Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážení páni poslanci, panie poslankyne, vážený pán minister, máme na stole lex Ukrajina, návrh zákona, ktorým sa riešia opatrenia v súvislosti so situáciou na Ukrajine, a ja by som sa sústredil skôr na ten čl. 2 tohto návrhu, v ktorom sú presne zakotvené tie jednotlivé úpravy, právne úpravy, ktoré sa dotýkajú jednotlivých tých právnych predpisov. Keďže ja sa venujem skôr otázkam dopravy a výstavby, tak by som otvoril práve otázku zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, zákona o diaľničnej známke, resp. zákona o podpore cestovného ruchu.
Čo je dôležité, tak ukrajinským autám odpúšťame diaľničnú známku a humanitárnym konvojom mýto. Ešte začiatkom marca tohto roku, keď bolo rokovanie vlády, tak minister dopravy a výstavby pán Doležal chcel predložiť na rokovanie vlády dve novely zákonov, ktoré súviseli so situáciou na Ukrajine, t. j. že všetky autá do 3,5 tony registrované v Ukrajine budú mať na slovenských diaľniciach odpustenú povinnosť mať diaľničnú známku. Týkať sa to malo aj áut, ktoré mali riešiť alebo prevážali humanitárny tovar, a vodičom tých, takýchto vozidiel by nehrozila pokuta, a to počas obdobia trvajúceho mimoriadneho stavu.
Zároveň Národná diaľničná spoločnosť mala odpustiť mýtne poplatky všetkým humanitárnym konvojom, čiže nákladným autám nad 3,5 tony, ktoré prevážali humanitárny tovar. Vtedy bola situácia taká, že sa ešte nevedelo, že sa príde s lex Ukrajina. Dnes už máme na stole v druhom čítaní práve tento predmetný návrh zákona a ja som aj rád, že v rámci tohto čl. II došlo aj k zapracovaniu čl. XV, čl. XVII a čl. XVIII, ktorým by som sa jednotlivo venoval.
Vzhľadom na maximálne vyťaženie aj policajných útvarov, ktorých sme svedkami v súčasnosti, ktoré konajú o pobyte z dôvodu riešenia dočasného útočiska pre utečencov z územia Ukrajiny, sa ustanovuje časová lehota, v rámci ktorej všetky udelené prechodné pobyty, trvalé pobyty alebo tolerované pobyty, ktorých časová platnosť by sa skončila počas mimoriadnej situácie, zostali v platnosti do dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie.
V nadväznosti na túto úpravu som rád, že v tejto právnej úprave sa navrhuje, aby mohol aj policajný útvar vydať doklad o pobyte
, v ktorom uvedie konkrétny dátum platnosti, a ak je to nevyhnutné na to, aby cudzinec mohol naďalej vykonávať účel udeleného pobytu. Tu sú príkladom najmä vodiči medzinárodnej hromadnej dopravy, ktorým bez platného dokladu o pobyte nemôže ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky vydať osvedčenie vodiča, ktoré je jednou z podmienok na vykonávanie ich povolania. V rámci aj minulého týždňa, keď som mal nejaké rokovanie s autodopravcami a zväzmi, tak mi aj spomínali, že keď došlo k začiatku tohto ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, tak väčšinou tí autodopravcovia, alebo vodiči u autodopravcov fungujú tak, že sa menia turnusy, a práve v ten deň alebo v tej dobe, keď jeden z tých turnusov bol na Ukrajine, tak tí vodiči museli ostať na Ukrajine, pretože došlo k vyhláseniu všeobecnej mobilizácie, a tým napr. aj Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko alebo iné štáty západnej Európy prišli o tisícky vodičov týchto nákladných áut. A je aj dobré, že slovenská exekutíva, alebo vláda prišla s takýmto návrhom, že sa riešia takéto povolenia na pobyt.Čo sa týka čl. XVII, je stanovené, že vozidlá prevážajúce humanitárnu pomoc a odídencov sú oslobodené od úhrady mýta počas trvania mimoriadnej situácie z dôvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Čiže aj toto je správna cesta určite, ako pomôcť tým humanitárnym spôsobom vodičom, ktorí prichádzajú na územie Slovenskej republiky, využívajú tie diaľnice a rýchlostné cesty, cez ktoré sa ináč platí mýto, aby nemuseli uhrádzať od toho 26. februára 2022, kedy došlo k ozbrojenému konfliktu, tieto poplatky.V čl. XVIII sa zároveň ustanovuje, a to kvitujem, že vozidlá a jazdné súpravy registrované na Ukrajine sú oslobodené od úhrady diaľničnej známky počas trvania mimoriadnej situácie z dôvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Zároveň dochádza aj k zmene zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu, ide v podstate o vytvorenie toho legislatívneho rámca, na základe ktorého sa budú poskytovať príspevky za poskytnutie ubytovania odídencovi, ako aj za služby spojené s ubytovaním odídenca fyzickým osobám alebo právnickým osobám poskytujúcim ubytovanie a s ním spojené služby v ubytovacom zariadení.Ja som už aj zverejnil, teda dal zverejniť pozmeňujúci návrh práve v súvislosti s tým, že jednak gestori a jednak aj ministerstvo dopravy, výstavby boli požiadané parlamentnou legislatívou, aby sa sprecizoval tento návrh tejto právnej úpravy, takže z toho dôvodu by som predložil aj pozmeňujúci návrh. Tým dôvodom je predovšetkým legislatívnotechnická úprava v súvislosti s navrhovanou definíciou ubytovacieho zariadenia výhradne na účel poskytnutia príspevku na ubytovanie. Zároveň dochádza k legislatívnotechnickej úpravy v súvislosti s legislatívnou skratkou zavedenou v § 27a ods. 1 písm. e) návrhu zákona.
Takže teraz by som poprosil o zastavenie časomiery a prečítal by som pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka k vládnemu návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, v súvislosti s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine.1. V čl. VII 2. bode § 27k ods. 2 znie:
„(2) Ubytovacím zariadením podľa ods. 1 sa rozumie budova, v ktorej sa verejnosti celoročne, alebo prechodne poskytuje prechodné ubytovanie a s ním spojené služby.“
2. V čl. VII... Pardon. V čl. XII 2. bode § 27k ods. 6 sa slová „Príspevok sa“ nahrádzajú slovami „Príspevok za ubytovanie sa“.
V čl. XII v bode 2 § 27k v poznámke pod čiarou k odkazu 9x) sa vypúšťajú slová, citujem, „o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov“.
4. V čl. XII v 2. bode § 27k k poznámke pod čiarou k odkazu9y)sa na konci pripájajú tieto slová: „v znení neskorších predpisov“.
Toto je znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, samozrejme, že tá pomoc Ukrajine alebo Ukrajincom trvá štyri týždne, lebo však máme takéto obdobie od vzniku ozbrojeného konfliktu, ale nie je to len o znení lex Ukrajiny, tých opatrení, keď sa už bavíme o... z mojej strany o rezorte dopravy a výstavby, tak bolo viacero opatrení či už v oblasti leteckej dopravy, alebo železničnej dopravy. Došlo zo strany ministra dopravy aj k riešeniu zákazu preletov a v zmysle nariadenia Rady Európskej únie, ako iste viete, je zakázaný vstup, výstup alebo prelet vzdušným priestorom Slovenskej republiky pre všetky lietadlá vlastnené, alebo ktoré sú v prenájme alebo prevádzkované, alebo inak kontrolované občanmi Ruskej federácie.
Zákaz sa ale netýka, a to musím podotknúť, humanitárnych letov, záchranárskych letov, alebo jednosmerných letov vracajúcich sa prenajatých lietadiel s povolením príslušných slovenských orgánov, v prípade núdzového pristátia alebo núdzového príletu. Dopravný úrad Slovenskej republiky už, pre vašu informáciu, vydal aj tzv. NOTAM, čo je oficiálna správa pre užívateľov vzdušného priestoru Slovenskej republiky.
Zo strany rezortu dopravy bola riešená aj otázka poskytnutia tzv. humanitárnych vlakov, ktoré boli vysielané do mesta Čop na Zakarpatskej oblasti, kde práve týmito vlakmi boli prevážaní utečenci, ktorí boli práve dotknutí týmto ozbrojeným konfliktom, čiže tu sa ukazuje aj taká veľmi dobrá kooperácia, spolupráca medzi štátom, resp. medzi ZSSK, ako aj medzi ďalšími autodopravcami, resp. poskytovateľmi železničnej dopravy.
Záverom by som ešte podotkol, že v rámci rezortu dopravy bola aj spustená stránka, ktorá pomáha Ukrajincom s ubytovaním na Slovensku. Veľmi dobre viete, že zo strany veľkej časti Slovákov, dobrovoľníkov bolo poskytované ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny, ale momentálne už je riešená aj otázka práve poskytovania ubytovania na Slovensku utečencom a tu bola zriadená aj stránka pomoci Ukrajine a nej si odteraz ľudia, ktorí aj utekajú pred touto vojnou, môžu bezproblémovo vyhľadať ubytovanie v regióne, v ktorom chcú bývať, v ktorom sa chcú nachádzať, v ktorom chcú aj do budúcna pracovať, a je veľmi dobré, že táto stránka je rozdelená do troch kategórií. Jednak sa jedná o štátne ubytovacie zariadenia, hotelové zariadenia súkromné ubytovacie zariadenia.
Mimoriadne dôležitým bolo aj spustenie online registračného systému ubytovania pre odídencov a ubytovanie budú ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, sprostredkovávať priamo z info pointov zamestnanci rezortu dopravy a ďalší vyškolení ľudia. Všetky tieto štátne ubytovacie zariadenia a hotely budú pod jednou strechou, pričom voľné kapacity sa budú zobrazovať v reálnom čase. Čiže môžem povedať, áno, sú určité problémy stále, keď za chodu riešite tieto problémy, tak môže sa vyskytnúť nejaká situácia, že niekedy to tak vyzerá, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá ruka, ale myslím si, že po tom, ako jednotlivé štátne orgány, verejná správa, čiže aj územná samospráva, ktorá je chrbtovou kosťou tohto štátu, ukázali, že keď sa dá dohodnúť na tom, aby sa veľmi dobre spolupracovalo v tejto oblasti, tak problémy sa odstránia, a hlavne čo je dôležité, tak tá pomoc príde ľuďom, ktorí sú dotknutí týmto vojnovým konfliktom, aby zbytočne ešte netrpeli nejakou administratívou.
Čiže klobúk dolu, pán minister vnútra, veľmi pekne ďakujem, že prichádzate s touto iniciatívou, a v prípade ak do budúcna prídu takéto legislatívne návrhy, tak je určite ich potrebné podporiť, pretože ukážme aj svojho ducha spoločného, však sme Európania.
Ďakujem pekne, za mňa všetko.