Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.3.2022 o 14:41 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2022 14:41 - 14:43 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán poslanec Pročko, ja nezneužívam krízu, ja kritizujem zlyhania ministra vlády, čo je moja povinnosť ako opozičného poslanca. Robte tie veci dobre, robte to tak, ako to prikazuje zákon, robte to včas, robte to na mieste, robte to adresne a nikto vás kritizovať nebude. Pán poslanec Pročko, keby ste tu boli v minulom volebnom období, tak by ste vedeli, že ja som bol pre SMER úhlavný nepriateľ. Robili všetko preto, aby ma zastavili v Banskobystrickom kraji, robili všetko, čo sa dalo aj nedalo na to, aby proste ukázali, že to nedáme, aby robili veci, ktoré boli na hrane zákona a možno až za tým. Pokúsili sa nám zrušiť stranu, ale, pán Pročko, vyhovárať sa na smerákov dookola, to je vaša jediná taktika. Dnes nerobia kšefty oni, dnes neokrádajú národ a štát smeráci, dnes to robí vaša vláda a robí to zhruba tri a pol krát rýchlejšie a vo väčšej miere, ako to robili oni. Takže, prosím, nepoužívajte tento argument.
A, pán poslanec Žiak, znova ľuďom mútite hlavu s rozprávkou, že 100-tisíc študentov z Afriky. Pán poslanec Žiak, veď túto dezinformáciu, túto rozprávku už prestalo šíriť aj samotné ministerstvo vnútra a vy tu proste znova vytiahnete takúto, takúto halušku, ktorej nikto, kto bol na východnom Slovensku a videl tých ľudí, nemôže jednoducho uveriť. A keď už, pán poslanec Žiak, spomínate nejaké preferencie a politickú podporu, choďte sa normálne ľudí na ulicu spýtať a zvlášť na východné Slovensko, čo si myslia o Sulíkovi a jeho vypínaní žiaroviek, čo si myslia o Remišovej, čo si myslia o Cigánikovej, čo si myslia o pred chvíľkou tu besniacom a peniacom ministrovi Matovičovi, potom zistíte, aká je pravda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.3.2022 14:03 - 14:26 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážený pán, chcel som povedať že minister, ale ten tu nie, samozrejme, škoda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja si dovolím pánovi Mikulcovi pripomenúť trošku iné veci, pretože verím tomu, že ostatní poslanci po mne sa budú zaoberať tým... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, prosím vás, aby ste si dali respirátor, ste asi na to zabudli.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Úplne som zabudol, ďakujem.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Ďakujem, že ste ma počúvol.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Takže tí ďalší poslanci sa budú určite venovať tým, tomu gastroškandálu. Pán minister vnútra Mikulec, pre nás je silným motívom na to, aby sme hlasovali za vaše odvolanie na dnešnej schôdzi, vaše nezvládnutie azylovej, resp. utečeneckej krízy na Ukrajine, a to z veľmi silného pohľadu. Z pohľadu kontroly štátnej hranice, z pohľadu zaistenia bezpečnosti obyvateľov Slovenskej republiky pred ľuďmi, ktorí v rámci tejto krízy využili všeobecný zmätok a chaos a cez východnú štátnu hranicu Slovenskej republiky s Ukrajinou prišli na Slovensko.
Pán Mikulec, dobre viete ako minister vnútra, že tieto problémy začali príchodom tisícok ľudí z iných krajín, najmä ľudí z Afriky, z rôznych regiónov Afriky, ktorí spolu so ženami a deťmi prichádzali z Ukrajiny. Boli to ľudia, o ktorých sa až do momentu, kým rôzni aktivisti, rôzni miestni obyvatelia a áno, aj náš poslanec Stanislav Mizík, nezverejnili veľmi jasné videá, kde zachytili, že v prvých hodinách a dňoch túto situáciu využívali najmä rôzni Afričania na to, aby sa dostali do Európy.
A v týchto chvíľach, pán minister, postoj ministerstva vnútra a postoj polície, za ktorú ste politicky zodpovedný, bol nanajvýš alibistický. Tvrdenia o tom, že ide o študentov z Ukrajiny, boli tak smiešne, že po pár dňoch ste tomu nemohli veriť ani vy sami a aj ministerstvo vnútra od tejto rozprávky pre občanov upustilo. Žiaľ, medzi tým na Slovensko mnoho, mnoho najrôznejších exotov cez hranicu prišlo a svoje si s týmito ľuďmi, mnohokrát nebezpečnými, zažili ľudia z Humenného, z Michaloviec alebo z okolia Trebišova. Pri riešení konfliktov s týmito ľuďmi sa už veľmi jasne ukázalo, že o žiadnych študentov z Kyjeva nešlo, pretože mnohí z týchto ľudí nevedeli ani ceknúť, či už po ukrajinsky, po rusky alebo dokonca ani po anglicky.
Pán minister Mikulec, keby ste v tých počiatočných chvíľach boli na štátnej hranici s Ukrajinou, tak by ste sa dozvedeli to, čo sme sa dozvedeli my. Mnohí skutočne dlhoroční policajti zaradení do služby hraničnej a cudzineckej polície sa so zdesením vyjadrili, že toľko podozrivých individuí, ktoré sa za tak krátku chvíľu dostali na Slovensko, sa cez štátnu hranicu na územie Slovenskej republiky nedostali za celú ich profesionálnu kariéru.
Pán minister Mikulec, opätovne ste v otázke utečeneckej alebo azylovej krízy zlyhali vtedy, keď ste ako člen vlády do parlamentu predložili novelu azylového zákona, v ktorom ste uzákonili nárok azylantov, určitej skupiny azylantov, na dávku vo výške 400 eur mesačne, a to až na obdobie šiestich mesiacov. Obyvateľov Slovenskej republiky, pán minister Mikulec, a to zvlášť obyvateľov žijúcich na východnom Slovensku, ste tým postavili do veľmi, ale veľmi smutnej situácie. Cudzinci, ktorí pre Slovensko nikdy nič neurobili, cudzinci, ktorí na Slovensku nezaplatili ani jedno jediné euro daní a odvodov, budú na základe vašej novely od Slovenskej republiky dostávať mesačne viac peňazí ako mnohí slovenskí dôchodcovia, ktorí na rozdiel od týchto cudzincov celý svoj produktívny život poctivo pracovali a v prospech štátu platili dane aj odvody. V prospech cudzincov bude štát platiť viac peňazí ako v prospech dôchodcov, ktorí majú len tú smolu, že ich dôchodok na základe ich výplat v produktívnom veku nedosiahol, nedosiahol ani tú výšku 400 eur.
Vy namiesto toho, pán minister, aby ste vo vláde tlačili na to, aby vláda išla cestou zvýšenia týchto dôchodkov, aby išla cestou valorizácie dôchodku do takej miery, aby sa to aspoň vyrovnalo tým cudzineckým dávkam, tak ste jednoducho natvrdo odsúhlasili, predložili a odsúhlasili tento azylový zákon.
Rovnako, pán minister Mikulec, boli touto novelou azylového zákona veľmi surovým spôsobom znevýhodnení tí občania Slovenskej republiky a opätovne sa to týka najmä obyvateľov z východného Slovenska, ktorí v úplnej zúfalej snahe nájsť si akúkoľvek prácu a vidiac nedostatok pracovných príležitostí, museli zobrať aj prácu na čiastočný pracovný úväzok alebo ešte horšie na dohodu o vykonaní činnosti alebo o vykonaní nejakej práce. Títo ľudia, pán minister, vy si to ani neviete predstaviť, ale práve včera sme sa s mnohými takýmito ľuďmi stretli, títo ľudia nezarábajú mesačne ani 300 eur. Snažia sa, pracujú, ako vedia, hľadajú prácu, kde sa dá, napriek tomu nezarábajú ani 300 eur. A potom príde minister vnútra Mikulec, ktorý predloží vládny návrh novely zákona o azyle, a povie, že cudzinci, ktorí sem prídu bez jednej jedinej odrobenej hodiny, budú od štátu dostávať tých eur nie 300 ale 400. Znova, pán Mikulec, ste diskriminovali vlastných občanov, ktorým máte ako minister slúžiť a uprednostnili ste cudzincov, ktorí tu len hľadajú nejaké dočasné útočisko.
Na druhej strane, pán Mikulec, musíme povedať, že riadenie tejto krízy zo strany ministerstva vnútra vyvoláva obrovské otázniky aj v mnohých priamo zúčastnených príslušníkoch či už Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky, alebo priamo Policajného zboru. Sily a prostriedky, ale v tomto prípade najmä personálne sily Policajného zboru, sú totiž na hraniciach s Ukrajinou využívané maximálne neefektívne. Pán minister, hovorím o tom, o čom vy predsa musíte dobre vedieť, že na registráciu vozidiel používaných na dobročinnú činnosť na hraniciach, na dobročinnú činnosť v prospech tých utečencov sú využívaní, to je až neuveriteľné, sú využívaní príslušníci služby kriminálnej polície, ktorí sa zmenili na sekretárky s pečiatkami, a policajní dôstojníci s dlhými rokmi odslúženej praxe ako špičkoví kriminalisti, ako operatívci kriminálnej polície sedia na zadku a vypisujú tlačivá a dávajú pečiatky na povolenie na vstup jednotlivých vozidiel do prihraničného pásma. To je neuveriteľné, to je smiešne, to je prejav absolútneho amaterizmu, čo sa týka využívania personálnych zdrojov Policajného zboru.
Pán minister, aj vďaka vašej vláde, ale aj vďaka tým predošlým vládam mám veľmi živý kontakt s príslušníkmi Policajného zboru a poviem vám, že to, ako vediete Policajný zbor, ako riadite činnosť polície, pretože ako minister za to jednoznačne zodpovedáte, policajti, dlhoroční policajti, absolútne nechápu a všetci alebo veľká väčšina z nich sa len pýtajú, kedy tento amaterizmus, táto vláda nešťastia pre Slovensko, ale aj pre samotnú políciu, kedy už konečne skončí, kedy skončíte aj vy osobne ako minister vnútra.
Vysoko špecifickou kategóriou preukazujúcou vaše zlyhanie pri riadení a takom prežívaní tejto utečeneckej krízy je veľmi smutná záležitosť, pán minister, ohľadom selektívneho a absolútne diskriminačného prístupu príslušníkov Policajného zboru pri kontrole a uplatňovaní covidových opatrení v porovnaní medzi obyvateľmi Slovenskej republiky a cudzincami, ktorí v rámci súčasnej krízy na Slovensko prichádzajú. Veľmi si ešte živo mnohí pamätáme brutálny policajný zásah, ktorý sa odohral 5. novembra 2021 v predajni obchodného reťazca Lidl v Piešťanoch, kde polícia bez akéhokoľvek seriózneho dôvodu vážne fyzicky napadla a zbila nakupujúcich ľudí len preto, že si odmietli na svoju tvár dať rúško alebo respirátor. Zaujímavé je, pán minister, že kým proti občanom Slovenskej republiky dokázala polícia zasiahnuť až, povedal by som, brutálnym spôsobom, tak keď sa jedná o ľudí prichádzajúcich cez štátnu hranicu Slovenskej republiky z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky, zrazu žiadne kontroly a žiadne policajné zásahy voči týmto ľuďom neexistujú. Či sa jedná o pohyb týchto ľudí na autobusových staniciach, na vlakových staniciach a nádražiach alebo priamo v prostriedkoch hromadnej dopravy, ako sú autobusy alebo vlaky, zrazu je ten prístup polície úplne iný. Stačí povedať po rusky alebo po ukrajinsky, že som z Ukrajiny a všetko je v najlepšom poriadku. Polícia od týchto ľudí nevyžaduje ani rúška, ani respirátory.
Na druhej strane stále, stále sa občania Slovenskej republiky dožívajú situácií, kedy sú predvolávaní na okresné úrady, kedy sú predvolávaní na obvodné oddelenia Policajného zboru za účelom riešenia priestupkov, ktorých sa mali dopustiť len tým, že rovnako ako prichádzajúci ľudia zo štátnej hranice s Ukrajinou si niekde v nejakom interiéri, v nejakom obchode, na nejakej stanici nedali rúško alebo respirátor. Ja sa, pán minister, pýtam, ako je možné, že takýmto selektívnym a diskriminačným spôsobom polícia pod vaším politickým vedením pristupuje ku cudzincom, v prospech týchto cudzincov a v neprospech obyvateľov a občanov Slovenskej republiky. Ako je možné? Ako to je možné, pán minister, že pre jedných sú tie vaše nariadenia záväzné, ich dodržiavanie vyžadujete pokutami, správnymi konaniami a druhých sa absolútne vôbec, ale vôbec netýkajú.
Pán minister Mikulec, vy ste ako minister vnútra organickou neoddeliteľnou súčasťou tejto vlády. Vlády, ktorá ani za dva roky nedokázala nájsť dostatok peňazí na to, aby riešila skutočne oprávnené požiadavky mnohých obyvateľov Slovenskej republiky, požiadavky, ktoré sa tu od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 neriešili. Možno sa teraz pýtate, prečo to chcem vytýkať práve vám. Pán minister Mikulec, žiadna vláda v histórii Slovenskej republiky od roku 1993 takým rekordným tempom nezadlžovala Slovensko a jeho obyvateľov, ako to robí práve vláda vaša. Medziročný nárast štátneho dlhu o viac ako šesť a pol miliardy eur zodpovedá nárastu štátneho dlhu za priemerné tri roky vládnutia predošlej vlády, zodpovedá nárastu štátneho dlhu za celé predošlé volebné obdobie, ob jedno obdobie ďalej, dokonca zodpovedá nárastu štátneho dlhu za jeden a pol volebného obdobia v dávnejšej histórii Slovenskej republiky. A, žiaľ, ani pri takomto enormnom zadlžovaní štátu a občanov ste nedokázali nájsť peniaze na to, aby v mnohých obciach, v ktorých žijú slušní ľudia, pracujúci ľudia, ľudia, ktorí rovnako platia dane a odvody ako všetci ostatní, bola konečne vybudovaná verejná kanalizácia, aby v mnohých týchto obciach bol konečne potiahnutý verejný vodovod a aby sa v mnohých týchto obciach konečne úroveň kvality života týchto občanov a obyvateľov dostala na úroveň, ktorá sa v 21. storočí akosi podvedome očakáva a od vlády vyžaduje.
No a zrazu prišla táto kríza a vy ste, pán minister, spolu s vašimi kolegami vo vláde a s vládou ako s celkom našli desiatky miliónov eur na to, aby ste mohli pomáhať utekajúcim cudzincom. Na jednej strane je to veľmi pekné. Na strane druhej sa však pýtam, kde sú potreby a priority občanov Slovenskej republiky. Akým spôsobom sa k oprávneným požiadavkám občanov stavia vláda, ktorá už teraz po tejto chvíli nemôže hovoriť, že peniaze nemá, pretože ukázala, že tie peniaze vie nájsť. Čím budete ďalej, pán minister, vy aj vaši kolegovia z vlády argumentovať pri oprávnených otázkach obyvateľov Slovenskej republiky, prečo aj mne štát nepomôže, keď som tu celý život platil dane, prečo aj mne štát nepomôže, keď som tu celý život poctivo pracoval a platil odvody? Ako je možné, pán minister, že občanovi Slovenskej republiky za to, že so svojím vozidlom prejde pár kilometrov po diaľnici bez diaľničnej známky hrozia vysoké pokuty, ale Ukrajincom na drahých autách BMW, Mercedesoch, Land Roveroch, umožňujete po týchto diaľniciach jazdiť po diaľničných známok.
Pán minister Mikulec, nakoniec si dovolím malú poznámku na margo toho gastrobiznisu, ktorý je akoby hlavným motívom na zvolanie tejto schôdze Národnej rady Slovenskej republiky, ktorej predmetom je vaše odvolávanie, teda vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra. Pán minister, chcem sa vás možno tak ľudsky pýtať, či priame zadanie, lebo inak sa to nazvať nedá pre spriaznenú vláde veľmi blízku gastrofirmu za štyri a pol milióna eur, lebo v skutočnosti ide o dve zmluvy za dva a pol milióna a za dva a pol milióna, takže či takýto kšeft za štyri a pol milióna eur vás ako členov vlády a účastníkov tohto kšeftu vytiahne z biedy. Naozaj, pán minister, potrebujete v tejto ťažkej situácii, v ktorej sa nachádzajú, ale nielen ľudia utekajúci z Ukrajiny, ale státisíce občanov Slovenskej republiky, ktorí vďaka vašej nezodpovednej politike rozmýšľajú nad tým, z čoho si zaplatia účet za zvýšené ceny energií, z čoho si natankujú do auta pri každotýždenne rastúcich cenách benzínu a nafty alebo z čoho nakúpia obvyklé množstvo potravín. Tak či pri takomto rozpoložení týchto ľudí skutočne potrebujete takýmto trápnym a prehľadným spôsobom ukradnúť každé euro.
Pán Mikulec, vidiac situáciu ľudí na východnom Slovensku, vidiac veľmi živo po mojich stretnutiach priamo v regióne, v mestách, obciach situáciu ľudí, ktorí celý život poctivo pracovali, podnikali aj v gastre. Či už je to v okrese Humenné, Michalovce, Trebišov, ale aj Svidník aj v tých ďalších okresoch, sa vás chcem spýtať, pán Mikulec, či by nebolo lepším riešením rozdeliť tú obrovskú zákazku za štyri a pol milióna medzi 10, 20 možno 30 malých gastroprevádzok, gastrofiriem priamo z východného Slovenska. Rozdeliť tých štyri a pol milióna eur, pán minister, medzi malých podnikateľov a živnostníkov. Presne medzi tých, ktorých ste o prácu, o podnikanie pripravili vy, vaša vláda vašimi nezmyselnými covid opatreniam, keď ste im zabránili podnikať, slušne pracovať a starať sa o svojich zákazníkov.
Pán minister, naozaj si nemyslíte, že by bolo ľudsky na mieste a správne, ak by ste ten veľký kšeft rozdelili na niekoľko desiatok malých zákazok pre tých, ktorí nemôžu za to, že vláda im zničila podnikanie. Pre tých, ktorí nemôžu za to, že ste im zabránili prijímať zákazníkov, že ste ich donútili pýtať si od nich nezmyselné certifikáty, vyžadovať od nich v reštauráciách rúška a respirátory a pýtať si potvrdenie o očkovaní. Pán minister Mikulec, naozaj by nebolo skutočne lepšie rozdeliť tých štyri a pol milióna medzi podnikateľov a prevádzky, ktoré ste ničili a ruinovali pokutami za to, že keď chceli, aby prežili, museli obchádzať vaše nezmyselné opatrenia, vaše nezmyslené vyhlášky, vaše nezmyselné nariadenia proti zdravému rozumu?
To naozaj, pán minister Mikulec, ste až tak vo vláde odkázaní na tento pochybný kšeft za štyri a pol milióna eur? Ale, pán Mikulec, viete to vy, vieme to my v Národnej rade a vedia to aj občania. Vy na tých štyri a pol milióna eur odkázaní nie ste. Vy ste však vo vláde chamtiví a nenažraní. Vy ste chamtiví a nenažraní, a preto nevidíte žiadny dôvod na to, aby ste sa s tými peniazmi rozdelili s tými, ktorí tie peniaze na rozdiel od vás naozaj potrebujú, a to sú tí maličkí podnikatelia, to sú tí živnostníci a v tomto prípade najmä na východnom Slovensku.
Pán Mikulec, na záver vám na základe tohto všetkého môžem odkázať iba jedno. Hanbite sa ako pes a ak sa tak nechcete hanbiť, tak radšej rovno dnes z pozície ministra vnútra odíďte!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2022 13:20 - 13:22 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Pán Matovič, vy ste zbabelec a klamár. Zbabelec, ktorý tu nabrýzga urážky bez toho, aby čokoľvek zdôvodnil, čokoľvek vyargumentoval, a potom sa zoberie a ujde červený v tvári dozadu za túto stenu so štátnym znakom, kde sa skrývate ako doslova potkan, inak sa to nedá povedať, pretože s urážkami ste v dnešnej diskusii, pán Matovič, začali vy. Vy ste dnes túto nízku úroveň Národnej rady ponížili ešte o hodný, hodný kus.
A, pán Matovič, veľmi nešťastne ste začali, veľmi nešťastne, keď ste hovorili o rozkrádaní, pretože vaša vláda je symbolom neskutočného rozkrádania a zadlžovania štátu. Vaša vláda je symbolom navyšovania štátneho dlhu o 6,5 mld. eur ročne. A je to tak, pán Matovič, aj na úrovni VÚC-iek. Vy mne idete niečo hovoriť, pritom súčasné vedenie Banskobystrického kraja aj s podporou OĽANO, vašej strany, je to, ktoré zadlžilo kraj už viac ako 50 mil. eur.
A pán Matovič, vy nehovorte, už nikdy nehovorte o nejakej diktatúre, o tom, že sa ľudia boja, že by sa vrátila diktatúra, pretože vaša vláda veľmi úspešne vybudovala na Slovensku diktatúru. Boli ste to vy, kto sa vyhrážal ľuďom vyhodením z práce, ak sa nedajú očkovať. Bola to vaša vláda, ktorá hovorila o tom, že ak sa ľudia nedajú očkovať, nebudovať mať tie smiešne covid potvrdenia, nebudú nosiť rúška a respirátory, tak ich budete vyhadzovať z práce, zo štátnej služby, z verejnej služby aj zo súkromných firiem.
Takže, pán Matovič, nehovorte vy nič o diktatúre, pretože fašizmus a diktatúra je dnes v mysliach ľudí stotožnená s vašou vládou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:49 - 13:51 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda.
No, ďakujem za reakcie kolegom, samozrejme, za podporné a súhlasné. A skutočne, keď si uvedomíme, kolegyne, kolegovia, tí, čo ste tu boli v minulom volebnom období, že v minulom volebnom období bol čistý plat poslanca Národnej rady, ktorý cinkol na účet, tritisíc zhruba tristo eur a dnes je to 4 500 eur, že za štyri roky stúpol o 1 200 eur, tak je to proste obrovské číslo. 1 200 eur v priebehu dvoch rokov, o viac ako 33 % narástol plat. Ak si spomínate na to, že v podstate bolo zrušené to zmrazenie platu, ste odhlasovali zrušenie zmrazenia poslaneckých platov a keď len poslancom narástol plat o 1 200, o koľko musel narásť plat ľuďom, funkcionárom štátu, ktorých plat sa počíta ako násobky poslaneckého platu, či už sú to spomínaní sudcovia Špecializovaného trestného súdu, kde to je 1,3-násobok, či je to plat prezidentky republiky, či je to plat iných predstaviteľov aj štátnych podnikov, ktorí sa počítajú z platu poslanca. To sú brutálne nárasty platu. Brutálne nárasty platu, kde človek z minimálnej mzdy, ktorý robí za minimálnu mzdu, zarobí za dva mesiace toľko, o koľko narástol plat poslanca oproti minulému volebnému obdobiu. To je absolútne nepomer a možno by to skutočne bolo dobré gesto aspoň v prvom čítaní podporiť tento návrh, aby sa o tom rozpútala celospoločenská diskusia a nastavili sa nové stropy platov štátnych funkcionárov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2022 13:37 - 13:46 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, milá kolegynka, vážení kolegovia, stanovenie platov poslancov Národnej rady a ústavných činiteľov a všetkých ostatných funkcionárov štátu, ktorých plat sa ďalej odvíja od platu poslanca Národnej rady nie v závislosti od fiktívnej priemernej mzdy, ale v závislosti od reálnej minimálnej mzdy, predkladáme od vstupu Ľudovej strany Naše Slovensko do Národnej rady Slovenskej republiky už asi štvrtýkrát. Jednoducho sme presvedčení o tom, že len vtedy, keď politici budú platení nie od virtuálnych nejakých hodnôt alebo tabuliek, ale od čísel, s ktorými musia obyvatelia Slovenskej republiky reálne každý deň žiť, len vtedy politici začnú mať aspoň, vládni politici, začnú mať aspoň trošku záujem o skutočne reálne zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov Slovenska.
Stačí sa ísť pozrieť na východ od Nitry, koľko ľudí zarába priemernú mzdu, ktorá je dnes vo výške viac ako 1 100 eur. V skutočnosti regióny východne od Nitry, to znamená už aj Banská Bystrica, veľmi málo ľudí v týchto regiónoch dosahuje priemernú, tzv. priemernú mzdu. Drvivá väčšina ľudí zarába práve v tom pásme pod priemernou mzdou, to znamená nad minimálnou, ale pod priemernou mzdou. Nastavenie platov poslancov a všetkých zodpovedajúcich politikov, napríklad aj sudcov, od, v závislosti od minimálnej mzdy by priblížilo, priblížilo vnímanie reality na Slovensku tými politikmi tak, aby sa vedeli ako keby viac vžiť do situácie ľudí, ktorí sa ničím neprevinili, nerobia žiadnu chybu vo svojom živote, poctivo pracujú, plnia si pracovný týždeň, chodia normálne do práce každý deň, ale zarábajú minimálnu mzdu. Poviete si, že no ale však to je nízko kvalifikovaná mzda a teda práca, však keby sa lepšie učili, alebo keby mali nejaké, viac snahy, tak by zarábali viac. No ale, vážení kolegovia, vážené kolegyne, no nie je to tak, nie je to tak. Choďte do, ešte viac na ten východ aj od Banskej Bystrice, na východné Slovensko, do regiónov, kde skutočne je problém ešte aj teraz s prácou a mnohí ľudia, ak nechcú odísť zo svojich domovov, nechcú opustiť svoje rodiny, tak mnohí musia pracovať za minimálnu mzdu.
A na druhej strane, nastavme si úprimne zrkadlo, koľko poslancov aj tu v parlamente má nejaké skvelé vzdelanie, vďaka ktorému by mohli povedať, že však ja by som za minimálnu mzdu nikdy nerobil. A koľkí sa sem do parlamentu na džob snov dostali nie vďaka vlastnej šikovnosti, ale vďaka tomu, že nejaká ich strana získala veľký počet mandátov a jednoducho sa zviezli, lebo inak by sa nikdy neprekrúžkovali alebo ich životný príbeh a ich schopnosti by nestačili na to, aby zarábali lukratívny plat poslanca Národnej rady?
Preto náš záujem je vlastne o tom, aby v čase stupňujúcej sa inflácie a v čase stupňujúcej sa neistoty ľudí z bežného života, z toho, čo bude zajtra, čo bude o týždeň aj vďaka chaotickým vládnym rozhodnutiam a nariadeniam, aby sa politici, sudcovia a všetci tí, ktorí si myslia, že sú niekde nad, aby sa vrátili zase naspäť trošku na zem. Naspäť trošku na zem.
A nie je jednoduchší recept na toto ako stanovenie alebo určovanie tých platov práve z tej reálnej, fyzicky hmatateľnej minimálnej mzdy, ktorú na Slovensku musí zarobiť každý, kto robí na plný pracovný úväzok. Znamenalo by to zhruba tretinový pokles platov poslancov, tretinový pokles platov všetkých tých ostatných funkcionárov a znamenalo by to ešte aj ďalšiu vec a síce, že by sa znížil rozdiel medzi minimálnou a priemernou mzdou, pretože ako tu povedal aj kolega Beluský, tá virtuálna priemerná mzda, tak jej výška je tvorená aj veľkou skupinou dobre zarábajúcich politikov, ktorí vlastne svojimi platmi ťahajú výšku priemernej mzdy hore. Ale ak by títo politici zarábali od minimálnej mzdy, tak, naopak, by sa rozdiel medzi minimálnou a priemernou mzdou znížil. Nehovoriac už o tom, že akosi intuitívne by v tomto prípade politici, vláda aj poslanci hľadali cestu na to, aby mohli zvyšovať minimálnu mzdu, pretože so zvýšením minimálnej mzdy by sa zvyšovali aj ich platy.
Takže takéto rozhodnutie by v podstate spôsobilo ekonomický alebo zlepšenie ekonomickej situácie pre tie najskromnejšie vrstvy obyvateľstva, pracujúceho slušného obyvateľstva a ľudia by na svojich výplatách pocítili zlepšenie kvality svojho života a možno aj zníženie niektorých cien, na ktoré má štát dosah, pretože zrazu by si aj tí politici uvedomili, že keď majú o tretinu nižšie výplaty, tak vlastne všetky tie produkty a služby sú o tretinu drahšie, sú o tretinu menej dostupné, sú jednoducho príliš drahé.
A keby sa tak začali na to pozerať politici len pre jeden jediný dôvod, že by sa táto zmena dotkla ich výplat, tak by sa ten život zlepšil aj pre tých, nazvem to tak paradoxne, obyčajných ľudí. Pretože Obyčajní ľudia dnes tvoria najväčšiu silu v tomto parlamente, ale pre tých obyčajných ľudí sa, paradoxne, toho za tie dva roky vlády Obyčajných ľudí zmenilo najmenej. Teraz je možno čas na to, aby tí najobyčajnejší ľudia v tomto parlamente ukázali, že skutočne chcú pomôcť obyčajným ľuďom a že si uvedomujú, že je najvyšší čas prispôsobiť platy politikov životnej úrovni obyvateľov.
Neexistuje jedno jediné kritérium na to, prečo by tento návrh mal byť odmietnutý. Ak v minulosti niekto hovoril o tom, že napríklad aj sudcovia sú platení z, alebo ich platy vychádzajú z platov poslancov a tie sa zase vypočítajú z priemernej mzdy a že znížením týchto platov by sa zvýšila korupcia napríklad v súdnictve, tak po tej všetkej špine, ktorá za posledný rok, za posledné mesiace vyšla ohľadom správania sa sudcov napríklad na Špecializovanom trestnom súde, videli sme tú aféru zo včera, ilúzie museli padnúť a kto sa chce nechať skorumpovať v akejkoľvek funkcii, či už je to sudca, alebo politik, tak sa nechá skorumpovať bez ohľadu na výšku svojho platu. Kto je čestným človekom, kto je čestným politikom, kto je čestným sudcom, tak ten sa skorumpovať nenechá bez ohľadu na to, či zarába o 500 euro viac, alebo o 500 euro mesačne menej.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pouvažujte nad tým, či z úcty k ľuďom, ktorých život je čoraz ťažší na Slovensku, z úcty k ľuďom, ktorí skutočne rozmýšľajú nad tým, že keď pošlú svoje dieťa na internát, tak už mu nebudú mať z čoho zaplatiť desiatu, alebo nad tým, že keď si zaplatia servis auta, tak už nebudú mať za čo doňho natankovať, tak či z úcty k týmto ľuďom – pracujúcim, slušným – nie je najvyšší čas, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že platy politikov a funkcionárov štátu nebudú počítané z priemernej mzdy, ale zo mzdy minimálnej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:23 - 13:24 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické poznámky.
Martin Beluský, veľmi pekne vystihol, o čom ešte ďalej tá okupačná zmluva je, ale však o tom sú aj tie naše návrhy, aby tie všetky diskriminačné ustanovenia tejto zmluvy vyrovnala v prospech občanov Slovenskej republiky, vyrovnali tie naše návrhy.
A ďakujem bratovi Marekovi Kotlebovi za to, že v podstate veľmi jednoducho v jednej vete zhrnul, o čom to na Slovensku bude, keď sem reálne tí Američania prídu. Vážení občania, vy na tej pumpe za každý liter benzínu za chvíľku necháte 1,80 €, za liter nafty 1,60 €, potom to budú 2 eurá a Američania to proste budú platiť za polovicu, za polovicu. Za takú istú polovicu, ako by ste to mohli platiť vy, keby, samozrejme, vláda trošku reagovala aj na vaše potreby a na to, že aj ľudia na Slovensku potrebujú normálne chodiť do práce a normálne žiť s rodinami a sem-tam ísť na nejaký výlet, ale to nie. Okolité štáty už na stupňujúcu sa, radikálne stupňujúcu sa cenu palív reagovali, znižujú daňové zaťaženie, robia rôzne iné opatrenia. Na Slovensku je to úplne ľahostajné, ale okupačná zmluva hovorí jasne, Američania tankujú za polovicu. Takže, milí občania, je to na vás, zvážte si a vy môžte napísať svojim poslancom všetkým – aj vládnym, aj opozičným, že aj vy chcete tankovať ako Američania za polovicu. Za jeden mail poslancom nič nedáte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

18.3.2022 13:10 - 13:20 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, milá kolegynka, vážení kolegovia, máme tu prvý z našich návrhov, ktoré sa týkajú alebo ktorých cieľom je poukázať na absurdnosť ustanovení zahrnutých v dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických, ktorá, žiaľ, bola schválená v tomto parlamente v dohode, ktorú budem v skratke a úplne výstižne nazývať okupačná dohoda s USA, pretože o nič iné v skutočnosti nejde. Ako prvý, ako prvé z týchto ustanovení máme v podstate vyrovnanie, vyrovnanie postavenia obyvateľov Slovenskej republiky s vojenským a nevojenským personálom Spojených štátov amerických, ktorý má v zmysle tejto okupačnej dohody prísť na Slovensko, kde v čl. 16 a 17 tejto dohody sa zavádzajú absolútne daňové úľavy a oslobodenie od dane pre tento americký personál.
Čl. 16 okupačnej dohody s USA má názov Oslobodenie od dane na služobné účely. Čl. 17 má názov Oslobodenie od dane na súkromné účely. To znamená ani pri nákupe na služobné, ani pri nákupe na súkromné účely podľa tejto dohody nebude americké vojsko a príslušníci americkej armády, sprievodný civilný personál platiť nielen daň z pridanej hodnoty, ale ani iné formy daní a rôznych poplatkov. Preto sme prišli s návrhom, ktorý má – tak ako dohoda Američanov – oslobodiť obyvateľov Slovenskej republiky od platenia tých istých daní. Je totiž absolútne nezmyselné a nespravodlivé, aby v súčasnej dobe, keď každý týždeň stúpajú ceny benzínu, nafty aj LPG, aby naši vlastní občania rozmýšľali, za koľko si natankujú do nádrže svojho auta a či vôbec tento týždeň tankovať budú, a na druhej strane narastajúcemu počtu príslušníkov ozbrojených síl USA a ich sprievodnému personálu budeme tieto dane, ktoré tvoria polovicu nákupnej ceny benzínu, nafty a LPG, štedro dotovať.
Nie je možné, aby obyvatelia Slovenskej republiky platili za niečo, za čo cudzí vojaci na našom území platiť nebudú musieť, pričom ale títo vojaci budú požívať rovnakú kvalitu verejných služieb ako naši obyvatelia, takže ten výnos z príjmu z daní, ktorý zaplatia obyvatelia Slovenskej republiky, sa nepoužije len na plnenie funkcií štátu v prospech obyvateľov Slovenskej republiky, ale aj v prospech týchto amerických vojakov. Takže práve strana SaS, ktorá vyznáva princípy trhu a vyznáva princípy tej ekonomickej spravodlivosti a snaží sa tu prezentovať, ako im veľmi záleží na tom, aby sa nikto neznevýhodňoval a na druhej strane nezvýhodňoval, by mala ako prvá kričať, že to chce jasne podporiť a prijať, pretože nemôžme súhlasiť so statusom, ktorý je tu vytvorený práve v tejto chvíli, keď platí okupačná dohoda, ale neplatia ešte tieto naše návrhy, a síce že obyvatelia Slovenskej republiky na jednej strane iba platia, platia, platia a na druhej strane, keď majú nejakú službu od štátu získať, tak ešte aj za tú si budú musieť platiť a na druhej strane tu budeme mať čoraz väčšiu skupinu amerických vojakov a ich sprievodného personálu a tí, paradoxne, platiť nebudú, tí daňové odvody ani zaťaženie mať nebudú a na druhej strane služby od štátu presne v zmysle tejto okupačnej dohody, tak ako to charakterizoval alebo zhrnul aj generálny prokurátor, služby štátu budú mať zadarmo. Čiže čo môže byť väčšia diskriminácia vlastných občanov, čo môže byť väčšie ako keby otváranie nožníc, vytváranie priepasti medzi tým, ako platia a žijú ľudia na Slovensku, a tým, ako nebudú platiť a budú žiť americkí vojaci?
Príklad s palivami sme si vybrali práve preto, že vďaka nezodpovednej ekonomickej politike vlády každý jeden jediný, každý jeden, každý jeden človek bez ohľadu na politické tričko, bez ohľadu na to, ktorú stranu volil, nevolil, či sa o politiku zaujíma, alebo nezaujíma, či podporuje Ukrajinu, alebo Rusko, alebo či na to úplne kašle, každý jeden občan, obyvateľ Slovenska cíti na svojej peňaženke brutálny rast cien, infláciu a tá sa pretavuje do, zo všetkých do dvoch oblastí najviac: oblasť energií, kde už dôchodcovia rozmýšľajú nad tým, že či vôbec kúriť, či má zmysel kúriť, lebo si to nemôžu dovoliť, či radšej si nekúpia jedlo, lebo sa musia mnohí rozhodnúť, či kúrim, alebo kúpim jedlo, keď kúpim jedlo, nemám z čoho zaplatiť kúrenie, keď budem kúriť, budem si musieť trošku pritiahnuť opasok.
A druhá oblasť, na ktorej sa to ukazuje najviac, je nárast cien palív, doslova už každodenný nárast cien palív. A my v tejto situácii sme ešte veľkodušne, vláda, nie my, vláda v tejto situácii ešte veľkodušne povedala, že všetci tí Američania, ktorí sem prídu, s prepáčením, musím to tak povedať, pretože v zmluve je to tak napísané, so svojimi štetkami, tak nebudú musieť platiť dane z palív, ani tie ich dievčatá. Prirodzene, že ako strana vlastenecká, ako strana národne cítiaca sme museli na to reagovať a predložili sme balík návrhov, ktoré majú vyrovnať tie rozdiely, ktoré vláda vytvorila medzi Američanmi na Slovensku a medzi obyvateľmi Slovenskej republiky.
A prvý návrh hovorí o tom, že ak môžu byť od dane z palív a od daňového zaťaženia palív celkovo oslobodení Američania, musia byť, musia byť od tohto oslobodení aj obyvatelia Slovenskej republiky, pretože obyvatelia Slovenskej republiky sú tí, ktorým má v prvom rade Slovenská republika a jej vláda slúžiť. Oni sú tí, pre ktorých má štát robiť všetko, čo je v jeho silách, aby život na Slovensku, poviem to tak, aby aj SaS-ka rozumela, sa čo najviac blížil k tomu welfare state. Lenže ja chápem, že oni rozprávajú o tom, ako tu chcú welfare a ako chcú, aby sa ľuďom žilo dobre, ale na druhej strane, keď má ísť o to, aby sme sa vyrovnali s Američanmi, tak už zrazu je to červená čiara, lebo s americkými supermanmi sa nemôže nejaký pracujúci človek na Slovensku porovnávať. Ale s takouto, s takýmto pohľadom na vec, s takouto optikou sa my nikdy nestotožníme ani sa stotožniť nemôžeme, pretože na Slovensku, v Slovenskej republike, pre slovenskú vládu musia byť na prvom mieste vždy občania Slovenskej republiky. Vždy to tak musí byť, všetko ostatné musí byť až potom a nemôže to byť presne naopak, pretože podľa tejto zmluvy je to presne naopak.
A každý, kto nezahlasuje za tento náš návrh, to nie je nejaké vydieranie, to je proste konštatácia, každý, kto zaňho nezahlasuje, v podstate tým svojím postojom povie, že áno, ľudia, plaťte ešte vyššie daňové zaťaženie za tú, za to palivo, za benzín, naftu, plyn, aby Američania to mohli tankovať ešte lacnejšie. Každý, kto nepodporí tento návrh, vlastne povie, že je v poriadku, že Američania tu budú mať doslova holiday, prázdniny, lacný život v gubernii, v kolóne, v kolónii a Slováci, obyvatelia Slovenskej republiky, to budú musieť zo svojich čoraz nižších reálnych platov a čoraz nižších reálnych dôchodkov zaplatiť.
Takže, poslankyne, poslanci, občania, je tu možnosť na to, aby sa naozaj ceny plynu, benzínu a nafty dostali na americkú vysnívanú úroveň, proste splňme si aj my americký dream.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 13:04 - 13:06 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Cmorej, to o platení kreditkou ministerstva financií v našich zahraničných službách alebo teda diplomacii, to sa nedá celkom presne použiť analógia na situáciu s americkými vojakmi na Slovensku, pretože na žiadnom veľvyslanectve Slovenskej republiky, či už je to v Spojených štátoch, alebo kdekoľvek inde, nefunguje 600 zamestnancov, nefunguje 600 zamestnancov, ale maximálne pár desiatok ľudí. A vy ste hovorili o tom, že platia si svoje služobné výdavky, ale Američania práve, americkí vojaci budú oslobodení od dane pri nákupe palív aj na svoje súkromné účely. To znamená aj na svoj výlet kdekoľvek alebo jednoducho vo svojom voľnom čase si Američan pôjde nakúpiť na pumpu a dostane to bez dane.
A hovoríte, že my by sme vlastne zrušili v tomto návrhu v podstate príjem z dane z palív. No ale keď sa štát vie veľkoryso, keď štát vie veľkoryso odpustiť daň z palív pre zhruba 1 200 Američanov, ktorí sem majú prísť, pretože 600 plus 600 je už schválených, to je 1 200, a k tomu obslužný personál, čiže rátajme zhruba 2 400 ľudí, to je také maličké mestečko alebo veľká dedina, tak jednoducho ten princíp rovnakého zaobchádzania, ktorý ste aj vy spomenuli, musí byť dodržaný. A občania Slovenskej republiky sa ničím neprevinili, že oni majú platiť o to vyššie dane, o čo viac Američanov tu dane platiť nebude. To je proste jednoducho pravda a že to ekonomicky bude mať dôsledky, tak bude mať, určite áno. Ale už aj teraz to bude mať na ľudí, že sa im dvíha palivo, každý týždeň tankujú za viac a viac. Takže musíme si porovnať, čo je pre ľudí a čo je dobré pre svetovládne záujmy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 12:57 - 12:58 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Tento balík návrhov, ktoré predkladáme, majú presne tak, Martin, ako ty si povedal, majú iba jeden jediný cieľ – odstrániť diskrimináciu obyvateľov Slovenskej republiky, ktorú zaviedla vláda Slovenskej republiky v neprospech obyvateľov Slovenskej republiky a, naopak, v prospech cudzích, v tomto prípade amerických vojakov a ich obslužného personálu, napríklad dievčat, ktoré sa majú starať o ich blaho. Presne tak, ako je to napísané v okupačnej zmluve s USA. V realite to bude znamenať toľko, že ak tento náš návrh schválený nebude, tak americkí vojaci a obslužný personál bude tankovať palivá viac-menej za polovicu oproti tomu, čo za liter benzínu, za liter nafty, za liter plynu dajú obyvatelia Slovenskej republiky. Ak už toto nie je diskriminácia, ak už toto nie je budovanie doslova koloniálneho postavenia Slovenska, tak čo iné? Čo iné? Čo iné, keď naši vlastní ľudia, naši vlastní občania budú svojimi daňami a zvýšenými cenami palív prispievať na lacnú a neobmedzenú spotrebu pre amerických vojakov? Toto je naozaj červená, toto je záchranná brzda, ktorú musíme zatiahnuť, inak ľudia na Slovensku si povedia, že, tak aby tomu aj Američania rozumeli, že fuck off.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 12:44 - 12:46 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Pán poslanec Cmorej, vy ste vo svojom vystúpení, ktoré bolo ako keby reakciou na predchádzajúce vystúpenie kolegu Beluského, viackrát povedali, že teda vláda plánuje upravovať túto istú tému alebo problematiku a že z toho titulu je teda tento náš návrh ako keby nie až taký dobrý, ako to plánujete spraviť vy. A ja sa chcem preto spýtať, že kde ste boli doteraz, nemyslím vy ako poslanec, ale tá vládna iniciatíva. Kde ste boli doteraz, keď v tejto chvíli hovoríte, že vám to je dlhodobo známe, tento problém? Sulík tu predkladá jedno kilečko za druhým, sú tu legislatívne návrhy na pomoc, ja neviem, herniam, pred chvíľkou sme to počuli, ale problém, ktorý ste v podstate aj vy uznali, že tu naozaj je, stotožnili ste sa s ním, tak nielenže tu nebol návrh riešenia doteraz, ale ani v podstate nejaká verejná diskusia. Takže to je taká moja otázka, lebo áno, my sme prišli s nejakou iniciatívou, vy to ako keby čiastočne kritizujete, ale vy ste vládny poslanec, vy ste predstaviteľ vlády a my len proste ako keby naprávame to, čo vláda zanedbala aj v tejto oblasti, lebo už je to viac ako dva roky, čo máte vládu.
A druhá vec, pán poslanec, to ma trošku zamrzelo, keď ste povedali, že nech to je akákoľvek dobrá iniciatíva, nech to je akokoľvek spracované, tak ide o opozičný návrh a že aby nám bolo všetkým jasné teda, že či vieme, ako sa k tomu vláda postaví, k opozičným návrhom. Tu chcem znova poukázať na to, že toto je veľmi smutné, veľmi smutná móda v tomto parlamente a my sme asi jediná strana, ktorá hlasuje za všetky návrhy podľa toho, či sú dobré pre ľudí, či sú dobré pre Slovensko, a nie podľa toho, kto je autorom a predkladateľom návrhu. Takže skúste sa na to aj vy pozrieť takto ako keby nadpoliticky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis