Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení členovia vlády, dovoľte mi predniesť stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Márii Kolíkovej, poverenej riadením Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.
Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Márii Kolíkovej, poverenej riadením ministerstva spravodlivosti, vláda vníma ako súčasť politického boja, ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ale zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu.
Prvým dôvodom na vyslovenie nedôvery ministerky spravodlivosti má byť jej údajná neodbornosť. Vo vzťahu k tomu je potrebné uviesť, že vláda Slovenskej republiky si uvedomuje, že očista justície a snaha výrazne sfunkčniť procesy v justičnom prostredí je v príkrom rozpore so záujmom navrhovateľov podpísaných pod návrh na odvolanie ministersky spravodlivosti, avšak pre toto účelové konanie vláda Slovenskej republiky nemá žiadne pochopenie.
Počas predošlých vlád prišlo za aktívneho príspevku navrhovateľov k masívnemu rozkrádaniu verejných zdrojov a k účinnému vyvodeniu spravodlivosti je mimoriadne dôležité, aby aj justičné prostredie prešlo potrebnou reformou, modernizáciou a špecializáciou, k čomu ministerka spravodlivosti od svojho nástupu robí všetky potrebné kroky.
Vláda v rozpore s tvrdením navrhovateľov nenašla žiadny dôkaz, na základe ktorého by v tejto súvislosti bolo možné tvrdiť, že cieľom pripravovanej súdnej mapy je zbaviť sa nepohodlných sudcov a spustiť lavínu predaja a nákupu lukratívnych súdnych budov. Opak je pravdou. Návrh zákona o sídlach a obvodoch súdov, ktorého cieľom je legislatívne pokryť realizáciu novej súdnej mapy, nepočíta so žiadnym rušením sudcovských miest. Práve naopak, zámerom je zachovať existujúce miesta sudcov a ešte navýšiť počet sudcov na zabezpečenie agendy správneho súdnictva. Predstavený návrh zákona zároveň nijakým spôsobom nerieši nakladanie so súdnymi budovami a vláda preto toto tvrdenie navrhovateľov považuje za tvrdenie v rozpore s objektívnou pravdou.
Vláda zároveň považuje za dôležité pokračovať v procese reformy novej súdnej mapy, pretože nová súdna mapa je dobrou cestou pre Slovensko. Je cestou, ako zvýšiť efektívnosť justície, ako pre ľudí zabezpečiť špecializovaných sudcov odborníkov a kvalitné, rýchle a zrozumiteľné rozhodnutia súdov.
Jedným z dôvodov na vyslovenie nedôvery je obvinenie ministerky spravodlivosti z klamstva pri komentovaní tragického úmrtia generála Milana Lučanského či úmrtia advokáta Krivočenka vo výkone väzby. Vláda odmieta a jednoznačne odsudzuje politické zneužívanie týchto nešťastných udalostí, ako aj snahy vnášať do spoločnosti nepriateľské emócie. Vláda Slovenskej republiky považuje za dôležité v tejto situácii vecné a odborné odkomunikovanie faktov a v tomto ohľade plne dôveruje ministerke spravodlivosti, ktorá je kvalifikovanou odborníčkou vo svojom rezorte a aj v uvedených prípadoch poskytla verejnosti všetky potrebné a najmä overené a pravdivé informácie, podložené aj na výsledkoch nezávislého prešetrovania udalosti.
Vláda v tejto súvislosti privítala rozhodnutie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vytvoriť širokú kontrolnú komisiu s cieľom objasniť okolnosti úmrtia generála Milana Lučanského. Zo záverečnej správy tejto kontrolnej komisie vyplynulo, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú verziu udalosti, v zmysle ktorej došlo k pokusu o samovraždu a následnému úmrtiu Milana Lučanského. Komisia tiež nezistila také významné skutočnosti, na základe ktorých by bolo možné konštatovať pochybenie príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže alebo zdravotníckeho personálu pri zaobchádzaní s Milanom Lučanským počas jeho výkonu väzby a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré by mohli mať priamy alebo nepriamy vplyv na priebeh udalosti. Vláda zároveň nemá akýkoľvek dôvod spochybňovať doterajšie zistenia, ktoré vylučujú pochybenie alebo cudzie zavinenie vedúce k druhej spomínanej nešťastnej udalosti.
Ďalším dôvodom na vyslovenie nedôvery má byť skutočnosť, že Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky poskytlo žiadateľom dotácie na podporu ľudských práv v objeme vyše 700-tisíc eur. K uvedenému vláda Slovenskej republiky konštatuje, že je prinajmenšom paradoxné, ak takýto dôvod uvádzajú poslanci za stranu SMER, pretože to bolo práve za vlády SMER-u v roku 2016, kedy bola dotačná schéma na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných prejavov intolerancie, kedy bola takáto schéma založená, pardon, zverená Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky. Od uvedeného roku Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pravidelne stanovuje priority dotačných výziev, ktoré boli za posledné roky relatívne stabilné, a to projekty zamerané na prevenciu radikalizácie mladých, prejavov extrémizmu vrátane jeho príčin z minulosti a aktualizačných zdrojov v podobe hoaxov, fake news a podobne. Takisto projekty zamerané na ochranu, podporu a pomoc zraniteľným skupinám podľa dôvodov diskriminácie a obetiam trestných činov.
Vláda zároveň považuje za zarážajúce a odsúdeniahodné, ak o podporených projektoch, ako sú napríklad linka pomoci deťom, podpora vzdelávania rodičov s deťmi s poruchou sluchu, podpora sebaobhajovania a samostatnosti ľudí s mentálnym postihnutím, podpora mobilnej aplikácie pre osoby s autizmom na učenie sa identifikácie emócií, sa poslanci v predloženom návrhu vyjadrujú, že ide o aktivity, ktoré musí skupina poslancov Národnej rady SR vnímať ako úplnú stratu zmyslu pre realitu.
Vláda Slovenskej republiky vyjadruje znepokojenie z takýchto výrokov, ktorými sa poslanci za stranu SMER – SD, ale aj niektorí nezaradení poslanci a poslanci za stranu HLAS – SD vrátane bývalej ministerky kultúry, absolútne nemiestne, necitlivo vyjadrujú k zraniteľným a znevýhodneným skupinám nášho obyvateľstva.
Vláda zároveň odmieta útoky na mimovládne organizácie, ktoré zabezpečujú realizáciu daných projektov a v mnohom často suplujú aj úlohu štátu. Vláda Slovenskej republiky sa v tejto súvislosti hlási k svojmu záväzku z programového vyhlásenia vlády zefektívniť a skvalitniť systém podpory a ochrany ľudských práv v Slovenskej republike vrátane posilnenia a systémového financovania mimovládnych organizácií.
Na základe uvedeného vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady republiky, Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Márii Kolíkovej, poverenej riadením Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne a poslanci, dovoľte mi ešte k uvedeným dôvodom uviesť pár skutočností a zameram (zameriam, pozn. red.) sa len na dôvody, ktoré mi prídu v tomto zmysle najabsurdnejšie.
Jedným z dôvodov na odvolanie, ktoré uvádza strana SMER, je kritika, odmietanie reforiem, ktoré sú navrhované touto vládou. Áno, priznávame, že sú to komplikované reformy, že sú to ťažké reformy, ale zároveň sú to nadovšetko potrebné reformy. A ja vyzývam pána Roberta Fica aj Petra Pellegriniho, aby sa pozreli do zrkadla, čo prinieslo osem rokov, počas ktorých boli ako premiéri zodpovední za situáciu v justícii.
Na konci tohto obdobia justícia bola v úplnom rozklade, viacerí prominentní sudcovia sa priznali k znásilneniu spravodlivosti, pretože sa priznali k predávaniu rozsudkov, a ďalších sudcov z podobných skutkov usvedčili svedkovia. Toto bol stav spravodlivosti, ktorí títo dvaja páni zanechali Slovenskej republike.
Objektívne celoeurópske prieskumy na konci ôsmich rokov vašej vlády ukázali, že ľudia na Slovensku dôverujú justícii najmenej zo všetkých krajín Európskej únie, a to bol najhorší výsledok od roku 2004. A toto bol výsledok vašej práce, v ktorom ste zanechali justíciu. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Prepáčte, pani podpredsedníčka, chcem sa len uistiť, ešte stále čítate stanovisko vlády, aby sme to vedeli potom skonfrontovať.
Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Pán predsedajúci, povedala som, že toto bolo stanovisko vlády a dovoľte mi uviesť ďalšie dôvody a výhrady.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Ale z tohto pohľadu, pani podpredsedníčka, už prekračujete svoj mandát. Môžete sa prihlásiť do rozpravy ako ministerka hocikedy. (Potlesk.) Stanovisko vlády ste prečítali a myslím si, že z tohto pohľadu by ste už mali ukončiť svoju reč a budete mať priestor ako pani podpredsedníčka vlády.
Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Pán predsedajúci, nie je to, nie je to takto definované v rokovacom poriadku. Ja môžem pridať k stanovisku vlády aj svoje vlastné dôvody. Čiže, poprosím, dokončím a následne, samozrejme, sa ešte môžem prihlásiť aj do rozpravy.
Takže, áno, ťažké reformy nikdy nie sú prijímané s nadšením a úspešné môžu byť len vtedy, keď sa s nimi stotožnia, keď sa s nimi stotožní väčšina ľudí v justícii. Samozrejme, že na to treba veľa diskusie, hľadania najlepších riešení, hľadania kompromisov a toto je jediná cesta, ako presadiť reformy, ktoré Slovensko potrebuje.
Ďalej v našom, vo vašom návrhu hovoríte o tom, že pani ministerka sa chystá spustiť lavínu predaja a nákupu lukratívnych súdnych budov. Pán Fico, pán Pellegrini, keby obyvatelia Bratislavy si mali vybrať v centre mesta najväčšiu ruinu, za ktorú sa musia najviac hanbiť a ktorá ohrozuje chodcov padajúcimi kusmi muriva, jedných z hlavným kandidátov by určite bola budova bývalej Základnej školy na Lazaretskej ulici. Jej dnešný výzor s prepadávajúcimi sa stropmi, strechou a s chodníkmi prekrytými nevkusnými drevenými konštrukciami by sa uplatnil aj vo filme s vojnovou tematikou.
Nebolo to tak ale vždy. Táto základná škola roky bola považovaná za jednu z najlepších škôl v meste. Potom však detí ubudlo, škola sa zatvorila, jej budovu kúpil za takmer 4 mil. eur štát ako sídlo súdu. Bolo to v roku 2013, keď bol premiérom istý Robert Fico, ministrom, jeho, spravodlivosti bol jeho nominant a spolu s Petrom Pellegrinim následne vládli dlhých osem rokov. A čo spravili s budovou v centre Bratislavy? Absolútne nič. Chátrala rok, chátrala dva roky, chátrala osem rokov, až je z nej úplná ruina, za ktorú sa musí hanbiť každý obyvateľ mesta. Ruina, ktorá sa už možno ani nebude dať opraviť. Pán Fico, pán Pellegrini, vy idete vyčítať Márii Kolíkovej nejaké budovy? Nehanbíte sa?
Mária Kolíková to určite nemôže robiť tak, ako ste to robili vy, teda nerobiť vôbec nič. Práve preto je dôležité, aby sa v rámci reformy zvážilo najlepšie rozmiestnenie súdov a aby sa ich budovy obnovili, keď ich bude štát naďalej potrebovať, alebo ak ich nebude potrebovať, aby sa využili na iný účel. Je predsa vrchol neschopnosti, keď štát za 4 mil. kúpi budovu a napríklad namiesto nájomných bytov produkuje ruinu, ktorá ohrozuje ľudí na ceste padajúcimi tehlami.
Vo svojom návrhu takisto uvádzate, na vyslovenie nedôvery tvrdíte, že ministerka využívala na získanie nekritickej podpory aj finančné nástroje, ktoré mala k dispozícii, čo je teda podľa vás úplná strata zmyslu pre realitu. Pán Pellegrini chce odvolávať ministerku, pretože rozdelila mimovládnym organizáciám 769 500 eur. A ja sa teda pýtam, koľko tým mimovládnym organizáciám rozdelila vaša vláda predminulý rok? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani podpredsedníčka...
Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Presne 769 500 eur.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
... prepáčte, že vás vyrušujem, ale ešte raz vás chcem upozorniť, nie sme ešte v rozprave. V zmysle rokovacieho poriadku, pani ministerka, môžete hocikedy vystúpiť, a teda ste boli poverená vládou iba predniesť stanovisko vlády, pretože ešte nie sme v rozprave.
Čiže chcem vás požiadať, aby ste ukončili svoje vystúpenie a prihlásili sa riadne do rozpravy, v opačnom prípade porušujete rokovací poriadok.
Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Pán predsedajúci, stále ste nepovedali, čo presne porušujem. Predniesla som stanovisko... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
(Hovorené súbežne s rečníčkou.)
Ešte raz vám to vysvetlím, ak ste to neporozumeli.
Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
(Hovorené súbežne s predsedajúcim.)
... vlády a zároveň som predniesla naše výhrady.
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani podpredsedníčka, nie sme v rozprave.
Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Čiže, aby som vás ďalej nerozčuľovala, pán predsedajúci, a nech môže riadne prebehnúť schôdza, pani ministerka si vykonáva svoju prácu profesionálne, má podporu vlády (ruch v sále), a preto verím, že parlament hlasovaním dôveru pani Kolíkovej potvrdí.
Nech sa páči a prosím kľud v sále. (Smiech v sále.) Nech sa páči.