme to, mali sme k tomu nakročené, tak kolaps zdravotníckych zariadení by určite došlo, ku kolapsu zdravotníckych zariadení by určite došlo v priebehu niekoľkých týždňov.
Vzhľadom na to, že to tieto dve kolá celoplošného testovania výrazným spôsobom zabránili šíreniu tejto nákazy medzi obyvateľstvom Slovenska a dochádza k významnému poklesu reprodukčného čísla, je nevyhnutné aj ďalšie testovanie občanov Slovenskej republiky na dobrovoľnej báze, na čo majú slúžiť aj nové odberné miesta, ktoré budú zriadzované v každom okrese na Slovenskej republike. Práve k tomu je veľmi dôležité vytvoriť legislatívne podmienky, aby mohli vznikať, a zároveň posilniť zdravotnícky personál o ďalšie odbory z radov študentov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.11.2020 10:34 - 10:37 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, ctené panie poslankyne, vážení páni poslanci, tento vládny návrh zákona sa predkladá ako iniciatívny materiál, reagujeme ním na aktuálne okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 a chceme vytvárať systematický priestor na testovanie osôb, na zistenie ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky. Teda účelom návrhu zákona je rýchla diagnostika a identifikácia osôb, ktoré potenciálne šíria nákazlivé ochorenie s cieľom ochrany zdravia obyvateľstva a predchádzania škodám, ktoré by hrozili pri markantnom zhoršení epidemiologickej situácie. Tento nástroj sa ukázal aj vďaka pilotnému a dvom kolám celoplošného testovania ako veľmi účinný nástroj, ktorý dokáže veľmi efektívne zraziť krivku nakazených nielen v našej krajine, ale aj v iných krajinách.
Antigénové testovanie sa čím ďalej viac dostáva do popredia a dokonca sa už nejakým spôsobom vyjadrujú aj popredné kapacity, že antigénové testovanie by malo byť používané aj ako zlatý štandard boja s touto, s týmto ochorením COVID-19.
Návrh zákona ustanovuje kompetencie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky zabezpečiť testovanie obyvateľstva. Samotná realizácia po prijatí tohto zákona bude môcť prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa aj spolupráca so Slovenským Červeným krížom.
Zároveň návrh zákona rozširuje definíciu zdravotníckeho pracovníka o niektorých ďalších študentov zdravotníckych študijných odborov a žiakov strednej zdravotnej školy, ale v študijnom odbore diplomovaná zdravotná sestra, upozorňujem. Na účel zabezpečenia personálnych kapacít pri testovaní sa tiež umožňuje, aby jednotlivé úkony pri spracovaní vzoriek biologického materiálu mohli vykonávať aj osoby, ktoré nie sú zdravotníckymi pracovníkmi, tieto osoby môžu vykonávať iba úkony, pri ktorých nedochádza k priamemu kontaktu s testovanou osobou.
Táto úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu na doplnenie chýbajúceho zdravotníckeho personálu pri testovaní na ochorenie COVID-19. Tento stav zdravotníckeho personálu sa z dňa na deň, žiaľ, zhoršuje, našťastie niektorí zdravotnícki pracovníci v tých najpostihnutejších regiónoch sa už vracajú naspäť do práce, ale na druhej strane ďalší zdravotnícki pracovníci sa dostávajú do karantény vzhľadom na ich pozitivitu na toto ochorenie COVID-19. V súčasnosti je to viac ako 2 500 úväzkov, ktoré chýbajú v našich nemocniciach.
Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 10:19 - 10:23 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj za tú diskusiu, najmä za tú konštruktívnejšiu časť.
Účelom tohto návrhu, ktorý sa predkladá na skrátené legislatívne konanie, je s cieľom, je cieľ ochrany zdravia obyvateľstva a predchádzanie škodám, ktoré by potom hrozili pri markantnom zhoršení epidemiologickej situácie.
Ja len chcem podotknúť, že tá situácia je u nás vážna a bude a je vážna už pomaly v celej Európe, tie kapacity zdravotníctva sa postupne napĺňajú.
Tá faktická poznámka, ktorá hovorila o kritickej situácii v čadčianskej nemocnici, bola veľmi správna. Sú niektoré nemocnice na Slovensku a boli niektoré nemocnice na Slovensku, ktoré naozaj už neboli schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť občanom, ktorí boli najmä chorí na ochorenie COVID-19, a museli im pomáhať južnejšie nemocnice, nakoľko situácia epidemiologická na juhu je, je lepšia, a týmto pádom dochádzalo k transportovaniu a dokonca desiatok pacientov aj za asistencie ministerstva zdravotníctva do, do nemocníc, ktoré sú viac na juhu.
Treba povedať, že čo sa týka nápadu testovania, tento nápad pochádza naozaj od pána premiéra, ale čím viac mám dát k dispozícii, tým vám môžem úplne kľudne povedať, že ten nápad bol výnimočný a postupne ten nápad budú aplikovať aj iné krajiny, pretože je to nápad, ktorý je zlomový v boji s pandémiou ochorenia COVID-19 na svete. A možno ste zachytili, že už sa testovalo v Anglicku, mesto Liverpool, budú testovať ďalších 66 lokalít. A takisto Taliansko, niektoré regióny na severe budú takýmto spôsobom testovať svojich obyvateľov. Tá krivka bude zlomená a tie výsledky budú naozaj výnimočné. A všetko kvôli tomu, lebo sa pristúpilo k testovaniu.
Takže udržať si testovanie v našej krajine na vysokom štandarde, to je to, čo nám vychádza práve aj z tých poznatkov, práve preto by sme radi pokračovali v bezplatnom testovaní, ktoré by sa uskutočňovalo po celom území našej krajiny. A práve preto, aby sme odbremenili zdravotnícke zariadenia, ústavné zdravotnícke zariadenia, ktoré majú poskytovať zdravotnú starostlivosť najmä pacientom na lôžkach, sme potrebovali pomoc súkromníkov. Súkromníci vyjadrili záujem pomôcť, avšak účelom tohto návrhu zákona je práve dať kompetenciu ministerstvu zdravotníctva, ministerstvu vnútra, aby mohlo zazmluvniť týchto súkromníkov v takejto krízovej situácii, a teda krízovo rýchlo riešiť túto situáciu. Samozrejme, tá možnosť by bola aj spôsobom cez zdravotné poisťovne, ale je to extrémne náročné, dlhé, neflexibilné riešenie a takisto my, samozrejme, potrebujeme zabezpečiť túto službu pacientom spôsobom, aby tí poskytovatelia mali určitú garanciu toho, že budú mať vykryté náklady.
Takže z tohto pohľadu toto bolo jediné riešenie, preto sme to museli priniesť teraz a nie minulý týždeň, nakoľko toto rozhodnutie, že sa takýmto spôsobom ďalej bude testovať obyvateľstvo, vyšlo práve z dát, veľmi čerstvých dát, ktoré ja budem aj prezentovať v piatok na tej mojej pravidelnej epidemiologickej tlačovej besede.
A preto chcem poďakovať Národnej rade, že ste ochotní, teda tí, ktorí tu naozaj robíte z presvedčenia, že je to správny krok, a podporiť aj tento návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.11.2020 9:22 - 9:24 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené panie poslankyne, páni poslanci, vládny návrh zákona sa predkladá ako iniciatívny materiál, ktorého cieľom je reagovať na aktuálne okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 a systematicky vytvárať podmienky a priestor pre testovanie osôb na zistenie ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky.
Účelom návrhu zákona je rýchla diagnostika a identifikácia osôb potenciálne šíriacich nákazlivé ochorenie s cieľom ochrany zdravia obyvateľstva a predchádzania škodám, ktoré by hrozili pri markantnom zhoršení epidemiologickej situácie.
Návrhom zákona sa ustanovuje kompetencia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky zabezpečiť testovanie obyvateľstva. Samotná realizácia bude prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa aj spolupráca so Slovenským Červeným krížom.
Návrhom zákona sa ďalej rozširuje definícia zdravotníckeho pracovníka aj o niektorých ďalších študentov v zdravotníckych študijných odboroch a žiakov strednej zdravotníckej školy v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra.
Na účel zabezpečenia personálnych kapacít pri testovaní sa tiež umožňuje, aby jednotlivé úkony pri spracovávaní vzoriek biologického materiálu mohli vykonávať aj osoby, ktoré nie sú zdravotníckymi pracovníkmi. Tieto osoby môžu vykonávať iba úkony, pri ktorých nedochádza k priamemu kontaktu s testovanou osobou. Táto úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie núdzového alebo výnimočného stavu na doplnenie chýbajúceho zdravotníckeho personálu pre testovanie na ochorenie COVID-19.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis