Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:33 hod.

Ing.

Stanislav Kubánek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:31 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, v minulosti sme odvolávali pána ministra pre zlé riadenie ministerstva vnútra, netransparentné konania či podozrenia z ovplyvňovania trestných konaní. Dnes je to ešte horšie, dnes sa zhoršuje zo dňa na deň situ... bezpečnostná situácia na Slovensku, ktorá je zapríčinená absolútnou ignoráciou chránenia územia Slovenskej republiky.
Kým Česká republika a Rakúsko si plnia svoju základnú povinnosť štátu, chránia si svoje hranice a zaisťujú tak bezpečnosť svojich obyvateľov, na Slovensku sa zväčšuje počet nelegálnych migrantov, ktorí sa pohybujú po našom území bez akejkoľvek kontroly.
Migráciu sme zažili aj za vlády Roberta Fica v rokoch 2015 a 2018 a bola táto migrácia veľmi bravúrne zvládnutá a naši obyvatelia ani nevedeli o tom, že nejaká migračná kríza na Slovensku je.
Dovoľujem si upozorniť na štúdiu Európskej agentúry pre zahraničnú a pobrežnú stráž, Frontex, zo septembra 2022, v ktorej sa uvádza, že medzi súčasnými migrantmi, ktorí prichádzajú do Európy môžu byť aj ľudia napojení na teroristické organizácie, preto zvolený postoj ministerstva vnútra k stráženiu našich hraníc a zo dňa na deň zhoršujúca sa bezpečnostná situácia je dôvod na to, aby minister vnútra z tejto svojej pozície odstúpil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2022 10:25 - 10:25 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán podpredseda, veľmi správne si poukázal, aký je nárast cien na Slovensku. Pán podpredseda, zatiaľ čo viaceré krajiny a členské štáty Európskej únie v súčasnosti zavádzajú významné regulačné opatrenia s cieľom zastabilizovať rast cien energií a pomôcť tak svojim obyvateľom, na Slovensku vláda nechala ľudí napospas enormnému zdražovaniu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už dlhodobo zdôrazňuje, že budúci rok bude rásť cena plynu aj cena tepla. Nehovoriac už o vysokej inflácii a raste ďalších cien. Nečinnosť vlády a ministra hospodárstva zaradzuje Slovensko medzi krajiny, ktoré sú najvýraznejšie ohrozené tzv. energetickou chudobou. Už teraz môžeme povedať, že tisíce domácnosti nebudú schopné pokryť výdavky na bývanie, čo ich zaradí pod hranicu chudoby. Ministerstvo hospodárstva na čele s pánom ministrom ale nepredkladá žiadne efektívne návrhy opatrení, ktoré by ľuďom pomohli zvládnuť tento enormný nárast cien.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 16:34 - 16:36 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec Janko Richter, ty si, chcem ti v prvom rade poďakovať za tvoje obšírne vystúpenie, v ktorom si v prvej časti poukázal na sociálnu oblasť a v druhej časti si rozobral vznesené obvinenie na Roberta Fica, opozičného lídra. Pri tomto uznesení si aj citoval dekana právnickej fakulty a mne dovoľ, aby som využil túto príležitosť a odcitoval aj sudcu Ústavného súdu docenta Drgonca, ktorý na otázku, či politik by mal zasahovať do práce orgánov činných v trestnom konaní, povedal:
"Pokiaľ ide o posmeľovanie k pokračovaniu vyšetrovania zo strany predmetných politikov, tak z hľadiska evidentnej politickej motivácie to považujem za amorálne. Nenašiel som však v odôvodnení obvinenia známky vedúce k tomu, že by sa v rámci toho malo manipulovať s faktami. Ono pri vyšetrovaní daňovej trestnej činnosti sa vo všeobecnosti s faktami dá manipulovať omnoho ťažšie, než je to napríklad pri trestnom čine korupcie. Samozrejme, otázka interpretácie faktov môže byť niekedy kľúčová. Ak teda Fico s Kaliňákom konali v tomto prípade ako verejní činitelia, dávali pokyny, aby sa niečo vyšetrovalo, tak to nie je trestný čin. Ak v tomto nekonali ako verejní činitelia, ale len využívali svoju autoritu, opäť nejde o trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pretože nekonali ako..." (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 15:33 - 15:35 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Vilko, hovoril si o politických procesoch v 50. rokoch, hovoril si o spravodlivosti, aká fungovala v tomto, v tomto období. Hovoril si aj o údajnom korupčnom systéme a pri tejto príležitosti mi dovoľte, aby som odcitoval aj Eduarda Chmelára, ktorý sa dá verejne počuť, že je to také šialené, až z toho zastáva nám rozum. Najmä preto, že obvinenie je postavené na nedostatočných dôkazoch a na výpovediach kajúcnikov zachraňujúcich si krky. Rozpačití z toho konania sú nielen trestnoprávni experti, no tiež váš policajný prezident, ktorý sa k zúfalému kroku NAKA vyjadroval až podozrivo opatrne a slovami: "Uvidíme, či sa nám to podarí dotiahnuť do konca, či dôkazy NAKA budú postačujúce na to, aby sme Fica a ostatných obvinených postavili pred súd." Ja osobne som presvedčený, že nie, lebo od samého začiatku ide o politický proces s cieľom zničiť a umlčať pre vás nepohodlného politika Roberta Fica a najsilnejšiu ľavicovú stranu na slovenskej politickej scéne. Okrem iného potrebujete prekryť aj neschopnosť vlády riadiť štát, riešiť problémy a prehlbujúcu sa nespokojnosť bežných voličov. Sú to slová Eduarda Chmelára.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 14:37 - 14:39 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán kolega Muňko, vo svojom vystúpení si hovoril o vznesení obvinenia pre najsilnejšieho opozičného politika Roberta Fica, ale to samotné uznesenie má viacero formálnych, obsahových, ako aj zákonných nedostatkov, čo nakoniec potvrdili aj viacerí uznávaní právnici. Toto je cieľ vládnej koalície, aby umlčali najsilnejšieho politika, opozičného politika, ale toto nemá však nič s demokraciou a spravodlivosťou spoločné a Slovensko sa zaraďuje medzi autokratické režimy. Nie je to útok len na lídra opozície a opozíciu ako takú. Je to predovšetkým útok na demokraciu.
Vážení kolegovia, uvedomte si, že Robert Fico nezastupuje len stranu SMER a jej poslancov. Zastupuje v Národnej rade predovšetkým ľudí a státisíce voličov. Vzatím do väzby opozičného lídra, ktorý je bez právoplatného rozhodnutia súdu nevinný, výrazne zasahujete do slobody výkonu mandátu poslanca Národnej rady a zároveň beriete právo státisícom ľudí, aby boli v Národnej rade zastúpení svojím volebným zástupcom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 11:55 - 11:57 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán kolega, som veľmi rád, že vo svojom vystúpení si rozobral kajúcnikov, ako fungujú na Slovensku. Týchto kajúcnikov spochybňuje aj americký právnik, ktorý celý život sa venuje tejto problematike. Právne dôvody trestného stíhania nespochybňuje len americký právnik, ale spochybňuje aj široká naša verejnosť a aj viaceré právnické autority na Slovensku ako dekan právnickej Univerzity Komenského Eduard Burda, bývalý sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky Ján Drgonec či bývalý generálny riaditeľ sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností Policajného zboru Ján Ivor. Všetci pritom zdôraznili, že sa obávajú umlčania kritikov súčasnej vlády a vládnej koalície. No nie Robert Fico, nie opozícia, ale uznávané právnické autority upozorňujú na umlčanie kritikov.
Môžem zacitovať spomínaného dekana právnickej fakulty, ktorý pre rozhovor jedného nemenovaného denníka povedal, že pokiaľ ide o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ten v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný. Nehovoríme to my, ale hovorí to dekan právnickej fakulty a odborník na trestné právo docent Eduard Burda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 9:23 - 9:25 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ďakujem za slovo.
Pán poslanec, vo svojom vystúpení si hovoril, ako politici zasahujú do práce orgánom činným v trestnom konaní. Na novinársku otázku ale politik by do práce orgánov činných v trestnom konaní alebo do práce daňových úradníkov zasahovať nemal, dekan právnickej fakulty odpovedal nasledovne: "Pokiaľ ide o posmeľovanie k pokročeniu vyšetrovania zo strany predmetných politikov, tak z hľadiska evidentnej politickej motivácie to považujem za amorálne. Nenašiel som však v odôvodnení obvinenia známky vedúce k tomu, že by sa v rámci toho malo manipulovať s faktami. Ono pri vyšetrovaní daňovej trestnej činnosti sa vo vyšetrovaní s faktami dá manipulovať omnoho ťažšie, než je to napríklad pri trestnom čine korupcie.
Samozrejme, otázka interpretácie faktov môže byť niekedy kľúčová. Ak teda Fico konal v tomto prípade ako verejný činiteľ, dával pokyny, aby sa niečo vyšetrovalo, tak to nie je trestný čin. Ak v tomto nekonal ako verejný činiteľ, ale len využíval svoju autoritu, opäť nejde o trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pretože nekonal ako verejný činiteľ. Isteže ak plánoval pri politickom použití takto získaných informácií páchať trestný čin, napríklad trestný čin vydierania, teoretická požiadavka... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 13:19 - 13:21 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán podpredseda.
Pán poslanec Rišo, vo svojom, vo svojom vystúpení si hovoril o uznesení o obvinení poslanca Národnej rady a predsedu najsilnejšej politickej strany Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. To celé uznesenie je vymyslené, to uznesenie celé je spolitizované. O politickom motíve obvinenia svedčí aj fakt, že viacerí koaliční poslanci Národnej rady deklarovali, že odhlasujú vzatie Roberta Fica do väzby ešte pred tým, ako podala prokuratúra žiadosť a v danej chvíli ešte ani netušili, z čoho je Robert Fico obvinený.
Aj na tomto príklade sa ukázalo, že nezáleží od sily dôkazov obvinenia, dôležité pre vládnu koalíciu je, aby sa zbavila jej hlavného kritika a vzatím do väzby ho umlčala. Dokonca ani prokurátor vo svojej žiadosti neuvádza presvedčivé dôkazy, prečo by mal ísť na účely vyšetrovania do väzby. Napriek tomu, že samotné uznesenie ma viacero formálnych, obsahových, ako aj zákonných nedostatkov, viacerí z vládnych poslancov chcú dosiahnuť jedine zavrieť z politických dôvodov najhlasnejšieho kritika matovičovsko-hegerovskej vlády nezákonne do väzby a zbaviť sa opozičného lídra, ktorý poukazuje na jej prešľapy. Toto však nemá s demokraciou a spravodlivosťou nič spoločné a zaraďuje Slovensko... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 12:03 - 12:04 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán kolega Lacko Kamenický, ďakujem ti za tvoje vystúpenie, v ktorom si poukázal, ako prekvitá korupcia za tejto vlády. A práve oni idú rozprávať o trestnom stíhaní Roberta Fica, ktoré už spochybnili okrem širokej verejnosti aj viaceré právnické autority ako napríklad právnik, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda, bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec či bývalý generálny riaditeľ sekcie vyšetrovania a kriminalistického expertíznych činností Policajného zboru Jaroslav Ivor.
Všetci pritom zdôraznili, že sa obávajú umlčania kritikov súčasnej vlády a vládnej koalície. Nie Robert Fico, nie opozícia, ale uznávané právnické autority upozorňujú na umlčanie kritikov. Môžeme zacitovať spomínaného dekana právnickej fakulty pána docenta Burdu, ktorý v rozhovore pre nemenovaný denník povedal, pokiaľ ide o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ten v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný. Nehovoríme o tom my, hovorí o tom dekan právnickej fakulty a odborník na trestné právo docent Eduard Burda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 22.3.2022 19:03 - 19:11 hod.

Stanislav Kubánek Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené... vážená kolegy... vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, predložená novela zákona prichádza v období, kedy slovenské univerzity deklarujú vážne obavy o vlastné prežitie. Výpadky príjmov univerzít v dôsledku pandémie COVID-19, radikálne zvyšovanie cien energie a materiálov, no predovšetkým opakované zníženie výšky štátnej dotácie spôsobujú, že slovenské univerzity sa v súčasnosti nachádzajú na hranici svojej existencie.
Po minuloročnom znížení dotácie na vysoké školy o 18 mil. eura došlo v roku 2022 oproti roku 2021 k zníženiu dotácie o viac ako 27 mil. eura. V najbližších mesiacoch preto univerzity plánujú škrtanie, v mnohých prípadoch rušenie rozvojových projektov a rekonštrukcií, prepúšťanie zamestnancov a rušenie viacerých študijných programov, zvyšovanie cien za bývanie na internátoch a podobne. V súčasnosti tiež univerzity prechádzajú procesom naplnenia požiadaviek nových akreditačných štandardov v podobe vnútorného systému kvality a podstupujú prípravu zásadných zmien v systémoch vnútornej správy s cieľom zabezpečenia kvality vysokoškolského vzdelania podľa štandardov Slovenskej akreditačnej agentúry. Pracovníkov slovenských vysokých škôl tak v plnej miere zamestnáva alarmujúca ekonomická situácia slovenských škôl, ako aj plnenie nových prísnejších podmienok akreditácie.
Do toho prichádza návrh novely o vysokých školách, ktorý nielenže nereflektuje aktuálne potreby a požiadavky vysokého školstva na Slovensku, ale najmä ohrozuje akademické slobody, autonómiu vysokých škôl. Nie je preto náhoda, že proti návo... novele ostro protestuje Rada vysokých škôl Slovenskej republiky, Slovenská rektorská konferencia, Klub dekanov fakúlt vysokých škôl Slovenskej republiky, univerzity, vysoké školy, jednotlivé fakulty, akademické senáty univerzít i fakúlt, odborná verejnosť, akademická obec a v neposlednom rade aj študenti vysokých škôl.
Všetky menované inštitúcie a predstavitelia konštatujú nasledovne, novela likviduje nezávislosť a samosprávu vysokých škôl, podriaďuje vysoké školy politickej moci, ohrozuje akademické slobody, ruší demokratické princípy fungovania slovenského vysokého školstva a vracia ho do obdobia spred roka 1989, umožňuje vplyv rôznych lobistických skupín, ktoré sledujú vlastné záujmy a ciele.
Prijatím novely by došlo k viacerým porušeniam akademických slobôd, pretože zásadne mení spôsob voľby rektora, ktorý by už po novom nebol volený len akademickým senátom ako najvyšším samosprávnym orgánom akademickej samosprávy, ale aj novokonštituovanou správnou radou, ktorá by polovici členov nominovaných ministrom školstva mala právo vetovať rozhodnutie akademického senátu.
Degraduje postavenie dekana fakulty, ktorého novela stavia do pozície úradníka podriadeného rektorovi a ktorý by nevzišiel z volieb vo fakultnom senáte. Po novom by dekan mal vzísť z výberového konania pred komisiou, v ktorej bude mať akademický senát len čiastočné zastúpenie.
Obmedzuje kompetencie akademického senátu, ktorý je hlavným predstaviteľom akademickej obce každej univerzity, a rozhoduje o zásadných veciach, nielen o voľbe rektora, ale aj v kľúčových ekonomických záležitostiach, schvaľuje rozpočet, rozdelenie dotácie a podobne. Obmedzuje ekonomickú samosprávu verejných vysokých škôl v prospech správnej rady, ktorá má mať vplyv aj na organizačnú, personálnu a v konečnom dôsledku aj akademickú samosprávu.
Politizuje odsadzovanie miest vysokoškolských učiteľov, docentov, profesorov, pretože prijatím novely by ministerstvo malo priamo určovať, kto bude a kto nebude môcť pôsobiť v pozícii docenta alebo profesora. Dáva nebezpečné právomoci politickým nominantom, ktorí by tak mohli úplne ovládnuť vysoké školy, ich majetok a blokovať im všetky dôležité rozhodovacie procesy. Z týchto podmienok by prijatím novely mohlo v prostredí vysokého školstva dôjsť k negatívnym dôsledkom v podobe ovplyvňovania slobody šírenia vedeckých názorov. Viacerí akademici by mohli mať obavy slobodne vyjadriť názory, ktoré by boli v rozpore s politickou orientáciou ministerstva, priamo ovplyvňovania politikmi a lobistickými skupinami, odlivu vedcov, pedagógov a študentov do zahraničia alebo do iných segmentov pracovného trhu, budúcej hrozby ovládnutia akademického prostredia extrémistickými stranami v prípade, že by získali politickú moc.
Súbeh dosahu od navrhovanej novely a politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku možno považovať za nebezpečné, pričom prijatie novely v tomto znení nijako neprospeje kvalite vysokého školstva na Slovensku.
Väčšina slovenských vysokých škôl je v medzinárodnom prostredí plne konkurencieschopná, no v súčasnosti je značne finančne podhodnotená. Okrem znižovania dotácie pre vysoké školy súčasnou vládou je potrebné spomenúť aj platové ohodnotenie pedagogických zamestnancov vysokých škôl. Kým za predošlej vlády došlo k navyšovaniu platu týchto zamestnancov o desiatky percent, po nástupe súčasnej vlády nedošlo ani raz k navýšeniu platov.
V novodobých dejinách Slovenska boli vysoké školy podriadené politickej moci zatiaľ dvakrát, v roku 1938 ich spolitizoval fašistický režim a v roku 1950 komunistický režim. Prijatie novely by zaviedlo opäť nedemokratické princípy fungovania slovenského vysokého školstva.
Široký nesúhlas s novelou preukazuje aj fakt, že po nedostatočnej diskusii a nevypočutí vecných argumentov proti novele ministerstvom školstva došlo k viacerým protestom a štrajkom a aj dnes sú slovenské univerzity a ich zamestnanci a študenti v štrajkovej pohotovosti vrátane Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Je tiež potrebné podotknúť, že viac ako 20-tisíc ľudí podpísalo petíciu za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>