Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

15.5.2020 o 10:47 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 18:59 - 18:59 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem, pani Záborská, za reakciu. Povedali ste to nakoniec sama, že tie údaje a informácie, ktoré získavajú lekári povedzme pri predoperačných vyšetreniach alebo, ja neviem, policajti, keď dochádza k nejakému trestnému činu, prispievajú ako keby k riešeniu daného problému, resp. pri tých predoperačných vyšetreniach prispievajú k tomu, aby tá operácia bola v poriadku. Ja tu nevidím nejakú spojitosť medzi tým, aké údaje sa chceme, alebo chcete teda dopytovať, a medzi tým, ako je možné riešiť problematiku interrupcií alebo ich znižovania. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2020 18:52 - 18:55 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Dámy a páni, patrím medzi tých, ktorí pripravovali pozmeňujúci návrh k zákonu pani Záborskej, a patrím medzi tých, ktorí s pani Záborskou mali, dovolím si povedať, férovú diskusiu. Bez toho, aby som zbytočne rozpútaval vášne, dovoľte pár slov o tom, prečo nepodporím navrhovaný zákon.
Nemám problém s finančnou podporou tehotných žien, preto sme ju, preto sme aj túto formu pomoci v našom pozmeňovacom návrhu zachovali. S čím problém mám, je viacero príkazov a zákazov, ktoré v návrhu nakoniec zostali. Áno, zákon, s ktorým prichádza pani Záborská, je tým, nie je zákon, ktorý úplne zakazuje interrupcie, ani to nie je zákon, ktorý dramatickým spôsobom predlžuje dobu, počas ktorej nie je možné postúpiť umelé prerušenie tehotenstva. Nakoniec reštrikčných opatrení zostalo len málo. Pani Záborská a jej tým reagovali na argumenty verejnosti a predpokladám a dúfam, že aj na tie naše, a je to tak správne a ja to oceňujem, pani Záborská.
Ale malé zmeny znamenajú veľa a sú zmenami. Predĺženie doby, počas ktorej nie je možné vykonávať interrupciu, nutnosť žien informovať dôvody, o dôvodoch interrupcie či neposkytovanie informácií o antikoncepcii zásadným spôsobom komplikuje ženám život. Tieto obmedzenia sú však pre mňa najmä silným symbolom nedôvery k ľuďom, symbolom návratu do doby, ktorá chce viac kontrolovať a prikazovať. Som presvedčený, že práve preto vyvoláva taký silný odpor.
A ja potrebe tých zmien nerozumiem, počas 30 rokoch slobody sa táto krajina, ľudia, ktorí v nej žijú, snažia naučiť a ukázať, že sú zodpovední, že sa dokážu popasovať so slobodou voľby, ktorú sloboda prináša, a v otázke interrupcie sme ukázali, že sme vyspelou spoločnosťou, ktorá sa vie správať zodpovedne, veď počet umelých prerušení tehotenstva z roka na rok klesá. V roku 1989 ich bolo 48-tisíc, v roku 2019 už len 7 100. To je radikálny pokles o 85 %. A po tom, čo ľudia tejto krajiny ukázali, že pre nich interrupcie nie sú spôsobom, ako ľahkovážne riešiť svoju nerozvážnosť, prichádza návrh zákona, ktorý chce sprísňovať, viac prikazovať a viac zakazovať. Opäť nerozumiem tomu.
Preto vyzývam, nebojme sa zodpovednosti, nebojme spoliehať na slobodnú vôľu ľudí. Chcime žiť v modernej spoločnosti s moderným interrupčným zákonom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.9.2020 16:08 - 16:12 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Dobrý deň. Dneska som tu za pani Žitňanskú. Takže, milé dámy a páni, dovoľte mi predstaviť vám návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 162/2014 Z. z. o verejných zbierkach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Nájdete ho pod tlačou 220.
Návrh zákona má za cieľ predĺžiť lehotu, v rámci ktorej sú právnické osoby oprávnené na vykonávanie verejných zbierok podľa ustanovení zákona č. 162/2014 Z. z. o verejných zbierkach a o zmene a doplnení niektorých zákonov povinné predložiť správnemu orgánu záverečnú správu zbierky.
Podľa súčasného znenia zákona o verejných zbierkach sú právnické osoby oprávnené na vykonávanie verejných zbierok povinné túto záverečnú správu predložiť do 12 mesiacov odo dňa ukončenia zbierky, pokiaľ teda ide o, o zbierku, ktorej čistý výnos bude použitý na území Slovenskej republiky, a do 24 mesiacov, pokiaľ ide o zbierky, ktorých čistý výnos bude použitý na území mimo Slovenskej republiky. Navrhovanou zmenou by sme obe lehoty predĺžili o 12 mesiacov, čím by sa vytvoril dodatočný priestor na využívanie výnosov zo zbierok a zbierok, ktorých čisté výnosy sú využívané na území Slovenskej republike aj u zbierok, ktoré sú využívané mimo územia našej, našej krajiny.
Týmto návrhom zákona sme reagovali na požiadavku viacerých neziskových organizácií v čase korony, ktorých hospodárenie do veľkej miery závisí na verejných zbierkach. Je to napríklad verejná zbierka Deň narcisov Ligy proti rakovine alebo Biela pastelka Únie nevidiacich a slabozrakých, ale aj iných organizácií teda. Podľa súčasne platnej legislatívy sú takéto organizácie povinné minúť peniaze vyzbierané vo verejnej zbierke do jedného roka, ak teda je to na Slovensku, resp. dvoch rokoch, ak je to mimo. Keďže situácia ohľadom korony neumožnila týmto organizáciám zorganizovať tieto verejné zbierky buď úplne, alebo musela prebiehať v modifikovanej podobe, to znamená na internete alebo v nejakých, v nejakých úpravách v rámci retailových reťazcov a zároveň vlastne tieto verejné, tieto teda neziskové organizácie museli minúť peniaze do jedného roka, takže v súčasnej dobe nemali žiadnu finančnú rezervu alebo nemajú žiadnu finančnú rezervu na fungovanie v týchto ďalších období, obdobiach. Vzhľadom na to, že tieto neziskové organizácie častokrát suplujú veľmi dôležitú úlohu štátu, a tak si myslíme, že by bolo veľmi potrebné, aby sme umožnili neziskovým organizáciám lepšie finančne plánovať do budúcnosti, a teda predĺžiť túto dobu, kedy musia minúť peniaze z verejných zbierok. Čiže našim návrhom sa predlžuje doba, počas ktorej musia organizácie minúť vyzbierané finančné prostriedky na dva, resp. na tri roky. Týka sa to zbierok, ktoré boli začaté najneskôr do prvého..., dňa 1. 1. 2019.
Veríme, že táto úprava v budúcnosti v prípade podobných okolností, ako je korona, iná mimoriadna situácia, výrazne takýmto organizáciám pomôže pri fungovaní, plánovaní finančných tokov a realizácií projektov, ktoré majú rozbehnuté.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky nemá pripomienky k predloženému návrhu, ak si pozriete doložky vybraných vplyvov môžete vidieť, že tento návrh zákona je bez vplyvov.
Ďakujem veľmi pekne a žiadam vás teda o podporu tohto zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.7.2020 11:35 - 11:38 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Trošku ma mrzí, teda že tu nie sú prítomní viacerí poslanci ĽSNS, keď sa prerokúva ich návrh zákona.
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte pár slov. Ja som v parlamente štyri mesiace a stále neviem, či komentovať, alebo nekomentovať príspevky alebo návrhy zákonov poslaneckého klubu ĽSNS. Človek vás chce ignorovať, pretože nakoniec ste fašistická strana a fašistické hodnoty máte v krvi. Na druhej strane, ak fašisti uzurpujú priestor svojím krikom aj tu v Národnej rade a nikto sa neozve, je to chyba. Čiže pre mňa je to veľká dilema.
A potom je tu tá každodenná realita fungovania parlamentu. Denne s ĽSNS, denne sa s ĽSNS stretávame, rečnia v pléne, v pléne si vymieňame sarkastické poznámky. Každodenná realita, ktorá sa nakoniec stáva normou. A po čase ako keby nebolo zvláštne, že v parlamente vedľa ľudí, ktorí zmýšľajú demokraticky, chcú posunúť túto krajinu dopredu, tu môžu sedieť aj oni, fašisti, sedieť a hrať tú svoju špinavú hru na slušných občanov s alternatívnym pohľadom na svet. A táto realita, táto norma je pre mňa za týchto posledných, posledné štyri mesiace vlastne to najhoršie. Preto si myslím, že je dôležité, aby z času na čas zas a znovu zaznelo, kto vlastne ste, poslanecký klub ĽSNS. Dovoľte krátky výber.
Suja Miroslav - pracoval pre Mikuláša Černáka, toho Černáka, ktorý je dneska v base za niekoľko vrážd. Pán Suja bol trestne stíhaný za vydieranie a odsúdený za ťažké ublíženie na zdraví na 4,5 roka podmienečne, za ťažkú dopravnú nehodu.
Mazurek Milan - odsúdený z úmyselného prečinu hanobenia národa, rasy či presvedčenia.
Ďurica Ondrej - neonacista, frontman neonacistickej kapely Biely odpor, ktorá v textoch odkazuje na neonacistické symboly a rasizmus.
Medvecký Andrej - trestne stíhaný a podmienečne odsúdený za napadnutie človeka, pre šoférovanie pod vplyvom alkoholu dostal polročnú podmienku a zákaz viesť motorové vozidlá na tri roky.
Kotleba Marian, bývalý vodca hnutia Slovenská pospolitosť, ktoré bolo rozpustené Najvyšším súdom Slovenskej republiky pre jeho extrémistické politické tendencie a rozpor s ústavou. Obvinený z prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd.
Prečo to vlastne všetko hovorím? Dnes tu predkladáte zákon, ktorý má podľa vás ochraňovať život. Oháňate sa a budete sa oháňať slovami ako záchrana nenarodených detí, zákaz vraždám, ochrana rodiny, bezbranných. Dnes počúvame vaše cynické reči na témy, ktorým kvôli chýbajúcej empatii nemôžete rozumieť. Ako by ste mohli. Ste fašisti a viacerí z vás násilníci a klamári. Toto máte v krvi, nie ochranu bezbranných.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 10:07 - 10:07 hod.

Tomáš Lehotský
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2020 10:18 - 10:19 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Kamenický, dovoľte mi zareagovať na vašu výčitku zrýchleného konania, resp. nedostatku diskusie či medzirezortného pripomienkovania.
Slovensko sa dnes naozaj nachádza vo veľmi zlej ekonomickej situácii, nehovoriac o tom, že kontinuálne sa tu dvanásť rokov podnikateľské prostredie zhoršuje. Preto ja považujem naozaj za kľúčové zlepšiť podnikateľské prostredie a naštartovať ekonomiku. A musím povedať, že my sme tú diskusiu k týmto opatreniam, pristupovali sme teda k nej veľmi zodpovedne. Ako strana sme si pozvali našich odborníkov, ktorí nám pomáhali aj s programom, a zaujali sme stanovisko ku každému a jednému bodu z tých navrhovaných. Dôkazom toho je, že pôvodne tých bodov bolo 140, dneska je ich 114, resp. viac ako 140, dnes ich je 114. Čiže ani náhodou neprešiel každý navrhovaný bod.
Následne prebehli debaty na jednotlivých ministerstvách. Ja sám som sa zúčastnil viacerých takýchto stretnutí a tie debaty teda vôbec neboli jednoduché a ľahké.
Posledná, a teda veľmi dôležitá vec v tomto, mnoho z tých opatrení sú tu predsa roky. To znamená, že roky boli otvorené verejnej diskusii. Chcem tým povedať teda, že dôvody na zrýchlené konanie jasne vidím a ja si myslím, že aj tá poctivá debata, či medzirezortne, alebo odborníkmi, prebehla.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2020 11:40 - 11:40 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja trošku celú tú situáciu sledujem a rozobrali sme to s pani Cigánikovou, rozobrali sme to s pánom ministrom Krajčím. Je to naozaj komplikovaná téma. Ja, dokonca ja rozumiem tým výhradám, ktoré tu zazneli. Prešiel som si to osobne s pánom Krajčím. Keď si to tak ja viem zhrnúť alebo možno aj ostatným, tak to, čo tu zaznelo, je ako keby urgencia toho zákona. Áno, máme na to veľmi málo času, je to komplikovaná záležitosť, ale rozumiem tým dôvodom, ktoré, ktoré k tomu pána ministra viedli. Je tu COVID, resp. bol tu COVID, veľa vecí sa odkladalo, na niektoré veci sa príde dodatočne v strese. Čiže tento čas, toto časové hľadisko ja dokážem ospravedlniť a akceptovať.
Druhá vec, problém generík a možného nástupu. Áno, toto sme s pánom Krajčím rozoberali. V zásade sme sa zhodli, že takéto dočasné opatrenie to môže spôsobiť, ale dostal som prísľub, teda že sa tomuto budeme systémovo venovať. A ja to beriem.
A tretia vec, pán Krajčí vlastne hovoril a vysvetlil ako keby ten dopad toho odstránenia platnosti tej novely od 1. 7 s tým, že budú vznikať veľké nedoplatky aj, aj na generikách. Ja ten argument beriem, ale dohodli sme sa, teda že na výbor, kde sa to bude rozoberať podrobnejšie, by sme mohli dostať nejakú analýzu počtu liekov, veľké sumy, aké sa to týka.
Takže hovorím to aj preto, že, že vzniká tu nejaká vášnivá diskusia a ja by som bol veľmi rád, keby, keby sme si to potom vydiskutovali aj na tom výbore, kde možno budeme mať k dispozícii viac času na to, aby sme si prešli aj, aj ten zákon, a kde budeme mať aj viac informácií k dispozícii.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.5.2020 10:47 - 10:48 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, ako spoločný spravodajca výboru predkladám spoločnú správu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov.
Uvedený vládny návrh zákona prerokovali určené výbory: ústavnoprávny výbor a výbor pre zdravotníctvo ako gestorský výbor. Výbory vyslovili súhlas s uvedeným návrhom zákona a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, ktoré sú obsiahnuté v IV. časti spoločnej správy.
Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, vyjadrených v uzneseniach uvedených pod bodom IV. tejto správy a v stanovisku gestorského výboru odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa obsahuje 21 pozmeňujúcich návrhov. Gestorský výbor odporučil hlasovať o bodoch 1 až 17 a 19 až 21 spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. O bode 18 samostatne s návrhom gestorského výboru neschváliť.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 19 z 15. mája 2020, kde ma výbor poveril za spoločného spravodajcu k predloženému návrhu zákona.
Pán predseda, skončil som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 14.5.2020 17:57 - 17:58 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona. Skrátené legislatívne konanie k predmetnému návrhu zákona bolo schválené uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a v Legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: ústavnoprávny výbor, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo s tým, že uvedené výbory predmetný vládny návrh zákona prerokujú ihneď.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.5.2020 17:45 - 17:47 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky, rozhodnutím č. 94 (zaznievanie gongu) zo 14. mája 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v termíne do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu.
Výbor prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na 7. schôdzi dňa 14. mája 2020. Uznesením č. 16 zo 14. mája 2020 súhlasil s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie vysloviť súhlas s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z., sa uskutoční na 7. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predseda, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis