Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

10.5.2021 o 22:08 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.5.2021 22:08 - 22:09 hod.

Marian Kotleba
vymazať rámček
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.5.2021 22:06 - 22:06 hod.

Marian Kotleba
Vážený pán predseda, poslanecký klub Ľudovej strany Naše Slovensko očakával, že tu takmer trištvrte hodinovú prestávku pred hlasovaním koaličné strany využijú na to, aby presvedčili pani ministerku Kolíkovú, aby sa sama vzdala funkcie a upokojila tak náladu v spoločnosti. Keďže sa tak nestalo, tak klub Ľudovej strany Naše Slovensko je pripravený podporiť jej odvolanie z funkcie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 20:53 - 20:54 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Pani ministerka, vy zo svojho postavenia síce ministerky členky vlády Slovenskej republiky máte v zmysle rokovacieho poriadku oprávnenie, ktoré nemá poslanec Národnej rady to znamená, môžte sa prihlásiť o slovo kedy chcete, to slovo vám pán podpredseda aj dal a ja vás preto chcem vyzvať, aby ste toto právo znova využili a povedali nahlas celému národu všetkým ľuďom, ktorí toto sledujú, ktorí si zajtra o tom budú čítať aký je váš vzťah k LGBTI komunite.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 20:46 - 20:47 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Môžem vás poprosiť o čas. Ďakujem pekne pán podpredseda, ďakujem pekne. Takže ešte raz pán poslanec Čepček, dúfam, že sa takých poslancov, ktorí tu sú aj konzervatívne tie svoje hodnoty, s ktorými ich ľudia poslali do parlamentu nezahodili deň po voľbách a chápu, že to nie je len si povedať som konzervatívec ale v čase aj keď sa to možno nehodí aj keď možno zato mnohí takí primitívnejší nastavení kolegovia vašeho ako je Pročko budú, budú sa z vás smiať a budú na vás hádzať kamene, tak aj v takomto ťažkom čase vystúpiť a povedať, že áno to čo sa tu robí je nesprávne a preto musí aj pani ministerka odstúpiť. Veľká vďaka pán poslanec a verím, že budete takým majákom pre možno viacerých koaličných poslancov, ktorí sa rozhodnú rovnako podľa svedomia teda dnes hlasovať za odstúpenie alebo teda odvolanie pani ministerky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 20:45 - 20:46 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Pán poslanec Čepček, ja vám ďakujem za to, že ste vzhľadom na vaše postavenie koaličného poslanca tak odvážne vystúpili, pomenovali veci pravými menami a hlavne ukázali, že ešte aj v tej koalícii sa nájdu niektorí poslanci dúfam, že nie ste sám a jediný, ktorí tie konzervatívne hodnoty, s ktorými ich ľudia do parlamentu poslali, a s ktorými vám ľudia dali silný mandát nato, aby ste chránili a riadili Slovensko. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 20:29 - 20:30 hod.

Marian Kotleba
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2021 20:15 - 20:24 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážená pani ministerka, vážené kolegyne, vážení kolegovia, z môjho pohľadu sú v podstate alebo existujú tri základné dôvody pre ktoré by pani ministerka spravodlivosti mala zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii, respektíve by mohla byť dnes z tejto funkcie odvolaná.
Po prvé, je to veľmi nešťastný pokus o reformu súdnej mapy, ktorý odmietli skutočne takmer všetci sudcovia. Obrovská, drvivá časť sudcov to vníma ako veľmi slabo zamaskovaný pokus o podriadenie riadiacich pozícií v súdnictve pod priamu, pod priame velenie, keď to tak poviem, priamo ministerky tým spôsobom, že reformou, organizačnou zmenou...(Gong.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pokračujte, pán poslanec.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. V rámci umiestnenia týchto súdov jednoducho dôjde k vytvoreniu nových riadiacich pozícií, kde budú vybratí, dosadení tí správni ľudia, správne loajálny voči vláde, správne loajálny voči ministerstvu a vedeniu Ministerstva spravodlivosti. Možno si niektorí občania povedia, však nás sa to až tak netýka, no ale ak je súdna moc vplyvom takejto reformy alebo ak bude súdna moc vplyvom takejto reformy podriadená úplne moci vládnej, potom o nezávislosti súdnictva už nebudeme môcť hovoriť absolútne vôbec. Je pritom len trápnou výhovorkou, že ide o boj s korupciou v súdnictve, pretože a ukazujú nám to aj všetky tie medializované prípady, či sa niekto v rámci súdnictva nechá alebo nenechá zapojiť do korupčného kolotoča závisí výlučne od jeho charakteru a nie od toho, či sídli v Banskej Bystrici, v Žiline, v Nitre alebo v Pezinku.
Druhým dôvodom a to by som povedal, veľmi vážnym dôvodom, pri ktorom ide doslova o život je tragická smrť generála Milana Lučanského, bývalého prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky. Ja som to už povedal mnohokrát a zopakujem to aj z tohto miesta, my sme s generálom Lučanským naozaj nemali dobrý vzťah. Pôsobil na ÚBOK-u v Banskej Bystrici v čase, keď každý druhý týždeň sa mi kukláči starali o program, keď som mal za mesiac niekoľko domových prehliadok a keď sa diali také veci, ktoré niektorí vidia iba v akčných filmoch. Napriek tomu som chcel spraviť všetko preto, aby sa táto smrť generála Lučanského vyšetrila, pretože ak raz akýkoľvek človek je vo väzbe, absolútnu zodpovednosť a jeho bezpečnosť preberá štát, absolútnu. Nedá sa tam nájsť žiadna výhovorka. Bol som členom komisie, ktorú pani ministerka zriadila a s textom záverečnej správy ohľadom vyšetrenia smrti generála Lučanského som nesúhlasil, hlasoval som proti. Pani ministerka, boli ste to vy, kto dnes vtiahol túto tému ako prvá na pôdu parlamentu, preto mi dovoľte, aby som pár zásadných dôvodov, ktoré ma viedli k tomu prečo som hlasoval proti tejto správe, uviedol tu na pléne, v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.
Veľmi nevyjasnenou epizódou, ktorá sa udiala počas väzby generála Lučanského bol jeho pád z invalidného vozíka vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku. Kolegyne, kolegovia, generál Lučanský potom ako sa prebral z celkovej anestézy bol spútaný tým najťažším možným spôsobom akým možno na Slovensku človeka spútať. Boli mu spútané ruky aj nohy, tieto boli pripútané o opasok a pomodzou ešte aj s nasadením takzvaných predvádzacích retiazok bol posadený na invalidný vozík, z ktorého záhadným spôsobom spadol rovno dozadu na temeno hlavy. Vo výpovediach príslušníkov ZVJS boli absolútne radikálne rozdiely. Keď som na toto upozorňoval nebolo mi umožnené túto informáciu do záverečnej správy zakomponovať, pretože ma ostatní členovia komisie jednoducho prehlasovali. Je to absolútne nehumánne, aby človek, ktorý leží niekoľko hodín v celkovej anestéze bol takýmto spôsobom spútaný. A je absolútne nehumánne, aby v zdravotníckom zariadení do ktorého prichádzal podľa všetkého len so zranením oka, odchádzal s tým, že mu musí byť spravené kontrolné vyšetrenie z dôvodu pádu temenom hlavy na dlažbu nemocnice.
Druhé, veľmi vážne, druhé, veľmi vážne podozrenie, ktoré som nemohol zakomponovať do textu záverečnej správy, pani ministerka, pretože ma ostatní členovia prehlasovali, že to nie je možné, bolo to, keď som upozornil, že v kritickom čase, ktorý bol od poslednej kontroly generála Lučanského v cele príslušníkom ZVJS o čas, kedy bola cela otvorená a bol v nej nájdený zavesený na teplákovej bunde, na kamerovom zázname systému vznikol dvojminútový časový posun. Dvojminútový časový posun, ktorý nám nebol nijako vysvetlený, len tým spôsobom, že pravdepodobne ide o vlastnosť, vlastnosť tohto kamerového systému. Keď ide o smrť človeka, ktorý zomrie za zatvorenými dverami vo väzbe a vznikne tam dvojminútový časový posun, ktorý je vyplnený čiernym, čiernym obrazom je prirodzené, že sa na to človek, ktorý sedí v tejto komisii bude pýtať. Keď som povedal, že toto tam musí byť zakomponované v záverečnej správe bolo mi povedané, že tam zakomponované nebude, pretože by to spôsobilo spoločenské napätie. Tak buď tá komisia mala zistiť skutočnú pravdu, alebo sme tam mali prísť šúchať nohami. Ja som tam, pani ministerka, šúchať nohami nešiel a keďže mi nebolo umožnené sa k tomu vyjadriť a vy ste tú tému vtiahli na pôdu parlamentu dnes, tak som toto občanom potreboval povedať. Nie je predsa možné, aby smrť bývalého policajného funkcionára vo väzbe, v opatere štátu, keď to tak poviem, vyvolávala takéto emócie a zostala neobjasnená.
No a tretí dôvod pre ktorý, pani ministerka, by ste mali zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii, je váš vzťah k LGBT komunite. Ja vás za to nebudem nejako hodnotiť ani pranierovať ani súdiť, každý máme nejaké nastavenie, každý máme nejaké presvedčenie, aj politické. Vy ste radikálna krajná liberálka so všetkým čo k tomu patrí, ale možno by občania Slovenskej republiky chceli na rovinu od vás počuť, aký je váš vzťah k LGBT komunite. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 20:08 - 20:10 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Rasťo, ja ťa chcem naozaj pochváliť, nemám to vo zvyku takto navzájom chváliť nejaké vystúpenia, ale jednoducho ty si za tých desať minút zhrnul toľké argumenty. Mnohé z nich ľudia na Slovensku ani nepoznali, nepočuli o nich, že po tvojom vystúpení si myslím všetci tí konzervatívnejšie zmýšľajúci poslanci koalície musia sa zamyslieť nad tým, že ako dnes budú hlasovať tak, aby aj po dnešnom hlasovaní mohli o sebe povedať, že sú konzervatívne zmýšľajúci poslanci.
Ak by sa ti podarilo v týchto ľuďoch, v týchto poslancoch nejako oživiť, naštartovať ich politickú zodpovednosť, nechcem povedať, že politické svedomie, tak by to bol obrovských úspech, pretože je to presne ako si povedal. Jedna vec je, za akú sa vláda prehlasuje. Ale druhá vec, čo reálne robí, akým spôsobom sa prejavuje a kde pridáva a kde naopak, kde uberá. Hovorím vždy a poviem to aj teraz. Politikov treba hodnotiť podľa činov, nie podľa sľubov, ani politických vyhlásení. A tvoj ... bolo v zhrnutí činov pani ministerky Kolíkovej v oblasti dotačnej politiky, kde sa úplne jasne ukazuje, že dotácie z ministerstva spravodlivosti získajú rôzne pochybné alebo získavajú rôzne pochybné indivíduá bez ohľadu na právnickú formu, ktoré však majú jedno spoločné, sú proti kresťanské, proti národné, proti slovenské. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 14:11 - 14:13 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážená pni ministerka v podstate vy ste vo svojej reakcií vo svojom vystúpení na snahu poslancov o vaše odvolanie sama pomenovali z môjho pohľadu dva také základné motívy, ktoré vytvárajú nedôveru nie len opozičných poslancov a opozičných politikov ale aj spoločnosti voči vám a vašej osobe a jeden ten dôvod je súdna mapa, kde naozaj široká sudcovská verejnosť alebo sudcovský stav absolútne negatívne vníma túto snahu vašu, absolútne sú tí sudcovia od okresných, krajského po najvyšší súd pobúrený tým, čo chcete spraviť, lebo to absolútne všetci vnímajú ako snahu prekresliť organizačnú štruktúru tak, aby ste si mohli dosadiť nových ľudí na tie nové vyvolené oblastné súdy. Nedá sa to nejakým spôsobom ospravedlniť, pretože je to naozaj tak. Druhý dôvod, ktorý ste sama pomenovali je tragická smrť Milana Lučanského. Ja ako jeden z tých komisie určite sa vo svojom vystúpení v rozprave tejto témy dotknem, pretože ste to boli vy kto to sem vtiahol dnes pôdu parlamentu ale tak v skratke vo faktickej poznámke musím povedať, že v konečnom dôsledku v podobe záverečnej správy nerozhodovali fakty. O podobe záverečnej správy žiaľ rozhodovalo, to že tá väčšina ktorá prehlasovala tie nesúhlasné hlasy jednoducho rozhodla. Čiže nerozhodovali fakty, väčšina. Pán kolega Saloň to tu tak trošku už naznačil, on sa potom toho hlasovania nezúčastnil, ja som hlasoval proti textu záverečnej správy, pretože tma boli otázky, ktoré neboli zodpovedané a ktoré boli v podstate prijaté, odpoveď na nich bola prijatá len väčšinou, ktorá ...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:02 - 20:03 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Magduška, výborný prejav a (reakcie z pléna) naozaj aj z pohľadu tvojej odbornosti... (Výkriky z pléna. zmĺknutie rečníka.) Ja počkám. (Reakcie z pléna.) Čím dlhšie budeme čakať...

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Poprosím o pokoj v sále

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
... kolegovia, tým lepšie pre Slovensko, že sa tento váš nezmyselný núdzový stav nepredĺži dnes. Ja budem len rád. (Výkriky z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pokoj v sále, poprosím vás, neprekrikujte sa! (Reakcia z pléna: "Nemá rúško, nemá rúško.") Neprekrikujte sa, prosím vás.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Malé deti v škôlke. (Povedané so smiechom.) Malé deti v škôlke za poslanecké platy. Vás nemusí trápiť moje rúško, priatelia. (Výkriky z pléna.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Keď vás to trápi, tak si dajte xanax.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, neurážajme sa!

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Pán podpredseda, tak nech ich to netrápi,

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Poprosím vás navzájom.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... nech tu nevykrikujú.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Kolegovia majú pravdu, že máte nesprávne....

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) No však to je v poriadku, tak keď ich to trápi, nech si dajú nejaké tabletky na to.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) ... nasadené rúško, takže poprosím vás, aby ste ho, alebo respirátor, neviem čo to máte.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Neviem čo to je, nejaká handra, čo tu musíme nosiť všetci.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, aby ste si ho nasadili poriadne.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem, za... (Výkriky z pléna.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Ďakujem pekne.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem pekne za výborný príspevok.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Vráťte, prosím, čas pánovi poslancovi.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem, pán podpredseda.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Ďakujem, pán podpredseda. Takže, Magduška, ďakujem za výborný príspevok, kde aj z pohľadu tvojej odbornosti si to veľmi dobre povedala tu tým poslancom a poslankyniam, ktoré nechcú počúvať, nechcú počúvať, pretože ja rozumiem, že im je nepríjemné počúvať, že nielen opozícia, ale to, čo dnes hovorí opozícia, to hovoria aj ľudia na ulici, tí ľudia, ktorí ešte vôbec na tú ulicu môžu vyjsť. Takže oni sú z toho podráždení a ja chápem, že koalícia je z toho nie nadšená a že prvý deň takzvanej novej vlády si takto nepredstavovali. No, ale je to ich vizitka, je to ich, je to ich robota a oni dostanú potom hodnotenie za to, ako tu devastujú Slovensko a ako proste svojimi nekompetentnými opatreniami dokážu len obmedzovať osobné a základné slobody ľudí, ale v podstate nezlepšujú vôbec ani úroveň liečenia v nemocniciach, ani úroveň prevencie tých ľudí, aby neochoreli, a tí, čo ochorejú, aby do nemocníc nemuseli ísť. Jednoducho ten stav celkovo neposúvajú k lepšiemu.
Nezmyselná kritika z ich strany voči nám v opozícii je už úplne výsledkom alebo prejavom ich totálnej politickej neschopnosti, pretože vláda nie je na to, aby kritizovala opozíciu, vláda je na to, aby riešila situáciu, aby vládla v štáte a aby možno počúvala opozíciu a niektoré veci, ktoré stoja za to, si zobrala. Ale nie na to, aby sa vyhovárali, že opozícia kritizuje. Lebo to je prirodzene úlohou politickej opozície, aby hľadala chyby na vláde, aby hľadala chyby, ktoré proste by sa dali spraviť inak. A keď my im donekonečna hovoríme, že zanedbali prevenciu, keď im hovoríme donekonečna, že riešenie nie je likvidovať občanov v ich právach, ale riešenie je zlepšiť starostlivosť v nemocniciach a zlepšiť prevenciu a úroveň toho, aký, aký, aký prístup majú občania k vitamínom a k podpore pohybu a zdravého životného štýlu, tak to ako keby sme na stenu hrach hádzali.
Takže ešte raz veľká vďaka za celé Slovensko.
Skryt prepis