Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

7.12.2021 o 15:50 hod.

Ing.

Martin Borguľa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

6.12.2022 16:41 - 16:41 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán poslanec, ono to už niekto povedal, že vy by ste boli najradšej, keby generálny prokurátor mal len sekretárku a auto a bol nejakou reprezentatívnou funkciou. Možno ešte radšej by ste boli, keby ste mohli len tak ukazovať, že kto má ísť do basy a kto nie, a presne mu určovať na koľko. A úplne asi najradšej by ste boli, keby generálny prokurátor vôbec neexistoval.
A vy sa tu snažíte navodiť dojem, že keď generálny prokurátor udeľuje dnes už teda ten známy § 363, tak to robí len tak z nejakej svojvôle alebo len tak lusknutím prstu, že k tomu nemá žiadne zdôvodnenie. Tak to sa ale potom mýlite veľmi. Potom si, prosím, pozrite akékoľvek rozhodnutie o tomto paragrafe a uvidíte, že bez riadneho zdôvodnenia a, zopakujem, riadneho zdôvodnenia takéto rozhodnutie u generálneho prokurátora nenájdete. Koniec koncov, keď ste dneska počúvali, čo pochybujem, že ste počúvali, tak ste sa dozvedeli, koľkí mnohí o tú tri šesť trojku žiadali, koľkí ju dostali a koľkí ju nedostali. A vôbec nehralo úlohu, či je to dôležitý, známy, neznámy, politik, nepolitik, podnikateľ alebo ktokoľvek. Jednoducho keď raz mal na ňu právo, lebo jeho podriadený, podriadený generálneho prokurátora koná protizákonne, tak predsa generálny prokurátor je ten, ktorý za tú organizáciu zodpovedá. A jednoducho nemôže dovoliť špiniť meno celej organizácii tým, že si tam niekto vymýšľa alebo z malíčku ťahá kadejaké obvinenia, trestné stíhania a neviem čo všetko. Ja plne schvaľujem túto prácu a plne schvaľujem to, že každé jedno takéto rozhodnutie musí byť odôvodnené. Pokiaľ odôvodnené nie je, nech sa páči, sťažujte sa. Ale také rozhodnutie u generálneho prokurátora nenájdete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 11:47 - 11:49 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán kolega, poslanec Cmorej, aby sme v tom hneď od začiatku mali jasno. Ja tento návrh zákona v žiadnom prípade nepodporím. V žiadnom! A poviem vám dôvody prečo.
Po prvé, nikdy nebudem podporovať amaterizmus, že najprv niečo prijmeme a pár mesiacov na to, to nejakým spôsobom meníme.
Po druhé, všetcia starostovia alebo väčšina starostov a primátorov, vrátane primátora Valla, som niekde čítal na facebooku, že oni sú pripravení na to, že sa na chodníkoch parkovať nebude. Super, tomu som ja veľmi rád a budem rád, keď pripravení budú už od marca a od marca sa už na chodníkoch parkovať nebude.
No ale hlavný dôvod, prečo ja to v žiadnom prípade nepodporím, lebo je tam presne taká tá salámová metóda, že stále sa to len posúva, posúva, posúva. Roky o tom rozprávame, že neparkujme na chodníkoch, roky rokúce. A ako snáď asi jediný v Európe my u nás parkujeme na cho... na, na, na chodníkoch, na hanbu sveta! Ja proste tomu neverím, že niekedy sa to reálne dosiahne. A osobne si myslím, že buď to prejde teraz a od marca sa na chodníkoch prestane parkovať, alebo to nebude nikdy.
A keď raz tí starostovia, primátori roky o tom rozprávali, no tak v marci je ten deň. Od marca sa prestáva parkovať na chodníkoch, vážení páni starostovia, vážení páni primátori, nemali ste o tom mudrovať, mali ste pracovať, mali ste byť pripravení a ešte stále máte mesiac na to, aby sa pripravili. Takže za mňa v žiadnom prípade nie a budem sa snažiť presvedčiť celý náš poslanecký klub, aby takúto zmenu toho termínu nepodporil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2022 10:10 - 10:15 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, ctené kolegyne, kolegovia, veľmi vám pekne ďakujem za tento predkladaný návrh zákona. Eurofondy by mali byť pre tú našu krajinu požehnaním. Eurofondy by mali byť peniaze, ktoré našu krajinu rozvinú, ktoré našu krajinu zveľadia. Žiaľ, mnohokrát to je inak. Ja sa nejdem teraz venovať tým známym korupčným kauzám, ale ja vám poviem jeden príklad jedného obyčajného mladého poľnohospodára, ktorý sa teda pustil do boja s eurofondovou byrokraciou a výsledok je taký, že ja osobne oňho mám strach o život.
Ten človek chová na Horehroní kravy, prišla eurofondová výzva v minulosti, kde si mohol postaviť kravín, tuším za 500-tisíc euro to bolo. Podal si všetky potrebné projekty, tie projekty mu boli schválené a urobil verejné obstarávanie agentúrou PPA. Bolo to verejné obstarávanie, okontrolované. Následne si zohnal dvoch financujúcich partnerov. Nejakého kamaráta, ktorý mu požičiaval peniaze na jeho časť, a banku, ktorá mu dávala peniaze na druhú časť, ktorú mu neskôr mali preplatiť eurofondy. Začal stavať. Prestaval z 500-tisícovej investície 200-tisíc, 100-tisíc mu požičala banka, 100-tisíc mu požičal kamarát. Podal si žiadosť o preplatenie tohto projektu. Prišla kontrola, všetko skontrolovala, všetko bolo v poriadku, preplatili mu tých 100-tisíc. Čiže ostal dlžný banke 100-tisíc a tých 100-tisíc, čo mu preplatili eurofondy, mohol vrátiť tomu kamarátovi alebo možno rodina to bola, neviem presne.
Takto sa to opakovalo asi štyrikrát vždycky po 100-tisíc eurách, proste prestaval, prišla PPA-čka, okontrolovali, preplatili. Prišla, okontrolovali, preplatili. On sa stále viac a viac zadlžoval tej banke, našťastie z tých preplatených mohol vracať tej svojej rodine tie peniaze. Prišla posledná kontrola, ktorá z nejakého dôvodu, ja neviem, či bol za tým nejaký zámer, úmysel, čokoľvek, sa vrátila k úplnému začiatku toho projektu a zistili mu tam nejaké mierne pochybenie.
Na základe tohto pochybenia mu zrušili vlastne všetko ostatné napriek tomu, že to bolo okontrolované. Keby ste chceli nejakého nepriateľa zničiť, tak to nevymyslíte inak, ako takto to oni urobili, lebo keby mu na začiatku povedali, toto si urobil zle, takže on by ostal dlžný tej banke, neviem, 100-tisíc euro a nejak by sa s tým asi vedel vysporiadať, ale oni na konci celého procesu za ním došli, povedali mu, že proste projekt je zlý, a teda musí vrátiť všetky peniaze, ktoré načerpal, čo bolo medzičasom veľká väčšina.
Výsledok preňho ako pre osobu, pre človeka, ktorý chová kravy, pre ktorú vôbec, keď mi opisoval tú byrokraciu, s akou sa on musel stretávať, čo všetko on po nociach musel písať, verejné obstarávania chystať, už vôbec to je obdivuhodné, že sa do toho jeden, 37 rokov má, tuším, ten chalan, že sa vôbec do toho pustil, tak bolo pre mňa obdivuhodné, zvládol, urobil.
Výsledok je teraz taký, že dlží 400-tisíc, pardon, 200-tisíc euro alebo 300-tisíc euro banke a dlží teraz obrovské množstvo peňazí agentúre PPA, lebo tá mu celé projekty zrušila napriek tomu, že mu to štyrikrát kontrolovala a na piatykrát mu povedala - zle.
Ten človek nevie, čo teraz má robiť, nevie, či sa má obesiť, ešte určite skrachuje, to jedno je isté, ale čo teraz bude robiť ďalej so svojím životom, netuší. To ako boli fondy spravované, to, ako sa k nim práve tých, čo by sme mali chcieť vtedy najviac podporiť, to sú malí, strední podnikatelia, ťažko dostávali, tak to sa úplne minulo akémukoľvek účinku, účelu, lebo jednoducho proste tí malí podnikatelia sa k tomu nevedia dostať, nevedeli dostať. Keď sa k tomu vedeli dostať, tak s nasledovnými problémami.
Ja o to viacej, pani ministerka, vítam akúkoľvek iniciatívu, ktorá zjednoduší byrokraciu pri eurofondoch, ktorá umožní práve týmto malým podnikateľom, aby sa k eurofondovým peniazom dostali. Ja si predstavujem, teraz sa bavím špeciálne o oblasti toho pôdohospodárstva, Slovensko, kde sú podporovaní tí malí, drobní podnikatelia, ktorí si chovajú tie svoje ovečky, kravičky, niečo si pestujú, popritom robia nejakú peknú agroturistiku. Ja tu, my tu nepotrebujeme mať, ale však aj oni sú svojím spôsobom potrební, ale určite nie celé Slovensko má byť rozkúskované na desať veľkých poľnohospodárov, pôdohospodárov. Oni sú tí, ktorí tú byrokraciu vedia zvládnuť, oni si to vedia nastaviť, oni vedia zabezpečiť štáb pracovníkov, ktorý tie eurofondy zvláda. No, žiaľ, títo malí nie.
Preto je nevyhnutné, aby sme práve takéto zákony antibyrokratické prijímali, za čo ja vám ďakujem a držím vám palce. A rovnako ako pani ministerka aj ja vás prosím o podporu, aby sme vedeli práve tým drobným ľuďom pomôcť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.2.2022 10:25 - 10:40 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, nič ste neostali dlžný výroku nepriateľ - úhlavný nepriateľ - koaličný partner. Miesto toho, aby ste diskutovali v zákulisí pri príprave zákonov, tak hrubo napádate koaličného partnera, pričom na koaličnej rade je jasná dohoda, že teda tento zákon podporujeme, budeme ho dopracovať, budeme s ním pracovať. Prečo to robíte? Ja sa neviem zbaviť pocitu, že je to len v záujme miliónov, ktoré vám idú na aj vaše občianske združenia.
Pán kolega, povedať v jednej vete, že v zmysle existujúceho zákonu, ktorý vlastne chcete zachovať, môžme stavať čierne stavby húfne teraz, vlastne ktoré budeme neskôr v zmysle nového zákonu legalizovať, tak to je taký nezmysel, že to do neba volá. Keby sme ten zákon dneska taký dobrý mali, tak tie čierne stavby asi dneska stavať nemôžeme. A garantujem vám, že podľa novej legislatívy určite čierne stavby legalizované nebudú na rozdiel od tejto, ktorú máme dnes.
Pán kolega, posledné, čo vám chcem povedať, a to spojí našu, naše životy na dlhú budúcnosť, že dneska o jedenástej, alebo o ktorej budeme hlasovať o americkej zmluve, ja si pozriem, ako budete hlasovať o tom, že či tu tie základne majú byť, nemajú byť. Dobre viete, že prítomnosť vojsk, však koniec koncov keď tu tí Rusi boli, videli sme, v akom stave nám nechali tú krajinu, nám znečisťuje ovzdušie stíhačkami, všelijakými ropnými látkami zem, som veľmi, veľmi zvedavý, ako dneska budete hlasovať. A vedzte, že dávam verejný sľub, že v prípade, že budete za, ja vám to pri každom vašom envirovystúpení pripomeniem, ako ste hlasovali.
Naozaj som veľmi zvedavý, lebo tak účelový, ako viete byť vy, tak takého tu len tak nenájdete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2022 9:10 - 9:25 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani poslankyňa, ďakujem za vaše vecné vystúpenie, ste skúsená komunálna politička, preto viete, o čom hovoríte.
Trošku ma mrzí, že vaše pripomienky ste už nevzniesli pri medzirezortnom pripomienkovaní, ja len dúfam, že toto neni nejaký predvoj na nejaký návrh na vrátenie zákona na dopracovanie na vláde, a budem veľmi rád, keď budeme konštruktívne diskutovať v druhom, druhom čítaní o návrhu týchto, tejto série zákonov a spolu ho, ako sa ľudovo hovorí, vyštrngáme, ten zákon, do dokonalosti.
Čiže veľmi pekne ďakujem za váš vecný príspevok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2022 9:39 - 9:39 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem, kolegovia, za vaše pripomienky.
Čo sa týka Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, tak tam boli dve veľké kolá rokovaní. Dvakrát bol ten zákon v medzirezortnom pripomienkovaní a určite všetky tie detailné, odborné až, až extrémne odborné otázky vám zodpovie pán podpredseda vlády, pán Holý.
Čo sa týka čiernych stavieb, pán Kočiš, som o tom absolútne presvedčený a v tom zákone, myslím, je to veľmi exaktne napísané, že čierne stavby skončili.
A čo sa týka, pán Šíbl, neviem, tak asi naozaj čítame iné zákony. Ja tu hájim záujmy ľudí. Ľudí, ktorí, žiaľ, musia kupovať extrémne drahé byty, lebo tie byty sa obstarávajú tak ťažko, územné rozhodnutia, stavebné povolenia, že jednoducho na dokumentáciu pre výstavbu bytov potrebujete roky. Hájim tu záujmy ľudí, ktorí si chcú postaviť rodinný dom a v dobrej viere si mnohokrát kúpia pozemok a nakoniec im starosta a stavebný úrad začne robiť úplné nezmyselné obštrukcie. Hájim transparentnosť, pán Šíbl, lebo dnešný stavebný zákon a celý proces územného plánovania, stavebného povoľovania, no korupčnejšie prostredie si ani neviem predstaviť.
Jeden dostane povolenie na nezmysel za tri mesiace, druhý dostane na vedľajšom pozemku povolenie, jak vôbec dostane, tak za roky. Viete mi toto vysvetliť, ako je toto možné? Však v samosprávach sa s tým boríme roky rokúce. Koľko čiernych stavieb vzniklo? Aké stavby vznikli? Akým spôsobom vznikli? Prečo tomu povolili? Prečo tomu nepovolili? To toto všetko zmizne.
Tento zákon je v prospech ľudí. Je transparentný, je dobrý a je to zákon patriaci do modernej spoločnosti, do 21. storočia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2022 9:12 - 9:27 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán podpredseda vlády, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k predloženej novele stavebného zákona.
Bavíme sa o zákone, ktorý bol prijatý v roku 1976. Tento stavebný zákon bol šitý na tú dobu, v ktorej bol prijímaný, a dokonca ani v tej dobe úplne nevyhovoval. Medzičasom bol štyridsaťkrát novelizovaný. Jednoducho tento zákon je absolútne zastaralý a nemá čo v 21. storočí hľadať. Keď Štefan Holý oznámil, že ide zmeniť stavebnú legislatívu, tak som si povedal, že si berie na seba nie jednoduchú úlohu, lebo stavebnú legislatívu sa snažilo, ako jednu z najkomplexnejších legislatív vôbec, zmeniť už niekoľko ministrov, niekoľko štátnych tajomníkov. U ministra Počiatka to bol štátny tajomník, ak si dobre pamätám, František Palko, ktorý sa snažil meniť túto legislatívu. U Árpáda Érseka to bol Peter Ďurček, pracovali na tom štyri roky každý z nich a ani jednému sa nepodarilo dostať túto novelizáciu tohto zastaraného zákona do finále.
Pre tých, ktorí možno nie úplne vedia a nás sledujú nie z tejto sály, tak by som možno pripomenul, ako tá stavebná legislatíva fungovala, ako by chcela fungovať a ako bude fungovať. Keď si idete postaviť, či už je to rodinný dom ako malý stavebník, alebo je to administratívna budova, bytový dom, tak vyhliadnete si nejaký pozemok v nejakej obci, meste. Opýtate sa primátora, starostu, stavebného úradu, nech vám vydajú tzv. územnú plánovaciu informáciu. Na základe územnoplánovacej informácie sa rozhodnete, či idete stavať, požiadate o územné rozhodnutie. Na základe územného rozhodnutia, ktoré vám povie o tom, že ako má tá hmota tej stavby v tom priestore byť umiestnená a vyzerať, si neskôr požiadate o stavebné povolenie. Toto stavebné povolenie vám presne vyšpecifikuje technické veci tej stavby, následne postaváte, skolaudujete. Toto je ten ideálny prípad. Malo by to trvať aj podľa starej legislatívy, keď nerátam stavbu, samozrejme, pár mesiacov, možno rok. A, žiaľ, tá prax je úplne iná.
Tá prax je taká, že dnes si požiadate o územnoplánovaciu informáciu. V drvivej väčšine vám dôjde jeden absolútne nejasný dokument, z ktorého vôbec neviete, čo sa na tom pozemku dá stavať. Keď náhodou vyčítate, že je to pozemok, ktorý by bol vhodný a určený pre to, čo chcete stavať, pre ten váš investičný zámer, tak sa pustíte do územného rozhodnutia a začnete jeden nekonečne dlhý boj, ktorý naozaj je mnohokrát doslova nekonečný. Idete sa opýtať starostu, že či tam tá vaša nehnuteľnosť môže stáť, starosta pokýve hlavou, že aj áno, aj nie. Na jednej strane možno by to aj tam chcel mať, na druhej strane už od začiatku je v konflikte záujmov, lebo čo mu na to povedia pri najbližších voľbách jeho voliči, že dovolil nejakú stavbu, čiže už v tomto momente je, je problém.
Ak ten starosta sa rozhodne, že obec treba rozvíjať a poďme tam niečo postavať, či už je to rodinný dom, administratíva, tak sa váš boj len začína, lebo necháte si projektantovi a architektom nakresliť tzv. DÚR-ku, dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Túto DÚR-ku rozpošlete na vyjadrenie kvantum inštitúcií, z ktorých vám príde stanovisko - súhlasné, nesúhlasné - a najhoršie na tom je, že niekedy vám príde - žiadne. Pravidelne tieto inštitúcie majú 30, poťažmo 60 dní na to, aby sa vyjadrili v zmysle nejakého správneho konania, ale tieto lehoty to je, to je iba sen. Oni sa nikdy nevyjadrujú v tých lehotách. Po dlhých, dlhých mesiacoch, keď sa nám teda podarí dostať tieto vyjadrovačky, dáte to do jedného balíka s tou dokumentáciou pre územné rozhodnutie a odnesiete to na ten stavebný úrad toho starostu a čakáte, že zase v konkrétnej lehote sa vám vyjadrí a vydá vám územné rozhodnutie. No aj tuto lehota je veľmi málokedy dodržaná.
Keď dostanete územné rozhodnutie, a teda už je rozhodnuté, ako vaša stavba môže byť umiestnená, tak sa púšťate do boja číslo ix, kde idete pýtať stavebné povolenie. Necháte si pripraviť podrobnejšiu stavebnú dokumentáciu, rozpošlete ju zase na kvantum úradov na vyjadrovačky a opakuje sa to, čo predtým. Čakáte, prosíte, obiehate. Živná pôda pre korupciu absolútna a napriek tomu sa časovo neviete dostať alebo v reálnom čase k svojim vyjadrovačkám, a teda aj neskôr k stavebnému, k stavebnému povoleniu.
Takto to funguje v praxi. O to radšej a o to šťastnejší som, že sa Štefan Holý so svojím tímom rozhodol zmeniť túto katastrofu a máme pred sebou prvé čítanie novej, najprv to bude územne plánovacie alebo nového územnoplánovacieho zákona, neskôr stavebného zákona. Po novom bude všetko fungovať inak. Samozrejme, kým sa to uvedie do praxe, nebude to úplne jednoduché, lebo nás čaká po schválení týchto zákonov v prvom, druhom, treťom čítaní ešte veľký boj. Implementácia celého systému a presviedčanie všetkých dotknutých, že je to dobrá vec a vôbec dostať to do mysli ľudí, že, že už s územným, územným plánom, s územným rozhodnutím a stavebným povolením nebude problém. Toto ja považujem za najťažšie, čo nás čaká.
No ale povedzme si, že čo sa mení. Tak v prvom rade sa nebere žiadna kompetencia starostom a primátorom. To, čo oni budú chcieť mať v tom území, to si veľmi presne zadefinujú v územnom pláne. Keď si raz v územnom pláne povedia, že na tejto parcele bude park, tak nikdy nikto tam nič iné ako park nepostaví. Keď si ale zadefinujú spolu s občanmi, že na niektorom pozemku chcú mať školu, na niektorom bytovú výstavbu, na niektorom rodinné domy, tak to bude úplne jasne v územnom pláne napísané, kde čo má byť. Keď bude takto kvalitne spracovaný územný plán, čo bude prioritnou úlohou alebo malo by byť už aj teraz dokonca prioritnou úlohou samospráv, tak investor, ktorý príde, dostane úplne jasnú územnoplánovaciu informáciu so všetkými parametrami, indexami, výškami, šírkami, vzhľadmi a neviem čím všetkým a bude vedieť, áno, chcem mať rodinný dom so šikmou strechou, tak tuto je to možné postavať. Chcem mať rodinný dom s tou rovnou strechou, tak toto tu postavať nie je možné. Tá územnoplánovacej informácie vám povie úplne jasne. Už na začiatku vylúčime akékoľvek špekulácie, akékoľvek omyly, akékoľvek chyby, ktorých sa mnohokrát ľudia dopúšťali len preto, že dostali zlú informáciu. Boli v dobrej viere, tam je postavený dom, tak aj vedľa asi môže byť postavený dom. No nie vždy to tak je.
Čiže, územné, starostom sa nič nezoberie. Dostanú, budú tvoriť územné plány a na základe týchto územných plánov a len a jedine týchto územných plánov sa budú vydávať stavebné povolenia a územné rozhodnutia.
Čiže dojde investor, pozrie si pozemok, zistí, získa presnú stavebnú, teda územnoplánovaciu informáciu a rozhodne sa ísť do územného rozhodnutia. Pri územnom rozhodnutí projektant s vyššími právomocami alebo podľa tohto zákona autorizovaný projektant, mu nakreslí dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Tým, že to bude autorizovaný projektant, tak už to vo veľkej časti bude odťažený stavebný úrad samotný, lebo jednoducho, keď raz niečo dôjde od niekoho autorizovaného, tak tá kontrola na tom stavebnom úrade nebude musieť byť taká podrobná, ako keď si to kreslil, s prepáčením, kadekto.
Pre mňa jedna z najpodstatnejších zmien nastáva pri tzv. vyjadrovačkách. O vyjadrovačky už nebude musieť úpenlivo bojovať ten konkrétny investor, ale tieto vyjadrovačky, teda vyjadrenia k tej dokumentácií o územné rozhodnutie bude pýtať samotný stavebný úrad a tí, ktorí budú musieť tie vyjadrovačky dať, budú mať presne stanovenú lehotu, ktorá, ktorú keď nedodržia, tak má sa za to, že súhlasia.
Tie nekonečné čakačky, síce bola 30-dňová lehota, ale čaká sa rok, čaká sa, či niekto nejakú bonboniérku, možno ho predradíme a podobne, toto skončí definitívne. Čiže bude 30 dní. Do 30 dní sa nevyjadrí, vybavené. Má sa za to, že súhlasí. Čiže vyjadrovačky k dokumentácii k územnému rozhodnutiu sa, dokumentácie k územnému rozhodnutiu sa získa oveľa jednoduchšie. Následne zase autorizovaný projektant spracuje dokumentáciu pre stavebné povolenie. Zase veľmi rýchly proces. Vydá sa stavebné povolenie a bez akýchkoľvek naťahovačiek, bez akýchkoľvek pochybností a veľmi rýchlo sa investor transparentne, korektne, čestne, plánovane dostane k svojmu investičnému zámeru, môže začať stavať, následne kolaudovať. Toto je, je to, keď toto sa nám podarí, lebo bude to trvať pár rokov dostať do praxe, tak to bude, to bude fantázia. A konečne sa bude dať stavať naozaj, a to slovo by som chcel podčiarknuť, transparentne.
Čo je veľmi dôležité, už nebudú čierne stavby. Dneska, keď aj ste si našli nejakú parcelu, kde sa možno podľa územného plánu nedalo stavať, tak ste tam hocičo postavali, s prepáčením, naverímboha a potom ste išli do tzv. dodatočného povolenia stavby, kde už mnohokrát tí miestni mestskí poslanci, starostovia kývli rukou, no tak keď už tu to raz stojí, tak dajme mu to dodatočné stavebné povolenie a nech to tak je. Toto možné už viacej nebude. Teraz, keď postavíte čiernu stavbu, dodatočná legalizácia tejto čiernej stavby bude nemožná. Pre všetkých tých, ktorí dnes vlastnia čierne stavby aj z tohto miesta dopredu hlásim, že poponáhľajte sa s touto legalizáciou, bude na to isté prechodné obdobie, kým tieto stavby si zlegalizujete. A keď sa vám to nepodarí, tak už definitívne stratíte možnosť ich akejkoľvek legalizácie. Definitívne stratíte možnosť pripojenia na inžinierske siete a neskôr na vaše náklady budú takého stavby odstránené.
Nám je, nám je jasné a myslím, že predkladateľovi tiež, že, že toto bude nejakú dobu trvať. Preto v zákone je nachystané isté preklenovacie obdobie, kedy ľudia v podstate v komforte si budú vedieť niečo takého zabezpečiť.
Na záver mi dovoľte len teda pár detailov ešte prečítať, ktoré nový stavebný zákon prináša, možno som ich nepovedal dostatočne jasne, možno som niektoré zabudol. Čiže budú skrátené povoľovacie procesy už do 30 dní. Nový stavebný zákon nám prinesie prehľadnosť, jednoduchosť schvaľovacích procesov. Z 83 procesov, ktoré dneska musíte ako stavebník absolvovať, sa to zmení na procesov 13. Stavebné povolenie bude podávané do informačného systému, bude podávané v elektronickej podobne a celý čas budete mať jasný prehľad, v akom štádiu povoľovací proces je. Z množstva mnohokrát nekvalifikovaných, a to nikoho nechcem dotknúť, stavebných úradov na obciach, kde jednoducho nevedeli za tie peniaze, ktoré ponúkali, nájsť kvalifikovanú pracovnú silu, tak teraz bude osem veľkých krajských stavebných úradov, ktoré tieto, tieto stavebné povolenia budú vydávať. A absolútne mizne nejaký konflikt záujmu starostu. Dneska v konečnom dôsledku máte mnohokrát komunálne voľby postavené len na tom, že niekto si dá úplne hrdo do svojho volebného programu - toto zruším, tu nepostavím a tak ďalej. Nech sa páči, to bude možné, samozrejme, ale nie spôsobom obštrukcií, ale spôsobom zmien územného, územného plánu.
Koniec čiernym stavbám - dodatočné povolenie už nebude možné. Obce a mestá budú pripravovať územné plány, zjednoduší sa proces územného plánovania. Celý tento zákon a celá táto komplexná legislatíva bude mať pozitívny vplyv na realitný trh a to je veľmi dôležité. Lebo keď dneska vidíte, koľko stojí meter štvorcový bytu, tak mladé rodiny jednoducho si už dneska tie byty pomaly dovoliť nemôžu. A je to spôsobené aj tým, že jednoducho bytov sa stavá málo a možno by sa ich chcelo stavať oveľa viacej, keby sa vedeli investori dostať transparentne a rýchlo k stavebným povoleniam, k územných rozhodnutiam. Žiaľ, to sa im nedarí. Takýmto spôsobom, zvýšením transparentnosti, zvýšením rýchlosti budú byty stavané v oveľa väčšom množstve a v neposlednom rade je tento zákon aj veľmi dôležitý pre hlavný bod nášho volebného programu strany SME RODINA, kde chceme stavať štátne nájomné byty a bez zmeny legislatívy nám to pôjde len veľmi ťažko.
A treba ešte dodať, že táto stavebná legislatíva má podporu mnohých stavovských organizácií. Je to nespočetné množstvo listov, ktoré prišli, ktoré absolútne podporuje. Áno, špeciálne v Bratislave, v mestských častiach sa búria starostovia. Búria sa preto, lebo záväzné stanovisko bude vydávať primátor, tak ako to je a stavebný úrad, ktorý je u starostu a ktorý mnohokrát robí obštrukcie, tak jednoducho ten tam nebude a ten bude, ten bude štátny. Čiže to, čo sa bude stavať, tak bude rozhodovať, v momente kým nebudú kvalitné územné plány, primátor a stavebné úrady. Ale aj starostovia týchto mestských častí majú šancu prijímať územnoplánovaciu dokumentáciu, prijať územné plány zón a jednoducho aj takýmto spôsobom zasahovať do celého, do celej výstavby vo svojej mestskej časti.
Dovoľte mi na záver poďakovať sa, pán podpredseda vlády, za seba požiadať kolegov o podporu takejto legislatívy, ktorá má úspech nielen na Slovensku, ale aj informačný systém v Stanforde ste boli prezentovať. A ja len dúfam, že sa čo najskôr dostane do praxe. A hlavne, aby si ľudia čo najskôr naň zvykli. Táto stavebná legislatíva neni robená proti ľuďom, je robená v prospech ľudí.
Ďakujem vám pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:11 - 16:13 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegom, ktorí ma upozorňovali na to, že mohli sme robiť lepšie analýzy, mohli sme podporovať iné prevádzky, chcem len povedať, že áno, mohli a mohli ste to isté robiť aj vy, stačilo tento zákon vo forme, v akej bol, posunúť do druhého čítania. Neboli ste to ochotní urobiť. Druhé čítanie bolo presne na to, aby sme si sadli, analyzovali, diskutovali, mudrovali a to najlepšie možné sem priniesli. A mne je jedno, že či to robí koalícia, opozícia, je to v prospech ľudí.
A teraz, pán Viskupič, prosím vás pekne, vzdajte sa predsedu finančného výboru. S plnou vážnosťou vás o to prosím. Vy ste sa počuli, čo ste povedali? Vy ste povedali, že my sme išli dať pol miliardy do hospodárstva. A tomu, to sú vaše slová, tomu sa podarilo zabrániť. Vás ľudia z reštaurácií, hotelov a iných prevádzok budú vidlami hnať. Vidlami! To, čo tu bude, to ste nevideli. Vy, teraz dostanú ľudia po 300 euro, viete, čo s nimi urobia? Napchajú si ich do ponožky. Každý, lebo čaká ešte horšie časy, ešte horšie časy. Nebudú ich míňať. Nebudú ich míňať, tak ako museli by míňať práve tie pánove Matovičove poukazy. Tých 500 mil. by išlo 100-percentne do hospodárstva, 300 mil. v hotovosti pôjde veľká väčšina do ponožky.
Pán Viskupič, vy nemáte čo robiť na predsedovi finančného výboru. Toto, čo ste vy dneska predviedli, a prepáčte, môj brat podniká v gastre, podniká v hotelierstve, podniká vo fitnescentrách, ten prvý mi bude rozprávať, že čo, či sme sa to, či sa to zbláznili v tej SaS-ke. Ja keby som nebol v SME RODINA, tak môj brat dá hlas vám. Ja som presvedčený, že po dnešku nikdy, nikdy. Vy ste zabránili tomu, aby pol miliardy išlo priamo do hospodárstva. Pol miliardy priamo do hospodárstva, do gastroprevádzok, ktoré zaplatia svojich zamestnancov, ktoré odvedú dane, ktoré budú platiť dodávateľov, tí dodávatelia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 15:50 - 16:00 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci. Mal som to šťastie a v ten deň som skoro celý trávil s Borisom Kollárom, keď mu, keď dohadoval s úradom alebo s kanceláriou ministra financií detaily tohoto návrhu. Aj ja som bol sám veľmi prekvapený, že sa ministrovi financií podarilo nájsť pol miliardy eur na to, aby podporil seniorov, ale zároveň aby výrazne podporil naše hospodárstvo, tie najpostihnutejšie segmenty. Myslím, že to bol piatok, nepamätám si to úplne presne, a mal som čas rozmýšľať nad tým, že čo toto urobí s tou politickou scénou, čo máme v Národnej rade. V duchu som si hovoril, že SMER, HLAS toto musia podporiť. Jednoducho musia, však celý čas rozprávajú o tom, že, že poďme podporiť seniorov, poďme podporiť dôchodcov. Aj ja sa úprimne o to snažím. Naozaj sa úprimne o to snažím, aby dôchodcovia a seniori, ktorí vybudovali túto krajinu, sa mali lepšie.
Čiže ja som bol v duchu stopercentne presvedčený, že oni to podporia. Potom prišli politické diskusie, ktoré, odkedy v tejto miestnosti sedím, považujem za svoju povinnosť ich sledovať a tam dokonca pán Pellegrini povedal, že, áno, toto by podporil a celkovo sa aj SMER, aj HLAS vyjadrovali, že podporia niečo takéto.
Prepáčte, kolegovia z REPUBLIKY a ĽSNS, vás z tohto vynechám, lebo vy ste principiálne proti očkovaniu, alebo teda viacerí z vás ste principiálne proti očkovaniu, ale tieto dve politické strany SMER a HLAS, ony až tak principiálne proti nemu neboli, dokonca v poslednej dobe ho začali podporovať, len celý čas nadávali na manažovanie celého procesu očkovania, manažovanie krajiny, demotiváciu ľudí, čo sa týka očkovania.
Ja si myslím, že prišiel sem jeden skvelý návrh, kedy sme podporili seniorov 500 eurami a podporili sme hospodárstvo. Keďže boli k tomu vyjad... á, výhrady, našlo sa ďalších 100 euro, lebo sme tu diskutovali o tom, že, áno, žiaľ, nie našou vinou, nie vinou slovenskej, alebo teda tejto vládnucej koalície idú stúpať ceny energií, tak našlo sa ďalších 100 euro na to, aby seniori dostali peniaze v hotovosti. To už som si myslel, že to je definitívne, HLAS, SMER, to musia byť všetcia za, jednoducho si neviem si predstaviť, že nie.
Dokonca ešte viac som bol presvedčený o tom, že tento návrh musí podporiť SAS-ka. Prečo? Nuž keď ideme rozdať 500 euro medzi dôchodcov, ktorí ich budú nútení minúť na to, aby z tých mali úžitok, tak rátajte so mnou, do hospodárstva sa naleje pol miliardy eur. Z tejto pol miliardy eur sa veľká časť vráti hneď štátu, povedzme plus-mínus 80-90 mil. euro len na dani z pridanej hodnoty, istá časť sa vráti, vráti prostredníctvom dane z príjmu a ďalších, ďalších iných daní. Plus sú ekonomické hodnoty, čiže tí, čo študovali ekonómiu, vedia ako multiplikačný efekt, akceleračný efekt.
Čiže ono v konečnom dôsledku by to štát stálo možno tých 150 eur, ktoré žiadala SAS-ka, akurát nemalo by to jeden zmysel, a síce len podporenie hospodárstva, ale malo by to hneď niekoľko zmyslov.
Zmysel číslo jedna, podporíme ho, podporíme seniorov. Dostanú 600 euro, budú sa mať lepšie, nebudú musieť míňať svoje úspory, budú míňať týchto 600 euro.
Bod číslo dva, podporíme očkovanie, lebo tí, čo sme presvedčení o tom, že to očkovanie je správne, tak presne takýmto spôsobom som presvedčený o tom, že by nám prudko stúpla zaočkovanosť, čím by nám poklesli počty ľudí v nemocniciach, čím by nám poklesli úmrtia a tak ďalej. To by tie náklady, ktoré sa týkajú nemocníc, tie sú jednoducho nevyčísliteľné, čo by sme tam ušetrili. Čiže dokonca ja si myslím, že na týchto 500-eurových poukážkach vďaka práve týmto úsporám z nemocníc by sme dokonca boli plusoví.
No a tretí, tretia výhoda, tretí profit bol práve ten sektor najpostihnutejší: hotely, gastroslužby, služby ako také, reštaurácie, tí by dostali tie peniaze. Áno, máte pravdu, niekde na lazoch naozaj tá pani v dôchodkovom veku, ona nemá kde tie peniaze minúť, ale môže tú použiť, poukážku dať deťom. Tie deti, tie deti jej možno za tú 500-eurovú poukážku povedia, mami, vieš čo, tu máš 500 euro mojich, ja tých 500 euro tvojich viem jedna k jednej zužitkovať.
Slovenky a Slováci sú veľmi šikovní ľudia. My sa vieme presadiť v ťažkých časoch, my sa vieme presadiť vo svete. Ja som presvedčený, presvedčený, že aj tá pani na tých lazoch by našla spôsob, ako tých 500 euro plnohodnotne minúť tak, že by z nich mala 500 euro. To je taká menšia skupina. Potom je veľká skupina ľudí žijúcich v dedinách, mestečkách, mestách a tí by už s tým využitím problém nemali.
Čiže zhrňme si to. Dôchodcovia podporení, zdravotníctvo významne podporené, lebo by zaočkovanosť stúpla, ekonomika extrémne podporená, lebo jednoducho jednorazovo by bolo naliatej pol miliardy do hospodárstva. Pol miliardy spôsobom takým, moja mama dostane 500 euro, bude chodiť po tých vývarovniach, každý deň z toho minie 4 eurá a nemusí míňať zo svojich úspor, tie reštaurácie budú mať príjmy, z toho zaplatia dane, z tých príjmov budú nakupovať, nakupovať suroviny a z tých príjmov budú vyplácať svojich zamestnancov, tí zamestnanci z vyplácaných miezd budú ďalej nakupovať – proste tomuto sa hovorí multiplikačný efekt. Ja neviem, či ste o tom počuli, alebo nepočuli, je to multiplikačný efekt, je to akcelerátor, je to ekonomická veličina, ktorá je dokázaná, že je.
Čiže ja som čakal po tom piatku, kedy som sa dozvedel o tejto podpore a po tých víkendových reláciách, že SaS-ka bude výskať radosťou, že niečo takéto tu máme, čakal som, že bude výskať SMER a HLAS, že podporíme dôchodcov, čomu som sa ja osobne veľmi tešil.
Nuž a realita je taká, že prvá zakričala SaS-ka, že jednoducho nie, podporovať hospodárstvo takýmto spôsobom, čo je to za nezmysel? No, páni, nezmysel je vaše vystúpenie, že, že, že ja už fakt neviem, čo, čo si o vašej strane mysleť, lebo, lebo vy ste boli tí, ktorí dneska zaplati... ktorí dneska zabránili tomu, aby pol miliardy eur bolo napumpovaných do ekonomiky, rýchlo, hneď, priamo, tvrdo. Vy ste tomu zabránili! Vy strana odborníkov, vy strana podporovateľov podnikateľského sektora.
Následne sa pridali SMER a HLAS, že teda nie, dôchodcom nie 600 euro, to je zlé, ja vlastne ani neviem, že čo tomu vyčítali. Už potom sa, keď už nebolo ani moc čo, tak sa dali na tú antivaxerskú vlnu, že, že, á, to je len zaočkovanie a celé zlé.
Tak teraz sa to dneska zamotalo ale už úplne dokonale, kedy oni požadovali 300 euro v hotovosti a hneď, tak ich minister financií vypočul. Urobil to, čo chceli, zobral ľuďom polovicu tých peňazí, však on sa z toho teší, nemusí minúť tri..., á, 500-600 mil., minie len 300 mil. a 300 mil. môže použiť inde. Ale tí ľudia nedostanú tie peniaze, tí ľudia to budú mať znížené, splnil to, čo bolo požadované, napriek tomu to polikárčenie pokračuje ďalej. Nie, nepodporíme, nechceme, neurobíme.
Ja, ja, viete čo, ja neviem, že naozaj tá moc až takto moc, až takto veľmi chutí? Až takto veľmi, že proste v dobe, ako je tá dnešná, sa musíme, alebo vy musíte myslieť na nič iné, len na to, ako sa tej moci uchopiť v niektorých prípadoch prvýkrát, v inom prípade ixtýkrát, ako sa jej uchopiť. Je jedno, že tu ľudia zomierajú, je jedno, že tu hospodárstva padajú, reštaurácie. Ľudia, komunikoval som s hoteliermi v Tatrách, on už ani neotvorí, jeho kuchár robí v Tescu, jeho čašník robí, robí kuriéra, už ani sa nemá záujem vrátiť, on ich nemá na spus... na spustenie. Rozumiete, čo sa tu deje? Však tí ľudia nemajú čo jesť. Toto je, toto jednoducho katastrofa. Aj v tejto katastrofe naozaj sa nevie ná... ozvať vo vás trochu svedomie, povedať, dobre, nehovorím, že je to najlepší nápad na svete, ale minimálne je to nápad, ktorý pomáha – pomáha hospodárstvu, pomáha seniorom, pomáha zaočkovaniu, pomáha zdravotníkom a v konečnom dôsledku pomáha nám všetkým.
Priatelia, nechcem byť nejaký útlocitný, ale mne je z tohto úprimne, úprimne smutno.
Ďakujem za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 15:31 - 15:33 hod.

Martin Borguľa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Pán Tomáš, ja naozaj už neviem, aký tón zvoliť k tomuto vášmu vystúpeniu, či sa hnevať, alebo smiať, alebo plakať, alebo čo robiť. Veď toto je presne vy, že vy, tuto sedím od vás tri miesta, furt tu vykrikujete niečo po niekom. Však sa správajte, prosím vás pekne, slušne jak slušný človek, lebo tam sa hráte na slušného človeka a potom tu hubujete.
Najprv pýtate, dávajte helicopter money, podporujte dôchodcov, aby sa išli dať zaočkovať. Dobre. Táto vláda nájde pol miliardy, dá na to, aby sme motivovali dôchodcov. Potom poviete, heeej, to nestačí! Ešte stovku na energie, lebo my sme tu mali schôdze na energie. Dobre, tak dá stovku na energie. Potom hovoríte, že vlastne ani to nestačí, že treba dať tri stovky na keš. Tak príde minister financií a dá tri stovky keš. A teraz hovoríte, že, jéj, to je málo, že vlastne malo byť akože viacej.
To už v tom sa, s prepáčením, hovorí klasik, ani sviňa nevyzná, čo vy vlastne chcete. Vy chcete len politikárčiť. Vy nechcete regulárne pomôcť tým seniorom.
A ja im to poviem úplne jasne a nahlas. Vážení seniori, milé dôchodkyne, milí dôchodcovia, mohli ste dostať 600 euro od tejto vlády, ktoré ste mohli minúť. Stovku keš, päť stoviek formou poukážky, ale to je plnohodnotných päť stoviek, ktoré ste mohli povedzme vo vývarovni postupne rozpúšťať, míňať. Nie, vďaka politickej strane HLAS - sociálna demokracia dostanete tri stovky, lebo to bola ich požiadavka. A keď tá požiadavka bola splnená, tak oni v priamom prenose povedia, že ale ani to nepodporíme. Však vlastne to sú, to je celé, celé zle.
Nechápem. Obrali ste dôchodcov o strašné milióny eur.
Pán Tomáš, možno niekedy si treba povedať, že stačilo, že dobre, že už prestaňme politikárčiť a možno toto bol ten moment a zaradiť spiatočku. (Potlesk.)
Skryt prepis