Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

1.4.2021 o 19:20 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 15:25 - 15:25 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Tak, žiaľ, na antigénové testovanie stále, neustále počúvame obrovskú, by som povedal, oponentúru a je mi to veľmi ľúto, keď sa hovorí aj o tom, že ničím to nebolo dokázané. Však práve z toho testovania, ktoré tu bolo v novembri, uverejnil jeden z najprestížnejších celosvetových vedeckých časopisov Science štúdiu, ktorá jednoznačne dokazovala, že táto intervencia mala obrovský efekt a zmysel. A samozrejme, najkrajšie je to vidieť na tom, že sa nám zastavili počty hospitalizovaných. Samozrejme, v tých najpostihnuteľnejších okresoch nám klesali počty hospitalizovaných v nemocniciach. Ako by sme boli radi, keby sa to teraz stalo.
Žiaľ, ten odpor najmä opozície, aby to znechutili ľuďom, naozaj nás stál veľa ľudských životov. A keď sa pozrieme na druhú vlnu, tak druhú vlnu, hoci sme od januára mali veľmi prísny lockdown s oveľa nižšou mobilitou ako teraz, čo nám zastavilo? Zastavilo nám opäť až to testovanie, ktoré začalo vo februári, keď sa spustil COVID automat. A mnohí vedci hovoria, že to bolo vďaka tomu, že sa nám premorila populácia. No to premorenie bolo, žiaľ, len na úrovni 25 %. Takže ani náhodou.
A potom ďalšie štúdie dokázali to, že rýchle antigénové testy a teraz ich už máme ako samotesty, výrazným spôsobom eliminujú silu vírusu v populácii, teda vychytávajú ľudí, ktorí ho roznášajú, a tým pádom znižujú naozaj aj množstvo hospitalizovaných a zachraňujú množstvo, množstvo životov. Je škoda, že na Slovensku sme to nepochopili. A nielenže sme sa nepoučili, hoci sme boli jedni z prvých na svete, ktorí sme to dokázali, tak sme to ďalej nevyužívali aj teraz v tretej vlne, a preto sme jedni z najhorších na svete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 11:46 - 11:47 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Marek, ďakujem ti za príspevok v rozprave. Na začiatku si spomenul argument našej kolegyne Jany Bittó Cigánikovej o tom, že zygota nie je dieťa. Ja sa priznám, že opäť si ma vyrušil, pretože tento argument som aj ja počul veľakrát z jej úst. Musím povedať, že ma to vyrušuje, nakoľko takýto argument pri obhajobe umelých potratov, absolútne pramení z hrubej neznalosti danej problematiky. Totiž nie je ani teoreticky možné, aby život v počiatočnom štádiu, kedy vzniká zygota, vieme, že to vzniká vlastne spojením dvoch pohlavných buniek, ani potom následne, keď vznikajú blastomérie alebo keď dokonca vznikne morula, mohol byť umelo potratený. Teda rozprávať o tom, že zygota nie je dieťa alebo aj vlastne následné počiatočné štádiá života pri obhajobe umelého potratu, je absolútnou neznalosťou problematiky. Tieto počiatočné štádia života žena ani netuší, že je tehotná, a teda nikdy nemôžu byť umelo potratené. Bolo by fajn, keby si to pani poslankyňa uvedomila a keď bude nabudúce obhajovať, vôbec nespomínala takúto terminológiu, ktorej, žiaľ, nerozumie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.10.2021 17:43 - 17:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedníčkou výboru za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač 705. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 15:41 - 15:42 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak ja by som chcel len trošku vysvetliť, ako to vtedy na zdravotníckom výbore prebehli, len upozorňujem, že pán poslanec Cmorej nie je člen zdravotníckeho výboru, čiže k tomu sa ja neviem vyjadriť, ako tam sa určoval spravodajca. Avšak spravodajca v Národnej rade tu sa vždy určoval na základe konsenzu členov výboru. Ak sa takýto konsenzus nenašiel, tak takéhoto spravodajcu určoval predseda výboru. Pani Janka Bittó Cigániková si to však vysvetlila, ten rokovací poriadok trošku po svojom, takže ona navrhla výboru samú seba a výbor jej tento návrh neschválil, mal alternatívu, tá sa však nezrealizovala a opäť sa vymenovala.
Inicioval som preto hneď vzápätí zmenu rokovacieho poriadku, aby sa nemohol takto dezinterpretovať, však nakoniec celá história parlamentarizmu u nás na Slovensku nikdy nedovoľovala takúto interpretáciu, ako si pani Janka Bittó Cigániková dovolila, avšak na koaličnej rade, prosím pekne, SaS tento môj návrh zablokovala.
Ale tým chcem len povedať, že, pán poslanec Taraba, nehovorili ste pravdu v tom, že z našej strany nebola úprimná snaha zabrániť Janke Bittó Cigánikovej spravodajcovať práve takéto typy zákonov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.9.2021 15:49 - 15:52 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Už nechcem byť dlhý, ale tiež som chcel zareagovať na niekoľko tých pripomienok, čo tu boli počas rozpravy nadnesené. Čiže nechcem sa o nich hádať, chcem len naozaj povedať, ako fakty sú.
Čo sa týka nákladov, ktoré nás tento inštitút bude stáť. Áno, je riešený percentom z verejného zdravotného poistenia, ale práve kvôli jeho nezávislosti. To neznamená, že v zdravotníctve alebo v poisťovniach budú tieto peniaze chýbať. Každoročne sa rozpočet stanovuje tak, že ministerstvo financií zistí, koľko nás stála zdravotná starostlivosť v ten-ktorý rok, a nasledujúci rok sa v podstate navyšujú zdroje podľa všetkých kategórií, ktoré tie zdroje navyšujú. To znamená, sa dopĺňa to, čo ľudia prispejú do poisťovní zo svojich odvodov, potom tým príspevkom štátu. Takže toto je presne tá suma, ktorá tam bude, pán minister ju tam bude vidieť, my ju budeme vidieť, takisto návrh rozpočtu. To znamená, tie peniaze skrátka zdravotníctvu chýbať nebudú. Ide však o to, aby tento inštitút bol nezávislý.
Keď, keď sa tu, je tu daná otázka, že prečo nemôže byť pod ministrom, ja som si kládol úplne podobnú otázku. Treba si uvedomiť, že samostatnosť a nezávislosť sú, sú veľmi úzko spojené, a takisto síce minister odvoláva riaditeľa inštitútu, ale môže to urobiť naozaj len za presne zákonom definovaných podmienok, podmienkach, a pokiaľ by tam boli podozrenia, že dotyčný riaditeľ napríklad neplní úlohy, ktoré mu zákon definuje, alebo sa nejakým iným spôsobom previnil, tak minister toho môže odvolať len na základe opäť zasadnutia tej komisie a jej teda rozhodnutia. A treba povedať, že čo sa týka na riaditeľa aj na túto komisiu, je tam veľmi prísne kritérium, títo ľudia nesmú byť v konflikte záujmov. To znamená, oni nemôžu byť žiadnym spôsobom prepojení s nejakými farmafirmami alebo výrobcami zdravotníckych pomôcok, alebo dokonca aj so samotnými poisťovňami.
Takže naozaj snažil, snažili sme sa, snažilo sa ministerstvo tento zákon postaviť tak, aby tá inštitúcia bola nezávislá, aby skončilo obdobie lobingu a korupcie, ktoré na ministerstve zdravotníctva prebieha, pretože každý jeden výrobca má, samozrejme, svoje zdôvodnenie, prečo tú-ktorú pomôcku, ten-ktorý liek musíme kúpiť, musíme mať. Ale častokrát tie zdôvodnenia nie sú správne, častokrát neprinášajú ten efekt, ktorý výrobca tvrdí, a je niekedy veľmi ťažké, veľmi ťažké naozaj rozhodnúť, či tá-ktorá, ten-ktorý liek naozaj ten efekt má, či tá-ktorá zdravotnícka technológia naozaj ten efekt má.
Teda úspora je, samozrejme, jeden, jedna z vecí, ktorú agentúra HTA prináša, avšak ešte dôležitejší rozmer a cieľ je, že táto agentúra smeruje peniaze tam, kde sú efektívne využité. To znamená, nakupuje sa to za disponibilné zdroje, čo prinesie najväčší úžitok a kvalitu našim pacientom.
Takže ešte raz, ja chcem veľmi pekne poďakovať za rozpravu, za všetky vaše pripomienky, aj za návrhy, ktoré sa premietli do pozmeňujúcich návrhov, ktoré sme mohli spolu s pani predsedníčkou predniesť a ktoré ste reflektovali aj na ministerstve zdravotníctva, aj na výbore, a teda dovolím si vyjadriť nádej, že tento predložený návrh zákona schválite.
Ešte raz, pán minister, ďakujeme.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Ešte, pán spravodajca, keby ste mohli oznámiť termín hlasovania.

Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Hlasovanie, o tomto návrhu by sme hlasovali zajtra o 17.00 hod.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 14:31 - 14:33 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázky. Ja by som chcel len pána poslanca Baláža uistiť, že tak ako každý rok rozpočet pre zdravotníctvo, v podstate rozpočet pre poisťovne sa dopĺňa tzv. balíkom z ministerstva financií, v ktorom sú presne vyšpecifikované jednotlivé položky. To znamená, v tomto prípade dôjde k navýšeniu, samozrejme, tohto balíka a to je, samozrejme, na pánovi ministrovi zdravotníctva, aby si postrážil pi tvorbe toho rozpočtu to, že táto kapitola tam bude explicitne uvedená, takže poisťovne by naozaj nemali prísť vlastne ani o jeden cent. Tie peniaze by takýmto spôsobom mali dotiecť z ministerstva financií na základe reálneho rozpočtu, ktorý sa takým spôsobom každoročne robí.
Čo sa týka medicínskych technológií, to sú naozaj veľmi rýchlo napredujúce technológie, nové lieky. Sme svedkami toho, ako neustále sme tlačení na náš, na naše zdravotnícke, zdravotnícky rozpočet rôznymi liekami, kde nie je vôbec istá ich účinnosť, a sú enormne drahé. Ja môžem len uistiť pána poslanca Tarabu, že už z môjho ministrovania títo ľudia, ktorí sú momentálne základom nového inštitútu, ušetrili naozaj desiatky miliónov eur práve pri tom, keď sme revidovali vyhlášku, čo sa týka revízie úhrad liekov, a ono nejakým spôsobom bolo pripravené, dali sme to im a naozaj tam došlo k obrovskej úspore, desiatky miliónov eur.
Tam nie je pochýb o tom, že tento inštitút prinesie úsporu, a teda financie, ktoré budú môcť investovať do kvalitnej zdravotnej starostlivosti, to nakoniec bude posudzované aj tými ďalšími kontrolnými mechanizmami, a pokiaľ by to tak nebolo, nie je problém ten inštitút zastaviť, ale je to skúsenosť z iných krajín, že tento inštitút prinesie obrovské úspory, a hlavne zefektívnenie procesov.
Práve preto je to bežná prax v Európe, preto je tu EUnetHTA, celoeurópska... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.9.2021 14:06 - 14:26 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán minister, dovoľte mi aj z tohto miesta poďakovať vám, že tu máme tento návrh zákona už v druhom čítaní. Ide o jeden z, by som povedal, kľúčových reformných zákonov, na ktorom začala, začalo pracovať ministerstvo zdravotníctva už po zvolení novej vlády v roku 2020, a ja som mal tú česť spoznať aj pána Michala Staňáka, ktorý pracoval v HT agentúre v Rakúsku. Mal už dostatočnú skúsenosť a prax a toto bol jeden z takých dôvodov, pre ktorý som sa aj ja rozhodol ho požiadať, aby prišiel na Slovensko a pomohol nám naozaj po rokoch, kedy sa o takejto agentúre na Slovensku hovorilo, založiť tento inštitút.
Som teda veľmi rád, že máme tu v druhom čítaní tento návrh zákona, a naozaj vyzerá to tak, že Slovenská republika bude mať tento inštitút od budúceho roku, za čo chcem teda poďakovať aj poslancom Národnej rady a chcieť ich aj poprosiť, samozrejme, o podporu tohto zákona. Ako ste už spomenuli vo svojej úvodnej reči, a ide o relatívne dôležitý inštitút, ktorý nám pomáha nastaviť efektívne procesy, najmä čo sa týka neustále napredujúcej, napredujúceho vývoju v oblasti medicíny, liečenia, nových zdravotníckych pomôcok. Tento inštitút má vlastne posudzovať aj efektivitu a kvalitu jednotlivých týchto procesov a technológií, a tak vlastne dávať relevantné údaje aj k ich kategorizácii. A nielen ku kategorizácii, aj teda sa vyjadrovať k liekom, technológiám, ktoré majú ambíciu do kategorizácie vstúpiť, eventuálne sú hradené len na základe tzv. výnimiek.
Vzhľadom na to, že, ako ste správne povedali, tento inštitút na základe vedeckých údajov môže výrazne prispieť k odpolitizovaniu, takisto aj vieme, že v zdravotníctve je obrovské množstvo lobingu, kedy si vlastne jednotlivé farmafirmy, ale aj rôzni výrobcovia zdravotníckych pomôcok vypracovávajú vlastné hodnotenia, na základe ktorých potom sa ministerstvo rozhodovalo alebo kategorizačná komisia rozhodovali, a naozaj aj z mojej skúsenosti ako ministra bolo, že častokrát tých údajov nebolo dostatok, neboli komplexné. A teda verím, že tento inštitút výrazným spôsobom pomôže k tomu, aby sme obmedzené zdroje, ktoré v zdravotníctve máme, využívali čo najefektívnejšie a prispeli tak k zvyšovaniu úrovne kvality zdravotnej starostlivosti.
Po relatívne intenzívnej debate už v rámci medzirezortného pripomienkového konania, ale aj po tom, ako sa tento návrh zákona predostrel v prvom čítaní tu v Národnej rade Slovenskej republiky, vzišli ďalšie, by som povedal, veľmi dobré návrhy a nápady či už od poslancov tejto snemovne, alebo aj ďalších stakeholderov, ktoré som si osvojil, takisto aj s pani predsedníčkou výboru, ktorá bude mať druhý pozmeňujúci návrh, by som ich teraz rád prečítal a, samozrejme, aj niečo o nich povedal.
Jedná sa z jednej strany najmä o legislatívnotechnické úpravy, ktoré precizujú samotný text zákona. Na druhej strane sú tu však aj určité, určité, by som povedal, vylepšenia v zmysle, že navrhli sme, aby došlo k zverejneniu koncepcie inštitútu, a teda popri profiloch kandidátov by mali byť známe aj ich plány, ako smerovať ďalšiu činnosť tohto inštitútu. Takisto sme sa rozhodli, že by bolo dobré, aby vo výberovej komisii, ktorá bude rozhodovať o riaditeľovi tohto inštitútu, bol teda okrem jedného zahraničného experta z oblasti HT agentúry s minimálne s 10-ročnou praxou, jedného nominovaného člena z ministerstva zdravotníctva, člena z ministerstva financií, člena Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej akadémie vied, reprezentanta zamestnancov inštitútu, reprezentanta Asociácie zdravotných poisťovní aj člen nominovaný Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako inštitúcie vykonávajúcej nezávislý dohľad nad viacerými procesmi v zdravotníctve a ďalší člen výberovej komisie by mal byť a aj bude, pokiaľ poslanci schvália tento pozmeňujúci návrh, aj zástupca pacientov navrhnutý verejným ochrancom práv s cieľom zabezpečenia nezávislosti, pri výbere riaditeľa inštitúcie je, samozrejme, pohľad pacientov dôležitý pre zhodnotenie plánov, ako viesť inštitút vo vzťahu k jeho činnostiam a výstupom.
Ďalej sa v mojom pozmeňujúcom návrhu precizuje bezúhonnosť, ktorú, samozrejme, si bude ministerstvo zdravotníctva na základe údajov, ktoré dostane od uchádzača, zabezpečovať sama, kde príde k určitej debyrokratizácii v rozpore s tým, ako to bolo v pôvodnom návrhu zákona, a takisto sa tu precizuje výdavková časť inštitútu. Rozpočet a, samozrejme, výdavkovú časť schvaľuje dozorná rada. Ak však dôjde k potrebe transakcie s hodnotou nad 10 000 euro, ktorú neobsahuje schválený rozpočet, dozorná rada má zhodnotiť jej opodstatnenosť a primeranosť. Výdavky inštitútu nad 10 000 euro, ktoré sú obsahom schváleného rozpočtu, dozorná rada, samozrejme, opätovne nebude schvaľovať.
Takisto vznik novej inštitúcie je spojený s určitou mierou neistoty ohľadom jej reálneho fungovania, a preto je nutné jej činnosť zhodnotiť v čase, keď už ju nemajú ovplyvňovať okolnosti spojené so začiatkom, budovaním procesov a kapacít. Má to byť externé zhodnotenie plnenia úloh podľa zákona v oblasti kategorizácie nad rámec kontrolných mechanizmov nastolených v tomto zákone, a teda Najvyšší kontrolný úrad už v minulosti hodnotil procesy a činnosti v rezorte pôsobiacej, v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a môže pôsobiť aj ako externý hodnotiteľ práve pri tomto inštitúte, a teda navrhujem, aby minister zdravotníctva v januári 2026 požiadal Najvyšší kontrolný úrad o vykonanie kontroly inštitútu podľa osobitného zákona. Bude to zhruba dva roky po tom, ako vlastne bude zvolené, v ňom bude zvolený riaditeľ, a teda vlastne minimálne do konca jeho funkčného obdobia by toto hodnotenie malo byť k dispozícii aj pre výberovú komisiu, ktorá bude ďalej hodnotiť, samozrejme, pôsobnosť tohto inštitútu a takisto aj kompetenciu zvoleného riaditeľa.
Je to ďalej, samozrejme, precizovanie, aj čo sa bude diať v prípade, že v komisii, keďže tam bude 9 členov, nie všetci sa musia zhodnúť na kandidátovi, aby sa stal víťazom výberového konania, resp. aby mohol byť riaditeľ odvolaný. Tento počet je nutný bez ohľadu na počet prítomných členov výberovej komisie a ten počet bol teda stanovený na počet päť, teda je dôležité, aby rozhodnutie komisie bolo platné, aby za ňu hlasovalo najmenej 5 jej členov, teda aby náhodou nemohlo dôjsť pri opakovanej neúčasti k obštrukcii alebo k účelovej obštrukcii a výberu riaditeľa inštitútu.
No tento zákon je transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z roku 2011 20/24 z 9. marca 2011 o uplatňovaní práv pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Táto smernica podporuje spoluprácu európskych HT agentúr skrze platformu EUnetHTA. Hodnotenie má obsahovať všetky domény európskej metodiky EUnetHTA Core model 3.0 vypracované v rozsahu podľa potreby konkrétnej technológie.
Ešte tu bola jedna pripomienka aj zo strany súčasných ľudí, ktorí kreujú tento inštitút, že hodnotenie georetický... generických a biologicky podobných liekov, ktoré prichádzajú so zákonom definovanou nižšou cenou, k liekom, ktorých prínos je známy a overený praxou, neprináša až takú hodnotovú úsporu ako hodnotenie nových technológií. Zároveň dôkazová báza pre generické a biologické podobné lieky spočíva primárne v štúdiách bioequivalencie, ktoré nie sú predmetom hodnotenia tohto inštitútu, a preto pre inštitút nie sú prioritou a súčasťou hlavnej náplne jeho práce. Samozrejme, pokiaľ minister zdravotníctva, ministerstvo bude mať potrebu hodnotenia aj prínosu nejakých generík, eventuálne biologicky podobných liekov, inštitút, samozrejme, sa bude takouto žiadosťou zaoberať a bude, samozrejme, vyhodnocovať aj ich, ale teda nebude to, by som povedal v tej, v tej... v tej hlavnej náplni inštitútu.
Dobre, takže jak by som teraz mohol, tak by som prečítal pozmeňujúci návrh, ktorý podávam.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k vládnemu návrhu zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 561):
1. V čl. I § 2 písm. b) sa slovo „alebo“ (2x) nahrádza slovom „a“ (2x).
2. V čl. I § 3 ods. 1 sa za slová „(ďalej len „kategorizácia“),“ vkladajú slová „okrem generických liekov a biologicky podobných liekov,“.
3. V čl. I § 3 ods. 5 písm. b) sa slovo „hodnotiť“ nahrádza slovom „sledovať“.
4. V čl. I § 3 ods. 5 písm. d) sa slová „plne alebo čiastočne uhrádzané z verejného zdravotného poistenia“ nahrádzajú slovami „iné ako podľa písmena c) alebo odseku 1“.
5. V čl. I § 3 ods. 5 písm. e) sa vypúšťajú slová „z vlastného podnetu“.
6. V čl. I § 3 ods. 6 sa slová „sa podieľať“ nahrádzajú slovom „spolupracovať“.
7. V čl. I § 5 ods. 5 písm. c) sa slová „súvisiacej s hodnotením zdravotníckych technológií“ nahrádzajú slovami „medicíny, farmácie, verejného zdravotníctva, prírodných vied, matematiky, ekonómie, práva, etiky alebo spoločenských vied“.
8. V čl. § 5 ods. 6 sa slová „iným obdobným spôsobom“ nahrádzajú slovami „výpisom z registra trestov alebo obdobným dokladom vydaným štátom, ktorého je občanom, nie starším ako tri mesiace“.
9. V § 5 ods. 7 písm. d) sa za slovo „republiky“ vkladajú slová „a Národnej rady Slovenskej republiky“.
10. V čl. I § 5 ods. 17 prvej vete sa bodka na konci nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „najmä Vedeckú radu a Poradný výbor; jedným členom Poradného výboru musí byť zástupca pacientov.“
11. V čl. I § 5 ods. 17 druhá veta sa bodka na konci nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ktorý schvaľuje riaditeľ.“
12. V čl. I § 6 ods. 1 prvej vete sa slovo „Výberové“ nahrádza slovami „Ak nie je ustanovené inak, výberové“.
13. V čl. I § 6 ods. 1 sa za prvú vetu vkladajú nová druhá a tretia veta, ktoré znejú: „Ak zanikol výkon funkcie riaditeľa podľa § 5 ods. 13 písm. a), vyhlási minister zdravotníctva výberové konanie bezodkladne po doručení písomného oznámenia o vzdaní sa funkcie. Ak zanikol výkon funkcie riaditeľa podľa § 5 ods. 13 písm. b) alebo c), vyhlási minister zdravotníctva výberové konania bezodkladne.“
14. V čl. I § 6 ods. 3 písm. d) sa za slová „podľa písmena a)“ vkladajú slová „a koncepcie rozvoja a riadenia inštitútu podľa písmena b)“.
15. V čl. I § 7 ods. 1 sa slovo „sedem“ nahrádza slovom „deväť“, za slová „po jednom na návrh“ sa vkladajú slová „Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ a na konci sa pripája táto veta: „Jedného člena komisie vymenuje minister zdravotníctva na návrh verejného ochrancu práv ako zástupcu pacientov.“
16. V čl. I § 7 ods. 2 sa za slovo „bezúhonná“ vkladajú slová „[§ 5 ods. 5 písm. b)]“, bodkočiarka sa nahrádza bodkou a vypúšťa sa časť vety za bodkočiarkou.
17. V čl. I § 7 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto vety: „Na účel preukázania bezúhonnosti je osoba podľa prvej vety povinná poskytnúť ministerstvu zdravotníctva údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov. Ak osoba podľa prvej vety nie je občanom Slovenskej republiky, bezúhonnosť je povinná preukázať výpisom z registra trestov alebo obdobným dokladom vydaným štátom, ktorého je občanom, nie starším ako tri mesiace.“.
18. V čl. I § 7 ods. 5 sa prvá až štvrtá veta nahrádzajú vetou, ktorá znie: „Rozhodnutie komisie je platné, ak zaň hlasovalo najmenej päť jej členov.“
19. V čl. I § 9 ods. 7 sa na konci pripájajú tieto vety: „Na účel preukázania bezúhonnosti je osoba podľa prvej vety povinná poskytnúť ministerstvu zdravotníctva údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov. Ak osoba podľa prvej vety nie je občanom Slovenskej republiky, bezúhonnosť je povinná preukázať výpisom z registra trestov alebo obdobným dokladom vydaným štátom, ktorého je občanom, nie starším ako tri mesiace.“
20. V čl. I § 11 ods. 10 sa za slovo „eur“ vkladajú slová „nad rámec schváleného rozpočtu“.
21. V čl. I § 13 odsek 7 znie:
„(7) Od 1. januára 2022 prijme inštitút do pracovného pomeru na neurčitý čas s nie nevýhodnejšími platovými podmienkami osoby, ktoré podľa opisu ich štátnozamestnaneckého miesta zabezpečovali ku dňu 31. decembra 2021 vykonávanie úloh súvisiacich so založením inštitútu. Ak osobám podľa prvej vety bolo vyplatené odstupné pri skončení štátnozamestnaneckého vzťahu z dôvodu zmeny organizačnej štruktúry, sú povinní vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od vzniku pracovného pomeru v inštitúte do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.“
22. V čl. I sa § 13 dopĺňa odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Minister zdravotníctva v januári 2026 požiada Najvyšší kontrolný úrad o vykonanie kontroly inštitútu podľa osobitného zákona.11)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 11 znie:
„11) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/1993 Z. z. o Najvyššom kontrolnom úrade Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.“
23. V čl. III sa vkladá nový prvý bod, ktorý znie:
1. V § 15 sa odsek 1 dopĺňa písmenom aj), ktoré znie:
„aj) poukazovať príspevok podľa § 15a.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
24. V čl. IV bodoch 3., 5., 7., a 9. sa vypúšťajú slová „z vlastného podnetu“.
25. V čl. IV bode 11. sa za slovo „orgánov“ vkladajú slová „podľa § 91 ods. 2“.
26. Čl. IV sa dopĺňa bodom 15, ktorý znie:
15. Za § 98f sa vkladá § 98g, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 98g Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2022 Konania začaté a právoplatne neukončené do 31. decembra 2021 sa dokončia podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. decembra 2021.“
Skončil som, čo sa týka môjho podaného pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
Ak ešte môžem, pán presedajúci, trochu sa vrátiť k rozprave, môžem ešte? Jeden bod som zabudol vysvetliť, hoci v podstate on bol zjavný aj z toho prečítaného textu, ale ide o to, že sme doplnili vedeckú radu a poradný výbor.
Jedným členom poradného výboru sa musí stať zástupca pacientov. Vedecká rada má pomáhať k smerovaniu inštitútu v odborných a metodologických témach, jej členova majú byť odborníci z medzinárodnej vedeckej komunity, obzvlášť v oblasti hodnotenia zdravotníckych technológií. Poradný výbor má byť zostavený zo všetkých relevantných strán v oblasti slovenského zdravotníctva. Má pomôcť inštitútu pochopiť ich potreby a preferencie. Medzi relevantné strany patria predovšetkým pacienti, zdravotníci, farmaceutický priemysel aj zdravotné poisťovne. Pacienti sú explicitne zmienení, nakoľko sú v rozhodovacích procesoch v oblasti zdravotníctva často opomínaní.
Toľko z mojej strany, ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.9.2021 14:04 - 14:06 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán minister a vážení kolegovia v sále, k vládnemu návrhu zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 561) ako spoločný spravodajca výboru predkladám spoločnú správu k tomuto vládnemu návrhu zákona.
Vládny návrh zákona prerokovali určené výbory: ústavnoprávny výbor a výbor pre zdravotníctvo ako gestorský výbor. Výbory prerokovali návrh zákona v stanovenom termíne. Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo vyslovili súhlas s návrhom zákona a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona (tlač 561) schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa obsahuje 9 pozmeňujúcich návrhov. Súčasne výbor navrhol, aby sa o bodoch 1 až 9 hlasovalo spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 108 zo 16. septembra 2021, kde ma výbor poveril za spoločného spravodajcu k predloženému návrhu zákona.
Pán predsedajúci, skončil som, môžete otvoriť rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:50 - 19:51 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, aj všetkým kolegom za ich poznámky. Ja si tento čas dovolím využiť ešte raz na to, že nedovoľme prudké uvoľňovanie opatrení. Núdzový stav potrebujeme ešte preto, aby sa toto nedialo. Situácia v našich okolitých krajinách nám musí byť varovaním, lebo ináč sa situácia môže opätovne zhoršiť, čo by pre našich statočne bojujúcich a unavených zdravotníkov bolo pravdepodobne už nad ich sily. Vydržme, prosím, tieto sviatky len v kruhu svojich najbližších, zostaňme doma, pekné dni využívajme na prechádzky a športovanie v prírode v rámci okresu. Ak to dokážeme, čakajú nás po dlhých týždňoch reálne uvoľnenia a zdravotníkom by mohli vzniknúť kapacity aj na realizovanie vašich odložených operácií.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 19:20 - 19:31 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán premiér, ctené kolegyne, kolegovia, no, začína to byť zaujímavé, priznám sa, že začínam sa znova, trošku začínam sa cítiť ako na vláde.
Sme najviac postihnutá krajina britskou, oveľa infekčnejšou a smrteľnejšiou mutáciou koronavírusu, preto od januára všetci bojujeme s veľmi náročným protivníkom. Trvá to už veľmi veľa týždňov, napriek tomu mnohí občania tejto krajiny dodržiavajú opatrenia a im patrí veľká vďaka. Pretože po niekoľkých týždňoch vidíme reálne ovocie ich obmedzovania sa a ja viem, že každý jeden z tých, ktorý sa obmedzoval, dodržiaval opatrenia, to robil preto, aby zachránil životy tých, ktorí by sa mohli nakaziť, chránil ich zdravie. A za to im patrí veľká vďaka.
To, že došlo k zlomeniu krivky a postupne sa nám zlepšujú nielen čísla pozitívne testovaných, ale najmä nám klesajú počty hospitalizovaných, tak za to musíme poďakovať práve týmto zodpovedným, statočným ľuďom, ktorí sa takýmto spôsobom aj počas týchto posledných týždňov vo veľmi ťažkom zápase s tým neviditeľným nepriateľom zodpovedne správali. Keď sa pozrieme na okolité krajiny, Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale aj celkovo na krajiny v Európe, tak mnohé z nich momentálne teraz, či už to nazveme, alebo nenazveme treťou vlnou, tak majú veľký vzostup pozitívne testovaných osôb a opäť sa začínajú nebezpečným spôsobom plniť nemocnice. Áno, obávajú sa toho, že sa im postupne premorí, tak ako sa u nás premoril, práve tento nebezpečný, infekčnejší až smrteľnejší britský variant B117, ktorý mal práve za následok taký dramatický vývoj našej druhej vlny.
Avšak chcem povedať, že pokiaľ by došlo teraz k nejakému radikálnemu uvoľňovaniu opatrení a pokiaľ by došlo k oficiálnemu uvoľneniu opatrení, tak tí ľudia, ktorí nás doteraz držali a ktorým môžme ďakovať za to, že tie čísla sa teraz zlepšujú, a ktorým ďakujú a tlieskajú zdravotníci, ktorým postupne klesajú počty hospitalizovaných v nemocniciach, tak títo ľudia by sa mohli začať správať slobodnejšie, voľnejšie. Všetci na to čakáme, tá únava je veľmi veľká, avšak pokiaľ by sa to oficiálne dovolilo, obávam sa, že budeme svedkami toho, čo vidíme teraz v okolitých krajinách, že opäť nám tie krivky pozitívne testovaných začnú stúpať a za dva-tri týždne sa nám opäť začnú zvyšovať počty hospitalizovaných v nemocniciach. Ja si myslím, že toto určite nikto z nás nechce.
Keď sa rozprávame o núdzovom stave, tak dovoľte mi len jedno opatrenie vybrať, ktoré, sa obávam, sa žiadnym iným zákonom nedá nahradiť, a to je práve to obmedzenie osobnej slobody, ktoré je definované v uzneseniach vlády zákazom vychádzania. Áno, hlavný hygienik, eventuálne vláda nejakými uzneseniami môže regulovať otváranie určitých prevádzok, zakázať určité podujatia a tak ďalej, avšak veľmi dobre vieme, že tá pandemická únava je veľmi vysoká a už v súčasnosti sa mnohé z tých opatrení nedodržiavajú. Avšak videli sme, že pokiaľ sa zaviedol zákaz vychádzania napríklad po ôsmej hodine večer, tak viditeľne – minimálne tu v Bratislave – bolo vidieť, že tých áut je oveľa menej. A teda ľudia vedeli, že pokiaľ vyjdú von, tak môže sa ich ktokoľvek opýtať, kto to má na starosti kontrolovať, kam idú. A v prípade, že by zákaz vychádzania nemohol byť takýmto spôsobom realizovaný, tak, samozrejme, hocikto by sa mohol pohybovať vonku, pretože by na to mohol mať rôzne dôvody a muselo by sa potom kontrolovať priamo až tie prevádzky, eventuálne tie miesta, ktoré by mohli byť obmedzované. A veľmi dobre vieme, že to fungovať nebude môcť takto ďalej. Bolo by to opäť dôvodom toho, že by začali rásť počty pozitívne testovaných a opäť by sa nám to začalo prejavovať v nemocniciach.
Dovoľte ešte, aby som sa trošku vyjadril k tým testom. Áno, ja neviem, čo na Slovensku treba už urobiť pre to, aby sme presvedčili vás poslancov, eventuálne vedeckú verejnosť, ako publikovať vedeckú štúdiu, ktorú vám uverejní najprestížnejší celosvetový časopis Science, ktorý jasne dokázal efekt testovania, ktorý dokázal, že slovenské celoplošné testovanie v novembri v kombinácii s opatreniami, ktoré boli, dokázal za týždeň znížiť percento pozitívne alebo teda prevalenciu ochorenia až o 58 %. Práve preto sme boli minulý rok práve v tom poslednom, treťom až štvrtom kvartáli ekonomicky najúspešnejšia krajina, ktorá v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nemala taký pokles HDP ako ostatní, pretože sme vôbec nemali nejaký dlhodobý prísny, striktný lockdown, a to práve vďaka testovaniu.
Ja rozumiem, že ten odpor je prirodzený, pretože testovanie je nepríjemná vec, ale každý, kto sa testuje, je zodpovedný. A keď niekto tvrdí, no, 50 % prejde a môžu byť nakazení. Áno, môžu byť nakazení, v ten deň ešte pravdepodobne nie sú, teda nieže v ten deň nie sú infekční, pretože tieto testy zachytia infekčných, áno, potom ďalšie dni už môžu byť infekční, ale stále sme 50 % takýchto ľudí vychytali. A ja som presvedčený, že aj vďaka testovaniu a práve v prípade tohto britského variantu máme teraz naozaj to pozitívne ovocie dodržiavania tých kritérií, ktoré sú nastavené, alebo opatrení a zároveň v kombinácii s testovaním.
Nemecký minister zdravotníctva Spahn čelil nedávno obrovskej kritike a hovorilo sa o jeho odvolaní práve preto, že nenakúpil antigénne testy. U nás je to práve presne naopak.
Tých 35 miliónov testov, z ktorých už toľko ani nemáme, to sú naozaj testy, ktoré schválil, schválil Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo ako testy, ktoré sa môžu v súčasnosti používať na tzv. samotestovanie, a teda po tom, ako si človek vzhliadne nejaké inštruktážne video alebo najlepšie niekto iný, kto bude vlastne kontrolovať toto testovanie, nemusí byť zdravotník, a tak si dotyčný človek z predného, z prednej časti nosa naozaj môže urobiť výškrab a potom zistiť veľmi podobnou presnosťou, či je infekčný, alebo nie je infekčný. Takéto testy sa dajú robiť, keď budete vchádzať do zamestnania, takéto testy sa, samozrejme, dajú robiť, keby ste chceli ísť aj na nejaké miesto, kde si chcete byť istý, že nie ste infekčný, dali by sa robiť pri prechode cez hranice, samozrejme, dali by sa robiť v školách a tým pádom môže dôjsť k úplne zmene stratégie testovania, tak ako to bolo doteraz, lebo doteraz práve to testovanie z nazofaryngu, teda z nosohltanu, zozadu, naozaj bolo potrebné, aby robil iba zdravotník.
Takisto tu bolo viackrát hovorené o liečebných protokoloch. Prosím vás, ja vás chcem upozorniť, že existujú tzv. štandardné diagnosticko-terapeutické postupy a tieto postupy, samozrejme, boli zverejnené, čo sa týka liečby ochorenia COVID-19 už počas prvej vlny, teda v lete. Odvtedy sú stále prítomné na webstránke ministerstva zdravotníctva, sú pravidelne aktualizované a toto sú postupy, ktoré sú zákonne, zákonne vymožiteľné, teda lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú podľa nich liečiť. Takže to, že tu neboli liečebné protokoly, je úplný nezmysel, naopak, každý z lekárov, ktorý by také niečo tvrdil, tak sa kvázi odhaľuje, že nevie, že má postupovať podľa štandardných diagnosticko-terapeutických postupov, ktoré sú zverejnené a podľa ktorých by mal postupovať práve aj v liečbe tohto ochorenia.
Ja ešte raz chcem všetkým veľmi pekne poďakovať občanom, ktorí teraz momentálne majú pred sebou naozaj jedny z najkrajších a pre kresťanský svet najväčších sviatkov, chcem im poďakovať za ich zodpovednosť, poprosiť ich, aby zostali v kruhu svojich najbližších, aby naozaj necestovali mimo svojho okresu, aby športovali a chodili na prechádzky do prírody v rámci svojho okresu. A ja verím, že po Veľkej noci už aj podľa COVID automatu, ktorý tu bol spomenutý, dosiahneme tie kritériá, kedy budeme môcť hovoriť o zodpovednom postupnom uvoľňovaní a najmä budú môcť vzniknúť kapacity v našich zdravotníckych zariadeniach aj na realizovanie už odložených operácií.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis