Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 20:01 hod.

Ing.

Martin Borguľa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 5.5.2021 9:30 - 9:32 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Musím povedať, že trošku ma mrzí, že takýto návrh prijímame a predkladáme pred skoro prázdnou sálou. Tí, ktorí sa zúčastnili na strane spojeneckých vojsk v boji proti fašizmu, v boji proti utláčaní ľudských práv, tých by sme tu mali oslavovať minimálne, minimálne naozaj plnou sálou.
Ja považujem takýto návrh na jednorazový príspevok za veľmi fajn a on je svojím spôsobom symbolický, ale mnohokrát je to práve o symboloch. To, že sme sa zúčas... to, že sme sa vedome, naši starí rodičia sa vedome zúčastnili odboja proti fašizmu, to, že sa nebáli postaviť na stranu spojeneckých vojsk, to, že bojovali za našu slobodu, to, že jednoducho boli na správnej strane, si zaslúži zas a znova pripomínať. My sme naozaj veľmi rešpektovaní, či sú to letci v Anglicku, alebo dalo by sa menovať, menovať mnoho. Koniec koncov to vyvrcholilo aj jednou z najvýznamnejších udalostí novodobých dejín, a to je Slovenské národné povstanie.
Ja veľmi ďakujem kolegom, ktorí tento zákon pripravili, ktorí na toto mysleli a ktorí jednoducho majú v sebe toľko, že aj takýmto symbolickým jednorazovým príspevkom si uctia ľudí. Títo, my nemôžeme zabúdať na tieto naše novodobé dejiny. Práve v dnešnej dobe my musíme stále viac a viac pripomínať ich odkaz a možno aj takýmito symbolmi tento odkaz zdôrazňovať.
Veľmi pekne ďakujem predkladateľom a veľmi pekne ďakujem za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2021 14:14 - 14:15 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegovia, ďakujem za faktické poznámky, k môjmu príspevku. Neevidoval som žiadnu negatívnu. Evidoval som len nápady, ktoré by vylepšili jednak exekučnú amnestiu a jednak nápady z praxe, ktoré by možno pomohli tomuto dlhovému poradenstvu. Samozrejme, ministerstvo práce, dovolím si v tento moment hovoriť asi aj za pána ministra, je otvorené všetkým dobrým nápadom a my tieto veci nerobíme preto, aby sme si tu odfajkli nejaké, nejaké naše splnené úlohy, ale robíme to preto, aby sme v prvom rade pomohli ľuďom, aby sa ľuďom lepšie žilo a aby sa do tých problémov, z ktorých, dúfam teraz, dostaneme exekučnou amnestiou, aby sa viacej do tých problémov nedostali. Čiže každý jeden nápad, ktorý zaznel aj v tejto, v tejto faktickej rozprave, tak ja som si poznamenal a určite sa mu budem venovať. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2021 14:01 - 14:04 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som povedal pár poznámok k tejto téme, ktorá bola síce veľmi skromne prezentovaná, ale pre naše politické hnutia je veľmi dôležitá.
Ako iste všetci viete, jedným z základných, jeden zo základných politických cieľov hnutia SME RODINA bolo aplikovať exekučnú amnestiu do praxe. Znamená to toľko, že ľudia, ktorí majú dlhy, častokrát v malých výškach majú na to následne pridané rôzne úroky z omeškania, exekútorské poplatky. Často sa stáva, že možno stoeurový dlh sa neskôr vyšplhá na 15-tisíc eurový dlh. Proste mnohonásobne vyšší. Pán minister, ako aj naša politická strana a odborníci v nej veľmi intenzívne pracujú na tom, aby exekučná amnestia už v krátkej dobe ako dôležitý bod nášho programu bola prijatá a následne aplikovaná. My si ale uvedomujeme, že to neni len o tom dneska oddlžiť ľudí, ktorí sa nevhodne zadlžili, častokrát, žiaľ, to treba povedať, svojou nevedomosťou, ale je to aj o prevencii. My musíme, a toto si uvedomujeme, pristúpiť k tomu, aby sme ľuďom radili, aby sme ľudí vzdelávali.
Koniec koncov je to 14 európskych krajín, ktoré dneska takéto poradenstvo poskytujú a došlo to tak ďaleko, že napríklad v takom Nemecku máte na komerčných televíziách k tomu urobené komerčné relácie, ktoré sa kvázi podprahovým prívetivým spôsobom snažia ľuďom poradiť, ako sa v prvom rade nezadlžiť a keď už ste zadlžený, ako sa z týchto dlhoch dostať von. Toto je veľmi podstatná vec, lebo keď raz my exekučnú amnestiu aplikujeme a zbavíme Slovákov, ktorí sú v obrovskom množstve, tuším, je to vyše jedného milióna ľudí, ktorí takto trpia, týchto dlhov. Samozrejme, treba pritom povedať, že tú istinu bude treba vždy zaplatiť, aby sme aj tých veriteľov nejakým spôsobom nepoškodili. Keď už toto aplikujeme, tak my musíme urobiť všetko pre to, aby sa ľudia do takéhoto problému znova nedostali.
Čiže veľmi vítam to, že dneska v prvom čítaní ideme prijať návrh zákona o dlhovom poradenstve. Veľmi vítam to, že budú miesta, budú na to určení ľudia, ktorí vedia poradiť, ako z dlhov von a ktorí vedia aj pomôcť, ako sa vôbec do dlhov nedostať. Veľmi podstatná vec, síce drobnosť, ale v konečnom dôsledku je to veľmi podstatná vec.
Ja som presvedčený, že úrady práce na čele s ministrom Krajniakom ako ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny sú natoľko manažérsky zdatné, že dokážu dostatočnú osvetu urobiť, že táto služba bude aj vo veľkom využívaná. Veľmi si prajem, aby sa nám v tomto kalendárnom roku podarilo aplikovať exekučnú amnestiu a následne aby sa nám podarilo pomáhať ľuďom aj do budúcna tak, aby už takýto problém sme viac riešiť nemuseli.
Ďakujem pekne za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 20:01 - 20:03 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Veľmi pozorne som počúval vaše vystúpenie, pani vicepremiérka. Ja si dovoľujem reagovať na prvú časť vášho vystúpenia, a to sú eurofondy. Eurofondy našu krajinu naozaj môžu posunúť ďalej, rozvinúť v mnohých oblastiach, doslova nechať rozkvitnúť.
A problémom však začína byť, že eurofondy sú na jednej strane neni určený, určené pre veľké spoločnosti, stredne veľké spoločnosti, ktoré majú potrebnú kapacitu, či už personálnu, ale aj finančnú na to, aby dokázali eurofondy čerpať, na jednej strane sú určené pre nich.
Na druhej strane sú určené pre malých podnikateľov, ktorí sa síce veľmi snažia čerpať, ale, žiaľ, mnoho sa dopúšťa... mnohokrát sa dopúšťajú drobných chýb a na základe týchto drobných chýb sú im a celé ani nieže časti tých peňazí, ktoré získali, sú pýtané späť, sú rušené celé projekty. Ja si myslím, že toto začína byť obrovský problém, lebo nálada medzi malými podnikateľmi je taká, že si hovoria, že už radšej nejdú čerpať eurofondy, lebo v konečnom dôsledku aj tak len na to doplatia.
A ja vás chcem poprosiť, aby, chápem, že máme potrebu absolútnej transparentnosti, tak aby boli eurofondy využité správne, čestne, transparentne, korektne, aby nezmizlo ani jedno euro na jednej strane, na druhej strane my musíme ale do, do systému kontrol a systému čerpania priniesť aj istý rozmer ľudskosti. Ľudskosti v zmysle tom, že keď niekto urobí naozaj malú, drobnú chybu, tak nebude trpieť formou zrušenia celej, celej zmluvy o nenávratnom finančnom, o eurofondoch, lebo jednoducho taká je aktuálna situácia. Na základe malých problémov sú rušené celé projekty a podnikatelia musia vracať, práve tí malí, drobní, ktorí si to najmenej vedia dovoliť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 18:58 - 19:00 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Slovenské hospodárstvo má hrubý domáci produkt plus-mínus 100 mld. eur, keď to predelíte 365 dňami, tak dostanete sumu 275 mil. plus-mínus. Kebyže zavrieme ekonomiku na úplný, plný lockdown, tak denná škoda je 275 mil. eur. Keďže sme testovali, zavrieť sme nemuseli. Toto polmiliardové testovanie sa nám vrátilo za dva dni a myslím, že to je perfektná návratnosť, naozaj perfektná. (Potlesk.)
Pán Tomáš, chcem tým len povedať toľko, že vy jednoducho odmietate pracovať s faktami. Keď Mečiar mal pracovnú metódu lož, tak vaša pracovná metóda je demagógia, ja mám pocit, že už vy v Metrickom ústave v Paríži budete ako jednotka demagógie, jeden tomáš. Nemožné dosiahnuť, môže človek dosiahnuť 0,99 Tomáša, ale aj to len v laboratórnych podmienkach.
Keď rozprávate o tom, že strana SME RODINA, a to je ďalší príklad vašej demagógie, zarezala 13. dôchodky, tak vám chcem povedať, že 10 rokov ste mali možnosť prijať 13. dôchodky, 10 rokov ste to neurobili, na záver ste ich prijali (potlesk), na záver ste ich prijali, ale zabudli ste, že na ne treba vyčleniť aj peniaze.
Napriek tomu, napriek tomu, že na to neboli vyčlenené peniaze, napriek tomu, že prišla pandémia, s tým spojená, ekonomická, hospodárska kríza, tak my sme tie peniaze našli a dôchodcom sme tie 13. dôchodky vyplatili v nevídanej výške a ideme ďalej, lebo sme neskončili, chceme vládnuť ďalšie tri roky, preto tu dneska schvaľujeme programové vyhlásenie vlády.
Ja vám garantujem, že my svoje svoje sľuby na rozdiel od tých vašich dodržíme a nemusíme k tomu používať demagógiu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 18:03 - 18:05 hod.

Martin Borguľa
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 17:34 - 17:50 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som sa aj ja vyjadril pár slovami. Na rozdiel od všetkých mojich predrečníkov, alebo teda okrem jedného všetkých, idem vystúpiť ako koaličný poslanec.
Musím priznať, že som jeden z tých koaličných poslancov, ktorý žiadal, aby programové vyhlásenie bolo otvorené, aby sme doňho prijali isté zmeny. Za rok vládnutia tejto vlády sa mnohé podmienky zmenili. Zasiahla nás najväčšia pandemická... alebo pandémia v histórii, alebo v novodobej histórii. Dostali sme sa do obrovských ekonomických problémov. Toto všetko bolo treba riešiť. Zároveň sa ale objavili príležitosti, ako napríklad Plán obnovy, kde dostaneme nevídané množstvo peňazí, ktoré vieme použiť do... vložiť do našej ekonomiky, nášho hospodárstva a naštartovať mnohé, ktoré sa nám možno ani nesnívalo, že naštartovať budeme vedieť. Čiže som ten, ktorý naozaj chcel, aby sa programové vyhlásenie vlády otvorilo, aby sa niektoré články pomenili, aby sa prispôsobili zmene tých podmienok, ktoré nastali.
Predošlé programové vyhlásenie som podporoval a som ho podpísal. Chápem však, že táto vláda si prešla, alebo tá doterajšia vláda si prešla mnohými úskaliami. Jednak tu už bola spomínaná pandémia, s tým spojená ekonomická kríza, ale zároveň to boli aj osobnostné problémy medzi niektorými členmi vlády a boli to aj nejaké rôzne programové zmýšľania medzi jednotlivými politickými stranami.
V záujme zachovania a kontinuity tejto partie je druhým najlepším riešením pre mňa to, že sa programové vyhlásenie nakoniec vôbec neotvára. Áno, prvé najlepšie riešenie pre mňa bolo otvoriť ho, prispôsobiť ho. Ale chápem, že mohli vzniknúť rôzne problémy, konflikty, a preto sa pristúpilo k tomu druhému najlepšiemu riešeniu a to je neotvárať programové vyhlásenie vlády. Potom ešte sú ďalšie, ako otvárať ho a pohádať sa a vôbec sa nedostať k nejakému programovému vyhláseniu vlády. Čiže toto je pre mňa druhé najlepšie riešenie.
Keďže sa to programové vyhlásenie vlády ale neotvorilo, tak mi dovoľte, aby som ako poslanec Národnej rady za klub SME RODINA povedal pár bodov, ktorým sa ja osobne v rámci najbližších troch rokov budem venovať a chcem venovať. Chcem, aby to bolo vypovedané, chcem aby nikto nebol prekvapený, keď prídem s nejakým návrhom, s nejakou témou. Jednoducho bude fajn, keď to teraz zaznie, tak som si to koniec koncov aj dohodol s predstaviteľmi vlády.
V prvom rade sa, v prvom rade mi veľmi, veľmi chýba, že sa vôbec nevenujeme problematike ochrany seniorov pred týraním. Už predtým táto, tento problém bol na Slovensku veľmi vypuklý. Žiaľ, stáva sa v kruhu tých najbližších a práve pandémia tento problém ešte viac zvýraznila. Seniori sú častokrát týraní práve tými najbližšími, ktorí by sa o nich mali starať. Častokrát nevedia, na koho sa obrátiť, nevedia, ako z tejto, z tohto problému vyjsť. Dokonca častokrát sa stáva, že si to berú ako nejaké vlastné bremeno, že jednoducho tak to má byť a toto je kríž, ktorý si, ktorý si nesú.
My ale vieme v tejto problematike pomôcť seniorom, vieme týraniu seniorov zabrániť. Musíme však pracovať s osvetou, musíme alebo robiť osvetu, musíme pracovať s úradmi, ktoré mnohokrát nevedia, ako postupovať. Ja len prečítam pár vecí, ktoré by bolo treba v najbližšej dobe prijať na to, aby sa táto situácia zlepšila.
My v prvom rade vôbec nemáme zadefinovaný pojem senior. V duchu bavíme sa o senioroch, ale nikde neni napísané, kto to je. Osobne si myslím, že by sme mali ustanoviť písomnú formu na vybrané typy dokumentov, ktoré seniori si vedia dohodnúť, ako napríklad zmluva o pôžičke. Ona nemusí byť podpísaná, stačí ústna. Ja si myslím, v prípade seniorov, keď si ich zadefinujeme, tak by to malo byť podpísané.
V prípade, že seniori predávajú svoje bývanie, v ktorom majú trvalé bydlisko, malo by sa automaticky zriaďovať vecné bremeno právo dožitia, lebo mnohokrát sa stane, že pod sľubom pekných rečí predajú ľudia svoje bývanie alebo odovzdajú mladším generáciám, tí to potom speňažia, predajú a jednoducho senior alebo ten, ktorý pôvodne to mal, zostáva napospas osudu.
Pri záložnom práve senior nepotrebuje overovať svoj podpis. Si myslím, že tiež by sa malo zmeniť. Je tých bodov veľa a ja budem postupne prichádzať z jednotlivými návrhmi, ako pomôcť vyhubiť tento problém.
Druhej problematike, ktorej sa v rámci najbližších troch rokov ako vládny po... ako koaličný poslanec chcem venovať, je problematika opatrovateliek, ich finančného podhodnotenia, ich nedostatku.
Keď častokrát počúvame, že v domovoch, v domovoch sociálnych služieb prichádza k týraniu, tak je to mnohokrát aj preto, lebo sú tam ľudia, ktorí vôbec, alebo tie opatrova... opatrovateľské služby vyky... vykonávajú osoby, ktoré vôbec nie sú na to kvalifikované. Vykonávajú to osoby, ktoré sú veľmi podhodnotené, a týmto osobám je dávané obrovské množstvo, množstvo klientov, o ktoré sa môžu starať, niekedy je to aj 50. Viete si predstaviť obslúžiť 50, postarať sa o 50 ľudí denne? Ja to považujem za nemožné. Za nemožné.
Potom sú tu ešte také, také, také veci, ktoré sa udiali v poslednej veci, ako napríklad v rámci sta... zabudli sme alebo chcel by som odstrániť nespravodlivosť, ku ktorej došlo počas prvej vlny pandémie. Ide o odškodnenie opatrovateliek a opatrovateľov. My sme stále rozprávali o zdravotníckom personále, ale o opatrovateľkách, opatrovateľoch, ktoré rovnako boli v prvej línii, tak sme, žiaľ, zial, žiaľ, nehovorili. Osobne si myslím, že by sme mali pracovať na zvýšení finančného ohodnotenia opatrovateliek, a síce s preradením z prvej a druhej platové... z I. a II. platového stupňa do III. platového stupňa.
Podstatné je aj to, že opatrovateľky na rozdiel od iných profesií dneska nemajú svoju stavovskú organizáciu, nemajú nejakú tzv. komoru. Túto treba ustanoviť zákonom. Budem sa snažiť o to, aby takúto komoru oni získali, aby vedeli aj oni vstupovať do legislatívneho procesu, aby ich mal jednoducho kto zastupovať.
Treťou problematikou, ktorej sa chcem venovať v najbližších mesiacoch, je problematika cestovného ruchu, lebo jednoducho k tejto problematike mám blízko. Cestovný ruch ako asi jediný dostal tak zabrať za posledný rok, ako neviem, neviem ktoré, ktorá iná oblasť. Na jednej strane máme obrovské prírodné krásy, máme čo svetu ponúknuť, máme čo svetu ukázať, máme pohostinných ľudí, jednoducho máme to v povahe, na druhej strane nie sme schopní niečo takéto využiť, nie sme schopní koncepčne pracovať, nie sme schopní urobiť z cestovného ruchu ďalšiu, ďalšiu pevnú nohu nášho hospodárstva.
A navyše teraz počas pandémie tie reakcie, žiaľ, reakcie pomoci smerom k cestovnému ruchu neboli podľa mňa adekvátne, boli príliš slabé a my sa cestovnému ruchu jednoducho musíme viacej povenovať. Povenovať sa mu musíme určite znížením sadzby DPH v cestovnom ruchu v gastro segmente. Ja keď som prijímal alebo keď som hlasoval za prvé programové vyhlásenie, tak tam bola taká veta, že zvážime zníženie DPH v gastro segmente. Ja som bol v tom, že my programové vyhlásenie prijímame ako nejaký taký džentlmenský dokument, kde si napíšeme základné, základné tézy, že to neprijímame ako nejaký právnický dokument, kde naozaj sa človek musí hádať o slovíčka. Preto bolo moje veľké prekvapenie, keď som sa obrátil na kompetentných a opýtal sa, že kedy teda príde na rad to zníženie DPH v cestovnom ruchu v gastro sektore, a ono mi bolo povedané, že tam som si to asi zle prečítal, lebo tam bolo napísané, zvážime. A my sme zatiaľ zvážili, že to netreba.
Nuž ja verejne vyhlasujem, že tu neni čo zvažovať. Tu treba pristúpiť k zníženiu DPH v cestovnom ruchu (ruch v sále a zaznievanie gongu) a veľmi, veľmi, veľmi radikálne. Jednak je to pomoc cestovnému ruchu, gastro sektoru, a jednak je to vôbec zabezpečenie konkurencieschopnosti oproti svetu. Však neni normálne, aby som išiel do Rakúska a mal tam steak s 5-percentnou dépeháčkou a na druhej strane u nás mal to isté s 20-percentnou dépeháčkou. Jednoducho takto konkurencieschopní nevieme byť a možno s tým len podporujeme čiernu ekonomiku. Čiže určite sa budem snažiť o to, aby sme významne pomohli cestovnému ruchu.
Ochrana spotrebiteľa. Ja si myslím, že čo sa týka ochrany spotrebiteľa, máme, máme veľmi dobrú legislatívu. Máme 27 stavovských organizácií, ktoré sa starajú o ochranu spotrebiteľa. Žiaľ, ono to neni vidno v praxi. Tie, tie bláznovstvá, ktoré sa človek niekedy dočíta alebo s ktorými sa stretne v reálnom živote, tak sú neuveriteľné.
Napríklad niekto si to na Facebooku písal posledne, poplatok za výpis z účtu. Som prekvapený, že si ešte odo mňa nevypýta poplatok Billa, keď tam nakupujem, za vôbec vydanie tej účtenky. Alebo minule som, tí, ktorí ste sa stretli s korporátnou bankovou dokumentáciou, tak úplne pravidelne sa tam deje vec, že banka dokáže poradiť, poraziť aj prírodu. Keď vám ráta banka debetné, debetné úroky, tak vám to vyrátava na základe 360-dňového kalendárneho roka. Tam je doslova napísané v tých zmluvách, na výpočet debetných úrokov sa počíta bankový rok, ktorý má 360 dní. Tak banky dokázali ukrátiť 5 dní, dokázali zobrať prírode. Neuveriteľné.
S týmto treba pracovať. My na to máme dostatočnú legislatívu. Jednoducho my musíme zabezpečiť, aby táto legislatíva sa, aby sa s touto legislatívou zžili ľudia. Mám priateľa na strednom Slovensku, ktorý bol v karanténe. Bol tam na svojej chalupe. Týždeň ostal bez elektriky v dome, v ktorom sa elektrikou vykuruje, teplota mu klesla na neviem akých 5 stupňov vnútri a nevedel, čo s tým, tak mi ten prípad posunul. Ja som začal zisťovať, že čo s tým treba robiť, a nakoniec som sa dopátral k tomu, že existuje nejaké štandardy kvality pre distribučné spoločnosti, s ktorými pracuje ÚRSO, a takýto problém mala tá konkrétna distribučná spoločnosť dávno riešiť, poslať mu finančnú náhradu, zabezpečiť mu náhradné ubytovanie, podobné veci. To všetko, o tom sú, to je už niekde napísané. Len jednoducho ten človek to nemal odkiaľ vedieť. Ja sa ani nečudujem, lebo však ľudia majú dosť svojich starostí, špeciálne v tejto ťažkej dobe, a nie ešte každý deň si zobrať nejakú vyhlášku, len tak si ju doma ako prelistovať, prečítať.
Chcem sa venovať v problematike ochrane spotrebiteľov, ale myslím si, že tuto bude treba viacej pracovať s osvetou ako, ako skôr s legislatívou.
Ako posledný bod svojho vystúpenia by som chcel práve kvôli diskusii napríklad o zvýšení 25 % DPH povedať, aby som bol jasný, čitateľný a predvídateľný, čo je pre mňa červená čiara, čo sú pre mňa veci, za ktoré ja jednoducho nepôjdem. V prípade, že takéto veci prídu, dopredu hovorím, že môj hlas takéto návrhy zákonov nedostanú. A síce je to zvyšovanie DPH. Zvýšiť DPH z 20 na 25 % považujem za, za chorú myšlienku. Jednoducho to nie je, ja sa takéto niečo hlasovať nemôžem. Vo všeobecnosti zvyšovanie daní je pre mňa otázka, ktorú nie som ochotný podporovať, či je to dépeháčka, alebo sú to majetkové dane. Mne sa zdá zvláštna vôbec diskusia o tom, že poďme zvýšiť dane z nehnuteľností. Zvyšujeme dane z nehnuteľností ľuďom, ktorí si, majú nejaký dom, mnohokrát sú starší a nemajú sa kam, nemajú akú inú možnosť voliť, jednoducho im zvýšime daň. Poďme sa baviť o daniach zo spotreby. Keď niekto veľa pije, nech platí veľa dane. Keď niekto veľa fajčí, nech platí veľa daní. Nechce platiť veľa daní, nebude piť a fajčiť. Tam si to, tam to považujem za ďaleko korektnejšie, ale vo všeobecnosti zvyšovanie daní, si myslím, že, že by nemalo byť témou.
Takisto je pre mňa problémom retrospektívne zákony. Už na najbližšej schôdzi sa chystá taký jeden ohľadne podpory obnoviteľných zdrojov. Ja za zákony retrospektív... za zákony, ktoré čo i len trocha sa javia, že idú retrospektívne pôsobiť, aj keď je to kadejak zabalené tak, aby to možno niekde obstálo, minimálne pri nejakých verejných diskusiách, podľa mňa nikdy to neobstojí pred Ústavným súdom, takéto zákony ja nebudem podporovať.
Ja podporujeme programové vyhlásenie, podporujem túto vládu, budem ju podporovať. Budem podporovať vo všetkých rozumných návrhoch, budem podporovať všetky rozumné návrhy, ktoré, ktoré do Národnej, do Národnej rady prídu.
My tu máme tenisových kolegov a oni poznajú, teda máme prvé podanie a máme druhé podanie. To naše prvé podanie sme si, sme si ako vládna koalícia možno minuli, alebo teda možno sme podali správne, ale tá ďalšia hra išla do autu, keďže musíme tu dneska stáť znova pri programovom vyhlásení. Toto druhé programové vyhlásenie môže byť druhým podaním. Aj z druhého podania sa dá vyhrať zápas. Preto ja dúfam, že toto druhé podanie bude správne a následne aj tá hra, ktorá bude nasledovať, bude, bude dobrá a správna.
Ja som presvedčený o tom, že vieme zvrátiť vo verejnosti tú mienku, ktorá nás dneska odsudzuje, že sme vláda, ktorá jednoducho je nekompetentná. Žiaľbohu, toto zaznieva.
Ja som presvedčený, že tá partia ľudí je dobrá. Ja som presvedčený, že myšlienky, ktoré sa snažíme presadiť, sú dobré, sú v prospech ľudí. Jednoducho teraz je to na nás, aby to manažérske spracovanie alebo tie manažérske zručnosti boli také, aby táto vláda úspešne vláda tri roky, aby pomohla ľuďom, aby sa v tejto krajine lepšie žilo. A takúto vládu a takéto programové vyhlásenie ja podporovať budem a podporujem.
Ďakujem za vypočutie. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 14:36 - 14:37 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani ministerka, možno vám moje slová prídu divné, lebo prehováram k vám ako koaličný poslanec.
Prosím vás, aj celú vládu, aby ste si uvedomili, že parlament v našej demokracii je nadriadený vláde. Vláda nás žiada o vyslovenie dôvery a vláda tu nie je. Však to je, to je, to je nonsens. Keby som ja do svojej roboty prišiel odprezentovať projekt svojmu šéfovi alebo mu ho pošlem a nedostavím sa osobne na tú prezentáciu, tak to bolo to posledné, čo som v tej práci robil.
Ja vás žiadam, a teda naozaj to možno znie pre tu sediacich opozičných kolegov divne, ako koaličný poslanec, aby ste zabezpečili účasť ministrov, lebo ja tu poctivo od rána, budem tu sedieť do večera, možno celú noc, možno zajtra, neviem. Tiež mám pár pripomienok k programovému vyhláseniu vlády ako možno ďalší koaliční poslanci a bol by som rád, keby si to ministri vypočuli.
Prosím vás, zabezpečte účasť vlády na rokovaní o programovom vyhlásení vlády.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 10:38 - 10:40 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec Richter, poznáme sa spolu podľa mňa viac ako dvadsať rokov, napriek nášmu generačnému rozdielu som vás vždy považoval za korektného človeka, ktorý čo povedal, to malo svoju váhu a tie myšlienky, ktoré ste dávali, mali svoju logiku. Dnes som ale z tohto vystúpenia, ktoré ste mali, z veľkej časti sklamaný, lebo miesto tej kritiky, ktorú ste robili, by ste mali vystupovať úplne inak.
Vy ste prehliadli dva fakty. Fakt číslo jedna je, že, a to treba povedať, vládne tu vo väčšine pravicová vláda a len SME RODINA je v nej istým ľavicovým prvkom alebo sociálnym prvkom.
Druhý fakt, čo ste prehliadli, je, že tu máme pandémiu, ktorá v takej novodobej histórii asi ani nebola. Tieto dva fakty mali vplyv na rok vládnutia.
Preto vaše vystúpenie malo znieť, že strana SME RODINA a pán minister Krajniak ďakujeme za to, že vďaka vašej účasti vo vláde sa podarilo udržať isté sociálne výhody a aspekty, ktoré vaša vláda v minulosti zaviedla. Vďaka vám, pán minister Krajniak, sa podarili udržať trináste dôchodky, ktoré ste, ktoré ste vy, pán Richter, navrhli, ale navrhli ste ich bez akéhokoľvek finančného krytia a my napriek tomu, že je pandémia, že máme rozpočtovo obrovské problémy, tak naša strana sa postarala o to, aby sa tie peniaze našli a aby trináste dôchodky ľudia dostali v takej výške, ako nikdy predtým nedostali. A pokračujeme ďalej, lebo my ideme sociálne pracovať ďalej, čiže trináste dôchodky aj napriek pandémii, som presvedčený, táto vláda na úroveň regulérnych trinástych dôchodkov dostane. Do budúcna prosím, aby nám ostali korektné vzťahy, skúsme aj korektne vystupovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.3.2021 10:11 - 10:12 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Už ako som sa pri prvom čítaní vyjadril, tak boj s vizuálnym smogom je naozaj veľmi, veľmi dôležitý, lebo po tom, čo sa uvoľnilo hospodárstvo v ´89., tak to tu začalo byť úplne extrémne. Niekedy má človek pocit, že tu asi je to najdôležitejšie, čo popri cestách a na uliciach má byť, práve bilbordy, bigbordy, ja neviem, čo všetko. Čiže ja som veľmi rád, že izolovaný smog mizne.
Trochu ma mrzí, že pri svojom prvom vystúpení v prvom čítaní som nespomenul ľudí z ministerstva výstavby, ktorí na tomto veľmi intenzívne spolupracovali, na tvorbe tejto legislatívy, a preto by som aj touto cestou chcel poďakovať pani štátnej tajomníčke Brunckovej, pani Rajprichovej a pani Salajovej za ich odbornú spoluprácu a príspevok k tomu, aby sa, táto legislatíva bola účinná a kvalitná.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis