Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

23.4.2020 o 9:41 hod.

Bc.

Petra Krištúfková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 23.9.2020 18:26 - 18:27 hod.

Petra Krištúfková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ústavným zákonom č. 99/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky bol ustanovený maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti. Podrobnosti o právach uvedených v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky ustanovil zákon o sociálnom poistení.
Predkladaným návrhom zákona sa navrhuje uplatniť, upraviť dôchodkový vek poistenca, ktorý vychoval deti, tak, aby mal znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku, o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychoval tri a viac detí.
Tento návrh zákona je ďalším z bodov programového vyhlásenia vlády, čím chcem poukázať na to, že napriek nepríjemnej situácii s koronavírusom vieme túto krivdu voči ženám ročníkov 1957 až 1963 odstrániť, čo ministerstvo práce pod vedením SMER-u neurobilo.
Kolegyne a kolegovia, chcem vás veľmi pekne poprosiť o podporu tohto návrhu a, pán predsedajúci, skončila som a zároveň sa hlásim ako prvá do rozpravy.
Skryt prepis
 

18.9.2020 12:07 - 12:08 hod.

Petra Krištúfková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 217. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje sa v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 207 z 31. augusta 2020 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 18:23 - 18:24 hod.

Petra Krištúfková Zobrazit prepis
Chcem sa ešte raz poďakovať, takisto sa chcem poďakovať za každú jednu faktickú a verím, že týmto ženám to veľmi pomôže. A chcem sa poďakovať za ne, lebo naozaj už trvá celý rok, kedy, kedy o to bojujú, a v podstate tie ročníky ´57 už nám začali odchádzať minulý rok v lete, preto je to vlastne od roku ´57. Takže ešte raz veľká vďaka za ne a ak ste si ich naozaj aj všimli tu pred Národnou radou, tak ste si všimli, že sem naozaj došli aj s dobrou náladou napriek tomu, že voči tejto krivde bojujú už rok.
Ďakujem ešte raz za ne.
Skryt prepis
 

14.7.2020 18:17 - 18:20 hod.

Petra Krištúfková Zobrazit prepis
Ďakujem. Predkladám návrh zákona, ktorý má odstrániť krivdu, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až ´63. Chcela by som poďakovať predovšetkým ešte pani poslankyni Hatrákovej a pani poslankyni Zemanovej za to, že sa pripojili ako spolupredkladateľky za ich kluby.
Vznikla nám tu totižto skupina žien ročníkov ´57 až ´63, ktorým nebolo spravodlivo odpočítaných pol roka za každé jedno vychované dieťa, a tým pádom nebol naplnený ústavný princíp z júla 2019, kedy bola táto novela prijatá. Toto pochybenie vzniklo minulé volebné obdobie, v septembri 2019, a to predložením fixnej tabuľky na výbore pre sociálne veci, ktorá bola schválená bývalou, bývalou koalíciou, koaličnými poslancami. Už vtedy na výbore sa vedelo, že táto fixná tabuľka je chybná a na výbore boli aj účastné dámy, ktoré tieto ženy zastupujú, a napriek tomu, že vystúpili, tak, bohužiaľ, tam prišlo k prijatiu tejto tabuľky.
Týchto žien je vyše 120-tisíc. Vtedy im bolo zo strany bývalého ministra práce pána Richtera sľúbené, že ich vypočuje a že túto krivdu odstráni, ale, bohužiaľ, sa tak nestalo napriek tomu, že vedeli, že tam naozaj nie je naplnený tento ústavný princíp. Preto som následne predložila pozmeňujúci návrh, no opäť nebol podporený bývalou koalíciou, a tak som podala podnet na Ústavný súd, podporený skoro 40 podpismi z klubu OĽANO a SaS, ktorých zástupcovia sa aj tu dnes pod tento návrh zákona podpísali.
Je to agenda, ktorej sa venujem už rok, je to súčasťou aj programového vyhlásenia vlády. A možno ste aj minulý týždeň v utorok si všimli pred parlamentom tieto ženy, bolo ich skoro 300 a prišli naozaj podporiť a nás povzbudiť v tom, aby sme im priniesli tú spravodlivosť, prišli poprosiť o podporu tohto návrhu. A ja si myslím, že im to naozaj dlžíme, dlží im to aj tá novela, ktorú sme prijali minulý rok, v roku 2019. A ja si myslím, že aj každý z nás pozná určite ženu narodenú práve v týchto rokoch, to znamená v rokoch tých ´57 až ´63, a možno ju má práve aj v rodine a ja naozaj pevne verím, že ste tomu venovali pozornosť, tejto krivde, a že týmto ženám pomôžeme a tú spravodlivosť, ktorú si zaslúžia, dostanú.
Tak ja vám naozaj veľmi pekne ďakujem za podporu a verím, že konečne sa odstráni krivda týmto ženám. Ďakujem.
Skryt prepis
 

14.7.2020 18:12 - 18:14 hod.

Petra Krištúfková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ústavným zákonom č. 99/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky bol ustanovený maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti. Podrobnosti o právach uvedených v čl. 39 Ústavy Slovenskej republiky ustanovil zákon o sociálnom poistení. Navrhuje sa upraviť dôchodkový vek poistenca, ktorý vychoval deti, tak, aby mal znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku, o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychoval tri deti a viac detí.
Návrh zákona má pozitívne sociálne vplyvy a negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Na podnikateľské prostredie, na životné prostredie, na informatizáciu, na služby verejnej správy pre občana a na manželstvo, rodičovstvo a rodinu návrh zákona nemá žiadne vplyvy.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky a zákonmi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.
Ďakujem a hlásim sa ako prvá do rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.7.2020 11:07 - 11:07 hod.

Petra Krištúfková
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, pripomínam členom sociálneho výboru, že o 12.30 sa uskutoční zasadnutie k tlači 172. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 9:53 - 9:53 hod.

Petra Krištúfková
Vážení kolegovia, chcem sa vám pekne poďakovať za vaše slová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.4.2020 9:41 - 9:45 hod.

Petra Krištúfková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážení páni ministri, vážené kolegyne, vážení kolegovia, programové vyhlásenie vlády schvaľujeme v čase mimoriadnej krízy, ktorá nám jasne ukázala okrem iného aj to, že náš zdravotný a sociálny systém má veľké diery. Máme tu mnoho problémov, ktoré sa dlhé roky neriešili a na ktoré sme v predchádzajúcich štyroch rokoch neustavične poukazovali. Aktuálne vláda od svojho nástupu predkladá zákony prvej pomoci, ktoré tu schvaľujeme v skrátenom legislatívnom konaní, aby ľudia dostali potrebnú pomoc čo najrýchlejšie. Ale kríza ukázala okrem iného aj to, že väčšina rodín na Slovensku žije z ruky do úst a z mesiaca na mesiac. Ak príde výpadok príjmu, hrozí chudoba, nehovoriac o neúnosnej situácii neúplných rodín a osamelých matiek.
Prioritou hnutia SME RODINA boli vždy rodiny a ja ako členka sociálneho výboru som tu na pôde parlamentu štyri roky predkladala dobré návrhy zákonov, ktoré keby boli schválené, tak už dnes v tejto kríze sa mnohým rodinám žije ľahšie. Keď som vystupovala pred štyrmi rokmi k programovému vyhláseniu vlády, tak musím povedať, že v časti sociálna politika neobsahovalo žiadnu konkrétnu pomoc rodinám. Boli to len všeobecné frázy. Bývalá vláda to napísala tak, aby nemusela za nič zodpovedať. A to musím podotknúť, že na prípravu mali čas a pokoj.
Preto sme veľmi radi a ja sa naozaj teším z toho, že programové vyhlásenie konečne obsahuje opatrenia, ktoré budú problémy rodín riešiť adresne, systematicky a dlhodobo. Nesmieme však zabudnúť, že mnoho rodín sa v takomto krízovom režime ocitlo aj predtým. Stačilo ak rodina prišla, do rodiny prišla choroba, strata zamestnania alebo úmrtie živiteľa rodiny. Hovorí sa, že spoločnosť je ako reťaz, je taká silná, ako je silný jej najslabší článok. A preto si uvedomujeme zodpovednosť posilniť to, čo dlhé roky stálo v úzadí, a to je podpora rodín. A som nesmierne rada, že vláda sa v programovom vyhlásení k tomuto zaväzuje.
Náš volebný program myslel na rodiny vo všetkých životných fázach a ja môžem povedať, že sme dodržali svoj sľub a do programového vyhlásenia sme presadili všetky dôležité body z nášho programu. Je v ňom výstavba štátnych nájomných bytov, exekučná amnestia a aj zrušenie doplatkov na lieky pre deti a seniorov.
No sľúbili sme aj celý rad ďalších opatrení na podporu rodín a zlepšenie ich sociálnej situácie. Zvýšenie rodičovského príspevku plus možnosť jeho flexibilného poberania, úprava zákona o náhradnom výživnom, SOS príspevok vyplácaný v mimoriadnych situáciách, postupné zvyšovanie rodinných prídavkov podľa veku dieťaťa, zvýšenie sirotského príspevku o 20 %, plus úprava súbehov dôchodkov pri ich poberaní. Nesmieme zabudnúť, že na Slovensku máme vyše 20-tisíc sirôt a priemerný sirotský vyplácaný dôchodok je vo výške 130 eur mesačne.
Ďalej. Vyššia úroveň poberania rodičovského príspevku aj pre študentky vysokých škôl a doktorandky a príspevok na začiatku školského roku pre všetky deti 1. stupňa základných škôl. A napokon sme sľúbili ženám narodeným v rokoch 1958 až 1960, že odstránime krivdu pri zohľadňovaní počtu detí pri odchode do dôchodku, ktorú sme zakotvili aj v programovom vyhlásení.
Programové vyhlásenie obsahuje naozaj dobré opatrenia a konečne myslí na rodiny a preto sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na ňom podieľali. A my poslanci za vládnu koalíciu, za naše hnutie SME RODINA urobíme všetko pre to, aby sme záväzky z programového vyhlásenia aj naplnili. Časy, ktoré prichádzajú, budú veľmi ťažké a o to dôležitejšie bude v týchto časoch urobiť maximum pre tých, čo to potrebujú. Koniec-koncov, vyspelosť spoločnosti sa hodnotí podľa toho, ako sa vie postarať o tých najzraniteľnejších.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis