Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

10.5.2022 o 17:23 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 23.3.2023 13:55 - 14:10 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci Národnej rady, vážená Národná rada, vážení členovia vlády, dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády a podľa § 131 ods. 7 rokovacieho poriadku ospravedlnila z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámila ministrov poverených ich zastupovaním. Neprítomný je predseda vlády, minister financií Eduard Heger, zastupujem ho ja. Neprítomný je minister hospodárstva Karel Hirman, zastupuje ho minister práce, sociálnych vecí a rodiny pán Milan Krajniak. Neprítomný je minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, zastupuje ho pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny, pán Milan Krajniak. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pán Vlčan, zastupuje ho pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny, pán Milan Krajniak. A neprítomný je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí pán Rastislav Káčer, zastupuje ho minister spravodlivosti Viliam Karas. Neprítomní sú aj ministri, ktorým neboli položené otázky, pán minister obrany, pán Naď, minister životného prostredia pán Budaj a minister vnútra Roman Mikulec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2022 17:25 - 17:26 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za konštruktívne pripomienky.
Len jedna vec k pánovi Krúpovi. Pán Krúpa, na rozdiel od SMER-u a HLAS-u u nás robíme verejné obstarávania tak, že vyhrá najlacnejšia ponuka, preto sme aj získali ocenenie, ktoré z 3-tisíc hodnotených ľudí získalo 1 % ako najtransparentnejší verejný obstarávateľ. To je k tej vašej pripomienke.
A k ostatným. Za mňa nezaznel ani jeden argument. Pre mňa je dôležité slovo chlapa. Keď raz poviem, že budem konštruktívna opozícia, a keď raz poviem, že nebudem odvolávať, do médií, vládu Eduarda Hegera, resp. Eduarda Hegera, tak si za tým slovom stojím, pretože to je chlapské slovo normálneho politika.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2022 16:55 - 17:08 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, milí kolegovia zo SaS, človek buď stojí na strane spravodlivosti a autenticky bojuje bojuje proti korupcii, alebo korupciu podporuje, pretože byť niekde v strede, niekde na polceste, jednoducho to sa nedá. Byť tak trochu proti, a pritom sa kamarátiť alebo byť v partii s ľuďmi, ktorí náš štát dlhé roky vyciciavali, to sa proste nedá. A postoj, že včera mi korupcia vadila, ale dnes mi už tak trochu nevadí, to sa tiež obhájiť nedá.
A veľmi živo si pamätám, a prihováram sa najmä tým, čo boli v parlamente v roku 2016 a v roku 2020, ako sme spolu stáli na barikádach v opozícii a spoločne sme zbierali podpisy za odvolanie Petra Žigu. Bola to kauza Bžán, kde jediný advokát za jediný prípad mal dostať 64 mil. eur, teda sumu, za ktorú postavíte malú nemocnicu, alebo sumu, ktorú priemerný človek s priemernou mzdou zarobí za 4-tisíc rokov. Ale pán advokát, ktorého si najmä SMER, lebo pán Žiga vtedy SMER bol, túto sumu zarobí za tri mesiace. A dnes s Petrom Žigom spolupracujete na povalení už tretej vlády, ktorú ste ako strana tvorili.
SaS podala do parlamentu návrh na odvolanie, ktorý sa dá charakterizovať jediným slovom, pokrytectvom. Toto nemá byť útok na stranu SaS, ale budem vecne hodnotiť argumenty za ktoré chce SaS odvolať vládu. A nehovorím to z pozície nepriateľa, ale hovorím to z pozície človeka, ktorý v tom čase s vami bol v jednom šíku. Aj keď mnohí z odhodlaných, čestných bojovníkov už v SaS nie sú, ako napríklad Jožo Rajtár, ktorému pri Kočnerovi išlo doslova o život. Mňa samu smerácki nominanti roky vláčili po súdoch.
Odvolávate túto vládu, pretože, citujem: „predložený rozpočet je zlý rozpočet s obrovským deficitom“. Tak politik by mal byť v prvom rade konzistentný, ak mu vadí deficit, tak by mu mal vadiť rovnako včera, dnes aj zajtra. Keď ako odborníci by ste sa mali pozrieť na to, s akým deficitom ste skončili rok, v roku 2010, keď bola SaS vo vláde a Richard Sulík bol druhý najvyšší ústavný činiteľ, tak deficit bol vtedy 7,5 %, teda takmer dvojnásobný, ako bude mať naša vláda tento rok. Kríza bola vtedy len jedna ani pomoc ľuďom nebola bohvieaká, a práve preto počas krízy ešte za predchádzajúcej vlády Roberta Fica pribudlo viac ako 150-tisíc nezamestnaných. Dnes naša vláda má nezamestnanosť rovnakú ako pred koronou, deficit tento rok oproti Radičovej vláde, v ktorej, opakujem, Richard Sulík bol druhým najvyšším ústavným činiteľom, je polovičný, a to napriek globálnej inflačnej kríze, globálnej energetickej kríze aj brutálnej vojne za našimi hranicami. Pokrytectvo je matkou všetkých nerestí.
Ďalej nás odvolávate kvôli tomu, že, citujem: „Aktuálne vláda zlyhala pri rokovaniach so zdravotníkmi a priamo ohrozila zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti.“ Opäť citujem z vášho návrhu na odvolanie a ten, kto tento návrh písal, neviem, kto ho teda písal, tak musel spať zimným spánkom, keď sa táto vláda so zdravotníkmi dohodla práve kvôli dobru pacientov, žiadni lekári neodišli a zdravotná starostlivosť nebola ohrozená.
A opäť by som veľmi rada kolegom pripomenula minulú vládu, keď v roku 2011 do práce reálne neprišli stovky lekárov, nemocnice v Bratislave boli tesne pred kolapsom, niektoré nemocnice na strednom Slovensku ani neposkytovali neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Vtedy vaša vláda, v ktorej ste boli, schválila v nemocniciach potupný núdzový stav, ktorý mal donútiť lekárov pracovať pod hrozbou trestného stíhania. Kolaps zdravotníctva, dokonca museli na hanbu sveta prísť riešiť desiatky českých vojenských lekárov. Ešte raz, pokrytectvo je ideová výbava spiatočníckych a populistických politikov, je to pravý opak liberálnej demokracie.
Rovnako nás odvolávate za to, že, opäť citujem z vášho podania: „Vláda nebola schopná čo aj len v minimálnej miere uľahčiť život LGBTI ľudí.“ Kolegovia zo SaS, boli ste dva a pol roka vo vláde. Mali ste ministerku spravodlivosti, ktorá to má v popise práce, no ani jediný raz neprišiel (reakcie z pléna), neprišiel nikto... (Ruch v sále.) Myslím to vážne... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár Juraj, podpredseda NR SR
Poprosím, pokoj, páni poslanci. Môžete sa prihlásiť vo faktickej poznámke. (Reakcie z pléna.) Poprosím vás, preruším rokovanie, ak sa neupokojíte, vážené panie poslankyne... (Neutíchajúci ruch v sále.)
Páni poslanci, poprosím vás, máte možnosť reagovať faktickou poznámkou, ak sa neupokojíte, preruším rokovanie.

Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Schválne som si prešla... (Reakcie z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Gröhling, prihláste sa faktickou poznámkou.
Nech sa páči, pani podpredsedníčka.

Remišová, Veronika, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Ďakujem. Schválne som si prešla všetky body, ktoré sa dávali na koaličnú radu aj ktoré ste vy dávali, lebo o tom sú zápisy. A ani raz tam nie je prerokovanie zákona o registrovaných partnerstvách. Čiže ešte raz, celé správanie strany SaS začína pripomínať tak trochu vašich nových priateľov v SMER-e a v HLAS-e. Keď mohli veci riešiť, nič nerobili, ale najviac rečí majú o tom, ako by robili všetko lepšie, keď sú v opozícii. Vy ste tiež mali zodpovednosť, mali ste moc a mohli ste pracovať. A teraz vlastne za vašu vlastnú nečinnosť odvolávate vládu Eduarda Hegera. A pokrytectvo vždy bolo najväčším nepriateľom ľudských práv.
A posledný dôvod: „Vláda rezignovala na boj s korupciou a s mafiánskym štátom.“ Opäť to je citácia s... z... z návrhu na odvolanie vlády, ktoré ste dávali. V jednom zo svojich blogov Richard Sulík dokonca zafilozofoval, že „koalícia“, opäť citácia, „odovzdala boj proti korupcii do rúk Žilinkovi“. Tomu Žilinkovi, ktorého zvolili poslanci strany SaS a ktorému on osobne pomohol k zvoleniu po kontaktoch so smeráckym lobistom.
Hoci naša vláda nemá žiadne korupčné kauzy, navrhuje ju odvolať človek, ktorý sa ako druhý najvyšší ústavný činiteľ hanebne stretával pravidelne s mafiánskym bossom a jedným s najväčších korupčníkov na Slovensku, čo bol minimálne od obsadenia televízie Markíza mafiou roky dozadu všeobecne známy fakt.
A ešte sa vrátim k tomu Žilinkovi. Váš poslanec pán Ondrej Dostál vyzýval prezidentku spoločne s Jurajom Šeligom, aby pána Žilinku nevymenovala, pretože vyšli tieto skutočnosti najavo, pretože pán Žilinka klamal a vyšlo najavo, že áno, pán Gučík za neho loboval. A u koho loboval? U pána Sulíka loboval, pretože pán Sulík, ktorý tu nie je, keby mal odvahu, tak príde a vypočuje si aspoň argumentáciu na toto pokrytecké odvolanie, pretože s generálnym prokurátorom má pán Sulík bohaté kontakty. A všetci si pamätáme, ako sa dohadoval s mafiánom Kočnerom o generálnom prokurátorovi Trnkovi.
No a nerobí, nerobí tak sám odvolanie, robí tak spolu s poslancami zvolenými za stranu SMER, za stranu SMER, čo je prototyp politickej korupcie na Slovensku, dokonca aj s poslancom priamo orgánmi činnými v trestnom konaní obvineným z korupcie. A čo je ešte horšie, a vy to všetci veľmi dobre viete, váš návrh má šancu uspieť, iba ak ho do nohy podporia všetci fašisti, ktorí v parlamente sedia. Ináč nemá šancu uspieť.
Čiže toľko, milí kolegovia, k argumentom, na ktorých zakladáte odvolanie vlády Eduarda Hegera. Toho Eduarda Hegera, ktorý nikdy neuhol pri službe ľuďom na Slovensku ani pri korupcii, ani pri obrane zahraničnopolitických záujmov Slovenska, ani pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti či bezpečnosti ľudí na Slovensku ako takej. A robíte to s ľuďmi, ktorí v tomto všetkom zlyhali. Spomeňme si na ten cirkus napríklad s obrannou zmluvou.
Svojím nepochopiteľným konaním pritom dosiahnete to isté, čo ste dosiahli povalením vlády Ivety Radičovej, katastrofálny výsledok nasledujúcich volieb s návratom síl, ktorých jediným cieľom je zneužívanie moci, beztrestné kradnutie, deštrukcia všetkých protikorupčných inštitúcií, prenasledovanie poctivých policajtov a prokurátorov a šialená protislovenská a úplne bezhodnotová zahraničná politika. Hoci táto vláda určite nie je ideálna a s pokorou si musíme priznať veľa chýb, vaše konanie sa nedá nazvať inak ako pľuvanec do tváre všetkým slušným ľuďom na Slovensku.
A všetci si veľmi dobre spomíname, čo ste hovorili, čo Richard Sulík hovoril, keď odchádzal z vlády. Hovoril, že bude konštruktívna opozícia, hneď prvú vládu ste deštruktí... prvý parlament ste deštruktívne za... zablokovali a hovoril, že nikdy nebude odvolávať Eda Hegera. Viete, čo znamená slovo chlapa, čo by mal chlap mať ako jednu, jednu takú zásadnú vlastnosť? Jednoducho, že vždy, opakujem, vždy si dostojí za svojím slovom.
Stále verím, však pekne to povedal premiér, že jednoducho to nespravíte. Neviem si predstaviť, s kým chcete formovať novú sedemdesiatšestku? Chcete ju formovať tu so SMER-om, s HLAS-om alebo s fašistami? S kým chcete formovať na pôde súčasného parlamentu? S kým chcete spolupracovať? S kým chcete schváliť 363, s kým chcete bojovať proti korupcii? Tuto s touto stranou? Alebo tam, čo sedia Saková, Žiga, obvinený z korupcie, pán Pellegrini s pánom Rašim, ktorý na jedinom projekte dokázali Slovensko ošklbať o 50 mil. eur, ktoré teraz musíme vracať zo štátneho rozpočtu? S nimi to chcete robiť? Dobre.
Takže, kolegovia, bolo mi cťou v predchádzajúcom volebnom období bojovať boj po boku s vami a hovorím, pokrytectvo je veľmi škaredá vec. A najmä u politika.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

20.9.2022 10:40 - 10:55 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 305/2013 o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tzv. zákon o e-Governmente, a návrh zákona bol vypracovaný na základe legislatívneho plánu, legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
Cieľom predkladaného návrhu je predovšetkým zefektívniť elektronickú úradnú komunikáciu z pohľadu orgánu verejnej moci, revidovať dnes už používané nástroje a inštitúty elektronizácie a zároveň vyhovieť viacerým požiadavkám na úpravy vyplývajúce z aplikačnej praxe. Návrh zákona obsahovo smeruje najmä do oblasti elektronických schránok, autorizácie, autentifikácie, zaručenej konverzie integrovaných obslužných miest a oblastí vládneho cloudu. V zásade keby som to mala povedať jedným slovom, zefektívňujeme, zjednodušujeme a robíme a debyrokratizujeme týmto zákonom.
Čo sa týka práce s elektronickou schránkou, zjednodušujeme ju tak pre verejnú moc, ako aj pre podnikateľov, napríklad navrhujeme, aby štátne orgány alebo obce mali len jednu schránku. Dnes majú zriadené viacero schránok, majú zriadené napríklad dve schránky, keďže sú aj právnickými osobami a pri akomkoľvek úkone musia preklikávať medzi jednotlivými schránkami. Ide o síce malé zjednodušenie, ale toto zjednodušenie bude, výrazne uľahčí administratívu pri prijímaní, podaní a zároveň po ňom volali aj obce. V prípade živnostníkov navrhujeme automaticky deaktivovať schránku, ak skončia svoju činnosť, čiže odbremení ich to od administratívy, nemusia to robiť oni, spravíme to automaticky za nich.
Takisto zjednodušujeme pravidlá pre verejnú moc pri prijímaní podaní, ako aj pri vyhotovovaní rozhodnutí, to znamená, že orgány si budú môcť na svojich portáloch zaviesť jednoduchšie spôsoby elektronického podpisovania, kde je to pre ich agendu vhodné. Ušetrí to finančné prostriedky na ich strane, ale zároveň to pomôže občanom a podnikateľom, ktorí budú môcť jednoduchším spôsobom elektronicky podpisovať aj cez mobilné zariadenia. Toto je taký krok, keď hovoríme o Slovensku v mobile, o autorizácii klikom, tento zákon je k tomu, je k tomu prvým krokom.
Kde to je možné, zjednoduší sa podávanie podaní, priblíži sa dnes k bežnému spôsobu komunikácie cez mobil. Pri vyhotovovaní rozhodnutí sa dnes používajú povinne elektronické formuláre, tento spôsob je síce vhodný pre ďalšie strojové spracovanie údajov, ale je náročný na prácu a financie a v mnohých prípadoch neumožňuje použitie špeciálnych objektov, ako sú napríklad tabuľky, grafy alebo obrázky. Preto navrhujeme dať verejnej moci možnosť rozhodnúť sa, kde majú formuláre zmysel a kde nie a následne vyhotovovať rozhodnutia aj bez použitia formulár, doteraz to nebolo možné. Úradníci tak môžu pracovať v programoch, na ktoré sú bežne zvyknutí, ušetria sa finančné prostriedky, čas, občanovi bude rozhodnutie doručované napríklad vo formáte pdf, s ktorým vie bežne pracovať, a to aj v mobilnom prostredí, čo je veľmi dôležité, keďže prechádzame na Slovensko v mobile, čiže štát v mobile.
Posilnenie mobilnej komunikácie a nových technických zmien prinesú aj zmeny v autentifikácii, teda v overovaní totožnosti v elektronickom svete. Medzi povinne podporované nástroje na autentifikáciu budú patriť len doklady, ako aj podobné prostriedky z iných členských krajín Európskej únie. Okrem nich bude možné použiť akékoľvek iné riešenie, ktoré spĺňa technické a bezpečnostné podmienky, a navrhujeme teda zaviesť režim, v ktorom umožníme verejnej moci používať moderné, najmä mobilné spôsoby overovania identity, ktoré sú známe zo súkromných sektorov, napríklad poznáte ich pri komunikácii s bankami. Výrazne to napomôže rozvoju mobilných platforiem komunikácie, pričom štát bude len kontrolovať, či daný nástroj je bezpečný a bude ich evidovať, a preto aj všetky spôsoby overenia totožnosti nebudú vyžadovať zmeny zákona, ale len absolvovanie posúdenia zo strany ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Takisto navrhujeme aj zmeny, ktoré budú šetriť finančné prostriedky na strane štátu a zároveň neznížia dostupnosť obľúbených služieb. Takou je napríklad zrušenie integrovaného obslužného miesta, kde ušetríme zhruba pol milióna eur ročne, ktoré sme museli vynakladať na prevádzku centrálneho systému, pričom dopyt po asistovanej komunikácii, na ktorú bol systém primárne určený, bol úplne minimálny.
Naďalej bude zachovaná využívaná možnosť vydávania odpisov a výpisov a vykonávania zaručenej konverzie, tieto služby si totiž nevyžadujú existenciu centrálneho systému a takýmto prístupom chceme ísť aj v budúcnosti, čiže pravidelne revidovať využívanie existujúcich systémov, udržiavať len tie, ktoré spĺňajú reálne hodnotu za peniaze. Čiže neudržiavať systémy, ktoré v zásade neponúkajú za peniaze hodnotu.
V neposlednom rade upravujeme podmienky vykonávania zaručenej konverzie, vytváranie právne použiteľných kópií listín do elektronickej podoby a naopak. To znamená, že zjednodušujeme výkon na strane tých, ktorí konverziu robia, odpadne im povinnosť viesť lokálne evidencie či komplikovane elektronicky podpisovať záznamy o konverzii. Poskytneme im nástroj na ukladanie záznamov priamo do existujúcej štátnej evidencie, kde si ich ktokoľvek bude môcť overiť online, ak bude konvertovaný dokument používať. To povedie aj k posilneniu dôveryhodnosti takýchto kópii.
Zároveň rozširujeme okruh osôb, ktoré konverziu môžu vykonávať, a to je dôležité, rozširujeme ich o banky. Banky budú môcť konverziu vykonávať ako doplnkovú činnosť pre vlastné potreby a pre svojich klientov. To znamená, že ak v praxi bude potrebné vytvoriť elektronickú podobu listiny, napríklad pri poskytovaní hypoték, banka ju bude môcť vykonať sama a klient nemusí ísť osobitne na poštu alebo nemusí ísť k notárovi. Čiže výrazné zjednodušenie pre občana.
Pri príprave novely zákona o e-Governmente sme úzko spolupracovali so všetkými relevantnými zástupcami užívateľov štátnych elektronických služieb, so starostami, s primátormi, bankovým sektorom, pracovnými skupinami aj IT komunitou, ako to robíme pri každej, pri každej zmene v IT, ktorú navrhujeme.
Predložený návrh zákona vláda schválila na svojom 26. rokovaní v máji 2022, prešiel výbormi, je v súlade s ústavou, má negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie, pozitívne, negatívne vplyvy na informatizáciu a účinnosť zákona sa navrhuje od 1. novembra 2022 okrem ustanovení meniacich a dopĺňajúcich právnu úpravu zaručenej konverzie. Ešte jedna dôležitá vec, odpúšťame poplatok ľuďom, ktorí si budú meniť občianske preukazy.
Vážené dámy, vážení páni, som presvedčená, že táto novela zákona o e-Governmente prinesie zmeny v elektronických službách štátu, ktoré musia byť jednoduché, vykonateľné, prívetivé, nemali by byť zdĺhavé, ani neprehľadné, ani komplikované. Ďakujem veľmi pekne a ďakujem za podporu tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2022 10:28 - 10:44 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Teraz v stredu bolo na vláde prijaté uznesenie, kde túto úlohu, ktorú máte v pozmeňováku, má minister dopravy a s týmto príde na, na vládu. To znamená, že bude to celoštátna, jedna, schválená vládou.
A čo sa týka druhého problému, to len aby ste vedeli, že nech to upresním. Jedna časť sú eurofondové zákazky, tak ako ste povedali, druhá časť sú stavebné zákazky, ktoré sa realizujú z rozpočtu. Hovorím, my sme mali veľké stretnutie so zástupcami, so zástupcami zamestnávateľov a stavebných firiem, kde sme riešili aj túto časť. Tam je hlavným takým, nechcem povedať, že problémom, ale aktérom Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý, ktorý musí povoliť, aby sa zvyšovala po verejnom obstarávaní cena už vysúťažená, už vysúťažená cena. Aj tam sa našlo riešenie. Je to separátny problém, ktoré sa, ktorý sa netýka eurofondov, ale aj tam sa našlo práve s Úradom pre verejné obstarávanie riešenie, ktoré bude zároveň komfortné so Smernicou Európskej únie o verejnom obstarávaní, pretože to je, to je dôležité, aby následne sme dodávatelia a obstarávatelia nedostávali pokuty.
Takisto toto riešenie, už len posledná vec, je prediskutované s Európskou komisiou, pretože, a s chválené Európskou komisiou, pretože určite nechceme, aby na konci po dvoch rokoch prišiel audit a prijímatelia dostávali korekcie. Čiže to riešenie, čo je tu, je odkonzultované, schválené Európskou komisiou a procesy bežia.
Ďakujem. A ďakujem za podporu všetkým poslancom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 10:13 - 10:29 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem. To všetko je v procese, to sa rieši. Metodikami som nemyslela to, že teraz každé ministerstvo si bude robiť vlastnú, vlastný cenník stavebných materiálov. Nie. To, samozrejme, bude na celoštátnej úrovni. Nie je to potrebné upravovať v zákone. To je v procese. To sa rieši. A paralelne ide aj, teda finančné riadenie aj indexácia cien, aj jednotlivé operačné programy si pripravujú postup pre svojich žiadateľov, akým spôsobom to budú procesovať. Samozrejme, každý operačný program má svoje špecifiká. Ale táto indexácia stavebných materiálov, teda ten cenník, to bude jeden celoštátny pre všetkých. Čiže rieši sa to. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2022 10:13 - 10:29 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja len veľmi krátko zareagujem. Áno, každý operačný program je špecifický a v každom operačnom programe majú iný typ projektov, ktorých sa to, ktorých sa to dotýka. To znamená, že budú pripravené usmernenia pre každý jeden operačný program.
Teraz čo sa týka indexácie. Ministerstvo financií pripravuje zmenu finančného riadenia v nadväznosti na, na túto legislatívnu zmenu, ktorá je potrebná, aby to vôbec bolo umožnené, nebolo to ľahké hlavne pre dopytové projekty. My máme zanalyzované, ktorých projektov sa to týka, národných projektov, to sú tie najväčšie projekty, infraštruktúrne projekty. Je to približne 52 projektov, ktoré sú zväčša na ministerstve dopravy a takisto aj na ministerstve školstva. Tie dopytové projekty sa týkajú z veľkej časti samospráv, ale, samozrejme, aj iných žiadateľov. Indexácia bola trochu zložitý problém. Keď sa, toto má na starosti ministerstvo dopravy, keď sa pýtali Štatistického úradu, ceny materiálov, v priemere oni vykazovali len veľmi malú, veľmi malé zvýšenie, o nejakých 15 %, čo ale nie je pravda, pretože pre individuálne materiály, keď hovoríme napríklad o železe alebo o oceli, sa to zvýšilo niekoľko stonásobne. Čiže momentálne pripravuje ministerstvo dopravy, tá metodika bude schválená na vláde, výpočtu, kde budú presne stanovené, kde bude presne stanovené, ceny stavebných materiálov. Čiže na základe presne stanovených podmienok bude mať každý operačný program svoju metodiku a následne, a následne postupy, ako to robiť. Samozrejme, chceli by sme to, aby to bolo čo najskôr, pretože, aby mohli, týka sa to najmä stavebných prác, to znamená, aby mohli dodávatelia stavať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2022 9:58 - 10:14 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Aby som to skrátila. Cieľom tohto návrhu je reagovať na negatívne dopady krízy, ktorá bola spôsobená agresiou na Ukrajine, a umožniť poskytovateľom a prijímateľom príspevku z európskych štrukturálnych fondov flexibilne reagovať pri implementácii fondov v čase mimoriadnej situácie. (Zaznievanie gongu.) Týmto návrhom zákona zavádzame to, že vzhľadom na mimoriadnu situáciu a krízovú situáciu žiadatelia o príspevok z eurofondov, týka sa to, tento zákon sa týka národných projektov vo výške približne 1,2 miliardy eur, budú môcť požiadať o zmenu výšky finančného príspevku práve vzhľadom na to, že sa zvýšila cena, cena stavebných materiálov, stavebných materiálov.
Mali sme aj rokovanie so stavebným priemyslom, kde budeme, kde sme reagovali vlastne na ich, na ich požiadavky a na ich problémy, ktoré sa budeme snažiť naďalej riešiť. Tento problém rieši špecificky eurofondy práve, práve preto, aby ak žiadateľovi sa zvýšila suma v dôsledku toho, že dodávateľ nie je schopný postaviť, postaviť stavbu za ceny, ktoré ponúkol pred nejakým časom, tak sa môže zvýšiť príspevok z eurofondov na, tak, aby to boli schopní dofinancovať.
Bude predložený aj pozmeňujúci návrh. Ja som v prvom čítaní hovorila, že sa to bude týkať národných projektov, to znamená približne 52 národných projektov. Teraz sa nám s Európskou komisiou podarilo vyrokovať, že toto riešenie bude aj pre národné projekty, ale aj pre dopytové výzvy tak, aby, samozrejme, nebola porušená hospodárska súťaž.
Čiže je to dobrá správa pre všetkých žiadateľov eurofondov, či už sú to národné projekty alebo dopytové výzvy, aby sa im mohol navýšiť príspevok tak, aby mohli reagovať na zvýšené ceny materiálov.
Ďakujem veľmi pekne a prosím o podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10.5.2022 17:23 - 17:28 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 292/2014 o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.
Je to iniciatívny materiál, cieľom je reagovať na reakcie, dopady vojnovej agresie Ruskej federácie na Ukrajine a zvyšovanie cien materiálov.
Cieľom je umožniť poskytovateľom a prijímateľom prostriedkov z fondov Európskej únie flexibilne reagovať pri implementácii fondov Európskej únie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného na území Slovenskej republiky alebo z dôvodu vis maior, čím je napríklad vojna na Ukrajine, a predchádzať problémom pri realizácii národných projektov a problémom s čerpaním finančných prostriedkov v týchto situáciách. (Ruch v sále.) V súčasnosti, v súčasnosti navrhovaná právna úprava zabezpečí aj v situácii vojnového konfliktu, ktorého dôsledkom je navyšovanie cien, problémy s dodávkami rôznych tovarov či nedostatok pracovných síl, adresne reagovať v rámci procesu implementácie operačných programov v programovom období 2014 –´20.
Ceny stavebných materiálov stúpli v priemere za rok o viac ako štvrtinu ceny stavebných materiálov a prác až o pätinu. Trend rastu pokračuje aj v súčasnom roku, kedy ďalší rast vyvolala aj vojna na Ukrajine, a to vrátane rastu cien energií a pohonných hmôt. Ceny vybraných materiálov, z ktorých väčšina je pre investície z európskych investičných fondov zásadná, stúpli ešte výraznejšie ako priemer, napríklad cena elektrovodičov medziročne sa zvýšila o 54 %, cena stavebnej ocele sa zvýšila takmer o 80 %. Keď sme robili súhrn národných projektov zo 147 národných projektov, ktoré sú aktuálne v implementácii, ministerstvá identifikovali problém súvisiaci s nárastom cien stavebných prác a materiálov pri 52 národných projektoch s celkovou sumou 1,24 miliárd eur.
S Európskou komisiou sme rokovali o možných riešeniach, ako tento problém riešiť. Európska komisia nám umožnila, aby sme flexibilne reagovali na túto situáciu a napríklad zvýšili výšku, výšku príspevku poskytovaného z EŠIF-ov. Je to mimoriadne dôležité najmä v krízových, krízových situáciách, pretože dostávame, dostávame spätnú väzbu aj z regiónov, aj z veľkých infraštruktúrnych projektov, že dodávatelia od týchto projektov odskakujú.
V súčasnosti nám to Európska komisia dovolila realizovať pri národných projektoch, kde môžeme zvýšiť cenu, cenu nenávratného finančného prostriedku z fondov EÚ. Čoho sa to týka? Týka sa to najmä projektov z oblasti dopravy, infraštruktúrne projekty, národné projekty a týka sa to ale aj ministerstva školstva, kde napríklad realizujú národný projekt ACCORD, kde je poskytovateľom práve ministerstvo školstva, vedy, výskumu. Čiže takéto dôsledky v krízovej situácii si vyžadujú okamžitú odpoveď v podobe bezprostrednej možnosti využitia ustanovení zákona zameraných na zjednodušenie postupov pri implementácii národných projektov.
My sme toto vyrokovali už pri covide s Európskou komisiou, ale bolo to platné len pre situáciu, ktorá bola vyvolaná svetovou pandémiou. Teraz vzhľadom na to, že bola vojna na Ukrajine, zvyšovali sa ceny stavebných materiálov, sme opätovne vyvolali rokovanie s Európskou komisiou s tým, aby nám to umožnila aj vzhľadom na vojnu na Ukrajine a vzhľadom na mimoriadnu situáciu, ktorá je spojená s cenami, s nárastom cien stavebných materiálov.
Prečo je to dôležité, aby to bolo odobrené aj Európskou komisiou? Práve preto, aby to bolo v súlade so všetkými postupmi, nariadeniami a smernicami, tak aby prijímatelia spätne nedostávali korekcie. Tak to je aj vyrokované vzhľadom na to, takto pripravený zákon, chceme tým reagovať na problémy, ktoré sú spôsobené situáciou a navyšovaním cien. Takže verím, že tento návrh zákona podporíte. Je to užitočný návrh, je to síce malá zmena, ale s veľkým dopadom najmä pre infraštruktúrne projekty. Hovorím, tie projekty sú v hodnote až 1,24 miliárd eur. Nebolo to ľahké s nimi vyrokovať. Máme to, máme to odobrené a ja verím, že to pomôže tomu, aby sa tieto projekty realizovali aj napriek tomu, že ceny materiálov stúpajú, a aby ten rozdiel mohol byť preplatený práve z fondov EÚ a nemusel mať dopad na štátny rozpočet.
Ďakujem veľmi pekne a prosím vás o podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10.5.2022 16:57 - 17:01 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 292/2014 o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a príspevku. Je to vypracované ako iniciatívny materiál.
V skratke, je to reakcia na nepredvídanú situáciu, na nárast cien stavebných materiálov, ktorým umožňujeme, aby národné projekty financované z eurofondov, umožňujeme im dodatočné flexibility.
Tento návrh vznikol po rokovaniach s Európskou komisiou, kde vzhľadom na situáciu, ktorá je spôsobená nárastom cien, to znamená, že niektorí dodávatelia odskakujú od projektov práve preto, že sa im zdvihli ceny, tak sme s Európskou komisiou vyrokovali, že sa môže zmeniť výška príspevku z eurofondov tak, aby si mohli vykompenzovať tieto zvyšujúce sa ceny.
Návrh, prečo je to skrátené legislatívne konanie? Chceme umožniť poskytovateľom a prijímateľom flexibilne reagovať pri implementácii fondov Európskej únie z dôvodu vis maior, tým predchádzať problémom pri realizácii národných projektov a problémov s čerpaním finančných prostriedkov. Dôvody na použitie skráteného legislatívneho konania sú naplnené v oboch prípadoch navrhovaných úprav. Cieľom je zabrániť hospodárskym škodám, ktoré hrozia v dôsledku navyšovania cien stavebných materiálov.
Ceny stavebných materiálov stúpli v priemere za rok o viac ako štvrtinu a ceny stavebných prác až o pätinu. Trend rastov pokračuje aj v súčasnom roku, keď ďalší rast vyvolala aj vojna na Ukrajine, a to vrátane rastu cien energie a pohonných hmôt. Ceny vybraných materiálov, z ktorých väčšina je pre investície z EŠIF-ov zásadná, stúpli ešte výraznejšie ako priemer. Cena elektrovodičov sa medziročne zvýšila o 54 %, cena stavebnej ocele sa zvýšila takmer o 80 %. Keď sme robili audit národných projektov, zo 147 národných projektov, ktoré sú aktuálne v implementácii, riadiace orgány a jednotlivé ministerstvá, pod ktoré patria jednotlivé operačné programy, identifikovali problém súvisiaci s nárastom cien stavebných prác a materiálov pri 52 národných projektoch. Tieto národné projekty sú v celkovej sume 1,24 miliardy eur. Ide o dva typy projektov dopravná infraštruktúra a o projekty, ktoré sú pod rezortom ministerstva školstva, napríklad projekt ACCORD.
Takéto dôsledky si vyžadujú okamžitú odpoveď. Rokovali sme s Európskou komisiou, ktorá nám takéto riešenie povolila, aby sme v čase bezprecedentnej krízy mohli na to flexibilne reagovať a zvýšiť sumu poskytovanú z európskych, z európskych prostriedkov.
Ďakujem veľmi pekne za podporu. Vo výbore tento návrh prešiel jednomyseľne. Budeme radi, keď to podporíte aj tu v pléne. Ďakujem.
Skryt prepis