Ďakujem pekne za slovo. Hlavnou témou tejto mimoriadnej schôdze je, samozrejme, otázka migrácie. Migranti sa nám tu opäť vynárajú po siedmich rokoch v stredoeurópskom priestore najmä na hraniciach Maďarska, Slovenska, Česka a Rakúska a, bohužiaľ, to, čo sa nám deje na hraniciach, má len jediný výsledok. Ničí nám vzájomné susedské vzťahy s okolitými štátmi. Ja sa tu nebudem dopodrobna vyjadrovať k tomu, čo hovorili a čo otvárali moji...
Ďakujem pekne za slovo. Hlavnou témou tejto mimoriadnej schôdze je, samozrejme, otázka migrácie. Migranti sa nám tu opäť vynárajú po siedmich rokoch v stredoeurópskom priestore najmä na hraniciach Maďarska, Slovenska, Česka a Rakúska a, bohužiaľ, to, čo sa nám deje na hraniciach, má len jediný výsledok. Ničí nám vzájomné susedské vzťahy s okolitými štátmi. Ja sa tu nebudem dopodrobna vyjadrovať k tomu, čo hovorili a čo otvárali moji predrečníci. Ja sa skôr budem orientovať na to, kto zlyhal a ako to riešiť.
Európska únia trestuhodne nevyužila obdobie od roku 2015 na revíziu systému. Pamätáte si, keď v roku 2015 bolo mnoho rečí o tom, ako treba vybudovať hotspoty na hraniciach s Úniou, teda v Grécku. Pamätáme si na tie reči, ako Európska únia natlačí kopu miliárd napríklad do Turecka na migrantov, aby boli migranti zadržaní na turecko-gréckom území. Koľko rečí sa viedlo o záchytných táboroch, výsledok - nula. Ani Slovensko, ani okolité štáty nemôžu za dnešnú situáciu a spoločne aj napriek tomu, že Európska únia deklarovala viackrát, že bude postupovať takýmto systémom, zlyhala absolútne na plnej čiare a teraz stredoeurópsky priestor za to musí pykať.
Mne osobne písalo viac ľudí, mnoho ľudí predovšetkým zo Záhoria. Boli tu spomínané Kúty. Na začiatku to vyzeralo asi tak, že na stanici v Kútoch prišiel hlúčik 10-15 ľudí, ktorí prespávali na železničnej stanici. Potom sa vypratali. Potom prišli hlúčiky 50, možno 100 ľudí. Ale zo začiatku, v prvých týždňoch im predovšetkým pomáhal kto? Myslíte si, že štát? Nie. Štát to nebol. Boli to dobrovoľníci, boli to miestne komunity, boli to ľudia, ktorí boli predstaviteľmi zo strany cirkvi, teda tie spoločnosti, do ktorých, bohužiaľ, niektoré politické strany na tomto politickom spektre kopú, že cirkvi tu nemajú miesto, a práve sa ukázalo v tých úvodných dňoch a v úvodných týždňoch, že práve cirkvi boli predovšetkým tie, ktoré pomáhali a ktoré sa starali o týchto migrantoch, ktorí potrebovali humanitárnu pomoc.
Ja sa napriek tomu, že čo všetko tu bolo povedané, a možno to bude tak čudne vyznievať, pretože som poslancom vládnej koalície, mňa by v prvom rade zaujímalo, že kde sedí minister vnútra, pretože je odvolávanie ministra vnútra, tak predpokladám, že by mal sedieť tuto po mojej ľavici. Ja však vidím prázdnu stoličku. Pre mňa ako poslanca Národnej rady je to absolútne dehonestujúce, keď tu nesedí odvolávaný minister, ktorý mal zodpovedať tie otázky, ktoré budem mať aj ja, pretože chcel som odpovede na tie otázky, a myslím si, že je to absolútna neúcta voči zákonodarnému zboru a Národnej rady, že nesedí tu člen vlády, ktorý je odvolávaný a ktorý má zodpovedať otázky, ktoré nemajú len predstavitelia opozície, ale aj koalície.
Ja som sa napríklad chcel opýtať, že prečo na Slovensku viazne čoraz viac ľudí, ktorí sú na úteku. Akým spôsobom je poskytovaná pomoc? Má štát vôbec nejaký plán, ako sa vysporiadať s prípadnou novou migračnou vlnou? Práve tieto otázky som chcel, aby boli možno tak aj odborne, trošku aj do detailov vysvetlené, ale, bohužiaľ, asi sa ich nedočkám.
Keď to porovnávame s Rakúskom alebo Maďarskom, tak momentálne situácia na Slovensku je neporovnateľná. V roku 2015, bolo tu spomínané, že došlo k veľkej migračnej vlne. Myslím si, že s migračnou vlnou v roku 2015 sa to nedá porovnávať, pretože vtedy boli na pohybe státisíce migrantov, ktorí predovšetkým išli tou balkánskou cestou smerom cez Maďarsko do Rakúska a do Nemecka. To, že sa objaví momentálne dnes v Kútoch na železničnej stanici 100 migrantov, tak, samozrejme, pre Slovákov, ktorí nie sú na to zvyknutí, to svojím spôsobom trošku spôsobí taký šok, ale musíme sa držať aj čísel. Aj keď si zoberieme, že za rok tuším pristane na stole slovenským úradom 4 000 žiadostí o azyl, a pritom porovnateľný počet je za týždeň v Rakúsku, tak Slovensko, samozrejme, sa nemôže porovnávať s okolitými štátmi, čo sa týka počtu žiadostí o azyl.
Zaregistroval som aspoň vytvorenie tímu tlmočníkov, ktorí boli zabezpečení pre jednotlivých migrantov na týchto miestach, predovšetkým v oblasti Kútov, ktorí mali zabezpečiť tlmočenie z arabčiny, mali by zabezpečiť prekladanie zamestnancom ministerstva vnútra a pomáhať predkladať aj informácie. Sú to tímy prekladateľov, ktorí riešia aj azylovú otázku. Čo ma však trošku vyrušuje, a keď som videl, aj akým spôsobom je riešená táto otázka, tak predovšetkým je tu medzera pomoci zo strany štátu samosprávam. Chýbajú akési krízové plány pre samosprávy, ako postupovať v danej situácii pre samosprávu. Nemajú absolútne vytvorené žiadne plány. Mnohé samosprávy doslova ako keby tápali, čo majú robiť, ako má prebiehať tá pomoc zo strany štátu. Čakajú na pomoc zo strany štátu a myslím si, že tu je možno aj na strane ministra vnútra teraz taká požiadavka, aby aj ukázal samosprávam, že ako postupovať pri riešení tejto situácie.
Samozrejme, že čo sa týka migrantov, tak je potrebné si uvedomiť, že migranti nechcú zotrvať na území Slovenska, že sú v pohybe, sú v tranzite, nemajú záujem tu žiť, nemajú záujem tu ostať, pretože keď vidia, že aká je ekonomická situácia, aká je ekonomická úroveň na území Slovenska, tak, samozrejme, že nie je to tá cieľová krajina pre nich, ktorá by mala byť tá prioritná, ale chcú postupovať ďalej, pretože aj napríklad aj v Nemecku, alebo v Rakúsku, alebo v iných štátoch západnej Európy už majú tie rodiny, ktoré prišli v roku 2015, sedem rokov dozadu, a už majú vytvorený určitý priestor alebo zázemie, kde bývajú, kde žijú a čakajú na ďalších tých svojich rodinných príbuzných, ktorí sú momentálne v pohybe.
Podpora zo strany vlády, čo som zaregistroval, je maximálne tých 100 vojakov denne, o čom už bola aj tuto reč. Vieme, že existuje určitý mechanizmus spustenia krízovej situácie a mimoriadna situácia, ktorú spúšťa okresný úrad Slovenskej republiky v danom okrese. Myslím, že je to dosť málo na to, aby v prípade, keď dôjde k použitiu nejakých tovarov alebo nejakých prostriedkov na pomoc migrantom, že si to následne obec môže preplácať. Absolútne sú opomenuté nejaké mechanizmy krízových plánov, ktoré, ktoré vôbec neboli ani prezentované, čiže to mi trošku aj chýba a, bohužiaľ, zazlievam to ministrovi vnútra, že tu mal sedieť a zodpovedať nám tieto otázky, pretože určite sú na to zvedaví aj starostovia, primátori dotknutých okresov a dotknutých miest.
Aký je výhľad do budúcna? Za prvých mesiacov tohto roku nelegálne prekročilo vonkajšie hranice Európskej únie 190-tisíc migrantov. Trasa väčšinou išla cez Maďarsko smerom do Rakúska a do Nemecka, ako som spomínal. My sme mali okolo 2 500 nelegálnych prekročení. Samozrejme, nečudujem sa, že niektorí títo migranti už nevydržali, zdvihli sa, išli smerom do strednej Európy, pretože Európu a Európsku úniu vnímajú ako priestor, ktorý je ekonomicky určite vyspelejší ako priestor, v ktorom oni bývali a v ktorom žili, a, bohužiaľ, sú tam aj migranti, ktorí 10 rokov žili v tých záchytných táboroch v Turecku. Vidia, že situácia v Sýrii sa nevyvíja pozitívne, nevyvíja dobre. Tá vojna pravdepodobne alebo ten vojnový konflikt, tichý, latentný bude pokračovať ešte dlhé roky, takže mali na výber doslova ľudsky, keď sa na nich tak pozerám, buď zahynú, alebo sa pohnú ďalej do strednej Európy a budú ísť za lepším životom.
Samozrejme, právny predpis alebo právny poriadok buď Slovenskej republiky, alebo Európskej únie pozná určité druhy ako potvrdenie o zotrvaní alebo tolerovaný pobyt, ktorý umožňuje zotrvať tomu danému migrantovi, ktorý je zachytený na území Slovenskej republiky do času, do... kým, dokým trvá ten vojnový konflikt. Tak ako bolo spomenuté aj zo strany niektorých poslancov, sa zamýšľajú, prečo Česi postupovali takýmto spôsobom.
Mňa trošku mrzí alebo trošku som taký nie trošku stotožnený s tým, akú má legislatívu Česká republika. Česi napríklad nemajú prevádzačstvo ako trestný čin a podľa môjho názoru určite by v prípade zavedenia tejto právnej úpravy došlo k tomu, že by znížili počty migrantov.
Slovensko podľa môjho názoru by malo považovať konanie Česka za porušenie Schengenského kódexu (ruch v sále a zaznievanie gongu), pretože tým sa, samozrejme, musia plniť všetky dohody zo všetkých zúčastnených členských štátov v rámci schengenského priestoru a určite by malo dôjsť k riešeniu o situácii za hranicou Európskej únie, nie teraz, to už sa hovorilo aj roky dozadu, že je potrebné riešiť tú danú situáciu na vonkajších hraniciach Európskej únie. Je potrebné doriešiť pravidlá pri vstupe do schengenu, to znamená, že je možné rozšíriť nejaké aj sezónne víza, keď máme napríklad nejakých Tunisanov alebo Maročanov, tak, samozrejme, že oni sa pozerajú v prvom rade na ekonomickú stránku svojho prípadného pobytu na území Európskej únie, takže možno by sme mali aj otvoriť otázku nejakých sezónnych víz na štyri mesiace cez leto, že máš možnosť prísť na územie Európskej únie ako Španielsko, Taliansko, vykonať tú svoju ekonomickú ten ekonomický zámer, aby si niečo zarobil, a potom sa vrátil naspäť, aby si nebol nelegálny migrant.
Keďže minister vnútra tu nie je a pravdepodobne ani mi nezodpovedal otázky, tak, bohužiaľ, nedozviem sa odpovede na otázky, či je zo strany úradov pomoc dostatočná, prečo na Slovensku viazne čoraz viac ľudí na úteku a hlavne či má štát plán, ako sa vysporiadať s prípadnou novou migračnou vlnou.
Ešte raz zopakujem, Národná rada Slovenskej republiky je najvyšší zákonodarný orgán a vládu Slovenskej republiky pokladám ako za vysunutý orgán Národnej rady a je mimoriadne nezodpovedné a považujem to za dehonestáciu Národnej rady, že tu nesedí minister vnútra Slovenskej republiky. Toto by sa nemalo diať.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis