Pani poslankyňa Cigániková, veľmi krátko. O poolingu vieme, tam je problém iba v tom, že ako to alebo teda a plánuje sa využívať. Tam je jediný problém v tom, že ako to technicky zrealizovať, pretože to chce istý čas a teraz to tak poviem, tá vzorka ľudí, na ktorom sa to robí, musí byť nejako k dispozícii. My sme napríklad uvažovali len, že to by sa dalo robiť napríklad v prípade parlamentu alebo nejakých krajských obecných zastupiteľstiev, pretože keby sa tá vzorka odobrala 150 ľudom, alebo dajme tomu a plus zamestnancom Národnej rady a tí, čo sa tu pohybujú, a vyšla by negatívne, tak je jasné, že môžme zasadať, pretože nikto nemá. Ak by, pre vysvetlenie kolegov, ak by sa ukázalo, že tá vzorka je pozitívna, no tak by sme sa rozdelili na dve polky a otestovala by sa iba, a takto by sme vylučovali vlastne tých, ktorí s istotou pozitívne testovaní nie sú, a ušetrili by sme veľa testov. Je to jednoduchšie, ako keby sa išlo, že 150. Áno, uvažuje sa nad tým, ale kolegovia na tom permanentnom krízovom štábe uvažujú, vypracovávajú analýzy, v akých prípadoch by sa to používalo.
Čo sa týka toho druhého, rád by som ti vedel odpovedať veľmi presne. To, čo som mohol urobiť ja, je, že teda tých 80 % v prípade prekážok v práci, keďže podľa nášho názoru teda by nespadali tí lekári, ktorí majú tie ľudovo povedané pohotovosti, alebo ako by som to povedal, nemali by byť dotknuté týmto, čo som, čo som predložil, ale aby sme si boli stopercentne istí, tak sme ich z toho vyňali, aby proste dostávali aj v tomto prípade 100 % mzdy. Zdravotníci a pracov..., a lekári atď. To ti viem povedať, lebo sa to týka tohto návrhu zákona.
Ale o tých problémoch, ktoré si spomínala, že samozrejme, že lekárom, najmä ambulantným poklesli teraz výkony, oni sú tak isto zasiahnutí, lebo od nich chceme, aby pokiaľ možno čo najviac úkonov robili telefonicky alebo elektronicky, tie, ktoré sa dajú, aby tí pacienti nemuseli prísť, tak tam sa uvažuje o dvoch možnostiach, ale to pani poslankyňa ber iba ako informáciu, keďže sa zúčastňujem na rokovaniach krízového, Ústredného krízového štábu a na rokovaniach vlády. Má to na starosti pán minister Krajčí, ale teda hovorím iba informáciu, že sa ide dvomi cestami.
Jedna je, že by každý lekár dostával od poisťovne istú paušálnu platbu v závislosti od toho, že aké má tie priemerné, teraz to tak ľudovo poviem, že fakturácie alebo, alebo to, čo je v nejakej úrovni, aby vedel s istotou, že prežije, bude môcť vyplatiť pani sestričku, nájmy, atď. atď.
A druhá cesta, ktorou sa, ktorou sa ide, ale v akom stave to aktuálne je, sa treba naozaj opýtať pána ministra Krajčího, je, že sa uvažuje, ešte povedal by som, o individu..., o nejakom individuálnejšom prístupe založenom na tom, že podľa jednoty jednotlivých, teraz ako to poviem, ako sa to povie, odborov(?) alebo lekár, ale teraz nemyslím odborového zväzu, ale akoby špecializácií, že ako sa to stanoví, aby tie náklady boli prekryté, pretože samozrejme je záujmom nás všetkých, aby každý z tých lekárov špecialistov, všeobecných lekárov proste vedel, že prežije toto obdobie, tých pár týždňov, maximálne pár mesiacov bez toho, aby musel tú ordináciu zavrieť. Rokuje o tom pán minister Krajčí, presnejšie to povedať neviem, momentálne.