Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, vážení členovia vlády, dovoľte aj mne vystúpiť k programovému vyhláseniu vlády, kde takto zhruba pred rokom som tiež vystupoval k tomu predchádzajúcemu. Toto nové programové vyhlásenie vlády je skoro to isté, len s miernymi korekciami a budem sa venovať hlavne rezortu pôdohospodárstva a veci spojených s pôdohospodárstvom a potravinárstvom na Slovensku.
Zhodnotím, zhodnotím vo svojom vystúpení aj vyše ročné fungovanie pána ministra Mičovského na ministerstve pôdohospodárstva, kde, myslím si, že vieme reálne už posúdiť jeho fungovanie. Dovoľte mi ale na začiatku povedať a vysvetliť vám všetkým, že nejdem posudzovať ministra z jeho možnože ľudskej, z jeho ľudského pohľadu, z jeho vlastností ako človeka. Už viacerí ste to tu spomenuli. Ako človek pán minister Mičovský môže byť dobrý človek, môže, môže v živote normálne medzi kamarátmi dobre fungovať, ale jednoznačne za vyše roka fungovania na rezorte ministerstva pôdohospodárstva zlyhal na plnej čiare. Myslím si, že tých zlyhaní bolo množstvo. Ja vám ich jednotlivo aj pomenujem a vysvetlím. Sú to zlyhania, ktoré boli, a teda mali, mala nastavená vláda aj v rámci programového vyhlásenia vlády.
Najväčším a myslím si, že úplne katastrofálnym zlyhaním toho, toho vrcholu toho ľadovca zlyhania pána ministra Mičovského je už spomínaný v tomto pléne viackrát Plán obnovy a odolnosti. Všetci dobre vieme, že v Pláne obnovy a odolnosti pre poľnohospodárov a potravinárov sa nachádza jedna veľká nula. Mrzí ma, že nedošlo na slová aj kolegov aj z koalície, ktorí pri Pláne obnovy a odolnosti, keď sme viackrát predkladali do tej, do tohto pléna, že sme chceli rokovať o tomto, o tomto dokumente, sme boli uistení, že sa bude rokovať aj v tejto miestnosti, ale, bohužiaľ, realita je taká, že sme o tom nerokovali a bolo to poslané do Bruselu bez toho, aby sme tu v tejto Národnej rade sa vedeli o tom oboznámiť a otvoriť veľkú diskusiu. Výsledok toho je ten, že v rámci ministerstva pôdohospodárstva je jedna, jedna veľká nula.
Ja nedokážem pochopiť, ako predchádzajúci minister financií pán Heger vysvetľoval a obhajoval tú veľkú nulu vo forme toho a teda vysvetlím aj kolegom, aby to pochopili, že poľnohospodári na Slovensku majú 6,2 mld. v novom programovacom období. Tuto si treba uvedomiť, že tieto finančné prostriedky majú všetky ostatné členské štáty Európskej únie, ale podotýkam, že tieto členské štáty Európskej únie, napríklad západné krajiny vo výške priamych platieb sú vyššie na tom ako my. My sme stále nedobehli tie staré členské krajiny Európskej únie vo výške priamych platieb. Podotýkam, majú viacej, ale na druhej strane tieto ostatné krajiny členské Európskej únie majú z plánov obnovy milióny až miliardy eur. Podotýkam, napríklad Česká republika má zhruba 500 mil. eur z Plánu obnovy a odolnosti a to je výsledok, výsledok rokovaní. Bohužiaľ, u nás realita je taká, že máme jednu, jednu veľkú nulu. Všetci dobre vieme a bolo to tu aj spomenuté v diskusii, že samotné ministerstvo, pán minister, ktorý to tu síce dementoval, ale však je to čiernym na bielom napísané, že v rámci toho medzirezortného pripomienkového konania sám stiahol svoje zásadné, zásadné pripomienky.
Dovoľte mi vy... povedať ešte citáciu pána ministra, ktorý tu v piatok vystupoval v 20-minútovom príhovore, a, bohužiaľ, realita bola taká, že ani jedným slovom nespomenul Plán obnovy a odolnosti. Samozrejme, mal kritiku v tom, že nebol na tej tripartite. Čo by tam robil, keby, keď nemal čo obhajovať? Bohužiaľ, je to jeho najväčšie zlyhanie, ale budem hovoriť aj o ďalších zlyhaniach.
Sám minister tu - a citujem ho: „Potrebujeme, aby krajina bola vľúdna, bohatá na rastliny a živočíchy, zároveň aj na produkciu potravín, biopásy, pásy priaznivé pre včelstvo, drobné živočíchy, bohaté rastliny.“ Pán minister, toto nestačí, takéto pekné slová. Tuto musia byť činy. A, bohužiaľ, tie vaše kroky a činy v rezorte ministerstva pôdohospodárstva nie sú, nie sú žiadne.
Sami poľnohospodári a potravinári vás vyzvali, aby ste už za nich nebojovali, lebo keď ste doteraz za nich bojovali, tak ste pre nich vybojovali jednu veľkú nulu v Pláne obnovy a odolnosti. V rámci Plánu obnovy a odolnosti, podotýkam to druhé slovíčko - odolnosti, tento plán mal slúžiť na to, aby v prípade obdobných nejakých situácií, ako sú pandémie alebo iné, iné obdobné situácie, nám tieto finančné prostriedky pomohli k tomu, aby sme boli odolní do budúcnosti voči tomu. A tá odolnosť spočíva v tom, že keď sa voľakedy vozilo pred niekoľkými rokmi 700 kamiónov na Slovensko potravín, tak teraz sa, bohužiaľ, dováža už vyše tisíc kamiónov. A práveže sme mali použiť finančné prostriedky na to, aby sme dokázali zvýšiť túto odolnosť, to znamená, rovná sa potravinová sebestačnosť, aby sme dokázali zvýšiť potravinovú sebestačnosť, lebo týmto to skôr ohrozujeme, a dôjde k tomu, že budeme úplne, ale úplne odkázaní na zahraničie z hľadiska dovozu potravín, živočíšneho, rastlinného produktu a tak ďalej a tak ďalej. Toto je veľké zlyhanie pána ministra.
Pôjdem ďalej k jednotlivým veciam, ktoré nastali na rezorte ministerstva pôdohospodárstva. Začnem napríklad spomínaným aj v príhovore piatkovom pána ministra - Rizikovým fondom. Rizikový fond mal slúžiť na to, aby v prípade sucha, povodní a iných rôznych takýchto klimatických katastrof, ktoré post... ktoré ohrozujú poľnohospodárov a potravinárov, tak tento Rizikový fond by ich sčasti kompenzoval. Pamätám si, minulý rok po parlamentných voľbách, keď nastúpil pán minister Mičovský, hovoril: „Do mesiaca máme tento Rizikový fond.“ Bohužiaľ, realita je taká, že doteraz tento Rizikový fond nie je zriadený.
Ďalej. Štrajková pohotovosť Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Táto štrajková pohotovosť trvá už niekoľko mesiacov. Všetci dobre vieme, ako prebiehala napríklad minulý celý rok komunikácia. Pánovi ministrovi Mičovskému odišli všetci odborníci. Odišiel mu štátny tajomník, odišiel mu šéf, šéf úradu, odišiel mu šéf z PPA-čky. Proste ja neviem, či mu vlastne aj niekto neodišiel. Odišli mu všetci. A toto je jeho osobné zlyhanie.
A, samozrejme, treba podotknúť aj minuloročnú, všetci vieme dobre, že zasiahla celý svet COVID pandémia. A, bohužiaľ, zasiahla aj sektor poľnohospodárstva a potravinárstva, ale u nás na Slovensku pomoc v rámci COVID-u pre poľnohospodárov a potravinárov bola skoro nulová. Bola jedna výzva, ktorá bola vypísaná, do ktorej sa reálne nemohli prihlásiť ani, ani pekári, ani časť pivárov, vinárov, reálne tí, ktorých to najviac zasiahlo, nemohli sa prihlásiť do tejto výzvy. Keď porovnám, táto výzva bola asi v hodnote 20 mil. eur, aj tak sa nevyčerpala, lebo bola úplne zle od začiatku nastavená, a keď porovnám iné, iné krajiny Európskej únie, kde napríklad také Maďarsko dalo v rámci pomoci pre poľnohospodárov a potravinárov z rozpočtu, zo štátneho rozpočtu vyše 400 mil. eur., Česi dostali 40 mil. eur, nehovoriac o Francúzsku, samozrejme, z hľadiska veľkosti, ale tí dostali 7 mld. eur z rozpočtu v rámci pomoci pre, z hľadiska COVID-u pre poľnohospodárov a potravinárov.
Ďalej spomeniem, všetci sme dobre registrovali, ako z týždňa na týždeň, chvalabohu, sa to podarilo zvrátiť, ministerstvo prišlo s takým návrhom, kde sme sa to dozvedeli kuloárne, mediálne, že chcelo presúvať finančné prostriedky z I. piliera do II. piliera. Chvalabohu, sa tento proces zastavil.
Ďalej podotýkam, nezmyselné narýchlo a počas roka zvyšovanie nájomného pre poľnohospodárov na Slovensku od Slovenského Pozemkového fondu. Tam bolo úplné klamstvo zo strany ministerstva, ktoré, ktoré argumentovalo tým, že Európska komisia nás zaviazala a nám prikázala, aby sme zvýšili nájomné na tzv. obvyklé nájomné, a podotýkam, toto bolo dementované.
Je to veľký nezmysel, lebo Európska komisia nám nič neprikázala, Európska komisia nám práveže položila pár otázok do... na ktoré sme do tejto chvíle ani neodpovedali ako, tak ako krajina, ako štát. A tuto počas roka sme zmenili pravidlá hry v nájme, zvýšili sme zlým spôsobom, lebo sme od začiatku hovorili, že tá cena má byť nastavená podľa DPE-čky, podľa kvality pôdy. Pevne verím, že to nastane. Dostali sme uistenie, že ministerstvo na tom pracuje, ale obvyklá cena nájmu bola úplný, ale úplný nezmysel. V jednom katastrálnom území vám vyšla obvyklá cena nájomného 50 euro, v druhom vám vyšla 150 euro, a keď ste mali jednu parcelu, tú istú parcelu, ktorá bola z polovičky jedno katastrálne územie, z druhej druhé katastrálne územie, tak za polovičku parcely ste platili 50 euro a za druhú 150. Úplný nezmysel.
Ďalej zákon č. 91 o neprimeraných obchodných podmienkach. Budeme to mať na ďalšej schôdzi tento týždeň, ja fakt vôbec v tejto chvíli neviem, ako tento zákon bude predložený, s akými pozmeňovákmi. Pamätáme si, v predchádzajúcej schôdzi bola veľmi ostrá diskusia či zo strany potravinárov, poľnohospodárov, a, samozrejme sa ozývali potom aj reťazce, ale videli sme, videli sme ten chaos, ktorý tu bol vytvorený. Ministerstvo prišlo s nejakým, s nejakým návrhom tejto novelizácie 91, následne koaliční poslanci, asi za SAS, dávali jeden pozmeňovák, potom, sa mi zdá, zo SME RODINA dávali druhý pozmeňovák, nakoniec samotné OĽANO prostredníctvom poslanca za OĽANO dalo ďalší pozmeňovák. Potom sa to nakoniec celé stiahlo, a teraz vôbec neviem, v akom stave nám to bude sem predložené. Ale určite spravíme všetko preto, aby tie nezmysly, ktoré tam chceli navrhnúť, resp. vypustiť, tam boli tak ako, aby sme podporili hlavne slovenských producentov, potravinárov a poľnohospodárov.
Lesy Slovenskej republiky, spomínal to aj pán minister, čo sa týka Lesov Slovenskej republiky a Slovenského pozemkového fondu, chystá, na Slovenskom pozemkovom fonde už bola zrealizovaná tzv. organizačná zmena. Podľa mňa sa tam vytvoril ale úplný, ale úplný chaos. Slovenský pozemkový fond zrušil regionálne odbory po celom Slovensku, vytvoril nejakých, pár nejakých špecializovaných regiónov, regionálnych zastúpení, kde napríklad v Košiciach budú vybavovať agendu pre samosprávy, to znamená, že starosta niekde, ja neviem, z juhu Slovenska alebo kde, bude, bude vybavovať v Košiciach agendu. Úplne celé to doplietli, pokazili. Myslím si, že tuto bol úplne, ale úplne zlý pohľad terajšieho vedenia Slovenského pozemkového fondu, lebo chceli pretŕhať nejaké, nejaké korupčné, nejaké chobotnice, či jak to nazvala pani generálna riaditeľka. Ale tu treba povedať, že už sú to roky a fakt roky, kde regionálne odbory len spracovávajú podklady. Nemajú žiadnu, žiadnu kompetenciu na podpisovanie. Všetko sa manažuje v Bratislave.
Ďalej Lesy Slovenskej republiky, tuto je tiež chystaná veľká organizačná zmena. Ja pevne verím, že v pléne poslanci Národnej rady, ktorí sa vyznajú v lesníctve, nedopustia to, aby sa zrušili Lesné závody ako odštepné závody, a vytvorí sa osem takýchto závodov. To je, podľa mňa je to úplný nezmysel kopírovať, kopírovať podľa krajov. Ja si neviem predstaviť, ako les niekde v strede rozdelím a poviem, tak ty budeš v tomto kraji a ty budeš v tomto kraji. Myslím si, že je potrebná organizačná zmena v Štátnych lesoch, zníženie počtu týchto závodov, ale nie na 8, možnože 12-13. Je to na diskusiu.
Ale zase sa to všetko robí, či to bolo pri SPF-ku, či to je pri Štátnych lesoch, bez akéhokoľvek diskusie aj s Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a potravinárstvo. Ja si myslím, že výbor je tak podstatný v tomto, aby o týchto veciach vedel a minimálne sa vedel o tom oboznámiť, a tu zas vidíme aj ten, ten vzťah pána ministra s výborom. Viackrát sme aj žiadali od neho, aby nám predložil stratégiu, ako ďalej chce pokračovať v rámci, v rámci pôdohospodárstva a potravinárstva. Nebolo nám to umožnené. Nevieme, nevieme, ako bude spoločná poľnohospodárska politika.
Tuto pán minister hovoril v piatok o spoločnej poľnohospodárskej politike. Áno, toto je tak dôležitý dokument, ktorý sa bude posielať do Bruselu z toho dôvodu, že je tam zhruba 6,2 mld., ktoré budeme čerpať na nové programovacie obdobie, a tam je presne podstatné to, aby sme nastavili poľnohospodárstvo tak, aby sme dokázali čo najviacej dávať slovenským poľnohospodárom a potravinárom na produkciu. To znamená, nie na výmeru na hektáre, ale na to, čo budú produkovať, aby sme podporili slovenských ovocinárov, zeleninárov, aby sme zvýšili tú potravinovú sebestačnosť, lebo keď nebudeme na tomto pracovať, tak budeme dovážať 1 500-2 000 kamiónov, a keď príde nejaká pandémia alebo nejaká obdobná situácia, tak budeme odkázaní na zahraničie a zahraničie, zavrú sa hranice a my tu nebudeme mať to, čo tu chceme mať. To znamená, že všetko treba robiť, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť.
Nehovorím, nehovorím o tom, ako napríklad prof. Bíreš, šéf veteriny, sa dozvedel z médií o tom, že končí, že ide výberové konanie, dozvedel sa to od novinárov, ktorí mu telefonovali, že či o takomto niečo vie, on to nevedel.
Toto je celý systém fungovania na ministerstve pôdohospodárstva. Nehovorím o, o úplne nelogickom a to, to bol pre mňa jeden veľký cirkus, výberové konanie na šéfa PPA. My sme od začiatku hovorili, že pán Jánoš bude šéf PPA. Aj sa tak stalo. Načo boli tie nezmyselné tri výberové konania? Načo to bolo? Tuto by som chcel vyzvať aj pána Jánoša, aby verejne sa vyjadril k tým medializovaným pochybnostiam v jeho osobe, čo sa týka deklarovaných viacnásobných, až 11-krát platieb, ktoré si žiadal o preplatenie v porovnaní s tou výmerou, ktorú obhospodaroval. Musí to verejne, musí to verejne vyvrátiť tieto informácie, lebo potom ako človek, šéf PPA nemá čo na svojom mieste robiť, pokiaľ nedokáže relevantne vysvetliť tieto medializované informácie.
Samozrejme, podotknem, že aj vzťah pána Mičovského s pánom Budajom, kde, už to bolo spomenuté, pán Budaj si dokázal vydobyť v rámci Plánu obnovy a odolnosti vyše 1 mld., pán Mičovský nulu. Ale ten ich vzťah je taký, by som povedal, dosť nabúraný. Nedokážu komunikovať.
Pozrime sa na tú nezmyselnú, neviem, či to tu už nebolo dnes aj spomínané, vyhlášku o vlkovi, ktorú podpísal pán Budaj na Deň Zeme. Táto vyhláška nebola len o vlkovi. Táto vyhláška bolo o množstve nezmyslov, ktoré sa dostali do tejto vyhlášky, kde bolo viac ako 300 pripomienok, z toho vyše 180 zásadných a kde vyzývala široká odborná verejnosť, aby sa toto nezverejňovalo. Tuto musím povedať a dať za pravdu pánovi ministrovi Mičovskému, že napísal a žiadal pána Budaja, písomne, podotýkam, z jednej politickej strany, z OĽANA dvaja ministri – a on ho písomne žiada, aby nezverejňoval túto, túto vyhlášku, lebo sú tam nezmysly. Ja vám poviem dva nezmysly.
Prvý je ten, že mak poľný, všetci ho dobre poznáme, mak poľný väčšinou býva v obilninách, je to ako, je to ako burina, sa stala chránenou rastlinou, kde jedinec má jednu hodnotu 400 euro. To znamená, zoberme si kombajnistu, ktorý bude kosiť pole, niekde na kraji bude pár takýchto jedincov tohto maku, ich pokosí a dostane vysokú pokutu. Úplný nezmysel.
Ďalej, že včelstvá, úle, všetci dobre poznáme, musia byť umiestnené vo výške tri metre nad zemou, alebo aby boli oklietkované, alebo ich ohradiť elektrickým oplotkom. Ako tuto si neviem predstaviť, ako niekde v troch metroch, v trojmetrovej výške bude umiestnený úľ, a čo sa tam bude štverať ten včelár? Akože to úplné nezmysly. Čiže tuto chcem tiež vyzvať pána ministra Budaja, ak to nezverejnil ešte, nech to nezverejňuje. Je tam vyše 300 pripomienok odbornej verejnosti k takýmto, k takýmto nezmyslom.
Ďalej. Redistributívna platba - všetci sme sa to dozvedeli z týždňa na týždeň ohľadom redistributívnej platby, kde chcelo ministerstvo najprv na prvých 20 ha zvýšiť priame platby o 150 euro, bola veľká široká odborná diskusia k tomu, minister povedal, ešte si to pamätám, aj v televízii: „Neuhnem, bude to presne takto ako to navrhujem.“ My sme ho vyzývali o tom, že, pán minister, ide nové programovacie obdobie, náš, nastavte tieto veci od nového programovacieho obdobia. Pán minister: „Nie, nie, ja na toto trvám.“ No čo bola realita? Nakoniec sa to schválilo úplne inak. Na prvých 5 hektárov o 50 euro viacej, čiže nie tak ako minister na začiatku.
Čiže vidíme na dennodennej báze za vyše roka fungovania pána ministra Mičovského, že je jeden z najslabších ministrov. Ja sa ho nedotýkam ako človeka. Dotýkam sa ho ako manažéra. Manažéra, šéfa tohto rezortu. A tu musí jednoznačne dôjsť k výmene na stoličke na ministerstve pôdohospodárstva a už sme viackrát vyzvali.
Ja keď som mal možnosť vypočuť si 8 faktických poznámok na pána ministra Mičovského v piatok, tak ja po tej ôsmej, poslednej som mal asi väčšiu, taký, taký pocit ako on, že však by mal skončiť. Ja som čakal, že vystúpi a povie, končím, odchádzam.
Takže ďakujem vám veľmi pekne, ja nepodporím programové vyhlásenie vlády.