Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.1.2021 o 17:35 hod.

Ing.

Martin Borguľa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 28.1.2021 16:03 - 16:06 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážená pani kolegyňa, kolegyne, kolegovia, ja si vždy veľmi vážim, keď niekto sa naozaj zaujíma, úprimne zaujíma o zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú napríklad deti.
Ja si dovolím pri tejto téme ale poukázať aj na inú zraniteľnú skupinu obyvateľstva a o tomto probléme sa diskutuje, žiaľ, veľmi málo a sú to seniori a je to týranie seniorov. Hovorím to preto, lebo týmto aj chcem ohlásiť, že v budúcnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny pripravujeme pracovnú skupinu, ktorá sa bude zapodievať komplexnou legislatívou ochrany seniorov práve proti takýmto tyranským atakom. Možno vám v krátkosti poviem, o čo ide.
Je to problematika, ktorá mnohokrát ostáva zavretá za dverami domácností. Jedná sa o týranie seniorov častokrát tými najbližšími, ich deťmi, ich rodinou, jedná sa o týranie psychické, jedná sa ale aj o týranie fyzické. Veľakrát samotní týraní seniori si toto nepripúšťajú ako problém. Jednoducho oni si myslia, že to je údel, je to kríž, ktorý si musia so sebou niesť, mnohokrát sami seba vinia, že svoje deti zle vychovali, a hanbia sa s tým ísť na verejnosť.
Ale aj keď sa na verejnosť rozhodnú, alebo teda rozhodnú sa tento problém riešiť, tak, žiaľ, nemajú sa dneska na koho obrátiť. Keď sa obrátia na políciu, polícia nevie, ako s týmto problémom nakladať. Keď sa obrátia na sociálnych pracovníkov, sociálni pracovníci nevedia, ako s týmto problémom nakladať. Prehadzujú si to jednotlivé inštitúcie medzi sebou, neexistuje kvalitná legislatíva, ktorá by takto týraných seniorov ochránila. Je tu kvantum prípadov, kedy boli seniori obratí o majetky, kedy práve tými svojimi najbližšími boli, boli pripravení o byty, o strechu nad hlavou, o celoživotné úspory, a následne, keď teda oni v dobrej viere odovzdali tieto veci svojim deťom, tak tie deti sa nezachovali tak, ako by sa mali zachovať, ale zachovali sa úplne opačne a proste tých svojich rodičov sa snažili až, by som povedal, zbaviť.
Keď som cez Parlamentný inštitút nechal spracovať problematiku, alebo teda ako je riešená táto problematika v iných štátoch, tak som bol veľmi prekvapený, že, že žiadna z európskych krajín nemá komplexne pokrytú túto problematiku, a preto sa aj teším - a bude to pekná vizitka sociálnej práce tejto vlády a bude to pekná vizitka tohto parlamentu -, pokiaľ sa nám podarí prijať takú kvalitnú legislatívu, a ako prví prijmeme tú legislatívu, že budeme premiantom Európy. Čiže napriek tomu, že je, že je to teda veľmi, veľmi ťažká téma, môžeme sa stať vzorom aj pre ostatné európske krajiny.
Prepáčte, že som možno trošku odbočil od témy, a ale naozaj si myslím, že treba začať o tomto diskutovať, ale rovnako, ako sú deti zraniteľnou skupinou obyvateľstva, tak rovnako sú aj seniori zraniteľnou skupinou obyvateľstva.
Veľmi pekne vám ďakujem za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.1.2021 10:33 - 10:36 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ďakujem za slovo. Dovoľte mi vystúpiť k potravinovému semaforu. Nezvyknem byť osobný, ale v tomto prípade musím byť troška osobnejší.
Patrick, ja sa ti chcem veľmi pekne poďakovať za tvoj osobný entuziazmus a nasadenie, ktorým už roky presadzuješ niečo tak dobré, ako je, ako je potravinový semafor. Ja som sa naozaj s tým asi ešte nestretol, aby niekto bol až taký bojovník, ako si ty. Musím to povedať a v tom som teda osobný, že veľmi ťa za to uznávam.
Dovoľte mi povedať aj to, že potravinový semafor je veľmi dôležitý práve preto, aby Slovenky a Slováci a Slovensko ako-také nebolo krajinou druhej triedy, tak ako to mnohokrát bolo. Jednoducho, aby ľudia na Slovensku neboli kŕmení nekvalitnými potravinami a druhotriednymi potravinami. Jednak je tu problém, že naša krajina bola zásobovaná potravinami síce tej istej značky, toho istého vizuálu, ale úplne inej kvality, ale zároveň je to aj problém pofidérnosti mnohých potravinových výrobkov. Jednoducho na trh sa dostávali potraviny, ktoré pod veľkým marketingom, veľkou kampaňou sa mnohokrát tvárili ako snáď to najlepšie na svete. A my sme nemali úplne najúčinnejšie mechanizmy, aby sme takéto podvody odhaľovali. Ľudia, ktorí vo svojich bežných životoch sa nemajú čas zapodievať tým, aby dôkladne študovali pôvod ich obľúbenej potraviny, jednoducho mnohokrát naleteli na kampane, ktoré boli na hranici klamlivosti.
Preto ja som veľmi rád, že v prípade, že schválime a ja plne verím, že schválime potravinový semafor, tak ľudia, ktorí sa vo svojich životoch venujú svojim bežným povinnostiam, budú mať ľahšie rozhodovanie v obchodoch pri nákupe potravín a budú vedieť, ktorá potravina je dobrá, ktorá potravina je kvalitná, ktorá potravina má zaručené výrobné procesy a ktorá potravina má zaručený pôvod. Toto všetko nám prináša vďaka Patrickovi Linhartovi potravinový semafor. Ja veľmi dúfam aj kvôli svojim deťom, že takéto niečo čo najskôr uvidíme v praxi.
Ďakujem za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 10:25 - 10:26 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, veľmi pekne ďakujem za predložený návrh, ktorým chceme zjednodušiť stavbu komunikácií na Slovensku. Ja budem poslancom, ktorý vždy bude podporovať, aby sme diaľnice stavali čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie. Budem vždy poslancom, ktorý bude bojovať proti všetkým špekulantom, ktorí mnohokrát kvôli pár drobným sú ochotní zdržiavať výstavbu tak dôležitej veci, ako je cestná infraštruktúra na Slovensku.
Kto chodievate po Slovensku a chodievate mnohí, tak musíte uznať, že, že jednoducho diaľničná, diaľničná sieť nedobudovaná a tak dlho sľubovaná, je obrovskou prekážkou rozvoja mnohých regiónov na Slovensku.
Ja pracovne často chodievam alebo chodieval som napríklad do Rumunska a v nemom úžase som musel sledovať, keď som zažil diaľnicu od Maďarsko-Rumunskej hranice až do mesta Temešvár, čo je približne 70 km, kde od zámeru ministerstva dopravy až po realizáciu prešli 3 roky. To u nás je len snom, aby za 3 roky od zámeru až po realizáciu, aby sme mali hotovú diaľnicu.
Preto veľmi vítam predĺženie možnosti vyvlastňovať pozemky v záujme dobudovať cestnú sieť do vyššej kvality. Zároveň veľmi oceňujem, síce to trošku súvisí s inou témou, že ministerstvo dopravy vyčlenilo alebo snaží sa vyčleniť na rekonštrukciu ciest I. triedy sumu, ktorá nemá obdobu na Slovensku. Čiže naozaj sa možno stane to, čo sme tu dlhé roky počúvali, že dobudujeme diaľničnú infraštruktúru a stane sa to, že cesty I. triedy budú mať vyššiu kvalitu.
No a k tomu, vy ste to, pán minister, vo vašom úvodnom slove nespomenuli, vy tu aj zavádzate isté formy váženia tých nákladných áut, ktoré chodia po tých komunikáciách, ktoré bude oveľa operatívnejšie, ako bolo doteraz. Aj toto je podľa mňa veľmi dôležitá súčasť. Lebo keď si raz tie cesty postavíme a konečne ich budeme mať a budeme ich mať rekonštruované a vo vysokej kvalite, tak je veľmi dôležité, aby sme sa dlhodobo efektívne starali o to, aby aj v tejto kvalite ostali. Aby jednoducho tieto cesty neboli humpľované preťaženými vozidlami.
Čiže plne podporujem tento návrh a ďakujem za jeho predloženie a zároveň ďakujem za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 9:55 - 9:57 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani ministerka. Vy ste mi veľa vecí vysvetlili a ja ani nespochybňujem váš morálny kredit a hodnotu ako ministerky, čiže ja nemám strach, že vy by ste sa dopúšťali niečoho nekalého v zmysle nahliadania do spisov, len nebudete vždy ministerkou vy a jedného dňa ten ministerský váš mandát skončí a nevieme, kto sa v budúcnosti stane tým ministrom. Vy aj teraz, keď, vy ste povedali v podstate takúto vec, že notári vám nedávali tie spisy. Čiže vy ste si nevedeli vymôcť právo. A tým, že ste si ho vy nevedeli vymôcť, tak de facto teraz budeme postihovať ľudí a budú ich osobné údaje kvázi dostupnejšie? Lebo ja by som skôr chcel posunúť tú kompetenciu toho vymoženia. Tak keď vám nedáva spis, tak mu jednoducho zoberte licenciu tomu notárovi a hotovo. A donotároval, keď nerešpektuje svojich, svoje kontrolné mechanizmy. To je jedna vec.
A druhá vec, že keď ste rozprávali o tom zapožičaní si spisu, čo rozumiem, chápem, že teda nahliadanie a zapožičanie sú dve rozdielne veci, ale aj tu, keď ste o tom hovorili, tak ste to odôvodnili, že prečo si chcete zapožičiavať ten spis, konkrétne ste povedali, že napríklad boli nejaké prieťahy v konaniach a kvôli tomu ste ho zapožičali. Čiže to odôvodnenie sa mi zdá také náležité, že celkom aj ja teda ako osoba, ktorá bude mať notárske konanie, si rád prečítam, že ste si zapožičali môj spis a práve ste si ho zapožičali z dôvodu toho, že tam boli prieťahy v konaní.
V podstate sa jedná o také drobnosti, ktorým vieme ten zákon vyšperkovať. Hovorím, je to trošku vedľajšie pri téme vydržaní, lebo to úplne s vami súhlasím, že vydržanie, to už dávno asi nemalo byť u notárov, ale malo to byť na súde, ale ešte otázka, že či naozaj sa nezapodievať s tým, že teda, áno, môže si zapožičať, ale s odôvodnením a posilniť kompetenciu ministerstva, keď teda ho ten notár nepočúva.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 9:38 - 9:39 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Veľmi pozorne som počúval tento príspevok, ja len by som si to chcel teda ujasniť, či som to správne pochopil, lebo vy ste to povedali, pán kolega, trošku takou právnickou rečou, ale asi preložené do ľudskej reči to znamenalo, že keď mám u notára dneska svoje dedičské konanie alebo dedičské konanie svojej rodiny, tak minister bez odôvodnenia si tento spis o mojom dedičskom konaní môže zobrať a môže ho študovať. Dodnes bola tá situácia taká, že v odôvodnenom prípade si mohol do toho spisu nahliadať. Tak toto chápem správne.
A váš pozmeňovací návrh, teda pani ministerka kýve, že nie, čiže veľmi pekne prosím o vysvetlenie, lebo ja som to teda pochopil tak, že týmto návrhom okrem toho, že sa berie notárom možnosť vyvlastňovať alebo potvrdzovať vydržanie, s čím ja úplne súhlasím, lebo podľa mňa sa tam dialo veľa podvodov. Tak ešte v nejakej časti, nazvime to pod čiarou, sa píše teda, že môže si minister zobrať napríklad spis môjho dedičského konania od notára, s čím teda musím úprimne povedať, že asi nie úplne súhlasím, preto prosím o vysvetlenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2021 18:01 - 18:03 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za vystúpenie demagogické, veľmi demagogické pána Blanára, lebo, pán Blanár, ja naozaj neviem, že či proste to robíte naschvál, alebo iba tomu nerozumiete. Bankový odvod boli uložené peniaze na nejakom účte, ktorý sa nijakým spôsobom nemohli používať, nijakým. Nemohli ste ich používať. Táto vláda povedala bankám, my vám ten odvod odpustíme za podmienky, že vy tie peniaze budete investovať do hospodárstva, čo aj urobili, čiže rozhýbali sme peniaze, rozhýbali sme ekonomiku.
A teda že som precitol? Nie, pán Blanár, my pomáhame presne vtedy, kedy pomáhať treba. Keď prišla prvá vlna, my sme odložili splátky o deväť mesiacov. Teraz to deväťmesačné obdobie pomaly končí a my diskutujeme a to je podľa mňa veľmi správne diskutovať o tom, ako pomôcť ľuďom ďalej. Pán minister si myslí, že najlepšie je im pomôcť tak, že individuálne budú jednať s bankami. Ja osobne si myslím, že to netreba nechať úplne na banky a treba banky pritlačiť, alebo treba tým ľuďom dať zázemie, z ktorého oni budú vedieť požiadať o odklad splátok a tento bude odložený.
Pán kolega Susko, mne sa to zdá nekorektné odpúšťať za to obdobie aj, aj úroky. Jednoducho my sme, my istinu odpustíme, alebo odpustíme, odložíme, čiže za toto obdobie ľudia musia platiť naozaj len tú drobnú, to 1 % z tej splátky, a to je ten úrok. Aj tá banka zamestnáva kopec ľudí, aj tí bankári z niečoho žijú. Ja im, myslím si, že majú zisky vysoké a neviem, ale zdá sa mi nekorektné proste im zasahovať do ich podnikania. Na druhej strane si myslím, že veľká pomoc ľuďom – odklad tej splátky, keď im ostane iba ten jednopercentný úrok. Celá istina je odložená, banka o nič neprichádza, ľudia sa vedia nadýchnuť a v dobe, keď už ekonomika bude fungovať, tak vedia ďalej splácať.
Skryt prepis
 

26.1.2021 17:49 - 17:56 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, ja trošku pôjdem od témy, aj keď na záver sa dostanem k tomu, čo je napísané v dôvodovej správe.
Keď začala koronakríza, tak, a bolo len pár prípadov nakazených, tak sme spoločne všetcia začali riešiť, ako pomôcť obyvateľom, ako pomôcť podnikateľom zvládnuť tieto ťažké časy. Jeden z návrhov, ktorý prišiel, a podľa mňa veľmi efektívny, veľmi dobrý, bol odklad splátok o 9 mesiacov. Dovoľujem si poznamenať, že to bol povinný odklad splátok. Každý podnikateľ, každý dlžník, ktorý požiadal o odklad týchto splátok, tak bolo mu umožnené odložiť splátky o 9 mesiacov.
Prečo si myslím, že toto bol dobrý návrh, je to, že svojím spôsobom to nikomu neubližovalo. Banky, ony svoj úrok dostali, o žiadne peniaze neprišli, tie peniaze boli len odložené v čase, čiže keď niekto mal 10-ročný úver, tak miesto 10-ročného úveru mal 10-ročný a 9-mesačný úver. Banka jednoducho neprišla ani o euro, ale obyvateľom, podnikateľom bolo výrazne pomožené.
V dobe, keď mali zavreté prevádzky a v tej prvej vlne to naozaj bola len chvíľa, tak, a prišli o svoje tržby, tak nemuseli splácať tie istiny, a tým pádom na ten cash flow jednotlivých podnikov, ale aj obyvateľov to malo výrazný pozitívny vplyv. Čo sme nikto nečakali, že, alebo teda keď sme prijímali takýto nejaký návrh, tak sme si všetcia mysleli, že za 9 mesiacov, keď sa vrátime do pôvodného režimu a keď tie, podnikatelia, firmy, obyvatelia sa dostanú do nejakého štandardu, tak začnú znova splácať, nikto sme nepredpokladali, že, že v dobe za 9 mesiacov tu budeme mať situáciu ešte ďaleko horšiu, ako to bolo na začiatku.
Pán minister, ja som si dovolil vám napísať list približne pred dvomi týždňami, kde som vás vyzval alebo požiadal, poprosil, asi správne slovo je poprosil, v mene aj obyvateľov, aj podnikateľov, aby sme znova zvážili predĺženie tohto 9-mesačného moratória na splátky istiny o ďalších x mesiacov. Ja si totiž myslím, že keď to prvé obdobie zasiahlo obyvateľov a podnikateľov nejako, tak táto druhá vlna zasiahla obyvateľov výrazne tvrdšie. Ale výrazne tvrdšie. To už nie sú dni, kedy máme zatvorené prevádzky, kedy ľudia, podnikatelia sú bez príjmov, kedy následne pracovníci, ktorí, alebo zamestnanci, ktorí pracujú pre týchto podnikateľov, sú bez príjmov, to nie sú dni, dneska sú to už týždne a možno to budú až mesiace.
S veľkým záujmom som si vypočul minulý štvrtok vaše vystúpenie, vašu tlačovú konferenciu, kde ste povedali, že teda len evidujete na základe nejakého prieskumu, žiaľ, nespomenuli ste akého. (Reakcia ministra.) NBS? Na základe prieskumu NBS, že len minimum podnikateľov, minimum domácností, tuším 5 % ste hovorili, má problémy so splátkami a vyzývate vy ako minister banky, aby s týmito osobami, ktoré tento problém majú, aby individuálne jednali, aby sa snažili im vyhovieť tak, aby nemali zápis v registri neplatičov a aby zároveň teda mali odložené tie splátky.
No, prekvapilo ma to, musím vám povedať, musím vám úprimne povedať, lebo na to naozaj neni treba prieskum ani Národnej banky, ani podľa mňa nikoho iného, aby sme všetcia videli, že tá situácia je na Slovensku ďaleko horšia. Zatvorené lyžiarske strediská, zatvorené kaviarne, zatvorené reštaurácie, zatvorené alebo čiastočne zatvorené hotely, zatvorené predajne okrem potravín. Jednoducho to, čo tu teraz máme, tak tá prvá vlna, to bola úplne ľahký odvar oproti tejto druhej vlne.
Ja som si prečítal prieskum v Slovak Business Agency a na rozdiel od toho prieskumu od Národnej banky Slovenska Slovak Business Agency hovorí, že sedemdesiat-, aby som bol presný, -dva percent oslovených podnikateľov si myslí, že druhá vlna pandémie bude mať na ich podnikanie výrazný dopad.
A čiže ja si myslím, že to, čo Národná banka dala, tak to asi bola nejaká, nejaká groteska alebo nejaký nepodarený vtip. Lebo, lebo to, že úplne drobné percento podnikateľov a domácností má problém so splácaním úveru, to je úplne mimo reality. Ale úplne. Vy to koniec koncov – a teraz sa dostávam k tomuto bodu – píšete aj v dôvodovej správe k tlači 408 a dovolím si citovať priamo z tej dôvodovej správy: „Návrh zákona sa vypracováva nadväzne na zhoršujúcu sa situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s pandémiou spôsobenou ochorením COVID-19, ktorá je následkom šírenia koronavírusu.“
Vy sami v autentickom materiáli, ktorý pripravilo ministerstvo financií, píšete teda, že tá situácia je oveľa horšia.
Pán minister, ja vás, a dneska som vám adresoval druhý list, keďže sme aj koaliční kolegovia, tak z tohto miesta vás veľmi pekne prosím, vyhoďte ten prieskum, ktorý vám poslala NBS-ka. Alebo teda, ak ste sa k nemu dostali. Radšej už také niečo ani, prosím vás pekne, nečítajte a veľmi pekne vás prosím, poďme si sadnúť, a rovnako pána predsedu výboru, poďme si sadnúť a poďme znova diskutovať o tom, ako pomôcť slovenským domácnostiam, ako pomôcť slovenským podnikateľom pri splácaní ich úverov.
Ja z tohto miesta odkazujem aj asociácii bánk, že my nijakým spôsobom bankám nechceme ubližovať. My im nebereme ich úroky, my len odkladáme v čase splátky. Jednoducho banka o nič nepríde. Ale ja si myslím, že v tejto ťažkej, výnimočne ťažkej dobe, dobe, ktorá proste nepozná, novodobá história takú dobu nepozná, my sme povinní pomôcť slovenskému podnikateľskému stavu, živnostenskému stavu a domácnostiam.
Preto vás, pán minister, prosím a som vám kedykoľvek k dispozícii, sadnime si, pouvažujme a poďme skúsiť znova odložiť splátky podnikateľom, nie na báze individuálnej a na báze dobrovoľnosti, ale poďme urobiť také zázemie pre našich ľudí, pre Slovákov, pre Slovenky, aby keď požiadajú o ten odklad, aby ten odklad bol jednoducho povinný, tak ako to bolo v prvej vlne. Lebo ja si skutočne myslím a neviem, že by tu bol niekto, kto by mal iný názor, že tá druhá vlna je naozaj výrazne horšia ako, ako tá prvá.
Čiže vy v materiáli sám píšete, že teda aj chcete odpúšťať sankcie z, z daňových nedoplatkov. Chcete to odpúšťať práve preto, že je tá doba ťažká. A ja hovorím, že ja nechcem nič odpúšťať, alebo, ale chcem jednoducho pomôcť podnikateľom, obyvateľom tým, že im odložíme splátky.
Ďakujem vám pekne za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2021 17:35 - 17:39 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda vlády, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som v krátkosti skúsil pripomenúť minulosť sčítavania, naposledy to bolo v roku 2011, a ak si dobre pamätáte, skončilo to veľkou katastrofou, lebo vtedy sa objavilo množstvo hejterov a ľudí, ktorí odporúčali jednoducho sa tohto sčítania nezúčastniť, resp. neuvádzať v ňom údaje, ktoré sa boli, boli požadované v tej dobe, to boli, či máte automatickú pračku a podobne. Na základe tohto, žiaľ, Štatistický úrad dostal informácie, ktoré boli veľmi skreslené a na základe týchto skreslených údajov následne sa prerozdeľovali peniaze do komunálnych rozpočtov, to je jeden problém. Čiže napríklad taká Bratislava ročne prichádzala o 10 mil. euro len skrz zlé sčítanie obyvateľov. Napríklad v mestskej časti Petržalka v sčítaní obyvateľov sa prihlásilo 104-tisíc obyvateľov, ale v skutočnosti podľa ich evidencie tam žije 117-tisíc trvalo prihlásených obyvateľov. Proste robilo to obrovské problémy samosprávam.
A toto sčítanie takto nekorektne spravené robí obrovské problémy celému štátnemu aparátu vrátane nás, lebo jednoducho my keď o niečom rozhodujeme, tak my musíme mať predsa nejaký základ, nejakú bázu korektných údajov, ktoré používame pri tomto našom rozhodovaní. V prípade, že toto nemáme a rozprávame sa o niečom, neviem, nejakej národnostnej menšine, ktorá je, je sčítaná úplne zle a možno má v sčítaní mizivé percento, ale v skutočnosti má to percento oveľa vyššie, tak aj naše rozhodnutia logicky nemôžu byť dobré a správne, keď základné údaje máme zlé.
Každý z vás, ktorý tu sedí v Národnej rade, a je jedno, či je to opozičný alebo koaličný poslanec, tak každý z vás vo svojej komunite je svojím spôsobom autoritou. Ja vás preto chcem všetkých vyzvať, požiadať, aby sme spoločne spoločnými silami sa snažili naše okolie presvedčiť o tom, že sčítanie obyvateľstva po desiatich rokoch, ináč je to veľmi výnimočné, že sa sčítavame až po desiatich rokoch, lebo v Európskej únii to vôbec nie je štandardom a sčítava sa oveľa častejšie, my sčítavame raz za desať rokov, naposledy v 2011, teraz 2021, no ale chcem vás teda požiadať, aby ste skúšali všetci a každý z vás vplývať na svoje okolie tak, aby sme toto sčítanie obyvateľov nebrali na ľahkú váhu. Údaje, ktoré z neho vyplynú, tak na základe týchto údajov bude štátna správa, samospráva aj my v parlamente pracovať najbližších desať rokov.
Preto bez ohľadu na to, či ste koaličný, opozičný poslanec, či ste práve odídený alebo prídený poslanec, vás prosím a žiadam, aby ste vplývali na svoje okolie z pozície autority poslanca, z pozície človeka, ktorý vo svojej komúne niečo znamená, aby ste vplývali na svoje okolie, aby toto sčítanie bolo brané vážne a bolo urobené korektne, aby sme jednoducho nedovolili všetkým hoaxérom, hejterom, aby nám to zase zničili a aby jednoducho to sčítanie bolo, 60 mil. síce bude stáť, ale aby proste to boli vyhodené peniaze, lebo nakoniec tie údaje, ktoré z toho dostaneme, budú úplne nezmyselné.
Ďakujem vám za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 16:25 - 16:27 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Jasne treba odsúdiť všetkých tých, ktorí si myslia, že sú niečo viac ako ostatní obyčajní ľudia, ktorí sa predbiehajú, ktorí sú netrpezliví, ktorí chcú byť zaočkovaní čím skôr, častokrát úplne z egoistických dôvodov typu, že chcem ísť na dovolenku do nejakej, do nejakej exotiky. A takýchto ľudí možno ani netreba pokutovať, to stačí, aby ich spoločnosť odsúdila tak, ako aj odsúdila pani Cibulkovú. Však koniec koncov ten, ten lynč, čo ona dostala, si myslím, si zapamätá do konca života.
A presne ako povedal Boris Kollár, lekárov, ktorí zachránia hoc´ jednu vakcínu, treba chváliť. Keď naozaj ostane tá vakcína dve hodiny, tuším môže byť po rozmrazení ešte použiteľná, a lekár nájde niekoho z ulice, z čakárne, ktorý príde a povie, že, áno, chcem byť zaočkovaný a tú vakcínu zachráni pri tomto nedostatku vakcín, ktoré aktuálne máme, tak taký lekár musí byť pochválený. Také zariadenie nemôže byť pokutované 10 000-eurovou pokutou. To je nezmysel.
Koniec koncov to zariadenie, ktoré spokutujeme, vo väčšine budú to štátne zariadenia. Tak čo, neskôr ich budeme oddlžovať? Lebo tie nemocnice majú tak či tak veľké dlhy. Takýchto lekárov, zdravotníkov, treba im všetkým poďakovať za prácu, ktorú robia. A tí, ktorí ešte urobia aj túto nadprácu, že snažia sa zachrániť každú jednu vakcínu, tým treba nič iné, len poďakovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 14:32 - 14:34 hod.

Martin Borguľa