Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

16.3.2021 o 15:38 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.3.2021 10:18 - 10:19 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, a ďakujem za podporu. Budem teda odpovedať len na otázky, ktoré boli vznesené.
Pán Suja, áno, tento zákon nerieši takéto stavby. Tie dnes vlastne nie sú nelegálnymi stavbami, lebo reklamná stavba z definície, ktorá je uvedená v stavebnom zákone, nezohľadňuje stavby typu, že mám nejaký plagát na stohu slamy, a ak je to fasáda domu, tak to je už niečo iné, hej, tam je to inak. Áno, zaoberali sme sa aj tým, že či nevieme nejakým spôsobom tú definíciu vyšperkovať tak pri tej reklamnej stavbe, aby spĺňala napríklad aj takéto prípady, ale poviem úprimne, že zatiaľ, zatiaľ sme nenašli ten spôsob, lebo nie je to úplne triviálne vymyslieť takú definíciu, ktorá by na jednej strane postihovala takéto prípady a na druhej strane nepostihovala prípady, že neviem, že firma, ktorá realizuje nejakú opravu v rámci lešenia, si tam niečo nalepí, hej, čiže zase úplne legitímne, že nie je to trebárs veľké, čiže, áno, viem o tom zatiaľ. Zatiaľ sme neprišli na ten spôsob, ako sa s tým vysporiadať, ale nie je všetkým dňom koniec.
A, pán Borguľa, teda pripájam sa aj ja k tomu, že chcem teda poďakovať ministerstvu dopravy a výstavby za to, že teda naozaj bol podporou v rámci riešenia tejto novely. Takže ďakujem aj ja pani Brunckovej a ministerstvu dopravy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 31.3.2021 9:58 - 10:11 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ešte raz teda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, skupina poslancov vám prináša novelu zákona 50/1976, tzv. stavebného zákona, ktorej cieľom je efektívnejšia regulácia reklamných stavieb na Slovensku.
Na Slovensku máme 30- až 40-tisíc bilbordov, nevieme úplne presne, koľko tých bilbordov je. Sú to čísla, ktoré pochádzajú z bilbordových spoločností, čiže nie je im možné úplne dôverovať, v každom prípade vieme, že tých bilbordov na Slovensku je veľké množstvo, nakoniec to uznávajú aj samotné bilbordové spoločnosti. Tých bilbordov je príliš veľa, v minulosti tu bolo viacero pokusov o to, aby sa táto problematika nejakým spôsobom riešila, prichádzali aj nejaké návrhy na to, ako to riešiť.
Pravda je taká, že za tie posledné, posledné roky ten počet bilbordov stále rastie, takže prinášame súhrn opatrení, ktoré dávajú mestám a obciam väčšie právomoci na to, aby nejakým spôsobom efektívnejšie regulovali reklamné stavby na Slovensku.
Tá novela prináša tieto opatrenia v dvoch takých skupinách. Tá prvá skupina sú opatrenia, ktoré zjednodušujú odstraňovanie nelegálnych reklamných stavieb, a tá druhá skupina prináša opatrenia, ktoré pomáhajú efektívnejšie regulovať problematiku reklamných stavieb na Slovensku.
V rámci tej prvej skupiny novela prináša tzv. jedno rozhodnutie pre jedno odstránenie. Dneska býva častokrát, teda stavebné úrady tým úzkym hrdlom, tým lievikom, kde sa stretávajú ako keby tie procesy v rámci odstraňovania nelegálnych stavieb. V súčasnosti pri nepredĺžení stavebného povolenia pre reklamné stavby stavebný úrad rozhoduje dvakrát, najskôr o nepredĺžení a potom o odstránení. Táto novela prináša vlastne zjednotenie tohto procesu do jedného bodu, takže zjednodušenie.
Druhá vec, ktorú prináša tento, táto novela, je to, že do subjektov, ktoré môžu, ktoré môžu iniciovať odstraňovanie nelegálnych reklamných stavieb, pribudne mesto a obec. Dneska mesto a obec na svojom území nemôže iniciovať odstraňovanie nelegálnych stavieb, ak nie je buď majiteľom alebo majiteľom teda reklamnej stavby, alebo majiteľom, alebo nájomcom pozemku. Táto novela túto možnosť mestám a obciam prináša a opäť je to krok k tomu, aby teda mestá a obce na svojom území dokázali efektívnejšie nakladať a regulovať reklamné stavby.
Tretia vec, ktorú tento zákon prináša, je to odstránenie možnosti obštrukcií. Tých obštrukcií v rámci stavebného, stavebných úradov a fungovania stavebných úradov je viacero. Neriešime, samozrejme, všetko, ale prinášame zjednodušenie procesu v rámci odstraňovania nelegálnych stavieb. A to tak, že keď dneska, ak je táto stavba nelegálna reklamná stavba, povedzme bilbord, poznáme majiteľa, tak majiteľ je vyzvaný k tomu, aby, aby dokladoval nejakým spôsobom to, že či tá reklamná stavba je z jeho pohľadu legálna, alebo nelegálna, aj keď teda ten stavebný úrad vie, že je nelegálna, lebo túto vedomosť má, je tam pätnásťdňová lehota. V praxi sa stáva veľmi často, že toto je presne ten neurologický bod, kedy dochádza k obštrukciám, pretože majitelia tohto reklamného bilbordu neodpovedajú, súdia sa, prepisujú tieto reklamné stavby na niekoho iného, a stáva sa, že odstraňovanie takýchto reklamných stavieb potom trvá mesiace alebo aj roky. Takže toto zjednodušujeme tým, že, že zjednocujeme ako keby tie pravidlá pre reklamné stavby nelegálne aj pre stavby, kde poznáme aj kde nepoznáme toho majiteľa, a vynechávame túto pätnásťdňovú lehotu a ide sa priamo do konania o odstránení tejto stavby, ak je, samozrejme, nelegálna. Samozrejme, majitelia majú akékoľvek legislatívne právne úkony zachované, ak by sa chceli odvolať voči takémuto konaniu.
Tá druhá skupina opatrení, ktoré prináša táto novela, sú opatrenia, ktoré pomáhajú efektívnejšie regulácie reklamných stavieb na Slovensku, prináša vyššie pokuty v rámci porušenia stavebného zákona. Dneska priemerná pokuta pre priemerný bilbord pri porušení stavebného zákona je v sume 250 eur, pričom len výnosy v rámci jedného roka pri dobre umiestnenom bilborde tvoria cca 1 000 eur, to znamená, že častokrát si tie reklamné spoločnosti spočítajú, že riskovať to, že je možnosť dostať pokutu, sa im oplatí, lebo k tomu nakoniec nemusí dôjsť, resp. si počas toho roku na to zarobia niekoľkokrát. Čiže my zvyšujeme tieto pokuty trojnásobne.
A druhým opatrením v rámci tejto skupiny je ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že reklamné stavby budú môcť byť povoľované len na dobu určitú. Dneska je to tak, že reklamné stavby môžu byť povoľované aj na dobu určitú, ale sú povolené aj na dobu neurčitú. Z povahy veci reklamná stavba je dočasnou stavbou, nie je to rodinný dom, a veľmi často sa stáva teda, že hlavne v rámci veľkých miest, je to, povedzme, problém najmä Bratislavy, Košíc, sa celé, celé oblasti toho mesta, celé časti mesta radikálne menia v rámci nejakého urbanistického rozvoja, zvyšuje sa cestná premávka a tak ďalej. Zrazu tie bilbordy, ktoré tam boli v nejakej frekvencii, ktoré nevadili možno vtedy, keď tam prešlo pár áut, dneska rozptyľujú tú pozornosť oveľa viac, ale ak tento bilbord mal stavebné povolenie na dobu neurčitú, v zásade mesto s tým nevie pohnúť, hej, nie je možné, aby s tým nejakým spôsobom pohlo.
My to meníme. To znamená, že tieto stavebné povolenia pre reklamné stavby budú môcť byť určované len na dobu určitú, a to na maximálne tri roky. A idem aj do minulosti, teda to znamená, že bilbordy, ktoré už mali takéto stavebné povolenie povolené na dobu neurčitú, tak od platnosti tohto zákona budú platiť tri roky, kedy táto stavba bude povolená.
Toto dáva, samozrejme, že nejde o to, že, že zrazu to mesto tie bilbordy odstráni po tých troch rokoch, to určite nie. Hovorím, že táto možnosť je aj dneska, ale dávame tým mestám a obciam do rúk možnosť pravidelne prehodnocovať aj v rámci možno územného plánu to, ako to mesto v danej oblasti z pohľadu reklamných stavieb vyzerá a v zásade akože zohľadniť, samozrejme, aj bezpečnosť cestnej premávky.
Takže to sú, to sú teda tie základné opatrenia, ktoré prináša táto novela zákona. A ja si teda dovolím povedať, že v rámci teda času medzi prvým a druhým čítaním sme prišli aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý tento zákon vylepšuje. Pred tým ako ho prečítam, tak zjednodušene uvediem. Je tam jedna pripomienka z OLAP-u, ktorá sa týka toho, že konania, ktoré boli začaté a právoplatne neukončené do 30. apríla 2021, sa dokončia podľa doterajších predpisov, to znamená teda, že všetky konania, v rámci právnej istoty teda všetky konania, ktoré neboli dokončené do platnosti tohto zákona, tak sa budú, budú postupovať vlastne podľa predchádzajúcej platnosti.
A druhá, druhá vec, ktorú prináša tento pozmeňovací návrh, je opatrenie, ktoré zabezpečuje to, aby dopravný inšpektorát pri posudzovaní v rámci stavebného konania umiestnenia a neumiestnenia reklamnej stavby v rámci miest a obcí bol vždy orgánom, na ktorého sa musí stavebný úrad obrátiť, čiže vždy dotknutým orgánom, plus to stanovisko bude záväzné. Dneska to tak nie je, dnes v rámci umiestňovania reklamných stavieb v mestách a obciach nemusia stavebné orgány prihliadať na, na stanovisko dopravného inšpektorátu, potom sa stáva, že tie bilbordy sú umiestňované tak, že pred križovatkami povedzme alebo pred východmi z obchodných centier a toto teda býva často veľký problém, čiže tento pozmeňujúci návrh teda toto mení. Mení to dvoma spôsobmi.
Tá prvá vec je, že sa do stavebného zákona navrhuje pridať medzi chránené záujmy pri umiestňovaní reklamných stavieb aj bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky; v súčasnosti sa bezpečnosť a plynulosť pri umiestňovaní reklamných stavieb posudzuje len v rámci výnimiek podľa cestného zákona, a to mimo sídelného útvaru. Čiže to je to, čo hovorím, že prichádzame teda aj do miest a nielen v rámci výnimiek, ale v rámci záväzného stanoviska dopravného inšpektorátu. A ten druhý bod, ktorý dopĺňa vlastne túto zmenu, sa týka vlastne úpravy cestného zákona, resp. zákona cestnej premávky 8/2009, kde je, kde sú priamo doplnené orgány Policajného zboru, resp. ministerstva vnútra, a teda do územných konaní, stavebných konaní a kolaudačných konaní, tak aby tie, ktoré sa teda týkajú reklamných stavieb, boli orgány Policajného zboru, resp. ministerstvo vnútra pre diaľnice dotknutými orgánmi. Čiže toto je filozoficky pozmeňujúci návrh a teraz mi teda dovoľte, aby som prečítal jeho plnú verziu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Tomáša Lehotského, Zity Pleštinskej, Anny Zemanovej a Igora Kašpera k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopÍňa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopÍňajú niektoré zákony (tlač 390).
1. V čl I. sa za bod 11 vkladá nový bod 12, ktorý znie:
"12. V § 126 ods. 1 sa za slová "o pozemných komunikáciách" vkladajú slová "o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky pri umiestňovaní reklamných stavieb"."
Doterajší bod 12 sa primerane prečísluje.
2. V čl I. sa v bode 13, ide o pôvodný bod 12 návrhu zákona, sa doterajší text označuje ako ods. 1 a dopÍňa sa ods. 2, ktorý znie:
"(2) Konania, ktoré boli začaté a právoplatne neukončené do 30. apríla 2021, sa dokončia podľa doterajších predpisov."
3. Za čl. I. sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
"Čl. II
Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 84/2009 Z. z., zákona č. 188/2009 Z. z., zákona č. 199/2009 Z z., zákona č. 144/2010 Z. z, zákona č. 119/2011 Z. z., zákona č. 249/2011 Z. z., zákona č. 313/2011 Z. z., zákona č. 68/2012 Z. z., zákona č. 317/2012 Z. z., zákona č. 357/2012 Z. z., zákona č. 42/2013 Z. z., zákona č. 98/2013 Z. z., zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 213/2013 Z. z., zákona č. 290/2013 Z. z., zákona č. 388/2013 Z. z., zákona č. 474/2013 Z. z., zákona č. 488/2013 Z. z., zákona č. 387/2015 Z. z., zákona č. 430/2015 Z. z., zákona č. 311/2016 Z. z., zákona č. 106/2018 Z. z., zákona č. 393/2019 Z. z., zákona č. 73/2020 Z. z. a zákona č. 423/2020 Z. z. sa dopĺňa takto:
Za § 140 sa vkladá § 140a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 140a Dotknutý orgán
Ak sa územné konanie, stavebné konanie alebo kolaudačné konanie týka reklamnej stavby, ktorá ovplyvňuje alebo môže ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, je dotknutým orgánom, ktorý v rámci týchto konaní chráni bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, orgán Policajného zboru a ak ide o diaľnicu, ministerstvo vnútra."."
Doterajší čl. II sa následne prečísluje.
V súvislosti s vložením nového článku sa upraví aj názov návrhu zákona.
Toľko teda pozmeňujúci návrh a toľko teda moje vystúpenie. Veľmi rád odpoviem na akékoľvek otázky a pri tejto príležitosti teda žiadam, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, o podporu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 31.3.2021 9:52 - 9:53 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som v druhom čítaní uviedol novelu zákonu č. 50/1976, tzv. stavebný zákon.
Cieľom novely, ktorý predkladá teda skupiny poslancov, je zefektívnenie a zjednodušiť reguláciu reklamných stavieb na Slovensku. Prináša konkrétne zmeny, ktoré môžu teda prinášať konkrétne opatrenia, ktoré dávajú viac práv do rúk mestám a obciam, aby dokázali efektívnejšie regulovať reklamné stavby.
Na začiatok stačí, viac poviem teda v rozprave, do ktorej sa aj ako prvý hlásim.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 13:39 - 13:41 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem teda poďakovať pánovi ministrovi Budajovi, pánovi Karahutovi, a teda aj tebe hlavne, Mirka, Miriam teda, za to, že sa dostala táto správa do parlamentu.
Zaznelo tu, že teda nevieme, že na ktorej si strane, ja veľmi dobre viem, na akej strane si, na strane ochrany prírody a považujem za dôležité, aby parlament rokoval o týchto veciach. Sme krajina malá, sme krajina niekde v strede a východne v Európe, nie sme v srdci, kde sa zvyčajne všetky tieto dôležité veci pečú. Ja si pamätám, keď som pred desiatimi rokmi začal čítavať v nejakých zahraničných novinách, časopisoch o tom, čo nám hrozí. Bola to vec, ktorá, ktorej som vtedy neprikladal nejakú váhu, ale tie čísla sa množili. Dneska je to obrovská téma. Dneska teda naozaj nikto relevantný nepochybuje o tom, že tieto zmeny prebiehajú. Preto si naozaj myslím, že je dôležité, aby sa tieto témy rozoberali aj na pôde parlamentu.
Na druhej strane chcem povedať, že, že toto jednak považujem teda za veľké gesto, a teda tá debata je dôležitá, ale chcem, aby tá debata, do tej debaty boli prinesené, aby nebola vedená vo forme nejakej paniky, treba sa na tieto veci pozerať s rozumom, treba, treba hľadať aj riešenia z časti vedeckého pokroku, samozrejme, treba sa správať šetrnejšie k prírode a hlavne treba naozaj na túto, na túto klimatickú zmenu pozerať aj ako na príležitosť, ako môžme jednak tú krajinu zmeniť a jednak ako môžme zmeniť aj ekonomiku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.3.2021 15:49 - 15:50 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Juraj, Zita, súhlasím. Tá byrokratická záťaž je veľká. Jedna vec ale, ktorá je tiež dôležitá a nezaznela, je expertíza či už obcí, miest, alebo teda jednotlivých uchádzačov. Ja som pracoval vo firme, ktorá bola veľká firma, vedela si zabezpečiť dostatočnú expertízu poradcov, ktorí dokázali vlastne vypracovať tie projekty. U nás to netrvalo tak, že to bolo akože pol roka, jedna pol roka, druhá nakoniec akože po troch rokoch, či už teda projekt ako taký, alebo verejné obstarávanie. Čiže je treba pracovať, podľa mňa, viem, že pani ministerka na tom aj pracuje, na posilnení expertízy v tých regiónoch, hej, aby si tie obce, mestá, nebáli sa vojsť do toho, aby vedeli ako jednak na eurofondy, ale aj ako jednak na eurofondy v režime verejného obstarávania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.3.2021 15:38 - 15:39 hod.

Tomáš Lehotský
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 15:17 - 15:19 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Juraj, ďakujem za vysvetlenie, tú argumentáciu Amerikou a rád by som ťa ešte doplnil v nej.
Milan Mazurek si osvojil a spomínal to viackrát, teda tú americkú cestu, že teda v Amerike je ten zákon omnoho slobodnejší a vďaka tomu, nejakej prirodzenej regulácii spoločnosťou a vďaka tomu teda fašizmus, nacizmus ani komunizmus v Amerike si cestu nenašili.
A ja vám teda chcem iba pripomenúť, že, že na začiatku 20. stor. pred tými dvoma veľkými katastrofami ani v Európe nebolo, neputovali ľudia za svoje extrémistické názory do väzenia. To nezabránilo tomu, aby tieto dve strašné totality spustošili Európu, vlastne celý svet. Chcem tým povedať, že, že americká cesta neplatí, resp. nehodí sa na Európu, Európa má svoju vlastnú strašnú skúsenosť, ktorú je potrebné rešpektovať a z ktorej sa je potrebné poučiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2021 14:52 - 14:59 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Na začiatok Juraj, ďakujem veľmi pekne za tvoj príspevok do rozpravy. Je vždycky dôležité si pripomenúť, že máme dočinenia aj s kriminálnikmi, aj so zločincami.
Dámy a páni, dovoľte mi vyjadriť svoj názor, prečo si myslím, že, že je veľmi nebezpečné, aj potrebujem čeliť snahám, ako je táto. Nemyslím si, teda som presvedčený, že tento zákon neprejde, ale myslím si, že je veľmi dôležité vystúpiť aj voči snahám o to, aby podobné zákony boli presadené.
Slovensko si v 20. storočí prešlo dvoma krvavými totalitami, nacizmom či fašizmom a komunizmom. Obe zanechali na svete milióny mŕtvych. Tak ako extrémizmus na Slovensku dnes, aj nacizmus začínal nenápadne. Ako ideológia polobláznov, ktorých nikto nebral vážne. Našli si svojho vodcu, svoju hlasnú trúbu, skrachovaného šaša s komplexami menejcennosti, ktorého počúvajú. V Európe panovala kríza a táto podivná partička zneužila strach ľudí. Oni sami cítili neistotu. Prichádzala doba s novými myšlienkami a oni sa jej báli. Odmietali čokoľvek, čo nebolo v súlade s ich tradičnými názormi a tradičným presvedčením. Preto začali hľadať vinníka. Ideálne skupinu ľudí, ktorá sa niečím odlišuje, aby bolo ľahké ukazovať prstom a kričať. Začali veľa rozprávať. Najskôr v náznakoch, potom pritvrdili, začali obviňovať, urážať, radikalizovali sa. Začali z určitej skupiny ľudí robiť podľudí. A ostatní ľudia počúvali, lebo rozprávali plamene, emotívne, kričali. Neponúkali však žiadne riešenia, len ukazovali prstom akože na vinníka. Najskôr to bolo poburujúce, pretože spoločnosť nebola zvyknutá na takýchto ukričancov, no ľudia si časom zvykli, a keď sa títo zločinci dostali do parlamentu a neskôr do vlády, nikoho neprekvapilo, že ľudí začali posielať do lágrov. Veď len plnili to, čo celý ten čas hovorili. Bohužiaľ, s tichou podporou väčšiny, ktorú ich plamenné prejavy rovnako naplnili nenávisťou. No, taká je sila slova a to je príbeh, ktorý sa môže kedykoľvek zopakovať.
Predstavitelia ĽSNS hovoria, že sloboda slova má byť absolútna, ale akákoľvek sloboda v demokracii nie je a nemôže byť absolútna. Sloboda v demokracii sa končí vtedy, keď svojim konaním ohrozujem iných. Preto neexistuje napríklad sloboda kradnúť. Kradnutie je zločin. A práve preto má Slovensko v Trestnom zákone definované trestné činy súvisiace s extrémizmom. Extrémizmus našu spoločnosť ohrozuje a my ako spoločnosť sa musíme brániť, kde sa realita fašizmu a komunizmu v našej krajine neopakovala, aby sa neopakovali desaťtisíce zavraždených ľudí, ktorých na smrť poslal slovenský štát, aby sa neopakovali tisícky mŕtvych a zničených životov počas komunistického režimu. Na Slovensku sme sa už presvedčili, že cesta k miliónom mŕtvych vedie cez podnecovanie k rasovej, etnickej či triednej nenávisti. Boli by sme hlúpi, keby sme sa nepoučili. Ako je trestným činom krádež, má byť trestným činom aj extrémizmus, ktorý môže viesť ku koncentračným táborom. ĽSNS straší tým, že Slovensko je totalitou, ktorá obmedzuje slobodu slova, a to, samozrejme, nie je pravda, pozrime sa teda, že čo slovenský Trestný zákon zakazuje a čo napríklad ĽSNS povoliť svojim, svojou novelou zákona.
Po prvé popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Čiže konanie spočíva vo verejnom popieraní, vo verejnom spochybňovaní, vo verejnom schvaľovaní, vo verejnej snahe ospravedlniť holokaust a zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii. Neviem, čo na tom nie je jasné, pán Kotleba tu nie je už.
Po druhé hanobenie národa a presvedčenia. Konanie spočíva vo verejnom hanobení národa, jeho jazyka, niektorej rasy alebo etnickej skupiny, skupiny osôb pre ich vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania.
Tretí príklad. Založenie, založenie podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, konanie spočíva v podpore propagácii skupiny osôb, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd. Takisto nerozumiem, čo na tom nie je jasné.
Ale tak sa chcem spýtať, že, páni z ĽSNS a derivátu, že vy chcete schvaľovať holokaust. Chcete podnecovať k rasovej či etnickej nenávisti, chcete povoliť zakladanie hnutí smerujúcich k potlačeniu základných ľudských práv, to je cieľ?
Múdry človek sa učí na chybách iných, preto je pre spoločnosť tak dôležité skúmať dejiny a učiť sa z nich. História možno nie je ako fyzika, kde sa s mnohými prírodnými zákonmi stretávame denne a berieme ich automaticky ako kolega Mazurek gravitáciu, a to neznamená, že sa história môže ohýbať, ako sa komu zachce. Naopak, naše dejiny sú plné historických skutočností, ktoré sú jasné a o ktorých máme toľko informácií, že nie je o čom pochybovať, nie je priestor na paralelnú realitu.
Máme presne zdokumentované, ako sa banda bezohľadných krikľúňov dostalo z nemeckých pivníc až do nemeckého parlamentu. Máme presne zdokumentované, ako s Nemeckom kolaboroval Slovenský štát, ako mu platil za likvidáciu svojich občanov. A sú to príbehy postupného démonizovania, ponižovania a stupňovania nenávisti k ľuďom iného etnika alebo rasy. Dnes vieme, že toto je cesta do pekla, vieme to preto, že sme si prežili druhú svetovú vojnu, vieme to preto, že sme si prežili komunizmus. Z tohto dôvodu, nie zo spupnosti alebo nadradenosti, ako sa nám tu snažíte prezentovať, sú tieto ideológie a ich podpora predmetom Trestného zákona. Tak ako nediskutujeme o tom, či krádež má, alebo nemá byť trestným činom, tak nediskutujeme o tom, či schvaľovanie holokaustu má, alebo nemá byť trestným činom. Túto diskusiu za nás, bohužiaľ, museli podstúpiť tie milióny mŕtvych.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 14:07 - 14:09 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja keď som sa vlastne pozeral na vystúpenie Jána Benčíka, som sa pozeral tam dole, tak okrem teda toho obsahu, čo hovorí jedna a druhá strana, nie je väčší kontrast ako pokoj, rozum a husté šediny Jána Benčíka a ukričanosť, demagógia, holá hlava Milana Mazureka. To je taká vizuálna pomôcka do budúcnosti.
A mimochodom, Jano je vlastne tým typickým príkladom samoregulačnej funkcie spoločnosti, o ktorej ste predtým hovorili, pán Mazurek. Čiže nerozumiem tým výpadom, však robí presne to, čo hovoríte, že má spoločnosť robiť.
Jano, ďakujem, že si upozornil na tú jednu veľmi dôležitú vec, a teda že slová sú veľmi silné. Áno, sú, ja len teraz zopakujem, že vytvára sa tu dojem nejakého plošného zakazovania slobody slova. To nie je pravda. Zakazuje sa tu extrémizmus a slová, ktoré k nemu smerujú. Týka sa to fašizmu, nacizmu, komunizmu, s ktorým máme hlboké skúsenosti, ktoré žiadny relevantný historik, žiadny rozumný človek nepozná inak ako zlo. A ako spoločnosť, ktorá je vyspelá, je úplne na mieste sa od takýchto vecí dištancovať a dávať si na nich pozor, pretože aj Nemecko v tridsiatom deviatom alebo ešte teda aj predtým začínalo slovami a končilo to tábormi, kde zomierali ľudia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 13:28 - 13:30 hod.

Tomáš Lehotský