Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.6.2023 o 11:42 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2023 16:47 - 16:48 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pani kolegyňa Halgašová zo strany SaS, no určite sú to neni nesystémové a populistické riešenia, v prvom rade, a nemá to nič spoločné s voľbami. My sme v septembri, pani kolegyňa, 2021, máme jún 2023, zvolávali mimo... prvú schôdzu, kde sme chceli riešiť ceny potravín. Vaša vláda, ktorej ste boli súčasťou, ste nespravili ani jedno opatrenie, čo sa týka cien potravín. Teraz vykrikujete tu a tvárite sa, ako keby ste neboli vôbec súčasťou vlády. A klamete a zavádzate, keď hovoríte o tom, že poľnohospodári, potravinári, obchodné reťazce s týmto nesúhlasia a že sú to zlé kroky, nesystémové a populistické, lebo to v živote nepovedali. Verejne komunikovali, hovorili o tom, že sú to správne kroky, ktoré sme navrhli. Je to svetlá výnimka medzi tými nezmyselnými zákonmi, ktoré sú tu. Sú toto práveže tie správne a dobré riešenia, ktoré pomôžu určitým spôsobom, pani kolegyňa. A čakal som od vás, že vystúpite v rozprave a viacej poviete, ale nielen tu politicky a hlavne klamlivo a zavádzajúco.
A prosím vás, vy v SaS sa už nezbavujte zodpovednosti. Vládli ste tu, nič ste nespravili, preukázali ste, akí ste neschopní. To je výsledok vášho vládnutia.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.6.2023 16:41 - 16:45 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Možnože som mal nechať sa prepadnúť po pánovi Cmorejovi, lebo neskôr by som naňho reagoval, nevadí. Nestihol by som to vo faktickej poznámke sa vyjadriť k tejto novelizácii tohto zákona a toho dôvodu, prečo toto predkladáme, tak v krátkosti vo vystúpení.
Už v predchádzajúcom mojom vystúpení, čo sa týka tých dvoch zákonov o cenách, som poukázal na to, čo nás k tomu viedlo a vysoká inflácia, a neriešenie zo strany bývalej vlády, neriešenia vysokej inflácie cien potravín v zásade s ničím neprišla. A jeden z tých zákonov je aj zákon o sociálnom poistení, kde chcem podotknúť, že na základe veľmi konštruktívnej aj odbornej diskusie sme na, pri diskusii pri okrúhlom stole dohodli na základe stretnutia s potravinármi, poľnohospodármi, obchodnými reťazcami, proste všetkými tými, ktorí majú čo k tomu povedať, sme dohodli aj túto novelizáciu tohto zákona. Toto opatrenie, s ktorými prišli samotní potravinári a poľnohospodári, ktorí povedali, že toto by nám pomohlo a toto pomôže tomu, aby sme nevytvárali tlak na zvyšovanie cien potravín, aby v zásade sa urýchlilo znižovanie, znižovanie cien potravín v reťazcoch, a to je novelizácia zákona o sociálnom poistení.
Prvotná myšlienka a prvotný nástrel, teda prvotný návrh v prvom čítaní, ktorý prešiel, bol ten, že sme sa dotýkali v zásade kompletne sociálneho poistenia do výšky minimálnej mzdy pre zamestnancov zamestnaných v potravinárstve, aj to nie vo všetkých segmentoch, ale len v určitých vyšpecifikovaných. Nedotýkali sme sa tam napríklad alkoholu, vína, rôzne cukrovinky, ale riešili sme hlavne to, čo z tých potravinárov, ktorí, ktorí vyrábajú, poviem to, tie základné potraviny, ako sú mliekari, ako sú pekári, proste tí, ktorí vyrábajú. A bolo to, samozrejme, odpustenie sociálnych odvodov pre zamestnancov do výšky minimálnej mzdy s tým, že v zásade na pol roka toto opatrenie, ktoré bude znamenať to, že zamestnávateľ za tých zamestnancov nemusí zaplatiť, ale zamestnanec to bude brať a bude to mať ako zaplatené.
Pán Richter prišiel, prišli sme spolu s pozmeňujúcim návrhom, ktorý vzišiel potom už na základe toho tretieho okrúhleho stolu, ktorý sme mali spolu s potravinármi a poľnohospodármi, kde vlastne sa upravuje tá výška o niečo, o asi pol percenta sa to znižuje kvôli iným rôznym fondom, ktoré sú tam troška komplikovanejšie, ale je to okolo 25 % do výšky minimálnej mzdy. Ale hlavne to podstatné čo je, tak sa rozširuje ten okruh o nielen potravinárov, ale aj o poľnohospodárov, ktorí sú v prvovýrobe a jedná teda hlavne sa o živočíšnu výrobu, tak ako spomínal aj pán Richter. A toto je reálna pomoc. Toto je reálne pomoc, ktorá pomôže na jednej strane samotným potravinárom a poľnohospodárom, ale z ich pohľadu, ktorý nám definovali na základe stretnutí na okrúhlom stole, pomôže to konečnému spotrebiteľovi pri vysokých cenách potravín. Tým pádom nebudú tlačiť na zvyšovanie cien.
Je to veľká pomoc, je to dobrý krok na pol roka. Ja budem v očakávaní potom, že nová vláda príde s nejakým iným opatrením, ktoré môže byť dlhodobo nastavené pre nejakú pomoc pre slovenských potravinárov a poľnohospodárov, ale tento zákon z hľadiska odpustenia odvodov do výšky minimálnej mzdy je veľká pomoc a chcel by som požiadať kolegov poslancov Národnej rady, aby tento zákon podporili, lebo toto vítajú všetci, úplne všetci zainteresovaní a je to krok, ktorý, ktorý pomôže poľnohospodárom a potravinárom následne, následne konečnému spotrebiteľovi v obchodných reťazcoch.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2023 16:04 - 16:06 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán Marián Viskupič, kolega, no opäť sa budem opakovať, ty si vôbec, zas si hovoril k úplne inému zákonu, ako my tu predkladáme na tejto schôdzi, k zákonu o cenách. Tam vôbec nie je to, čo ty hovoríš. A proste my hovoríme o tom, že dávame povinnosť ministerstvu financií pri takejto situácii spraviť návrh nejakých riešení a opatrení. A napríklad po tej dôkladnej analýze, ktoré by vykonalo ministerstvo financií, ktoré už teda ináč akože má aj teraz v zákone, len to nerobí, čiže ukladáme povinnosť, tak navrhnúť nejaké riešenia. A tie riešenia môžu byť napríklad, ja neviem, poviem príklad, zistíme, a to je teda aj realita, že tie ceny energií spôsobujú pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov veľkú, veľké zvýšenie nákladov. Tým pádom to zvyšuje aj ceny do, ceny, celkové ceny v obchodných reťazcoch a napríklad nakoľko sú zaradení potravinári v kritickej infraštruktúre, tak budú patriť medzi napríklad regulované subjekty z hľadiska ceny elektrickej energie. A tým pádom sa im znižujú náklady a tým pádom nie je tlak na zvyšovanie cien.
Čiže my hovoríme o tom, že ministerstvo financií navrhne riešenia a tých riešení môže byť ix-ypsilon. A stále je tu spomínaná tá, tá, to Maďarsko, ktoré je tu spomínané. No tak ako neviem, Maďarsko v prvom rade stropovalo ceny ako také, nie marže, ale na druhej strane sú určité komodity, napríklad cukor, ktorý v Maďarsku po tom vašom, teda čo hovoríte, nešťastnom zastropovaní cien, stúpol o 14 % a na Slovensku išiel skoro o 80 %. V Čechách išiel o, neviem, koľko percent. To znamená, že nemá to úplne len čisto negatívny dopad na tie ceny, napríklad v tom Maďarsku. Ale hovorím, samotný zákon je úplne o niečom inom, čo rozprávaš ty, ako to sú iné zákony, ktoré sú v tomto pléne, ktoré môžeš takýmto spôsobom kritizovať, keď chceš, ale nie tak, nie naše, ktoré... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2023 15:03 - 15:05 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán Viskupič, tak vážim si tú korektnosť toho, že pomenuje sa tu, aký má postoj strana SMER - slovenská sociálna demokracia z hľadiska úlohy štátu pri takýchto situáciách a je, samozrejme, aj legitímny aj váš postoj liberálnej SaS-ky, ktorá hovorí o tom, že všetko trh vyrieši, že slobodne to tu bude všetko nejakým spôsobom fungovať. Asi si si chcel nejako vyčerpať dvadsať minút, preto si tu čítal ten list, ktorý ale fakt akože vôbec nebol smerovaný na naše zákony. Ja som po predmetnej tlačovej konferencii, z ktorej vznikol aj tento list, z hľadiska určitej kritiky niektorých návrhov zákonov v tomto pléne telefonoval s dotknutými pánmi, ktorí boli na tej tlačovej konferencii, a každý mi z nich povedal, že to nebolo na naše zákony, že tie naše zákony, ktoré tu predkladáme, sú svetlou výnimkou v tej smršti týchto zákonov, ktoré sa tu nachádzajú, a že sú to dobré zákony.
Hovoril si o tom, že, že napríklad reťazce v iných krajinách tak ľahšie fungujú, že nemajú takú reguláciu alebo také povinnosti z hľadiska možno niektorých úloh ako napríklad reťazce na Slovensku. No ja ti chcem len povedať, že ja vidím veľký rozdiel medzi zahraničnými reťazcami niekde v Nemecku a Francúzsku a tými slovenskými so zahraničnými majiteľmi. No v tom Francúzsku a Nemecku majú trikrát nižšie zisky tie obchodné reťazce, ako majú na Slovensku. Na Slovensku majú reťazce klondajk, majú osem až deväťpercentné zisky.
To znamená, že táto novelizácia zákona hovorí o tom, že dávame povinnosťou, povinnosť ministerstvu financií, aby robilo tieto analýzy, keď nastane takáto výnimočná situácia, a to nielen v tomto prípade teraz do 30 dní po schválení zákona, ale potom aj dlhodobo a bude aj predkladať správu. Toto sú veci, ktoré sú veľmi potrebné, aby vedel, vedel, vedela vláda, štát vyhodnotiť takúto situáciu, keď nastane, a navrhnúť kroky a rieše... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.6.2023 14:21 - 14:37 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, začali sme asi pred niekoľkými mesiacmi, alebo teda keď to tak úplne že sa vrátim úplne na začiatok, tak ešte v septembri 2021 sme ako strana SMER - slovenská sociálna demokracia zvolali mimoriadnu schôdzu s tým, že sme chceli riešiť ceny potravín. Sme momentálne v júni 2023 a ten stav je taký, aký je, a každý z vás to pociťuje, všetci občania to pociťujú, že tá vysoká potravinová inflácia alebo všeobecne inflácia zasiahla každého z vás. Každý z vás musí v tých potravinách nakupovať potraviny omnoho drahšie ako v iných krajinách Európskej únie. Podotýkam, že dvakrát vyššia inflácia, celková inflácia je u nás na Slovensku v porovnaní s inými krajinami. Napríklad na Slovensku máme tridsaťpercentnú, mali sme tridsaťpercentnú potravinovú infláciu, ktorá bola dvakrát vyššia ako v eurozóne. To znamená, že je preukázateľné, že niekde nastal problém, niekde nastala chyba v tom, že sme boli na konci chvosta z hľadiska cien potravín. To znamená, boli sme najdrahší a sme najdrahší v rámci Európskej únie a preto sme čakali, že vláda s niečím príde. No a neprišla vôbec s ničím. Však sme videli tam dvakrát nejaké kroky zo strany ministerstva pôdohospodárstva. Na jednej strane to bolo asi pred vyše rokom a pol, to bolo takzvané zastropovanie obchodných prirážok pri trinástich potravinách, čo v zásade nič neznamenalo, lebo ceny rástli, lebo vstupy sa zvyšovali. Ale na druhej strane, to všetci ste zachytili, bol takzvaný ten marketingový ťah zo strany obchodných reťazcov, kde zastropovali cenu potravín, štyristo potravín a v zásade hneď o pár dní ste si kúpili vo vedľajšom obchodnom reťazci tie potraviny pomaly o polovičku lacnejšie.
A my sme potom pristúpili k tomu, že sme sa rozhodli, že zvoláme okrúhly stôl, okrúhly stôl, ktorý fungoval za našich vlád, keď bol problém a vtedajší premiér Robert Fico zvolal takýto okrúhly stôl a veľmi to pomohlo. A ja som veľmi rád, že momentálne sme v druhom čítaní pri týchto našich troch zákonoch, kde sú výsledkom troch okrúhlych stolov, ktoré sme organizovali. Bolo to zvolávané podpredsedom Národnej rady pánom Blanárom. Chcem poďakovať aj pánovi predsedovi výboru pre pôdohospodárstvo pánovi Karahutovi zo SME RODINA, ktorý, ktorý bol zúčastnený a v zásade to, čo tu dnes predkladáme aj z pohľadu pozmeňujúcich návrhov, je také, taká spoločná cesta alebo spoločný výsledok, hlavne odborného rokovania zo strany, zo strany všetkých zainteresovaných.
Na týchto okrúhlych stoloch sa zúčastnili všetci tí, čo majú do toho čo povedať. Na jednej strane to boli samotní potravinári a poľnohospodári, ktorí produkujú a vyrábajú. Na druhej strane to boli zástupcovia obchodných reťazcov jednak zahraničných, ale aj slovenských. Bola tam aj štátna ochrana, štátna inšpekcia a, samozrejme, všetci dotknutí a hľadali sme riešenia. A výsledkom toho boli po dvoch okrúhlych stoloch tri návrhy zákonov a dva, ktoré tu teraz prerokovávame, s tým, že teda jedná sa o novelizáciu zákona o cenách z roku, je to zákon 18/1996 zákon o cenách.
Čo týmto riešime a čo smeruje k tomu, že aby aký sme výsledok docielili? No tak snažíme sa v zásade suplovať úlohu vlády a hľadáme riešenia na to, a teraz predkladáme aj návrh, aby sa vytvorili kroky na to, ako znížiť ceny potravín. Chcem povedať, že pri tomto zákone z roku ´96, zákona o cenách, je zákon, ktorý umožňoval už od toho roku ´96 určitým spôsobom vstúpiť do cenotvorby, zasiahnuť do toho, hľadať riešenia. Je tam veľa možností, akým spôsobom štát prostredníctvom ministerstva financií mohol toto riešiť, ale, samozrejme, sa nič neudialo. Tak preto sme sa rozhodli novelizovať tento zákon a novelizujeme ho v zásade dvakrát s tým, že v tom jednom, v jednom, v jednej časti tej novelizácie zákona vraciame naspäť, vraciame naspäť to, čo sa nešťastne vypustilo prostredníctvom Sulíkovho kilečka. Podotýkam, že sa jedná o zachovávanie viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovarov v obchodných reťazcoch s tým, že toto vzišlo z okrúhleho stolu.
Možnože pán Viskupič po mne bude kritizovať, že to je zase nejaká navyše byrokracia, ale s týmto súhlasili na tom okrúhlom stole aj predmetné obchodné reťazce. Samozrejme, to uvítali potravinári, ale, samozrejme, štátna, Štátna obchodná inšpekcia, ktorá vítala tento krok, lebo hovorila, že to tu bolo vždy a vlastne je to povinnosťou obchodného reťazca. V zásade oni to aj tak stále zachovávajú, ale teraz to budú mať v zákone povinnosť na tri roky, kde môže potom štátna inšpekcia kontrolovať marže, nákladovosť a všetko, aby sa vedelo do toho nejako vstúpiť. Čiže vraciame, na jednej strane vraciame naspäť to, čo tam bolo a čo fungovalo a, podotýkam, súhlasia s tým všetci dotknutí.
Na druhej strane riešime, riešime aj pozmeňujúcim potom návrhom, ktorý predložím potom, riešime to, že vypúšťame z tohto zákona tú samotnú tabuľku, ktorú sme tam na začiatku do prvého čítania dali, ak by sme vypísali 31 základných potravín. Túto tabuľku dávame preč a na druhej strane presne definujeme povinnosť pre ministerstvo financií do 30 dní od schválenia tohto zákona s účinnosťou od 1. augusta 2023 vykonať analýzu cenového vývoja základných druhov potravín, ktoré sú presne špecifikované, vychádzajúc z miery inflácie ekonomicky oprávnených nákladov a primeranej ziskovej prirážky, samozrejme kalkulácie nákladov, zisku a iných dokladov odôvodňujúcich v zásade výšku ceny, ktoré si vyžiada tento cenový orgán. To znamená povinnosť vykonať túto analýzu a na druhej strane pokiaľ sa zistia, a to sa zistia, lebo tie ceny sú vysoké, že je tu problém, tak v zásade sa navrhnú, navrhnú opatrenia, ktoré by sa mali následne bezodkladne predložiť potom vláde na schválenie.
To znamená, že na jednej strane je to veľmi dobrý krok a potom ešte druhý pozmeňujúci návrh vlastne k tomu druhému zákonu o cenách, ktorým hovoríme o tom, že vlastne tiež je o tom, že je povinnosťou vypracovať koncepciu cenovej politiky, je potrebné tam zabezpečiť informačný systém pre potreby vyhodnocovania vývoja cien. Maximálna súčinnosť so Štatistickým úradom z hľadiska povinností dávať jednotlivé informácie. To znamená, že samotná novelizácia, dvakrát novelizácia tohto zákona má pomôcť k tomu, aby ste si to vedeli predstaviť, tí, čo nás sledujete, že my máme možnosť určitým spôsobom regulovať, zasiahnuť. Máme tu zákon o cenách.
Ale na druhej strane my týmto zákonom robíme to, že ukladáme povinnosť ministerstvu financií, keď nastane nejaká situácia, aká bola napríklad teraz, že bola 30-percentná potravinová inflácia, čiže o 30 % sa zvýšili ceny potravín. Tak je povinnosťou ministerstva financií do 30 dní vypracovať analýzu na základe všetkých týchto dát, ktoré si dá dohromady a zhodnotiť, že prečo nastala napríklad tá 30-percentná inflácia a navrhnúť kroky a riešenia na to, akým spôsobom znížiť túto infláciu a navrhnúť nejaké riešenia. Toto predloží napríklad vláde a vláda už potom na základe toho navrhne nejaké riešenia. Samozrejme tých riešení môže byť množstvo, ale samotný ten, tá podstata je to, že proste my tu máme nástroje a ministerstvo financií spalo, nespravilo nič vôbec. Sme sa tu tvárili a niektorí, bohužiaľ, kolegovia aj teraz sa tvária, ako keby tu tá inflácia nebola, že všetko je fantastické a všetko funguje a je úplne prirodzené, prirodzený taký rozdiel vnímania tohto.
Kolega Viskupič zo SaS-ky, keď bude vystupovať, tak pohľad SaS-ky je taký, že však trh všetko vyrieši, však sa to, nejako sa to tu uprace a tak nejako to bude fungovať. My zas hovoríme v SMER-e - slovenská sociálna demokracia, že proste pokiaľ nastane takáto situácia, a táto situácia nastala, tak štát do toho musí zasiahnuť. Tvrdá ruka, úloha štátu a, bohužiaľ, tohto, tohto sme svedkami a to jednoznačne treba povedať. To znamená, že máme tu túto novelizáciu, je to dvakrát novelizovaný zákon o cenách.
Pán predsedajúci, ja by som si dovolil teraz predniesť obidva pozmeňujúce návrhy, aj k jednému zákonu, aj k druhému zákonu.
Pozmeňujúci, pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Richarda Takáča a Borisa Suska k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Takáča, Juraja Blanára, Ladislava Kamenického a Borisa Suska na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov, tlač 1646.
Návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I bod 2. znie:
Chcem sa spýtať, mám čítať aj tie všetky úvodzovky, bodky? (Reakcia z pléna.) Nie, nemusím, uhm, dobre.
"2. Za § 23g sa vkladá § 23h, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§23h Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. augusta 2023.
Ministerstvo je povinné v lehote do 30 dní vykonať analýzu cenového vývoja základných druhov potravín25) vychádzajúc z miery inflácie, ekonomických oprávnených nákladov a primeranej ziskovej prirážky, kalkulácie nákladov a zisku a iných dokladov odôvodňujúcich výšku ceny, ktoré si vyžiada cenový orgán. Ak sa na základe tejto analýzy preukáže pretrvávanie mimoriadnej trhovej situácie s priamym vplyvom na ceny základných potravín na tuzemskom trhu ohrozujúcim cenovú stabilitu alebo dostupnosť základných potravín, cenový orgán navrhne opatrenia na obdobie šiestich mesiacov, ktoré bezodkladne navrhne vláde Slovenskej republiky na schválenie.".
Poznámka pod čiarou k odkazu 25 znie:
"25) Príloha č. 7 k zákonu č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.".
2. V čl. I bod 3. sa vypúšťa.
3. Čl. II znie:
"Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. augusta 2023.".
Toto je koniec prvého pozmeňujúceho návrhu k tlači 1646 a teraz by som si dovolil predniesť k tlači 1647.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslava Karahutu a Richarda Takáča k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1647.
1. V čl. I bod 1 znie:
„1. V § 20 ods. 2 písmeno a) znie:
„a) vypracováva koncepciu cenovej politiky, predkladá ju vláde Slovenskej republiky do desiatich mesiacov od jej vymenovania a zabezpečuje jej uskutočňovanie; ak vznikne mimoriadna trhová situácia s priamym vplyvom na ceny tovarov, vypracováva koncepciu cenovej politiky, predkladá ju vláde Slovenskej republiky a zabezpečuje jej uskutočňovanie,".".
2. V čl. I. bod 4 znie:
„4. V § 20 odsek 4 znie:
„(4) Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky vykonáva pôsobnosť
a) podľa odseku 2 písm. d) až f) v oblasti cien potravinárskych výrobkov a na účely § 12 ods. 3 druhej vety môže ustanoviť všeobecne záväzným právnym predpisom pre oblasť cien vybraných potravinárskych výrobkov, rozsah, spôsob ustanovenia a ostatné podrobnosti nevyhnutné pre určenie ekonomicky oprávnených nákladov u predávajúceho, ktorý predáva kupujúcemu vo výhodnejšom hospodárskom postavení,
b) predkladá správu s návrhom riešení na rokovanie vlády, ak nastane nežiaduci cenový vývoj pri predaji vybraných potravinárskych výrobkov konečnému spotrebiteľovi,".".
3. V čl. I bod 5 znie:
„5. V § 20 sa za odsek 7 vkladá nový odsek 8, ktorý znie:
„(8) Vláda Slovenskej republiky predkladá Národnej rade Slovenskej republiky každoročne v druhom štvrťroku správu za predchádzajúci kalendárny rok o cenovom vývoji, opatreniach na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja, plnení koncepcie cenovej politiky, uplatňovaní tohto zákona a o návrhoch opatrení vo verejnej politike v oblasti cien.".
Doterajšie odseky 8 a 9 sa označujú ako odseky 9 a 10.".
4. Čl. I sa dopĺňa bodom 6, ktorý znie:
„6. § 20 sa dopĺňa odsekom 11, ktorý znie:
„(11) Slovenská obchodná inšpekcia v súvislosti s výkonom cenovej kontroly podľa § 16 a s výkonom kontroly nad dodržiavaním cenových predpisov podľa osobitného predpisu19ab) spolupracuje s cenovými orgánmi, najmä
a) podieľa sa na vypracovaní a uskutočňovaní koncepcie cenovej politiky,
b) predkladá podnety na zlepšovanie právnej úpravy v oblasti opatrení na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja a cenovej kontroly,
c) podáva návrhy na zdokonaľovanie informačného systému pre účely vyhodnocovania vývoja cien, regulácie cien, cenovej kontroly a konania vo veciach porušenia cenovej disciplíny.".".
Poznámka pod čiarou k odkazu 19ab znie:
" 19ab) Zákon č. 128/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.".
5. Čl. II sa vypúšťa.
Doterajší čl. III sa označuje ako čl. II.
V nadväznosti na vypustenie čl. II sa primerane upraví názov zákona.
Zároveň to je už prečítaný celý pozmeňujúci návrh a zároveň ale žiadam, aby sa o bodoch 4 až 8 informácie výborov hlasovalo osobitne.
Skončil som, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

21.6.2023 14:06 - 14:07 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, pod tlačou 1646 predkladáme vlastne v druhom čítaní novelizáciu zákona, a to č. 18/1996 o cenách v znení neskorších predpisov. My vlastne riešime a snažíme sa riešiť hlavne analytickú časť z pohľadu ministerstva financií pri vysokých cenách a vysokej inflácii, ale v rozprave chcem vystúpiť ako prvý, čiže sa hlásim k slovu, kde chcem predniesť aj, predložiť aj pozmeňujúci návrh a chcem vás požiadať, pán predsedajúci, aby ste otvorili rozpravu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 11:42 - 11:43 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda.
Pán Mičovský, tak na jednej strane kvitujem, že ste si priznali chybu, len viete, treba si uvedomiť, že vy ako minister ste mali nejakú pozíciu v rámci OĽANO a vy ste začínali ako minister s tým, že prvá vaša tlačovka pri pláne obnovy a odolnosti bola – my chceme pre poľnohospodárov a potravinárov dve miliardy. Potom ste so mnou sedeli v diskusii a ste povedali, že ak to nebude jedna miliarda, odstúpite. A ste neodstúpili. Odstúpili ste až vtedy, keď vaša nominantka na Slovenskom pozemkovom fonde bola zatknutá, ale to je vedľajšie. Ale tu chcem povedať, že áno, tá realita je, že pre plán obnovy... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec, nevyrušujte, nemáte slovo.

Takáč, Richard, poslanec NR SR
... že plán obnovy a odolnosti je veľká, jedna veľká nula a je tu výzva, že ak je možnosť využiť tieto finančné prostriedky a vrátiť ich naspäť pre poľnohospodárov a potravinárov zo strany úradníckej vlády, tak to treba využiť. Ale treba si uvedomiť, pán Mičovský, že ono je pekné povedať, že ste zlyhali, že bola chyba, len ten váš výsledok toho, že ste vybavili pre poľnohospodárov a potravinárov jednu veľkú nulu, sa bude niesť týmto rezortom až niekoľko období. To je totálne zlyhanie z vašej pozície. Vy ste mali buchnúť hneď na začiatku po stole, lebo realita je taká, že ostala jedna veľká nula.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2023 11:30 - 11:40 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda.
Vážený pán premiér, pani ministerky, páni ministri, tiež si dovolím vystúpiť k vysloveniu dôvery vláde Zuzany Čaputovej pána Ódora, ale, samozrejme, k programovému vyhláseniu vlády, ktoré nám bolo predložené. Myslím si, že predseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia aj moji kolegovia jasne odkázali a povedali, aký je postoj našej strany, že nepodporíme programové vyhlásenie vlády. A sme v situácii, keď tu vidím, ako sa hádajú kolegovia z OĽANO so SaS-kou a je tu totálny chaos, ktorý tu prevláda, bohužiaľ, máme 14. júna a ja si myslím, že keby sme mali čo najskorší termín predčasných parlamentných volieb, ktoré mohla pani prezidentka vypísať, resp. dať návrh, tak už sme mohli byť dávno po parlamentných voľbách, po predčasných parlamentných voľbách.
Čo sa týka nášho postoja alebo toho, že prečo nepodporíme programové vyhlásenie vlády, tak pokiaľ som mal informácie a Robert Fico sa zúčastnil rokovania s pánom Ódorom, tak hovoril o tom, že bolo by dobré, keby napríklad v programovom vyhlásení vlády bolo to, že vláda pomenuje tú situáciu, kde sa Slovensko momentálne nachádza po rokoch ničenia tejto koalície, ktorá sa nachádza v tomto pléne, za tri a pol roka. Ja by som len pár faktov, ktoré je potrebné spomenúť, a to je to, že predchádzajúca vláda Hegera a Matoviča hovorila o tom, ako fantasticky máme financie, ktoré tu sú úžasné, najlepšie za predchádzajúcich pomaly 30 rokov, a potom príde úradnícka vláda, ktorá pomenuje reálny stav verejných financií, kde sa nachádzame.
Nachádzame sa v stave, kde sú najhoršie verejné financie. Dnes sa dozvedáme informáciu o tom, že Slovensko ako krajina má najvyšší deficit v rámci Európskej únie zo všetkých členských štátov Európskej únie. Dlh narástol zo 48 % na 57,8 %, má postupne ešte narásť až na úroveň 60 %. Za vlády Hegera a Matoviča narástol verejný dlh o skoro až 20 miliárd eur. Nachádzame sa v situácii, že v rámci Európskej únie sme po Bulharsku druhá najhoršia krajina v rámci životnej úrovne. Reálne mzdy minulý rok klesli o 4,5 % a paradoxne v roku 2019 za vlády SMER-u stúpali o 5 %. Sme štvrtí najhorší na svete, na svete z hľadiska zhoršenia podnikateľského prostredia. Nehovoriac o energetike, kde je pre mňa úplne zvláštne, lebo keď sa nad tým zamyslím sedliackym rozumom, a to vláda Hegera a Matoviča úplne zlyhala, kde Slovenské elektrárne, kde má podiel aj štát, dokážu vyrobiť elektriku, kde sme už momentálne sebestační vo výrobe elektrickej energie za 400 eur megawatt a my to nakupujeme za 500, za 600, kde veľakrát, bohužiaľ, aj v dnešnej dobe ešte napríklad veľa potravinárov má zazmluvnené zmluvy a postavenú úroveň na výške elektrickej energie niekde okolo 500 euro. Tu napríklad musím povedať, že vláda Hegera a Matoviča napríklad v poslednom kvartáli nerobila žiadne kompenzácie pre podnikateľov. Je kopec podnikateľských subjektov, ktoré museli skončiť a zavreli svoje prevádzky tým, že vláda nedostatočne kompenzovala vysokú cenu elektrickej energie.
Keď som mal možnosť chvíľu počúvať pani Remišovú, bývalú vicepremiérku, ktorá mala na starosti eurofondy, a keď som videl, ako v diskusiách ona ukázala tie svoje grafy ako fantasticky čerpajú eurofondy, ako nám ani jedno euro neprepadne a potom príde vláda pána Ódora, ktorá reálne pomenuje stav, že pri najlepšom možnom nastavení všetkého nám prepadne iba 800 miliónov euro. Možnože to bude vyše miliardy. To znamená, že toto je reálny stav, ktorý treba pomenovať. Z plánu obnovy a odolnosti, však teraz sme sa dozvedeli, že Rázsochy sa nebudú stavať, ja si myslím, že ešte v dnešnej dobe asi jediný Heger, ktorý si ešte stále myslí, že ešte tie Rázsochy by sa mohli z toho postaviť, aj keď tá realita je úplne, úplne iná. Dozvedáme sa informácie o tom, že Všeobecná zdravotná poisťovňa za prvý kvartál má nedoplatok alebo teda chýbajú jej 50 miliónov euro. Nehovoriac o životnom prostredí, kde za vlády Hegera a Matovičova, Matoviča, riadenia zo strany pána Budaja životné prostredie ovládol totálne tretí sektor a mimovládne organizácie. Však sme to mali vidieť možnosť pri predkladaní jednotlivých zákonov nielen z pohľadu vlády, ale hlavne poslaneckých návrhov, ktoré podsúvalo ministerstvo, ktoré sa tu prejednávalo bez akejkoľvek odbornej diskusie. Som rád, že veľa z nich sa podarilo zastaviť, ale ten tlak tretieho sektora a mimovládnych organizácií neskutočne išiel.
Ja by som ale chcel sa možno troška povenovať viacej skôr kapitole pôdohospodárstva a potravinárstva, nakoľko sa odborne a profesne venujem hlavne, hlavne pôdohospodárstvu, kde musím ale zhodnotiť, že z hľadiska programového vyhlásenia vlády a tejto kapitoly sa nenachádza vôbec nič, čo sa týka riešenia vysokých cien potravín a vysokej inflácie, ktorá nás trápi a bola na úrovni niekde okolo 30 %. To, že, ja to poviem takto, že my sme v zásade pred asi možno niekoľkými mesiacmi, ale prvýkrát sme zvolali mimoriadnu schôdzu v roku 2021, kde sme chceli riešiť vysoké ceny potravín, tak nakoniec sme prišli s tým ako opozičná politická strana, ktorá v zásade začala suplovať úlohu vlády a začala ju suplovať v tom, že sme začali zvolávať okrúhle stoly pri vysokých cenách potravín a začali sme na tieto okrúhle stoly zvolávať a sedeli sme tam spolu so všetkými zainteresovanými vrátane poľnohospodárov, potravinárov, boli tam slovenské, zahraničné reťazce, štátna obchodná inšpekcia, kde sme chceli rozprávať o tom a hľadali riešenia na to, ako riešiť tieto vysoké ceny. Samozrejme, na základe dvoch okrúhlych stolov vzišli z toho tri zákony, ktoré toto plénum väčšinou už v prvom čítaní schválilo, a my sme požiadali vládu vtedy ešte Hegera a Matovičova, Matoviča, aby toto, tieto zákony predložila ako vláda sem do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Sme vedeli, že v tejto veci nič nespravia, lebo však v zásade za tri roky fungovania, čo sa týka vysokej inflácie a cien potravín, nespravila vláda Hegera a Matoviča vôbec, ale vôbec nič. Pamätáme si iba najprv nejaký marketingový ťah v prvom rade, kde zastropovali marže 13 potravín, aj to všetci dobre vieme, že to tak vôbec nebolo, a potom prišli s veľkolepým plánom ako za... zastropovali ceny 400 potravín, kde pri 400 potravinách už o týždeň to nebola pravda, lebo však sme si v rôznych iných reťazcoch nakúpili tie potraviny veľakrát možnože aj o polovičku lacnejšie. Čiže nespravili nič, čiže z našej strany bol predpoklad, že ani nepredložia sem do parlamentu skrátené legislatívne konanie na tieto tri zákony.
Potom prišla vláda pána Ódora, kde sme teda požiadali tiež ako strana SMER – slovenská sociálna demokracia o to, aby, aby predložili do parlamentu skrátené legislatívne konanie týchto troch zákonov, ktoré už prešli v prvom čítaní, a žiadali sme ich hlavne z toho dôvodu, aby na jednej strane sociálna, Sociálna poisťovňa a zamestnávatelia sa vedeli pripraviť na to, nachystať z hľadiska odpustenie sociálnych odvodov a na druhej strane aj z hľadiska zákona o cenách, aby vedelo ministerstvo financií sa pripraviť z hľadiska analýzy, vypracovania analýzy na to, že prečo sú také vysoké ceny, a navrhnúť nejaké riešenia. Tento krok zo strany pána Ódora neprišiel, nepredložili do parlamentu skrátené legislatívne konanie, aspoň nám mohli odpísať, že teda nemajú záujem toto predkladať, ale neprišla žiadna odozva.
No a v programovom vyhlásení vlády, čo sa týka rezortu pôdohospodárstva, pri veľkej inflácii cien potravín sme sa dočítali to, že v zásade tiež pán minister Bíreš v zásade zopakoval to, čo sme robili my, a to, že zorganizoval asi, ak si dobre pamätám, dva okrúhle stoly, kde tiež si zavolal všeckých dotknutých zainteresovaných, ale realita je žiadna, nič. Žiadna pomoc pre poľnohospodárov a potravinárov. Samozrejme, že my sa môžme baviť o procesoch, ktoré sú aj v PVV-čku, ale to sú všetko strednodobé a dlhodobé procesy. Toto všetko, musí prísť nová vláda po 30. septembri, ktorá tieto procesy musí nastaviť tak, aby sa začala zvyšovať potravinová sebestačnosť, ktorá je teraz na úrovni, domáca, niekde na úrovni okolo 40 %. To znamená, že my sme mali očakávania, že jedno z tých, čo najviac trápi, je, samozrejme, sú vysoké ceny potravín, že vláda, úradnícka vláda pani prezidentky príde s niečím, s niečím tým rýchlym, že by mohli niečo pomôcť. Počúvame tu o nejakých šekoch alebo nejakých poukážkach pre určitú vybranú skupinu ľudí, asi ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi, ale to nie je pomoc. Tá 30-percentná inflácia tu nebola. To tu je prvýkrát. To sa dotýka aj, aj strednej vrstvy, aj ľudí, to by musela byť širšia pomoc. To znamená, že neprišla vláda s ničím. Preto aj to je hlavný dôvod, prečo nemôžme podporiť programové vyhlásenie vlády a vysloviť dôveru vláde pána Ódora.
No a, samozrejme, jednak žiadna pomoc pri cenách potravín, ale na druhej strane máme ešte napríklad aj plán obnovy, odolnosti, kde poľnohospodári a potravinári pri nastavení tu sediaceho exministra pána Mičovského dostali jednu veľkú nulu a, samozrejme, na druhej strane ešte informáciu od pána Ódora, že nám prepadne 800 miliónov euro. Ja vyzývam aj pána Ódora a predstaviteľov úradníckej vlády, nech spravia všetky kroky preto, aby jednak či z ešte starého programovacieho obdobia z eurofondov, ale, samozrejme, aj možno nejaké presuny v rámci plánu obnovy a odolnosti sa použili finančné prostriedky na to, aby išlo konečne aj medzi, finančné prostriedky medzi poľnohospodárov a potravinárov. Je potrebné využiť tieto finančné prostriedky, poľnohospodári a potravinári sú nachystaní, operatívne, čo najrýchlejšie tieto prostriedky vedieť využiť na prospech z hľadiska modernalizácie, samozrejme, že to nebude mať efekt z hľadiska cien potravín okamžitý, ale postupne to môže mať strednodobý a dlhodobý. Takže chcem vyzvať pána Ódora.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.6.2023 13:35 - 13:36 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Žiadam, dávam procedurálny návrh, žiadam termínovať tlače 1647, 1646, 1648 na stredu 21. 6. 2023 o 14. hodine a na tlače 1647 a 1646, čo je zákon o cenách, žiadam zlúčiť rozpravu.
Odôvodnenie: Jedná sa napríklad aj o zákon o sociálnom poistení, kde na základe konsenzu a dohody aj so Sociálnou poisťovňou na základe tohto zákona spolu s potravinármi a poľnohospodármi na základe pomoci pre ľudí z hľadiska vysokých cien chceme vytvoriť čo najväčší priestor časový, čo si vyžaduje aj Sociálna poisťovňa a, samozrejme, aj zamestnávatelia z pohľadu toho, aby sa pripravili na tento systém z hľadiska odpustenia sociálnych odvodov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2023 18:14 - 18:15 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Chvalabohu, už bývalý minister životného prostredia pán Budaj, no všetci dobre vieme, že vás kompletne riadi tretí sektor a mimovládne organizácie a to ste preukázali aj pri tomto schvaľovaní. Budem očakávať, či niekto z tých šestnástich, ktorí sa prihlásili do faktickej, reálne vystúpi na vašu obhajobu. No vy ste to tak napriamo povedali, úplne na hulváta, vám nejde o žiadnu ekológiu, vám ide o boj proti Rusku. To je jednoznačné. Ja som pochopil aj z toho, že v zásade ako ste spojili pekne Putina so SaS-kou, že v zásade asi Putin volal pánovi Sulíkovi, nech to sem predložia, aby to nejakým spôsobom tu vyriešili. No keby to bolo na vás, pán Budaj, tak na Slovensku máme jednu veľkú prírodnú rezerváciu, všecko sa tu zruší, budeme tu kŕmiť medvede mrkvami a všetko tu bude fantasticky fungovať. My dobre vieme, že pán Kiča, ktorý tam bol a ktorý hlasoval za to na tom výbore, je proste právnik z občianskeho združenia BROZ-ka cez tretí sektor, mimovládna organizácia. Toto je váš primárny cieľ. Vy ste všetko porušili, vy dávate niečo viacej, ako máte. Výbor rozhodol, vy ste sa mali toho držať, ale váš pohľad je úplne zvrátený a skreslený a pracujete proti záujmu Slovenska, proti občanom Slovenskej republiky a ja si osobne myslím, že to bude mať toto celé aj trestnoprávnu dohru.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis