Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 16:51 hod.

JUDr. Bc. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:51 - 16:52 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pani poslankyňa, ďakujem za tvoje vystúpenie. Áno, odznelo tam veľa pravdivého, aká je súčasná právna úprava na Slovensku. Ja len tak na doplnenie z historickoprávneho hľadiska. Možno neviete, ale napríklad v Českej republike platí lehota výkonu väzby ako zaisťovacieho úkonu 3 mesiace. A tá lehota platí od Rakúsko-Uhorska.
Takže Česká republika je v 21. storočí s výkonom kolúznej väzby. My máme dĺžku trvania tohto zaisťovacieho úkonu niekedy 10, 12, 15 dokonca 18 mesiacov, čo je absolútne neprijateľné. A presne aj stanoviská alebo odporúčania výboru, špeciálneho výboru Rady Európy, ktorý sa zaoberá vecami ako neľudské zaobchádzanie, nám dal jasné stanoviská, že by sme mali ako Slovenská republika a členský štát Rady Európy riešiť tento zaisťovací úkon.
Len na predstavenie. Kolúzna väzba je väzba, v ktorej sa obvinený sa nachádza 23 hodín denne, má hodinovú vychádzku, nie je v styku s rodinnými príslušníkmi, nie je v styku s nikým. Má hodinovú vychádzku raz do dňa. A môže sa k nemu dostať buď kňaz, alebo v určitých prípadoch obhajca, ak má na to priestor.
Takže určite by sme sa mali zmenou Trestného poriadku dostať, si myslím, do civilizovaného sveta, hlavne do krajín západnej Európy, kde by sme mali aj týmto zaisťovacím úkonom dávno patriť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2021 16:23 - 16:24 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca k uvedenému vládnemu návrhu zákona.
Vládny návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby vládny návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a to aj ako gestorský výbor. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona sa prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň vládny návrh zákona prideliť výboru, vrátane určenia gestorského výboru v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady. Navrhujem zároveň, aby výbor prerokoval návrh zákona ihneď.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.5.2021 9:13 - 9:14 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, pani poslankyne, páni poslanci, predseda Národnej rady pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky s tým, že o výsledku prerokovania návrhu na skrátené legislatívne konanie bude informovať Národnú radu.
Schôdza ústavnoprávneho výboru bola zvolaná na 13. mája 2021 na 8.30 hod., avšak výbor o návrhu nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný.
Predseda výboru ma poveril, aby som k uvedenému návrhu plnil úlohu spravodajcu.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2021 18:53 - 18:55 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec, samozrejme, je to vecou diskusie. Je, je to samozrejme aj otázka kapacity, že či sa bavíme o budovách, kde budeme radovo poskytovať sociálne služby pre desiatky, resp. pre stovky týchto. Takže hovorím, že ako čo sa týka aj kapacít, čo sa týka tých technologických vecí, tak je to, samozrejme, na diskusiu.
Ale čo sa týka tých nájomných bytov, tak čo mám informáciu, tak je to rozdelené do dvoch častí. Tuším zajtra by mal ísť do medzirezortného pripomienkového konania návrh stavebného zákona, ktorý má riešiť úplne nanovo digitalizáciu stavebných konaní, ako aj prípravu územných plánov, čiže úplne sa prepracuje stavebné právo. Dôjde k rekodifikácii s tým, že k schvaľovaniu by v rámci Národnej rady malo dôjsť niekedy do jesene. Čiže v jeseni by sme tu mali mať stavebný zákon.
A druhá vec je koncepcia výstavby štátnych nájomných bytov, ktoré je v gescii úradu podpredsedu vlády s tým, že mám informáciu, že tiež legislatíva je pripravená, takže je to rozdelené do týchto dvoch častí a do jesene by to malo byť v účinnosti. Ale čo sa týka tohto predkladaného návrhu ohľadne kapacít a využívania týchto budov, ktoré, ktoré sú nie sú využívané, tak, samozrejme, hovorím, je to vecou diskusie a možno aj rozpočtu, ako sa nastaví celková, celková prerábka.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2021 18:46 - 18:52 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Nakoľko je financovanie obstarávania zariadenia sociálnych služieb produktom Štátneho fondu rozvoja bývania, rovnako ako financovanie nájomných bytov, týmto návrhom chceme vytvoriť rovnaké podmienky kúpy na základe jednak kúpnej zmluvy a jednak na základe zmluvy o budúcej kúpnej zmluve ako pri nájomných bytoch. Táto iniciatíva vyplynula predovšetkým z prieskumu medzi samosprávami, že zrovna tento spôsob obstarávania je najvýhodnejší aj najvyužívanejší.
Hlavným zámerom tejto zmeny je fakt, že na Slovensku evidujeme veľké množstvo nevyužívaných budov, ktoré môžu po malej investícii do prestavby spĺňať požiadavky pre zariadenia sociálnych služieb. Takto vzniká možnosť využiť jestvujúce stavby na zariadenia sociálnych služieb, ktorých je nedostatok a ktoré je možné vybudovať aj tam, kde nie je záujem alebo možnosť vybudovať nájomné byty. Nakoľko už teraz o zariadenia sociálnych služieb bol prejavený obrovský záujem aj vďaka zvýhodneným podmienkam, očakávame, že sa ich počet radovo zvýši. Napriek tomu je možné, že samotné zariadenia budú pre niektorých prevádzkovateľov neúnosné, a preto vznikla táto možnosť získať finančné prostriedky na odkúpenie takéhoto zabehnutého zariadenia, aby obyvatelia takéhoto zariadenia, nedajbože, neskončili bez opatery a bez domova. Je veľmi dôležité uvažovať dopredu a pripraviť možnosti aj pre takéto situácie.
Ak by mal niekto podozrenie, že sa takýmto spôsobom vytvorí možnosť obchádzať verejné obstarávanie, je na omyle, nakoľko aj zmluva o budúcej kúpnej zmluve je predmetom verejného obstarávania. Touto zmenou sa vytvorila možnosť kúpy v zariadeniach sociálnych služieb pre neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby na zabezpečenie bývania, správy, údržby, obnovy bytového fondu, ktorej zakladateľom alebo ktorej jedným zo zakladateľov je obec alebo vyšší územný celok, celok, nakoľko môžu deklarovať schopnosť splácania výhradne finančným plánom vytvoreným na existujúcej budove.
Chcel by som na margo aj tohto bodu ešte uviesť, že chceme predložiť pozmeňujúci návrh k tomuto návrhu zákona a tak by som ho teraz prečítal a poprosím o zastavenie časomeru.
Jedná sa o pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení neskorších predpisov, tlač 452.
1. V čl. I, sa za bod 9 vkladá nový 10. bod, ktorý znie:
„10. § 10 odsek 13 znie:
„(13) Podporu na obstaranie nájomného bytu podľa § 6 ods. 1 písm. b) môžeme poskytnúť len vtedy, ak žiadateľ podľa § 7 ods. 1
a) písm. b) a c) obstaráva nájomný byt na svojom území,
b) písm. f) a g) obstaráva nájomný byt na území Slovenskej republiky.“.“.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: Obec v súlade s § 1 ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a vyšší územní celok v súlade s § 4 ods. 1 zákona č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov sa majú starať o všestranný rozvoj svojho územia a o potreby obyvateľov s trvalým pobytom na jeho území. V nadväznosti na uvedené sa legislatívnou úpravou navrhuje, aby obce a vyšší územní celok mohli obstarávať nájomný byt na nimi spravovanom území a mohli tak zabezpečiť plnenie potrieb v oblasti bývania najmä pre svojich obyvateľov.
Iná právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky a nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby na zabezpečenie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu, ktorej zakladateľom alebo ktorej jedným zo zakladateľov je obec alebo vyšší územný celok, ak ich vklad tvorí najmenej 51 % majetku neziskovej organizácie a v správnej rade neziskovej organizácie ich zastupuje nadpolovičný počet členov, môžu nájomný byt obstarávať na celom území Slovenskej republiky.
2. V čl. I, sa za bod 18 vkladá nový 19. bod, ktorý znie:
„19. V § 18 ods. 4 sa slová „10 %“ nahrádzajú slovami „20%“.“.
Odôvodnenie: Úvery poskytované Štátnym fondom rozvoja bývania sú výrazne výhodnejšie ako komerčné úvery (stabilná ročná úroková sadzba do 1 % počas výstavby, ako aj počas celej lehoty splatnosti, t. j. 20 až 40 rokov). Predloženým návrhom sa rozširuje možnosť právnických osôb realizovať obstaranie nájomných bytov v rámci celého územia Slovenska.
Navrhuje sa preto zvýšiť sankciu v prípade, ak by došlo k porušeniu podmienok zachovania nájomného charakteru podporených nájomných bytov. Ustanovením bude takto upravená jednotná výška sankcie v prípadoch, ak nebude dodržaná minimálna doba pre zachovanie nájomného charakteru podporených bytov, poskytovania sociálnych služieb v podporených zariadeniach sociálnych služieb, resp. ubytovania v ubytovacích domoch. Snahou navrhovanej úpravy je minimalizovať negatívne dopady na činnosť Štátneho fondu rozvoja bývania.
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, za mňa všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2021 18:40 - 18:43 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, jedným z hlavných nástrojov podpory rozvoja bývania zo strany štátu je nepochybne štátny fond rozvoja bývania a prostredníctvom tohto nástroja štát dlhodobo podporuje financovanie priorít, ktoré sú premietnuté v štátnej bytovej politike pri rozširovaní a zveľaďovaní bytového fondu.
V súčasnosti jeho podpora smeruje aj do oblasti podpory financovania výstavby a obnovy vybraných zariadení sociálnych služieb. Možno povedať, že ŠFRB patrí k významným prvkom zvyšovania kvality a dostupnosti bývania na Slovensku.
Čo je cieľom tohto nami predkladaného návrhu? Ide o možnosť navrhnúť úpravu možnosti pre podporu obstarávania zariadenia sociálnych služieb tak, aby došlo k zvýšeniu kvality života obyvateľov miest a obcí v dôchodkovom veku odkázaných na pomoc inej osoby a sociálnej služby. Vzhľadom na to, že podiel zariadení sociálnych služieb na Slovensku je nízky, navrhujeme zaviesť nové opatrenia, ktoré budú motivovať žiadateľov z verejného, ale aj súkromného sektora k obstarávaniu bývania v zariadeniach sociálnych služieb.
Zámerom novely zákona je aj vytvorenie podmienok pre zvýšenie počtu zariadení sociálnych služieb, ako aj zvýšenie počtu lôžok v zariadeniach sociálnych služieb. V týchto zariadeniach, ktoré môžeme podporovať podľa platného znenia zákona, sa poskytujú s celoročnou pobytovou formou sociálnej služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku a nahrádzajú klientom prirodzené rodinné prostredie vrátane celoročného ubytovania.
Podľa platného znenia zákona je možné poskytovať podporu na výstavbu zariadenia sociálnych služieb alebo prestavbu nebytového priestoru na zariadenia sociálnych služieb a na obnovu zariadenia sociálnych služieb vrátane jeho zateplenia. Predloženým návrhom zákona navrhujeme rozšíriť formu obstarávania zariadenia sociálnych služieb o kúpu zariadenia, pričom od nadobudnutia právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na toto kupované zariadenie neuplynulo viac ako tri roky.
Pozitívnym vplyvom tohto návrhu je vytvorenie podmienok pre zvýšenie počtu zariadení sociálnych služieb, ako aj zvýšenie počtu lôžok v zariadeniach sociálnych služieb.
Na úvod toľko a následne, pán predsedajúci, ja by som sa prihlásil aj do rozpravy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 20:45 - 20:47 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, ďakujem za váš príspevok. Ja sa budem zase venovať tej oblasti, čo ste spomínali návrh reformy súdnej mapy alebo nových obvodov súdov. Vy ste v podstate tuším vyštudovaný právnik, ste bývalý policajt alebo vyšetrovateľ a veľmi dobre si uvedomujete, aký vplyv majú súdne obvody aj na ďalšie inštitúcie v štáte. Jednak to bude mať vplyv na nové obvody okresných prokuratúr, potom sociálne kurately na úradoch práce, jednak vyšetrovateľov, čiže, samozrejme, ide o veľmi zásadnú reformu a môžem vám povedať, že musí byť k tomuto návrhu ešte diskusia, pretože sú tam aj veci a otázniky, ktoré vyvolávajú otázky aj vo mne ako členovi ústavnoprávneho výboru, pretože jednoducho musí aj ministerstvo spravodlivosti vysvetliť v rámci tohto návrhu, že z akého dôvodu ruší ten-ktorý konkrétny súd, prečo sa menia tieto súdne obvody.
Vyvoláva, vyvoláva napríklad otázka u mňa to, že prečo napríklad bude zrušený okresný súd v Piešťanoch a presunie sa do úplne iného kraja, do Trenčianskeho kraja. Presunie sa celá prokuratúra, presunie sa sociálna kuratela. Ďalej musí sa riešiť otázka prestupu sudcov a administratívnych zamestnancov. Budú vôbec môcť dochádzať z jednotlivých regiónov do iných regiónov? Budú mať na to financie? Čiže, samozrejme, že musí byť zodpovedaná aj táto otázka. Veľmi dobre, že ste to otvorili, pretože v tejto oblasti musí byť určite diskusia a oveľa podrobnejšia.
A čo sa týka podpory zaostalých regiónov. Ja som zo Zemplína, tam máme tuším 7 zaostalých okresov. Je tam 450-tisíc obyvateľov a jednoducho nemáme ani jeden kilometer diaľnice, nemáme jeden kilometer rýchlostnej cesty. Tak verím, že aj táto vláda neostane so sľubmi len na papieri... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 20:13 - 20:15 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne za slovo. Ďakujem, pani vicepremiérka, za vystúpenie, ale veľa problémov, ktoré ste zdedila v rámci riešenia eurofondov, aj v tejto oblasti vyslovene je dôležité riešiť menej byrokracie, zjednodušenie procesov, toto je alfa a omega celej tejto oblasti. Ja som aj rád, že teraz na tejto schôdzi budeme riešiť aj vládny návrh zákona o príspevku poskytovanom v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov, kde sa práve rieši táto oblasť tým, aby došlo k menšej byrokracii a k zjednodušeniu procesov.
Čo ma zaujala aj ďalšia vaša veta, že chcete riešiť problematiku alebo oblasť high-tech technológií na diaľniciach alebo diaľnic budúcnosti. Ja by som len, nielen vám, pani vicepremiérka, ale aj celkovo vláde a zodpovedným rezortom chcel upriamiť ich pozornosť na to, že Slovensko je momentálne v pozícii, že sa ešte len pozerá, akým spôsobom by to riešila. Ale poviem vám, že napríklad taká Ukrajina, ktorú teraz berieme momentálne ako krajinu, kde prebieha vojnový konflikt, je pred nami, dokonca ukrajinský premiér Šmyhal v marci tohto roku riešil túto vec, že Ukravtodor, čo je v podstate taká ukrajinská národná diaľničná spoločnosť, podpísala memorandum, ktoré ju upráv... oprávňuje na to, aby začala riešiť verejno-súkromné partnerstvá, kde práve jednou z podmienok je, aby táto diaľnica bola na európskej, západnej úrovni. Čiže pred nami.
Ďalej napríklad vysoko inteligentné alebo technologické hraničné priechody, ale nie na Slovensku, nie medzi Slovenskom a Ukrajinou, ale medzi Poľskom a Ukrajinou a Maďarskom a Ukrajinou.
Napríklad poviem takú informáciu, maďarská vláda, minister zahra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:33 - 19:35 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, chcem reagovať ohľadne vašej výčitky, že pán vicepremiér Holý je zbytočný v tejto vláde, že je neviditeľný. Ja viem, možno sa očakáva niekedy, že keď je niekto minister, tak by sa mal ukazovať každý deň nejak v médiách, aby bol mediálne prezentovaný, ale môžem vám povedať otvorene, že pán Holý sedí na pracovných skupinách.
A či je zbytočný? No, poviem vám ako, čisto z praxe viem, že má viacero pracovných skupín, ktoré riešia napríklad momentálne rekodifikáciu stavebného práva. Vieme, že stavebný zákon je tu účinný 40 rokov, je absolútne neaktuálny. Či už developeri, či už štátna správa, či už štátne orgány, samospráva vyslovene žiadajú po jednom, zmeňte konečne stavebný zákon a stavebné právo, pretože to, čo sa tu deje, je šialené.
Ďalšia vec, koncepcia výstavby štátnych nájomných bytov. Za rok sa tu niekto smeje, že však nespravili ste ani jeden byt, nevystavali ste ani jeden z tých 25-tisíc nájomných bytov. Ja vám poviem vyslovene porovnanie, komparáciu. Mali sme tu rok 2012 - 2016, bol tu minister Počiatek, ktorý po tisíc pripomienkach stiahol stavebný zákon z pléna, potom tu bol minister Érsek, ktorý po štyroch rokoch ani nepredložil ten stavebný zákon, čiže ideme tu porovnať 8 rokov nečinnosti vlády SMER-u s rokom činnosti vlády Igora Matoviča, resp. SME RODINA, ktorá si zobrala tento bod ako svoj vlastný. A jednoducho je to naša téma, s ktorou ideme. A jednoducho môžem povedať k stavebnému zákonu, momentálne je v predbežnom pripomienkovom konaní. Teraz v stredu by malo ísť do medzirezortného pripomienkového konania a na jeseň by mal byť účinný stavebný zákon. Koncepcia výstavby štátnych nájomných bytov ide do prázdna.
Takže či je zbytočný pán podpredseda Holý? Nemyslím si. Má pracovné skupiny, ktoré riešia reálne túto agendu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:00 - 19:02 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Tomáš, mňa sekla trošku taká informácia alebo veta, ktorú ste povedali, že jednotlivé úrady práce po Slovensku sú organizované údernými jednotkami SME RODINA, no ja by som vám chcel pripomenúť, že na rozdiel od predchádzajúcich vládnych garnitúr súčasný minister práce pán Krajniak jednoducho dal na odbornosť, dal na manažérske schopnosti ľudí, ktorí, ktorí sú dlhé roky v rámci tejto oblasti. Veľmi dobre viete, že napríklad ústredie práce riadi človek, ktorý je tam v podstate už 9-10 rokov. Zároveň na úradoch práce sú schopní manažéri, ktorí, ja som to už aj dnes povedal, bravúrne zvládli riešenie pandémie v rámci tohto segmentu, čiže som trošku ako nemilo prekvapený, že zhadzujete týchto ľudí, ktorí jasne ukázali, že majú manažérske a odborné schopnosti viesť tieto úrady.
A čo sa týka tej antisociálnosti SME RODINA, ja som to už aj hovoril dnes, keď bola rozprava, v rámci vystúpenia pána poslanca Richtera, my sme žiadne obedy pre deti nezrušovali v rámci škôl, jednoducho každý pracujúci rodič, ktorý má dieťa od 6 do 15 rokov, má nárok na daňový bonus, na zvýhodnený daňový bonus, jednoducho od 1. júla sa zvýšilo o 1,7-násobok z tej základnej sadzby tohto daňového zvýhodnenia, tuším to vychádza na 39 eur, od 1. januára 2022 na 44 eur, čo sa týka rodičov, ktorí sú v hmotnej núdzi, im sa zvyšovali tie príspevky z 1,20 na 1,30 eura s tým, že teraz, pokiaľ mám informáciu, tak koaliční poslanci niektorí predkladali návrh do pléna, aby do toho boli zaradení aj rodičia, ktorí sú nezamestnaní alebo ktorí sú poberatelia aj dôchodkov, čiže... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis