Ďakujem pekne. Vážené kolegyne poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil v rozprave a predstavil vám zopár argumentov. No najprv skúsim tak trochu osobne ku kolegom z koalície. Dúfam, že sa nikoho nedotknem, ale musím to povedať alebo chcem to povedať. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale iba pravda nás oslobodí.
V roku 2020, keď nás, respektíve vás žiadali zväz obchodu a služieb a iné inštitúcie, ktoré podporovali nedeľný predaj, vtedy, vtedy ste to odmietli. Vtedy ste povedali, že máte iné starosť, starosti, no keď si uvedomíme, čo všetko sa medzičasom udialo, vtedy bola na to ideálna príležitosť. Bola taká ideálna príležitosť ako keď sa rozdeľovalo Československo. Že keby sa to nebolo stalo v tom čase, tak by sa v podstate nikdy asi nebolo rozdelilo. Takže vtedy bola ideálna príležitosť na to, aby tento zákon bol prijatý. Napriek tomu ste ho nepredložili.
Ja som napriek tomu za všetky tieto návrhy zákona, ktoré boli v parlamente predložené o voľnej nedeli, hlasoval. Napriek tomu, že ste si na mňa zavolali taký malý klub a neskôr ste na mňa zavolali pána premiéra, aby mi to vysvetlil, že nemám za to hlasovať. Takže bolo 52 plus iní ľudia proti mne samému. No prežil som to, hlasoval som ako jediný z koalície vtedy za voľnú nedeľu, hoci to predkladali poslanci opozície. Moje odôvodnenie znelo, sľúbili sme to občanom, že za každý dobrý návrh zákona budeme hlasovať, či to bude opozičný alebo koaličný, a ja som túto požiadavku chcel dodržať.
Takže iba taká malá výčitka, že v tom čase, keďže sme mali sanitárne dni, kedy boli obchody zatvorené a bol by tento zákon prijatý, ľudia by si po dvoch rokoch alebo dva a pol roku ani nevšimli, že je nedeľa zatvorená, iba by pokračovali v tom, čo už boli nastavení. Takže nebudem hovoriť o morálke, to sa nepatrí, každý si musí spytovať svedomie sám, že či mohol spraviť viac alebo nie. Chápem aj tie pohnútky pána poslanca, že teda bola nejaká koaličná dohoda. Ale napriek tomu, že bola koaličná dohoda, tak strana SaS si predkladala zákony a robila si s vami v podstate počas, zo začiatku volebného obdobia čo chcela, robí si to doteraz.
No a teraz pár argumentov k tej voľnej nedeli. Je to nedeľa bez práce alebo inak povedané, nedeľa pre rodinu. V mojom okolí pandémia naučila plánovať nákupy a organizovať si život tak, že sa v nedeľu nenakupovalo. A keďže bývam v obci, v obci sú obchody zatvorené. Vo väčšine obcí sú obchody zatvorené. Takže koho sa týka voľná nedeľa? Týka sa to veľkých reťazcov, ktoré v mestách majú obchody otvorené.
Voľná nedeľa posilní rodinný život. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že keď som bol riaditeľom, ja som trval na tom, že budem robiť podujatia práve v nedeľu, aby čo najmenej ľudí chodilo do obchodu a, ale, ale aby trávili svoj voľný čas v centre voľného času s rodinou. Hoci šlo o vnútorné voľno, teda vynútené voľno opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Napriek tomu ľudia nereptali, že si v nedeľu nemohli nakúpiť teplé rožky či košeľu. Ľudia sa naučili uspokojovať svoje konzumné návyky v iné dni ako v nedeľu, to znamená, že sa predzásobili alebo dozásobili.
A chcem povedať, že tento návrh zákona môže aj tým malým reťazcom a hlavne tým malým reťazcom, keďže ľudia sa väčšinou predzásobujú alebo dozásobujú v obci alebo v blízkom obchode najbližšie k bydlisku. Ukázalo ša, ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, kedy mohla mať celá rodina voľno. Deti od školy a aj rodičia od práce. Pýtam sa preto, prečo nemať aj život po covide nedeľu ako jediný deň pre seba a svoju rodinu, blízkych. Dokonca aj klimatológovia ukázali, že si príroda počas korony, koronakrízy oddýchla. Preto prečo nedožičiť aj prírode nedeľu. Klimatologické štúdie z krajín s voľnou nedeľou ukazujú, že sa v jeden deň v týždni upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním. Hladina spoločenského stresu v nedeľu klesne.
Prečo je voľná nedeľa dôležitá z pohľadu zdravotného a psychologického? Napríklad preto, že nedeľa udáva takt, tempo týždňa. Je medzníkom medzi týždňami, bez toho taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres. Človek nežije len z práce, ale aj z oddychu. Aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti. Jedine v nedeľu alebo v sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutia s priateľmi. Ak si človek nemôže plánovať v sobotu večer a v nedeľu voľný čas, hrozí, že pravidelným vynechávaním osláv, stretnutí či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt. Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom, nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám. Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie. Väčšina cirkví a náboženských spoločností Slovenska realizuje práve v nedeľu. Psychológovia sa zhodujú v tom, že v nedeľu je najlepšia prevencia pred tzv. syndrómom vyhorenia. U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku aj výtržníctva.
Argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. Štúdie v krajinách s voľnou nedeľou ukázali, že zamestnávatelia nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: „V nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu." Toto znamená, že zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv a ísť pracovať v nedeľu, ani keby chcel, ani keby podpisoval desaťkrát súhlas. Zákonník práce chráni jeho postavenie a robí všetky záväzky zamestnanca neplatnými.
Záverom mi dovoľte ešte pár faktov, ktoré zistil v Nemecku Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu. Predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia, teda poškodenia. Zdravotné riziká, ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, zvýšený výskyt porúch rytmu srdca. Práca nadčas desať hodín týždenne spôsobuje zvýšenú potrebu užívať lieky na gastrochoroby o 23 %. Skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Osobitne dôležité je prízvukovať v čase koronapandémie. Zamestnanec siaha vo zvýšenej miere po alkohole a cigaretách a nezdravému stravovaniu. Pri práci v noci a v nedeľu je preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov. Celoeurópsky prieskum medzi zamestnancami vyhodnocuje psychovegetatívne následky, 40 % všeobecné vyčerpanie, 30 až 38 % bolesti hlavy, 28 % nervozita, 20 % poruchy spánku. Únava spôsobená nepredelením pracovného týždňa nedeľou spôsobuje vyčerpanie a následne depresiu.
Takže apelujem na vás, kolegovia, keďže ako pán poslanec povedal, ja som predkladal tieto návrhy zákona niekoľkokrát. Napriek tomu som chcel, aby sme predložili jeden spoločný návrh, ktorý má šancu a pomôže občanom Slovenska, aby nemuseli v nedeľu pracovať. Sľúbili sme občanom Slovenska, že budeme hájiť záujmy obyčajných ľudí. Nesľúbili sme nadnárodným koncertom (koncernom, pozn. red.), že budeme hájiť ich záujmy, ale sľúbili sme to obyčajným ľuďom. Preto nevidím dôvod nepodporiť akýkoľvek zákon, ktorý zakáže nedeľný predaj.
Takže ešte raz prosím všetkých kolegov o podporu.
Ďakujem.