Ďakujem pekne, kolegovia. Nebude to nadlho. Mal som to pripravené na dlhšie, ale keďže si vážim čas aj pani poslankyne, aj všetkých vás ostatných, tak to skrátim, podstatne skrátim.
Chcem zareagoval hlavne na médiá, ktorá ma obvinili, že zakazujem Ukrajinkám potrat. Lebo ako môžem niečo zakázať, čo už zakázané v podstate je.
A teraz podľa § 10 zákona 73/1986 Z. z. o umelom prerušení tehotenstva, umelé prerušenie tehotenstva podľa...
Ďakujem pekne, kolegovia. Nebude to nadlho. Mal som to pripravené na dlhšie, ale keďže si vážim čas aj pani poslankyne, aj všetkých vás ostatných, tak to skrátim, podstatne skrátim.
Chcem zareagoval hlavne na médiá, ktorá ma obvinili, že zakazujem Ukrajinkám potrat. Lebo ako môžem niečo zakázať, čo už zakázané v podstate je.
A teraz podľa § 10 zákona 73/1986 Z. z. o umelom prerušení tehotenstva, umelé prerušenie tehotenstva podľa § 4 sa nevykoná cudzinkám, ktoré sa v Slovenskej socialistickej republike zdržiavajú len prechodne. Takže môj návrh zákona, ktorý predkladám, je zameraný na ochranu každého nenarodeného dieťaťa, ktoré je vždy nevinnou ľudskou bytosťou. Aj nenarodeného dieťaťa, ktoré bolo počaté pri násilnom akte, je ľudskou osobou s rovnakou dôstojnosťou, má rovnaké právo na život. Právo na život je v hierarchii ľudských práv na samostatnom vrchole. Pretože je predpokladom všetkých ostatných práv. V prípade znásilnenia sa v etickom uvažovaní hovorí o tzv. hard case, teda prípad, ktorý nemá jednoduché ľahké riešenie. Veľmi dobre chápem ťažkosť situácie ženy, ktorá počala pri znásilnení. Ale nie je možné ignorovať ľudskú osobu, ktorá už jestvuje a tvrdiť, že je legitímne ju usmrtiť.
Podľa § 9 ods. 1 vyhlášky ministerstva zdravotníctva č. 74/1986 Zb., ktorou sa vykonáva zákon Slovenskej Národnej rady 73 roku 1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva, umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť ženy sa nevykoná cudzinkám, ktoré sa v Slovenskej socialistickej republike zdržiavajú len prechodne. Za prechodný pobyt sa nepovažuje pobyt cudziniek, ktoré pracujú na orgánoch a v organizáciách so sídlom v Slovenskej socialistickej republike alebo členiek rodín pracovníkov týchto orgánov a organizácií, pobyt študujúcich a iných cudziniek, ktoré majú povolenie na pobyt v Slovenskej socialistickej republike podľa osobitných predpisov, prípadne podľa medzištátnych dohôd. Zdravotnícke zariadenie má povinnosť požadovať predloženie príslušného dokladu. Z uvedené znenia aktuálnych ustanovení je zrejmé, že sa jedná o ustanovenie vychádzajúce z neaktuálnej právnej úpravy, čo môže pôsobiť výkladové problémy a priestor pre obchádzanie v súčasnosti platných pravidiel. Navrhovaná zmena je preto v záujme jasnosti a zrozumiteľnosti právnej úpravy.
Návrh nesmeruje proti utečenkám z Ukrajiny a bol by predložený aj v prípade, že by na Ukrajine k žiadnemu vojnovému konfliktu nedošlo. Jedným z cieľov návrhu je zamedziť potratovej turistike na Slovensku. Je všeobecne známe, že niektoré potratové kliniky na Slovensku profitujú z potratovej turistiky a dokonca vyvíjajú marketingové aktivity smerujúce priamo k cudzinkám. Hlavným cieľom navrhovanej novely je ochrana živote nenarodených detí a nie je žiadny dôvod, aby na Slovensku nebol chránený aj život nenarodených detí matiek utekajúcich z Ukrajiny, a to zvlášť v situácii, kedy sa propotratoví aktivisti priamo na hraniciach snažia takýmto matkám podsúvať informácie o umelom potrate ako riešení ich ťažkej životnej situácie.
Zaujímavé je, že v súčasnosti má jednu z najproaktívnejších právnych úprav v oblasti ochrany života Poľsko. A práve Poľsko sa stalo útočiskom pre najväčší počet utečencov z Ukrajiny. Nie je teda dôvod domnievať sa, žeby lepšia ochrana života nenarodených detí mala utečencov odrádzať od príchodu na Slovensko alebo aj dlhšieho zotrvania? Výhrady k načasovaniu podania návrhu novely nepovažujem za relevantné. Pokiaľ by návrh smerujúci k lepšej ochrane životov nenarodených detí mali byť podané za okolností, ktoré by vyhovovali podporovateľom potratov, nemohli by byť podané nikdy. Toto je právne stanovisko nezávislej právničky, lebo zákon mi robil, pani poslankyňa, niekto iný. Ja som ho neukradol. A analýzu tohto mi robila zase iná právnička.
Takže a ešte chcem zareagovať pár slovami na to, ako vidia svet možno progresívci, hej. V Taliansku vyzerá to, že voľby vyhrá Giorgia Meloniová. Podľa progresívcov je hrozba pre Európu. A prečo je to asi hrozba? Je to opozičná, opozičná strana, ktorá vyzerá to, v prieskumoch na najviac hlasov a na jar 2023 by mala vyhrať.
Skúsil som si vytiahnuť pár vecí, ktoré hovorí táto pani Meloniová a hovorí: "Hovorili, že sme spiatočníci, že sme lúzri, že sme hrozní a že sme tmári. Je to vraj škandál, že tu ktosi chce brániť prirodzenú rodinu založenú na manželstve, že chce podporovať pôrodnosť, že chce dať uznať ľudskému životu náležitú hodnotu, že chce podporovať slobodu vzdelávania, chce povedať nie gender ideológii.
Ja si myslím, že spiatočníkom je ten, kto sa snaží zaviesť cenzúru. My chceme garantovať práva, ktoré dnes ženy nemajú. Právo ženy byť matkou bez toho, aby sa kvôli tomu musela vzdať práce. Právo ženy byť matkou, rozhodnúť sa nepracovať a nemusieť preto zomrieť od hladu.
Právo ženy, ktorá je nútená podstúpiť interrupciu, pretože nemá inú možnosť. Pretože nie je pravda, že ženy sa dnes môžu slobodne rozhodovať. Ak má žena iba možnosť podstúpiť interrupciu, potom sa slobodne nerozhoduje. Sloboda rozhodovania znamená, že žena sa môže rozhodnúť aj inak. Toto chceme garantovať." Takže toto je pár slov z vystúpenia alebo z vyjadrenia tejto poslankyne v Taliansku.
A ešte chcem niečo povedať k potratom, bude to krátke. Našiel som takú štatistiku, resp. také poznámky, že prečo by mal byť potrat zrušený, lebo potratom sa zabíja živá bytosť, lebo psychické problémy u žien po potrate spôsobujú vážne následky. Ďalšie, zdravotné problémy u žien po potrate nie sú tiež ničím výnimočným. Sú prípady, keď ženy dokonca pri potrate zomreli. Každým potratom spôsobuje žena, že ničí našu slovenskú budúcnosť, generáciu, a tým pádom sa štát nemôže rozvíjať. Žena, ktorá potratí, riskuje, že nebude môcť mať deti. Ak pôjde na potrat môže spôsobiť problémy dieťaťu ale aj sebe.
Takže chcel by som, nebudem rozoberať, že ja predkladám dva návrhy zákona. To som povedal na začiatku, ten prvý zákon o zdravotnej starostlivosti je taký veľmi mierny. Je to len zákon, že má nárok na nejaké sono vyšetrenie, lebo sa dokázalo v Amerike v jednom štáte, že tým, že žena dostala zvukový alebo obrazový signál o tom, že dieťaťu tlčie srdce, bolo od potratu odradených asi 50 % žien. Takže ja tým jemným návrhom zákona chcem zmierniť túto hroznú vec.
Ja, pani poslankyňa, ak sa mám vyjadriť k Ukrajine, ja nezávidím nikomu, kto uteká, ale vážne nikomu nezávidím, ale nechcem, aby Slovensko sa stalo krajinou, kde nám budú o dvadsať rokov nadávať, že sme zabíjali ich deti. Fakt to nechcem.
Preto by som zvažoval, ako sa k tomu vyjadriť a táto rozprava nie je o tom, aby som na niekoho útočil, ale je tá pár pohľadov aj iných, možno múdrejších ľudí od nás.
Ďalej chcem dať procedurálny návrh a môžem ho dať ešte raz, podľa § 3 ods. 3, podľa § 73 ods. 3 písm. c), aby sa zákon prerokoval v druhom čítaní.
Ďakujem.
Skryt prepis