Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.5.2021 o 19:00 hod.

PhDr.

Vladimír Ledecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 21.9.2021 10:16 - 10:26 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážená pani ministerka, vážený predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, meníme zákon o projekte, ktorý vznikol v roku 2015.
Prečo tento projekt vznikol? Mal som tú česť byť pri vzniku tohto projektu, takže vznikol hlavne preto, lebo, samozrejme, prehlbovanie regionálnych rozdielov, ktoré v tej dobe bolo a ktoré do dneska je, oslovilo vládnucu garnitúru, a rozhodli teda, že s tým niečo budú robiť. Tento projekt začal tak, že naozaj vznikli nejakí aktivisti v jednotlivých okresoch a začali tvoriť akčné plány a na základe tých akčných plánov tento projekt vznikal. Neskôr oslovili okresní prednostovia, že prečo nie sú do tohto projektu zapojení. Keď som dostal otázku, ako tých, ako tomu projektu na pomoc tým, že zapojíme do toho okresných prednostov, tak som povedal, že držať ich čo najďalej od toho projektu, tak tomu projektu najlepšie pomôžeme. Nestalo sa tak a vlastne od, tí okresní prednostovia sa do tohto projektu zapojili tak, že tie projekty v jednotlivých okresoch viedli. Keďže vieme, že okresní prednostovia sú politickí nominanti, takže aj tieto peniaze smerovali týmto smerom.
Hneď na začiatku boli kritériá, 1,5-násobok na, na jed... daný okres, 1,5-násobok priemerného, priemernej nezamestnanosti. Tento, po novele tento, tento bod ostal, tieto kritériá ostali. My sme vážne uvažovali, že ako to zmeniť, ako to zlepšiť, ale naozaj tieto kritériá boli nastavené veľmi dobre, lebo táto nezamestnanosti odráža v jednotlivom okrese aj vzdelanie, vylúčené rómske komunity a samotnú zamestnanosť v okrese. Čiže lepšie kritérium ako kritérium nezamestnanosti sa naozaj, keď chceme definovať tento problém, nedá a navyše chceme riešiť túto nezamestnanosť týmito zdrojmi.
Prečo bolo nutné novelizovať tento projekt? Tak urobili sme analýzu na základe jasných dát. Neskôr, samozrejme, aj Najvyšší kontrolný úrad kontroloval 10 projektov a sa nejak s nami stotožnil alebo my sme tú analýzu urobili podrobnejšie, ale, ale to, čo v tej analýze vyšlo nám, tak vlastne vyšlo aj kontrolnému úradu z tých kontrolných zistení.
Možno na začiatok ešte pár čísiel. Jedná sa, od roku 2016 v podstate sa začali vyplácať peniaze do roku 2019, jedná sa o 50 mil. euro, to znamená, nie je to zanedbateľná čiastka. Tri také oblasti, na čo boli najviac využité peniaze, tak to podnikatelia na tvorbu pracovných miest, školstvo a všeobecná infraštruktúra. Aj z toho vidieť, že tie peniaze skôr plnili, skôr plnili nejakú servisnú činnosť než rozvojovú, bo ani, ani v jednom tomto parametri nejaký zvláštny rozvoj a dlhodobý a cieľavedomý nemôžeme očakávať.
Čo je, čo je zaujímavé ešte možno. Čísla, že najviac toho príspevku išlo na tri okresy, a to Kežmarok, Rimavská Sobota a Trebišov, ale počet pracovných miest najviac sa vytvoril v Rimavskej Sobote 133, v Rožňave 126, ale napríklad boli aj okresy, kde to číslo bolo jednociferné, a to bola Gelnica 8 a Michalovce napríklad 15, to znamená okres od okresu tá kvalita prideľovania tých peňazí, aby sa pozeralo na rozvoj a na vytváranie pracovných miest, bol veľmi rozdielna. Vyplýva to aj z čísiel, že poviem tri okresy, kde nás jedno pracovné miesto stálo najviac, tak v Gelnici nás pracovné miesto stálo 151-tisíc vytvorené, v Kežmarku 90-tisíc a v Sabinove 101-tisíc. Ale boli, samozrejme, okresy, kde tie pracovné miesta vytvárali v oveľa nižších sumách, ako napríklad Stropkov 25-tisíc, Svidník 25-tisíc či Medzilaborce 24-tisíc. Taká základná analýza.
Čo, čo v svojej správe vytklo NKÚ, tak vytklo, že projekt bol vytvorený na vlastne zamestnateľnosť, zamestnanosť, zamestnanosť ťažko zamestnateľných skupín vylúčených komunít a napriek tomu za tých 50 mil. sa vytvorilo málo pracovných miest, lebo sa vytvorilo len 1 188 pracovných miest, čo nie celých 50-tisíc vychádza na jedno pracovné miesto priemerne.
Opatrenia. Opatrenia boli málo efektívne. Pokiaľ si to NKÚ pozrelo, okresy, ktoré susedia s najmenej rozvinutým okresom, ktoré nedostalo žiadne príspevky, a porovnalo to s okresom najmenej rozvinutým, ktoré dostalo príspevky, tak nevidelo tam žiadne zlepšenie. To znamená, že z toho usúdili, že tie opatrenia bolo málo efektívne.
Komplikovaný a časovo náročný postup, ten naozaj trval pol roka a vo výnimočných prípadoch aj oveľa dlhšie. Treba si uvedomiť, že ministerstvo oznámilo okresnému úradu, aby vyhlásilo výzvu. Okresný úrad vyhlásil výzvu, zozbieral projekty, tam sa to na okrese nejakým spôsobom vyhodnotilo, išlo to na ministerstvo alebo vtedy ešte na úrad vlády, tam sa to všetko prehodnotilo, išlo to na radu vlády, tam sa to znova odsúhlasilo, znova to sa prehodnotilo, následne to išlo do vlády, tá to odsúhlasila, následne to išlo na, na úrad vlády, ktorý začal pripravovať tie projekty, a ten proces na to, aké sumy sa rozdeľovali, lebo tie sumy sa rozdeľovali v desaťtisícoch euro, bol naozaj veľmi komplikovaný a časovo náročný.
Výber projektov - netransparentný. Celý ten výber projektov spočíval v tom, že okresný, okresný prednosta si zvolal nejakých ľudí bez jasných kritérií, ktorí sa stali členovia výboru, a tento výbor následne rozhodoval o projektoch. Nebolo tam žiadne bodové kritérium ani pri vyhlasovaní výzvy, ani, ani pri vyhodnocovaní. Proste rozhodovalo sa naozaj na základe subjektívneho názoru a častokrát sme boli svedkami, že, že v niektorých okresoch, nebolo to vo všetkých, dostali peniaze minimálne blízki politici, blízki politickí nominanti.
Čo je zarážajúce, že naozaj pri tých výzvach, kritériách výberu neboli, ja si neviem predstaviť, ako, ako napísať ten projekt, ako podať ten projekt, keď neviem, nepoznám kritériá, kritériá výberu, čo je v každej normálnej výzve, kto raz písal projekty, vie, že to základná súčasť výzvy.
Analýzu, ktorú sme robili my, bola podrobnejšia a prišli sme k ďalším bodom. Podporovali sa neefektívne projekty, napríklad podporovali sa projektové dokumentácie, vytvorenie projektových dokumentácií, z ktorých väčšina, väčšina ani nebola zrealizovaná. Účel využitia príspevku: oprava traktora, oprava strechy, oprava domu smútku, naozaj, keď niekomu zaplatíte 20-tisíc, aby si kúpil traktor, nemusí vytvoriť žiadne pracovné miesto, tak asi moc toho rozvoja neprinesie.
Adresnosť... adresnosť, transparentnosť a miera zodpovednosti v tých regiónoch nebola žiadna. Teraz, keďže tam budú zástupcovia organizácií miestnej samosprávy, vyššieho územného celku, MIRRI a taktiež okresného úradu, si myslíme, že tá miera transparentnosti a zodpovednosti je oveľa, oveľa väčšia.
Čo je veľmi dôležité, tak to je plán rozvoja. Samozrejme, v zákone sa píše o pláne rozvoja, ale plán rozvoja je potrebné urobiť inak, ako boli plány, akčné plány urobené, a to z tohto dôvodu, lebo ten plán rozvoja, ktorý je potrebné urobiť, je potrebné urobiť veľmi špecificky a priamo zamerať na tie opatrenia, ktoré v okrese, v okrese trápia. Poviem príklad, keď, keď máme tam lokality vylúčené, ktoré nemajú pitnú vodu, a nedá sa to inak urobiť ako studňami, tak treba určiť to ako problém a tie studne im tam nejakým spôsobom pomôcť zafinancovať, lebo pokiaľ máme taký všeobjímajúci plán rozvoja, ako to bolo predtým, tak vlastne vyberajú sa z toho také čerešničky a neriešia sa skutočne problémy, ale vyberie sa z toho niečo, lebo všetko do toho plánu, plánu rozvoja nám zapadne.
Ten plán rozvoja, je najvyšší čas, aby sa začal robiť, alebo podľa mňa už sa mal začať robiť, lebo 12 okresov skončili svoju, prestali byť okresmi, lebo akčný plán im skončil a nový plán rozvoja ešte nemajú, takže nemôžu aktívne čerpať tieto peniaze. Takže dúfam, že sa to urobí a že všetko sa naplno rozbehne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 23.6.2021 14:21 - 14:22 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 578. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 591 z 31. mája 2021 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 13. septembra 2021 a v gestorskom výbore do 14. septembra 2021.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2021 16:16 - 16:18 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak ja možno pomôžem pani ministerke. Rada vlády pre rozvoj najmenej rozvinutých okresov, áno, bola z tohto procesu vypustená. Boli na to niekoľko alebo je na to niekoľko dôvodov. Jeden z dôvodov, že polovica tej rady vlády boli vlastne okresní prednostovia, ktorí, samozrejme, jeden druhého podporili a vlastne schválili si tam všetky projekty, ktoré boli, lebo stačilo, že jeden štátny tajomník alebo zástupca tej rady vlády neprišiel a boli vo väčšine. Čiže to bol jeden dôvod.
Tých dôvodov bolo viacej, ale možno ešte jeden dôvod spomeniem, že odporúčanie Najvyššieho kontrolného úradu bolo proces zjednodušiť a toto veľmi proces predlžovalo práve kvôli tomu, že napríklad tento rok je na tento účel vyčlenených 9 mil. euro a ten proces trval často viac ako pol roka až trištvrte roka od vlastne vyhlásenia výzvy, než sa vôbec podpísala zmluva. Čiže vlastne tento proces treba skrátiť a tie zdroje nie sú tak významné, aby takýto proces bol komplikovaný.
Akčné plány. Áno, vypadli akčné plány, nahrádzajú ich plány rozvoja. A nie je to len o slovičkárení, ale je to aj o spôsobe metodiky a vlastne systému, akým sa, ako tieto akčné plány budú vyzerať. Tie nové akčné plány budú podstatne menšieho rozsahu a sa zamerajú na užšiu oblasť.
A pokiaľ ste sa pýtali ešte, že, alebo spomenuli ste akčné plány vytvorené touto vládou. Musím povedať, že touto vládou nebol vytvorený žiadny akčný plán. Všetky akčné plány boli vytvorené minulou vládou a vlastne sa len teraz ako keby realizujú, v dvanástich okresoch tie akčné plány skončili a je potreba po tejto novele vypracovať nové plány rozvoja.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2021 16:09 - 16:11 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak, pán Suja, súhlasím s vami, že okresní prednostovia boli politickí nominanti a sú politickí nominanti. Aj preto rozhodovať o tom, kde sa pridelia zdroje, nebude komisia menovaná pánom prednostom, ale bude komisia, kde sú zástupcovia MIRRI, zástupcovia samospráv a aj zástupcovia štátnej správy. Takže je to také trojdelenie moci, aby nikto si tú komisiu nemohol uchvátiť do vlastných rúk.
Pán Kočiš, sociálne podniky. Sociálne podniky, o ktorých ste hovorili, ktoré boli pred rokom 2018, to neboli sociálne podniky. To len sa tvárili a rozprávali o sebe, že sú sociálne podniky. Lebo sociálne podniky, zákon o sociálnom podnikaní bol prijatý až v roku 2018. A naozaj tejto problematike sa dlhodobo a do hĺbky venujem a nezachytil som žiadny negatívny príspevok v žiadnych médiách, odkedy naozaj vznikol zákon o sociálnom podnikaní a boli jasne dané pravidlá, ako majú tie sociálne podniky fungovať. A pokiaľ si niekto myslí, že neurobí žiadne pravidlá, dá nejakej organizácii zdroje a táto zdroje nezneužije, tak buď je naivný, alebo to robí naschvál, aby tie zdroje odtiekli kdesi, kdesi mimo.
A hovoril som, že nie neziskové organizácie budú tieto zdroje rozdeľovať, ale že neziskové organizácie majú byť zapojené do prípravu plány rozvoja... Do prípravy plánu rozvoja. Naozaj v tých znevýhodnených regiónoch je tých aktérov málo. Naozaj je problém nájsť tam... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2021 15:53 - 16:01 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážená podpredsedníčka vlády, kolegovia, kolegyne, pri tvorbe systému najmenej rozvinutých okresov som bol ako expert od začiatku, niekedy na prelome rokov 2015/2016. Bola to na tú dobu veľmi progresívna a prínosná myšlienka. Pripravil sa systém fungovania, ako podporiť najmenej rozvinuté okresy alebo ako podporiť rozvoj v okresoch, kde bol problém s vysťahovaním, kde bol problém s vytváraním pracovných miest.
Prišla však ďalšia éra, kde najmenej rozvinuté okresy dostali do rúk prednostovia, ktorí boli, samozrejme, zvyčajne okresní predsedovia vládnucich politických strán, a začalo sa to politicky kriviť. Celý systém prideľovania zdrojov fungoval tak, že ten prednosta si na základe toho, že bol prednosta, bez akýchkoľvek pravidiel menoval komisiu a táto komisia následne prideľovala tieto prostriedky bez jasných pravidiel. Dialo sa to niekoľko rokov a mali sme okresy, kde tie peniaze si rozdelili členovia tejto komisie do svojich organizácií, ktoré zastupovali.
Už to nesúviselo s rozvojom, a preto klasické projekty alebo klasickí úspešní žiadatelia boli takí, že sa nakupovali traktory, kde si ich nakupovali najmenej, v najmenej rozvinutých okresoch súkromne hospodáriaci roľníci. Tých súkromne hospodáriacich roľníkov to, samozrejme, v tom okrese boli desiatky, možno stovky, ale dostal ten traktor len ten vyvolený. Alebo sa opravovalo ústredné kúrenie v hoteli, neviem, ako skontrolovali, či vôbec to ústredné kúrenie bolo vymenené a naozaj rekonštruované a prečo práve ten konkrétny hotel bol vybratý a nie nejaký iný. Alebo sa opravovali budovy, obecné budovy, poprípade domy smútku, cintoríny a naozaj kde, chvalabohu, tie peniaze išli do verejnej inštitúcie, ale s rozvojom to nemalo nič spoločné, naozaj tie rozvojové aspekty neboli žiadne.
Musím povedať, že na prelome rokov Najvyšší kontrolný úrad skontroloval tento projekt a skontroloval viac ako desať okresov a vyvodil z toho nejaké závery. A keď sa pripravovala táto novela zákona, tak všetky pripomienky Najvyššieho kontrolného úradu boli v tom zapracované. Navyše sme robili aj vlastnú analýzu a takisto výsledky tej analýzy, keďže tento projekt fungoval niekoľko rokov a dal sa na konkrétnych projektoch veľmi dobre vyhodnotiť, tak celá tá analýza, samozrejme, je zapracovaná do tejto novely.
Je potrebné povedať, že najefektívnejší žiadatelia, ktorí za najmenej peňazí vyrobili najviac prospechu, boli sociálne podniky. Takže malo by sa na to prihliadať a naozaj tie sociálne podniky nielenže zamestnávajú tých ľudí, ale zamestnávajú aj ťažko zamestnateľných ľudí, kde to majú dokonca v popise a v dnešnej dobe, hoci tie sociálne podniky fungujú len tri roky, doteraz v súčasnosti zamestnávajú 1 900 ťažko zamestnateľných ľudí. Takže naozaj ten efekt robia nielen v tomto projekte.
Celý tento projekt je potrebné reformovať, zjednodušiť proces, strategicky a logicky poprepájať s rozvojom, stratégiami krajov, ktoré už, chvalabohu, existujú, so stratégiami miestnych akčných skupín. Celé Slovensko je rozdelené do miestnych akčných skupín, ktoré majú svoje stratégie, ktoré sa nenapĺňajú, takže aj toto by malo akceptovať tieto plány a nastaviť synergiu fungovania na štátny rozpočet, EÚ zdroje a ostatné zdroje.
Hlavné ciele novely, ktoré sa plánujú, je zefektívnenie financovania, synergia v podpore regiónov, adresnosť a transparentnosť systému, transformácia miery zodpovednosti, zameranie sa na obsah, nie na formy.
A možno poslednú vec, ktorá v tejto novele je, že nevytvárať územia nikoho. Stávalo sa nám, že keďže tieto územia sú podľa štatistiky nezamestnanosti, tak stávalo sa nám, že bolo územie štyroch alebo piatich okresov, ktoré boli NRO a v strede bol okres, ktorý nebol NRO, lebo mu chýbalo pár percent, pár percent alebo pár desatín percenta alebo stotín percenta na to, aby sa tým okresom stal, a keďže tú nezamestnanosť až takú vysokú nemal, tak to nebol. Tak aj táto novela rieši, že pokiaľ je takýto okres obklopený okresami NRO, tak aj tento okres sa automaticky stáva okresom NRO.
Myslím si, že sa jedná o dôležitý program, ktorý má významný vplyv.
Ale druhý bod, ktorý táto novela prináša, je plán rozvoja. Je to naozaj veľmi dôležitý plán, na základe aj toho plánu sa tieto zdroje budú prideľovať. Musí byť robený úzko, nie ako teraz akčné plány široko. To znamená, že tie akčné plány doteraz boli tak, že akúkoľvek aktivitu v danom regióne alebo v danom okrese ste si vymysleli, tak v podstate spadala do toho akčného plánu. Takže tie akčné plány by mali byť urobené úzko a naozaj mali by tam obsahovať len výhradne tie aktivity, ktoré sú pre ten región najprospešnejšie a ktoré tomu regiónu prinesú najväčšiu akceleráciu.
Tieto plány rozvoja by mali robiť odborníci v daných regiónoch alebo aktéri rozvoja v daných regiónoch, to znamená organizátori neziskoviek, primátori, starostovia, šéfovia štátnych inštitúcií, ale, samozrejme, pod odborným vedením MIRRI. Možno tu je dôležité pripomenúť, že aj keď tú novelu schválime a bude platiť, tak aby sme mohli realizovať financovanie, je potreba, aby tie plány rozvoja boli urobené. To znamená, že taký, pre ministerstvo by malo byť teraz taká dôležitá vec, aby sa urýchlili práce na tých plánoch rozvoja, aby sa naozaj urobili dobre, urobili úzko, aby tie financie, ktoré boli pridelené aj na tento rok z ministerstva financií, sa efektívne využili, aby sa vlastne vôbec využili, aby tie regióny naozaj nejakým spôsobom akcelerovali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 10:22 - 10:24 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, kolegyne, padla tu otázka rečníka, že prečo ide Remišovej 20 mil. euri. Tak nejde Remišovej, ale ide na ministerstvo MIRRI a ide na regionálny rozvoj.
Chcem povedať, že vláda SMER-u v posledných rokoch na regionálny rozvoj do najmenej znevýhodnených okresov dávala cca 45 mil. ročne. Táto vláda v rozpočte odsúhlasila na tento rok len 9 mil. do znevýhodnených okresov. Čiže ak pripočítame k tým deviatim dvadsať, je to ešte stále menej, stále menej, ako dávala predošlá vláda. Čiže je to logické. Sú to zdroje do regionálneho rozvoja, ktoré podporujú aktivity, kde nie je možné čerpať z eurofondov, lebo sú to projekty, ktoré idú v malých objemoch, rádovo 10-tisíc. A ide to na taký druh aktivít, ktoré takisto nie sú oprávnené z európskych fondov.
Ďalší problém je, že v týchto málo rozvinutých regiónoch nie sú dostatočne personálne kapacity na prípravu a implementáciu týchto projektov. A preto si myslím, že 20 mil. je veľmi dôležité investovať do regionálneho rozvoja v týchto regiónoch. A myslím si dokonca, že to je málo. A naozaj tu schvaľujeme obrovské objemy peňazí a 20 mil. len taká hŕstka v ňom, takže netreba ich ľutovať. A len treba dúfať, že budú efektívne využité.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 19:12 - 19:12 hod.

Vladimír Ledecký
Ďakujem, pán podpredseda. Hovoril som o strachu a nenávisti vo vzťahu k odvolávaní (odvolávaniu, pozn. red.) pani ministerky. Keď trafíš klinec po hlavičke, tak ani inú reakciu nečakaj. Strach a nenávisť, že toho sa bojíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2021 19:00 - 19:04 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážená pani ministerka, kolegovia a kolegyne, dnes som zachytil množstvo nenávistných a nepravdivých tvrdení. Zachytil som výsmešky, zosmiešňovanie, cítil som však z toho strach, strach o svojich vo väzbe, čo budú a na koho ešte rozprávať. Zachytil som aj rozzúrených poslancov, arogantných, ktorí kupodivu hovorili o arogancii. Strach a nenávisť boli časté slová, ktoré tu
dneska padli. Tak si o nich niečo povedzme.
Myslím si, že strach a nenávisť sú najhoršími motiváciami vo vašom konaní alebo v našom konaní. V sobotu sme si pripomenuli to, čo priniesla nenávisť pred 76 rokmi. A nebola to len nenávisť jedného človeka, ale nenávisť presiahnutá spoločnosťou. Mali by sme sa vystríhať a vyhýbať nenávisti a nie ju akceptovať alebo dokonca vytvárať. Mám silný pocit, že toto, čo tu zo strany opozície vnímam, je jej nenávisť.
Ale čo tak veľmi nenávidíte na tejto žene? Že by jej priamosť, pravdovravnosť, jej schopnosti či profesionalitu? Ja ju, naopak, mám rád a práve pre jej priamosť, pravdovravnosť a profesionalitu. Odkedy ju poznám, je presne takáto a je predovšetkým spravodlivá. A rezort spravodlivosti by mal viesť práve človek spravodlivý. A to Mária nepochybne je.
Váš ďalší motív tejto frašky je strach. Nemám rád zbabelosť, pohŕdam zbabelcami, ale rozumiem, že vo vašom mieste by asi mal strach každý. Strach ste mali z Kisku, preto ste ho roky kompromitovali, ale neúspešne. A to bol len prezident. Mária má vplyv na zmenu postavenia spravodlivosti v našej spoločnosti. No a to sa už vo vašom prípade javí ako dôvod na strach. Zlodej odvracia pozornosť od seba krikom, chyťte zlodeja. Akým zlodejom je pani Kolíková? Obvinil ju niekto? Vyšetroval? Zadržal? Či je vari vaša politická hra motivovaná strachom a nenávisťou viac ako zákon, ktorý ona zosobňuje? Ak nemáte mať z čoho strach, tak ju láskavo nechajte robiť jej prácu, aby táto spoločnosť bola ozaj spravodlivá. Ak v sebe nemáte nenávisť, tak si nájdite inú politickú agendu, ako je znemožňovanie, spochybňovanie a zosmiešňovanie, a to nielen jej osoby, ale toho, čo osoba a osobnosť pani Kolíkovej symbolizuje. Jej prístup a reformy predsa táto krajina potrebuje, ak máme my, naše deti žiť v tejto civilizovanej a spravodlivej krajine.
Liekom na nenávisť je rešpektovanie, úcta, spolupráca, uznanie. Liekom na strach je odvaha. Rešpektujte a vážte si takého človeka, ako je pani Kolíková, spoluprácu politicky neočakávam, ale uznanie by som privítal napriek tomu, že ste opozícia. Liekom na strach je poznanie, pochopenie, odvaha. Buďte teda odvážni a nechajte ju profesionálne vykonávať jej poslanie. Ak sa nemáte čoho báť, tak buďte kľudní. Ide len o spravodlivosť. Len o spravodlivosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 18:34 - 18:35 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Janko Benčík, ďakujem za všeobecné zhrnutie, keď človek počúva tvoje chronologicky zozbierané poznatky, vždy rozmýšľam nad tým, akú krátku máme pamäť, ako rýchlo zabúdame a čo všetko sa stalo.
Ja viem, že pravda oči kole, a tak som predpokladal ostré reakcie na tvoje vystúpenie a tvoje vymenovanie káuz. Nemôžem teraz zopakovať všetky kauzy, lebo isto čas na faktickú poznámku by mi nestačil. Ale slová Karla Kryla „na rohu ulice vrah o morálce káže“, myslím, že sú aktuálne teraz, tak ako boli predtým.
Som rád, že si príhovory píšeš sám, že ti ich nikto nepíše, a naozaj verím, že všetky príhovory si píšeš sám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 18:01 - 18:03 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Pán poslanec Kéry, každá reforma prináša odporcov, lebo reformy nie sú ľahké, a preto len odvážni a silní ministri sa púšťajú do reforiem. A snáď po tom hromadnom zatýkaní nepredpokladáte, že justícia na Slovensku je fungujúca a že tie reformy netreba.
Keď hovoríme, že potrebujeme popretrhávať osobné väzby a keď pozrieme, ako tie väzby, ktoré boli odhalené, fungovali, tak nám musí byť jasné, že súd nemôže byť v každom okresnom mestečku.
A ešte si myslím, že povahové, osobnostné vlastnosti by mal posudzovať odborník, napríklad psychológ, a nie poslanci v parlamente. Nepáči sa mi, keď sa tu robia amatérske osobnostné posudky bez znalosti v odbore, mi to príde úplne cez čiaru. Naozaj múdrosť „šuster, drž sa svojho kopyta“ by sme sa mali držať a rešpektovať to.
A ďakujem za článok, ktorý ste citovali. Ale nabudúce by som poprosil, keď nám poviete len odkaz a ušetríme aj váš, aj náš čas.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis