Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

4.10.2022 o 14:25 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:16 - 14:18 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Milan Mazurek a Miro Suja už pred mesiacom natočili prvé video z Kútov, kedy ukázali na tento problém tejto migrácie, a zdá sa, že len takýmto poukazovaním začne niečo pán minister robiť. No ja to vidím tak, ako keby tá migrácia bola cielene ignorovaná. Ako keby sa nič nedialo. Potom tých migrantov tam dáte, nejaké stanové mestečko im vybudujete a to... A ďalej čo bude? Za týždeň, za mesiac tam môže byť ďalších tisíc ľudí, dvetisíc ľudí. Aký plán má minister vnútra? Tak buď ich ubytujete, poskytnete im ubytovanie Národnej rady v Častej-Papierničke, alebo kde ich dáte, do Gabčíkova tých ľudí. Čo tam budú robiť v zime v tom stanovom mestečku? Kto sa o nich postará? To je čistá katastrofa. Ako keby ste nevedeli ďalší krok, čo s nimi ďalej, s týmito migrantami, a mám taký pocit, naozaj že tento problém ignorujete.
Počas covidu ste dokázali naozaj sledovať ľudí, či chodia z okresu do okresu, aktivovala sa armáda kvôli testovaniu a teraz ako keby nič, ako keby sa nič nedialo. Ja ako nevidím perspektívu tohto pána ministra, ktorý absolútne nekoná. No a už keď máme tých utečencov, čo s nimi ďalej? Kto vyprokoval... vyprovokoval ten konflikt v Sýrii? Tak ich naložme do lietadiel a odvezme ich do Spojených štátov amerických.
A naozaj pôvod tých migrantov je podivný. To, že niekto povie I’m from Syria, to neznamená, že je zo Sýrie. Však to môžu byť ľudia z Afganistanu, tam je už povedzme mier, môžu to byť ľudia z Iránu, z Libanonu alebo zo severnej Afriky. Toto vôbec nikto nerieši a tých ľudí bude čoraz viac, bude to obrovský problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:32 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Slovensko je naozaj zvláštna krajina, ktorá uprednostňuje záujmy migrantov, záujmy Bruselu a iných organizácií pred záujmami Slovákov.
A keď už ste načrel do toho zdravotníckeho... zdravotníctva, ako prof. Krčméry vyšetruje v Kútoch tých migrantov, a tam stanovuje, neviem ako, zápal pľúc a podobné choroby, neviem, či tam majú röntgen, či nejaký labák, to je úplne absolútna trápnosť takto tých ľudí tam nejako sledovať a vyšetrovať a pán profesor na dôchodku toto rieši.
Uvedomte si, že príde kríza energetická aj na Ukrajinu a my tu môžme čakať desaťtisíce, možno státisíce Ukrajincov. Ani toto neviete poriešiť, neriešite vôbec nič. To je absolútne, sú tu výpovede 2 100 lekárov a ja som si včera našiel odkaz na ambulancii, že mám uprednostňovať vyšetrenia ukrajinských vojakov pred Slovákmi. Rozumiete? Dobre, som vo vojenskej nemocnici, ale prečo by som mal uprednostňovať ukrajinských vojakov pred Slovákmi? A teraz budeme uprednostňovať migrantov? To čo sme za krajina?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

11.11.2022 11:55 - 11:55 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ja ešte by som doplnil, že kolegom lekárom držím palce, nech zotrvajú vo výpovediach. Sú v práve a majú naozaj pravdu. Aj keď médiá to nastavili do takej úrovne, že lekári chcú len peniaze a tá vôbec, tá nevôľa ľudí, budú nás, tých lekárov preklínať, že vďaka lekárom, ich arogancii, že chcú stále viac a viac peňazí, že budú umierať ľudia, tak ja si myslím, že umierajú už teraz. A zmyslom tej akcie Lekárskeho odborového združenia je to, aby sa to zdravotníctvo zlepšilo, aby sa navýšili prostriedky zo zdravotníctva, aby bolo viacej lekárov, viacej sestier. Takže, lekári, vydržte, do dvoch týždňov to budú musieť vyriešiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2022 11:40 - 11:53 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, myslím, že sa už o týchto výpovediach a tej konfrontácii lekárov verzus vláda povedalo celkom dosť. Ja by som, ja obdivujem taký stoický, pokojné správanie pána ministra zdravotníctva a pričom ja si veľmi dobre uvedomujem, že pán minister zdravotníctva veľmi dobre vie, že pokiaľ sa nedohodne s Lekárskym odborovým združením, tak od toho 1. decembra dôjde na Slovensku ku katastrofe. Neviem, či minister financií a minister vlády sú uzrozumení, k čomu môže dôjsť od 1. decembra a s vaším postojom ako vládnych poslancov nemôžte jednoducho vyhrať. Tento súboj nemôžte vyhrať a nakoniec to prehrá, prehrajú obyvatelia Slovenska.
Tie výpovede lekárov a požiadavky LOZ-u prispeli k tomu, že vlastne tie problémy v zdravotníctve sa začali vôbec riešiť, to ste uznali aj vy sám, že začalo sa diskutovať o nových medikoch, o štruktúre, ako sa majú vzdelávať medici. Začalo sa diskutovať viacej o tom DRG systéme, ktorý už je asi jedenásť rokov v pláne, že sa dorieši. A len vďaka týmto výpovediam sa začalo k tomu možno už tak serióznejšie pristupovať, čo je chvályhodné.
Ľudia od štátu vyžadujú len pár základných funkcií, aby spĺňal. Aby zabezpečil obyvateľom Slovenska bezpečnosť, adekvátnu zdravotnú starostlivosť, sociálnu starostlivosť a dobré školstvo. To zdravotníctvo pokiaľ nefunguje, tak ten štát je jednoducho nefunkčný.
Spomínal sa tu covid epidémia, ktorú pán Heger zhodnotil, že sme ju zvládli dobre. No ja si to vôbec nemyslím. Naopak, tá covid katastrofa, ktorá tu prebehla, poukázala na to, že naše zdravotníctvo nie je v dobrom stave a bolo to naozaj na škodu, že takúto zdravotnú tému tu epidémiu riešili politickými vyhláseniami, politickými rozhodnutiami nešťastne pán Matovič, potom neskôr pán Heger. Bolo to naozaj politicky zneužité.
Reálne platby za hospitalizáciu, ten systém DRG hovorí sa o tom už naozaj desať rokov, nefunguje to, nie je na tom nič také zlé a myslím, že by to prospelo zdravotníctvu, kvalite zdravotnej starostlivosti. Len či na to máme. To je dôležitá otázka, či sme schopní vôbec pokryť naším rozpočtom ceny za hospitalizácie také reálne, aké sú.
Ťažko povedať, že či vláda mala záujem tento problém riešiť. Spomeniem, že tento rok bol predkladaný návrh, kedy sa z tohto DRG systému chcela vyčleniť starostlivosť o paliatívnych pacientov. Paliatívne oddelenia nechceli do tohto systému spadať, vedeli veľmi dobre prečo, lebo chceli v prvom rade byť ziskové a zarábať. Takže tu niekedy môže človek aj naozaj pochybovať, či ste vôbec chceli ten DRG systém zreálniť do praxe.
To, že zdravotníctvo treba dofinancovať, to je pochopiteľné. Tie platby za poistencov štátu sú nízke, už sa to spomínalo, 35 euro, v Čechách 70 eur, to jednoducho takýto obrovský rozdiel voči Čechom, pričom tie náklady na liečbu, na zdravotnú starostlivosť, na zdravotníkov sú obdobné, tak ako na Slovensku, tak v Čechách, tak toto jednoducho nemôže Slovensko ustáť.
V tom memorande alebo teda v tom uznesení o krízovej situácii v zdravotníctve sa hovorí aj o úprave normatív počtu zdravotníkov, to je všetko fajn, ale je to, samozrejme, na dlhší čas. Ale treba si stanoviť nejaké reálne ciele. Takisto aj tá úprava kompetencií áno, však nemusíme vymýšľať, čo už je dávno vymyslené. Nemusíme vymýšľať koleso, však sa stačí pozrieť, ako to funguje v zahraničí v západných, v západoeurópskych krajinách, aké kompetencie majú zdravotné sestry a podobne a z toho sa poučiť, a to implementovať možno do našich zákonov. Jediné, čo sa teda pravdepodobne splní zatiaľ z toho memoranda, je to nepeňažné plnenie, ktoré by sa malo zrušiť o mesiac. Dúfam, ale to neni až taká zásadná vec, na ktorej by sa nejaká dohoda alebo nedohoda s lekármi mala zrútiť.
Hovorilo sa o vzdelávaní a naozaj som rád, že v podstate len vďaka tejto iniciatíve Lekárskeho odborového združenia začala vláda riešiť, že sa konečne stretli aj s dekanmi lekárskych fakúlt. Síce pán minister financií prišiel s bludom, že od budúceho roku zvýšia počet medikov o 500, pričom sám dobre vie, že na to nie sú ani kapacity, nie sú ani vyučujúci, nie sú ani technické alebo zabezpečenie, internáty a podobne, aby sme také veľké množstvo slovenských lekárov prijali. Tie počty sú možno rádovo desiatkach, tak ako to tvrdia dekani lekárskych fakúlt. Čiže tie bombastické vyhlásenia, facebookové, Igora Matoviča sú absolútne nezmyselné.
Ďalšou požiadavkou v tom uznesení je, samozrejme, zabezpečiť, čaká nás optimalizácia siete nemocníc tak, aby sme neboli prekvapení, že ak sa nejaké oddelenia zrušia, plánujú sa zrušiť nejaké tisícky akútnych lôžok v menších nemocniciach, aby sme neboli prekvapení, že čo s týmito pacientami, keď sa zrušia niekde oddelenia, aby vedeli, kde majú pacienti ísť, že ich tam čaká kvalitný personál, že tam je to zariadenie vybavené personálne aj technicky, materiálno-technicky, aby sa nestalo to, že ten pacient sa jednoducho stratí a nebude vedieť, kde má ísť.
Tie podmienky, väčšinou to piár, ktoré si robila SaS-ka a pani Cigániková, skončilo viac-menej tak, že lekárom ide len o mzdy, o mzdy a o nič iné. A na tomto ako jednoducho končí, lekári chcú viacej zarábať. Neni to len o tých mzdách. A vôbec to nie je možno o tých mzdách. Je to o pracovných podmienkach. Pán poslanec krúti hlavou. Uvedomte si, že lekárov a vôbec zdravotníkov musíte motivovať nejako, aby tu zostali. Čo im Slovensko ponúka? Ponúka im to, že tu majú nejaké rodinné zázemie. Majú tu rodiny, tí možno že neodídu. Ale skúste lekárovi, ktorý skončí, ktorý praxuje po západnej Európe, ktorý je šikovný a povedzte mu, poďte robiť do tejto starej plesnivej nemocnice za nejaký násobok priemernej mzdy. Akú má motiváciu? Keď je šikovný a má naozaj, je zdatný aj jazykovo, tak taký lekár tu jednoducho nezostane. A keď už sa aj tie mzdy, keď by som o hovoril o tých mzdách, ja myslím, že aj zvýšenie miezd vyvoláva, vyvolá samotnú konkurenciu medzi zdravotníkmi a tá samotná konkurencia zvýši aj kvalitu zdravotníkov, ktorí zostanú pracovať na Slovensku a zostanú pracovať v nemocniciach. Pretože, ak lekár si urobí svoju nejakú atestáciu a vidí, že koľko zarába v nemocnici a vie, že ako súkromník môže zarobiť na ambulancii súkromnej viac, niekedy aj rádovo viac, tak v tej nemocnici jednoducho neostane alebo pôjde robiť na vyššie pracovisko do nejakého centra. Takže aj zvýšenie miezd prispeje k lepšej konkurencii a kvalite zdravotníkov.
Nehovorte mi o tom, že aká, že aj tá kvalita zdravotníkov vo všetkých tých profesiách klesá za tie roky, pretože ak sú šikovné aj zdravotné sestry alebo aj lekári, tak oni odchádzajú. Naozaj je to tak. Ja viem, že sme v krízovej dobe, ale ak sa teda zvyšovali, máme čoraz vyšší rozpočet a nie sme schopní zabezpečiť tú zdravotnú starostlivosť alebo uprednostňujeme iné sféry, uprednostňujeme nákup zbraní, kde vieme behom týždňa rozhodnúť o tom, že nakúpime zbrane za miliardy eur a nemáme peniaze na zdravotníctvo, no tak povedzme pacientom, povedzme obyvateľom Slovenska, že, bohužiaľ, nemáme na zdravotnú starostlivosť na európskej úrovni. No povedzte im to.
Povedzte, nie sme schopní zabezpečiť ústavnú zdravotnú starostlivosť na európskej úrovni, nie sme schopní vám poskytnúť ambulantnú starostlivosť u praktických lekárov, pediatrov. To si nikto nedovolí. Ale pritom, pokiaľ nedôjde naozaj k navýšeniu rozpočtu a akceptácii týchto požiadaviek LOZ-u, tak tomu nemôžme očakávať, že sa bude tá zdravotná starostlivosť zlepšovať.
Veľmi populárne bolo hovoriť o tom, že koľko máme neodvrátiteľných úmrtí pred voľbami. Koaličné strany mali také fascinujúce návrhy, každý rok postaviť jednu nemocnicu. Nič sa nerealizuje. Neodvrátiteľné úmrtia sme medzi najhoršími vo V4 a vôbec v Európe. Nemáme ani len šancu sa priblížiť k takým dobrým štatistikám, ako majú povedzme Česi, a pritom je to krajina, s ktorou sme boli dlho v spoločnom štáte.
Ak si myslíte, že sa vám podarí túto krízu odvrátiť núdzovým stavom alebo mimoriadnou situáciou, kedy nariadite lekárom pracovnú povinnosť, to je čistý nezmysel. To vám jednoducho nevyjde. Takže určite na tejto vláde je aj na poslancoch, aby ste sa snažili dohodu s Lekárskym odborovým združení. Videl som, že bolo minulý týždeň memorandum, to nebolo akceptované LOZ-om. LOZ má svoje memorandum, dneska sa teda zmenilo to memorandum. Ja myslím, že v pondelok sa zase po stretnutí s predstaviteľmi LOZ príde nové memorandum, v utorok nové ďalšie a ďalšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

11.11.2022 10:55 - 10:55 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Zdravotníctvo je v zlom stave už možno desiatky rokov a myslím si, že táto kríza ďalej prehĺbi tento zlý zdravotný systém. Ja si naozaj myslím tiež, ako povedal Milan, že za túto situáciu je zodpovedný v prvom rade minister financií a predseda vlády. Ja neviem, či vôbec túto problematiku až tak ovládajú a či sú schopní uvedomiť si, čo, k čomu môže dôjsť naozaj o tých 20 dní, pokiaľ nebudú s Lekárskym odborovým združením rokovať. O tých 20 dní naozaj skolabuje urgentná zdravotná starostlivosť a ľudia budú umierať. Ako spomínal, umierajú už teraz, lebo tá zdravotná starostlivosť nie je taká, aká by mala byť. A kto si to zoberie na zodpovednosť? Ťažko povedať. Lekári sú rozhodnutí zotrvať v týchto výpovediach. Keby ste si robili nejaké štatistiky a pýtali sa tých lekárov, tak sú úplne uzrozumení s tým, že budú od 1. decembra nezamestnaní a že vydržia mesiac, dva, aj pol roka, budú si hľadať iné zamestnanie, takže treba s tým rátať, že naozaj od toho 1. decembra tá situácia môže byť katastrofálna.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:27 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja by som pána doktora Rašiho doplnil. Spomínali ste, že od 1. decembra budú pacienti umierať. Oni už umierajú teraz. Keď si pozriete štatistky neodvrátiteľných úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, tak patríme medzi najhorších v Európe. Čiže tá zdravotná starostlivosť sa ešte prehĺbi. A všetci dobre vieme, že pokiaľ nedôjde k dohode medzi vládou a Lekárskym odborovým združením, tak od 1. decembra nebudeme schopní poskytnúť ani len urgentnú zdravotnú starostlivosť. A neviem, či ste ochotní niesť zodpovednosť za takýto stav.
Všetci politici aj z koalície, aj opozície tvrdia, že požiadavky Lekárskeho odborového združenia sú oprávnené. Sú oprávnené, ale neriešia sa. To memorandum, ktoré pripravila vláda, ja si myslím, že to je paškvil, ktorý vlastne vládu k ničomu nezaväzuje. A pokiaľ sa budete takto viac-menej, ak to skončí takýmto memorandom a nepristúpite na ďalšie konkrétne kroky, tak nemáme šancu, aby to zdravotníctvo po 1. decembri vôbec fungovalo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2022 14:55 - 14:55 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Už keď ste to načrtli tie čakacie doby, že ak sa teda nedodržia, že pôjdu naši pacienti sa liečiť niekde inde do zahraničia, no mne to príde úplne sci-fi. To si naozaj myslíte, že v zahraničí nemajú čo tí lekári robiť a budú čakať na slovenských pacientov, že keď budú mať nejakú náhradu bedrového kĺbu a nedostane sa do štyroch mesiacov alebo do piatich, že potom ho zoperujú niekde vo Viedni alebo v Prahe a že to bude stáť tak ako u nás. Ako ja tomuto moc neverím. Naozaj mali by sme si uvedomiť na čo máme na Slovensku, čo si môžme dovoliť a už by sme to mohli povedať aj tým pacientom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

25.10.2022 14:40 - 14:40 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No ja si nemyslím, že by súkromné poisťovne priniesli nejakú extra konkurenciu voči VŠZP. Slovensko je malý trh a ak si myslíte, že 100-eurový príspevok na nejakú dentálnu hygienu alebo niečo podobné zvyšuje konkurencieschopnosť, nie som o tom presvedčený. V reáliách, keď si pozriete, aký je kmeň jednotlivých poisťovní, ste tu ospevovali Union, tam neni moc bohvieaký kmeň. Tí, čo zarábajú, alebo povedzme si lekári, kde sú poistení. No väčšina lekárov je poistená vo VŠZP a vedia prečo. Pretože ak budete mať nejaké závažné ochorenie, tak poisťovňa, ktorá má najviac poistencov, má aj najviac peňazí a vie poskytnúť tú zdravotnú starostlivosť, myslím, že skôr aj lepšie.
Keby ste chceli vytvoriť naozaj konkurencieschopnosť medzi VŠZP, Dôverou, tak nech sa poistenci Dôvery liečia len v zariadeniach, ktoré vlastní Penta, teda Dôvera a podobne. Poistenci Unionu nech idú len do ambulancií alebo do nemocníc, ktoré vlastní poisťovňa Union. To by bola konkurencia, tam by sa to dalo ukázať. Ale nie vybrať si to, čo sa nám hodí. V tých svojich nemocniciach robia len výkony, ktoré sú nie náročné finančne, ktoré sú ziskové, a potom si to vlastne tie štátne zariadenia odskáču, ktoré robia výkony, ktoré sú v podstate do straty.
Tá efektivita, áno, to je, to máte pri každom štátnom nejakom zariadení, že efektivita je nižšia. Tie 200-tisícové nejaké posedenia VŠZP to určite bije do očí a možno že to bol len taký PR článok Dôvery. Takže ja si myslím, že na našom trhu slovenskom úplne by stačila jedna poisťovňa. Kto chce mať nejaké extra služby, nech si priplatí, nech si priplatí komerčné poistenie a nech má, nech sa lieči aj v Rakúsku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

4.10.2022 14:25 - 14:25 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ten problém s lekármi špecialistami ste dobre povedali, pán doktor Baláž. Špecialisti akonáhle získajú tú atestáciu, tak špekulujú o súkromnej praxi. Mnohí majú viacero úväzkov. Pracujú v nemocnici, popritom poobede pracujú ešte na svojich súkromných ambulanciách, tak si privyrábajú a strácajú aj do istej miery takú lojalitu k nemocnici. Majú kopec iných takých podružných úväzkov, a to nie je vhodné. Potom sa tí lekári viac-menej strácajú a nemocnicu využívajú akurát na to, aby im zaplatila daňové veci a tieto, čo treba a popri tom majú kopec iných takýchto aktivít, kde si privyrábajú. Myslím si, že pre nás je dobré, aby tí odborníci špecialisti zostávali v nemocniciach. To zlepšuje tú odbornú garanciu aj zdravotnú starostlivosť, ak to poznáte.
Keď zájdete do nemocnice naozaj tam niekedy je tam primár atestovaný, ešte nejakí dvaja-traja lekári a potom je tam desať lekárov bez atestácie, ktorí akurát čakajú, chcú si v rámci toho, povinnej predatestačnej náplne absolvujú všetky tie kurzy, čo treba, nemocnica im to všetko zaplatí a potom len čo získajú tú atestáciu, tak už špekulujú nad tým, že z nemocnice odídu a idú do súkromných praxí.
Takže ja myslím, tých špecialistov si treba udržať a tá motivácia, nielen ten koeficient, ale aj každý odpracovaný rok. Ale to sa týka všetkých tých zdravotníckych povolaní. Keď tam niekto robí rok, dva, päť a vidí, že mu tá mzda narastá každým rokom, tak skôr v tom pracovnom úväzku s nemocnicou zostane a neprejde niekde do inej sféry. Dokonca, však to vieme, že tí zdravotníci naozaj odchádzajú pracovať úplne mimo zdravotníctva. Čiže aj tá motivácia za každý odpracovaný rok u všetkých povolaní je, myslím, že je dosť motivujúca.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.10.2022 14:25 - 14:25 hod.

Miroslav Urban Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené pani poslankyne, páni poslanci, prihlásil som sa do rozpravy s pozmeňujúcim návrhom, ktorý by mal riešiť aj mzdy lekárov špecialistov a takisto aj nárokovateľnú položku miezd u všetkých zdravotníkov prihliadajúc na odpracované roky.
Účelom môjho predloženého pozmeňovacieho návrhu je zvýšiť zákonom určenú základnú mzdu aj u lekárov, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností a vykonávajú špecializované pracovné činnosti v príslušnom odbore, a to z 2,3- na 2,5-násobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy.
Lekári špecialisti v navrhovanej úprave zákona o odmeňovaní akoby vypadli. Ten základný koeficient zostal nezmenený na tej položke 2,3-násobok. Myslím si, že tak ako nám chýbajú zdravotné sestry, chýbajú nám aj lekári po absolvovaní medicíny. Tak nám, samozrejme, chýbajú aj špecialisti, ktorí sú podľa mňa vlastne tou hlavnou odbornou kostrou nášho zdravotníctva pre výkon špecializovaných činností. A títo práve špecialisti nám chýbajú v nemocniciach. Vieme to, ako to býva, lekár sa snaží získať atestáciu, získa špecializáciu a odchádza do súkromia. Takže myslím si, že na týchto špecialistov sa zabudlo a preto navrhujeme tento koeficient zvýšiť, čo by mohlo primäť špecialistov zostať v nemocniciach.
Ďalší návrh, ktorý prikladám k tomuto pozmeňujúcemu návrhu, je takisto zvýšiť základnú zložku mzdy zdravotníckeho pracovníka za každý odpracovaný rok výkonu zdravotníckeho povolania, ktorý je súhrnom dvanástich mesiacov z 0,01, teda z jednej stotiny na 0,03, tri stotiny násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky. Súčasne teda predkladaný návrh ráta s tým, že sa tá mzda bude zvyšovať o 0,01-násobok. My si myslíme, že to je nedostatočné. V minulej rozprave sme hovorili, že to predstavuje zvýšenie mzdy o 7 celá, o 7 euro a 88 centov za každý odpracovaný rok. Týka sa to všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ja myslím, že 7 euro a 88 centov v čistom, áno, tak v čistom, čo si myslím, že neni až také motivujúce, keď po desiatich rokoch získa lekár 78 euro navyše za desať rokov praxe. Čiže pri tomto zvýšení tohto koeficientu na tri stotiny by došlo k navýšeniu mzdy za každý odpracovaný rok o cca 24 euro teda v čistom. Takto už je to suma vcelku zaujímavá a myslím, že by mohla byť aj motivujúca.
Prečo vlastne prekladám tento pozmeňujúci návrh? No, všetci vidíme, že máme krízu v zdravotníctve, ktorá tu ale netrvá jeden, dva roky, ale dá sa povedať, že sú to už aj desiatky rokov. A také signifikantné navýšenie miezd lekárov bolo v roku 2011 po takisto výpovediach lekárov. Ani súčasné navýšenie miezd v tom predkladanom návrhu zákona nemyslím si, že je historické, pretože štatisticky naozaj k najvyššiemu navýšeniu miezd lekárov bolo práve v roku 2013. Teraz to nepredstavuje ani 50 %, keď sa to preráta teda na tie reálne mzdy. Máme tu výpovede viac ako 2-tisíc lekárov zo 7-tisíc nemocničných lekárov a tvrdiť, že to neovplyvní zdravotnú starostlivosť, to by som netvrdil. Chýbajú nám ďalšie tisícky lekárov aj v iných profesiách, nielen v nemocniciach, ale aj praktickí lekári, stomatológovia, pochopiteľne chýbajú nám aj tisícky zdravotných sestier.
Tento návrh zákona môže stabilizovať istú časť zdravotníckych pracovníkov, ale nemyslím si, že by zásadným spôsobom zvrátil tú negatívnu bilanciu, ktorú máme teda v zdravotníckych povolaniach. Lekárske odborové združenie sa už rok snaží komunikovať s ministerstvom zdravotníctva ohľadom svojich ôsmich požiadaviek, ktoré mi prídu celkom také korektné, lebo však vieme, moríme sa tu viac ako desať rokov s DRG systémom, ktorý nestále nefunguje. Predpoklad, že bude fungovať v 2023 – 2024 ťažko povedať, pri súčasnom financovaní zdravotníctva je to iluzórne. Myslím si, že ten systém nemôže fungovať, pokiaľ budú platby za poistencov štátu také, aké sú teraz.
Po komunálnych voľbách nás čaká optimalizácia siete nemocníc, čo predstavuje stratifikáciu nemocníc a časť nemocníc príde o oddelenia, bude sa sústreďovať tá zdravotná starostlivosť do väčších nemocníc. Len tie požiadavky lekárskych odborárov sú vcelku oprávnené, keďže sa presunie tá zdravotná starostlivosť do väčších nemocníc, či je to zabezpečené personálne, materiálno-technicky, či tam je dostatok, povedzme, operačných sál, ambulancií, zdravotníckeho personálu od lekárov, ošetrovateľov až po zdravotné sestry. Takže tá požiadavka je naozaj ako myslím že adekvátna.
Takisto výuka medikov na Slovensku, veľa študentov nám odchádza študovať medicínu do Čiech, kde sú lepšie pracovné podmienky aj mzdové ohodnotenie, a títo lekári sa k nám nevracajú, nemajú na to až taký extra dôvod. Takže tieto požiadavky sú opodstatnené LOZ-u, aj keď, samozrejme, rozumiem tomu, že to neprislúcha, aby Lekárske odborové združenie všetko riešilo a komunikovalo, ale aspoň načrtlo problémy, aké sú, aké máme zdravotníctvo a treba hľadať východiská. Tie východiská sú práve na ministerstve zdravotníctva.
Vieme, že nám ušiel vlak s lekármi, ktorí pracujú vo V4. Mzdové ohodnotenie lekárov v Poľsku, v Česku aj v Maďarsku narástlo a tie pohraničné oblasti občania Slovenska, ktorí hovoria po maďarsky, nemajú problém sa zamestnať v Maďarsku, kde majú lepšie platové ohodnotenie aj lepšie pracovné podmienky, a takisto to pohraničie s Moravou, veľa zdravotníkov pracuje práve v Čechách a na Morave. Myslím si, že s tým navýšením miezd neni ten hlavný, je jeden z tých hlavných ústredných problémov, ale ten problém je komplexný, ako sme to spomínali, pracovné podmienky, možnosť vzdelávania, odborného rastu, naše nemocnice pomaly storočné. Je tam veľký naozaj dlh do rozvoja našej zdravotnej starostlivosti.
Ja si myslím, že pokiaľ by sa nám podarilo zvrátiť ten negatívny trend a zvýšiť aj to platové ohodnotenie u lekárov aj špecialistov, aj u zdravotných sestier, tá stabilizácia zdravotníckeho personálu by vyvolala aj do istej miery takú konkurenciu medzi tými zdravotníkmi. A konkurencia, zdravá konkurencia takisto môže prispieť k lepšej kvalite zdravotníckych pracovníkov a budovala by sa aj taká prestíž, že pracovať v slovenských nemocniciach univerzitných, fakultných a podobne. Priority tejto vlády bolo zdravotníctvo, ale zatiaľ ten rozpočet ministerstva zdravotníctva tomu nezodpovedá. Tak ako som spomínal, aj tie platby za poistencov štátu sú podstatne nižšie ako v Čechách a tieto problémy sa nedajú naozaj vyriešiť zo dňa na deň.
Teraz by som prečítal samotný pozmeňujúci návrh. Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miroslava Urbana, ktorým sa dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1200.
1. V čl. I bode 2 (§ 80a ods. 2) sa na konci pripájajú tieto slová: „a slová „2,3-násobok" nahrádzajú slovami „2,5-násobok"."
2. V čl. I bode 56 (§ 80b ods. 5) sa slová „0,01-násobok" nahrádzajú slovami „0,03-násobok".
Dúfam, že tento návrh podporíte. Myslím, že by mohol prispieť k stabilizácii zdravotníckeho personálu a mohol by zvrátiť aj ten nepriaznivý stav s výpoveďami lekárov.
Ďakujem.
Skryt prepis