Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

17.2.2023 o 8:40 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 21.3.2023 18:24 - 18:24 hod.

Martin Čepček
Ďakujem pekne. Vážení páni poslanci, pani poslankyne, veľmi pekne vás poprosím o podporu tohto zákona. To, čo som chcel povedať v rozprave, som povedal v úvodnom slove, takže vás poprosím iba o podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.3.2023 18:20 - 18:22 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne, kolegovia, zmena zákona o zdravotnej starostlivosti alebo, inak povedané, tlkot srdca. Zmenou zákona by bola zabezpečená povinnosť lekára umožniť matke oboznámiť sa pri vyšetrení so zdravotným stavom svojho dieťaťa tak, aby videla jeho obrazový záznam zo sonografie a v prípade, že je to možné, aby mohla počuť aj tlkot srdca dieťaťa.
Zakotvila by sa povinnosť, aby bol matke, ktorá žiada umelý potrat, spolu s písomnými informáciami o umelom potrate bezplatne poskytnutý aj výtlačok záznamu zo sonografického vyšetrenia, teda vyobrazenie jej dieťaťa. Prijatím návrhu zmeny zákona by sa zabezpečilo, aby matka pred tak vážnym a nezvratným rozhodnutím, ako je umelé prerušenie tehotenstva, mala k dispozícii presné informácie o vývoji jej dieťaťa a mohla sa tak rozhodnúť na základe skutočných faktov a všetkých dostupných informácií.
Navrhovaná zmena žiadnym spôsobom neobmedzuje prístup k potratom. Prináša ženám iba viac informácií k rozhodnutiu sa.
Zároveň navrhujem zákaz reklamy na umelé prerušenie tehotenstva. Prakticky celá spoločnosť vrátane podporovateľov potratov sa zhoduje, že potraty nie sú želané riešenie náročných životných situácií. Preto je maximálne nemorálne, aby spoločnosti, ktoré z potratov profitujú, mali možnosť uskutočňovať reklamu na takéto ich služby vrátane lákania cudziniek na podporovanie potratov na Slovensku.
Takže ešte raz poprosím poslancov o podporu tohto zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.3.2023 18:18 - 18:19 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Možno tu vzniknú nejaké otázky, čo sa týka rozpočtu a dopadu na verejné financie. Ja som pred podaním tohto návrhu zákona informoval ministra vnútra aj ministra obrany. Minister obrany mi hneď povedal, že on v rozpočte peniaze na tento zákon má. Nie je to taký veľký dopad. Čo sa týka ministra vnútra, tam sú tiež pozitívne informácie. Ešte sa to týka nejakých takých drobných inštitúcií, ktoré majú tiež výsluhové dôchodky. Zatiaľ je prísľub, že nie je to taký veľký dopad na štátny rozpočet, ale je tam viacej pozitív ako negatív, tak vyzerá, že ten zákon by bol úspešný. A teda prosím aj vás poslancov, aj z opozície, aj z koalície, o podporu tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.3.2023 18:13 - 18:16 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Tento návrh zákona je v podstate, je o tom, my sme schválili v novembri minulého roka zákon o vdovách a vdovcoch a tento zákon je v podstate to isté, ale týka sa to vdov a vdovcov po výsluhových dôchodcoch. To znamená, zákon má za cieľ len zrovnoprávniť tieto dve skupiny obyvateľstva, lebo vdovy a vdovci sú v sociálnom zákone a toto je zákon o vojakoch a príslušníkoch ozbrojených síl a tak ďalej. Si myslím, že tiež je na mieste, aby aj títo občania mali rovnaké práva, ako majú občania v sociálnom poistení.
Zákon ustanovuje podmienky, po splnení ktorých má vdova po policajtovi alebo vojakovi nárok na výplatu vdovského výsluhového dôchodku. Podľa doterajšej právnej úpravy má nárok počas jedného roka po úmrtí manžela a po uplynutí tohto obdobia iba v zákonom určených prípadoch. Sú to prípady, ak sa stará o nezaopatrené dieťa, je invalidná, dovŕšila vek rozhodný pre nárok na starobný dôchodok, vychovala aspoň tri nezaopatrené deti alebo dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve nezaopatrené deti, alebo manželstvo vdovy so zomretým policajtom alebo profesionálnym vojakom trvalo počas služobného pomeru zomretého policajta alebo profesionálneho vojaka najmenej pätnásť rokov, alebo k úmrtiu manžela došlo v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania.
Právna úprava teda zakotvuje určené zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali dve deti, a ešte výraznejšie zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali tri deti a viac detí. Právna úprava však nezakotvuje žiadne zvýhodnenie pre vdovy, ktoré vychovali jedno dieťa, oproti tým, ktoré nevychovali žiadne dieťa. Navrhovaná právna úprava počas... počíta s ponechaním zvýhodnenia v prípade vychovania dvoch detí, ako aj zvýhodnenia v prípade vychovaných aspoň troch detí, avšak dopĺňa aj zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa. V takýchto prípadoch by nárok na vdovský a analogicky na vdovecký vznikol dovŕšením veku 57 rokov.
K obdobnej zmene právnej úpravy už došlo vo vzťahu k vyplácaniu vdovských/vdoveckého dôchodku podľa zákona o sociálnom poistení. To som spomínal. Navrhovaná zmena by teda priniesla rovnaké zvýhodnenie aj pre vdovy a vdovcov, ktorí poberajú vdovský výsluhový dôchodok.
Rovnako poisteným navrhujem, aby sa predĺžilo vyplácanie vdovského výsluhového dôchodku z obdobia jedného roka po úmrtí manžela na dva roky od úmrtia manžela, manželky.
Tým chcem povedať, že ten návrh zákona, ktorý prešiel v novembri, zmenil dve veci. Zmenil to, že aj vdova alebo vdovec, ktorý vychoval jedno dieťa, má nárok na vdovský dôchodok v 57. roku života a zároveň po smrti manžela sa predĺžila lehota z jedného roka na dva. Takže celý tento návrh zákona má len zrovnoprávniť to, čo tu už bolo v novembri schválené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.3.2023 18:11 - 18:12 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Poprosím poslancov, teda chcel by som poprosiť o podporu tohto zákona. Je to veľmi drobná zmena, ktorá ale pomôže veľkému množstvu ľudí, ktorí v podstate súdne spory vyhrali. Musím pripomenúť, ja som to tam síce spomínal, ale ešte raz poviem, že my sme to, my sme to už pred rokom 2015 v zákone mali zakotvené. Vtedy sa malo rozhodnúť do 30 dní. Teraz v tomto návrhu zákona je do 60 dní, tak si myslím, že je tam dostatočná lehota na to, aby ak človek vyhrá súdny spor, aby bolo toto uznesenie aj vykonané, teda napísané.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.3.2023 18:04 - 18:06 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Je to zmena zákona Civilného sporového poriadku.
Je všeobecne známe, že v prípade súdneho sporu náklady na konanie znáša tá strana, ktorá bola v spore neúspešná. Podľa súčasnej právnej úpravy je postup vo všeobecnosti taký, že súd v rozsahu, v rozsudku úspešnej strane prizná náhradu trov konania, súdny poplatok, trovy právneho súdneho zastúpenia, náklady na znalecký posudok a podobne. V rozsahu je však uvedená iba, komu bol nárok priznaný a v akom rozsahu, sto percent alebo menej podľa pomeru úspechu v spore. Následne vyšší súdny úradník vydá uznesenie, samotné súdne rozhodnutie, v ktorom je už určená vypočítaná presná výška náhrady. Pokiaľ úspešný účastník súdneho konania túto náhradu nezaplatí dobrovoľne, účastník, ktorý bol v spore úspešný, si ju môže vymáhať až po právoplatnosti tohto samostatného uznesenia, nie samotného rozsudku.
V minulosti v Občianskom súdnom poriadku, ktorý bol nahradený Civilným sporovým poriadkom, bola náhrada trov vyčíslená už v samom rozsudku, ktorý bol vyhodnotený do, vyhotovený do 30 dní od vynesenia rozsudku, ale v zložitejších prípadoch do 30 dní od právoplatnosti rozsudku. V súčasnej právnej úprave však žiadna lehota na vydanie samostatného uznesenia k náhrade trov konania nie je zakotvená. V praxi preto bežne sa nastávajú situácie, kedy rozsudok je už celé mesiace právoplatný, ale uznesenie k náhrade trov konania ešte nebol vydaný. To jednak znamená, že účastník konania, ktorý bol v spore úspešný, celé mesiace musí čakať na peniaze, na ktoré mu bol súdom priznaný nárok. Zároveň to znamená, že pre účastníka konania stále nie je záležitosť uzavretá. Pre mnohých občanov je pritom súdny spor nepríjemný a stresujúci a majú záujem na tom, aby sa záležitosti pre nich čo najskôr uzavreli.
Taká jedna, taký jeden dovetok k tomuto, poznám právnikov, z vlastnej praxe viem, že momentálne hoci bol súdny spor uzavretý pred trištvrte rokom, niektorí aj viac ako rok ešte stále nemajú uznesenie k trovám konania a je otázka, či je na mieste, aby keď niekto vyhrá súd, právoplatne vyhrá súd, aby musel tak dlho čakať vôbec na uznesenie súdu, ktoré vydávajú, respektíve píšu vyšší súdni úradníci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2023 11:37 - 11:39 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja určite tento zákon v prvom čítaní podporím. Uvedomujem si, že tu nejde o nič iné, ako o to, aby sa naše deti viacej hýbali, ako tu už bolo niekoľkokrát spomenuté, deti, 12 % detí je obéznych a každá hodina navyše im pomôže, aby to tak nebolo. A dovolím si citovať aj zo zákona, v bode 2: "Úlohou telesnej a športovej výchovy je prispieť k upevňovaniu fyzického a duševného zdravia, brannej zdatnosti a pohybovej výkonnosti, prispievať k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu, rozvíjať pohybovú gramotnosť a osobnosť ako celok po stránke kognitívnej, emocionálnej, sociálnej a morálnej." A v bode 4 sa píše: "Telesná a športová výchova sa na základnej škole vyučuje v rozsahu najmenej troch hodín, vyučovacích hodín týždenne." Toto ustanovenie sa nevzťahuje na základnú školu, ktorá má menej ako päť tried, to znamená, tých malých škôl sa to týkať nebude. Bude sa to týkať tých väčších.
Ďalej v bode 5: "Telesná a športová výchova sa na strednej škole vyučuje v rozsahu najmenej dvoch vyučujúcich hodín." Ak si uvedomíme a dáme si dokopy, že dieťa v škole, ak má šesť hodín denne krát päť dní v týždni, tak je to nejakých 30 hodín, ktoré vo väčšom množstve presedí v triede a dvakrát do týždňa z tých 30 hodín mať telesnú, je pomerne málo.
Takže aj kvôli tomuto ja som za to, aby tento zákon bol schválený a ak bude potrebná nejaká zmena, tak si viem predstaviť v druhom čítaní nejaký pozmeňovák.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 16.3.2023 14:18 - 14:19 hod.

Martin Čepček
Ďakujem. Pán premiér, právnici a ústavní právnici sa vyjadrujú, že podľa článku 119 ods. i) Ústavy Slovenskej republiky vláda, ktorá je v demisii, alebo vláda, ktorá je poverená dočasne, nemá kompetencie, aby sa vyjadrovala, hoci aj prezidentka dá súhlas k takýmto veciam. To znamená, to je taká prvá otázka.
A druhá, či, pán premiér, už ste tie MIG-y odovzdali?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.3.2023 9:49 - 9:50 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega, najprv by bolo možno dobré ozrejmiť, že nie o každom meste na Slovensku máme zákon, ale práve o dvoch mestách, ako je Bratislava a Košice, tieto zákony máme. Ešte keď sa písal zákon o hazarde v roku 2020, tak práve to bol ten problém, že musel sa upraviť aj zákon o Košiciach a zákon o Bratislave, lebo inak by ten zákon platil iba pre zvyšok Slovenska, pre tieto dve mestá nie.
Ale som rád, že si takýto návrh zákona predniesol, lebo posilňuješ právomoci mestského zastupiteľstva a myslím, že je namieste, aby mestské zastupiteľstvo rozhodlo, koľko chce mať mestských častí, lebo ako je mi známe, tak niektoré mestské časti majú síce starostu, ale ten počet obyvateľov nie je adekvátny na to, aby tam ten starosta bol. To znamená nejaké spájanie, zlučovanie alebo iné rozdelenie je asi namieste.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

17.2.2023 8:40 - 8:40 hod.

Martin Čepček