Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

21.3.2023 o 15:11 hod.

Mgr.

Matúš Šutaj Eštok

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.3.2023 15:11 - 15:12 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní.
Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej právnej úpravy. Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 15:12 - 15:14 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ja navrhujem, vážení, aby sme si skúsili urobiť test opozíciou. V tomto prípade urobme si test Pellegrini. Predstavte si, že vláde Petra Pellegriniho je vyslovená nedôvera v tomto parlamente a premiér Pellegrini sa postaví, tak ako to verejne urobil premiér Heger a tieto postavičky, ktoré tu dnes tvoria vládnu koalíciu a povie, že on musí ešte dovládnuť 9 mesiacov, pretože musí urobiť všetko pre to, aby zavrel napríklad daňového podvodníka Igora Matoviča. Predstavte si tie protesty, ktoré by sa tu spustili, nielen v médiách, ale ktoré by tu organizovala sekta obyčajných ľudí. Toto sa práve dnes deje. Dnes verejne ľudia ako Matovič či Sulík hovoria, že oni musia byť ešte 9 mesiacov prilepení na stoličke, pretože musia pozatvárať svojich politických oponentov, pretože oni s nimi nevedia súperiť na základe myšlienok, ideí a pomoci pre ľudí. Jediné, čo vedia, je zneužívať úrady činné v trestnom konaní, klamať a vyhrážať sa. Toto je ich politika.
A ty si sa pýtal, že prečo SaS zrazu otočila. No oni už otočili niekoľkokrát, ale pripomínam, že to bol Igor Matovič, ktorý na tlačovke, resp. plačovke, ktorú mal, hovoril o tom, že má nezvrátiteľné dôkazy, ktoré použije na Richarda Sulíka v kampani, ktoré majú trestnoprávny charakter, a aj Richard Sulík skončí v base. Čiže ja sa verejne pýtam, či toto je to vydieranie. Pani Zemanová, tak vás dovydieral Igor Matovič. Drží vás niekde, že musíte jemu asistovať v tom, ako ešte 9 mesiacov tu bude robiť zo Slovenska peklo.
Vážení, garantujem vám, že tých 9 mesiacov vám nepomôže, pretože ľudia vám to tak spočítajú, že budete utekať a ani tá ochranka, ktorú Matovičovi môžete predlžovať až do konca jeho života, mu nebude dosť, tak tých ľudí nahneváte. Preto jediné riešenie je - voľby čo najskôr a HLAS navrhuje voľby 24. júna.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 15:18 - 15:20 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ja si nemôžem pomôcť, ale mne táto situácia pripomína futbalový zápas, keď v 60. minúte dostane hráč jedného mužstva červenú kartu a on si povie, že on ešte teda ostáva aspoň do 85. minúty, pretože pre vás pravidlá neplatia. Vy ste ten hráč, ktorý si povedal. Boli ste odvolaní, stratili ste akúkoľvek dôveru a namiesto toho, aby sa tu čo najskôr presadila všeobecná zhoda na tom, že ústavu treba zmeniť, tak ako tu bude zhoda väčšiny parlamentu, tak si kladiete nezmyselné podmienky.
Tí, ktorí majú v názve slobodu, tak upierajú ľuďom slobodu v referende rozhodnúť o tom, ako chcú. Tí, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi sľubovali zmenu volebného systému, dnes strašia zmenou volebného systému. Tí bezvýznamní poslanci, ktorí tu plnia úlohy ľudí, ktorí krivia spravodlivosť, sa budú snažiť týchto ľudí zabetónovať. Toto ste vy, toto ste vy demokrati! Za žiadnu cenu nechcete pustiť svoje poslanecké stoličky. Ja chápem, pretože drvivá väčšina koaličných poslancov tu už v živote sa nedostane.
Ja verím, že ľudia na Slovensku nie sú takí hlúpi a nenechajú sa oklamať ľuďmi, ako je Igor Matovič a ďalší, preto vám záleží na tom, aby ste tie poslanecké platy tu ešte mali aspoň do toho septembra. Záleží vám na to, aby ste tu mali peniaze pre vaše politické strany, pretože politická schránka Igora Matoviča môže dostať ešte ďalší milión, ktorý padne presne Igorovi a jeho Paulínke.
Záleží vám na tom, aby ste tu mohli ďalej zatvárať ľudí z opozície. Záleží vám na tom, aby ste mohli využívať vaše papalášske maniere, tak ako váš Igor Matovič využíva ochranku napriek tomu, že už dávno nie je ministrom, a kritizoval vtedajšieho šéfa koalície Roberta Fica. Záleží vám na tom, aby ste tu ešte niečo vedeli ukradnúť, tak ako kradnú vaši nominanti, to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

6.12.2022 16:41 - 16:41 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Bohužiaľ, boli sme zase svedkami desiatich minút nezmyslov právnej veličiny strany SaS. Pýtam sa, priatelia, ak toto je to vaše právne vedomie, ktoré tu vy prezentujete, ak toto je to najviac, čo strana Sloboda a Solidarita nám dáva v rámci oblasti právneho štátu, tak to je niečo tragické. Máte v názve sloboda a solidarita, ale vaším cieľom je ovládnuť ešte aj posledné zložky mocenské, ktoré v štáte sú. Ak sa vám nepáči, ako koná generálny prokurátor, vaše jediné riešenie, pán Baránik, je hneď ho odvolať. Ak sa vám nepáči, ako sa vyjadruje generálny prokurátor na sociálnej sieti, zakázať mu vyjadrovať sa na sociálnych sieťach. To je tá vaša sloboda, ktorú máte v názve?! To je tá vaša solidarita?! To je niečo neuveriteľné!
A, pán Baránik, vy keď tu chcete hovoriť, a na vašom mieste by som veľmi vážil slová, pretože vo vašom prípade už raz súd aj disciplinárny senát Slovenskej advokátskej komory rozhodol o tom, že sa máte ospravedlniť sudkyni a máte zaplatiť podľa prvostupňového rozhodnutia súdu pokutu 200-tisíc eur, pretože ste natrepali nezmysly, tak ako trepete tu v Národnej rade už dva a pol roka, čo tu sedím ja, a trepete ich opäť. Takže na vašom mieste jediné, čo vás tu chráni, je to, že máte výrokovú imunitu. Ináč by ste boli opäť žalovaný a opäť by súd rozhodol o tom, že sa máte ospravedlniť za slová, ktoré tu hovoríte.
A keď tu je ešte reč o nejakej dôveryhodnosti, tak ja si myslím, že ani vaši vlastní voliči strany SaS neveria tomu, čo tu vravíte, pretože podľa posledného prieskumu má generálny prokurátor medzi voličmi SaS dôveryhodnosť 54 %. Pán Baránik, ani vaši vlastní voliči neveria tým bludom, ktoré vy tu trepete. Možno tak v Kanade v taxíku, keby ste to niekomu hovorili, by tomu veril. Ale tu v Národnej rade ani vaši vlastní vám neveria.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2022 15:26 - 15:29 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Na pána Baránika platí ozaj iba, že blahoslavený chudobný v duchu, v jeho prípade dvojnásobne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec, vyjadrujte sa k predrečníkovi!

Šutaj Eštok, Matúš, poslanec NR SR
Čo sa týka pani bývalej ministerky Kolíkovej. Pani ministerka, ja sa vám čudujem, že tu kritizujete ako exministerka generálneho prokurátora, vy, ktorá ste v rozhodnutí na vami podané dovolanie vo veci Haščák na Najvyšší súd, doslova vás vysmial. V tej istej veci, v ktorej generálny prokurátor zákonne použil inštitút 363, tak vy ste využila voči Haščákovi mimoriadny opravný prostriedok a senát Najvyššieho súdu, päť sudcov, ktorí tvoria senát, rozhodol a respektíve vás označil v tomto rozhodnutí za lajdáka, keďže ste ako ministerka spracovali nekvalifikované do-vo-la-nie. Tento postup označil Najvyšší súd za ne-ak-cep-to-va-teľ-ný. To nehovorím ja, to hovorí Najvyšší súd. A viete veľmi dobre, ako to dopadlo, že tuná najvyšší moralista, najvyššia právna entita hneď po pánovi docentovi profesorovi Baránikovi pán Dostál, vtedajší štátny tajomník, sa musel za vás ospravedlňovať oligarchovi Haščákovi, pretože keby sa neospravedlnil vo vašom mene, tak Slovensko musí platiť milióny eur. Takí vy ste právni experti!
A tu kritizujete generálneho prokurátora za používanie § 363. Veď vy ste mu mali ďakovať, že v tejto veci rozhodol, ako rozhodol, pretože keby tak nerozhodol, tak asi budeme musieť žalovať vás za uplatnenie škody, ktorú ste spôsobili Slovenskej republike. Vy sa spamätajte! To, čo tu predvádzate celá SaS s vaším, v úvodzovkách, bojom za spravodlivosť, toto je právny štát?! Toto ste vy?! Pani Kolíková, pán Baránik čo tu predvádza, to je morálne dno. A nehovorím o bývalom štátnom tajomníkovi, ktorý musel podpisovať ospravedlnenie hlavnému aktérovi kauzy Gorila pánovi Haščákovi. Gratulujem vám, vy ste tí právni experti! Klobúk dole! A vy máte tú odvahu generálneho prokurátora kritizovať. Neuveriteľné!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2022 14:56 - 14:56 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Pán poslanec Šeliga, dnes ste mali možnosť ukázať, že ste chlap. Bohužiaľ, ukázali ste, že ste zbabelec, pretože ak by ste svoj úvod začali ospravedlnením pánovi Žilinkovi za to, ako ste sa vyjadrili dehonestujúco smerom na jeho adresu minulý týždeň v rozhovore pre jeden portál a povedali by ste, prepáčte, pán generálny prokurátor, ospravedlňujem sa, tak by som povedal, že ste chlap. Bohužiaľ, vy ste jeden zbabelec, ktorý sa tu zaštiťuje slušným Slovenskom. Vy ste tí slušní, vy ste tí slušní... viete čo.
A ak tu hovoríte o akejsi dôvere v právny štát, ste súčasťou vlády, ktorá právny štát za dva a pol roka rozobrala na súčiastky, na posledné šrúbky. Vy ste garanciou toho, že tu právny štát na Slovensku nikdy nebude. Ľudia, ako ste vy, pán Baránik, pán Lipšic a ďalší. A ak tu urážate človeka, ktorý je tu poslednou garanciou právneho štátu, to je tu sediaci generálny prokurátor Maroš Žilinka. A vidí to aj verejnosť, pretože vo verejnosti má Maroš Žilinka dôveryhodnosť 48 %. Váš mentor, pán Šeliga, má dôveryhodnosť 29 % a jeho nohsled pán Hamran má dôveryhodnosť 30 %. Čiže sa spamätajte, buďte konečne chlap, dávam vám tú príležitosť, v reakcii na moju faktickú poznámku sa môžete ospravedlniť Marošovi Žilinkovi za tie vaše "slušné" slová, ktoré ste na jeho adresu vo verejnom priestore použili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

6.12.2022 14:26 - 14:26 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Pán generálny prokurátor, dovoľte mi, aby som sa na úvod ospravedlnil v mene Národnej rady za to, že ste tu museli počúvať táraniny tohto človeka. A to, čo sme tu počuli, nejde o nič iné iba o jeho osobnú posadnutosť vami a jeho neskrývanú ambíciu zbaviť sa vás, koniec koncov už sme to počúvali dosť dlho, že cieľom pána Baránika je nemať nezávislú generálnu prokuratúru, ale politicky ovládateľnú generálnu prokuratúru, tak ako majú ovládanú koniec koncov aj špeciálnu prokuratúru.
A vám, pán Baránik, by som pripomenul, že dnes sa všetkých osem krajských prokurátorov zastalo generálneho prokurátora pána Žilinku vo veci používania § 363 a, naopak, odsúdilo takých politikov, ako ste vy, ktorí urážajú generálneho prokurátora aj celú Generálnu prokuratúru, pretože si z toho robíte iba svoju vlastnú politiku.
A čo mňa dostalo vo vašom infantilnom príhovore najviac, je to, ako požadujete, aby sa.... a vyčítate generálnemu prokurátorovi, že sa nezastal slušných vy-šet-ro-va-te-ľov. Vy asi myslíte tých slušných vyšetrovateľov, tú čurillovskú mafiu. Tak sa chcem opýtať, čo je na týchto vyšetrovateľoch slušné, či to, že išli prepichnúť autá ich kolegyni policajtke Santusovej, prepichnúť pneumatiky, či je slušné to, že jej išli podpáliť auto, či je slušné to, že chceli urobiť raziu, na ktorej chceli zastreliť deti tomu, komu išli urobiť raziu. To sú tí slušní vyšetrovatelia, ktorých sa mal generálny prokurátor zastať? Vy ste si asi ozaj pomýlili ustanovizeň, v ktorej ste, dneska by ste mali byť úplne inde, v inom ústave prednášať, možnože tam by vás nejako počúvali, ale toto, čo ste predniesli tu, to nie je hodné Národnej rady, tobôž poslanca Národnej rady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:31 - 16:33 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Pán poslanec Šeliga, nikto nie je, sa neháda, že pri ilegálnej migrácii je nutné spoločné celoeurópske riešenie. Koniec koncov už keď tá kríza prepukla s nelegálnymi migrantami v roku 2015, tak to bola vtedajšia vláda, ktorá tlačila na to, že to riešenie musí prísť tam, kde ten konflikt prepukol, a musíme chrániť spoločné hranice. Ale popierate to celé tým, že tvrdíte, že čo by tak pomohlo pri ochrane slovenského územia, že teda majú byť hliadky na maďarskej hranici.
Áno, majú byť, riešenie je veľmi jednoduché a to je to, ktoré bolo prijaté v roku 2015 za vtedajšej vlády. Vtedy ste tu videli jedného migranta? Vtedy tu nebol ani jeden, pretože sa robilo všetko preto, aby nedošlo k takej situácii, ako tu máme situáciu dnes, že to je prvýkrát za 15 rokov existencie schengenu, kedy máme zatvorené hranice so susednými našimi krajinami. Je to zlyhanie ministra Mikulca. A vy tu útočíte na Českú republiku za to, že si chráni svoje územie? Za to, že v prvom rade pozerá na záujmy Českej republiky? Veď by to malo byť pre vás príkladom a pre celú túto vládu, že, berte si príklad od Čechov, že si chránia svoje územie, nie ako my, že sme tu urobili z južnej hranice promenádu. A tí samotní migranti vám hovoria v tých všetkých rozhovoroch, prečo išli cez Slovensko, pretože to je najjednoduchšie. A obdivujem vás, že dokážete obhajovať neobhájiteľné a už ôsmykrát pri ôsmom odvolávaní obhajujete najneschopnejšieho ministra Mikulca, zase tu obhajujete mafiánske praktiky Daniela Lipšica.
Ale asi to bude tým, že vy už ste poprel aj samého seba, keď ste hovoril o tom, že najprv nebudete v jednej koalícii s konzervatívnymi poslancami, to vám teda nejako prešlo.
A potom ste hovorili, že nebudete v jednej koalícii tuná s kolegovcami od Kotlebov. Ale minulý týždeň ste sa v tej koalícii objavili a ja vám gratulujem, ste v koalícii s fašistami.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 15:16 - 15:18 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom z opozície za konštruktívne faktické poznámky.
No a, pán Šefčík, už tu zmizol ako taký gáfor, tak sa vás chcem aspoň takto na diaľku opýtať (povedané so smiechom), hovoríte tu o tom, že tie citácie z tých nahrávok sú vytrhnuté z kontextu. Vitajte! Pán Šefčík, na vás hovorím. Ktorá citácia z tohto, čo vám teraz prečítam, je vytrhnutá z kontextu a ako? Že ju idú kopnú do p... (Reakcie z pléna.) Hneď ako to pôjde, že ju ide odstaviť od roboty. Čo je tu vytrhnuté z kontextu? Čo je vytrhnuté na ďalšej citácii: „Zapálime jej auto kanistrom,“ tam je čo vytrhnuté z kontextu?! A ďalej čo je vytrhnuté z kontextu – toto bude rodeo, akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť, robte, čo treba?
Buď ste taký naivný, buď ste taký hlúpy, alebo teda si zatvárate pred tým oči, pretože ste taký poslušný voči Igorovi Matovičovi. Áno, ja som vám tu povedal, že vy ste sa inšpirovali tým heslom, že vyhraj voľby a môžeš všetko. Tak sa presne vy správate! To, čo ste vy kritizovali, keď ste boli v opozícii, toto presne robíte. Vy ste tak uverili v seba, že vy ste tí vyvolení, ktorí vyvedú ten národ z krízy. Igor Matovič uveril, že on je ten mesiáš. Tak vy sa správate v duchu hesla – vyhraj voľby a môžeš všetko.
A keď tu hovoríte, ešte raz, o tom, že kto tu je klamár (povedané so smiechom), ľudia na Slovensku veľmi dobre vedia, kto je klamár. Vedia, kto klame ráno, klame na obed a klame aj večer. Je to šéf vašej sekty, vášho schránkového hnutia Igor Matovič, ktorému neverí 90 % ľudí. Ste to vy, ktorí ste vyhrali voľby na základe klamstva s 26 % a dnes podľa posledného pokusu, pán, podľa posledného prieskumu máte 3,8 %. Ľudia veľmi dobre vedia, kto ich vo voľbách oklamal a komu, verím, už nikdy svoj hlas nedajú a už ich neoklame. Je to Igor Matovič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 14:31 - 14:34 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dnešná rozprava sa vezie v duchu hesla čo minister Mikulec pri migračnej kríze neurobil. Myslím, že máte úplnú pravdu, pretože by to bolo pokojne stačilo nie na jedno odvolávanie, ale tento môj príspevok v rozprave sa bude niesť v duchu hesla opakovanie je matka múdrosti. A verte mi, že to, čo minister Mikulec už zatiaľ urobil vo svojej kariére ministerskej, by pokojne stačilo na jeho päť ďalších odvolávaní. A pôjdem chronologicky.
Spomeňme si na to, čo sme tu mali na jar, keď minister Mikulec na priamo bez riadnej súťaže pridelil zákazku na poskytovanie stravy pre utečencov firme Globalgastro plus za 1,7 mil. eur. Bratislavská firma, ktorá v čase, kedy bola podpísaná zmluva, mala dokonca stratu a mala dlh voči svojim veriteľom, išla na ukrajinskú hranicu vyprážať rezne za nekresťanské ceny. Dodnes netušíme, podľa čoho si minister Mikulec vybral práve túto stravovaciu bratislavskú firmičku, ktorá iste zhodou okolností má aj bufet na ministerstve práce, sociálnych vecí a varí tam pre ministerských zamestnancov. Už vtedy sme podozrievali ministra Mikulca, že ide o netransparentný výber firmy. A naše podozrenia boli potvrdené, keď došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní, a potvrdilo to aj ÚVO, ktoré konštatovalo, že podľa úradu neexistoval žiaden dôvod na to, aby ministerstvo obišlo zákon, a narýchlo zadalo tučnú zákazku malej stravovacej firmičke z Bratislavy, aby išla, ešte raz, smažiť rezne na ukrajinskú hranicu.
Ale Roman Mikulec sa predsa nenechá rozhádzať nejakými zákonmi, nebodaj rozhodnutiami Úradu pre verejné obstarávanie. Totiž čím menej škrupúľ, tým lepší biznis. A tak s tou istou firmou Globalgastro plus uzatvorilo ministerstvo vnútra 13. októbra ďalšiu zmluvu, tentokrát v hodnote 2,3 mil. eur.
Ale nielen stravovanie bolo zabezpečené v rozpore so zákonom. Určite si všetci pamätáte na parádnu svadobnú agentúru Dustream. Tú ministrovi odporučil priamo osobný priateľ premiéra Hegera podnikateľ Július Slovák. Tento podnikateľ zabezpečoval volebnú kampaň OĽANO a aj osobnú kampaň Eduardovi Hegerovi. A keďže so svojimi odporúčaniami uspel, pohotovo sa stal subdodávateľom víťaznej firme, svadobnej agentúre Dustream. Vtedy Mikulec, minister vnútra, verejne klamal, že firmu vybral bez riadneho verejného obstarávania, pretože mu to odporučili skalti... skauti, maltézski rytieri, možno aj Majka z Gurunu, prípadne mimozemšťan Alf. A napokon sa priznal, že klamal a že hodnota subdodávky bude presne ním uhradená, keďže z nej profitoval priateľ pána Hegera, podnikateľ Slovák, a že minister vnútra zaplatí všetko, čo išlo Slovákovi, z vlastného vrecka.
Ja som sa aj dnes chcel opýtať tohto najneschopnejšieho ministra vnútra v histórii Slovenskej republiky, koľko už uhradil peňazí pánovi Slovákovi. Bohužiaľ, odletel do Rumunska. Ja by som si želal, aby tam ostal, aby sa na Slovensko nevrátil. Myslím, že by to bola veľká výhra pre Slovensko. A tento príbeh spomínam preto, lebo aj on sa udial v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. A opäť Úrad pre verejné obstarávanie konštatoval, že ministerstvo vnútra porušilo zákon pri tejto zákazke a prihralo 2,5 mil. eur do vrecka súkromnej firmy odporúčanej Hegerovým osobným priateľom. Iba si prestavte, že by takéto niečo sa stalo za minulej vlády. Že by zákazku za 2,5 mil. na priamo odporučil niekto, kto je priateľom či už bývalej ministerky Sakovej, bývalého ministra Kaliňáka alebo nebodaj premiérov Fica či Pellegriniho. Už by sa tu médiá išli roztrhať. A dnes minister Mikulec si povie, že je to všetko v poriadku napriek tomu, že ÚVO konštatovalo opak. A len v týchto dvoch kauzách ministerstvo vnútra protizákonne zo štátnej kasy do súkromných vreciek odlifrovalo 4,2 mil. eur.
Tak sa chcem opýtať, neviem koľko kolegov z OĽANO tu je, že či to je to vaše nekradnutie, či to je to vaše nekrytie korupcie, vážení kolegovia z hnutia OĽANO alebo z tejto schránkovej firmy.
Chcem sa opýtať, kde je teraz pán Matovič, kde je pán Heger. Prečo nevykrikuje, že padni, komu padni, a že zlodeji patria do basy? Ak by to tak bolo, tak veľká časť z vás už v tej base sedí. Ak by Igor Matovič splnil svoj hlavný predvolebný sľub o zavedení hmotnej zodpovednosti politikov, päť ďalších generácií ministra Mikulca by muselo splácať dlhy po jeho neschopnom dedičovi Mikulcovi.
A poďme ďalej, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Roman Mikulec si svojimi kauzami už zarobil aspoň na desať odvolávaní. Po každom z nich zrejme v poslednom čase prežíva najmä vďaka hlasom tej tvrdej opozície, kolegom z SaS, a zázračným prútikom, pre médiá ako keby po neúspešnom odvolávaní tieto kauzy neexistovali, zmažú sa z povrchu zemského a Mikulec začína odznova s čistým štítom - rytier, bojovník. To je tá jeho, jeho unikátna schopnosť, pána Mikulca a celého OĽANO a, žiaľ, aj mnohých médií. Veď neodvolali ho, takže kauza neexistuje. Vybavené, dovidenia.
Ak by som tu mal správny súhrn toho, prečo tento človek nie že má byť odvolaný, ale prečo sa nikdy nemal stať ministrom vnútra, potreboval by som niekoľkohodinové vystúpenie, ale to si tu nemôžem dovoliť. Nie som ani Igor Matovič, ani minister Mikulec a môj čas je krátky, preto zdôrazním aspoň to najhoršie z tragickej kariéry tohto neschopného ministra.
Igor Matovič sa pred poslednými voľbami, podaril sa mu husársky kúsok. Za tri mesiace oklamal komplet celé Slovensko a veľkú časť svojich voličov a vďaka týmto lžiam sa chopil moci. Bolo to pred dva a trištvrte rokom. Ibaže vedel to už samotný Abraham Lincoln a ten povedal: „Môžete chvíľku klamať veľa ľudí alebo môžete dlho klamať malú skupinu občanov, ale nemôžete klamať veľa ľudí dlhý čas.“ Pravda vás totižto dobehne. A tak postupne dobieha pravda Igora Matoviča a všetkých jeho nominantov.
Ústredný slogan Igora Matoviča a celej jeho schránkovej firmy OĽANO pred voľbami bol jasný - spravodlivosť pre všetkých rovnako. Už vtedy sme však viacerí tušili, že toto ľúbivé gesto má aj svoj skrytý podtitul a ten znie: „Zatvoríme všetkých svojich politických oponentov, nech to stojí, čo to stojí, aj bez toho, aby sme sa tu kafrali s nejakými zásadami právneho štátu, tie nepotrebujeme, vyhrajte voľby, môžete všetko!“ Týmto heslom sa inšpirovali kolegovia z OĽANO.
A veľmi rýchlo po voľbách začal Igor Matovič strácať všetky zábrany. Verejne nám do... od tohto pultu odkazoval, aby sme všetci v opozícii šúchali nohami a čakali, kým pre nás nepríde NAKA. Toto odkázal z tohto pultíka vtedajší premiér Igor Matovič. Pamätáte si, ako Veronika Remišová strihala svoje povestné pexeso s nepohodlnými ľuďmi a škrtala tam jednu tvár za druhou. A pamätáte si aj na vyjadrenia Richarda Sulíka, ktorý trval na svojom predvolebnom sľube, že policajný prezident sa musí voliť politicky, a tak sa aj stalo. Máme tu zvoleného najneschopnejšieho policajného prezidenta, akého táto krajina mala. Človeka, ktorý sa hanbí obliecť si policajnú uniformu. Jediné, na čom mu záleží, je poriadna limuzína, retiazka na krku a výlety s kolegyňami. Gratulujem!
Ale najväčšia práca, samozrejme, ostala na tých najvernejších nohsledoch Igora Matoviča, a to na ministrovi vnútra, ktorý dnes tu nie je, a na špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, ktorý, verím, že sleduje dnes toto odvolávanie, budem sa mu osobitne venovať, nášmu geniálnemu špeciálnemu prokurátorovi, pretože oni sa stali hlavnými vykonávateľmi Matovičovej krvilačnej pomstychtivosti a rozhodli sa naplniť ju presne v duchu jej objednávateľa, a to akýmkoľvek spôsobom, akýmikoľvek prostriedkami a za akúkoľvek cenu.
Namiesto dôkazov a usvedčenia obvineného bez akýchkoľvek pochybností zaviedla táto vláda doslova stredoveké spôsoby vyšetrovania. Strčíte obvineného do väzby, kým sa neprizná, psychicky nezrúti a nezačne vypovedať všetko, čo sa od neho žiada na objednávku vyšetrovateľov, ako napríklad naši chlapci, ako ich volá policajný prezident, čurillovci. Chýbajúce dôkazy sa začali nahrádzať výpoveďami kajúcnikov, ktorí udávali jeden druhého, aj vlastnú matku by udali. Robili všetko pre to, aby sa dostali von z väzby, v ktorej hnili niekoľko mesiacov, dodnes nás tuná pročkovci z OĽANO pokúšajú sa presvedčiť, že to všetko je obyčajná ľudská ľútosť a že sa uvedomili nad svojimi skutkami.
Tak aby som vám vysvetlil, o akú ľudskú ľútosť a pokánie ide, páni schránkového hnutia OĽANO. Pripomeniem, že minulý týždeň som podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Bolo to trestné oznámenie kvôli podozreniu z prania špinavých peňazí prominentnými kajúcnikmi, ako sú páni Imrecze, Suchoba a ďalší. Išlo o kauzu Daniari, v ktorej štát prišiel o vyše 18 mil. eur. A tých 18 mil. eur ostalo k dispozícii týmto prominentným kajúcnikom za to, že nabonzovali, koho bolo treba, a z týchto peňazí si žijú, oprali si ich, a to je to, čo im sľúbil Igor Matovič, Daniel Lipšic a minister Mikulec, ktorý tu dnes mal sedieť, ak budete svedčiť tak, ako treba, týchto 18 mil. sú vám k dispozícii, môžete si užívať svoj blahoslavený život kajúcnika.
A preto sa tu opäť verejne pýtam, opäť sa prihováram k Špeciálnej prokuratúre a k Danielovi Lipšicovi, prečo v tejto kauze nestíha podozrenia z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti? Špeciálny prokurátor je povinný začať konanie, ak sa dozvedel o spáchaní trestného činu. Ale čudujte sa svete, stíha sa iba ukradnutie tých 18 mil., ale to, že ich títo kajúcnici zlegalizovali cez čínske banky, to Daniela Lipšica vôbec nezaujíma. Veľmi, veľmi zaujímavé. A toto je tá organizovaná skupina, ktorej súčasťou je aj ten človek, ktorý mal sedieť tu a dnes je v Rumunsku, pretože sa bojí, akého... a čo by si tu dnes od opozície vypočul.
Trestný čin legalizácie z prania špinavých peňazí je pritom jeden z najzávažnejších zločinov. A pýtam sa, či toto nie je forma odmeny pre prominentných kajúcnikov, aby si mohli užívať svoje peniaze v čínskych bankách alebo v hotovosti až do konca svojho prominentného kajúcnického života.
A poďme ďalej, vážené dámy, vážení páni! Výpovede kajúcnikov sú len jednou časťou zneužívania orgánov v trestnom čin... v trestnom konaní na politické účely. Vybraní vyšetrovatelia totiž v mnohých kauzách do... po dopĺňaní výpovede kajúcnikov aj výpoveďami spolupracujúcich skutočných mafiánov, počujete dobre, táto vláda spolupracuje so skutočnými mafiánmi a na plnenie Matovičových krvavých snov neváhali jeho nohsledi v polícii a na Špeciálnej prokuratúre spolupracovať so skutočnými mafiánmi. Matovič, Heger, šipošovci, pročkovci, šeligovci, vetrákovci a podobní jednotlivci majú vyhlásenú asi internú súťaž, kto viac v televíznej debate alebo v relácii, či tu v pléne vysloví slovo mafia.
Počujete, dámy a páni, vaši elitní vyšetrovatelia, vaši chlapci spolu spolupracovali s naozajstnou výpalníckou mafiou! Radili im, ako sa zbaviť legálnej sledovačky. Dohovárali sa, kedy a ako budú vypovedať, len aby splnili politické želania Igora Matoviča, Daniela Lipšica a ministra Mikulca. Ale ani výpovede mafiánov a kajúcnikov nestačili. Vtedy tzv. elitní vyšetrovatelia, vaši chlapci, prekročili rubikon, a ja to tu musím opäť prečítať, pretože opakovanie je matka múdrosti: „Začali si vymýšľať obvinenie priamo vo svojej kancelárii. Obvinenia z tých najzávažnejších skutkov, ako je korupcia či založenie zločineckej skupiny. A čo je najhoršie, o všetkých týchto bezbrehých skutkoch vedel aj minister Mikulec a aj sám špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.“
A je už len trpkou čerešničkou na torte, aké kultivované a inteligentné rozhovory vedeli pri týchto falšovaných obvineniach viesť títo elitní, priam intelektuálni titani hodní poslaneckého klubu OĽANO.
A ja vám to pripomeniem, čo tí vaši chlapci teda pri tom, ako sa snažili pomaly zabiť vlastnú kolegyňu, aký mali kultivovaný rozhovor. Citujem čurillovcov, vašich chlapcov, že ju idú kopnúť do pi... hneď ako to pôjde, že ju idú odstaviť od roboty. Krásne! Druhý citát: „Zapálime jej auto kanistrom,“ to je tiež jeden citát vašich chlapcov. „To bude rodeo, akože nám to povedal aj minister,“ tento tu, ušatý, „že ja viem, že tu bude masaker, ale že musíme ich zastaviť, robte, robte, čo treba,“ odkazuje minister. Bravó! Posledný citát: „Fica treba robiť, Kaliňáka treba robiť, Pellegriniho.“
Kedysi tu bola nahrávka šéfa SIS Ivana Lexu a ministra vnútra pána Hudeka, ako išli kopať vyšetrovateľa do gúľ. A dnes tu tzv. elitní vyšetrovatelia išli o 25 rokov neskôr s vedomím ministra vnútra kopnúť niekam do rozkroku vlastnú kolegyňu.
Ja sa vám čudujem, že, že vám z toho nie je zle, čo vaši nominanti išli predviesť. Sa tu hájite akými kresťansko-konzervatívnymi hodnotami a pre mňa je to jedno obyčajné farizejstvo, pretože každý, kto si musel prečítať už len toto, to je len časť mozaiky, za ktorú tu dnes odvolávame opäť ministra vnútra, tak sa musel, prepáčte, ale musel sa povracať z toho. A vy to idete ešte obhajovať. Presne pre rovnaký dôvod ako pred dvadsiatimi rokmi, tu bola obrovská vzbura, išli odvolať šéfa SIS, ministra vnútra presne pre rovnaký dôvod, lebo vyšetrovateľ, vyšetrovanie sa nebezpečne priblížilo k štátnej moci, k vládnej koalícii a k ministrovi vnútra. To sa presne udialo, keď pani Santusová s jej tímom zistili, aké zverstvá tu robia vaši nominanti.
A na záver to najhoršie, čo o policajných praktikách Matovičovej, Hegerovej a Mikulcovej vlády verejne zaznelo, nebudem hovoriť ja, ale zase, aby sme si povedali v duchu, opakovanie je matka múdrosti, hovorí to bývalý šéf operatívcov NAKA pán Kaľavský a v nasledujúcej citácii, som tu už raz čítal, ale musím to urobiť opäť, pretože všetci ste na nich zabudli, celé hnutie OĽANO, celá koalícia, tvárite sa, všetci tí, čo hlasujete za Mikulca, že toto neexistuje. A čo je horšie, ešte aj médiá na to zabudli a kašlú na to. Keby sa niečo stalo podobné za predchádzajúcich vlád, tak tu médiá idú roztrhať úrad vlády aj parlament, aj všetkých.
Čiže pár citácií zo skutočného hororu, ktorý v policajných kruhoch na Slovensku vládne. Toto je, počas vašej vlády sa toto tu deje, čo teraz idem prečítať. Pán Kaľavský hovorí:
„Nezačali na Slovensku zomierať aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóni zastrelil, Böhm sa zastrelil, Mikulca našli mŕtveho - akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA. Nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju. Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život.“
Jak sa vám to počúva? Dúfam, že aj pani Záborská to počúva, že sa pomodlí dnes ruženec za týchto ľudí, ktorí toto robia. To sú vaši nominanti.
Ďalšie: „Vyrábali sme vymyslené úradné záznamy, že niekto má zbrane, že sa vyhráža susedovi, že je nebezpečný. V skutočnosti to bola hlúposť, ale papier veľa znesie. Úradný záznam vložil vyšetrovateľ do spisu a na jeho základe požiadal o nasadenie Lynx komanda. Ráno o piatej sme vďaka tomu s veľkým krikom vtrhli k niekomu do domu, nad strechou hučal vrtuľník, len aby človek bol od začiatku zlomený, aby sme ho váľali po zemi, aby bol na neho nátlak.“
To je tá vláda a jej praktiky, ktorá tu vojde do histórie Slovenskej republiky, ako povedal vtedajší premiér Igor Matovič. Vy ste tá vláda, ktorá vojde do histórie slovenských dejín za toto, čo ste tu predviedli.
A posledná citácia, pána Kaľavského, počúvajte, najmä pročkovci: „Volal som Čurillovi“ - to je jeden z tých elitných obvinených vyšetrovateľov, vašich chlapcov - „v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom a Čurilla mi povedal, neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nám domov a môžeš mu zastreliť deti.“ (Rečník zatlieskal rukami.) Blahoželám. Vaše metódy, idete strieľať deti. Už ste sa mali dávno pobaliť všetci a odísť.
A ten, kto bude po tomto všetkom ešte ochotný hlasovať za zotrvanie pána ministra ministra vo funkcii, aj vy, pán Klus, ktorý tu sedíte, počúvajte dobre, za akého človeka budete hlasovať. Za tohto človeka, ktorý má takéto praktiky. Verím, že to vaše liberálne krídlo a liberálne svedomie sa pohne aspoň trošku vo vás a vyvodíte zodpovednosť voči pánovi Mikulcovi. Ale keď ste už pridaný do klubu OĽANO, tak vám potom gratulujem, žite s vlastným svedomím ďalej.
A, vážení, dámy a páni, toto bol taký krátky exkurz do podoby právneho štátu na Slovensku. Toto je vaša spravodlivosť, toto je tá vaša očista. Matovič, Heger, Lipšic, Mikulec, Hamran urobili zo Slovenska jednu právnu stoku, v ktorej tu my, budeme musieť žiť ešte rok a pol, kým vás stade nevyženú ľudia palicami vo voľbách.
Jediné, čo dokážete, je trepať nonstop nezmysly o mafii. Dnes však ľudia vidia na veľmi vlastné oči, kto je tu ozajstná mafia. Nebudem hovoriť, kto to je, ale oni ho vedia. A je niekedy také ťažké pochopiť či uveriť, že po všetkých týchto sladkých predvolebných sľuboch, ktoré ste ľuďom ponúkali, by mohol ktokoľvek z OĽANA vrátane ministra Mikulca klamať či kradnúť, preto o tom budem hovoriť znova a znova, aby sa ľuďom aj v týchto veciach otvorili oči.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis