Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

5.11.2020 o 9:40 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2020 12:49 - 12:49 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Tomáš, vy veľmi rád nálepkujete. Ja rozumiem, že sa potrebujete obliecť do košele sociálnej demokracie, to vlastne z názvu vašej strany nezmizlo, ale vy teda rozhodne nie ste alebo to, čo ste predvádzali posledných 12 rokov, rozhodne nebol sociálny štát. Bol to sociálny štát, ktorý ale nebol sociálny pre dôchodcov alebo mladé rodiny s deťmi, on bol sociálny pre úzku skupinu ľudí. Tá sociálna skupina ľudí bola Brhel, Poór, Široký, Výboh a spol. To je váš sociálny štát.
Toľko zmieňované 13. dôchodky, mali ste na to koľko, 10, 12 rokov, kým ste ich chceli zaviesť? Koľko ste o tom rozprávali a kedy ste ich za... kedy ste ich zavie... kedy ste ich zaviedli reálne? Na konci roku 2019, keď vám bolo jasné, že vládnuť na ďalšie obdobie nebudete a bolo vám ale zároveň jasné, že tie peniaze v rozpočte nie sú. Vtedy ste ich zaviedli.
Jednu vec by som teda povedal, povedali ste toho veľmi veľa, veľa vecí bolo klamlivých. Obedy zadarmo, daňový bonus. Hovoríte o tom, že tento rozpočet berie ľuďom peniaze. Áno, boli zrušené obedy zadarmo a zároveň neboli zrušené a boli zvýšené obedy zadarmo pre tých, ktorí naozaj tie peniaze potrebujú. To znamená sociálne odkázané prípady najmä. Ale zároveň treba povedať, že sme zvýšili daňový bonus skoro na dvojnásobok pre deti od 6 do 15 rokov. To znamená deti na základných školách. Finančne toto opatrenie, zrušenie obedov zadarmo a zavedenie daňového bonusu, je fiškálne neutrálne, to znamená, že tie rodiny o peniaze neprídu. Čo sa ale udialo, že tá pomoc je systémová, adresná a cielená.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2020 11:02 - 11:03 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Šimko, nebol som od začiatku. Nevadí, asi som o veľa neprišiel. Postrehol som dve veci, ku ktorým by som sa chcel vyjadriť. Po prvé, že výber sudcov ako chceme zabezpečiť, aby boli, aby tam boli tí ľudia na správnej miere, a že ste teda nenašli opatrenia, ktoré by to riešili v tejto reforme. Tak treba dobre čítať. Je tam zriadenie napríklad Najvyššieho správneho súdu, ktorý má, ktorý posilňuje disciplinárnu pôsobnosť aj voči teda sudcom, samozrejme. Je tam obmedzenie imunity sudcov, je tam previerka majetkových pomerov sudcov. Čiže všetko veci, ktoré do veľkej miery prispejú k tomu, aby boli posudzovaní sudcovia, ich majetkové pomery, ich možno nejaká hodnotová orientácia aj v zmysle toho, ako budú rozhodovať.
Tá druhá vec, ku ktorej sa chcem vyjadriť, a teda padlo tu nejaké obvinenie z toho, že, alebo podozrenie, že stranu ZA ĽUDÍ podporuje, podporoval ESET. Keby to bola pravda, bola by to pravda, naša strana je veľmi transparentná v tom, kto ako financoval alebo pomáhal financovať našu stranu. Nájdete to na webstránke. Ale chcem sa spýtať, že z čoho vychádzate. Ale fakty, nie ako zvyčajne pri ĽSNS to býva zvykom, popieranie kadečoho, ale chcem teda vedieť, že konkrétne že odkiaľ čerpáte tieto informácie, z čoho vychádzate, aké sú fakty. Ja som zodpovedný za financovanie strany ZA ĽUDÍ a ja takúto informáciu nemám.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2020 10:55 - 10:56 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vy ste teraz na konci, pán Blanár, povedali takú vedu, vetu: "Tak ako sa patrí, tajne." To absolútne vystihuje to, ako sa riešili veci za vašej vlády a v tomto parlamente. Mne je jasné, že vy obhajujete tajnú voľbu generálneho prokurátora. Väčšinu vecí ste takto riešili, či už niekde v nejakej kancelárii DoubleTree Hilton alebo na Vazovovej v byte.
Táto vláda, tento parlament je iný. Chceme byť transparentný, chceme hlasovať verejne. Pozrite sa na to, ako možno na iné myslenie. Vy hovoríte, že ak tá voľba bude verejná, tak sa zvolený generálny prokurátor bude cítiť zaviazaný k tým-ktorým poslancom. Skúste sa na to pozrieť, možno je to veľký problém pre vás, ale skúste sa na to pozrieť úplne inak, že verejnosť bude môcť odsledovať, či generálny prokurátor v prípade, ak by rozhodoval nebodaj v nejakej veci, ktorá sa týka niektorého z poslancov, ktorí zaňho hlasovali, verejnosť sa bude môcť pozrieť na to, že či mu nadržiaval, alebo nenadržiaval. A toto je verejná kontrola, toto je tá transparentnosť, ktorú sa snažíme my presadiť. Čiže ja tomu rozumiem, že chcete rozhodovať tajne, ale nie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2020 15:09 - 15:11 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Kamenický, ja mám jednu reakciu, ale, nedovolí mi, aj druhú reakciu, lebo teda vy sa častokrát vyjadrujete schizofrénne na rôznych schôdzach, lebo na jednej hovoríte teda, že máme vysoký dlh a zbytočne zadlžujeme túto krajinu. Dnes ste nám hovorili zasa o tom, že máme peniaze rozdávať. Tak neviem úplne, že kde je systematičnosť v týchto vašich konštatovaniach.
Ale chcel som povedať teda inú vec. Vy ste na začiatku povedali, že či nám to stálo za to, tieto pozmeňujúce návrhy a úpravy dane, keď to podľa vás žiadne peniaze nedonesie. Ja si nemyslím, že všetky úpravy zákonov alebo daňových zákonov majú byť o tom, že majú prinášať nejaké peniaze. Je v poriadku, keď prinesú, je v poriadku, keď viac peňazí pôjde rodinám alebo uľahčí, uľahčí život podnikateľom. Ale napríklad tak daňový bonus je opatrenie, ktoré je jasným príkladom toho, že tie opatrenia nemusia byť len o peniazoch, ktoré štát vyberie, ale aj o tom, že pomoc, ktorá má ísť tým, ktorí si ju, ktorí ju naozaj potrebujú, je, je efektívna, je spravodlivá a je cielená. A toto je napríklad jedno z tých opatrení, ktoré si myslím, že aj keby hneď neprinieslo viac peňazí do kasy, možno práve naopak, tak je priamo ukážkou toho, ako štát má efektívne pomáhať rodinám s deťmi.
To znamená, že nie každé opatrenie, ktoré táto vláda v daňovej politike prinesie, musí peniaze naozaj prinášať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

1.12.2020 14:55 - 15:00 hod.

Tomáš Lehotský
Och, pardon, predkladateľom je Milan Kuriak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2020 14:54 - 15:00 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Vážení kolegovia, kolegyne, pán podpredseda vlády, dovoľte mi predložiť pozmeňujúci návrh k prerokovanému zákonu. Je to jednoduchý pozmeňujúci návrh, ktorý nejakým spôsobom reaguje na mimoriadne udalosti a opatrenia s tým súvisiace.
Týka sa super odpočtu, čiže úpravy, ktorá umožňuje zvýhodniť daňový základ pre organizácie, ktoré investujú do výskumu a vývoja. Teda cieľom navrhovanej úpravy je umožniť zahrnovanie aj tých mzdových nákladov do odpočtu výdavkov na výskum a vývoj podľa § 30c zákona, ktoré boli podporené z prostriedkov verejných financií v rámci aktívnych opatrení na trhu práce v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov. To znamená, že tú časť výplaty, ktorú poberajú tieto organizácie, ktoré podporujú teda výskum a vývoj od štátu, tak aj túto si budú môcť zahrnúť do tohto odpočtu výdavkov.
V rámci tohto druhu aktívnych opatrení na trhu práce však ide len o podporu prostredníctvom paušálneho príspevku na úhradu časti mzdových nákladov na každého zamestnanca, čiže tzv. opatrenie 3B, nakoľko tento typ podpory sa neodvíja od neodpracovaného času alebo prekážok na strane zamestnávateľa. Pri odpočte výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj je, okrem iných požiadaviek stanovených v § 30c, potrebné aplikovať aj podmienku, že do odpočtu sa zahrnujú výdavky, ktoré vznikli pri realizácii projektu výskumu a vývoja, a teda v rámci mzdových nákladov. Ide o náklady za odpracovaný čas pri realizácii projektu výskumu a vývoja, a teda ktoré sú súčasne daňovými výdavkami podľa § 2 písm. i) zákona.
Pozmeňujúci, teda návrh hovorí aj o tom, že toto opatrenie sa prvýkrát uplatní pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2020, to jest už za zdaňovacie roku 2020.
Dovoľte mi teraz prečítať kompletné znenie pozmeňujúceho návrhu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Tomáša Lehotského, Mariána Viskupiča, Milana Krajniaka (Milana Kuriaka, pozn. red.) a Jozefa Hlinku k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, to je tlač 199.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňovací a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Vo vládnom návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
1. K čl. I, nový bod. Za doterajší bod 26 sa vkladá nový bod 27, ktorý znie: 27. V § 30c ods. 5 písm. a) sa na konci pripájajú tieto slová: „okrem príspevku podľa osobitného predpisu46a) na úhradu časti mzdových nákladov na každého zamestnanca v závislosti od poklesu tržieb,“.
Doterajšie body 27 a nasledujúce sa primerane prečíslujú.
Nový bod 27 nadobúda účinnosť 1. januára 2021, čo sa premietne do ustanovenia o účinnosti zákona pri spracúvaní čistopisu schváleného znenia.
2. K čl. I, doterajší bod 52. V doterajšom bode 52 v § 52zzi ods. 2 sa slová „písm. d)“ nahrádzajú slovami „písm. d) a j)“, slová „§ 13 ods. 2 písm. k), § 15 písm. a) druhého bodu a tretieho bodu a písm. b) prvého bodu podbodu 1a. a § 50 ods. 1 písm. b)“ sa nahrádzajú slovami „§ 13 ods. 2 písm. k) a § 30c ods. 5 písm. a)“ a na konci sa pripája táto veta: „Ustanovenie § 15 písm. a) druhého bodu a tretieho bodu a písm. b) prvého bodu podbodu 1a. v časti, ktorá ustanovuje rozsah zdaniteľných príjmov (výnosov), v znení účinnom od 1. januára 2021, sa prvýkrát použije pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2020.“
V súvislosti s pozmeňujúcim návrhom vynímam body 30 a 31 zo spoločnej správy na osobitné hlasovanie.
Ďakujeme, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 17:37 - 17:39 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, predniesť spoločnú správu Výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 266) vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní.
Výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu:
Národná rada uznesením č 408 z 5. novembra 2020 pridelila tento vládny návrh zákona týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady toto stanovisko: odporúčanie pre Národnú radu, návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi – výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 122 zo dňa 19. novembra 2020, ústavnoprávny výbor uznesením č. 174 zo dňa 13. novembra 32020, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj uznesením č. 55 zo dňa 16. novembra 2020.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: o bodoch spoločnej správy č. 1 až 6 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k danému vládnemu návrhu zákona odporúča Národnej rade predmetný návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov o prerokovaní tohto vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením gestorského výboru č. 135 z 24. novembra 2020. Týmto uznesením, ma výbor zároveň poveril za spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady, Národnej rady Slovenskej republiky pri prerokovaní predmetného návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 17:27 - 17:30 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Dovoľte mi, prosím, predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 218/2013 o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 256), vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní. Výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 401 zo 4. novembra 2020 pridelila tento vládny návrh zákona týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárskej záležitosti, výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko:
Odporúčanie pre Národnú radu - návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi:
- výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 118 zo dňa 19. novembra 2020,
- ústavnoprávny výbor uznesením č. 173 zo dňa 13. novembra 2020,
- výbor pre hospodárske záležitosti uznesením č. 101 zo dňa 23. novembra 2020,
- výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 60 zo dňa 18. novembra 2020.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto:
- o bodoch spoločnej správy 1, 2 až 4 až 37 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť,
- o bode spoločnej správy č. 3 hlasovať samostatne s návrhom gestorského výboru neschváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k danému vládnemu návrhu odporúča Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcim a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní tohto vládneho návrhu zákona, bola schválená uznesením gestorského výboru č. 132 24. novembra 2020. Týmto uznesením, ma výbor zároveň poveril za spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.11.2020 16:09 - 16:10 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem vám veľmi pekne za slovo.
Pán Kamenický, začali ste teda zmierlivo, ako to bolo povedané, ale na výbore ste začali veľmi výbušne, veľmi presvedčivo, teda v akom žalostnom stave je táto krajina, priniesli ste čísla, priniesli ste grafy. Ja som veľmi rád, že, že po tom výbore ste sa tu postavili a boli ste taký zmierlivý, dokonca natoľko, že ste sa teda začali priznávať, že, že tie deficity boli, že mohli byť vyrovnané rozpočty, neboli.
Ja dúfam, že po tej diskusii, ktorú sľubujete teda, že bude o číslach, 2. decembra sa nám podarí presvedčiť vás aj o tom teda, že nielenže ste mali deficity, ale že ste sa rozhodne teda správal ako veľmi nezodpovedný hospodár tohto štátu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

5.11.2020 9:40 - 9:55 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 483/2001 o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 197, vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní.
Výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva túto spoločnú správu o prerokovaní vyššie uvedeného návrhu zákona. Národná rada uznesením č. 251 zo 16. septembra 2020 pridelila predmetný vládny návrh zákona týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko: odporúčanie návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi - výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 80 zo dňa 15. októbra 2020, ústavnoprávny výbor uznesením č. 111 zo dňa 13. októbra 2020 a výbor pre hospodárske záležitosti uznesením č. 70 zo dňa 15. októbra 2020.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: o bodoch spoločnej správy č. 1 až 5 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k danému vládnemu návrhu zákona odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní daného vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením gestorského výboru č. 92 z 20. októbra 2020. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril za spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení o(!!!) rokovacom poriadku.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis