Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.2.2022 o 16:20 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 17.3.2022 18:50 - 18:56 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Keďže som tu bol vyzvaný, aby som sa aj vyjadril k obsahu Slovenských národný novín, ja zastávam ten istý názor ako pán Gyimesi. Jednoducho nemôžeme sa pozerať cez prizmu Slovenských národných novín na činnosť celkovo Matice slovenskej. Matica slovenská je jedna obrovská ustanovizeň, ktorá má pod sebou stovky folklórnych súborov, desiatky domov Matíc po celom Slovensku, pracuje s mládežou, pracuje so stovkami učiteľov, fakt má obrovský dosah na rozvoj vedy a kultúry na Slovensku.
A čo sa týka obsahu Slovenských národných novín, ja hovorím, ako je rozdiel určite v tom, čo sme tu mali do roku 2018, napríklad ako tu boli citované niektoré vyjadrenia, resp. články, neviem, či sa jednalo o nejaký blog ohľadne generála Lučanského, ale stále hovorím, že určite by tam mala byť tiež kontrola, mal by tam byť editor, ktorý zodpovedá za ten obsah, ako je to v normálnych médiách od Pravdy cez Denník N po SME-čko. A jednoducho keď niekto niečo vypustí, tak musí byť za to zodpovedný. A v prípade, ak s tým niekto nesúhlasí a už má dokonca aj pocit, že prechádza cez tú hranu zákonnosti a porušil možno aj ustanovenie, nejaké ustanovenie Trestného zákona, no tak má možnosť sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Čiže treba presne pomenovať, že s čím asi nesúhlasím. A keď vidím, že je tam možné porušenie, no tak môžete sa obrátiť buď na prokurátora, alebo na vyšetrovateľa.
Čiže ja hovorím určite za seba, že ja som ten posledný, ktorý by podporoval nejaké extrémistické prvky alebo vyjadrenia. Ja, mne, mne sa to osobne bridí a jednoducho ja som aj vďačný za to, keď som tu počul napríklad vyjadrenia pána poslanca Tarabu, že poďme spolupracovať ako Slováci a Maďari, po tých rokoch tých, tých živých diskusií, by som to tak diplomaticky povedal. Teraz je priestor na to, aby sme začali spolupracovať, a ukážme napríklad aj tú spoluprácu tým, že podporíme jednak zákon o Matici slovenskej, jednak zákon o Csemadoku, zákon o Fonde pre kultúru, alebo resp. pre národnostné menšiny, Kultminor, aby sme ukázali aj možno Slovákom, že, alebo celkovo ako v republike, že je tu priestor na to, aby sme spolupracovali.
Čiže opakujem, určite nesúhlasím s nejakými extrémistickými prvkami, dokonca keď tu niekto ospevuje Slovenských brancov, ako povedal pán poslanec Dostál aj citoval niektoré ustanovenia, toto by nemalo patriť do demokratickej spoločnosti.
A to, že máme dnes aj prijatú legislatívu, ktorá rieši možno čistenie - v úvodzovkách - toho kybernetického priestoru, myslím si, že sú tu už určité páky na to, aby sme to riešili, možno aj týmto spôsobom. Ale ja hovorím, že je určite oveľa väčší rozdiel oproti tomu, čo sa písalo do roku 2018 a čo sa píše dnes v Slovenských národných novinách.
Čo sa týka vedenia Matice slovenskej, spolupracujem s pánom predsedom súčasným Matice slovenskej s pánom JUDr. Gešperom asi dva roky. Ja ho poznám dva roky a môžem povedať z osobnej skúsenosti aj s ľuďmi, ktorí sú v jeho okolí, že sú to fundovaní, erudovaní ľudia, študovaní, ktorí majú vysoké školy a ktorí jednoducho veľmi dobre vedia, čo si môžu dovoliť a čo sa nemôžu dovoliť vypustiť vonku.
Tie veci, ktoré sa momentálne riešia pri tých, pri tom spôsobe financovania, aké majú mizivé možnosti na to, aby sa riešilo financovanie jednotlivých projektov, tak klobúk dolu. Ako musím povedať, že za to, čo sa im podarilo za dva roky, ako posunuli napríklad určité projekty, ako podporujú vzdelávanie mládeže, ako podporujú folklór na Slovensku, tak za to im patrí len jedna obrovská vďaka. A len preto, že došlo napríklad aj na základe toho auditu, ktorý bol robený zo strany ministerstva kultúry, Matice slovenskej, a že boli tam zistené niektoré, nechcel by som povedať, porušenia, ale pochybenia z pohľadu audítorov, čo sa nakoniec aj vyriešilo, je riešená nová zmluva medzi ministerstvom kultúry a Maticou slovenskou, tak jednoducho aj predstavitelia rezortu kultúry, s ktorými som sa stretol, sami kvitovali, že jednoducho spolupráca medzi rezortom a medzi Maticou slovenskou je úplne na inej úrovni, ako to bolo v minulosti, že sa normálne, korektne vedia baviť a dohodnúť na tom, aby táto inštitúcia mohla fungovať tak, ako má.
Takže ja zo svojej strany len preto, že bola daná aj požiadavka, že majú riešiť financovanie regionálnej kultúry, v tomto roku tuším 50 tisícami eur, v budúcom roku 100-tisíc eurami, tak z toho dôvodu sme dali túto požiadavku, aby sa im trošku finančne polepšilo a podporila sa táto inštitúcia.
Úplne záverom len toľko, že dobre, počujeme tu, že možno by sa teoreticky mohlo riešiť aj to, alebo otvorila sa otázka možného zrušenia financovania inštitúcie Matice slovenskej. Presne, plne súhlasím, pán kolega Gyimesi ma predbehol, v prípade, ak tam máme v § 2 tohto zákona o Matici presné úlohy, ktoré má plniť Matica, a zrušíme jej financovanie, potom môžeme zrušiť rovno celý zákon, pretože keď máte kopu úloh na svojich pleciach a na svojich bremenách a keď nemáte financovanie, tak logicky asi tie úlohy nemôžete plniť, takže ja by som nešiel do toho extrému určite, aby sa zrušilo možné financovanie. Poďme skôr druhou cestou. Poďme tou, tou cestou konsenzu a možno, keď bude aj záujem, predstavitelia Matice ma ubezpečili, že keď bude záujem aj z vašej strany baviť sa možno o obsahu Slovenských národných novín, o možnosti financovania, o možnosti rozšírenia úloh pre Maticu slovenskú, sú plne k dispozícii a vedia sa s každým z vás ako s poslancami a zákonodarcami v tomto pléne stretnúť a porozprávať odborne a určite na erudovanej úrovni.
Ďakujem pekne, za mňa všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2022 18:24 - 18:26 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec, za tvoje vystúpenie. Fakt sa mi páčilo, musím povedať, že veľmi ho kvitujem, a mne sa aj páčila tá myšlienka podpory pamiatky Ľudovíta Štúra, pretože má Matica dosť úzko spoločného práve aj s touto osobnosťou, spomínal si tu 200. výročie pamiatky štúrovcov a myslím si, že v tomto období by bolo aj veľmi symbolické, keby sme podporili takto Maticu, ale, samozrejme, oveľa lepšie by bolo, keby systém podpory tejto ustanovizne bol pravidelný. Čiže budúci rok aby sme navýšili tú sumu, pretože ako som spomínal aj v úvodnom slove, máme tu infláciu, a tá, ten príspevok sa potom bude znižovať de facto, keď bude stále na 1,5 mil.
Ľudovít Štúr je určite osoba, ktorá si zaslúži také aj... určite, určite väčšiu podporu zo strany štátu, a veľmi dobre viem, v akom stave je hrobové miesto Štúra. Vidíme, v akom stave, aj keď pani starostka Uhrovca sa veľmi snaží, za čo jej ďakujem, že v akom stave je rodný dom Uhrovca, mohol by byť aj v lepšom, že v... sa môže kultivovať práve to prostredie, a tie finančné prostriedky môžu byť použité práve na to, a tu sa možno dostávame aj k tomu, že možno čo je vytýkané, neviem, že či súčasnému, alebo viac asi tomu minulému vedeniu Matice, že skôr sa tak prikláňala k tomu extrémizmu, s čím absolútne nesúhlasím práve pri súčasnom vedení, pretože ako aj pán kolega Vons spomínal, pán Gešper je človek, ktorý sa veľmi erudovane snaží, aby tá Matica išla skôr tým odborným, tým erudovaným spôsobom vyjadrovania sa, a myslím si, že veľmi si dávajú pozor na to, že čo je napísané aj napr. v spomínaných Slovenských národných novinách, že sa vyjadruje k spoločenským témam, a vyjadrujú sa oveľa miernejšie, ako sme na to zvyknutých v iných mainstreamoch alebo v médiách. Čiže... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2022 18:04 - 18:06 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za slovo, pán podpredseda. Samozrejme, každý má nárok na svoje videnie každého návrhu zákona. Je na nás, či s tým súhlasíme, alebo nesúhlasíme, ale trošku ma tak nemilo prekvapilo, keď, pán kolega Dostál, hovoríte o tom, že treba buď zrušiť Maticu slovenskú ako ustanovizeň, alebo dokonca jej zobrať všetko financovanie. Však keď ideme na samý začiatok, tak vieme, že Matica slovenská je zákonom zriadená, zriadená ustanovizeň, ktorá má presne taxatívne určené úlohy, ktoré sú v § 2 tohto zákona. Čiže na to, aby Matica ako ustanovizeň, ktorá je za niečo zodpovedná, plnila svoje úlohy, tak musí mať asi aj financie, nie? No tak buď ju zrušíme, alebo jej zoberieme financie. No tak vy ako zákonodarca máte na to nárok, môžete dať pozmeňujúci návrh a uvidíme, akú to bude mať odozvu a podporu v pléne v ďalšom čítaní, pretože ja mám taký pocit, že ste s týmto názorom ojedinelý, a toto, toto, si myslím, že je absolútne za hranou.
A čo sa týka toho špecifikovania, že Matica slovenská je dokonca inštitúcia, ktorá podporuje extrémistické skupiny, treba presne konkretizovať, že v období, kedy to bolo, v ktorom období, akými vyjadreniami, a treba sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, aby to riešili, pretože jednoducho toto sú závažné obvinenia jednej inštitúcie, ktorá je zriadená zákonom, ktorá má svoju zodpovednosť za niečo, a myslím si, že tieto obvinenia sú dosť závažné na to, aby sa riešili ďalej. Takže ja si myslím, že ste právne erudovaný a viete, aké sú ďalšie kroky, aby sa to riešilo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.3.2022 17:51 - 17:53 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Prečítam zápisnicu o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu komisára pre deti, ktoré sa konalo 17. marca 2022, išlo o opakovanú voľbu.
Na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu komisára pre deti bolo v opakovanej voľbe vydaných a poslanci si osobne prevzali 128 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 128 poslancov.
Po vykonaní hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na voľbu komisára pre deti v opakovanej voľbe všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky.
Zo 128 odovzdaných hlasovacích lístkov boli dva neplatné a 126 platných.
Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že
- za Katarínu Hatrákovú: hlasovalo za 52 poslancov, hlasovalo proti 32 poslancov a zdržalo sa hlasovania 42 poslancov,
- za Máriu Vargovú: hlasovalo za 26 poslancov, hlasovalo proti 21 poslancov, zdržalo sa hlasovania 79 poslancov.
Na voľbu komisára pre deti je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní v opakovanej voľbe nebola zvolená žiadna z navrhovaných kandidátok.
Keďže komisár pre deti nebol zvolený, vykoná sa nová voľba. Overovatelia poverujú svojho člena Miloša Svrčeka oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Ďakujem. Pán predseda, za mňa všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2022 16:59 - 17:01 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo, pán podpredseda. Ďakujem za podporu poslancom, ktorí jednoducho majú také isté vnímanie na činnosť Matice ako ja, ktorí si myslia, že Matica by mala mať ten priestor, aby sa otvárala táto otázka, otázka vedy, otázka kultúry, teda podpory.
A čo sa týka tej reakcie na Slovenské národné noviny, Janko Blcháč, kolega, keď nemáte vy klub a nemáte k dispozícii tieto noviny, tak poprosím pána poslanca Osuského, aby klub Sas vám umožnil a pravidelne vám dodával tieto noviny, keďže u vás asi v klube nie je s tým stotožnený asi nikto. Ale ja viem, je to vecou pohľadu, niekto, niekto sa viac pozerá na to, aby bol podporovaný dúhový pride alebo nejaký sexistický kix cez jednotlivé rezorty, niekto sa pozerá iným smerom na Slovenské národné noviny, takže ja nebudem na nikoho útočiť, je to vecou pohľadu.
Ale ja si myslím ako záverom, že fakt ako táto ustanovizeň je absolútne personálne a finančne poddimenzovaná, a toto je taká prvá lastovička, by som povedal, pretože presne ako aj niektorí kolegovia hovorili, že navyšuje sa nám otázka cien energií, jednoducho aj výška miezd, rast ceny práce, takže určite aj v budúcnosti sa bude musieť buď budúci parlament zaoberať touto otázkou, pretože máme tu aj infláciu a 1 500 000 eur určite ako pre takúto dôležitú ustanovizeň je dosť málo a určite je priestor na to, aby sa to navyšovalo.
Takže zatiaľ za mňa ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.3.2022 16:37 - 16:46 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, na úvod, a kolegyne, kolegovia, na úvod by som povedal, že rok 2021 bol v novodobej histórii Matice slovenskej ako jeden z najkomplikovanejších, čo sa týka financovania a hospodárenia činnosti za posledných desať rokov. Matica slovenská dostala zo štátu historicky najnižšiu dotačnú podporu za posledné desaťročie, vo výške 1 344 600 eur, tak ako som aj v úvodnom slove spomenul, a súčasne vytvorila z dôvodu pandémie COVID-19 aj najnižšie vlastné príjmy.
Rozpočet Matice slovenskej sa oproti roku 2020 prudko znížil o 414 000 eur. Takýto výrazný pokles príjmov mal následky na činnosť Matice slovenskej, prevádzkovanie a udržiavanie nehnuteľností, budov, platenie nájmov a hlavne na personálne zoštíhlenie na mnohých pracoviskách Matice. Tiež muselo ústredie celoplošne znižovať rozpočty všetkých pracovísk rôznou mierou tak, aby boli zachované aspoň tie najnutnejšie aktivity. Žiadna podpora projektov vedeckých aktivít, nulový rozpočet na regionálnu kultúru, čo bol priamy následok väčšieho výpadku neštátnych príjmov, boli základné fakty činnosti za rok 2021. Personálne zoštíhlenie bolo zrealizované koncom roka 2020 zatiaľ v nutnom rozsahu, aby sa znížili mzdové náklady. Prepúšťanie a zníženie pracovných úväzkov, ako aj zníženie mzdových ohodnotení sa dotklo celkovo v Matici šestnástich zamestnancov.
Ak by Matica slovenská nezískala väčšiu štátnu dotáciu a vyššie neštátne príjmy, je vysoko pravdepodobné, že budú musieť urobiť ďalšie škrty vo výdavkoch, ako i personálne zoštíhľovanie. Už koncom roka 2020 a začiatkom roka 2021 muselo vedenie Matice slovenskej prijímať nasledovné reštrikčné opatrenia. Jednak obmedzenie periodických vydavateľských projektov ako Slovenské pohľady, Slovenské národné noviny, obmedzenie vydavateľských knižných projektov, obmedzenie hlavných aktivít, úplné obmedzenie podpory tzv. regionálnej kultúry, obmedzenie opráv a rekonštrukcií nehnuteľností vo vlastníctve Matice slovenskej, ekonomická samospráva väčších domov Matice slovenskej vo vlastníctve Matice s potenciálom komerčného využitia.
K tým Slovenským národným novinám by som spomenul, že práve v roku 2021 prešli tou zmenou, bohužiaľ, negatívnou zmenou, keď sa predĺžila periodicita vydávania Slovenských národných novín z týždenníka na dvojtýždenník, avšak s vyšším počtom strán, 16 strán na každé vydanie. Hlavné aktivity Matica zabezpečila sumou 7 000 eur len na jeden väčší projekt v rámci roka a výročia A. Dubčeka. Regionálne kultúra mala návrh rozpočtu celkovo nula eur. Investície a opravy v roku 2021 boli len 16 000, v roku 2021 a v roku 2020 42 800. A aj to bolo málo, keďže sa jednalo o veľmi malú sumu na to, aby sa riešili havarijné stavy, a to, samozrejme, že ako z praktického hľadiska žiadne väčšie opravy ani rozsiahle rekonštrukcie pri takejto sume nebolo možné uskutočniť.
Celkové zníženie tohto rozpočtu o 414 479 eur bolo spôsobené aj tým, že Matica výrazným spôsobom okresala svoje fungovanie a zodpovedalo to zníženej dotácii od Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na jednej stane a na druhej strane nízkym neštátnym vlastným príjmom Matice slovenskej. Takéto zníženie príjmov na medziročnej báze bez dostatočne dlhého času na prípravu bolo pre Maticu slovenskú problematické a vo výraznej miere obmedzilo jej činnosť. Ak by sme chceli ako-tak dofinancovať jej nutné oblasti pôsobenia, Matice slovenskej, jej navýšenie o 150-tisíc je minimum. Ako ma informovali aj z Matice, v roku 2023 by optimálne potrebovali navýšenie aspoň 225-tisíc eur. V posledných týždňoch aj na základe medializovaných informácií, ktoré vyšli von, správca a finančný útvar Matice slovenskej a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky intenzívne komunikovali pri podpise novej dotačnej zmluvy na rok 2022 na už spomínanú sumu 1 034-tisíc eur. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Maticu zaviazalo, aby z dotácie vyčlenili 50-tisíc euro v roku 2021 a 100-tisíc eur v roku 2023 na tzv. regionálnu kultúru. Matica s týmto súhlasom... alebo návrhom súhlasila a je s ním úpr... úprimne aj stotožnená. Reálne to však znamená, že v tomto roku bude musieť Matica slovenská vyškrtať zo svojej prevádzky 50-tisíc eur a presmerovať ju na takúto regionálnu kultúru. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky im totiž peniaze navyše nedalo. Budúci rok, ako som už spomínal, už to nebude 50-, ale 100-tisíc eur.
Predloženou novelou teda len poskytujeme Matici slovenskej zdroje, ktoré ministerstvo kultúry žiada presunúť na regionálnu kultúru, pričom samotnej Matici slovenskej na prevádzku zostane tých zvyšných 50-tisíc eur. V médiách sa objavujú aj informácie, že Matica slovenská všetko minie na mzdy a jej vedenie má vysoké mzdy. Nie je to pravda. Slovenské národné noviny minulý týždeň uverejnili výšku mzdy predsedu Matice, správcu a všetkých podpredsedov Matice. Dôvodmi, prečo je pre národnú ustanovizeň problematické zabezpečiť svoje fungovanie z úrovne 1 344-tisíc eur, sú ekonomické ukazovatele Slovenskej republiky posledných rokov, ktoré priamo vyplývajú na činnosť ustanovizne.
Sústredil by som sa jednak na tie spomínané mzdové náklady. Mzdové náklady sú najviac nákladovou zložkou rozpočtu Matice. Každým rokom sa zvyšuje objem výdavkov na úpravu minimálnych miezd podľa zákona. V roku 2010 priemerná mzda v Matici slovenskej bola na úrovni 90 % priemernej mzdy v Slovenskej republike a v roku 2019 to už bolo len 80 %. Pre porovnanie, v roku 2001 to bolo na úrovni 101 % priemernej mzdy v Slovenskej republike. Čiastočne bol pribrzdený tento nárast výdavkov aj personálnym zoštíhlením v Matici, a to najmä v roku 2014, kedy bola finančná situácia už neúnosná a okrem nevyhnutného prepustenia zamestnancov boli celoplošne vykonané aj ďalšie ekonomické opatrenia na zníženie výdavkov. Celkovo klesol priemerný počet zamestnancov Matici slovenskej za posledných 10 rokov o 30 %. Ďalšie zásadné zoštíhľovanie počtu zamestnancov už kvôli zachovaniu základných činností nie je možné.
Za posledných 10 rokov sa zvýšili v Matici slovenskej mzdové výdavky len z dôvodu zákonných úprav minimálnej mzdy v Slovenskej republike - a napriek personálnemu zoštíhleniu - o sumu 208 121 eur. Slovenská republika v roku 2019 schválila aj 10 % plošné navýšenie základných miezd pre zamestnancov štátnej a verejnej správy, čo malo, samozrejme, aj vplyv na celkové hospodárenie Matice. Matici slovenskej ako verejnoprávnej inštitúcie sa toto zákonné navýšenie aspoňže netýkalo.
Čo s týka záveru, tak na to, aby Matica slovenská mohla plnohodnotne plniť svoje úlohy, tak ako jej ukladá zákon, pretože tam máme v úvodným ustanoveniach presne taxatívne vymedzené, že čo má Matica robiť, aký slovakistický výskum a aplikovať, aké úlohy má v rámci aj výskumu, jednak aj podpory slovenských menšín v zahraničí, si myslím, že táto suma, ktorú teraz navyšuje o tých 160- alebo 170-tisíc eur, je symbolická, minimálna, a hlavne aby sa aj naplnili tie očakávania z ministerstva kultúry na podporu regionálnej kultúry. Čiže myslím si, že týmto, takouto, takouto minimálnou úpravou tohto § 6 vieme aspoň nejak pomôcť Matici slovenskej.
Za mňa, ja ďakujem pekne. Všetko. a zároveň by so si dovolil poprosiť vás o podporu, aby sme posunuli uvedený návrh zákona do druhého čítania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.3.2022 16:32 - 16:34 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predkladá na rokovanie Národnej rady návrh zákona, ktorým sa mení zákon o Matici slovenskej. V programovom vyhlásení vlády je uvedené, že vláda Slovenskej republiky zváži systémovú zmenu najmä financovania Matice slovenskej. Matica slovenská je v 21. storočí inštitúcia, ktorá určite zohráva dôležitú úlohu ako moderná národná inštitúcia, pričom je potrebné uviesť, že jej financovanie je potrebné riešiť spôsobom, aby si plnila efektívnejšie a plnohodnotnejšie úlohy, ktoré sú jej zverené, ako napríklad upevňovanie slovenského vlastenectva, prehlbovanie vzťahu občanov k slovenskej štátnosti, podieľanie sa na rozvoji miestnej a regionálnej kultúry, rozvíjanie základného slovakistického výskumu a podobne.
Matica slovenská bola od svojho vzniku pevnou oporou slovenského národa, a to v časoch úspešných aj zložitých. Na to, aby si naďalej plnila svoje poslanie budovať a upevňovať v Slovákoch národné povedomie a hlboký a pevný vzťah k nášmu štátu, je však potrebné riešiť aj otázku hospodárenia a financovania tejto inštitúcie. Cieľom Matice slovenskej je dnes budovať v mladých ľuďoch vzťah ku kultúre, k dejinám a v tejto súvislosti je potrebné riešiť aj otázku financovania a hospodárenia inštitúcie tak, aby malo financovanie pozitívny dosah na činnosť stovky kultúrnych ustanovizní, folklórnych súborov a podobne.
Ročný rozpočet predmetnej inštitúcie tvorí 1 344 600 eur, pričom dlhé obdobie sa štátna dotácia poskytovaná Matici slovenskej nevalorizovala, čo spôsobilo, že za desať rokov musela inštitúcia prepustiť celkovo 70 zamestnancov. V súčasnosti je inštitúcia finančne poddimenzovaná, čo má negatívny dopad aj na činnosť odborných vedeckých pracovísk vrátane pracovísk, ktoré sa v regiónoch starajú o miestne odbory a folklórne súbory.
Práve z uvedeného dôvodu sa mení ustanovenie § 6 predmetného zákona, v rámci ktorého sa na plnenie úloh Matice slovenskej poskytujú Matici dotácie a účelové dotácie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky každoročne vo výške 1 500 000 eur. Návrh nega... návrh zákona má negatívny vplyv teda na rozpočet verejnej správy, nemá vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti a služby verejnej správy pre občana.
Za mňa, pán predsedajúci, zatiaľ všetko a potom ako navrhovateľ sa hlásim o slovo v rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2022 19:54 - 19:55 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Ja ďakujem za vystúpenie, pán vicepremiér. Kvitujem to, že sa prijíma takto legislatíva, ktorá uľahčuje postavenie vojnovým utečencom, ale ja by som ešte upriamil pozornosť aj na taký jeden fakt. Volajú a píšu mi ľudia z východného Slovenska, ktorí si všimli takú vec. Jednoducho tí vojnoví utečenci, ktorí prechádzajú cez hraničné prechody vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli, sú momentálne v dosť dlhých kolónach. Včera bola situácia dobrá, ale dnes okolo obeda sa výrazne zhoršila a ľudia už čakajú dokonca dvanásť hodín. Sú tam matky s malými deťmi, s malými bábätkami. A ja by som len tak možno upriamil pozornosť, keby ste aj vy ako minister financií mohli dať také usmernenie colnému úradu v Michalovciach, pobočke vo Vyšnom Nemeckom, aby možno trochu rýchlejšie púšťali tie matky s deťmi, pretože to nie sú ľudia, ktorí potrebujú prenášať nejaký kontraband, nejaké cigarety alebo alkohol, ale ľudia, ktorí utekajú pred vojnou. Čiže keby sa mohli aspoň takto skrátiť lehoty a určite by to výrazne pomohlo aj situácii na týchto hraničných priechodoch. Možno taká výtka malá.
Ďakujem pekne.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Ďakujem.
Teraz sa chcem spýtať pléna predtým, než bude odpovedať minister financií, veľmi veľa faktických poznámok bolo a aby mohol na každú zmysluplne vám odpovedať, chcem sa spýtať, či súhlasíte, aby dostal dvakrát dve minúty, aby mohol každému jednému odpovedať. Súhlas? (Súhlasná reakcia pléna.)
Ďakujem pekne.
Prosím, zapnite dvakrát dva minúty ministrovi financií. Ďakujem.

Matovič, Igor, podpredseda vlády a minister financií SR
Ďakujem pekne.
Pán Kotleba, ono v podstate ja to beriem tak, že to, čo ste sa pýtali, že aká je záruka, že potom by to do budúcna nejaká vláda alebo táto vláda, keď zrazu bude vojna niekde v strede Afriky, či toto nevyužijeme na ten istý, ten istý nástroj vlastne pre utečencov zo strednej Afriky, alebo keď Európska únia by nám chcela prikázať, že máme sa podieľať na prerozdelení, no práve preto, aby sme sa nemuseli na takomto niečom niekedy možno za 20 rokov podieľať, lebo budeme zúfalí, lebo nebude mať kto robiť na naše dôchodky, myslím, že sme tak plus-mínus rovesníci, tak je omnoho lepšie dnes otvoriť, si myslím, brány Ukrajincom, ľuďom, ktorí sú nám naozaj veľmi blízki, a vyriešiť si náš demografický problém týmto smerom. V žiadnom prípade vláda, ktorej ja budem súčasťou, kde bude v koalícii Boris Kollár, nedovolíme, aby rovnaký nástroj sa použil na otvorenie brán Slovenska pri vojnových utečencoch niekde z Afriky. Nie, máme dosť blízkych ľudí v blízkych národoch, ktorí rozprávajú podobným jazykom, uznávajú podobnú kultúru, veria v rovnakého boha, nie je najmenší dôvod otvoriť brány islamu alebo niečomu podobnému na Slovensku. Takže to sa môžte spoľahnúť.
Potom, čiže, ale vždy to vlastne robí vláda, uznesením musí vyhlásiť v podstate Slovensko kvázi za dočasné útočisko a hovorí, voči komu sa vzťahuje, čiže v tomto prípade to bude, že voči ľuďom z Ukrajiny. Povie, že od akého momentu. V čase, keď už to nebude potrebné, ukončí to obdobie a vlastne nemôže sa to tým pádom použiť voči druhej krajine. Musí vždy sa to určiť, voči ktorej krajine sa to vzťahuje.
Pán Taraba, to vypínanie internetu, priznám sa, ja som to ani príliš neregistroval, že to v tom návrhu niečo takéto je. Ten argument pána predsedu parlamentu, že pán Konečný je nominant SMER-u v tejto pozícii na NBÚ, si myslím, že je naozaj dostatočná garancia, že predsa budete veriť svojmu vlastnému nominantovi, že nebude to zneužívať voči vám. Ja som to bral iba že naozaj, že ak v takejto situácii, kedy zažívame v podstate prvú vojnu v tomto priestore od druhej svetovej vojny, by tu niekto išiel nejakým spôsobom šíriť alebo robiť niečo, čo by kyberneticky ohrozilo Slovensko, tak že vtedy sa to využije. Ale hovorím, že tento argument je najsilnejší, ktorý použil pán predseda Kollár. Je to váš nominant, netreba sa toho báť.
Pani Vaľová, vy ste hovorili, že hrozí vypínanie facebooku. Ja registrujem dnes jedinú iniciatívu pána Putina, že vypol facebook v celom Rusku, lebo sa bál toho, ako ľudia hromadne podpisujú protest proti vojne, vojne na Ukrajine. A ani neviem, či sa teda vlastne, určite toto splnomocnenie nehovorí o tom, že môžete vypnúť facebook. A či sa dá individuálne niekomu zrušiť facebook? V prípade Blahu možno by to bolo super, ale myslím si, že sa to nedá.
Pán Kollár, vy ste hovorili, že prečo teda samosprávy to majú robiť a prečo nie štát. Lebo samosprávy majú, povedzme si, tritisíc bodov, tritisíc obecných úradov, mestských úradov. A keď chceme zjednodušiť život tým utečencom, ktorí sú v núdzi, tak im to netreba komplikovať, aby išli niekam na okresný úrad do okresného mesta. Nech naozaj každý tam, kde býva, v tej dedine, kde si nájde to útočisko, tak aby tam si to všetko mohol sprocesovať. Ja si myslím, že samosprávy to rady urobia a získajú takto nových občanov, ktorí im do budúcna môžu platiť podielové dane.
A, pán Svrček, podnet, áno. Mňa to tiež mrzí, že sú obrovské rady. Ale takisto sú aj na poľsko-ukrajinských hraniciach, ukrajinsko-rumunských hraniciach. Všade tie rady sú obrovské, ale prijatie týchto zmien nám umožní naozaj urobiť zo Slovenska ústretovú krajinu voči utečencom z Ukrajiny. A ja si myslím, že aj tým pádom to spriechodni... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.2.2022 16:20 - 16:22 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Susko, veľká väčšina tých argumentov, ktoré ste tu spomínali, vyplynula aj u argumentácie zástupcov odborov, aj zástupcov Krajského súdu z Bratislavy. My sme sa viackrát stretli aj s týmito sudcami, aj s justičnými zamestnancami a tie argumenty, ktoré ste tu čítali, dosť vychádzajú aj z ich argumentov a absolútne s nimi súhlasím.
A taktiež ma zaujala aj tá veta ohľadne pani Zemanovej, ktorá sa vyjadrovala k predajom súdov. Tiež som toho názoru, že ak pani Zemanová hovorí o novej budove pre mestský súd, ktorá sa môže postaviť z peňazí za predaj tých budov okresných súdov, ktoré sú momentálne k dispozícii v Bratislave, tak určite by mala vedieť aj tú informáciu, že najskôr sa musí postaviť nová budova, do ktorej tých sudcov potrebujete dať z tých starých súdov, a potom môžete predávať staré budovy.
Otázka je taktiež aj momentálne po tom hlasovaní o návrhu zákona o sídlach krajských súdov, že kde sa dajú tí trestní sudcovia mestského súdu zatiaľ, keď neprešli kraje. Pretože keď sa chceli dať do justičáku, kde je väznica, tak teraz si to neviem predstaviť po neschválení tejto, tohto vládneho návrhu. Taká možno otázka rečnícka, že to budú hromadné eskorty cez celú Bratislavu do Petržalky alebo niekde na Biely kríž? Veď to budú podľa môjho názoru desiatky pojednávaní v jeden deň a to si neviem absolútne predstaviť, ako to v praxi bude vyzerať, či to bude nejak formou online alebo potom k dispozícii budú nejaké televízie v rámci tých pojednávacích miestností. Neviem si to živo predstaviť. Čiže tá veľká väčšina tých argumentov vychádza práve od sudcov a kvitujem to.
Ďakujem za vystúpenie.
Skryt prepis
 

17.2.2022 15:10 - 15:21 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán minister, ďakujem, ale moja otázka znela, že čo sa bude robiť v nasledujúcich mesiacoch, lebo však boli sme viacerí poslanci na mieste, vieme, že čo sa robilo, bola tam záchranná brigáda z Humenného, celý ten odpad s PCB látkami sa dával do tých kontajnerov, celú tú genézu vieme a práve preto aj mňa zastavujú ľudia z toho regiónu a pýtajú sa: Dobre, spravilo sa toto a aký je ďalší postup? Pretože na starosti to malo ministerstvo pôdohospodárstva, vnútra a životného prostredia. Predpokladám, že teraz karta je na strane ministerstva životného prostredia. Čiže keď mi viete časový harmonogram a obsah, že čo bude robené zo strany ministerstva životného prostredia, marec, apríl, máj, jún, keď viete detailnejšie.
Ďakujem.
Skryt prepis