Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ja sa pokúsim trošku tak z takého pohľadu skúseností z iných krajín vám tu k téme niečo povedať, pretože technické a zákonné záležitosti určite dokonale predniesli a ešte prednesú kolegovia.
Tak prvou krajinou, ktorá začala používať evidenčné číslo vozidla, bolo Francúzsko v roku 1893. O tri roky neskôr ich zaviedlo aj Nemecko a prvou krajinou, ktorá zaviedla národné...
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ja sa pokúsim trošku tak z takého pohľadu skúseností z iných krajín vám tu k téme niečo povedať, pretože technické a zákonné záležitosti určite dokonale predniesli a ešte prednesú kolegovia.
Tak prvou krajinou, ktorá začala používať evidenčné číslo vozidla, bolo Francúzsko v roku 1893. O tri roky neskôr ich zaviedlo aj Nemecko a prvou krajinou, ktorá zaviedla národné registračné tabuľky, bolo Holandsko v roku 1898. Až do roku 1906 sa používalo obyčajné číslovanie, ktoré začínalo číslom jedna. V niektorých krajinách sa značky používajú dokonca aj na bicykloch. Značky boli historicky vyrábané z porcelánu, neskôr z kartónu, kože, plastu a údajne sa používal dokonca aj materiál zo sójových zŕn. Prístup k značkám, ku značkám ako takým je v rôznych krajinách rôzny. Napríklad v takom Dubaji vlastniť, vlastniť zname..., značku konkrétnu znamená prestíž. A je to teda že aj, aj dostatočne drahé.
Najdrahšie značky v Dubaji sú značky s číslami 1 až 10. A predstavte si, že tam pokiaľ si kúpite drahé auto a nekúpite si k nemu minimálne tak drahú značku, tak ako by ste v podstate tam nič neznamenali. Najdrahšia značka na svete, pre zaujímavosť, bola predaná za 14,3 mil. dolárov.
V Českej republike sa pri zmene vlastníka, pri zmene vlastníka vozidla značka zostáva s autom. Iba ak ide o značku na želanie, ktorú tam majú zavedenú, tak takisto ako u nás, tak tú si vlastník necháva. U nás táto možnosť nie je pri prepise. Od roku 2015 vozidlo, pri kúpe ojazdeného vozidla, hovorím stále o Čechách, nedostanete značku s vaším trvalým bydliskom, ale vám zostáva pôvodná značka. Ak však si túto značku chcete, chcete zmeniť na označenie vášho trvalého bydliska, tak musí značku nejakým spôsobom asi znehodnotiť a požiadať o vydanie novej značky, pretože normálnym postupom by ste, by značka ostala pôvodná. Tiež v Čechám majú zavedené rôzne registračné značky, napr. poznať písmeno F, písmeno V, písmeno R, ktoré napríklad značia športové, závodné automobily a majú aj, majú aj V ako veterán. Niečo podobné v podstate existuje aj u nás.
Vo Francúzsku od roku 2009 pribudol modrý krúžok, modrý prúžok na značke, ktorý zobrazuje región značky. K autu pridelená značka zostáva po celú dobu životnosti vozidla, teda aj pri zmene majiteľa sa nemení pri predaji ani pri zmene bydliska. Ak sa vlastník vozidla presťahuje, túto zmenu nahlási na príslušný úrad a tento mu jednoducho zašle nálepku, ktorý si vlastník na tú značku nalepí, a tá charakterizuje kraj, odkiaľ tá značka pochádza. Vozidlo teda môžete registrovať kdekoľvek vo Francúzsku bez ohľadu na bydlisko majiteľa vozidla.
V Nemecku od roku 2015 je zrušená povinnosť zmeniť značku pri zmene adresy. Majitelia vozidla sa sami rozhodujú, či si ponechajú pôvodnú značku, alebo požiadajú o pridelenie novej značky. Takže v podstate niečo, čo my sa snažíme zaviesť. Veľkým benefitom je vydávanie tzv. sezónnych značiek, ktoré sa používajú najmä na motocykle, kabriolety alebo prípadne aj na mobilné domy, ktoré sa prevádzkujú alebo fungujú sezónne.
Za identifikačným číslom značky je prvý a posledný mesiac obdobia platnosti značky označený jeden na druhom a oddelený vodorovnou čiarou. Sezónne značky sa môžu používať od 2 do 11 mesiacov a aj cestná daň a poistenie sa platí potom aj kvótne.
Vo Veľkej Británii je možné si kúpiť alebo vydražiť na aukcii osobnú značku od, od miestneho cestného úradu alebo od súkromníka, ktorý tú značku vlastní. Na značkách je aj rok, v ktorom bola značka vydaná, a táto značka sa viaže na auto. Ak sa vozidlo začne používať v inej časti krajiny, ako kde bolo registrované, nie je nutné ho preregistrovať, takisto aj ako pri zmene vlastníka. Zmena je možná iba vtedy, ak ide o vlastnú značku.
Vo Švajčiarsku sa značky prideľujú majiteľovi, a nie autu. Ak vlastník zmení auto, značka sa nemení a značky sa môžu hneď pripevniť na nové auto. Poisťovňa tam musí byť o tejto situácii akurát informovaná. Ak majiteľ už nemá registrované vozidlo, značky sa vrátia vydávajúcemu orgánu. Vrátené značky sa po určitej dobe vrátia späť do obehu v závislosti od kraja, pretože v každom kraji a kantóne je situácia rôzna. V Ženeve sú prideľované napríklad nové značky a so značkami, ktoré majú päť a viac znakov, sa dokonca môže obchodovať vo Švajčiarsku. A značky, ktoré majú jeden až štyri znaky, tak tie môžme iba dediť.
No ja si osobne myslím, že keď už sa zaoberáme takouto zmenou zákona, možno by sme mali hľadieť aj do budúcnosti. Nie je nutné, že teraz v podstate otvoriť aj debatu o nejakých ďalších veciach a budúcnosť asi je v digitálnych značkách, ktoré sa už testujú v niektorých štátoch Ameriky, napr. v Texase, v Arizone, a takisto aj v Dubaji. Tie značky majú potom takú výhodu, že poskytujú aj ďalšie informácie, nielen, nielen to, to vlastné evidenčné číslo, a asi by bolo fajn, keby sme sa začali takýmito možnosťami modernými zaoberať aj už na Slovensku.
Ďalšia vec, o ktorej by bolo dobré otvoriť diskusiu, a je systém registratúry. My sme, v podstate asi tri krajiny sú v Európskej únii, v ktorých, kde registráciu vykonáva polícia. Diskusiu na túto tému by sme mohli tiež teda otvoriť a začať sa, začať sa ňou zaoberať.
Toľko som teda chcel len pre porovnanie uviesť, aby ste mali taký základný prehľad, že v podstate na Slovensku sa držíme starého, starého modelu a je naozaj najvyšší čas ho modernizovať.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis