Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

28.5.2021 o 14:08 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 2.7.2021 12:59 - 13:05 hod.

Miloš Svrček
 

23.6.2021 11:54 - 12:01 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo.
Lietajúce športové zariadenia a ich piloti tvoria pravdepodobne najmladšiu z kategórie lietadiel, ktoré sa v rámci pravidiel určených nariadeniami zo strany Európskej únie a jej výkonného orgánu Európskej agentúry pre bezpečnosť v lietaní etablovala ako jedna z kategórii lietadiel všeobecného letectva.
Len tak z historického exkurzu by som priblížil, akým spôsobom práve táto oblasť a tento segment letectva na Slovensku vznikala. V marci 1990 dobrovoľná spoločnosť a spoločenská organizácia s názvom Letecká amatérska asociácia Českej a Slovenskej federatívnej republiky dostala od federálneho ministerstva dopravy a spojov Československej socialistickej republiky poverenie na výkon niektorých činností pri stavbe a prevádzke závesných lietajúcich športových zariadení. Tieto lietajúce športové zariadenia ako kategória lietadiel zahrňuje jednak paraglajding, motorový paraglajding, závesné lietanie a rogalá, vírniky, vrtuľníky, lietadlá riadené zmenou ťažiska, aerodynamicky riadené lietadlá, ultraľahké lietadlá do hmotnosti 475 kg so záchranným systémom integrovaným v lietadle a amatérsky postavené lietadlá pri vzletovej hmotnosti 600 kg.
Všetky tieto lietadlá môžu vykonávať iba nekomerčné športové lety za účelom vzdelávania športu, rekreácie a privátneho využitia. Po rozdelení sa dve samostatné republiky v roku 1993 rozdelili aj práve v tejto oblasti športového lietania. Na Slovensku to bola Letecká amatérska asociácia Slovenskej republiky. Práve na Slovensku pokračoval rozvoj malého lietania a za prispenia Štátnej leteckej inšpekcie vznikla v roku 1989 Slovenská federácia ultraľahkého lietania ako občianske združenie s pôsobnosťou pre aerodynamicky riadené ultraľahké lietadlá a existujúca Letecká amatérska asociácia Slovenskej republiky.
Bez zveličovania možno povedať, že od tohto momentu začína novovek malého lietania celého všeobecného letectva.
Všeobecným letectvom sa rozumejú, ako som už povedal na úvod, paraglajdy, balóny, vzducholode, ktoré sa používajú na športové účely, ale aj ako komerčné napríklad korporátne firemné lietadlá, reklamné balóny, súkromné lietadlá fyzických osôb, ktoré nie sú určené na hromadnú alebo komerčnú prepravu leteckými spoločnosťami. Avšak v nadväznosti na nekomerčné športové lietajúce zariadenia určené na vzdelávanie, rekreáciu a šport sú v súčasnosti poverenými organizáciami na schvaľovanie spôsobilosti lietadiel, lietajúcich športových zariadení a vydávanie preukazov spôsobilosti pilotov na Slovensku štyri organizácie. Je to Slovenská liga aviatikov, Slovenská letecká federácia, bývalý SFUL, Letecká amatérska asociácia, ktorá je členom Slovenského národného aeroklubu, a samotný Slovenský národný aeroklub.
Lietajúce športové zariadenia sa pohybujú prevažne vo vzdušnom priestore kategórie G, to znamená voľné letové pásmo. Lety v tejto kategórii lietadiel sú povolené od východu do západu slnka, súmraku. Tí, ktorí sa venujete tejto oblasti, viete, o čom hovorím, za podmienok dohľadnosti zeme. Predstavy, že lietajúce športové zariadenia sú handráky alebo, prepáčte za výraz, papieráky patria dávnej minulosti. Dnešné lietajúce športové zariadenia hlavne aerodynamicky riadené, ktorých výstavba a prevádzka pod dozorom poverených organizácií, kvality a bezpečnosti je porovnateľná s letúnmi kategórie normál, teda vyššou kategóriou lietadiel, ktoré už môžu svojimi výcvikovými zariadeniami vycvičiť aj dopravných pilotov, je na mieste.
Produkcia týchto lietadiel na profesionálnej úrovni je aj významným vývozným a hospodárskym prínosom pre ekonomiku Slovenskej republiky. Slovenská republika je, pre vašu informáciu, v tejto oblasti na špičke producentov lietajúcich športových zariadení v Európskej únii a produkcia lietadiel predstavuje pre každý štát vysoko edukovanú a technologicky najvyspelejšiu priemyselnú produkciu. Ďalšou možnosťou získania kvalifikácie leteckého personálu nielen pre lietajúce športové zariadenia sú uchádzači, držitelia preukazov spôsobilosti vyššej kategórie tzv. súkromný pilot, potom komerčný pilot alebo dopravný pilot.
Po splnení predpísaných administratívnych náležitostí kancelária poverenej právnickej alebo fyzickej osoby uzná preukaz, ktorý som spomínal, PPL, CPL, ATPL ako ekvivalent spôsobilosti pilota lietajúcich športových zariadení, ktorý po typovom preškolení má platnosť dva roky. Táto spôsobilosť však musí byť navzájom uznaná všetkými poverenými organizáciami v rámci Slovenskej republiky na jednotlivé kategórie lietajúcich športových zariadení bez akýchkoľvek diskriminácií. Preto tento daný návrh zákona reaguje na potreby aplikačnej praxe v oblasti aplikovania výcviku leteckého personálu lietajúcich športových zariadení.
Lietajúcim športovým zariadením, ako už bolo spomenuté, je lietadlo osobitnej kategórie určené na letecký šport. Výcvik členov leteckého personálu lietajúcich športových zariadení by mala vykonávať fyzická alebo právnická osoba poverená na základe povolenia vydaného dopravným úradom. Jej cieľom je zachovanie vysokej úrovne bezpečnosti leteckej prevádzky týchto zariadení a rozvoju tohto odvetvia leteckého športu. Tento systém je dlhodobo funkčne nadväzujúci a potrebuje určitý konkrétny legislatívny rámec, a práve aj preto z toho dôvodu aj ako človek, ktorý má na starosti u nás za poslanecký klub SME RODINA dopravu a pod dopravu spadá aj tento segment dopravy, teda letecká doprava, práve z tohto dôvodu som aj spolunavrhovateľ tohto zákona, a preto navrhujeme aj práve túto legislatívnu úpravu.
Takže ak by som vás mohol aj poprosiť, podporte tento návrh zákona, pretože veľmi uľahčí a veľmi zefektívni situáciu, čo sa týka zaškoľovania týchto fyzických alebo právnických osôb, ktoré sa chcú pohybovať v tomto segmente dopravy.
Ďakujem pekne, za mňa všetko.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.6.2021 11:49 - 11:51 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 143/1998 o civilnom letectve (letecký zákon) predkladá do Národnej rady Slovenskej republiky skupina poslancov Národnej rady. Týmto predmetným návrhom zákona reagujeme na potreby aplikačnej praxe v oblasti vykonávania výcviku leteckého personálu lietajúcich športových zariadení. Lietajúcim športovým zariadením je lietadlo osobitnej kategórie určené na letecký šport a rekreačné lietanie, na ktorého stavbu a prevádzku sa vzťahujú osobitné podmienky určené Dopravným úradom v súlade so zákonom o civilnom letectve.
Dopravný úrad poveril právnické osoby v súlade s § 19 ods. 4 a § 48 ods. 3 zákona o civilnom letectve v znení neskorších predpisov dozorom nad stavbou a overovaním spôsobilosti lietajúcich športových zariadení podľa určených technických podmienok a postupov a ich evidenciou, ako aj overovaním odbornej spôsobilosti a vydávaním preukazov odbornej spôsobilosti leteckému personálu lietajúcich športových zariadení a iných lietadiel určených výhradne pre športové účely.
Doterajšia dlhoročná činnosť poverených právnických osôb vo vzťahu k lietajúcim športovým zariadeniam a členom leteckého personálu lietajúcich športových zariadení sa z pohľadu dosiahnutia a zachovania vysokej úrovne a bezpečnosti leteckej prevádzky lietajúcich športových zariadení osvedčila a ukazuje sa ako porovnateľná s ostatnými druhmi prevádzky všeobecného letectva.
Navrhovaná právna úprava preto aj oprávňuje Dopravný úrad týmto osobám vo vzťahu k členom leteckého personálu lietajúcich športových zariadení okrem overovania odbornej spôsobilosti členov leteckého personálu lietajúcich športových zariadení a vydávania preukazov odbornej spôsobilosti týmto členom leteckého personálu povoliť aj vykonávanie výcviku členov leteckého personálu lietajúcich športových zariadení.
Za mňa toľko, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

28.5.2021 14:08 - 14:11 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci, ktoré sa konalo 28. mája 2021, obsahuje nasledovné znenie:
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 100 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 100 poslancov. Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia v Národnej rade Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci celkovo nula poslancov neodovzdalo hlasovacie lístky. Zo 100 odovzdaných hlasovacích lístkov bol jeden neplatný.
Z 99 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Vladimíra Ledeckého za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci hlasovalo celkovo za 76 poslancov, proti bolo 11 poslancov, zdržalo sa 12 poslancov.
Na voľbu predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní bol za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci zvolený Vladimír Ledecký.
Overovatelia poverujú svojho člena Miloša Svrčeka oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 28.5.2021 14:08 - 14:11 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, ďakujem za slovo. Zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 28. mája 2021 obsahuje nasledovné:
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 100 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 100 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky nula poslancov neodovzdalo hlasovacie lístky. Zo 100 odovzdaných hlasovacích lístkov bol 1 neplatný, z 99 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Tomáša Lehotského za podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky hlasovalo za 75 poslancov, proti bolo 13 poslancov, zdržalo sa 11 poslancov.
Podľa čl. 90 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky na zvolenie podpredsedom Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní nebol za podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky zvolený Tomáš Lehotský.
Overovatelia poverujú svojho člen Miloša Svrčeka oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:47 - 10:49 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Kočiš, tiež sa v mnohom čudujem, že do dnešného dňa viac ako rok po voľbách alebo po zostavení vlády nebol do parlamentu predložený vládny návrh o novele Trestného poriadku. A tiež sa čudujem, že keď do pár mesiacov bola schopná pani ministerka, resp. zamestnanci rezortu spravodlivosti, pripraviť reformu ústavy, keď sme boli schopní zmeniť podmienky, čo sa týka vypočúvania a voľby generálneho prokurátora, keď sme boli schopní riešiť už začiatky súdnej mapy – a súdna mapa bude určite predmetom veľkej debaty aj tuto v pléne Národnej rady – a neboli sme schopní riešiť vládny návrh o novele Trestného poriadku, tak tiež sa čudujem, že prečo v tejto oblasti, keď sa rieši ochrana ľudských práv obvinených v kolúznej väzbe, že to nebolo možné.
A práve preto aj pani poslankyňa Hajšelová, resp. SME RODINA, si vypočula všetky námietky, stanoviská, odporúčania jednotlivých medzinárodných inštitúcií, odborných stavovských organizácií, Slovenská advokátska komora, presne ako bolo povedané, aj zo strany akademickej oblasti sme si vypočuli všetky podmienky, všetky návrhy, pripomienky, a práve v tom sú premietnuté v tomto legislatívnom návrhu pani poslankyne tieto pripomienky.
Tak jednoducho obviňovať nás z toho, že týmto návrhom budeme mariť vyšetrovanie alebo že nejak závažným spôsobom naštrbíme trestný proces, je bohapustý populizmus.
Práve preto bol predložený tento návrh, aby sa riešila táto otázka po odbornej rovine. Odbornej rovine. Toto nie je politika. Odborná rovina.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:25 - 10:27 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pán predseda Národnej rady vystúpil ako predseda najvyššieho zákonodarného orgánu tohto štátu. Najvyššieho zákonodarného orgánu, ktorý je zložený z poslancov, ktorí v zmysle Ústavy Slovenskej republiky majú legislatívnu iniciatívu. Legislatívny proces preto nie je podľa môjho názoru možné dávať len na exekutívu, vládu beriem ako vysunutý orgán, ako podriadený orgán alebo kvázi externý výbor Národnej rady. Čiže dávať do pozície poslancov, že, no, nebude ten proces legislatívny zabezpečený tak, ako by sme si to vedeli predstaviť napríklad zo strany vlády, tak pokladám za bohapustý populizmus. Toto si tu nemôžeme dovoliť.
Ako myslím si, že všetci, ktorí sedia v tejto miestnosti, si ctia Ústavu Slovenskej republiky ako najvyšší, najvyššiu právnu normu tohto štátu a tá jasne hovorí, že poslanci majú zákonodarnú iniciatívu. A pani poslankyňa Hajšelová využila svoju zákonodarnú iniciatívu a teraz o tom diskutujeme. Máme prvé, druhé, tretie čítanie, ak je tam niečo napríklad z legislatívneho hľadiska nedostatočné, máme tú možnosť, aby sme to doplnili, aby sme to opravili.
A hovoriť o tom napríklad, že ideme prepúšťať touto právnou normou nejakých obvinených z väzby?! Vážení, ten, kto to hovorí, tak nemá naštudovaný tento zákon. Si otvorte aj tie posledné strany, na ktorých sú napríklad prechodné ustanovenia, kde sa jasne hovorí, akým spôsobom sa to bude riešiť. Čo to tuná rozprávate?!
Máme tu stanoviská, odborné stanoviská odborných stavovských organizácií, ktoré jasne hovoria, otvorte túto tému, začnite riešiť kolúzne väzobné stíhanie, pretože je nadmerne využívané. Za týmto účelom je otvoriť, je potrebné otvoriť dôvody kolúznej väzby, pretože sú takýmto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 9:48 - 9:50 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Hhh (zasmiatie sa rečníka), no tak ja musím povedať, že trošku s nemým úžasom som počúval, pani ministerka, vaše vyjadrenie, že ako štátna tajomníčka ste počas minulej vlády nemala na nič dosah.
Tak ja sa chcem opýtať, že ako normálne neboli porady vedenia ministerstva, neboli PVMK-y, normálne v nejakom kumbáliku ste sedela, zamknutá, nemali ste na nič dosah? Tak potom sa aj pýtam, že aká je opodstatnenosť štátnych tajomníkov na ministerstve, keď nemajú na nič dosah?
Vy ako dvojka alebo trojka na ministerstve ste jednoznačne mohla vystúpiť v tejto oblasti, mohla ste otvoriť túto tému, mohla ste sa za to biť, keď máme tieto informácie, keď máme informácie a stanoviská z jednotlivých medzinárodných organizácií, stanovisko Výboru Rady Európy proti neľudskému zaobchádzaniu, že – haló, na Slovensku sa zobuďte!
A ja teraz tuná s úžasom počúvam. že vy ste nemali na nič dosah?
Máme viacero nálezov Ústavného súdu. Ústavný súd jasne hovoril, že riešte kolúznu väzbu, môžem odcitovať, vyjadril sa nasledovne aj v ústavnom náleze 47/2013: „Väzba ako výnimočný prostriedok zaistenia obvineného pre účely trestného konania môže byť na neho uvalená iba v prípade zaistenia“ skutočných ustanovení, „skutočností ustanovených zákonom, ktoré odôvodňujú nevyhnutnosť jej použitia v záujme včasného a náležitého objasňovania trestných činov.“ Ide tu o dočasné obmedzenie osobnej slobody, musí existovať ne-vy-hnut-nosť uvalenia väzby a držania obvineného v nej len vo výnimočných legitímnych účeloch, a to len po určitý čas.
A my tu počúvame, že sú tu zaistené v kolúznej väzbe napríklad osoby 12, 15, 18 mesiacov? Však my sme normálne v stredovekej Európe! V západnej Európe to trvá 3 mesiace alebo 5 mesiacov. Čo to má znamenať?! Ako ja normálne žasnem, toto, čo som tuná počúval, že minister spravodlivosti sa takto vyjadruje? Tak ja len otváram oči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 14.5.2021 9:24 - 9:25 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážená pani ministerka, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní vládneho návrhu zákona v ústavnoprávnom výbore.
Národná rada pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, ktorý určila aj ako gestorský výbor s tým, aby gestorský výbor prerokoval návrh zákona na 28. schôdzi Národnej rady ihneď.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko.
Schôdza ústavnoprávneho výboru bola zvolaná na 14. mája 2021. O uvedenom vládnom návrhu zákona výbor nerokoval, keďže nebol uznášaniaschopný. O návrhu správy vrátane stanoviska gestorského výboru ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor nerokoval, keďže podľa zákona o rokovacom poriadku nebol uznášaniaschopný.
Predseda ústavnoprávneho výboru ma ako spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výboru.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 18:40 - 18:42 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo. Ďakujem, pán predseda, za tvoje vystúpenie. Myslím si, že veľa vecí v ňom bolo povedané, ale ja by som chcel aj upozorniť na to, že čo sa mi nepáči, tak zo strany dosť značný, značného počtu médií, v mediálnom priestore sa tu niekto snaží ukázať, že politici sa púšťajú do riešenia tejto otázky. S tým by som vôbec nesúhlasil, pretože práveže je tu aj veľký dopyt zo strany odbornej verejnosti, zo strany akademikov, že poďme otvárať túto vec, pretože sme, poviem to normálne tak trošku na hulváta, sto rokov za opicami.
Ja som tu aj pred určitým časom povedal, že Česká republika s trvaním troch mesiacov, čo sa týka kolúznej väzby, celkovo tohto inštitútu, tak začiatok tohto vykonania tejto lehoty siaha do Rakúsko-Uhorska. Oni jednoducho používajú tento inštitút stodvadsať rokov. A my tu riešime v 2021 riešenie výkonu lehoty tohto inštitútu. To už nehovorím o stanoviskách a odporúčaniach medzinárodných inštitúcií ako spomínaného výboru proti neľudskému zaobchádzaniu, celkovo medzinárodných organizácií ako Rady Európy. Čiže sú tu medzinárodné organizácie, ktoré nám hovoria, pozrite sa na to, pretože je tu v slovenských podmienkach extrémny výkon dĺžky kolúznej väzby. Zdvíhajú varovný prst. Toto nie je výmysel nejakých politikov. Toto je normálne zdvihnutý prst aj odbornej verejnosti a medzinárodných organizácií.
Takže na to by som chcel upriamiť pozornosť, že toto nie je niekoho výmysel. Treba to riešiť, treba to otvoriť a hlavne humanizovať výkon kolúznej väzby.
Ďakujem.
Skryt prepis